Εμφάνιση 1-3 από 3
  1. #1
    Εγγραφή
    11-10-2006
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    Tellas - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ
    Question
    Καλησπέρα παιδιά!

    Εδώ και ~2 χρόνια έχω σύνδεση στην vodafone, είχα όμως κρατήσει τον route του ΟΤΕ (sagem F@st1704w). Πλέον όμως κάτι συμβαίνει και δουλεύει εντάξει μόνο για λίγα δευτερόλεπτα αφού τον ανάψω (περισσότερα στο τέλος του μηνύματος για όποιον ενδιαφέρεται).
    Είμαι λοιπόν μονίμως με το δάχτυλο στο πίσω μέρος του router για να το σβήσω και να τον ξανανάψω, οπότε σκέφτηκα πως ίσως ήρθε η ώρα να βγάλω το δάχτυλο από εκεί και να το βάλω στην τσέπη!

    Σκέφτομαι να καλέσω την vodafone για να ρωτήσω αν ακόμα «δικαιούμαι» να αγοράσω τον router που δίνουν στις νέες συνδέσεις για 19,99€. Απ' την άλλη σκέφτομαι πως ίσως είναι η ευκαιρία μου να αγοράσω ένα πιο αξιοπρεπή router απ'αυτό που δίνει η εταιρία - και θα έδινα 40-70€ για κάτι ανθρώπινο.

    Ζω επαρχία, και έχω γραμμή PSTN που κλειδώνει στα 7000-8000mbps. Κάνω χρήση torrents οπότε με ενδιαφέρει να αντέχει αρκετές TCP connections (λχ ο H108NS δεν την πάλευε), έχω 3 ethernet υπολογιστές, 5-8 συσκευές συνδεδεμένες μέσω WiFi (συνήθως 1 εκτυπωτής, 3 κινητά και ενα tablet). Δυνατότητες management είναι ευπρόσδεκτες (QoS, DDNS κτλ) ενω θα μου άρεσε και gigabit ethernet αφού φλερτάρω με την ίδεα του NAS (αν και φαντάζομαι μπορώ να χρησιμοποιώ ένα gigabit switch - και ας έχουν gigabit σύνδεση μόνο οι ενσύρματες συσκευές).
    To range και οι ταχύτητες σύνδεσης του WiFi δεν με ενδιαφέρουν ιδιαίτερα, μιας και το WiFi χρησιμοποιείται κοντά στον router και μιας και το υπόλοιπο σπίτι συνδέεται με powerline όπου χρειάζεται.

    α) Γνωρίζει κάποιος πoιό μοντέλο δίνει τώρα η vodafone στους συνδρομητές της και
    β) πόσο καλό είναι;
    Απ' ότι διαβάζω, κάποτε έδινε το ZTE ZXHN H108N και αν είναι το ίδιο με ZTE ZXHN H108NS που σε μια φάση έδινε ο OTE... αλίμονο μας! Το είχα μερικούς μήνες και το έδιωξα - γονάτιζε όλο το ίντερνετ αν είχες πάνω απο 20-30 connections σε torrents άσχετα με το αν υπάρχει traffic...
    γ) Έχετε να προτείνετε κάποια μοντέλα που να είναι καλά για την χρήση που θέλω στο εύρος τιμών (έως 70€ το πολύ);
    Κατά καιρούς έχουν περάσει απ' τα χέρια μου πολλοί router πάροχων ιδιαίτερα απογοητευτικά με εξαίρεση έναν Thomson (νομίζω ο TG585 v8) και τον εκλειπόντα sagem που αν και όχι ο καλύτερος, δούλευε αξιόπιστα.

    Σας ευχαριστώ,
    Φώτης


    Προαιρετικό Ανάγνωσμα: Η προϊστορία του λόγου που αλλάζω router:

    Έχω θέματα στο youtube, ενώ δεν μπορώ να μπω συγκεκριμένα στο outlook.com (και κάποια άλλα domain της microsoft) - Όλα αυτά μέχρι να κάνεις επανεκκίνηση τον router (sagem F@st1704w). Για μερικά δευτερόλεπτα δουλεύουν όλα αλλά μετά ξαναπέφτει στην ίδια συμπεριφορά. Ανεξάρτητα από WiFi/Ethernet, pc/mac, tablet ή κινητό. Σε torrents οι ταχύτητες είναι συνήθως καλές(!) ενώ η πλειοψηφία των sites δουλεύουν μια χαρά το οποίο είναι άλλο ένα μυστήριο και με κάνει να πιστεύω πως δεν είναι θέμα γραμμής (αν και δεν έχω τις γνώσεις να ερμηνεύσω την ποιότητα της σύνδεσης). Το DSL BER test του router για 60" στα 8644kbps βρήκε 0 bits λάθος.
    ADSL Information
    - Bandwidth Down / Up (kbps) 8644 / 743
    - SNR Margin Down / Up (dB) 11.3 / 12.0
    - OCD Down / Up 4 / 0
    - LCD Down / Up 0 / 0
    - HEC Down / Up 79 / 0

    Επισυνάπτω και ένα πίνακα με τα στατιστικά της σύνδεσης.

    Θα με ρωτήσετε τώρα γιατί δεν απευθύνομαι στην vodafone να σιγουρέψω πως δεν υπάρχει πρόβλημα με την γραμμή μου!
    Όσες φορές είχα απευθυνθεί (ειδικά στην αρχή που είχα κάποια θέματα με την ταχύτητα), μπαίναμε σε ένα αγώνα αποσύνδεσης συσκευών απ' την τηλεφωνική γραμμή - αφού απ' το σύστημα τους έβλεπαν πως υπάρχει κάποιο "μικρό βραχυκύκλωμα" και ήθελαν να το επιλύσουν πριν συζητήσουμε οτιδήποτε άλλο. Δεν λέω πως είχαν άδικο (ήταν και αρκετά υπομονετικοί όλες τις φορές να κάνουμε τις δοκιμές αυτές που κρατούσαν ώρες), αλλά στο τέλος καταλήγαμε πως όλες οι συσκευές, η καθεμία ξεχωριστά (απ' τον συναγερμό, μέχρι το hp πολυμηχάνημα και τις τηλεφωνικές συσκευές) συμβάλλουν στο βραχυκύκλωμα και πως θα έπρεπε να μην τις χρησιμοποιώ. Αλλά ακριβώς το ίδιο setup δούλευε μια χαρά στον OTE πριν την αλλαγή πάροχου και εδώ που είμαι η vodafone δεν έχει το δικό της δίκτυο, οπότε θέλω να πιστεύω πως δεν φταίνε οι συσκευές αυτές για το πρόβλημα. Το πρόβλημα που είχα στην αρχή σταμάτησε να εμφανίζεται μόνο του.
    Μια άλλη φορά που είχα προβλήματα παρόμοιας φύσεως και τους κάλεσα βρέθηκα πάλι να τρέχω πάνω κάτω μεταξύ ορόφων με το κινητό κολλημένο στο αφτί να λέω «το αποσυνέδεσα, τώρα τι λέει; βλέπεις βραχυκύκλωμα;» κάποια στιγμή το πρόβλημα και αυτό έφυγε μόνο του.

    Κοντολογίς, αποφεύγω να μπλέκω με την τεχνική υποστήριξη της vodafone αφού το πρόβλημα των "βραχυκυκλωμάτων" δεν αντιμετωπίζεται μιας και δεν έχω την δυνατότητα να μην χρησιμοποιώ αυτές τις συσκευές αρκετές μέρες ώστε να βγάλουμε ασφαλή συμπεράσματα (ούτε να αγοράσω καινούριες προληπτικά).

    Οπότε αυτή την φορά, προτίμησα να ρίξω το φταίξιμο αλλού ;-)

    Αρχικά έλεγα πως έφταιγε ο DNS της vodafone. Δοκίμασα πολλούς διαφορετικού DNS (ανάμεσα τους και της google) και το πρόβλημα ήταν το ίδιο - το πρόβλημα με το youtube το απέδιδα σε throttling. Έψαξα και μήπως είχε κολλήσει ιό ο router(!) αλλά ήταν εντάξει.

    Όταν μίλησα με την vodafone για το θέμα του outlook.com μου είπαν να δοκιμάσω τους επίσημους DNS της Vodafone μέσα στον router αντί το computer (62.38.0.81 και 62.38.1.81 - ήταν διαφορετικοί απ' αυτούς που είχα χρησιμοποιήσει εγώ) αλλά μου είπαν πως «λογικά έχει χαλάσει ο router. Εμείς με τέτοια συμπτώματα κάνουμε αντικατάσταση του». Είναι αλήθεια πως δεν είχα σκεφτεί πως ο router μπορεί να έχει πρόβλημα! Αυτό 1-2 μήνες πριν. Δεν υπήρξε βελτίωση στο πρόβλημα αυτή την φορά. Σταδιακά, η κατάσταση χειροτέρευσε. Το youtube συνήθως δουλεύει σε <360p, ο mac στέλνει πιο πολλά δεδομένα στο mdnsresponder (που φαίνεται να είναι πρόβλημα όταν έχεις κακορυθμισμένο DNS) πάρα στον chrome. Στο speedtest.net συνεχίζει να βγάζει 6.0-7.5mbps και τα torrents ακόμα κατεβάζουν με 600-800 kB/s. Όμως συνειδητοποιώ πως 2-3 χρόνια τώρα, όταν συνδέομαι στο web interface του router, μερικά assets όπως το λογότυπο του router εμφανίζονται πυκνά συχνά σαν 404 not found(!) οπότε αναρωτιέμαι τώρα μήπως αυτό ήταν ένδειξη πως ο router είχε αρχίσει να χαλάει και δεν έδινα σημασία; Να σημειώσω πως τα προβλήματα με το outlook.com και το youtube δεν συνυπάρχουν απαραίτητα. Μπορεί λχ το youtube να δουλεύει τέλεια (7000+kbps), και το outlook.com να μην μπαίνει. Το αντίθετο δεν το έχω δει να συμβαίνει (το youtube έχει θέματα 80% του χρόνου, το outlook.com 99%)

    Δηλαδή α) χαλασμένος router, ή β)καινούριο πολυμηχάνημα, καινούριες συσκευές τηλεφώνου, ηλεκτρολόγος για την γραμμή (ίσως νέα καλωδίωση;; και για τον συναγερμό;
    Νομίζω είναι πιο φτηνό να ξεκινήσω με τον router
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος F_Kal : 10-11-16 στις 03:47.

  2. #2
    Εγγραφή
    24-01-2008
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    1.879
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    95/11 Mbps
    ISP
    Vodafone
    SNR / Attn
    10.3(dB) / 16.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Πριν αγοράσεις modem, δεν μπορείς να δανειστείς από κάποιον ένα για μια μέρα, να δεις πώς συμπεριφέρεται στη γραμμή σου;

  3. #3
    Εγγραφή
    11-10-2006
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    Tellas - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ
    Δυστυχώς δεν υπάρχει εδώ αυτή η επιλογή - ο μοναδικός που βρήκα ήταν ένας ISDN router speedport entry 2i - προσπάθησα να δω μήπως και θα δούλευε αλλά φαίνεται πως υπάρχει λόγος που κολλάνε τα αυτοκόλλητα με το ISDN πάνω :P

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-10-16, 13:11
  2. Mπορώ να ανταλλάξω το router της vodafone;
    Από albul στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-10-16, 19:17
  3. Τι router να πάρω με hol ?
    Από aganaktismenos στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-09-16, 15:53
  4. Μηνύματα: 30
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-03-16, 12:56
  5. [Other] vdsl οτε: αγορά modem-router ή modem οτε και αγορά router?
    Από MiltosM στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-01-16, 20:19

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας