Σελ. 11 από 73 ΠρώτηΠρώτη ... 6910111213162131 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 151-165 από 1086
  1. #151
    Εγγραφή
    17-01-2004
    Περιοχή
    L. A.
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    4.516
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49.996/4.981
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - Δ. ΜΕΓΑΡΟ
    Router
    ZTE h168n
    SNR / Attn
    10(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...........αυτά από κάποιον που μεγάλωσε "παρέα" με τον Σπίνουλα, τον Κατσένη και όλους τους υπόλοιπους στον Ήχο και που έχει ακόμη το πρώτο τεύχος του.


    Spoiler:
    Εννοείς τον Α. Τ. Κατσένη

  2. #152
    Εγγραφή
    21-09-2004
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    984
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    Technicolor TG788vn
    SNR / Attn
    8(dB) / 48(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tiffany Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ή αποσυμπίεση είναι δεδομένη. Άλλωστε μπορεί να αποδειχτεί και με ένα md5sum στο τελικό wav. Αλλά και πάλι ο κάθε προγραμματιστής μπορεί να κάνει τα δικά του. Είναι σα να μου λες ότι o gcc και ο icc βγάζουν το ίδιο εκτελεσιμο. Μπορεί να κάνουν την ίδια δουλειά αλλά το τελικό αποτέλεσμα διαφέρει.
    Όχι, σου λέω πως αν αποσυμπιέσεις ένα zip αρχείο με το Winzip, με το Winrar και με το 7zip, θα πάρεις ακριβώς τα ίδια αρχεία. Δεν γίνεται να καταλήξεις σε κάτι διαφορετικό.
    Το compiling που λες δεν είναι αντίστοιχο με την αποσυμπίεση, είναι άλλο πράγμα.

  3. #153
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Symos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ αντίθετα τη βρίσκω πολύ ενδιαφέρουσα την επιστήμη πίσω από τον ήχο. Ειδικά το ψηφιακό της κομμάτι, επειδή μου είναι πολύ πιο κοντινό και το καταλαβαίνω καλύτερα, το μελετάω ακόμα περισσότερο.

    Από και πέρα, επειδή τυχαίνει να είμαι και μουσικός, μεγαλωμένος στα ωδεία, στις συναυλίες (επί της σκηνής και μη) και στα γκρουπάκια, πίστεψέ με πως μπορώ να αντιληφθώ και την "άλλη πλευρά". Απλά δεν θεωρώ πως πρόκειται για αντίπαλα στρατόπεδα. Μπορούν να σε ενδιαφέρουν και να ασχολείσαι εξίσου και με τα δύο. Δεν είναι αντιμαχόμενες "οπτικές".
    Bάζεις λόγια και έννοιες στο στόμα μου που δεν έχω πει και με αναγκάζεις να απαντάω σε συζήτηση "θεωριών" και μόνο.

    Θα σου το θέσω όσο πιο απλά μπορώ μήπως και μπεις στο πνεύμα των μισού αιώνα χαιφιντελάδων.
    Μεγάλωσα ακούγοντας πανάκριβα βινύλια εισαγωγής σε μηχανήματα εκατομμυρίων (δραχμών) όχι φυσικά μόνο δικά μου αλλά και δεκάδων άλλων βαρεμένων.
    Οργανώναμε ολόκληρες εκδρομές για να πάμε ακόμη και σε άλλη πόλη, με τα δικά του βινύλια ο καθένας, για να ακούσουμε κάποιο καινούργιο απόκτημα ενός από την παρέα.
    Έχουμε ακούσει τα ίδια και τα ίδια κομμάτια τόσες φορές και σε τόσα διαφορετικά συστήματα και έχουμε ανταλλάξει τόσες πολλές απόψεις που μπορούμε να ξεχωρίσουμε ακόμη και την τρίχα που θα πέσει στο πάτωμα στα συγκεκριμένα κομμάτια.

    Ας έρθουμε λοιπόν στο σήμερα, στην ψηφιακή εποχή, στα διαφορετικά φορμά, τους διαφορετικούς players, τις διαφορετικές κάρτες ήχου και όλα όσα θα πρέπει να έχω για να ακούσω ένα ρημαδιασμένο τραγούδι χωρίς ντενεκιδίλα, με πλούσια και γεμάτα χαμηλά και σωστές μεσαίες.

    Έχω τα ακούσματα από το βινύλιο, οτιδήποτε είναι λοιπόν αυτό που θα πλησιάσει τον ήχο του βινυλίου που έχω ακούσει μέχρι τώρα εμένα μου αρκεί, δεν με ενδιαφέρει αν έχει φίλτρα, διαφορετικούς αλγόριθμους και ότι άλλη π@@@@ιά πρέπει να εφεύρουμε ώστε να "γλυκάνουμε" τον ντενεκεδένιο ήχο και να τον φέρουμε στα μέτρα του βινυλίου και κατ' επέκταση και του ανθρώπινου, αναλογικού αυτιού μας.

    Παίζει σαν ή περίπου σαν βινύλιο;; εμένα μου κάνει, εσύ καλά κάνεις και ασχολείσαι με τις θεωρίες σαν νέος που είσαι, όταν βάλεις μερικές δεκαετίες παραπάνω μπορεί να ακούς από γραμμόφωνο και να σου φαίνεται μελωδία μπροστά στην τενεκιδίλα που θα έχεις φάει στην μάπα.

    - - - Updated - - -

    Διάβασε τι έγραφε o Ντάνος Λυγίζος (στις τελευταίες παραγράφους) στο πρώτο τεύχος, για να καταλάβεις τι προσπαθώ να σου ποιο πάνω..................

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  img063.jpg 
Εμφανίσεις:  27 
Μέγεθος:  548,5 KB 
ID: 177581
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  4. #154
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    http://www.stereophile.com/content/w...tk729zVbEdE.97

    Στο Τσακ δεν το πρόλαβα. Είχα την 71η παραγγελία. Βέβαια μου έλειπαν και 684.000$ αλλά οκ. Θα τα εβαζα σε δοσεις. 100€ το μήνα.

  5. #155
    Το avatar του μέλους eyw
    eyw Guest
    Εχουν καιρό να βγάλουν κάτι τέτοιο, κρίμας. Τα φόρουμ θα έπαιρναν φωτιά και οι reviewers χάπια.

    http://us.aopen.com/ProdPic/Products...-533tube-b.jpg
    http://www.neoseeker.com/Articles/Ha...aopenax4btube/
    http://www.retrothing.com/2007/07/vacuum-tube-pc-.html
    http://3.bp.blogspot.com/-emhW2SEGga...0/IMG_5570.JPG

  6. #156
    Εγγραφή
    17-01-2004
    Περιοχή
    L. A.
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    4.516
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49.996/4.981
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - Δ. ΜΕΓΑΡΟ
    Router
    ZTE h168n
    SNR / Attn
    10(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από eyw Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχουν καιρό να βγάλουν κάτι τέτοιο, κρίμας. Τα φόρουμ θα έπαιρναν φωτιά και οι reviewers χάπια.

    http://us.aopen.com/ProdPic/Products...-533tube-b.jpg
    http://www.neoseeker.com/Articles/Ha...aopenax4btube/
    http://www.retrothing.com/2007/07/vacuum-tube-pc-.html
    http://3.bp.blogspot.com/-emhW2SEGga...0/IMG_5570.JPG
    Το είχε πάρει φίλος πριν καμιά δεκαριά χρόνια και μάλιστα το είχε χρυσοπληρώσει και θυμάμαι πως είχε απογοητευτεί.
    Λογικά καλύτερη δουλειά θα κάνεις σήμερα με ένα απλό DA και έναν λαμπάτο προενισχυτή.

  7. #157
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Το θυμάμαι κι εγώ αυτό. Ήταν η μόδα τότε. Ήταν τότε που ξεκινούσε πάλι το όλο trend με τους λαμπατους.

    Φυσικά και σήμερα κανείς πολύ καλύτερη δουλειά με διακριτά κομμάτια.

    Έχουν βγάλει οι αδερφοί Τσακιριδη ένα ολοκληρωμένο με DAC. Ξεκινάει από τα 800€. Έχω διαβάσει πολύ καλά λόγια. Αλλά παραμένει λάμπα με όλα τα μειονεκτήματα για την οικονομική μας κατάσταση. Δηλαδή δεν είναι για συνεχή χρήση αλλά μόνο για ολιγοωρη ακρόαση.

    Στο μεταξύ αγόρασα το jriver και είμαι αρκετά ευχαριστημένος. Όχι 100% αλλά την κάνει τη δουλειά του. Τις επόμενες μέρες θα γράψω περισσότερα.

  8. #158
    Το avatar του μέλους eyw
    eyw Guest
    Η μόδα με τις λάμπες υπάρχει απο την 10ετία του 70, αναζωπυρώθηκε στο 80-85 και απο τότε δεν λέει να κωπάσει.
    Ο Tsakiridis Devices μπορεί να είναι λαμπάτος αλλά σε ένα site που μέτραγε THD, IMD κλπ μόνο Hi-Fi δεν ήταν.
    IMD 5% (αν θυμάμαι καλά) είναι πολύ, ως και αυτοί που έφτιαχνα εγώ κάποτε θάχαν (υποθέτω, δεν ξέρω, δεν μέτρησα) λιγότερο.
    Απο που (στάδιο) ακριβώς προέρχοταν αυτή η παραμόρφωση, ποιός ξερει. Ισως απο τον μετασχηματιστή προσαρμογής αλλά εγώ δεν έχω Audio Precision System 1 (THD κλπ meter) για να βγάλω άκρη.

    Πολύ παρεξηγημένο το θέμα με τις λαμπες και τα BJT και MOSFET και κινείται πολυυυυύ χρήμα.

    800€ για DAC μόνον, βοήθεια.

    Ξέχασα να πω παραπάνω ότι το TDP τής λάμπας είναι 1.8 Watts, μόνον.

  9. #159
    Εγγραφή
    27-08-2004
    Περιοχή
    internet
    Μηνύματα
    23.373
    Downloads
    58
    Uploads
    17
    Άρθρα
    9
    Ταχύτητα
    49999 / 4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΩΝ
    Σε διαφορετική χροιά, το νέο album των Jamiroquai, Automaton, αν και το άκουσα από streaming service, νομίζω πως έχει πολύ καλή παραγωγή. Σημαντικό γιατί ένα audiophile σύστημα όπως αναδεικνύει τα θετικά, αναδεικνύει και τα αρνητικά...
    Gentoo Linux: mess with the best and you might learn something
    δικτυακή παράσταση | twitter | within specifications
    Αν φτάσω τα 100 και με ρωτήσουν το μυστικό της μακροζωίας θα πω: Πάντα είχα 3 ποτήρια μπροστά μου· ένα με νερό, ένα με καφέ & ένα με αλκοόλ.

  10. #160
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Ποια υπηρεσία χρησιμοποιεις; Είχα δοκιμάσει το tidal για λίγο καιρό μαζί με τη δυνατότητα mqa αλλά δεν τρελάθηκα. Προτιμώ να αγοράσω από το HD tracks DRM free FLAC σε πραγματικά high res αυτά που θέλω.

  11. #161
    Εγγραφή
    27-08-2004
    Περιοχή
    internet
    Μηνύματα
    23.373
    Downloads
    58
    Uploads
    17
    Άρθρα
    9
    Ταχύτητα
    49999 / 4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΩΝ
    Της Google, το Play Music. Μου φαίνεται το καλύτερο στο να φτιάχνει δυναμικές playlists (radio stations τα λέει), το οποίο είναι το μόνο feature που θέλω. Για την Amazon έχω ακούσει κακά λόγια για την ποιότητα.

    Για να είμαι ειλικρινής, δοκίμασα μερικά αρχεία από HD tracks και δεν μπορώ να πω πως ενθουσιάστηκα. Μερικές φορές φταίει η παραγωγή, πχ το Skyfall της Adele έχει κακή παραγωγή, καμιά υπηρεσία δεν μπορεί να το διορθώσει αυτό και μερικές φορές νομίζω πως απλά παίρνουν ένα CD, το κάνουν rip με λίγο καλύτερες ρυθμίσεις στο ripper και upsample. Δεν θα κάνει μετρήσιμη διαφορά εκτός αν οι υπόλοιποι κάνουν ελεεινά rip (αυτό έχω ακούσει για το amazon). Ηχοσύστημα για να ακούσω διαφορές μεταξύ FLAC και CBR mp3 320kbps, δεν έχω.
    Gentoo Linux: mess with the best and you might learn something
    δικτυακή παράσταση | twitter | within specifications
    Αν φτάσω τα 100 και με ρωτήσουν το μυστικό της μακροζωίας θα πω: Πάντα είχα 3 ποτήρια μπροστά μου· ένα με νερό, ένα με καφέ & ένα με αλκοόλ.

  12. #162
    Εγγραφή
    21-09-2004
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    984
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    Technicolor TG788vn
    SNR / Attn
    8(dB) / 48(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από eyw Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η μόδα με τις λάμπες υπάρχει απο την 10ετία του 70, αναζωπυρώθηκε στο 80-85 και απο τότε δεν λέει να κωπάσει.
    Ο Tsakiridis Devices μπορεί να είναι λαμπάτος αλλά σε ένα site που μέτραγε THD, IMD κλπ μόνο Hi-Fi δεν ήταν.
    IMD 5% (αν θυμάμαι καλά) είναι πολύ, ως και αυτοί που έφτιαχνα εγώ κάποτε θάχαν (υποθέτω, δεν ξέρω, δεν μέτρησα) λιγότερο.
    Απο που (στάδιο) ακριβώς προέρχοταν αυτή η παραμόρφωση, ποιός ξερει. Ισως απο τον μετασχηματιστή προσαρμογής αλλά εγώ δεν έχω Audio Precision System 1 (THD κλπ meter) για να βγάλω άκρη.

    Πολύ παρεξηγημένο το θέμα με τις λαμπες και τα BJT και MOSFET και κινείται πολυυυυύ χρήμα.

    800€ για DAC μόνον, βοήθεια.
    Αν σε ενδιαφέρουν στοιχεία όπως το THD τότε δεν σε ενδιαφέρουν οι λαμπάτοι, τέλος.
    Ακόμα και 10 φορές καλύτερος να ήταν ο ενισχυτής που αναφέρεις, πάλι θα ήταν τάξεις μεγέθους χειρότερος από τους ηλεκτρονικούς.

    Οι λαμπάτοι υπάρχουν για 2 λόγους:
    α) Συναισθηματικούς: Πράγματα που έχουν να κάνουν με την εμφάνισή τους και τα συναισθήματα που δημιουργεί (ομορφιά, νοσταλγία κλπ.)
    β) "Χρωματικούς": Σε πολλούς αρέσει το "χρώμα" (δηλαδή η παραμόρφωση) που δίνουν. Το οποίο φυσικά μπορείς να πετύχεις και με άλλα μέσα, αλλά είναι ένας βολικός και εύκολος τρόπος να το έχεις χωρίς να παιδευτείς.

    Για όσους έχουν σημασία και τα 2 παραπάνω, οι λαμπάτοι είναι μια πολύ καλή λύση. Αλλά οποιαδήποτε σύγκριση με "κανονικούς" ενισχυτές, είναι σαν να συγκρίνεις μήλα με ηλεκτρικές σκούπες.

  13. #163
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Γενικά θέλει ψάξιμο το high res. Πρέπει να έχεις τρελό κόλλημα και να ψάχνεις εξαρχής τους δίσκους που σε ενδιαφέρουν και στο πως έγινε η όλη επεξεργασία.

    Αν δεν έχεις ηχοσυστήμα τότε δεν αξίζει καν να ασχοληθείς με τίποτα περισσότερο πλην του κλασικού FLAC 16/44.1. Όλες οι υπόλοιπες δειγματοληψίες μετατρέπονται σε αυτό οπότε χάνεις την ουσία.

    Το play music δε το έχω δουλέψει καθόλου. Παρόλο που πέρυσι είχα 3 μήνες δωρεάν λόγω nexus. Δεν τα πάω καθόλου καλά με το DRM. Ούτε Spotify, ούτε Napster ούτε τίποτα. Προτιμώ το tune in radio και ως εκεί.

    Εν τω μεταξύ τα ηχεία που θέλω έπεσαν στα 550€. Να δω πότε θα αποφασίσω να μαζέψω κανένα €€€. Όχι τίποτε άλλο. Αλλά θα βγει και κανένα νεότερο μοντέλο και θα χτυπάω το κεφάλι μου.

  14. #164
    Το avatar του μέλους eyw
    eyw Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Symos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν σε ενδιαφέρουν στοιχεία όπως το THD τότε δεν σε ενδιαφέρουν οι λαμπάτοι, τέλος. ...
    όχι, ενδιαφέρουν και παραενδιαφέρουν.
    Είναι μετρήσιμα (και επαναλήψιμα) χαρακτηριστικά ποιότητας και απο ένα σημείο και πέρα αντικειμενικά.
    Δεν δείχνουν όμως όλη την εικόνα.

    ... Ακόμα και 10 φορές καλύτερος να ήταν ο ενισχυτής που αναφέρεις, πάλι θα ήταν τάξεις μεγέθους χειρότερος από τους ηλεκτρονικούς. ...
    ήταν ιδιοκατασκευή απο βιβλία κλπ. Μπορεί να ήταν χειρότερος απο του εμπορίου. 5% IMD νομίζω ότι δεν θα είχε. Κόστιζε ελάχιστα.

    ...
    Οι λαμπάτοι υπάρχουν για 2 λόγους:
    α) Συναισθηματικούς: Πράγματα που έχουν να κάνουν με την εμφάνισή τους και τα συναισθήματα που δημιουργεί (ομορφιά, νοσταλγία κλπ.) ...
    Η εμφάνιση τείνει να γίνει απαίσια. Παλιά ήταν πιό όμορφα. Εκμεταλλεύονται την νοσταλγία και την ομορφιά γιαυτό έχουν τις λυχνίες φλογερές και γυμνές.

    ...
    β) "Χρωματικούς": Σε πολλούς αρέσει το "χρώμα" (δηλαδή η παραμόρφωση) που δίνουν. Το οποίο φυσικά μπορείς να πετύχεις και με άλλα μέσα, αλλά είναι ένας βολικός και εύκολος τρόπος να το έχεις χωρίς να παιδευτείς. ...
    και δυστυχώς πανάκριβος.
    Σε όσους αρέσει η παραμόρφωση απο μείγμα 2ης-3ης-4ης κλπ αρμονικής να βάλουν προσέσσορα να αλλοιώνει τον ήχο όπως θέλουν αυτοί.
    Να έχει και κουμπιά, pentode, beam tetrode, DHT (direct heated triode), single ended, push pull και ότι τραβάει η όρεξή τους.
    Να μην το λένε μετά Hi-Fi αλλά γούστο.

    ...Για όσους έχουν σημασία και τα 2 παραπάνω, οι λαμπάτοι είναι μια πολύ καλή λύση. ...
    πανάκριβη και δεν αξίζει. Αν πέσουν οι τιμές τότε αλλάζει.

    ... Αλλά οποιαδήποτε σύγκριση με "κανονικούς" ενισχυτές, είναι σαν να συγκρίνεις μήλα με ηλεκτρικές σκούπες.
    οι κανονικοί με τρανζίστορ εκμεταλλεύονται περισσότερα πράγματα (πχ συνδεσμολογίες) και (γενικά μιλωντας) πετυχαίνουν καλύτερο ήχο και σε υψηλότεροες στάθμες απ'ότι ένας με λάμπες στα ίδια λεφτά.




    btw σε τεχνικό επίπεδο η εμπορική ποιότητα της κλασσικής μουσικής που πουλιέται (πχ amazon) είναι 256kb/sec. Αρκετές ηχογραφήσεις ή ψηφιοποιήσεις είναι απαίσιες, αίσχος για κλασσική μουσική. Δεν θα υπήρχε δαφορά και αν ήταν και 96kb/sec. Και δεν μιλάμε για ηχογράφηση του 60 και 70.

    Και για όσους δεν παρακολουθούν το άθλημα, μπορεί οι λάμπες να είναι καλές και χρυσές και να μας θυμίζουν άλλες εποχές και παιδικές ηλικίες κλπ για να λειτουργήσουν όμως χρειάζονται μετασχηματιστή προσαρμογής (εκεί που συνδέουμε τα ηχεία). Ενα ακριβό και φοβερό εξάρτημα που απο μόνο του προσθέτει αλλοιώσεις και δυσκολεύει την σχεδίαση του κυκλώματος περιπλέκοντας την ευστάθεια του ενισχυτή. Τα τρανζίστορ δεν το χρειάζονται.
    Κόστος: ένα κατοστάρικο το κομμάτι (κλικ στο transformers, μετά scroll down), για stereo θέλουμε 2, φτάσαμε στα 200€ πριν ξεκινήσουμε.

    Εχουν πλεονεκτήματα οι λάμπες, στην JAES παλιά είχαν γραφτεί πολλά.

  15. #165
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Όλα είναι θέμα εμπειριών και τίποτε άλλο, οι μετρήσεις απλά υπάρχουν για να γεμίζουν τις σελίδες των περιοδικών.
    Η γενιά που μεγαλώσαμε με βινύλιο δεν μπορούμε να ακούσουμε από ψηφιακό μέσο και να μας αρέσει, όπως και η γενιά που γεννήθηκε ακούγοντας μουσική από το κινητό δεν θα καταλάβει τίποτα από την μαγεία ενός λαμπάτου και ενός βινυλίου, αντίθετα κιόλας θα μας κοιτάξει περίεργα και θα μας πει τι βρίσκουμε σ' αυτόν το ήχο.
    Στους παλιούς αρέσει να ακούμε την βελόνα που ακουμπάει στον δίσκο, τον θόρυβο επιφανείας και αν ακούσουμε και κανένα "τικ" δεν θα μας χαλάσει.
    Η νέα γενιά έχει μάθει να ακούει τον αποστειρωμένο και χωρίς κανένα θόρυβο ψηφιακό ήχο, τον συμπιεσμένο από παντού, τον ήχο που νομίζεις ότι βγαίνει από ένα και μοναδικό καλούπι.
    Αν εγώ είμαι τώρα 15~20 χρονών και η μόνη μου επαφή με τον ήχο είναι το μεγάφωνο του κινητού μου ή τα γελοία ηχεία του υπολογιστή, γιατί HI-FI να μιλήσουμε;;
    Το αυτί είναι όργανο που εκπαιδεύεται και με ότι το ταίζεις αυτό θα μάθει και να του αρέσει.

    Μας φάγανε οι οικονομικές δυσκολίες για να μπορούμε να ασχοληθούμε περισσότερο με το άπιαστο όνειρο του "τέλειου ήχου" αλλά προσωπικά θα μου άρεσε να ακούω τον "θόρυβο" από ένα ζευγάρι τέτοιους (είναι λίγο ακριβοί βέβαια, αλλά με μια μικρή οικονομία για τα επόμενα 100 χρόνια τους έπαιρνα).

    Why Tubes Sound Better
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

Σελ. 11 από 73 ΠρώτηΠρώτη ... 6910111213162131 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 519
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-06-16, 20:09
  2. Το καζάνι των Βαλκανίων: η Σρεμπρένιτσα των Ελλήνων
    Από no_logo στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 197
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-03-16, 14:20
  3. Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-03-16, 21:50

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας