Σελ. 35 από 73 ΠρώτηΠρώτη ... 1525303334353637404555 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 511-525 από 1085
  1. #511
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.276
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Όσα είναι στις αποθήκες θέλουν σίγουρα αντικατάσταση στους ιμάντες τα οποία σετάκια είναι πανάκριβα ακόμα και στο ebay.
    Επίσης οι τεχνικοί που ασχολούνται είναι ελάχιστοι. Μόνο ορισμένοι μερακλήδες θα βοηθήσουν. Επειδή ασχολούμαι έχω βρει έναν που με έχει έχει εξυπηρετήσει.
    Ακούω τις παλιές κασέτες μου που όταν τις ακούω με πηγαίνουν πίσω στον χρόνο τότε που εγώ τις έγραφα προσεκτικά ο ίδιος.
    Καμιά φορά γράφω και καμιά καινούργια. Παρατήρησα ότι οι επώνυμες που είχα γράψει πριν 20 χρόνια κρατάνε καλά σε απόδοση. Όσο πιό πίσω πάμε έχουμε φθορά. κάποιες ακόμα και από το 80 παίζουν ίσως σχεδόν όπως έπαιζαν. Βρήκα σε ένα μαγαζί στην Ομόνοια χρωμίου επώνυμες στο 1 ευρώ έκαστη. Από τις τελευταίες παρτίδες. Τσίμπησα καμιά δεκαριά. Κάποιες άλλες όπως Scotch, Memorex και άλλες αυτοκαταστράφηκαν.
    Μεγάλη συζήτηση.
    Το θέμα video σε κασέτα που αναφέρει το άρθρο δεν με ενδιαφέρει.
    Η Teac έχει βγάλει ένα διπλό αν και από τις κριτικές που διαβάζω σε διάφορα φορά δεν λέει και πολλά.
    Εγώ θα προτιμούσα μονό. Δείτε το εδώ

  2. #512
    Το avatar του μέλους gravis
    gravis Guest
    Εγω εχω ενα ζεύγος ηχειων
    Pioneer cs 5070 με τα εξης χαρακτηριστικα :
    Μέγιστη ισχύος 140W (8Ω). Woofer 20cm, midrange 7,7cm και tweeter 6,6cm.
    Και εχω ενα κεντρικο ηχείο Sony SS-CN35 , 8 ωμ, 100 watt , μαγνητικα θωρακισμενο
    Πως σας φαινετε?

  3. #513
    Εγγραφή
    06-02-2003
    Περιοχή
    Airstrip One
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    9.217
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16000/1900
    ISP
    Ο2
    Budget σύστημα, μπορεί να είναι καλό για τα λεφτά του, μπορεί όχι.

    Σίγουρα υπάρχουν καλύτερες επιλογές, αλλά με περισσότερα χρήματα, το θέμα είναι αν το παρόν σύστημα σε καλύπτει ή όχι.
    Να ακούτε ύμνους, και το SNR radio!
    Ντοκιμαντέρ και άλλα που βοηθάνε την σκέψη ;)

  4. #514
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.276
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gravis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω εχω ενα ζεύγος ηχειων
    Pioneer cs 5070 με τα εξης χαρακτηριστικα :
    Μέγιστη ισχύος 140W (8Ω). Woofer 20cm, midrange 7,7cm και tweeter 6,6cm.
    Και εχω ενα κεντρικο ηχείο Sony SS-CN35 , 8 ωμ, 100 watt , μαγνητικα θωρακισμενο
    Πως σας φαινετε?
    Μπροστά στις παλστικούρες που πουλάνε μια χαρά είναι. Δεν ξέρω αν ταιριάζει με το κεντρικό. εξαρτάται και τον ενισχυτή που τα οδηγείς. Λογικά θα έχεις και δύο ηχεία πίσω.

  5. #515
    Το avatar του μέλους gravis
    gravis Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thourios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπροστά στις παλστικούρες που πουλάνε μια χαρά είναι. Δεν ξέρω αν ταιριάζει με το κεντρικό. εξαρτάται και τον ενισχυτή που τα οδηγείς. Λογικά θα έχεις και δύο ηχεία πίσω.
    Το κεντρικό ηταν προγενέστερο , το Pioneer ηρθαν μετα, αλλα τα εχω μπροστα οχι πισω

  6. #516
    Το avatar του μέλους gravis
    gravis Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gravis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το κεντρικό ηταν προγενέστερο , το Pioneer ηρθαν μετα, αλλα τα εχω μπροστα οχι πισω
    οποιος θέλει τα δίνω με πολυ χαμηλη τιμη

  7. #517
    Το avatar του μέλους shadowman
    shadowman Guest
    Πολύ ενδιαφέρον player:

    https://gentooplayer.com/
    MultiPiattaform

    Available for Rpi-3B/3B+, Rpi-4B, BeagleBone/BeagleBone plus driver Botic, Sparky Usb Bridge, PC X86.

    UsbRidge Sig.

    Minimal System



    The system starts with very few processes. Just what you need to play music. A lot of attention has been paid to this.


    Multiplayer


    The possibility to choose between different Audiophile players.

    Squeezelite-R2, Squeezelite, Mpd, UpMPDcli, BubbleUpnp, Networkaudiod (NAD), RoonBridge, HQPlayer Embedded, HQPlayer, LMS (LogitechMediaServer), Sox-dsd, RoonServer, Cantata (mpd Client), Shairpor-sync, Spotifyd, MinimServer,

    και άλλα ακόμα...

  8. #518
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    1. Το Plex έβγαλε μια νέα έκδοση του Plexamp αυτή τη φορά και για φορητές συσκευές εκτός από PC. Είναι μια μοντέρνα εφαρμογή - frontend της μουσικής σου συλλογής. Και σημαντικό το ότι επιλέγεις εσύ το πως θα λάβει αρχεία από τον server σου. Το bitrate ξεκινάει από τα 64Kbps και φτάνει στο max του κάθε αρχείου αν μιλάμε για FLAC. Το "κακό" είναι πως θέλει Plex Pass για να δουλέψει.

    2. Τώρα που δεν έχω Roon αποφάσισα για άλλη μια φορά να "φτιάξω" τη συλλογή μου. Έκανα το λάθος και αγόρασα το Perfect Tunes. Θεώρησα ότι θα είναι ΟΚ σε χρήση αλλά τελικά δεν κάνει τίποτα παραπάνω από το "ακατονόμαστο" Jriver. Με μεγάλο μειονέκτημα τη μη υποστήριξη συλλογών. Εν έτη 2020 και υπάρχουν προγράμματα που εξακολουθούν να θεωρούν τις συλλογές ανεξάρτητα άλμπουμ με βάση τον καλλιτέχνη. Ξαφνικά βρέθηκα να κοιτάζω άλμπουμ με 1 και 2 κομμάτια τα οποία ήταν μέρη συλλογής. Το κράτησα σαν πρόγραμμα μιας που έχει lifetime υποστήριξη αλλά κλαίω τα χρήματα που έδωσα και δεν ήταν λίγα.

    Τελικά ο ιός μου βγήκε σε καλό. Έχουμε πεθάνει στη δουλειά και "γλίτωσα" στο τσακ την αγορά του Roon. Έλεγα ότι θα το αγόραζα πάλι τώρα το Πάσχα αλλά επειδή δεν έχω χρόνο ούτε για ύπνο το άφησα. Έρχεται και καλοκαίρι οπότε θα πάει για Σεπτέμβρη. Ελπίζω στο μεταξύ τα σωστά βήματα που κάνει το Plex να συνεχιστούν ώστε να υπάρξει ανταγωνισμός.

  9. #519
    Εγγραφή
    21-09-2004
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    980
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    Technicolor TG788vn
    SNR / Attn
    8(dB) / 48(dB)
    Θύμησέ μου γιατί δεν σε κάλυπτε το Plex σε σχέση με το roon;
    Δεν μπορεί να αναπαράγει όλους τους τύπους αρχείων;
    Ή/και κάτι άλλο;

  10. #520
    Εγγραφή
    22-06-2019
    Μηνύματα
    85
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Έπεσα κατά λάθος σε αυτό το ποστ και μιας είχα μια σχετική απορία είπα να ρωτήσω... Τα bang and Olufsen αξίζουν τα λεφτά τους όσον αφορά την ηχητική τους ποιότητα?

  11. #521
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Symos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θύμησέ μου γιατί δεν σε κάλυπτε το Plex σε σχέση με το roon;
    Δεν μπορεί να αναπαράγει όλους τους τύπους αρχείων;
    Ή/και κάτι άλλο;
    Δεν χτίζει τη μουσική βιβλιοθήκη όπως το roon. Απλά σου παρουσιάζει τα έτοιμα. Το άλλο μετατρέπει κάθε πιθανή πληροφορία σε μεταδεδομένα και τα πλέκει. Πχ αν στο Plex βάλω μια μουσική συλλογή οι καλλιτέχνες είναι σκέτο κείμενο. Στο άλλο είναι δεσμοί. Και η κατάσταση είναι τόσο μπροστά που σε ξένους δίσκους έχει ακόμη και τον Χ μηχανικό ήχου. ΟΚ ακραία πληροφορία αλλά όταν έχεις μια συλλογή μουσικής τα μπλέκει τόσο ωραία που ανακαλύπτεις συνεχώς νέους καλλιτέχνες και μουσικά ρεύματα.

    Αλλά όπως έχω γράψει και το χειμώνα πάνε να γίνουν μονοπώλιο και δε μου αρέσει αυτό. Πχ αύξησαν την Lifetime άδεια στα 700€ σπρώχνοντας σε ουσιαστικά σε συνδρομή. Αυτό δυσαρέστησε αρκετούς. Επίσης αρνούνται να βάλουν μηνιαία συνδρομή. Πάλι με αρκετή δυσαρέσκεια. Θέλω εναλλακτικές. Το Plex είναι μια τέτοια και έχει και το διπλό bonus των ταινιών και του remote streaming. Αλλά η μουσική του δεν είναι στα ίδια.

    Από την άλλη πχ στο video δεν ανησυχώ. Υπάρχει το Plex, το KODI, το Mediaportal, το Emby και το Jellyfin που κάνουν την ίδια δουλειά. Με μικρές παραλλαγές αλλά την ίδια. Στον ήχο όμως δεν υπάρχει αντίστοιχο.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kst56 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έπεσα κατά λάθος σε αυτό το ποστ και μιας είχα μια σχετική απορία είπα να ρωτήσω... Τα bang and Olufsen αξίζουν τα λεφτά τους όσον αφορά την ηχητική τους ποιότητα?
    Δεν έχω προσωπική εμπειρία αλλά δεν διαβάζω και τα καλύτερα.

  12. #522
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.276
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kst56 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έπεσα κατά λάθος σε αυτό το ποστ και μιας είχα μια σχετική απορία είπα να ρωτήσω... Τα bang and Olufsen αξίζουν τα λεφτά τους όσον αφορά την ηχητική τους ποιότητα?
    Δεν ξέρω τι τιμές έχουν τώρα. Αλλά παλαιότερα πούλαγαν design. Σίγουρα θα υπάρχουν reviews. Προσωπικά δεν θα διέθετα χρήματα γιο τέτοιες αγορές.

  13. #523
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δεν πούλαγαν μόνο design αλλά τεχνολογία και ευκολίες εξωπραγματικές για την εποχή τους. Είχα πάρει στις καλές εποχές μου(γύρω στο 1995) την MX 6000 και έπαιζε μέχρι πρόσφατα στο εξοχικό πλέον.
    Είχε βέβαια τριπλάσια τιμή από τις άλλες της εποχής αλλά τα άξιζε τα λεφτά της από όλες τις απόψεις.
    https://www.beoworld.org/prod_details.asp?pid=641
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  14. #524
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.908
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kst56 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έπεσα κατά λάθος σε αυτό το ποστ και μιας είχα μια σχετική απορία είπα να ρωτήσω... Τα bang and Olufsen αξίζουν τα λεφτά τους όσον αφορά την ηχητική τους ποιότητα?
    Το ντιζάιν είναι αναπόσπαστο κομμάτι των προϊόντων τους αλλά ξέρουν σίγουρα από ήχο.
    https://www.stereophile.com/content/...90-loudspeaker

    Τώρα αν αξίζει τα χρήματα...

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν πούλαγαν μόνο design αλλά τεχνολογία και ευκολίες εξωπραγματικές για την εποχή τους. Είχα πάρει στις καλές εποχές μου(γύρω στο 1995) την MX 6000 και έπαιζε μέχρι πρόσφατα στο εξοχικό πλέον.
    Είχε βέβαια τριπλάσια τιμή από τις άλλες της εποχής αλλά τα άξιζε τα λεφτά της από όλες τις απόψεις.
    https://www.beoworld.org/prod_details.asp?pid=641
    Εγώ έχω εμπειρία με αυτή.
    https://www.beoworld.org/prod_details.asp?pid=625

    Εξαιρετικός ήχος και εικόνα.

  15. #525
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από famous-walker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ντιζάιν είναι αναπόσπαστο κομμάτι των προϊόντων τους αλλά ξέρουν σίγουρα από ήχο.
    https://www.stereophile.com/content/...90-loudspeaker

    Τώρα αν αξίζει τα χρήματα...

    - - - Updated - - -



    Εγώ έχω εμπειρία με αυτή.
    https://www.beoworld.org/prod_details.asp?pid=625

    Εξαιρετικός ήχος και εικόνα.


    Τώρα δεν θα έδινα με τίποτα τα λεφτά που ζητάνε, αλλά τότε ήταν σαν διαστημόπλοιο ανάμεσα στα μπαούλα που κυκλοφορούσαν. Ήχος στερεοφωνικός με κανονικά ηχεία και όχι μεγαφωνάκια, άπειρες εισόδους-εξόδους, περιστρεφόμενη ηλεκτρικά βάση που την χειριζόσουν με το τηλεκοντρόλ και ένα σωρό άλλα γύρω στο 1990.
    Για τα στερεοφωνικά τους δεν θα έδινα τα λεφτά που ζητούσαν αν και δεν ήταν κακά. Είχα την τύχη να έχω τότε φίλο τον αντιπρόσωπο στην πόλη μου και τα είχαμε δει και ακούσει όλα από πρώτο χέρι.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

Σελ. 35 από 73 ΠρώτηΠρώτη ... 1525303334353637404555 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 519
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-06-16, 20:09
  2. Το καζάνι των Βαλκανίων: η Σρεμπρένιτσα των Ελλήνων
    Από no_logo στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 197
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-03-16, 14:20
  3. Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-03-16, 21:50

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας