Σελ. 40 από 73 ΠρώτηΠρώτη ... 2030353839404142455060 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 586-600 από 1085
  1. #586
    Εγγραφή
    06-02-2003
    Περιοχή
    Airstrip One
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    9.217
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16000/1900
    ISP
    Ο2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mzaf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ.
    Βλέπω όμως μεγάλη διακύμανση τιμών στο λινκ που έβαλες.
    Έχεις κάποια προσωπική εμπειρία ακρόασης σε κάποια απο αυτά;
    Γιατί,χωρίς να ξέρω,μου φαίνεται τρελό να δώσει κάποιος 1000+ευρώ για να ακούει streaming mp3!

    - - - Updated - - -



    Ευχαριστώ φίλε.
    Έχεις μήπως το συγκεκριμένο;
    Έχω το chromecast audio, έχει 3.5" αναλογικό που βγάζει και optical, το αναλογικό τρώγεται, αν στείλεις με οπτικη σε dac είναι σουπερ. Το συγκεκριμένο dac έχει πάρει φοβερά ριβιου όποιος και να το έχει ακούσει. Δεν το έχω όμως, προτείνω από αυτά που διαβάζω, όλα τα Schiit προϊόντα είναι φοβερό bang for the buck που λένε.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πλέον δεν είναι και τόσο χάλι, ακόμα και στις onboard το αναλογικό κομμάτι έχει πολλές φορές shielding για εξάλειψη παρεμβολών. Το δε ψηφιακό (Toslink, HDMI) ουδέποτε είχε πρόβλημα.



    Ένα πράγμα που ποτέ δεν κατάλαβα είναι γιατί δεν βάζουν DAC σε κάθε ηχείο και να στέλνουν ψηφιακά το σήμα εκεί. Γιατί είναι αναλογικά ακόμα τα ηχεία; Όταν όλα τα άλλα έχουν γίνει ψηφιακά (βλ. HDMI 4K/8K). Εν έτει 2020 μπορούμε να έχουμε υψηλή δειγματοληψία για εξάλειψη του quantization.

    Υποψιάζομαι ότι το lobby/καρτέλ που αρμέγει τους audiophiles πρέπει να είναι πολύ ισχυρό (εξού και τα πανάκριβα επίχρυσα καλώδια κλπ.)... με ψηφιακό σήμα ακόμα και φτηνά καλώδια θα αρκούσαν.
    Ένα πράγμα που μπερδεύουμε με τα ψηφιακά είναι ότι το πρόβλημα δεν είναι το κύκλωμα, ούτε η μόνωση που μπορεί να είναι ικανή, αλλά η τροφοδοσία και το αναλογικό κομμάτι, που σε υπολογιστή απλά δεν μπορεί να είναι εξίσου καλό με μια καθαρά audio λύση.
    Να ακούτε ύμνους, και το SNR radio!
    Ντοκιμαντέρ και άλλα που βοηθάνε την σκέψη ;)

  2. #587
    Εγγραφή
    12-07-2005
    Περιοχή
    Αργυρούπολη, Αθήνα
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    5.635
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    25(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mzaf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα ήθελα την βοήθεια σας στο εξής:
    Φίλος,"δεινόσαυρος" με βυνίλια και cd,που τα ακούει μέσα από ένα παλιό-αλλά μάχημο-σύστημα (ενισχυτή mission cyrus II+PSX,ηχεία Spendor 2/3) αποφάσισε να "εκσυγχρονιστεί".

    Αγόρασε λοιπόν μια συνδρομή στο spotify,σύνδεσε το λάπτοπ του (dell inspiron 5721) στον ενισχυτή και...δεν έμεινε και τόσο ευχαριστημένος!

    Μου ζητάει να του προτείνω κάποια κάρτα ήχου για το λάπτοπ,αλλά δεν γνωρίζω.
    Έχετε καμμιά ιδέα;
    Αν έχει συνηθίσει σε lossless, το Spotify απλά δεν αρκεί. Στη Normal επιλογή δίνει 96-128kbps, στη High 128-160kbps και στην Extreme έως 320kbps.
    Το Chromecast (που προτάθηκε παραπάνω) κάνει μάλιστα επιπλέον transcoding σε AAC 128kbps στο normal και AAC 256kbps στο Premium.
    https://www.xaprb.com/blog/spotify-audio-quality/

    Άχρηστο θα πάει κάποιο ακριβό DAC.

    Ας κοιτάξει για Tidal ή Deezer πρώτα.

    Πάντως ο ενισχυτής του δεν είναι διαφανής. Είναι σχεδιασμένος για βινύλια, δίνοντας μία "μεταλλική" χροιά. Παίζοντας οποιοδήποτε ψηφιακό μέσο θα ακούγεται "σκληρός".

    Φθηνή διαγνωστική οδός είναι ένα φθηνό $20 USB Sabre DAC: https://www.aliexpress.com/item/SA90...932392383.html
    Αν με αυτό έχει crackles και pops στον ήχο, τότε το λάπτοπ δεν δίνει "καθαρό" ρεύμα μέσω usb οπότε να αποκλείσει κάθε άλλη ακριβότερη usb λύση και να κοιτάξει προς USB-to-S/PDIF και ξεχωριστό DAC με εξωτερική τροφοδοσία.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Erebos : 03-11-20 στις 14:55.
    1. i5-750 @ 3.33 GHz Gigabyte GA-P55M-UD2 16GB DDR3 1666MHz MSI Radeon HD 7870 Gigabyte Radeon HD 5750 NZXT Hush Dell U2412m Sony Bravia KDL-40S2530
    2. Pentium G645 2.9GHz MSI B75MA-P45 8GB DDR3 1333MHz Gigabyte Nvidia GTX 950 Thermaltake ArmorJr. VC3000
    3. Xiaomi Redmi Note 4X crDroid Android 11 2022-02-20 GCam MGC_8.1.101_A9_GV1zfix_ENG by BSG

  3. #588
    Εγγραφή
    21-09-2004
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    979
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    Technicolor TG788vn
    SNR / Attn
    8(dB) / 48(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mzaf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ.
    Βλέπω όμως μεγάλη διακύμανση τιμών στο λινκ που έβαλες.
    Έχεις κάποια προσωπική εμπειρία ακρόασης σε κάποια απο αυτά;
    Γιατί,χωρίς να ξέρω,μου φαίνεται τρελό να δώσει κάποιος 1000+ευρώ για να ακούει streaming mp3!
    Ρίξε μια ματιά εδώ:
    https://www.audiosciencereview.com/f...ormance_Index/

    Θα δεις ότι υπάρχουν DACs ακόμη και στην κατηγορία 1, που είναι recommended και δεν ξεφεύγουν σε κοστολόγιο.
    Κάποιο από αυτά θα ήταν υπερ-αρκετό, δεν χρειάζεται κάτι παραπάνω.

    Επίσης τα "streaming mp3" μην τα υποτιμάς, τα 320kbps έχουν "ξεβρακώσει" πολύ κόσμο, συμπεριλαμβανομένων "χρυσών αυτιών". Υπάρχουν αντίστοιχες έρευνες.

    Έκανα κι εγώ πρόσφατα μια αντίστοιχη σύγκριση μεταξύ Tidal HiFi (lossless) και Spotify Premium (320kbps). Μόνο με ακουστικά και μετά από πολύ προσεκτική επαναλαμβανόμενη ακρόαση, μπορώ να πω πως άκουσα μικρή διαφορά σε συγκεκριμένα περάσματα. Δεν νομίζω πως υπήρχε περίπτωση να την καταλάβω με ηχεία.

    Και ειδικά όταν μιλάμε για κάποιον που ακούει βινύλιο, το να συζητάμε και μόνο το αν τα 320kbps έχουν αρκετά καλή ποιότητα, είναι ανέκδοτο.

    Όσο για τον ενισχυτή που ανέφερε ο Erebos και αν αυτός "χαλάει" το αποτέλεσμα, δεν έχω άποψη.

  4. #589
    Εγγραφή
    31-10-2008
    Μηνύματα
    2.577
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Conn-x OTE
    Σας ευχαριστώ όλους για την βοήθεια και τις απόψεις σας.
    Έχω ήδη στείλει το λινκ στον ενδιαφερόμενο.

  5. #590
    Εγγραφή
    06-02-2003
    Περιοχή
    Airstrip One
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    9.217
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16000/1900
    ISP
    Ο2
    Το σύστημα του φίλου είναι πολύ καλό, αλλά όχι τόσο "λεπτομερές", ένα καλό 320 stream θα παίξει μια χαρά.
    Να ακούτε ύμνους, και το SNR radio!
    Ντοκιμαντέρ και άλλα που βοηθάνε την σκέψη ;)

  6. #591
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    https://www.musicbusinessworldwide.c...g-and-madonna/

    Μπορεί το MQA να είναι αμφιλεγόμενο αλλά η Warner έδωσε μερικά εκατομμύρια κομμάτια στο Tidal. Έκανα ένα sync και όντως αρκετά album που είχα ξαφνικά άλλαξαν την σήμανση από CD σε MQA. Για διαφορές δεν ξέρω αλλά είναι καλό βήμα έστω και με αυτόν τον τρόπο.

  7. #592
    Εγγραφή
    06-02-2003
    Περιοχή
    Airstrip One
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    9.217
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16000/1900
    ISP
    Ο2
    To mastering παίζει ρόλο, τα bit πολύ λιγότερο. Καλή κίνηση πάντως, αν και είμαι του Spotify.
    Να ακούτε ύμνους, και το SNR radio!
    Ντοκιμαντέρ και άλλα που βοηθάνε την σκέψη ;)

  8. #593
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Καλά ναι δεν το συζητάμε για το mastering.

    Εγώ να πω την αλήθεια έχω και τις 2 συνδρομές. Είναι η "μικρή" πολυτέλεια του εαυτού μου. Στο δρόμο ακούω Spotify για τις λίστες του. Έχει άπειρες για όλα τα γούστα. Στο σπίτι επειδή έχω το Roon έχω στραφεί στο Tidal με αποτέλεσμα να έχω ένα απίστευτο όγκο με μερικά κλικ.

  9. #594
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Παρατηρώ στο F2K ώρες ώρες μικρά "σπασίματα" στον ήχο. Σε απλή ακρόαση δε το καταλαβαίνεις καθόλου. Όταν όμως θα καθίσω να ακούσω με λίγο υψηλότερη ένταση και μόνο μουσική κια το κάνει θα το παρατηρήσω. Είναι "πήδημα" σχεδόν δευτερολέπτου και το καταλαβαίνεις

    Έχω την τελευταία έκδοση 1.6.2 με έξοδο το DSD Transcoder και ASIO οδηγούς. Η Onboard κάρτα ήχου μου είναι κλειστή μέσω BIOS και έχω ήχο μέσω USB DAC.

    Στο Jriver και το Roon δεν έχω τα ίδια προβλήματα. Θεωρώ πως έχει να κάνει με την αναπαραγωγή μέσω μνήμης. Δεν έχω δοκιμάσει βέβαια με RAMdisk να δω τι θα γίνει αλλά το ψάχνω.

  10. #595
    Εγγραφή
    06-02-2003
    Περιοχή
    Airstrip One
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    9.217
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16000/1900
    ISP
    Ο2
    Δοκίμασε να αλλάξεις την τροφοδοσία του dac, https://ifi-audio.com/products/ipower/ ή https://ifi-audio.com/products/ipowerx/ ή δίνεις από οπτική.
    Να ακούτε ύμνους, και το SNR radio!
    Ντοκιμαντέρ και άλλα που βοηθάνε την σκέψη ;)

  11. #596
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Μέσω USB καλωδίου από τη μητρική μου. Το θέμα είναι πως οι άλλες 2 εφαρμογές δεν το κάνουν. Στο Jriver έχω ορίσει να φορτώνει το αρχείο στη μνήμη και λογικά το Roon κάνει το ίδιο για ευνόητους λόγους.

    Επειδή δεν έχω χρόνο μέσα στην εβδομάδα, το ΣΚ θα δοκιμάσω και άλλες εναλλακτικές στην έξοδο του F2K να δω αν φταίει αυτό ή η ταχύτητα του δίσκου.

    Κάποια στιγμή θα πρέπει να φτιάξω ένα mini streamer να ξενοιάσω. Η μουσική μου πλέον είναι σχετικά σταθερή σε όγκο αφού ακούω όλο και περισσότερο από το Tidal και οι δίσκοι έχουν πέσει αρκετά. Πχ o WD Gold @ 6TB έχει περίπου 200€ και θεωρητικά είναι ότι καλύτερο έχεις σε κλασικό σκληρό. Τώρα που κοιτάω το F2K έχω 5.74TB πολλά από τα οποία είναι διπλά και όχι μόνο. Οπότε καλύπτομαι μια χαρά.

  12. #597
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.868
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Από θόρυβο πως τα πάει ο Gold;

  13. #598
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Δεν ξέρω να σου πω. Γενικά δεν έχω άποψη για τους θορύβους των δίσκων καθώς το PC μου έχει κάμποσους ανεμιστήρες μέσα. Μια στο τόσο να ξυπνήσει κάποιος Green που έχω σαν αποθήκη βίντεο και θα ακούσω για 1 δευτερόλεπτο το σύρσιμο. Αλλιώς δεν καταλαβαίνω τίποτα.

    Κάτσε όμως να βγούμε αλώβητοι από τον COVID και βλέπουμε για το μέλλον. Έχουμε ψοφήσει από τη δουλειά και δεν έχω χρόνο για τίποτα. Οπότε ότι και να αγοράσω θα πάει χαμένο.

    Ιδανικά σκεφτόμουν για ένα Media Center με Roon να οδηγεί τα Yamaha που έχω και στο PC τα Logitech z906 για να έχω 5.1 σε ταινίες και παιχνίδια. Μικρό σχετικά κόστος καθώς δεν με παίρνει για επιπλέον ηχεία κανονικού μεγέθους.

  14. #599
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.868
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Κατάλαβα. Είναι που έχει γίνει πλέον σπαζοκεφαλιά η αγορά δίσκου για 24/7. Ήρθαν και οι SMR και έδεσε το γλυκό.

    Υγεία να έχουμε πάνω από όλα, τα υπόλοιπα έπονται.

  15. #600
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Ελπίζω το τέλος του COVID να έρθει με την λογική τιμολόγηση των μεγάλων SSD. Ήδη γίνονται σοβαρά βήματα με τους QLC και πριν λίγο καιρό το Anandtech είχε ένα review με μερικούς. ΟΚ οι γρήγοροι είναι εκτός συζήτησης αλλά ο Samsung 870 QVO 8ΤΒ έχει 900$ ή 910€. Οπότε η επόμενη γενιά θα είναι σε πολύ πιο λογικά επίπεδα. Αν λοιπόν επιζήσουμε από τον COVID ο θόρυβος που με ρώτησες θα είναι παρελθόν.

    Ήδη στο audiophilestyle.com που διαβάζω οι μηχανικοί δίσκοι είναι εξαφανισμένοι. Τα 4TB αρχίζουν και γίνονται το στάνταρ. Αν το σκεφτείς με τους μισθούς της USA τα 400$ είναι σχεδόν τίποτα. Και βλέπω πολύ κόσμο να στρέφεται πλέον στο DIY αντί για έτοιμα μηχανήματα. Ακόμη και στο υψηλό κομμάτι της αγοράς πολλοί παίζουν με PC ή Mac Mini. Στο χαμηλό κομμάτι της αγοράς τα Rpi βέβαια κάνουν θραύση. Και αν κρίνω από τα σχόλια όλοι περιμένουν ένα "σωστό" Rpi με M2 ή έστω SATA και θα γίνει χαμός.

Σελ. 40 από 73 ΠρώτηΠρώτη ... 2030353839404142455060 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 519
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-06-16, 20:09
  2. Το καζάνι των Βαλκανίων: η Σρεμπρένιτσα των Ελλήνων
    Από no_logo στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 197
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-03-16, 14:20
  3. Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-03-16, 21:50

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας