Εμφάνιση 1-5 από 5
  1. #1
    Εγγραφή
    20-10-2006
    Μηνύματα
    228
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Καλησπέρα.

    Μετά από καιρό δοκιμών και αρκετό ψάξιμο στο ίντερνετ, κατάφερα να έχω μέσω του asterisk pbx μου και του raspbx, Άμεσα μηνύματα / instant messaging, από την ίδια εφαρμογή στο κινητό μου που χρησιμοποιώ για τις κλήσεις και, θα ήθελα να το μοιραστώ για όποιον ενδιαφέρεται.

    Υπάρχουν αρκετά πρωτόκολλα που μπορούν να χρησιμοποιηθούν για άμεσα μηνύματα όπως xmpp κλπ., απλά ήθελα να έχω δυνατότητα άμεσων μηνυμάτων με την χρήση μόνο του sip λογαριασμού μου στο zoiper για παράδειγμα, και χωρίς να χρειάζομαι δύο λογαριασμούς σε διαφορετική εφαρμογή ή με διαφορετικό πρωτόκολλο.

    Επισυνάπτω τα αρχεία που θα χρειαστούμε όπως επίσης και ένα αρχείο extensions_custom.conf, από το οποίο, με notepad++ θα αντιγράψουμε το περιεχόμενο στο ήδη υπάρχων αρχείο μας με τις υπόλοιπες ρυθμίσεις που έχουμε.

    Με τα αρχεία που επισυνάπτω, μπορούμε να στέλνουμε μηνύματα στα διάφορα extension μας, ενώ σε περίπτωση που το extension είναι offline, τα μηνύματα αποθηκεύονται και επανα-προωθούνται με την σειρά που τα στείλαμε,ανά 60 δευτερόλεπτα μέχρι 100 δοκιμές. Καλύτερα να μην βάλουμε περισσότερο για να μην "κλατάρουμε" το pbx μας, εκτός εάν δεν είναι raspberry και είναι υπολογιστής.

    Μέσω winscp μεταφέρουμε στην καρτέλα /var/lib/asterisk/agi-bin τα δύο αρχεία που επισυνάπτω (astqueue.sh και astcron.sh)
    Βάζουμε στο αρχείο: extensions_custom.conf το περιεχόμενο του αρχείου που επισυνάπτω.

    Μέσω putty:

    Βεβαιωνόμαστε ότι υπάρχει η καρτέλα tmp στον φάκελο /var/spool/asterisk με την εντολή
    Κώδικας:
    ls /var/spool/asterisk/
    Δημιουργούμε μία καρτέλα
    Κώδικας:
    mkdir /var/spool/asterisk/hold
    και δίνουμε τα δικαιώματα:

    Κώδικας:
    chown -R asterisk:asterisk /var/spool/asterisk/hold
    Κώδικας:
    chmod u=rwx,g=rwx,o=rx /var/spool/asterisk/hold
    Δημιουργούμε ένα cronjob με την εντολή:

    Κώδικας:
    crontab -e
    και στο τέλος του αρχείου βάζουμε:
    Κώδικας:
    * * * * *  /var/lib/asterisk/agi-bin/astcron.sh >/dev/null 2>&1
    και έπειτα τρέχουμε
    Κώδικας:
    service cron restart
    Στο freepbx επιλέγουμε από το web interface : settings -> asterisk sip settings -> chan sip settings, και στο τέλος πατάμε add field, εκεί που γράφει "other sip settings", όπου βάζουμε τρία πεδία όπως στην εικόνα, αλλά με τις παρακάτω ρυθμίσεις:

    accept_outofcall_message=yes
    outofcall_message_context=messages
    auth_message_requests=yes

    πατάμε save και apply config.

    Διαφορετικά, βάζουμε τα τρία αυτά πεδία: accept_outofcall_message=yes , outofcall_message_context=messages , auth_message_requests=yes στο sip_general_custom.conf στην καρτέλα /etc/asterisk/

    Τέλος, μέσω της κονσόλας τρέχουμε fwconsole chown και όταν τελειώσει, fwconsole restart.

    Δοκιμάστε με zoiper, grandstream wave, csipsimple ή sip device που υποστηρίζει μηνύματα.

    *Τα παραπάνω, πρέπει να δουλεύουν και με asterisk 11.
    Attached Files Attached Files
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος codezero : 13-11-16 στις 03:36.

  2. #2
    Εγγραφή
    03-04-2015
    Μηνύματα
    46
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Καλησπερα ακολουθησα τις οδηγιες σου σε frepbx με asterisk 11 και οταν τρεχω το script μου βγαζει error

    /var/lib/asterisk/agi-bin/astcron.sh
    ls: cannot access *.call: No such file or directory

    *CLI> fwconsole chown
    No such command 'fwconsole chown' (type 'core show help fwconsole chown' for other possible commands)

    fwconsole restart
    No such command 'fwconsole restart' (type 'core show help fwconsole restart' for other possible commands)


    κανω κατι λαθος?

    Τα μυνηματα στο zoiper πρεπει να εχουν παραληπτη σε μορφη 1001@192.168.ΧΧΧ.ΧΧΧ (ip freepbx)?

  3. #3
    Εγγραφή
    03-04-2015
    Μηνύματα
    46
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Τα καταφερα τελικα βαζοντας χειροκινητα στο sip_general_custom.conf τις γραμμες accept_outofcall_message=yes , outofcall_message_context=messages , auth_message_requests=yes μεσα απο το web gui δεν επερνε αυτες τις ρυθμισεις. Τρομερη δουλεια ειδικα το πως διαχεριζεται το offline μυνηματα. Ευχαριστω πολυ
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος italianrulez : 21-05-17 στις 03:28.

  4. #4
    Εγγραφή
    14-09-2015
    Μηνύματα
    384
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΓΚΛΗΣ
    Router
    ZTE H1600 & hAP ac²
    Path Level
    Fastpath
    Καλησπέρα! Αυτό το αρχείο που είναι και δεν μπορώ να το βρω :extensions_custom.conf ;

    Όλα οκ τελικά!! Τα μηνύματα που στέλνονται αποθηκεύονται κάπου μέσα στο raspbx;

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από codezero Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα.

    Μετά από καιρό δοκιμών και αρκετό ψάξιμο στο ίντερνετ, κατάφερα να έχω μέσω του asterisk pbx μου και του raspbx, Άμεσα μηνύματα / instant messaging, από την ίδια εφαρμογή στο κινητό μου που χρησιμοποιώ για τις κλήσεις και, θα ήθελα να το μοιραστώ για όποιον ενδιαφέρεται.

    Υπάρχουν αρκετά πρωτόκολλα που μπορούν να χρησιμοποιηθούν για άμεσα μηνύματα όπως xmpp κλπ., απλά ήθελα να έχω δυνατότητα άμεσων μηνυμάτων με την χρήση μόνο του sip λογαριασμού μου στο zoiper για παράδειγμα, και χωρίς να χρειάζομαι δύο λογαριασμούς σε διαφορετική εφαρμογή ή με διαφορετικό πρωτόκολλο.

    Επισυνάπτω τα αρχεία που θα χρειαστούμε όπως επίσης και ένα αρχείο extensions_custom.conf, από το οποίο, με notepad++ θα αντιγράψουμε το περιεχόμενο στο ήδη υπάρχων αρχείο μας με τις υπόλοιπες ρυθμίσεις που έχουμε.

    Με τα αρχεία που επισυνάπτω, μπορούμε να στέλνουμε μηνύματα στα διάφορα extension μας, ενώ σε περίπτωση που το extension είναι offline, τα μηνύματα αποθηκεύονται και επανα-προωθούνται με την σειρά που τα στείλαμε,ανά 60 δευτερόλεπτα μέχρι 100 δοκιμές. Καλύτερα να μην βάλουμε περισσότερο για να μην "κλατάρουμε" το pbx μας, εκτός εάν δεν είναι raspberry και είναι υπολογιστής.

    Μέσω winscp μεταφέρουμε στην καρτέλα /var/lib/asterisk/agi-bin τα δύο αρχεία που επισυνάπτω (astqueue.sh και astcron.sh)
    Βάζουμε στο αρχείο: extensions_custom.conf το περιεχόμενο του αρχείου που επισυνάπτω.

    Μέσω putty:

    Βεβαιωνόμαστε ότι υπάρχει η καρτέλα tmp στον φάκελο /var/spool/asterisk με την εντολή
    Κώδικας:
    ls /var/spool/asterisk/
    Δημιουργούμε μία καρτέλα
    Κώδικας:
    mkdir /var/spool/asterisk/hold
    και δίνουμε τα δικαιώματα:

    Κώδικας:
    chown -R asterisk:asterisk /var/spool/asterisk/hold
    Κώδικας:
    chmod u=rwx,g=rwx,o=rx /var/spool/asterisk/hold
    Δημιουργούμε ένα cronjob με την εντολή:

    Κώδικας:
    crontab -e
    και στο τέλος του αρχείου βάζουμε:
    Κώδικας:
    * * * * *  /var/lib/asterisk/agi-bin/astcron.sh >/dev/null 2>&1
    και έπειτα τρέχουμε
    Κώδικας:
    service cron restart
    Στο freepbx επιλέγουμε από το web interface : settings -> asterisk sip settings -> chan sip settings, και στο τέλος πατάμε add field, εκεί που γράφει "other sip settings", όπου βάζουμε τρία πεδία όπως στην εικόνα, αλλά με τις παρακάτω ρυθμίσεις:

    accept_outofcall_message=yes
    outofcall_message_context=messages
    auth_message_requests=yes

    πατάμε save και apply config.

    Διαφορετικά, βάζουμε τα τρία αυτά πεδία: accept_outofcall_message=yes , outofcall_message_context=messages , auth_message_requests=yes στο sip_general_custom.conf στην καρτέλα /etc/asterisk/

    Τέλος, μέσω της κονσόλας τρέχουμε fwconsole chown και όταν τελειώσει, fwconsole restart.

    Δοκιμάστε με zoiper, grandstream wave, csipsimple ή sip device που υποστηρίζει μηνύματα.

    *Τα παραπάνω, πρέπει να δουλεύουν και με asterisk 11.

    Σ'ευχαριστώ!!Είναι σούπερ.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος sotirisv : 21-05-17 στις 22:35.

  5. #5
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.651
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Δοκίμασα και εγώ σήμερα να το στήσω σε CentOS 7 με Asterisk 13 και FreePBX 13.

    Πέρασα όλα τα αρχεία με σωστά δικαιώματα και στους σωστούς καταλόγους, έκανα τις αλλαγές στο FreePBX.

    Η αποστολή και λήψη όταν είναι online ο παραλήπτης παίζει κανονικά. Όταν όμως ο παραλήπτης είναι offline, ο αποστολέας λαμβάνει τα μηνύματα των screenshot και ο παραλήπτης δεν λαμβάνει ποτέ το μήνυμα όταν μπει online. Παρακολουθώ με watch -n1 la -lag /var/spool/asterisk/hold τον φάκελο hold και δεν γράφεται κανένα αρχείο σε όλη την διάρκεια της αποστολής. Δυστυχώς δεν έχω τώρα πρόσβαση στο μηχάνημα να στείλω log από την κονσόλα. Μπορεί να καταλάβει κάποιος τα λεγόμενά μου τι μπορεί να φταίει;
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Screenshot_2017-05-30-20-39-26.jpg  


Παρόμοια Θέματα

  1. Γενικά θέματα που αφορούν το Raspberry PI 3 με FreePbx 13 και Asterisk 13
    Από Telchinios στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Sip/Iax Hardware
    Μηνύματα: 64
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-01-18, 15:35
  2. Google Hangout & Asterisk - FreePBX
    Από dimangelid στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Software
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-01-17, 21:49
  3. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-09-16, 15:20
  4. Asterisk 13.11 και προβλήματα με το TLS/SRTP
    Από dimangelid στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Software
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-09-16, 11:59

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας