Σελ. 140 από 601 ΠρώτηΠρώτη ... 120130135138139140141142145150160 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 2.086-2.100 από 9011
  1. #2086
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    @deniSun
    Δεν ειναι. Αν ηταν θα το θυμομουν. Επισης ειναι ενεργο το allow less secure apps.

    @skdir
    Που ειναι αυτο με τις εφαρμογες παλιου τυπου?
    Βασικα, περισσοτερο με σοκαρε η ειδοποιηση πως καποιος συνδεθηκε στο λογαριασμο μου, παρα ολα τα αλλα.
    Παω να σκαλισω το κινητο να βρω την ειδοποιηση στην 1η αποτυχια αποστολης απο το gmail.
    είναι το less secure apps

  2. #2087
    Εγγραφή
    24-04-2006
    Περιοχή
    Χανιά
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    1.624
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    None
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από patrickdrd Εμφάνιση μηνυμάτων
    ωραιο αρθρακι αυτο,
    οποιος θελει ας το διαβασει:
    http://tonsky.me/blog/disenchantment/
    κι αυτο:
    https://rakhim.org/2018/09/re-software-disenchantment/
    Πολύ καλό και θα βρει ευρύτερη απήχηση στο Software section!

  3. #2088
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.501
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Πρωινο rant!

    Εχω ενα μαλακα που με σπαμμαρει ακυρες στιγμες για οτιδηποτε του κατεβει. Χτες δεν αντεξα και του εβαλα φραγη (παρατεταμενο πατημα στο ονομα του στις προσφατες κλησεις > αποκλεισμος αριθμου). Και για να δω πως ακουγεται στον αλλο, εβαλα στο σταθερο μου φραγη και καλεσα στο κινητο απο το σταθερο.
    Χτυπαει μια φορα (= κανει τουτ) και μετα λεει "ο συνδρομητης ειναι κατειλλημενος". Γιατι να χτυπαει μια φορα? Απο αυτο, ο αλλος συμπερανε οτι τον ακυρωσα και θα τον παρω εγω, οποτε θα με σπαμμαρει περισσοτερο μεχρι να τον παρω
    Το τηλεφωνο μου δεν χτυπαει καθολου, ουτε εμφανιζεται καποια ειδοποιηση οτι με πηρε αυτος που εχω αποκλεισμενο, πουθενα.

    Για μετρο συγκρισης, να πω πως ηταν η φραγη στο παλιο μου κινητο με wp8.1, εχοντας ορισει ενα αριθμο σαν αποκλεισμενο. Οταν με επαιρνε, δεν εκανε κανενα τουτ, δεν ελεγε οτι "ο συνδρομητης ειναι κατειλλημενος", απλα εκλεινε τη γραμμη χωρις να κανει κιχ. Στο κινητο ερχοταν μια ειδοποιηση οτι με πηρε καποιος αποκλεισμενος αριθμος και τερμα.
    Παρομοια συμπεριφορα, τουλαχιστον ως προς το σκελος της απορριψης της κλησης, ειχανε και 2 samsung που ειχα δοκιμασει καποτε (s3 και s3 mini).

    Αλλαξε κατι? Φταιει η εφαρμογη που εχω (google phone)? Φταιει η cosmote?
    Android 8.1 στοκ και εχω τον τηλεφωνητη (= την υπηρεσια της cosmote) απενεργοποιημενο εδω και 5+ χρονια για κατι καβαλημενους που οταν δεν σηκωνω το τηλεφωνο λενε "μα σου αφησα μηνυμα στον τηλεφωνητη, δεν το ακουσες?".
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jim_p : 24-09-18 στις 09:31.
    ديميتريس

  4. #2089
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.344
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Αν θυμάμαι καλά και σε παλιότερες εκδόσεις android ο αποκλεισμός είχε την ίδια συμπεριφορά.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  5. #2090
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.501
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Οποτε δεν μπορει να γινει κατι?
    ديميتريس

  6. #2091
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.944
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Φραγή στον πάροχο.
    Ανυπόγραφος

  7. #2092
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρωινο rant!

    Εχω ενα μαλακα που με σπαμμαρει ακυρες στιγμες για οτιδηποτε του κατεβει. Χτες δεν αντεξα και του εβαλα φραγη (παρατεταμενο πατημα στο ονομα του στις προσφατες κλησεις > αποκλεισμος αριθμου). Και για να δω πως ακουγεται στον αλλο, εβαλα στο σταθερο μου φραγη και καλεσα στο κινητο απο το σταθερο.
    Χτυπαει μια φορα (= κανει τουτ) και μετα λεει "ο συνδρομητης ειναι κατειλλημενος". Γιατι να χτυπαει μια φορα? Απο αυτο, ο αλλος συμπερανε οτι τον ακυρωσα και θα τον παρω εγω, οποτε θα με σπαμμαρει περισσοτερο μεχρι να τον παρω
    Το τηλεφωνο μου δεν χτυπαει καθολου, ουτε εμφανιζεται καποια ειδοποιηση οτι με πηρε αυτος που εχω αποκλεισμενο, πουθενα.

    Για μετρο συγκρισης, να πω πως ηταν η φραγη στο παλιο μου κινητο με wp8.1, εχοντας ορισει ενα αριθμο σαν αποκλεισμενο. Οταν με επαιρνε, δεν εκανε κανενα τουτ, δεν ελεγε οτι "ο συνδρομητης ειναι κατειλλημενος", απλα εκλεινε τη γραμμη χωρις να κανει κιχ. Στο κινητο ερχοταν μια ειδοποιηση οτι με πηρε καποιος αποκλεισμενος αριθμος και τερμα.
    Παρομοια συμπεριφορα, τουλαχιστον ως προς το σκελος της απορριψης της κλησης, ειχανε και 2 samsung που ειχα δοκιμασει καποτε (s3 και s3 mini).

    Αλλαξε κατι? Φταιει η εφαρμογη που εχω (google phone)? Φταιει η cosmote?
    Android 8.1 στοκ και εχω τον τηλεφωνητη (= την υπηρεσια της cosmote) απενεργοποιημενο εδω και 5+ χρονια για κατι καβαλημενους που οταν δεν σηκωνω το τηλεφωνο λενε "μα σου αφησα μηνυμα στον τηλεφωνητη, δεν το ακουσες?".
    Δεν θα μπορούσε να γίνει χωρίς να ακούσει κάποιος το ενα τουτ, καθώς πρέπει να φτάσει η κλήση στην συσκευή και το μήνυμα ο συνδρομητής είναι busy, είναι απο το δίκτυο σου, οσα χρόνια θυμάμαι, πάντα υπήρχε το ο συνδρομητής είναι busy

  8. #2093
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.501
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από euri Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φραγή στον πάροχο.
    Εκει θα καταλληξω μου φαινεται, αν και τοτε δεν θα ξερω ποτε με πηρε... Βασικα ουτε τωρα ξερω επειδη δεν ερχεται καποιο notification.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν θα μπορούσε να γίνει χωρίς να ακούσει κάποιος το ενα τουτ, καθώς πρέπει να φτάσει η κλήση στην συσκευή και το μήνυμα ο συνδρομητής είναι busy, είναι απο το δίκτυο σου, οσα χρόνια θυμάμαι, πάντα υπήρχε το ο συνδρομητής είναι busy
    Αρα στα wp8.1 το λειτουργικο/εφαρμογη εκοβε την κληση πριν καν συνδεθει? Ιδανικη λυση αν το εκανε ετσι, γιατι στην ουσια το android πρωτα την δεχεται και την απορριπτει στο καπακι. Αυτο εχει νοημα μονο σε κλησεις σαν αυτες που κανουν οι εταιριες για να βρουν πελατες.
    ديميتريس

  9. #2094
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εκει θα καταλληξω μου φαινεται, αν και τοτε δεν θα ξερω ποτε με πηρε... Βασικα ουτε τωρα ξερω επειδη δεν ερχεται καποιο notification.


    Αρα στα wp8.1 το λειτουργικο/εφαρμογη εκοβε την κληση πριν καν συνδεθει? Ιδανικη λυση αν το εκανε ετσι, γιατι στην ουσια το android πρωτα την δεχεται και την απορριπτει στο καπακι. Αυτο εχει νοημα μονο σε κλησεις σαν αυτες που κανουν οι εταιριες για να βρουν πελατες.
    Δεν γίνεται να την κόψει την κλήση μια συσκευή πριν συνδεθεί, μάλλον θυμάσαι λάθος,

  10. #2095
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.501
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Μια χαρα θυμαμαι, τον Ιανουαριο παροπλισα το wp μου. Ειχα κανει φραγη σε 4-5 τηλεφωνα που με σπαμμαρανε, χωρια αυτα απο τις διαφημηστικες, και ποτε κανεις δεν καταλαβε οτι τον ειχα σε φραγη. Αλλα πλεον αυτο που κανει το android δεν ειναι φραγη, ειναι αυτοματη απορριψη. Και μου ερχοταν ειδοποιηση οτι με πηρε καποιος, εδω δεν ερχεται ουτε αυτο.

    Μολις πεσει στα χερια μου ενα wp θα το ξανατσεκαρω παντως.
    ديميتريس

  11. #2096
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.700
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια χαρα θυμαμαι, τον Ιανουαριο παροπλισα το wp μου. Ειχα κανει φραγη σε 4-5 τηλεφωνα που με σπαμμαρανε, χωρια αυτα απο τις διαφημηστικες, και ποτε κανεις δεν καταλαβε οτι τον ειχα σε φραγη. Αλλα πλεον αυτο που κανει το android δεν ειναι φραγη, ειναι αυτοματη απορριψη. Και μου ερχοταν ειδοποιηση οτι με πηρε καποιος, εδω δεν ερχεται ουτε αυτο.

    Μολις πεσει στα χερια μου ενα wp θα το ξανατσεκαρω παντως.
    miui 9/10 android8/8.1
    Δεν ακούω τ'ιποτα, δεν ξέρω τι ακούει ο άλλος, αλλά έχω μία ωραιότατη κόκκινη ειδοποίηση και block στις τηλεφωνικές μου κλήσεις.

    Μήπως είναι θέμα rom?
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  12. #2097
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια χαρα θυμαμαι, τον Ιανουαριο παροπλισα το wp μου. Ειχα κανει φραγη σε 4-5 τηλεφωνα που με σπαμμαρανε, χωρια αυτα απο τις διαφημηστικες, και ποτε κανεις δεν καταλαβε οτι τον ειχα σε φραγη. Αλλα πλεον αυτο που κανει το android δεν ειναι φραγη, ειναι αυτοματη απορριψη. Και μου ερχοταν ειδοποιηση οτι με πηρε καποιος, εδω δεν ερχεται ουτε αυτο.

    Μολις πεσει στα χερια μου ενα wp θα το ξανατσεκαρω παντως.
    Μήπως τότε δεν γείωνε την κλήση, απλά τον άφηνε να καλεί μέχρι να τερματιστεί απο το δίκτυο, αλλά σε εσένα δεν χτυπούσε αλλά δεν μπορούσες και να πάρεις τηλέφωνο όσο καλούσε ο άλλος;
    Γιατί άμεση απόρριψη σημαίνει πως το δίκτυο θα στείλει σήμα busy μαζί με μήνυμα.

  13. #2098
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.501
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    miui 9/10 android8/8.1
    Δεν ακούω τ'ιποτα, δεν ξέρω τι ακούει ο άλλος, αλλά έχω μία ωραιότατη κόκκινη ειδοποίηση και block στις τηλεφωνικές μου κλήσεις.

    Μήπως είναι θέμα rom?
    Αυτο ακριβως περιμενα να εχω και εγω, οποτε μαλλον ειναι θεμα υλοποιησης της καθε rom, αν δεν ειναι της καθε εφαρμογης.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μήπως τότε δεν γείωνε την κλήση, απλά τον άφηνε να καλεί μέχρι να τερματιστεί απο το δίκτυο, αλλά σε εσένα δεν χτυπούσε αλλά δεν μπορούσες και να πάρεις τηλέφωνο όσο καλούσε ο άλλος;
    Γιατί άμεση απόρριψη σημαίνει πως το δίκτυο θα στείλει σήμα busy μαζί με μήνυμα.
    Οχι, η κληση κοβοταν με την μια στον αλλο. Εγω μπορουσα να παρω τηλεφωνο κανονικα οσο ερχοταν η ειδοποιηση οτι "κοπηκε η ανεπιθυμητη κληση αππο τον ταδε αριθμο".
    ديميتريس

  14. #2099
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτο ακριβως περιμενα να εχω και εγω, οποτε μαλλον ειναι θεμα υλοποιησης της καθε rom, αν δεν ειναι της καθε εφαρμογης.



    Οχι, η κληση κοβοταν με την μια στον αλλο. Εγω μπορουσα να παρω τηλεφωνο κανονικα οσο ερχοταν η ειδοποιηση οτι "κοπηκε η ανεπιθυμητη κληση αππο τον ταδε αριθμο".
    Ο dimitris_ns, μιλαει για το τι ακούει αυτός στην πλευρά του, δεν ξέρει τι ακούει ο άλλος, εσύ αν δεν κάνω λάθος λες για το τι ακούει ο άλλος.

    Αν λοιπόν έκανε απόρριψη την κλήση τότε στον άλλον πήγαινε σήμα busy, δεν γίνεται αλλιώς

  15. #2100
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.065
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Είμαι με στοκ Android του mia1 και παρατηρώ το εξής φαινόμενο.

    Συχνά, το κινητό δεν μεταβαίνει στα data connection σωστά όταν βγαίνω από το wifi. Το εικονίδιο λέει 4g αλλά έχει και ένα μικρό Χ κάτω δεξιά. Αποτέλεσμα είναι ότι το κινητό δεν έχει ίντερνετ.

    Πως διορθώνεται; Συνήθως μόνο του μετά από πολλή ώρα πχ 20 λεπτά. Ίσως να συνδυάζεται με αλλαγή κεραίας γιατί πάντα θα μετακινηθω σε αυτή την περίσταση. Αν θέλω να επισπεύσω τότε παλαιότερα ενεργοποιουσα το airplane mode, περίμενα λίγο και μετά την απενεργοποίηση ίσως και να δουλευε. Τώρα αλλάζω από 4g σε 3g ή 2g και πίσω, και συνήθως φτιάχνει. Όμως καμιά φορά δεν πιάνει το κόλπο, και αναγκαστικά πάω σε restart το οποίο και διορθώνει το πρόβλημα αμέσως.

    Η αίσθηση μου είναι ότι κάτι σαν leak συμβαίνει και μετά από ένα σημείο μόνο επανεκκίνηση το διορθώνει.

    Όταν ξεκίνησε αυτό το πρόβλημα δύο πράγματα είχαν αλλάξει. Άλλαξα πάροχο στο Βέλγιο σε orange και άλλαξα εταιρία και άρα εταιρικό wifi. Νομίζω τι πρόβλημα έγινε έντονο όταν ξεκίνησα την νεα δουλειά. Συμβαίνει καμιά φορά και από το σπίτι αλλά αίσθηση μου είναι ότι συμβαίνει κοντά στην εταιρία.

    Έχει πρόβλημα το λειτουργικό ή μπορεί ο πάροχος ή το ασύρματο να δημιουργούν προβληματα; Πως μπορώ να δω γιατί δεν έχει ολοκληρώσει την σύνδεση χωρίς να είμαι root;

Σελ. 140 από 601 ΠρώτηΠρώτη ... 120130135138139140141142145150160 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Αεροπορικές εταιρίες, αεροδρόμια και αεροπορικά ταξίδια: γενική συζήτηση
    Από lewton στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 9745
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-04-24, 11:24
  2. Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-12-16, 13:58
  3. Bash on Ubuntu on Windows - γενική συζήτηση
    Από tsigarid στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-08-16, 11:28
  4. Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-05-16, 22:05
  5. Μηνύματα: 71
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-04-16, 00:55

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας