Σελ. 153 από 601 ΠρώτηΠρώτη ... 133143148151152153154155158163173 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 2.281-2.295 από 9011
  1. #2281
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.067
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Γνώμη μου πάντως είναι ότι το κινητό δεν αγοράζεται για συγκεκριμένο google account. Πέρα από τις προθέσεις, η λογική όπως την καταλαβαίνω μοιάζει πολύ με αυτή που κλειδώναν τα κινητά από τους παρόχους.

    Να πω ένα τραβηγμένο παράδειγμα. Έστω ότι χάνω τον λογαριασμό με τον οποίο έκανα πρώτη φορά register. Επειδή αυτές οι υπηρεσίες είναι δωρεάν, δεν υπάρχει ουσιαστικό support για την ανάκτηση τους. Εγώ παραλίγο να το πάθω αυτό με ένα outlook.com λογαριασμό. Επίσης, δεν μπορεί να υπάρχει η προσδοκία από τον χρήστη να γνωρίζει αυτή την διπλή διαδικασία. Το γεγονός ότι πρέπει να κάνει factory reset είναι αρκετά advanced αν και η νεότερη γενιά φαντάζομαι καταλαβαίνει απρόσκοπτα.

  2. #2282
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γνώμη μου πάντως είναι ότι το κινητό δεν αγοράζεται για συγκεκριμένο google account. Πέρα από τις προθέσεις, η λογική όπως την καταλαβαίνω μοιάζει πολύ με αυτή που κλειδώναν τα κινητά από τους παρόχους.

    Να πω ένα τραβηγμένο παράδειγμα. Έστω ότι χάνω τον λογαριασμό με τον οποίο έκανα πρώτη φορά register. Επειδή αυτές οι υπηρεσίες είναι δωρεάν, δεν υπάρχει ουσιαστικό support για την ανάκτηση τους. Εγώ παραλίγο να το πάθω αυτό με ένα outlook.com λογαριασμό. Επίσης, δεν μπορεί να υπάρχει η προσδοκία από τον χρήστη να γνωρίζει αυτή την διπλή διαδικασία. Το γεγονός ότι πρέπει να κάνει factory reset είναι αρκετά advanced αν και η νεότερη γενιά φαντάζομαι καταλαβαίνει απρόσκοπτα.
    Για αυτό βάζεις και κάτι στην επιλογή recovery, αν τώρα δεν βάλεις τίποτα γιατί φοβάσαι μήπως μάθουν το άλλο σου email ή το τηλέφωνο σου, εεεε οκ τι να πω.

    Το να ζητάει το email γίνεται όταν κάνεις reset την συσκευή εκτός του setting - factory reset, πχ απο την διαδικασία recovery με τα vol+power.

  3. #2283
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.067
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για αυτό βάζεις και κάτι στην επιλογή recovery, αν τώρα δεν βάλεις τίποτα γιατί φοβάσαι μήπως μάθουν το άλλο σου email ή το τηλέφωνο σου, εεεε οκ τι να πω.

    Το να ζητάει το email γίνεται όταν κάνεις reset την συσκευή εκτός του setting - factory reset, πχ απο την διαδικασία recovery με τα vol+power.
    Δεν κατάλαβα. Αλλά μάλλον δεν θα καταλάβω γιατί δεν είναι κάτι που κάνω συχνά και θα σπαταλησεις πληκτρολόγιο.

  4. #2284
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν κατάλαβα. Αλλά μάλλον δεν θα καταλάβω γιατί δεν είναι κάτι που κάνω συχνά και θα σπαταλησεις πληκτρολόγιο.
    Μα εχω σπαταλήσει απο πριν, δεν πειράζει τα βάζω στον λογαριασμό

  5. #2285
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.067
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μα εχω σπαταλήσει απο πριν, δεν πειράζει τα βάζω στον λογαριασμό
    Αυτό που είπα είναι ότι από την σκοπιά της χρηστικότητας η υλοποίηση είναι πολύπλοκη και όχι τόσο γνωστή. Δεν είναι θέμα του αν θα δώσω το email ή όχι. Εγώ έχω κάνει κάποια factory reset και δεν ήξερα τις λεπτομέρειες που συζητήθηκαν. Πόσο μάλλον ένας απλός χρήστης.

    Επίσης είπα ότι δεν συμφωνώ με την υλοποίηση. Θα έπρεπε να υπάρχει άλλος τρόπος επιβεβαίωσης της συσκευής χωρίς να περιλαμβάνει το Google account μου. Πιστεύω αν υλοποίηση ήταν έτσι, τότε η διαδικασία ταυτοποίησης θα ήταν απευθείας γνωστή και στην περίπτωση πώλησης. Πώς όταν πουλάς αυτοκίνητο παραδίδεις κλειδιά ή χαρτιά.

  6. #2286
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.756
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Το θέμα αυτό εμφανίζεται αν δεν διαγραφεί τυχόν security setting, όπως pattern, pin, αποτύπωμα, smart band κλπ από την συσκευή πριν να γίνει το reset. Πρώτα αφαιρούμε οποιοδήπτε κλείδωμα και μετά κάνουμε reset. Ισχύει από την έκδοση 6 αν θυμάμαι σωστά.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  7. #2287
    Εγγραφή
    12-01-2006
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    541
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    Έχει στο YT βιντεάκια που δείχνουν πώς να εκμεταλλευτείς το google translate κατά το σετάρισμα όταν ζητάει το wifi και να μπεις στο μενού με τις ρυθμίσεις , παρακάμπτοντας το σημείο που σου ζητάει το παλιό email.
    Μετά από τις ρυθμίσεις βγάζεις το προηγούμενο account και κάνεις reboot και υποτίθεται ανοίγει χωρίς θέμα.

    Δεν το χω δοκιμάσει, αλλά έχει αρκετό υλικό και για huawei.

  8. #2288
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.067
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Όταν διαγράφω ένα calendar στο gmail ή outlook account από το browser, τότε αυτό δεν φαίνεται να διαγράφεται από το κινητό επίσης. Τι συμβαίνει; Το sync σε αυτή την περίπτωση δεν το καθαρίζει σκόπιμα; Ποια εφαρμογή πρέπει να κάνεις data clean για να συγχρονίσει από την αρχή; Έχω δοκιμάσει να κάνω το business calendar αλλά δεν γίνεται κάτι.

  9. #2289
    Εγγραφή
    05-05-2004
    Περιοχή
    Wherever I may roam
    Μηνύματα
    2.378
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    50άρα
    ISP
    cosmote
    Router
    Speedport Entry 2i
    πρέπει να κάνεις εκκαθάριση τον αποθηκευτικό χώρο ημερολογίου

  10. #2290
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.067
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από patrickdrd Εμφάνιση μηνυμάτων
    πρέπει να κάνεις εκκαθάριση τον αποθηκευτικό χώρο ημερολογίου
    εννοείς την εφαρμογή calendar; Αυτή που είναι στην στοκ ρομ;

  11. #2291
    Εγγραφή
    05-05-2004
    Περιοχή
    Wherever I may roam
    Μηνύματα
    2.378
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    50άρα
    ISP
    cosmote
    Router
    Speedport Entry 2i
    Όχι. είναι εφαρμογή συστήματος αυτό που λέω, για ψάξε

    - - - Updated - - -

    αυτό λέω
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Screenshot_20181221-001230.png  


  12. #2292
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.067
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Κατι έγινε αλλά με μια μικρή διαφορά. Το mia1 με Android one (pie stock) έχει ουσιαστικά το Google calendar αντί για το απλό calendar. Υπάρχει όμως το calendar storage που δεν είχα ξαναδεί στο οποίο και έκανα storage clean. Τα ημερολόγια του Gmail λογαριασμού είναι τώρα σωστά, αλλά αυτά από το Outlook account όχι τελείως. Θα το ψάξω και θα επανέλθω.

    Παλαιότερα όταν καθάριζα τον αποθηκευτικό των calendar apps δεν γινόταν κάτι. Σήμερα, απλά μου ήρθε να κάνω αναζήτηση το calendar και πρόσεξα το calendar storage.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Screenshot_20181220-234913.png  


  13. #2293
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.583
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Tα calendar apps δεν είναι παρά interfaces, η δουλειά γίνεται στο calendar storage.

  14. #2294
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.067
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Tα calendar apps δεν είναι παρά interfaces, η δουλειά γίνεται στο calendar storage.
    Λογικό μου ακούγεται. Αλλά δεν το είχα δει ποτέ παλαιότερα. Μήπως άλλαξε κατι με τις καινούργιες εκδόσεις του Android.

    Πάντως το Gmail καθάρισε καλά. Με τον λογαριασμό exchange του outlook.com τα έχει κάνει σαλάτα. Δεν δείχνει τα υπάρχοντα αλλά αν φτιάξω κάποιο το συγχρονίζει οκ.

  15. #2295
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.346
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Το μόνο που με βόλεψε και δούλεψε σε όλα του (υπενθυμίσεις, συμβάντα, ήχοι ειδοποίησης) ήταν η αντίστοιχη εφαρμογή της sam.
    Τώρα έχω συμβιβαστεί με της google.
    Οι ειδοποιήσεις από τα συμβάντα έρχονται όποτε να είναι.
    Τα μόνα που δουλεύουν, και αυτά χρησιμοποιώ αναγκαστικά, είναι οι υπενθυμίσεις.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

Σελ. 153 από 601 ΠρώτηΠρώτη ... 133143148151152153154155158163173 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Αεροπορικές εταιρίες, αεροδρόμια και αεροπορικά ταξίδια: γενική συζήτηση
    Από lewton στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 9745
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-04-24, 11:24
  2. Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-12-16, 13:58
  3. Bash on Ubuntu on Windows - γενική συζήτηση
    Από tsigarid στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-08-16, 11:28
  4. Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-05-16, 22:05
  5. Μηνύματα: 71
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-04-16, 00:55

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας