Εμφάνιση 1-15 από 15
  1. #1
    Εγγραφή
    29-10-2009
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    18
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΡΓΟΣ
    Καλησπέρα σε όλους και προκαταβολικά συγγνώμη αν δημιουργώ νέο θέμα σε κάτι που έχει πιθανόν ξανασυζητηθεί..
    Ειμαι στη Forthnet χρόνια, πληρώνω 20 Ε χοντρικά το μήνα αλλά τον τελευταίο χρόνο μου έχουν σπάσει τα νεύρα με τις άπειρες αποσυνδέσεις, αργό δίκτυο κλπ..
    Σε επικοινωνία μαζί τους, μου είπαν ότι δε φαίνεται να υπάρχει πρόβλημα, αλλά οι συνεχείς αποσυνδέσεις οφείλονται σε πρόβλημα του σπιτιού μου πιθανόν
    και να στείλουν τεχνικό τον οποίο και θα πληρώσω εγώ 30 Ε! Τους είπα φυσικά ΟΧΙ γιατί οι πρίζες στο σπίτι μου είναι καινούριες τα καλώδια καρατσεκαρισμένα
    filters καινουρια και ότι δεν πληρώνω τεχνικό με τίποτα..

    Είχα λοιπόν στα υπόψη μου να ρωτήσω αλλού..

    Και σκάει κλασικά τηλεφώνημα από Wind με καλή σχετικά προσφορά, σε παρόμοια λεφτά, σε βάθος 24 μηνών δλδ σχεδόν τα ίδια,
    με δώρο κόστος ενεργοποίησης και έρχομαι να ρωτήσω το εξής..
    Η Forthnet πλέον στη συμπεριφορά της μου φαίνεται τρισάθλια, και πραγματικά θέλω να τους γράψω κανονικά και να φύγω, το θέμα είναι αν θα πληρώσω ΠΟΙΝΗ..
    Η τηλεφωνήτρια της προσφοράς της WIND μου είπε ότι ειναι νομικά κατοχυρωμένο ΝΑ ΜΗΝ ΠΛΗΡΩΣΩ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ, ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΑΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΦΥΓΩ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΑΠΟ ΤΗ WIND..
    Aπλά υποχρεούμαι να πληρώσω τους λογαριασμούς μου αν τυχόν είναι ανεξόφλητοι, που δεν είναι..
    Ρωτάω λοιπόν στη FOrthnet και μου λένε ότι το συμβόλαιο μου έχει ποινή διακοπής αυτή τη στιγμή 73 Ε χοντρικά..
    Ποιός λέει αλήθεια από τους δύο;
    Αν έχετε εμπειρία επί του θέματος ή ακόμα και αν εργάζεστε σε καμιά τέτοια εταιρεία δώστε καμιά συμβουλή, τι να κάνω;;;Έχω περιθώριο και καλά μέχρι την Τρίτη..
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων..

  2. #2
    Εγγραφή
    13-04-2006
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    244
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από VilosopheR Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σε όλους και προκαταβολικά συγγνώμη αν δημιουργώ νέο θέμα σε κάτι που έχει πιθανόν ξανασυζητηθεί..

    Η τηλεφωνήτρια της προσφοράς της WIND μου είπε ότι ειναι νομικά κατοχυρωμένο ΝΑ ΜΗΝ ΠΛΗΡΩΣΩ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ, ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΑΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΦΥΓΩ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΑΠΟ ΤΗ WIND..
    Aπλά υποχρεούμαι να πληρώσω τους λογαριασμούς μου αν τυχόν είναι ανεξόφλητοι, που δεν είναι..
    Ρωτάω λοιπόν στη FOrthnet και μου λένε ότι το συμβόλαιο μου έχει ποινή διακοπής αυτή τη στιγμή 73 Ε χοντρικά..
    Ποιός λέει αλήθεια από τους δύο;
    Όπως είναι διατυπωμένο η Wind φαίνεται να σου απάντησε ότι δεν υπάρχει κόστος διακοπής αν επιθμήσεις να διακόψεις από αυτούς σε περίπτωση που πας Wind και όχι για το ποιο είναι το κόστος διακοπής από την Forthnet. Επομένως εισαι σίγουρος ότι κατάλαβε σωστά την ερώτηση και εσύ σωστά την απάντησή της?

  3. #3
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Αν στο δώσει γραπτά η wind αυτό τότε να πας

  4. #4
    Εγγραφή
    29-10-2009
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    18
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΡΓΟΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Onyx_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όπως είναι διατυπωμένο η Wind φαίνεται να σου απάντησε ότι δεν υπάρχει κόστος διακοπής αν επιθμήσεις να διακόψεις από αυτούς σε περίπτωση που πας Wind και όχι για το ποιο είναι το κόστος διακοπής από την Forthnet. Επομένως εισαι σίγουρος ότι κατάλαβε σωστά την ερώτηση και εσύ σωστά την απάντησή της?
    Ναι κοίτα, ήταν απλά από την πλευρά τους επιχείρημα, ότι η ποινή για διακοπή συμβολαίου είναι αντισυνταγματική, και "στο λέω αν θελήσεις να φύγεις και από μας ότι φεύγεις όποτε θες χωρίς δέσμευση και γιαυτό μην κολώνεις να φύγεις από τη Forthnet και μπλα μπλα μπλα.."

  5. #5
    Εγγραφή
    13-04-2006
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    244
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Δεν γνωρίζω ποιο πακέτο έχεις αλλα δες αυτό εδω: http://www.nova.gr/files/1/Nova3Play...0PLAY_OROI.pdf

  6. #6
    Εγγραφή
    06-09-2008
    Περιοχή
    Ιωαννινα
    Μηνύματα
    1.808
    Downloads
    51
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    150000/22000(KV)
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - 28ΗΣ ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ
    Router
    Speedport Smart 3
    SNR / Attn
    7(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Θα πληρωσεις κανονικα το τελος αποδεσμευσης στην Forthnet πρωτα απ ολα το εχεις αποδεχτει υπογραφοντας το στο συμβολαιο σου.Επισης ο εξωτερικος συνεργατης της Wind θελει να πουλησει για να παρει το μεριδιο του και μπορει να πει οτι ψεμα θελει για να το κανει αυτο.
    Eπιτελους VDSL

  7. #7
    Εγγραφή
    30-05-2009
    Μηνύματα
    19.486
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    kbps 1.020 / 21.348
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑ
    Router
    Thomson TG585 v8
    SNR / Attn
    6.5(dB) / 12.5(dB)
    Καταρχήν τι συμβόλαιο είχες με την Forthnet;p Αν ακόμη δεσμεύεσαι από χρονικό συμβόλαιο
    φυσικά και υπάρχει τέλος αποδέσμευσης και το αναφέρουν πόσο είναι ανάλογα με την υπολειπόμενη διάρκεια.

    Spoiler:
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  NOVA.jpg 
Εμφανίσεις:  30 
Μέγεθος:  104,7 KB 
ID: 176548


    Αν περάσει η χρονική διάρκεια δέσμευσης η σύμβαση μετατρέπεται σε αορίστου,
    τουλάχιστον στην περίπτωση μου και μπορείς να κάνεις ότι θέλεις,
    χωρίς τέλος αποδέσμευσης ή μετατροπής.
    ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ

  8. #8
    Εγγραφή
    17-12-2015
    Μηνύματα
    51
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από VilosopheR Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σε όλους και προκαταβολικά συγγνώμη αν δημιουργώ νέο θέμα σε κάτι που έχει πιθανόν ξανασυζητηθεί..
    Ειμαι στη Forthnet χρόνια, πληρώνω 20 Ε χοντρικά το μήνα αλλά τον τελευταίο χρόνο μου έχουν σπάσει τα νεύρα με τις άπειρες αποσυνδέσεις, αργό δίκτυο κλπ..
    Σε επικοινωνία μαζί τους, μου είπαν ότι δε φαίνεται να υπάρχει πρόβλημα, αλλά οι συνεχείς αποσυνδέσεις οφείλονται σε πρόβλημα του σπιτιού μου πιθανόν
    και να στείλουν τεχνικό τον οποίο και θα πληρώσω εγώ 30 Ε! Τους είπα φυσικά ΟΧΙ γιατί οι πρίζες στο σπίτι μου είναι καινούριες τα καλώδια καρατσεκαρισμένα
    filters καινουρια και ότι δεν πληρώνω τεχνικό με τίποτα..
    Αν το πρόβλημα οφείλεται στην δική σου εγκατάσταση, πληρώνεις 30 ευρώ, όχι αν σου στείλουν τεχνικό.
    Αν όλα στο χώρο σου είναι εντάξει όπως λες, δεν έχεις να φοβηθείς κάτι. Απλώς μανουριάζεις γιατί δεν είσαι σίγουρος για το αν φταίει ο χώρος σου.

    Εφ' όσον λοιπόν δεν είσαι σίγουρος, βάλε το router στην εισαγωγή του σπιτιού σου. Αν το πρόβλημα συνεχίζεται δήλωσε βλάβη, και αν το πρόβλημα σταματάει έλεγξε την εγκατάστασή σου (ή το router αν δεν είναι του παρόχου) και δε θα χρειαστεί να πληρώσεις τίποτα.

  9. #9
    Εγγραφή
    20-03-2008
    Μηνύματα
    320
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Shared
    Ταχύτητα
    20400/1021
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΧΑΛΚΙΔΑ
    Router
    TG 784
    SNR / Attn
    16/6(dB) / 5/9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Αυτός Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν το πρόβλημα οφείλεται στην δική σου εγκατάσταση, πληρώνεις 30 ευρώ, όχι αν σου στείλουν τεχνικό.
    Αν όλα στο χώρο σου είναι εντάξει όπως λες, δεν έχεις να φοβηθείς κάτι. Απλώς μανουριάζεις γιατί δεν είσαι σίγουρος για το αν φταίει ο χώρος σου.

    Εφ' όσον λοιπόν δεν είσαι σίγουρος, βάλε το router στην εισαγωγή του σπιτιού σου. Αν το πρόβλημα συνεχίζεται δήλωσε βλάβη, και αν το πρόβλημα σταματάει έλεγξε την εγκατάστασή σου (ή το router αν δεν είναι του παρόχου) και δε θα χρειαστεί να πληρώσεις τίποτα.
    Επιτέλους μια σωστή απάντηση

  10. #10
    Εγγραφή
    07-12-2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    341
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200
    ISP
    INALAN
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από invaider Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επιτέλους μια σωστή απάντηση
    Σωστή απάντηση ήταν και αυτή που σου δωσε ο alex24:

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alex24 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα πληρωσεις κανονικα το τελος αποδεσμευσης στην Forthnet πρωτα απ ολα το εχεις αποδεχτει υπογραφοντας το στο συμβολαιο σου.Επισης ο εξωτερικος συνεργατης της Wind θελει να πουλησει για να παρει το μεριδιο του και μπορει να πει οτι ψεμα θελει για να το κανει αυτο.

  11. #11
    Εγγραφή
    20-03-2008
    Μηνύματα
    320
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Shared
    Ταχύτητα
    20400/1021
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΧΑΛΚΙΔΑ
    Router
    TG 784
    SNR / Attn
    16/6(dB) / 5/9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Συγνώμη αλλά το να δίνει δίκιο σε κάποιον που θέλει να πουλήσει να λέει ψέματα δεν το θεωρώ σωστή απάντηση.

  12. #12
    Εγγραφή
    26-08-2013
    Μηνύματα
    501
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από invaider Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συγνώμη αλλά το να δίνει δίκιο σε κάποιον που θέλει να πουλήσει να λέει ψέματα δεν το θεωρώ σωστή απάντηση.
    Εννοούσε ότι είναι σωστή απάντηση του φίλου alex24.. όχι σωστή απάντηση αυτή που σου έδωσε η wind.
    Τέλος πάντων. Αν είσαι μέσα σε συμβόλαιο και θέλεις να φύγεις πληρώνεις ότι λέει το συμβόλαιο που έχεις υπογράψει και έχεις στα χέρια σου (τα λεγόμενα ψιλά γράμματα).
    Αλλά το θέμα είναι ότι αυτή την στιγμή έχεις συμβόλαιο? Ή έχει τελειώσει και είσαι αορίστου?
    Αυτό μόνο εσύ το ξέρεις βλέποντας τι έχεις υπογράψει.
    Αν δεν ξέρεις τι υπογράφεις τότε φασκελοκουκούλοστα.

  13. #13
    Εγγραφή
    06-09-2008
    Περιοχή
    Ιωαννινα
    Μηνύματα
    1.808
    Downloads
    51
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    150000/22000(KV)
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - 28ΗΣ ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ
    Router
    Speedport Smart 3
    SNR / Attn
    7(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από invaider Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συγνώμη αλλά το να δίνει δίκιο σε κάποιον που θέλει να πουλήσει να λέει ψέματα δεν το θεωρώ σωστή απάντηση.
    Εννοουσα οτι ακολουθει την τακτικη του ψεματος ωστε να πουλησει για να παρει κερδος απο κατι που δεν ισχυει.Δεν ειπα οτι ειναι δικαιο αλλα αντιθετα ειναι παραλογο και παρανομο μην διαστρεβλωνουμε το νοημα της φτασης μου.
    Eπιτελους VDSL

  14. #14
    Εγγραφή
    13-11-2002
    Περιοχή
    Αστρίς Θάσου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.627
    Downloads
    37
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    350/100
    ISP
    Cosmote 4G - 5G - VDSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΣΤΡΙΔΑ ΘΑΣΟΥ
    Router
    RB LHGG & ZTE MC 8020
    Υπάρχει συμβόλαιο υπογραμενο? Η τηλεφωνική δέσμευση? Όταν πηγές σε αυτούς?
    RB3011 & RB LHGG & ZTE MC8020 | ucm6202 | fritzbox 7390 | HP microserver gen8 | Raspberry pi 2 tvserver | ....και αρκετά ακόμη...

  15. #15
    Εγγραφή
    29-10-2009
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    18
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΡΓΟΣ
    Παιδιά προφανώς έχω συμβόλαιο μέχρι το μαη . Απλά γενικά ψάχνοντας κατάλαβα ότι η κύρια προσπάθησε να με εξαπατήσει και να με βάλει να υπογραψω κάτι που θα με ζημιωνε 75 € επί δύο αφου έχω δυο γραμμές που θα αλλαζα και επέμενε για αντισυνταγματικό νόμο και διάφορες ιστορίες για δρακουλες.. την απεφυγα την προηγούμενη βδομάδα που καλούσε συνεχώς .. αν το σηκωσω θα την απειλησω με μήνυση για προσπάθεια εξαπάτησης.. έχω το όνομα της ..

Παρόμοια Θέματα

  1. Διακοπη συμβολαιου και αριθμος τηλεφωνου
    Από JohnDoe στο φόρουμ Σταθερή & Κινητή Τηλεφωνία
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-09-16, 13:56
  2. Διακοπή συμβολαίου Cyta
    Από MementoMori στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-04-16, 15:47
  3. Υπαναχώρηση συμβολαίου και πέναλτυ, 72Ε για 7 μέρες!
    Από ant73 στο φόρουμ Σταθερή & Κινητή Τηλεφωνία
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-02-16, 05:34
  4. Ερωτηση για εγκυροτητα συμβολαιου.
    Από kontinos στο φόρουμ Wind
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-02-16, 02:46
  5. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-11-15, 18:08

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας