Εμφάνιση 1-8 από 8
  1. #1
    Εγγραφή
    10-08-2005
    Περιοχή
    Εεεεε,σπιτι μου;
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    1.778
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΦΡΕΑΤΤΥΔΑ
    Router
    Fritz 7490
    SNR / Attn
    18(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Καλησπέρα, επειδή δεν ήξερα αν κολλάει εδώ ή στο web surfing βάζω εδώ και παρακαλώ μετακινήστε το.

    Καλησπέρα, έχουμε το εξής σενάριο στην εργασία μου,
    Τρεις εταιρίες με το δικό της domain η καθεμία που όμως εσωτερικά συνεργάζονται.
    Οι 2 έχουν Mail hosting στον ΟΤΕ και η μια στην Google.

    Αυτό που θέλω να κάνω είναι να στήσω κάποιας μορφής groupware server ο οποίος θα κάνει fetch τα email από τον οτέ και μετά θα τα μοιράζει στους χρήστες.
    ΔΕΝ θέλω να στήσω τον δικό μας mail server γιατί δεν έχουμε το περιθώριο να χάνουμε mail σε περίπτωση που πέσει το ρεύμα για μεγάλο χρονικό διάστημα πχ καθώς και για διάφορους άλλους λόγους.
    Θα ήθελα μια λειτουργικότητα της μορφής exchange server ή domain/activedirectory έτσι ώστε ο κάθε χρήστης να έχει πρόσβαση σε κάποια συγκεκριμένα από τα mail από ένα πρόγραμμα όπως το outlook αλλά χωρίς να
    χρειάζεται να σετάρω σε κάθε συσκευή ένα-ένα τους λογαριασμούς.
    Οι χρήστες μπορεί να έχουν πρόσβαση σε διευθύνσεις όπως blah@abc.gr, blah@def.gr, blah@ghi.eu, info@ghi.eu κλπ κλπ (δηλαδή ένας χρήστης μπορεί να χρειαστεί να βλέπει και να στέλνει από 15 διευθύνσεις).
    Τα mailboxes καλό θα ήταν να είναι tamper proof, δηλαδή άπαξ και έρθει ή φύγει ένα mail να μην μπορεί να διαγραφεί από έναν χρήστη και να είναι ορατό και προσβάσιμο από κάθε χρήστη που έχει δικαιώματα σε αυτό το λογαριασμό. Στον exchange server αυτό λέγεται litigation hold αν δεν κάνω λάθος.

    Έχετε κάποια πρόταση για να λύσω το πρόβλημα μου;

    Σας ευχαριστώ
    <--Εξαιρετικό webcomic με κατεστραμμένο D&D χιούμορ!!!
    XKCD: Wikipedia trivia: if you take any article, click on the first link in the article text not in parentheses or italics, and then repeat, you will eventually end up at Philosophy

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Πέρα από exchange δες και zentyall είναι δωρεάν, υπάρχει ακόμα για το zarafa αλλά είναι με πληρωμή

  3. #3
    Εγγραφή
    02-07-2011
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    403
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Όλα αυτά γίνονται με Exchange, ρωτα σε κάποιον hosting provider να σου πει κόστος για τους χρήστες και τα mailbox

  4. #4
    Εγγραφή
    30-09-2014
    Περιοχή
    Κόρινθος
    Μηνύματα
    206
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΡΙΝΘΟΣ
    Router
    AVM FritzBox 7490

  5. #5
    Εγγραφή
    10-08-2005
    Περιοχή
    Εεεεε,σπιτι μου;
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    1.778
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΦΡΕΑΤΤΥΔΑ
    Router
    Fritz 7490
    SNR / Attn
    18(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας.

    @sdikr το έχω δει το zentyall και το ψάχνω αλλά με μπλέκει το external και internal domain configuration για την ώρα, το zarifa δεν το έχω ψάξει ακόμα αλλά θα το κάνω

    @giotis1982 δεν θα ήθελα να το κάνω σε εξωτερικό host, ήδη πληρώνουμε τον ΟΤΕ για να αποφύγουμε το κόστος και το ρίσκο του self hosted, συν ότι είναι πιο έυκολο για την εταιρία να πληρώνει ένα λογαριασμό για όλο το πακέτο (τηλέφωνο, Internet, email hosting, web hosting)

    elio_1 βλέπε παραπάνω, το να πληρώνουμε έξτρα κόστος, ακόμα και αν κόψουμε τον ΟΤΕ και περάσουμε σε google δεν μας συμφέρει γιατί θα ανέβει πολύ το κόστος, μιλάμε για 30+ διευθύνσεις
    <--Εξαιρετικό webcomic με κατεστραμμένο D&D χιούμορ!!!
    XKCD: Wikipedia trivia: if you take any article, click on the first link in the article text not in parentheses or italics, and then repeat, you will eventually end up at Philosophy

  6. #6
    Εγγραφή
    25-10-2003
    Περιοχή
    marousi
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    433
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    13000/950
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    TP-limk-kati + Netgear
    Ανάλογο setup σε εμάς. Debian server, postfix mail server, fetchmail για συλλογή και τοπικό delivery. Smart relay στο smtp του isp. Παλιοί σκύλοι δύσκολα να μάθουν νέα κόλπα... Θέλει τον κόπο και τον χρόνο του αλλά είναι free και κάνει παπάδες αν ασχοληθείς. Τις παραπάνω λύσεις (zarifa / zentyall) δεν τις ξέρω, δες μήπως ο hoster σου το έχει σαν επιλογή.
    Τώρα είδα οτι μηλάς κάπου για 30+ διυεθύνσεις. Τι hosting εχεις? Μήπως να έβλεπες την λύση ενός VPS και εκεί να στήσεις. Γλυτώνεις το κόστος δικού σου server, ρευμα, AC, συντήρηση, κλπ,κλπ

  7. #7
    Εγγραφή
    10-08-2005
    Περιοχή
    Εεεεε,σπιτι μου;
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    1.778
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΦΡΕΑΤΤΥΔΑ
    Router
    Fritz 7490
    SNR / Attn
    18(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Έτσι κι αλλιώς έχουμε ένα fileserver τώρα που τρέχει και μια εφαρμογή που κάνει αυτό που περιγράφω αλλά
    δεν είμαστε ικανοποιημένοι από την απόδοση και το κόστος της οπότε δεν έχουμε έξτρα κόστος ρεύματος.

    Τώρα, το zentyal έχει και postfix και fetchmail αλλά δεν μπορώ να βρω πως να ανοίγω πχ το προφιλ axortagoz στον exchange και να βλέπω όλα τα παρακάτω mailboxes

    axortagos@abc.com
    axortagos@def.com
    info@abc.com
    info@def.com

    και για τον user 2 πχ να βλέπω

    accounts@abc.com
    user2@abc.com

    κλπ, κλπ

    EDIT

    και τα info και accounts να είναι κοινά για όσους χρήστες τα βλέπουν, με κοινά εισερχόμενα και εξερχόμενα
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Ax0R7aG0z : 13-11-16 στις 23:10.
    <--Εξαιρετικό webcomic με κατεστραμμένο D&D χιούμορ!!!
    XKCD: Wikipedia trivia: if you take any article, click on the first link in the article text not in parentheses or italics, and then repeat, you will eventually end up at Philosophy

  8. #8
    Εγγραφή
    25-10-2003
    Περιοχή
    marousi
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    433
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    13000/950
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    TP-limk-kati + Netgear
    To πρώτο βήμα έιναι να καταλάβεις το fetchmail. O user1 πχ θέλει να βλέπει τα accounts@abc.com kai info@abc.com. O user2 px sales@abc.com , accounts@abc.com kai info@abc.com. Συνεχίζεις για κάθε λογαριασμό ατόμου. Για τα εξερχόμενα θα πρεπει να πειράξεις exchange ώστε να κοινοποιεί αυτόματα, ώστε ολοι να ειναι ενημεροι τι έστειλαν οι υπόλοιποι

Παρόμοια Θέματα

  1. Δημιουργια web mail server κ οχι μονο
    Από outrageous στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-09-16, 01:47
  2. Απαραίτητα για στήσιμο τηλεφωνικού κέντρου με elastix
    Από linuxator στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Software
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-03-16, 21:33
  3. Mail-server se NAS (QNAP)
    Από mix0s στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-01-16, 23:41
  4. Ερωτήσεις για στήσιμο Windows Server 2012
    Από Seed στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-12-15, 18:37
  5. Στήσιμο γραφείου (server, clients)....(warning! long post)
    Από geron στο φόρουμ Συνθέσεις Η/Υ και αναβαθμίσεις
    Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-12-15, 12:42

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας