Σελ. 4 από 73 ΠρώτηΠρώτη ... 2345691424 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 46-60 από 1085
  1. #46
    Εγγραφή
    27-08-2004
    Περιοχή
    internet
    Μηνύματα
    23.371
    Downloads
    58
    Uploads
    17
    Άρθρα
    9
    Ταχύτητα
    49999 / 4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΩΝ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tiffany Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ είδα χτες βράδυ αυτό το DAC και το ερωτεύτηκα. https://www.optomaeurope.com/audioproduct/udac5

    Μεταλλικό, με μόνη τροφοδοσία από USB και παίζει τα πάντα.
    Αυτό είναι DAC και headphone amplifier. Η τροφοδοσία από USB είναι ανησυχητική, συνήθως παίρνουν αρνητικά reviews όσα τροφοδοτούνται μόνο από USB, λόγω κακής ποιότητας τροφοδοσίας δεν μπορούν να αποδώσουν το μέγιστο δυνατό. Οι πιο φανατικοί όχι μόνο παίρνουν με εξωτερικό τροφοδοτικό, αλλά αντικαθιστούν το μετασχηματιστή με μπαταρία για ακόμη πιο σταθερή τάση.

    Επίσης το optical SPDIF είναι θεωρώ πιο χρήσιμο από το coaxial.
    Gentoo Linux: mess with the best and you might learn something
    δικτυακή παράσταση | twitter | within specifications
    Αν φτάσω τα 100 και με ρωτήσουν το μυστικό της μακροζωίας θα πω: Πάντα είχα 3 ποτήρια μπροστά μου· ένα με νερό, ένα με καφέ & ένα με αλκοόλ.

  2. #47
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα σε βοηθήσουμε εμείς, μας αρέσει να βοηθάμε
    Και θα σε σπρώξουμε
    Γιατί αμα αρχίζουν τα "σκεφτόμουν", "να βρώ χρόνο" -> βρασε όρυζα

    Χρόνο νά παρατάς τα πάντα και ν'ακούς μουσική έχεις?
    Μεράκι?

    Τα υπόλοιπα δεύτερα.
    Να τα παρατάω όλα όχι. Αλλά μου αρέσει να ακούω μουσική από ένα καλό σύστημα.
    Όπως μου αρέσει γενικότερα να ακούω μουσική

    Λοιπόν το υπάρχων setup είναι το παρακάτω:
    - iMac
    - Cambridge Audio DacMagic (http://www.whathifi.com/cambridge-audio/dacmagic/review)
    - Rega Brio-R (http://www.whathifi.com/rega/brio-r/review)
    - Q Acoustics Q2020 στα στάντς τους (http://www.whathifi.com/q-acoustics/2020/review)

    To iMac συνδέεται με οπτική με τον DAC.
    Τα ηχεία αν και καλά (στις μέσες αλλά και υψηλές) πάσχουν ελαφρώς σε μπάσο.
    Επιπλέον δεν είναι π.χ. των "προδιαγραφών" του ενισχυτή.

    Σκέφτομαι κάτι σε floor standing speakers με budget 1000+ euros (χοντρικά)

    Το παραπάνω βέβαια προϋποθέτει χρόνο για να πάω να τα ακούσω με το δικό μου σύστημα (τουλάχιστον DAC & ενισχυτή).
    Και αυτό είναι το δύσκολο.
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

  3. #48
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.990
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Στα €1000+ έχεις πολλές και καλές επιλογές. Monitor Audio Silver 6, Focal Chorus 716/726, Dali Opticon 6. Επίσης KEF, Dynaudio.
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  4. #49
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.719
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φανερός Πράκτωρ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να τα παρατάω όλα όχι. Αλλά μου αρέσει να ακούω μουσική από ένα καλό σύστημα.
    Όπως μου αρέσει γενικότερα να ακούω μουσική

    Λοιπόν το υπάρχων setup είναι το παρακάτω:
    - iMac
    - Cambridge Audio DacMagic (http://www.whathifi.com/cambridge-audio/dacmagic/review)
    - Rega Brio-R (http://www.whathifi.com/rega/brio-r/review)
    - Q Acoustics Q2020 στα στάντς τους (http://www.whathifi.com/q-acoustics/2020/review)

    To iMac συνδέεται με οπτική με τον DAC.
    Τα ηχεία αν και καλά (στις μέσες αλλά και υψηλές) πάσχουν ελαφρώς σε μπάσο.
    Επιπλέον δεν είναι π.χ. των "προδιαγραφών" του ενισχυτή.

    Σκέφτομαι κάτι σε floor standing speakers με budget 1000+ euros (χοντρικά)

    Το παραπάνω βέβαια προϋποθέτει χρόνο για να πάω να τα ακούσω με το δικό μου σύστημα (τουλάχιστον DAC & ενισχυτή).
    Και αυτό είναι το δύσκολο.
    Λίγο δύσκολο να κουβαλάς για ν'ακούσεις
    Αν θες την γνώμη μου, δεν σου λέει και πολλά γιατί τ'ακούς σε διαφορετικό χώρο, όταν γυρίσεις πίσω ο ήχος είναι αλλιώς

    Οσο καλά και νάναι τα ηχεία "βιβλιοθήκης" πάσχουν κυρίως από μπάσσο, λόγω διαστάσεων
    Στό κάτω-κάτω το μπάσσο είναι μετακίνηση μάζας αέρα, και τα μικρά ηχεία δεν τα καταφέρνουν λόγω όγκου

    Πολύ καλά σκέφτεσαι για μεγαλύτερα, να έχουν όγκο

    Αν ο χώρος σου είναι λίγο μεγάλος, σκέψου την λύση 4 ηχείων, γεμίζουν τον αέρα του χώρου πολύ καλύτερα από 2 ηχεία.
    Η παίρνεις 2 και με κατάλληλη τοποθέτηση χρησιμοποιείς κι αυτά που έχεις

    Είμαι της άποψης 4 ηχεία "χειρότερης" ποιότητας είναι καλύτερα από 2 σούπερ-ντούπερ ηχεία

    Θα σούλεγα να πάρεις 2 -3 cd που τα ξέρεις και πήγαινε σε κάποιο μαγαζί να τα ακούσεις σε δικά του μηχανήματα, από διαφορετικά ηχεία

    Πάρε και το "Αγια Νύχτα"
    https://www.youtube.com/watch?v=63u8T3abETo
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dimitri_ns : 16-11-16 στις 21:21.
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  5. #50
    Το avatar του μέλους shadowman
    shadowman Guest
    Η δική μου άποψη είναι οτι για να έχουμε ένα καλό ήχο μια γενική αρχή είναι να έχουμε ποιοτική πηγή (source first) και να δίνουμε το μικρότερη σημασία και χρήματα στα ηχεία. Έχουν καταγραφεί (ιστορικά) καταπληκτικά συστήματα με ηχεία πολύ οικονομικά με την προυπόθεση να υπάρχει καλή πηγή. Η θεωρία είναι: αν η πηγή παίζει σε χαμηλή ποιότητα τότε δεν μπορεί η χαμένη ποιότητα να ανακτηθεί σε επόμενο στάδιο (garbage in -> garbage out). Όσο καλό και να είναι ένα ηχείο είναι πεταμένα λεφτά αν υπάρχουν ανισοροπίες υψηλότερα.

    Βάση αυτού προτείνω στον Φανερό Πράκτωρ να αλλάξει το dac του αν θέλει να δεί να πιάνουν τόπο τα λεφτά της αναβάθμισης.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος shadowman : 16-11-16 στις 22:55.

  6. #51
    Το avatar του μέλους hemlock
    Το μέλος hemlock δεν είναι συνδεδεμένο Τι εννοείς δεν ξέρεις πως το deadline ειναι ΑΥΡΙΟ?
    Εγγραφή
    13-05-2006
    Περιοχή
    ΑΧΑΡΝΑΙ -ΑΤΤΙΚΗΣ(ΜΕΝΙΔΙ)
    Μηνύματα
    10.044
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/512
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΧΑΡΝΩΝ
    Και ο χώρος παίζει σημαντικότατο ρόλο σε τέτοιους είδους setups ,shadowman. πχ άδειος χώρος ,χώρος με πολλά έπιπλα,τοποθέτηση ηχείων σε γωνίες και άλλα.
    ΚΑΙ 50.000 ΚΡΟΎΣΜΑΤΑ ΤΗΝ ΜΈΡΑ Κ ΤΙ ΈΓΙΝΕ? ΤΣΆΜΠΑ ΡΑΜΠΙΤ = ΣΟΒΙΕΤΙΚΗ ΕΝΩΣΗ.
    ΑΥΤΟ ΘΈΛΕΤΕ, ΤΟΝ ΣΤΆΛΙΝ? ΤΕΛΟΣ ΤΑ ΜΝΗΜΌΝΙΑ, ΖΩΉ ΜΑΓΙΚΉ.
    ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΤΥΝ ΚΟΥΒΈΝΤΑ ΈΤΣΙ, ΜΟΝΌ ΓΙΑ ΤΙΣ ΜΕΘ ΛΈΤΕ. ΞΥΔΑΚΙ ΜΑΔΟΥΡΙΑ.

  7. #52
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από shadowman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βάση αυτού προτείνω στον Φανερό Πράκτωρ να αλλάξει το dac του αν θέλει να δεί να πιάνουν τόπο τα λεφτά της αναβάθμισης.
    Γιατί; Τι έχει ο συγκεκριμένος;
    Εννοώ δεν είναι κάτι το εξαιρετικό και μάλλον έχει προχωρήσει η τεχνολογία αλλά τον συγκεκριμένο τον θεωρώ μάλλον αξιοπρεπή.
    Κάνω κάπου λάθος;

    υγ: τα αρχεία (κατά 90+%) είναι flac

    - - - Updated - - -

    Δλδ ένα CD player των 300-400 ευρώ το 2012 θεωρείται σήμερα παρωχημένο;
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

  8. #53
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.719
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παλιά λέγαμε 2 πράγματα μετράνε για τον καλό ήχο
    Η αρχή και το τέλος
    Η αρχή ->βελόνα,βραχίονας
    Το τέλος ->ηχείο

    Οι ενισχυτές είχανε από τότε φτάσει σε βαθμό τελειότητας που δύσκολα καταλάβαινες διαφορά

    Προφανώς καλή πηγή (ξηλωνόμασταν για δίσκους εισαγωγής, το βινύλιο ήταν πιό μαλακό και καλύτερα χαραγμένα τα αυλάκια) και ο χώρος που ακούς.

    Αλλά υπήρχανε και υπάρχουνε καταπληκτικά ακουστικά σχετικά χαμηλής τιμής, για της ώρες κοινής ησυχίας

    Περισσότερη φασαρία έκαναν τα πόδια μας και η γαιδουροφωνάρα παρά τα ακουστικά και η μουσική

    Τώρα για τα DAC θα σας γελάσω. Δεν γνωρίζω και πολλά
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  9. #54
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mrsaccess Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό είναι DAC και headphone amplifier. Η τροφοδοσία από USB είναι ανησυχητική, συνήθως παίρνουν αρνητικά reviews όσα τροφοδοτούνται μόνο από USB, λόγω κακής ποιότητας τροφοδοσίας δεν μπορούν να αποδώσουν το μέγιστο δυνατό. Οι πιο φανατικοί όχι μόνο παίρνουν με εξωτερικό τροφοδοτικό, αλλά αντικαθιστούν το μετασχηματιστή με μπαταρία για ακόμη πιο σταθερή τάση.

    Επίσης το optical SPDIF είναι θεωρώ πιο χρήσιμο από το coaxial.
    Σε αυτή την κατηγορία υπάρχουν και τα ifi αλλά τα φοβάμαι ακριβώς λόγω της μπαταρίας. Τα άλλα τα απορρίπτω από παραξενιά καθώς δε θέλω εξωτερικό τροφοδοτικό με το μικρό βύσμα. Προτιμώ το all in one με ενσωματωμένο τροφοδοτικό. Το γ@μώτο είναι πως η TEAC δεν έχει ελληνική αντιπροσωπία. Ήθελα ένα AI-301-DA που είναι AIO και εντελώς compact αλλά είναι ακριβό να το φέρω απ' έξω. Και το US μοντέλο είναι με 110V τροφοδοσία για να μου το φέρουν συγγενείς.

    - - - Updated - - -

    Πλέον στο χώρο των audiophiles η πηγή είναι το DAC. Ναι μεν υπάρχουν δίσκοι ή CD αλλά όλο και περισσότερος κόσμος έχει άυλο υλικό. Ένας δίσκος FLAC 24/96 κοστίζει όσο ένα CD και μάλιστα είναι πολύ πιο ευέλικτος ενώ δεν υπάρχει και DRM. Άρα μπορείς να αγοράσεις το υλικό και να το κάνεις ότι γουστάρεις. Οπότε με ένα απλό NUC ή Mac mini των 500€ οδηγείς ότι γουστάρεις. Η USB έξοδος να είναι καλά. Τις προάλλες διάβαζα για το dCS Vivaldi. Είναι το καλύτερο ψηφιακό σύστημα του σήμερα και κοστίζει πάνω από 100.000€. Σαν πηγές που μπορείς να συνδέσεις έχει ένα USB stick, ένα NAS και ένα PC. Κοινώς σου λέει ο κατασκευαστής ότι δε θέλω τίποτα. Τα κάνω όλα εγώ. Προ δεκαετίας αυτό δεν ήταν καν στη σκέψη κανενός. Έχω δει πενταψήφιο σύστημα να οδηγείται από raspberry pi. Απλά τα πράγματα.

  10. #55
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.719
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tiffany Εμφάνιση μηνυμάτων

    - - - Updated - - -

    Πλέον στο χώρο των audiophiles η πηγή είναι το DAC. Ναι μεν υπάρχουν δίσκοι ή CD αλλά όλο και περισσότερος κόσμος έχει άυλο υλικό. Ένας δίσκος FLAC 24/96 κοστίζει όσο ένα CD και μάλιστα είναι πολύ πιο ευέλικτος ενώ δεν υπάρχει και DRM. Άρα μπορείς να αγοράσεις το υλικό και να το κάνεις ότι γουστάρεις. Οπότε με ένα απλό NUC ή Mac mini των 500€ οδηγείς ότι γουστάρεις. Η USB έξοδος να είναι καλά. Τις προάλλες διάβαζα για το dCS Vivaldi. Είναι το καλύτερο ψηφιακό σύστημα του σήμερα και κοστίζει πάνω από 100.000€. Σαν πηγές που μπορείς να συνδέσεις έχει ένα USB stick, ένα NAS και ένα PC. Κοινώς σου λέει ο κατασκευαστής ότι δε θέλω τίποτα. Τα κάνω όλα εγώ. Προ δεκαετίας αυτό δεν ήταν καν στη σκέψη κανενός. Έχω δει πενταψήφιο σύστημα να οδηγείται από raspberry pi. Απλά τα πράγματα.
    Από την εποχή του Περικλή (και πιό πρίν) πουλούσαν φύκια για μεταξωτές κορδέλες
    Ποιά συμφωνική γουστάρεις να σου φέρω για 100.000 ?
    Θάχει και γκόμενες..
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  11. #56
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από την εποχή του Περικλή (και πιό πρίν) πουλούσαν φύκια για μεταξωτές κορδέλες
    Ποιά συμφωνική γουστάρεις να σου φέρω για 100.000 ?
    Θάχει και γκόμενες..
    Δεν είναι ακριβώς έτσι. Δε θα μπω στη διαδικασία αντιπαράθεσης. Το αν αξίζουν θα το κρίνουμε μόνο αν το ακούσουμε. Εγώ σου έγραψα όμως για την πορεία της αγοράς. Προ δεκαετίας οι τύποι στη θέση του USB stick θα είχαν ένα SACD ή ένα πικάπ. Τώρα όχι. Μη σχολιάζουμε την τιμή.

  12. #57
    Το avatar του μέλους shadowman
    shadowman Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hemlock Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και ο χώρος παίζει σημαντικότατο ρόλο σε τέτοιους είδους setups ,shadowman. πχ άδειος χώρος ,χώρος με πολλά έπιπλα,τοποθέτηση ηχείων σε γωνίες και άλλα.
    Σωστό!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φανερός Πράκτωρ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί; Τι έχει ο συγκεκριμένος;
    Εννοώ δεν είναι κάτι το εξαιρετικό και μάλλον έχει προχωρήσει η τεχνολογία αλλά τον συγκεκριμένο τον θεωρώ μάλλον αξιοπρεπή.
    Κάνω κάπου λάθος;

    υγ: τα αρχεία (κατά 90+%) είναι flac

    - - - Updated - - -

    Δλδ ένα CD player των 300-400 ευρώ το 2012 θεωρείται σήμερα παρωχημένο;
    Αυτό που σου λέω είναι οτι αν ξοδέψεις 1000 ευρώ για να πάρεις ένα καλύτερο dac από αυτό που έχεις (δεν λεω οτι το υπάρχον είναι κακό) θα έχεις πιθανότατα καλύτερο αποτέλεσμα από το να ξοδέψεις 1000 ευρώ για να πάρεις ένα καλύτερο ηχείο από αυτό που έχεις.
    Σε κάθε περίπτωση προσπάθησε να ακούσεις στο χώρο σου πριν αγοράσεις.

    Ενα καλό cd player του 2012 ή και παλαιότερο είναι μια χαρά και μπορεί να σταθεί στο ίδιο επίπεδο ή και καλύτερο με τις σημερινές ψηφιακές προτάσεις (πχ dac.)
    Το πλεονέκτημα των CD έναντι των DAC είναι οτι είναι ολοκληρωμένες λύσεις και δεν παρουσιάζουν σε τέτοιo βαθμό τα προβλήματα "συγχρονισμού" με την πηγή που έχουν τα dac, οι σχεδιαστές των οποίων δεν ξέρουν σε ποια πηγή θα συνδεθούν. Στο χώρο των μεταχειρισμένων μπορούν να βρεθούν καλά CD players σε συμφέρουσες τιμές και ήχο αψεγάδιαστο.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tiffany Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η USB έξοδος να είναι καλά.
    Αν και ιδιαίτερα βολική δεν είναι και η καλύτερη λύση μεταφοράς σήματος στο DAC. Το spdif μπορεί να προσφέρει καλύτερα αποτελέσματα.

  13. #58
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από shadowman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν και ιδιαίτερα βολική δεν είναι και η καλύτερη λύση μεταφοράς σήματος στο DAC. Το spdif μπορεί να προσφέρει καλύτερα αποτελέσματα.
    Ανάλογα την υλοποίηση. Το USB δίνει έως 24/96 χωρίς driver και 24/192 με driver σε Windows ενώ σε Mac και Linux δε θέλει τίποτα. Οι κοινές spdif νομίζω έως 24/96. Επίσης είναι και πιο κοινό καθώς τα πάντα πλέον έχουν USB. Και κάτι παίζει και με το jitter. Δε θυμάμαι ακριβώς αλλά το USB νομίζω πως έχει ενσωματωμένο κώδικά για σφάλματα. Όπως και να έχει το ψηφιακό έχει πάρει τα πάντα αμπάριζα. Και επίσης κάτι που έχω παρατηρήσει είναι και στην εικόνα η απουσία πηγής τα τελευταία χρόνια. Ας είναι καλά οι κονσόλες με το Blu-Ray και τα διάφορα μηχανάκια Android. Μόνο όσοι χώνουν πολλά θα πάνε σε καθαρή πηγή και εκεί κυρίως για κάποια φίλτρα που υπάρχουν.

  14. #59
    Εγγραφή
    21-09-2004
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    980
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    Technicolor TG788vn
    SNR / Attn
    8(dB) / 48(dB)
    Εγώ πάντως διαφωνώ γενικά με τις λογικές "καλύτερα να τα δώσεις στο DAC", "καλύτερα να τα δώσεις στα ηχεία" κλπ.

    Καλώς ή κακώς, ο ήχος θα περάσει από όλα τα components του συστήματος. Οπότε κατά την άποψή μου καλύτερα να μοιράσεις το budget σου ώστε όλα τα μέρη να είναι μιας Α (ή και Β ή και Γ, ανάλογα το budget), ποιότητας, ώστε τίποτα να μην σου "ρίχνει" το επίπεδο.

    Το καλύτερο (αν και όχι πάντα εύκολο) είναι να τα ακούς όλα και να σταματάς εκεί που εσύ δεν μπορείς πια να διακρίνεις μεγάλες διαφορές. Π.χ. ένα DAC των 200€ μπορεί να σου ακούγεται τέλειο σε σχέση με ένα των 50€, αλλά των 1.000€ να μην σου ακούγεται τρελά διαφορετικό από των 200€. Οπότε παίρνεις των 200€.

    Τα "δύσκολα" πάντως αυτή τη στιγμή σίγουρα είναι 3:
    α) Το DAC
    β) Τα ηχεία / ακουστικά
    γ) Ο χώρος

    Από τα υπόλοιπα, η πηγή είναι το μόνο εύκολο. Και το πιο απλό PC/laptop/smartphone μπορεί να παίξει FLAC (με WASAPI αν χρειάζεται, στα Windows) και να βγάλει μια ψηφιακή έξοδο για να πάει στο DAC.
    Επίσης οι ενισχυτές, μπορεί να έχουν ελαφρώς διαφορετικό χρωματισμό, οπότε ναι, πρέπει να διαλέξεις κάποιον που σου αρέσει, αλλά σίγουρα μπορείς να πάρεις κάτι ποιοτικό χωρίς να ξοδέψεις μια περιουσία.

    Το DAC και τα ηχεία θέλουν ψάξιμο.

    Και ερχόμαστε στο πιο δύσκολο, τον χώρο, γιατί δυστυχώς αν δεν έχεις dedicated χώρο για το σύστημά σου, πολλές φορές δεν μπορείς να κάνεις σχεδόν τίποτα για να τον διορθώσεις. Π.χ. εμένα στο σπίτι η γεωμετρία είναι κακή και τα υλικά σχεδόν όλα σκληρά, με αποτέλεσμα ο ήχος να είναι πολύ κακός. Οπότε πλέον ακούω σχεδόν αποκλειστικά με ακουστικά. Στο προηγούμενό μου σπίτι που ήταν στην Αγγλία, σχεδόν όλα τα υλικά ήταν μαλακά (ξύλινο πάτωμα, τοίχοι κλπ.) και η γεωμετρία καλύτερη και ο ήχος ήταν απίστευτα καλύτερος, παρ'όλο που τότε δεν είχα καν το DAC και τα αρχεία ήταν MP3.

    Οπότε, όπως είπα, ένα στοιχείο να μην είναι ΟΚ, σου χαλάει όλη τη δουλειά.

  15. #60
    Εγγραφή
    27-08-2004
    Περιοχή
    internet
    Μηνύματα
    23.371
    Downloads
    58
    Uploads
    17
    Άρθρα
    9
    Ταχύτητα
    49999 / 4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΩΝ
    Το DAC έχει μια απλή δουλειά: να αναπαράγει πιστά το αρχικό σήμα. Για αυτό ανήκει στην κατηγορία των συσκευών με diminishing returns, ειδικά με την σημερινή τεχνολογία.

    Με απλά λόγια αν ένα καλό DAC πετυχαίνει να φτάσει στο 99.5% του αρχικού σήματος, τότε όσο παραπάνω χρήματα και αν δώσεις, στην καλύτερη να πάρεις 0.5%. Αντίθετα μπορείς να πάρεις πολύ περισσότερα από τα ηχεία και φυσικά όπως αναφέρθηκε προσέχοντας το setup σου (χώρος - τοποθέτηση, βάσεις κλπ).

    Αμφιβάλλω αν ο Φανερός Πράκτωρ θα ακούσει διαφορά μεταξύ του DacMagic και ενός πιο ακριβού DAC χωρίς να δώσει πάνω από 1000 ευρώ για ηχεία και φυσικά προσοχή στην τοποθέτηση και το χώρο.

    Όσο για τα format με υψηλότερο sampling rate κλπ, μην τα εμπιστεύεστε τόσο. Δεν βγαίνουν όλες οι ηχογραφήσεις σε τέτοια format, ενώ υπάρχεί και αρκετή κοροϊδία. Πχ ψάξτε για σχόλια για κακή ποιότητα από το HDTracks, για κομμάτια που απλώς τα έκαναν upsample με software και τα πουλάνε σαν 96/24 κλπ.
    Gentoo Linux: mess with the best and you might learn something
    δικτυακή παράσταση | twitter | within specifications
    Αν φτάσω τα 100 και με ρωτήσουν το μυστικό της μακροζωίας θα πω: Πάντα είχα 3 ποτήρια μπροστά μου· ένα με νερό, ένα με καφέ & ένα με αλκοόλ.

Σελ. 4 από 73 ΠρώτηΠρώτη ... 2345691424 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 519
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-06-16, 20:09
  2. Το καζάνι των Βαλκανίων: η Σρεμπρένιτσα των Ελλήνων
    Από no_logo στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 197
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-03-16, 14:20
  3. Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-03-16, 21:50

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας