Σελ. 141 από 601 ΠρώτηΠρώτη ... 121131136139140141142143146151161 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 2.101-2.115 από 9015
  1. #2101
    Εγγραφή
    16-10-2006
    Περιοχή
    Καλλιθέα, Αθήνα
    Μηνύματα
    6.627
    Downloads
    46
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    212751/21998
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone H 300s
    SNR / Attn
    17.6(dB) / 0.0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είμαι με στοκ Android του mia1 και παρατηρώ το εξής φαινόμενο.

    Συχνά, το κινητό δεν μεταβαίνει στα data connection σωστά όταν βγαίνω από το wifi. Το εικονίδιο λέει 4g αλλά έχει και ένα μικρό Χ κάτω δεξιά. Αποτέλεσμα είναι ότι το κινητό δεν έχει ίντερνετ.

    Πως διορθώνεται; Συνήθως μόνο του μετά από πολλή ώρα πχ 20 λεπτά. Ίσως να συνδυάζεται με αλλαγή κεραίας γιατί πάντα θα μετακινηθω σε αυτή την περίσταση. Αν θέλω να επισπεύσω τότε παλαιότερα ενεργοποιουσα το airplane mode, περίμενα λίγο και μετά την απενεργοποίηση ίσως και να δουλευε. Τώρα αλλάζω από 4g σε 3g ή 2g και πίσω, και συνήθως φτιάχνει. Όμως καμιά φορά δεν πιάνει το κόλπο, και αναγκαστικά πάω σε restart το οποίο και διορθώνει το πρόβλημα αμέσως.

    Η αίσθηση μου είναι ότι κάτι σαν leak συμβαίνει και μετά από ένα σημείο μόνο επανεκκίνηση το διορθώνει.

    Όταν ξεκίνησε αυτό το πρόβλημα δύο πράγματα είχαν αλλάξει. Άλλαξα πάροχο στο Βέλγιο σε orange και άλλαξα εταιρία και άρα εταιρικό wifi. Νομίζω τι πρόβλημα έγινε έντονο όταν ξεκίνησα την νεα δουλειά. Συμβαίνει καμιά φορά και από το σπίτι αλλά αίσθηση μου είναι ότι συμβαίνει κοντά στην εταιρία.

    Έχει πρόβλημα το λειτουργικό ή μπορεί ο πάροχος ή το ασύρματο να δημιουργούν προβληματα; Πως μπορώ να δω γιατί δεν έχει ολοκληρώσει την σύνδεση χωρίς να είμαι root;
    Θα δω το απόγευμα αν συμβαίνει το ίδιο και με το (όχι πια) δικό μου.

  2. #2102
    Εγγραφή
    21-01-2009
    Μηνύματα
    4.463
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    COSMOTE
    Έφτασε η ώρα της επιδότησης και είμαι ανάμεσα σε συγκεκριμένες συσκευές, έχοντας ως ακραίες περιπτώσεις κάποιες αρκετά ακριβές.

    Huawei Mate 20 Lite 64GB - 399€
    Honor 10 64GB - 429€
    Huawei P20 64GB - 499€
    Xiaomi Mi 8 64GB - 549€
    Huawei P20 Pro 128GB - 699€
    Samsung Galaxy S9 64GB - 699€

    Αναγράφω τις επίσημες τιμές και όχι τιμές skroutz, μιας και με αυτές τις τιμές θα αγοραστεί η συσκευή και θα δωθεί η όποια διαφορά προκύψει.

    Η συσκευή που θα αντικατασταθεί είναι το Nexus 6P, και έχω ως κύρια απαίτηση την καλή κάμερα μέρα νύχτα (καλύτερη της ήδη καλής του 6P με HDR+), και την καλή αυτονομία (καλύτερη της μέτριας του 6P, μιας και είμαι αρκετές ώρες της ημέρας στο δρόμο).
    Από τεχνολογία οθόνης, αν και μαθημένος σε Amoled, δεν νομίζω να με ξενίσει μια καλή IPS, αρκεί να βλέπω κάτω από τον ήλιο. Από διαφορά στην κατανάλωση δεν ξέρω τι παίζει.

    Η συσκευή προορίζεται σίγουρα για 2-3 χρόνια στην κατοχή μου.

  3. #2103
    Εγγραφή
    20-06-2007
    Περιοχή
    Chicago, Illinois
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    30.620
    Downloads
    96
    Uploads
    25
    Άρθρα
    14
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Nova
    Galaxy S9 χωρις σκεψη.

    Αν θες να ρίξεις το budget, Huawei P20 Pro (καθαρα γιατι εχει γιγαντιαια διαφορα η καμερα απο το απλο P20).

    Lite εκδοσεις τις αποφευγεις, μονο αν ειναι φθηνες (200 και λιγοτερο). Οποτε ξεχνάς το Mate 20 lite.
    Dies, died, will die.
    Lived, lives, will live.

  4. #2104
    Εγγραφή
    16-10-2006
    Περιοχή
    Καλλιθέα, Αθήνα
    Μηνύματα
    6.627
    Downloads
    46
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    212751/21998
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone H 300s
    SNR / Attn
    17.6(dB) / 0.0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stefan_city Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έφτασε η ώρα της επιδότησης και είμαι ανάμεσα σε συγκεκριμένες συσκευές, έχοντας ως ακραίες περιπτώσεις κάποιες αρκετά ακριβές.

    Huawei Mate 20 Lite 64GB - 399€
    Honor 10 64GB - 429€
    Huawei P20 64GB - 499€
    Xiaomi Mi 8 64GB - 549€
    Huawei P20 Pro 128GB - 699€
    Samsung Galaxy S9 64GB - 699€

    Αναγράφω τις επίσημες τιμές και όχι τιμές skroutz, μιας και με αυτές τις τιμές θα αγοραστεί η συσκευή και θα δωθεί η όποια διαφορά προκύψει.

    Η συσκευή που θα αντικατασταθεί είναι το Nexus 6P, και έχω ως κύρια απαίτηση την καλή κάμερα μέρα νύχτα (καλύτερη της ήδη καλής του 6P με HDR+), και την καλή αυτονομία (καλύτερη της μέτριας του 6P, μιας και είμαι αρκετές ώρες της ημέρας στο δρόμο).
    Από τεχνολογία οθόνης, αν και μαθημένος σε Amoled, δεν νομίζω να με ξενίσει μια καλή IPS, αρκεί να βλέπω κάτω από τον ήλιο. Από διαφορά στην κατανάλωση δεν ξέρω τι παίζει.

    Η συσκευή προορίζεται σίγουρα για 2-3 χρόνια στην κατοχή μου.
    Samsung Galaxy S9 ή Xiaomi Mi 8 θεωρώντας πως η κάμερα του δεύτερου είναι τουλάχιστον ισάξια του Mix 2S.

  5. #2105
    Εγγραφή
    21-01-2009
    Μηνύματα
    4.463
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    COSMOTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από flamelab Εμφάνιση μηνυμάτων
    Galaxy S9 χωρις σκεψη.

    Αν θες να ρίξεις το budget, Huawei P20 Pro (καθαρα γιατι εχει γιγαντιαια διαφορα η καμερα απο το απλο P20).

    Lite εκδοσεις τις αποφευγεις, μονο αν ειναι φθηνες (200 και λιγοτερο). Οποτε ξεχνάς το Mate 20 lite.
    Το S9 αν και το έχω βάλει στη λίστα μου, διαβάζω για πολύ μέτρια μπαταρία, η οποία λόγω φθοράς θα γίνει ακόμα χειρότερη με την πάροδο του χρόνου.
    Να πω την αλήθεια, χωρίς να έχω καταλήξει, σκεφτόμουν για το απλό P20 από τα "φτηνά", και για το P20 Pro από τα πιο ακριβά, αν τελικά ανέβω σε τέτοιο επίπεδο τιμής.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hellenicsun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Samsung Galaxy S9 ή Xiaomi Mi 8 θεωρώντας πως η κάμερα του δεύτερου είναι τουλάχιστον ισάξια του Mix 2S.
    Το κακό με το Mi 8 είναι ότι είναι αρκετά νέα σαν συσκευή, κι ενώ διαβάζω τα καλύτερα από πλευράς επιδόσεων, τα χαλάει στην κάμερα με updates που μια βελτιώνουν και μια χαλάνε πράγματα.
    Όπως και να έχει, θέλω να το δω κι από κοντά όμως.

  6. #2106
    Εγγραφή
    29-08-2013
    Μηνύματα
    2.580
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από flamelab Εμφάνιση μηνυμάτων
    Galaxy S9 χωρις σκεψη.

    Αν θες να ρίξεις το budget, Huawei P20 Pro (καθαρα γιατι εχει γιγαντιαια διαφορα η καμερα απο το απλο P20).

    Lite εκδοσεις τις αποφευγεις, μονο αν ειναι φθηνες (200 και λιγοτερο). Οποτε ξεχνάς το Mate 20 lite.
    Το mate 20 lite, δεν έχει σχέση με τις συσκευές των 200 ευρώ. Ωστόσο, στα 370 € παίρνεις honor play με kirin 970, το ίδιο soc που έχουν και οι ναυαρχίδες.

  7. #2107
    Εγγραφή
    21-01-2009
    Μηνύματα
    4.463
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    COSMOTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από s.s Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το mate 20 lite, δεν έχει σχέση με τις συσκευές των 200 ευρώ. Ωστόσο, στα 370 € παίρνεις honor play με kirin 970, το ίδιο soc που έχουν και οι ναυαρχίδες.
    To Honor Play δεν υπάρχει στις συσκευές του παρόχου, αλλά υπάρχει το Honor 10 στα 429€ και το απλό P20 στα 499€, που έως εκεί είναι άνετα εντός budget. Για τα υπόλοιπα (Mi8, S9, P20 Pro), θα γίνει μια υπέρβαση αν χρειαστεί.

    Επειδή δεν έχω άμεση επαφή με σύγχρονες συσκευές, και δεν βγαίνει ασφαλές συμπέρασμα στα 5-10 λεπτά που μπορεί να δω τις συσκευές live σε κάποιο κατάστημα, το κύριο θέμα μου είναι ποια συσκευή θα μου δώσει το κάτι παραπάνω σε σχέση με το Nexus 6P συνολικά. Ειδικά, κυρίως σε κάμερα και αυτονομία, μιας και σε θέμα ταχύτητας λογικά όλα είναι τουλάχιστον ένα σκαλί πιο πάνω.

  8. #2108
    Εγγραφή
    20-06-2007
    Περιοχή
    Chicago, Illinois
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    30.620
    Downloads
    96
    Uploads
    25
    Άρθρα
    14
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stefan_city Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το S9 αν και το έχω βάλει στη λίστα μου, διαβάζω για πολύ μέτρια μπαταρία, η οποία λόγω φθοράς θα γίνει ακόμα χειρότερη με την πάροδο του χρόνου.
    Να πω την αλήθεια, χωρίς να έχω καταλήξει, σκεφτόμουν για το απλό P20 από τα "φτηνά", και για το P20 Pro από τα πιο ακριβά, αν τελικά ανέβω σε τέτοιο επίπεδο τιμής.



    Το κακό με το Mi 8 είναι ότι είναι αρκετά νέα σαν συσκευή, κι ενώ διαβάζω τα καλύτερα από πλευράς επιδόσεων, τα χαλάει στην κάμερα με updates που μια βελτιώνουν και μια χαλάνε πράγματα.
    Όπως και να έχει, θέλω να το δω κι από κοντά όμως.
    To S9 εχει την καλύτερη μεταπωλητική αξία από όλα επίσης.

    Η διαφορά του P20 με το Pro, ειναι καθαρα στην κάμερα, όπου στο Pro είναι σαφέστατα καλύτερη.

    Αν κανεις tinkering με ROMs, τα Huawei αποκλείονται αυτόματα, γιατί δεν γίνεται πλεον unlock bl.
    Dies, died, will die.
    Lived, lives, will live.

  9. #2109
    Εγγραφή
    29-08-2013
    Μηνύματα
    2.580
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stefan_city Εμφάνιση μηνυμάτων
    To Honor Play δεν υπάρχει στις συσκευές του παρόχου, αλλά υπάρχει το Honor 10 στα 429€ και το απλό P20 στα 499€, που έως εκεί είναι άνετα εντός budget. Για τα υπόλοιπα (Mi8, S9, P20 Pro), θα γίνει μια υπέρβαση αν χρειαστεί.

    Επειδή δεν έχω άμεση επαφή με σύγχρονες συσκευές, και δεν βγαίνει ασφαλές συμπέρασμα στα 5-10 λεπτά που μπορεί να δω τις συσκευές live σε κάποιο κατάστημα, το κύριο θέμα μου είναι ποια συσκευή θα μου δώσει το κάτι παραπάνω σε σχέση με το Nexus 6P συνολικά. Ειδικά, κυρίως σε κάμερα και αυτονομία, μιας και σε θέμα ταχύτητας λογικά όλα είναι τουλάχιστον ένα σκαλί πιο πάνω.

    Cosmote έχεις;

  10. #2110
    Εγγραφή
    21-01-2009
    Μηνύματα
    4.463
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    COSMOTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από flamelab Εμφάνιση μηνυμάτων
    To S9 εχει την καλύτερη μεταπωλητική αξία από όλα επίσης.

    Η διαφορά του P20 με το Pro, ειναι καθαρα στην κάμερα, όπου στο Pro είναι σαφέστατα καλύτερη.

    Αν κανεις tinkering με ROMs, τα Huawei αποκλείονται αυτόματα, γιατί δεν γίνεται πλεον unlock bl.
    Αν ήταν για το S9+ θα το σκεφτόμουν πολύ σοβαρά, αλλά το απλό μου φαίνεται "λίγο" κυρίως από πλευράς μπαταρίας. Παρ' όλο που πιθανόν με αυτό να έχω την πιο ομαλή εμπειρία χρήσης.

    Το Pro σε σχέση με το απλό έχει διπλάσιο αποθηκευτικό χώρο, +2GB RAM, μεγαλύτερη μπαταρία και καλύτερη κάμερα. Το Amoled vs IPS είναι υποκειμενικό.

    Αν δουλεύει όπως πρέπει, δεν μπαίνω πλέον στον κόπο να το πειράξω. Οπότε, όσο πιο ομαλή λειτουργία με τα όποια updates παίρνει από τον κατασκευαστή.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από s.s Εμφάνιση μηνυμάτων
    Cosmote έχεις;
    Ναι.

  11. #2111
    Εγγραφή
    29-08-2013
    Μηνύματα
    2.580
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Δεν μπορείς να την χρησιμοποιήσεις σε άλλα καταστήματα όπως γίνεται στη Vodafone; πχ Πλαίσιο, Κωτσοβολο, Mediamarkt.

  12. #2112
    Εγγραφή
    21-01-2009
    Μηνύματα
    4.463
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    COSMOTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από s.s Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν μπορείς να την χρησιμοποιήσεις σε άλλα καταστήματα όπως γίνεται στη Vodafone; πχ Πλαίσιο, Κωτσοβολο, Mediamarkt.
    Δεν μπορώ ούτε σε κατάστημα Γερμανός. :P
    Επειδή είναι εταιρικό το συμβόλαιο, πιθανόν να έχει κάποιους περιορισμούς.

    Ποια συσκευή έχεις στο μυαλό σου, μη τυχόν και υπάρχει, αλλά δεν έχει ενημερωθεί το site (ούτε το Mate 20 Lite υπάρχει στο site, αλλά πωλητής μου είπε πως το έχουν).

  13. #2113
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.377
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stefan_city Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έφτασε η ώρα της επιδότησης και είμαι ανάμεσα σε συγκεκριμένες συσκευές, έχοντας ως ακραίες περιπτώσεις κάποιες αρκετά ακριβές.

    Huawei Mate 20 Lite 64GB - 399€
    Honor 10 64GB - 429€
    Huawei P20 64GB - 499€
    Xiaomi Mi 8 64GB - 549€
    Huawei P20 Pro 128GB - 699€
    Samsung Galaxy S9 64GB - 699€

    Αναγράφω τις επίσημες τιμές και όχι τιμές skroutz, μιας και με αυτές τις τιμές θα αγοραστεί η συσκευή και θα δωθεί η όποια διαφορά προκύψει.

    Η συσκευή που θα αντικατασταθεί είναι το Nexus 6P, και έχω ως κύρια απαίτηση την καλή κάμερα μέρα νύχτα (καλύτερη της ήδη καλής του 6P με HDR+), και την καλή αυτονομία (καλύτερη της μέτριας του 6P, μιας και είμαι αρκετές ώρες της ημέρας στο δρόμο).
    Από τεχνολογία οθόνης, αν και μαθημένος σε Amoled, δεν νομίζω να με ξενίσει μια καλή IPS, αρκεί να βλέπω κάτω από τον ήλιο. Από διαφορά στην κατανάλωση δεν ξέρω τι παίζει.

    Η συσκευή προορίζεται σίγουρα για 2-3 χρόνια στην κατοχή μου.
    Οποιαδήποτε HUAWEI συσκευή.
    Καλύτερες κάμερες, καλύτερη απόδοση .
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 14
    OnePlus WATCH 2: WEAR OS 4
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  14. #2114
    Εγγραφή
    29-08-2013
    Μηνύματα
    2.580
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stefan_city Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν μπορώ ούτε σε κατάστημα Γερμανός. :P
    Επειδή είναι εταιρικό το συμβόλαιο, πιθανόν να έχει κάποιους περιορισμούς.

    Ποια συσκευή έχεις στο μυαλό σου, μη τυχόν και υπάρχει, αλλά δεν έχει ενημερωθεί το site (ούτε το Mate 20 Lite υπάρχει στο site, αλλά πωλητής μου είπε πως το έχουν).
    Πέρα από το Play, υπάρχει και το mix 2s στα 499 στους άλλους.

  15. #2115
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.356
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Όσο πάνε το ξεφτιλίζουν περισσότερο:
    Google Calendar 6.0 with new Google Material Theme redesign
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

Σελ. 141 από 601 ΠρώτηΠρώτη ... 121131136139140141142143146151161 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Αεροπορικές εταιρίες, αεροδρόμια και αεροπορικά ταξίδια: γενική συζήτηση
    Από lewton στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 9748
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-04-24, 16:44
  2. Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-12-16, 13:58
  3. Bash on Ubuntu on Windows - γενική συζήτηση
    Από tsigarid στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-08-16, 11:28
  4. Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-05-16, 22:05
  5. Μηνύματα: 71
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-04-16, 00:55

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας