Σελ. 226 από 601 ΠρώτηΠρώτη ... 206216221224225226227228231236246 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 3.376-3.390 από 9015
  1. #3376
    Εγγραφή
    19-08-2005
    Μηνύματα
    2.262
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Παιδιά, σε Android TV Box υπάρχει τρόπος πέραν του άμεσου τεστ με μεταφορά αρχείων να ελέγξω αν έχει gigabit ethernet ή όχι; Έχω ένα Beelink GT1 Ultimate που στα χαρτιά όπου έχω δει specs λέει ότι έχει gigabit ethernet (να πω την αλήθεια ήταν και κριτήριο για την επιλογή του συγκεκριμένου τότε που έψαχνα για TV Box), αλλά πρόσφατα που προσπάθησα να κάνω 4K streaming από το Synology NAS είδα σοβαρά θέματα με buffering και όταν δοκίμασα ευθεία μεταφορά αρχείου από το NAS στο TV Box έπιανε πολύ χαμηλές ταχύτητες, κάπου 15-19MB/sec αν δεν κάνω λάθος. Σίγουρα δεν φταίει ούτε το καλώδιο ούτε το NAS, γιατί ξεκούμπωσα το ίδιο καλώδιο από το TV Box και το κούμπωσα στο PC και αμέσως έπιασε 70-80MB/sec. Κι αυτά με το ίδιο πρωτόκολλο (FTP) που δοκίμασα για ευθεία σύγκριση. Λέω μήπως κάπως μπορώ να δω το μοντέλο του ethernet adapter και να το ψάξω..

    Εναλλακτικά σκέφτομαι μήπως είναι κάποιο θέμα firmware ή κάτι τέτοιο...

  2. #3377
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.276
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sadako Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδιά, σε Android TV Box υπάρχει τρόπος πέραν του άμεσου τεστ με μεταφορά αρχείων να ελέγξω αν έχει gigabit ethernet ή όχι; Έχω ένα Beelink GT1 Ultimate που στα χαρτιά όπου έχω δει specs λέει ότι έχει gigabit ethernet (να πω την αλήθεια ήταν και κριτήριο για την επιλογή του συγκεκριμένου τότε που έψαχνα για TV Box), αλλά πρόσφατα που προσπάθησα να κάνω 4K streaming από το Synology NAS είδα σοβαρά θέματα με buffering και όταν δοκίμασα ευθεία μεταφορά αρχείου από το NAS στο TV Box έπιανε πολύ χαμηλές ταχύτητες, κάπου 15-19MB/sec αν δεν κάνω λάθος. Σίγουρα δεν φταίει ούτε το καλώδιο ούτε το NAS, γιατί ξεκούμπωσα το ίδιο καλώδιο από το TV Box και το κούμπωσα στο PC και αμέσως έπιασε 70-80MB/sec. Κι αυτά με το ίδιο πρωτόκολλο (FTP) που δοκίμασα για ευθεία σύγκριση. Λέω μήπως κάπως μπορώ να δω το μοντέλο του ethernet adapter και να το ψάξω..

    Εναλλακτικά σκέφτομαι μήπως είναι κάποιο θέμα firmware ή κάτι τέτοιο...
    Ότι χειρότερο έχω αγοράσει είναι αυτό το beelink ultimate gt1.Παρασύρθηκα από τα μούφα reviews
    Γνωστά τα προβλήματα με τα σπασίματα στο βίντεο. Για αυτό και δεν είχε το το Kodi μέσα. Κάνε ένα search beelink gt1 ultimate choppy video
    Το έβαλα στην άκρη και θα πειραματιστώ με άλλο firmware αν και δεν έχω ασχοληθεί με αυτά.
    Μου είχε σπάσει τα ο@μπαλα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος thourios : 13-01-20 στις 13:57.

  3. #3378
    Εγγραφή
    19-08-2005
    Μηνύματα
    2.262
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Ναι ε; Φτου. Κι εγώ παρασύρθηκα, τότε που το είχα πάρει -δεν θυμάμαι να σου πω την αλήθεια πού ακριβώς είχα δει, αλλά όταν το πήρα είχα την εντύπωση πως είχα πάρει τουμπανοκουτάκι- θεωρούσα πως είχα ξεμπερδέψει μια και καλή..

    Να σου πω την αλήθεια γενικά πάντως δεν έχω άλλα θέματα. Και το Kodi παίζει μια χαρά στα υπόλοιπα, μέσω του NAS ότι ταινία έβλεπα σε 1080p πριν πάρω την νεά τηλεόραση όλα έπαιζαν νεράκι. Μόνο τώρα με το 4K παρατήρησα θέματα, παρόλο που δοκίμασα ρυθμίσεις κλπ. Τελικά όπως είπα και με απλή μεταφορά αρχείου είδα χαμηλές ταχύτητες, οπότε το μυαλό μου πήγε στον ethernet adapter; Τέτοια απάτη όμως; Να το διαφημίζουν με gigabit ethernet adapter και να είναι 100mbps; Δεν είναι λίγο χοντρό;

  4. #3379
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.913
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sadako Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδιά, σε Android TV Box υπάρχει τρόπος πέραν του άμεσου τεστ με μεταφορά αρχείων να ελέγξω αν έχει gigabit ethernet ή όχι; Έχω ένα Beelink GT1 Ultimate που στα χαρτιά όπου έχω δει specs λέει ότι έχει gigabit ethernet (να πω την αλήθεια ήταν και κριτήριο για την επιλογή του συγκεκριμένου τότε που έψαχνα για TV Box), αλλά πρόσφατα που προσπάθησα να κάνω 4K streaming από το Synology NAS είδα σοβαρά θέματα με buffering και όταν δοκίμασα ευθεία μεταφορά αρχείου από το NAS στο TV Box έπιανε πολύ χαμηλές ταχύτητες, κάπου 15-19MB/sec αν δεν κάνω λάθος. Σίγουρα δεν φταίει ούτε το καλώδιο ούτε το NAS, γιατί ξεκούμπωσα το ίδιο καλώδιο από το TV Box και το κούμπωσα στο PC και αμέσως έπιασε 70-80MB/sec. Κι αυτά με το ίδιο πρωτόκολλο (FTP) που δοκίμασα για ευθεία σύγκριση. Λέω μήπως κάπως μπορώ να δω το μοντέλο του ethernet adapter και να το ψάξω..

    Εναλλακτικά σκέφτομαι μήπως είναι κάποιο θέμα firmware ή κάτι τέτοιο...
    Πιάνει πάνω από το μέγιστο του 100Mpbs οπότε θεωρητικά Gbit είναι αλλά στην πράξη θα έχει κάνα usb/ethernet bridge και USB2 οπότε καταλαβαίνεις.

  5. #3380
    Εγγραφή
    19-08-2005
    Μηνύματα
    2.262
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Κατάλαβα, την πάτησα μάλλον λοιπόν...

    Υπάρχει κανένα κουτάκι με ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΑ gigabit ethernet; Μαζί με καλό CPU και από 3GB RAM και πάνω. Ελπίζω σε λογικά επίπεδα τιμής, μην μου πείτε για NVidia Shield, δεν είμαι διατεθειμένος να πάω τόσο ψηλά...

  6. #3381
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.717
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sadako Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατάλαβα, την πάτησα μάλλον λοιπόν...

    Υπάρχει κανένα κουτάκι με ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΑ gigabit ethernet; Μαζί με καλό CPU και από 3GB RAM και πάνω. Ελπίζω σε λογικά επίπεδα τιμής, μην μου πείτε για NVidia Shield, δεν είμαι διατεθειμένος να πάω τόσο ψηλά...
    Πολλά
    Τhinkpad, Latitude και παίζουν ότι θέλεις και δεν έχεις καν φανταστείς ..

    Περίπου 5 χρόνια με latitude E6230 κάτω από την τηλεόραση με hdmi, δεν τόχω μετανοιώσει ούτε στιγμή.
    Κι έχει πολλά ψωμιά ακόμα μπροστά του.

    Γράφει από tv (με στικάκι 16 €), παίζει στην τηλεόραση, έχει και 5άρι wifi, έχει και ethernet gigabit, είναι και μικρό, μια χαρά
    Μονίμως ανοιχτό, το κλείνω το καλοκαίρι που φεύγω διακοπές.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dimitri_ns : 13-01-20 στις 15:02.
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  7. #3382
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.913
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sadako Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατάλαβα, την πάτησα μάλλον λοιπόν...

    Υπάρχει κανένα κουτάκι με ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΑ gigabit ethernet; Μαζί με καλό CPU και από 3GB RAM και πάνω. Ελπίζω σε λογικά επίπεδα τιμής, μην μου πείτε για NVidia Shield, δεν είμαι διατεθειμένος να πάω τόσο ψηλά...
    Ρίξε μια ματιά σε αυτό το νήμα από το forum του kodi.
    https://forum.kodi.tv/showthread.php?tid=252916

    Βλέπω ενθαρρυντικά σχόλια για τα Ugoos.

    Ίσως κάνε και μια ερώτηση εκεί γιατί εγώ δεν γνωρίζω κάτι συγκεκριμένο.

  8. #3383
    Εγγραφή
    19-08-2005
    Μηνύματα
    2.262
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Μακάρι να έπαιζε κι εμένα ένα παλιό netbook που έχω αποθηκευμένο, αλλά δυστυχώς είναι εντελώς χρέπι ως προς την CPU, πέραν αυτού δεν έχει και gigabit ethernet.

    Σε TV Box δεν παίζει κάτι;

  9. #3384
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.276
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    To beelink ultimate gt1 πάιζει στο ασύρματο στα 5ghz τέρμα στην γραμμή μου. Στα 2,5ghz και δίπλα να το έβαζες μαύρο χάλι με συχνές αποσυνδέσεις.
    Αλλά τι να το κάνεις. προβλήματα επίσης είχα στον συγχρονισμό ήχου και βίντεο. και στο dolby digital και DTS passthrough.
    Επειδή ασχολήθηκα παίζει ρόλο και η έκδοση. Εμένα το serial number αρχίζει από SNAX12.... Πολύς κόσμος ισχυρίζεται ότι έχει το θέμα το δικό μου, Εγώ προσωπικά αγανάκτησα.
    Τώρα στα χέρια μου έχω ένα άλλο δεν το έχω δοκιμάσει και αυτό σε ethernet. Δεν έχω σπασίματα στην εικόνα Φαίνεται ότι πάει καλά χωρίς τα προβλήματα στο video.
    Δεν είναι να τα εμπιστεύεσαι αυτά τα κουτιά.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος thourios : 13-01-20 στις 18:26.

  10. #3385
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.913
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Μετά από τόσα χρόνια το shield παραμένει η πιο ολοκληρωμένη λύση για android και με διαφορά.

  11. #3386
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.276
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από famous-walker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μετά από τόσα χρόνια το shield παραμένει η πιο ολοκληρωμένη λύση για android και με διαφορά.
    Για αυτό και είναι certified. Τα άλλα είναι άστα με μπασταρδεμένο android. Την μία χρησιμοποιούμε το δικό του τηλεχειριστήριο, σε άλλες φάσεις extra πληκτρολόγιο πχ στο netflix (και αυτό είναι με περιορισμούς). Είναι περισσότερο για να ρυθμίζουμε, να ξανά ρυθμίζουμε και να περνάει η ώρα σε μας του γκατζετάκηδες κυρίως.

  12. #3387
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.913
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thourios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για αυτό και είναι certified. Τα άλλα είναι άστα με μπασταρδεμένο android. Την μία χρησιμοποιούμε το δικό του τηλεχειριστήριο, σε άλλες φάσεις extra πληκτρολόγιο πχ στο netflix (και αυτό είναι με περιορισμούς). Είναι περισσότερο για να ρυθμίζουμε, να ξανά ρυθμίζουμε και να περνάει η ώρα σε μας του γκατζετάκηδες κυρίως.
    Καλά εννοείται. Αν όμως έχεις συγκεκριμένες απαιτήσεις τα 200 ευρώ που μπορείς να το πάρεις δεν είναι και τόσα πολλά.

  13. #3388
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.276
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Σωστά. με τα σαπιοκούτια που έχω αγοράσει από εδώ και από εκεί μη σου πω ότι ίσως θα είχα στα χέρια μου και δεύτερο shield

  14. #3389
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.913
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thourios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σωστά. με τα σαπιοκούτια που έχω αγοράσει από εδώ και από εκεί μη σου πω ότι ίσως θα είχα στα χέρια μου και δεύτερο shield
    Όσο θυμάμαι έναν φίλο πριν λίγα χρόνια που του έλεγα να το πάρει και αυτός είχε κολλήσει σε κάτι κουτιά με windows με παρόμοια τιμή και με το ανάπηρο hdmi.

  15. #3390
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.377
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thourios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για αυτό και είναι certified. Τα άλλα είναι άστα με μπασταρδεμένο android. Την μία χρησιμοποιούμε το δικό του τηλεχειριστήριο, σε άλλες φάσεις extra πληκτρολόγιο πχ στο netflix (και αυτό είναι με περιορισμούς). Είναι περισσότερο για να ρυθμίζουμε, να ξανά ρυθμίζουμε και να περνάει η ώρα σε μας του γκατζετάκηδες κυρίως.
    Δεν έχεις βαρεθεί να λες τα ίδια τόσο καιρό;
    Ειδικά μετά που έχουν αναφερθεί τόσο καιρό λύσεις όπως το Amazon fire stick ή το ΧΙΑΟΜΙ box που παίζουν άψογα στο Netflix και χωρίς προβλήματα .
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 14
    OnePlus WATCH 2: WEAR OS 4
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

Σελ. 226 από 601 ΠρώτηΠρώτη ... 206216221224225226227228231236246 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Αεροπορικές εταιρίες, αεροδρόμια και αεροπορικά ταξίδια: γενική συζήτηση
    Από lewton στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 9748
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-04-24, 16:44
  2. Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-12-16, 13:58
  3. Bash on Ubuntu on Windows - γενική συζήτηση
    Από tsigarid στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-08-16, 11:28
  4. Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-05-16, 22:05
  5. Μηνύματα: 71
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-04-16, 00:55

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας