Σελ. 322 από 599 ΠρώτηΠρώτη ... 302312317320321322323324327332342 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 4.816-4.830 από 8982
  1. #4816
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.334
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  2. #4817
    Εγγραφή
    16-10-2006
    Περιοχή
    Καλλιθέα, Αθήνα
    Μηνύματα
    6.625
    Downloads
    46
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    212751/21998
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone H 300s
    SNR / Attn
    17.6(dB) / 0.0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πέφτω από τα σύννεφα

  3. #4818
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Ρε σας το είπα ότι είμαι γκαντεμης. Αγόρασα το nord και ορίστε τα αποτελέσματα.

  4. #4819
    Εγγραφή
    20-06-2007
    Περιοχή
    Chicago, Illinois
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    30.618
    Downloads
    96
    Uploads
    25
    Άρθρα
    14
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και οι παντρεμένοι έχουν ψυχή.
    Dies, died, will die.
    Lived, lives, will live.

  5. #4820
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.454
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Gcam Dev: I no longer recommend OnePlus
    https://www.celsoazevedo.com/files/a...era/f/post-05/
    https://old.reddit.com/r/Android/com...mmend_oneplus/

    - - - Updated - - -

    Android 12 working on in-depth theming system that can even recolor apps
    https://9to5google.com/2021/01/27/an...-recolor-apps/

    "Εκπληκτικες" αλλαγες παλι...
    ديميتريس

  6. #4821
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.454
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Η ωρα του rant.
    Επεσε στα χερια μου ενα ταμπλετ της lenovo με android 10. Στοκ android συν κατι μπουρδες εφαρμογες βασικα.
    Ο χρηστης ηθελε να μεταφερει καποια αρχεια απο το λαπτοπ του, οποτε το συνδεσε, τα w10 το αναγνωρισαν σαν συσκευη mtp, το εμφανισανε στο my computer και οταν μπηκε σε αυτο δεν ειχε απολυτως τιποτε. Γιατι? Επειδη επρεπε να επιλεξει απο το ταμπλετ οτι θελει να κανει μεταφορα αρχειων, μιας και η προεπιλεγμενη επιλογη ηταν το "χωρις μεταφορα αρχειων"! Οταν επελεξε τη "μεταφορα αρχειων", τοτε εδειξε και τους φακελους στο pc.
    Οταν το ξανασυνδεσε (στο ιδιο συστημα, ακομα και στην ιδια usb), παλι χρειαστηκε να κανει το ιδιο γιατι το λειτουργικο δεν αποθηκευσε την επιλογη του. Επρεπε να το παρω εγω, να ενεργοποιησω το developer options και να ορισω απο εκει να ειναι η "μεταφορα αρχειων" η προεπιλεγμενη ενεργεια οταν συνδεει το usb.

    Για πειτε μου ολοι εσεις που θεωρειτε το λειτουργικο "αριστο σε ολα του" πως ειναι δυνατον κατι τετοιο να ειναι το default για τον απλο χρηστη? Και για ποιο λογο η default επιλογη δεν οριζεται μεσα απο το κανονικο μενου του και θελει προσβαση μεσω developer options κλπ, πραγματα δηλαδη που ειναι αδιανοητα για τον απλο χρηστη?
    ديميتريس

  7. #4822
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.894
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Ένας απλός λόγος που μπορω να σκεφτώ είναι πως αποτελεί πρόβλημα ασφάλειας. Συνδέεις οποιοδήποτε tablet που δεν σου ανήκει και έχεις αμέσως πρόσβαση στα αρχεία.

  8. #4823
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η ωρα του rant.
    Επεσε στα χερια μου ενα ταμπλετ της lenovo με android 10. Στοκ android συν κατι μπουρδες εφαρμογες βασικα.
    Ο χρηστης ηθελε να μεταφερει καποια αρχεια απο το λαπτοπ του, οποτε το συνδεσε, τα w10 το αναγνωρισαν σαν συσκευη mtp, το εμφανισανε στο my computer και οταν μπηκε σε αυτο δεν ειχε απολυτως τιποτε. Γιατι? Επειδη επρεπε να επιλεξει απο το ταμπλετ οτι θελει να κανει μεταφορα αρχειων, μιας και η προεπιλεγμενη επιλογη ηταν το "χωρις μεταφορα αρχειων"! Οταν επελεξε τη "μεταφορα αρχειων", τοτε εδειξε και τους φακελους στο pc.
    Οταν το ξανασυνδεσε (στο ιδιο συστημα, ακομα και στην ιδια usb), παλι χρειαστηκε να κανει το ιδιο γιατι το λειτουργικο δεν αποθηκευσε την επιλογη του. Επρεπε να το παρω εγω, να ενεργοποιησω το developer options και να ορισω απο εκει να ειναι η "μεταφορα αρχειων" η προεπιλεγμενη ενεργεια οταν συνδεει το usb.

    Για πειτε μου ολοι εσεις που θεωρειτε το λειτουργικο "αριστο σε ολα του" πως ειναι δυνατον κατι τετοιο να ειναι το default για τον απλο χρηστη? Και για ποιο λογο η default επιλογη δεν οριζεται μεσα απο το κανονικο μενου του και θελει προσβαση μεσω developer options κλπ, πραγματα δηλαδη που ειναι αδιανοητα για τον απλο χρηστη?

    έχεις ακούσει πιστεύω για τις επιθέσεις με χρήση φορτιστών σε δημόσια μέρη έτσι;
    Αυτός τώρα που πήγες και του το άλλαξες μέσα απο τα dev options, θα πάει σε ένα τέτοιο μέρος, θα πει ααα ωραία ας φορτίσω και θα πέσει θύμα. Και δεν θα φταιει το λειτουργικό.

  9. #4824
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.454
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Για ποσταρε ενα λινκ απο αυτο που λες. Ετσι για να ξερω τι πιθανοτητες εχει να συμβει κατι τετοιο.
    ديميتريس

  10. #4825
    Εγγραφή
    16-10-2006
    Περιοχή
    Καλλιθέα, Αθήνα
    Μηνύματα
    6.625
    Downloads
    46
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    212751/21998
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone H 300s
    SNR / Attn
    17.6(dB) / 0.0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η ωρα του rant.
    Επεσε στα χερια μου ενα ταμπλετ της lenovo με android 10. Στοκ android συν κατι μπουρδες εφαρμογες βασικα.
    Ο χρηστης ηθελε να μεταφερει καποια αρχεια απο το λαπτοπ του, οποτε το συνδεσε, τα w10 το αναγνωρισαν σαν συσκευη mtp, το εμφανισανε στο my computer και οταν μπηκε σε αυτο δεν ειχε απολυτως τιποτε. Γιατι? Επειδη επρεπε να επιλεξει απο το ταμπλετ οτι θελει να κανει μεταφορα αρχειων, μιας και η προεπιλεγμενη επιλογη ηταν το "χωρις μεταφορα αρχειων"! Οταν επελεξε τη "μεταφορα αρχειων", τοτε εδειξε και τους φακελους στο pc.
    Οταν το ξανασυνδεσε (στο ιδιο συστημα, ακομα και στην ιδια usb), παλι χρειαστηκε να κανει το ιδιο γιατι το λειτουργικο δεν αποθηκευσε την επιλογη του. Επρεπε να το παρω εγω, να ενεργοποιησω το developer options και να ορισω απο εκει να ειναι η "μεταφορα αρχειων" η προεπιλεγμενη ενεργεια οταν συνδεει το usb.

    Για πειτε μου ολοι εσεις που θεωρειτε το λειτουργικο "αριστο σε ολα του" πως ειναι δυνατον κατι τετοιο να ειναι το default για τον απλο χρηστη? Και για ποιο λογο η default επιλογη δεν οριζεται μεσα απο το κανονικο μενου του και θελει προσβαση μεσω developer options κλπ, πραγματα δηλαδη που ειναι αδιανοητα για τον απλο χρηστη?
    Εγώ δε το θεωρώ άριστο διότι γενικά δεν υφίσταται άριστο λειτουργικό αλλά για τη διαδικασία που περιγράφεις, δε θυμάμαι ποτέ να με ενόχλησε.

    Πάντως - επίσης σε Lenovo tablet - εγώ συνδέω κατευθείαν ένα USB C stick και μεταφέρω αρχεία μεταξύ PC και tablet. Γιατί δε συνδέω το tablet απευθείας στο PC; Γιατί έτσι

  11. #4826
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για ποσταρε ενα λινκ απο αυτο που λες. Ετσι για να ξερω τι πιθανοτητες εχει να συμβει κατι τετοιο.
    https://www.zdnet.com/article/offici...ging-stations/
    https://en.wikipedia.org/wiki/Juice_jacking
    https://blog.malwarebytes.com/explai...juice-jacking/

  12. #4827
    Εγγραφή
    13-09-2006
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    1.755
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219943/21999
    ISP
    Vodafone
    Router
    H300 S
    SNR / Attn
    18.3(dB) / 1.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hellenicsun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντως - επίσης σε Lenovo tablet - εγώ συνδέω κατευθείαν ένα USB C stick και μεταφέρω αρχεία μεταξύ PC και tablet. Γιατί δε συνδέω το tablet απευθείας στο PC; Γιατί έτσι
    Εγω δε συνδεω τιποτα, τα ανεβαζω στο cloud
    E5 2697 v2 @ 3.0GHz on P9X79 Deluxe 24GB
    Spoiler:
    WD15EARS, WD30EFRX, WD30EURS, WD30EZRX, WD40EFRX, WD60EFRX
    Intel Xeon E5-2670 v2 @ 2.9GHz 16GB WD15EARS, 2xWD40EFRX, WD60EFRX, 2xWD100EFΑX
    i5 750 @ 3.36GHz 4GB 2xWD60EFRX, 5xWD80EFZX, 2xWD100EFΑX Sony Vaio VPC-F13Z1E/B

  13. #4828
    Εγγραφή
    16-10-2006
    Περιοχή
    Καλλιθέα, Αθήνα
    Μηνύματα
    6.625
    Downloads
    46
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    212751/21998
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone H 300s
    SNR / Attn
    17.6(dB) / 0.0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από slalom Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω δε συνδεω τιποτα, τα ανεβαζω στο cloud
    Καλά κάνεις - κι εγώ έτσι κάνω σε όλες μου τις συσκευές.

    Απλά η συγκεκριμένη δε χρησιμοποιείται από μένα.

  14. #4829
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.056
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Νομιζω ότι jim_p πραγματικά τραβάς τα τα μαλλιά και για να κατηγορήσεις το λειτουργικό παρουσιάσεις άσχετα πράγματα ως επιχειρήματα. Μπορεί να έχεις δίκιο όσον αφορά την ποιότητα του λειτουργικού αλλά μόλις αναφέρεις την αποθήκευση μια ρύθμισης ως κατηγορητήριο, ε τότε για μένα το μόνο που καταφέρνεις είναι να απαξιώνεις τον εαυτό σου.

  15. #4830
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.454
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Επειδη χτες ειχα τρεχαματα, ας απαντησω σημερα.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hellenicsun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ δε το θεωρώ άριστο διότι γενικά δεν υφίσταται άριστο λειτουργικό αλλά για τη διαδικασία που περιγράφεις, δε θυμάμαι ποτέ να με ενόχλησε.

    Πάντως - επίσης σε Lenovo tablet - εγώ συνδέω κατευθείαν ένα USB C stick και μεταφέρω αρχεία μεταξύ PC και tablet. Γιατί δε συνδέω το tablet απευθείας στο PC; Γιατί έτσι
    Δεν εχουν ολες οι συσκευες δυνατοτητα otg. Επισης, το να μεταφερεις κατι στο στικακι και απο το στικακι στο pc εινια επιπλεον δουλεια χωρις λογο, γιατι μεταφερεις τα ιδια πραγματα 2 φορες. Και τα στικακια με usb type c εινια ακριβοτερα και λιγοτερο συνηθισμενα/διαδεδομενα απο τα κανονικα.

    Κινδυνος ομοιος με το "ανασφαλες" wps που αφαιρεθηκε! Σοβαρα τωρα, τι πιθανοτητες υπαρχουν να συμβει κατι τετοιο στον απλο χρηστη? Γιατι εγω θεωρω απειροελαχιστες. Επισης, αν καποιος χρηστης προκειται να χρησιμοποιησει κατι τετοιο, αρα ξερει τους κινδυνους απο πριν, τοτε θα πρεπει ηδη να εχει ενα usb condom.
    Επιπλεον, για το wps, πριν μια βδομαδα εκανα ολοκαινουρια εγκατασταση της τελευταιας εκδοσης του αλλου δημοφιλους λειτουργικου που απευθυνεται κυριως σε ανθρωπους με αρνητικο iq αλλα εχει τη δυνατοτητα χρησης wps. Πατησα το wps στο ρουτερ, πατησα και το κουμπι στα windows, συνδεθηκε αυτοματα και ετσι δεν χρειαστηκε να σπασω τις μπαλες μου γραφοντας εναν random κωδικο 16+ ψηφιων. Ευκολια λεγεται αυτο.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από slalom Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω δε συνδεω τιποτα, τα ανεβαζω στο cloud
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hellenicsun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλά κάνεις - κι εγώ έτσι κάνω σε όλες μου τις συσκευές.

    Απλά η συγκεκριμένη δε χρησιμοποιείται από μένα.
    Ζητω συγγνωμη εκ μερους του χρηστη που θελει να τα εχει ολα στο λαπτοπ του και κανει backup μια φορα το χρονο εναν εξωτερικο σκληρο. Ο συγκεκριμενος χρηστης χρειαστηκε ΜΙΑ φορα το cloud, πριν λιγους μηνες, για να μεταφερει της φωτο του απο το παλιο κινητο στο καινουριο. Η αλλη επιλογη που υπηρχε ηταν η χρηση της σαπιας εφαρμογης της google (το files).

    Μιας και το ανεφερα, τι επιλογες εχει καποιος αν θελει να μεταφερει ενα μεγαλο ογκο αρχειων (5+gb) απο κινητο σε κινητο και απο κινητο σε pc, χωρις να μπει στη διαδικασια να συνδεει και να αποσυνδεει καλωδια.
    Η προφανης ειναι ενας file manager που δινει τη δυνατοτητα ftp, αλλα στο κινητο θα χρειαστει ενας ftp client για να τα παρει μαζεμενα. Η αλλη επιλογη, που δεν εχω βρει σοβαρη εναλλακτικη της ακομα, εινια τυπου p2p, σαν το dukto που πλεον ειναι πεθαμενο.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομιζω ότι jim_p πραγματικά τραβάς τα τα μαλλιά και για να κατηγορήσεις το λειτουργικό παρουσιάσεις άσχετα πράγματα ως επιχειρήματα. Μπορεί να έχεις δίκιο όσον αφορά την ποιότητα του λειτουργικού αλλά μόλις αναφέρεις την αποθήκευση μια ρύθμισης ως κατηγορητήριο, ε τότε για μένα το μόνο που καταφέρνεις είναι να απαξιώνεις τον εαυτό σου.
    Πεισε με για το αντιθετο. Σε τι ωφελει αυτη η διαδικασια τον ΑΠΛΟ χρηστη και μαλιστα τοσο που θα πρεπει να την κανιε ξανα και ξανα?
    ديميتريس

Σελ. 322 από 599 ΠρώτηΠρώτη ... 302312317320321322323324327332342 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Αεροπορικές εταιρίες, αεροδρόμια και αεροπορικά ταξίδια: γενική συζήτηση
    Από lewton στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 9713
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-04-24, 23:38
  2. Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-12-16, 13:58
  3. Bash on Ubuntu on Windows - γενική συζήτηση
    Από tsigarid στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-08-16, 11:28
  4. Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-05-16, 22:05
  5. Μηνύματα: 71
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-04-16, 00:55

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας