Σελ. 69 από 73 ΠρώτηΠρώτη ... 4959646768697071 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.021-1.035 από 1085
  1. #1021
    Εγγραφή
    21-09-2004
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    980
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    Technicolor TG788vn
    SNR / Attn
    8(dB) / 48(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από G.F.D Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οπότε να υποθέσω καταλήγουμε οτι βάζουμε την ένταση που μας ευχαριστεί αρκεί να το επιτρέπει ο χώρος.Ευχαριστώ!
    Όχι, δεν καταλήγουμε ακριβώς εκεί.

    Αν ένας χώρος είναι προβληματικός (οι περισσότεροι οικιακοί χώροι είναι) τότε είναι φυσιολογικό να μην μας επιτρέπει να ακούσουμε σε σωστή στάθμη γιατί θα μας πιάσει ζαλάδα. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι το θέμα τελειώνει εκεί.

    Σε έναν σωστό χώρο υπάρχει συγκεκριμένος κανόνας και λέγεται reference στάθμη (85dB). Η στάθμη αυτή εξυπηρετεί μια σειρά από παράγοντες.

    Πρώτον:

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  social-inset-decibelchart-exposuretime-700x310.png 
Εμφανίσεις:  26 
Μέγεθος:  25,2 KB 
ID: 253463

    Είναι η μέγιστη στάθμη στην οποία μπορεί κάποιος με ασφάλεια να ακούει μουσική για 8 ώρες την ημέρα. Θα πει κανείς "ποιος ακούει 8 ώρες την ημέρα και μάλιστα σε υψηλή στάθμη;". Η απάντηση είναι "οι επαγγελματίες" (master engineers κλπ.). Η reference στάθμη είναι η στάθμη στην οποία δουλεύουν τα studios.

    Το δεύτερο ερώτημα είναι γιατί να θέλουμε τη μέγιστη στάθμη που είναι ασφαλής και όχι μια χαμηλότερη; Η απάντηση είναι γιατί με την χαμηλότερη στάθμη θα χάναμε δυναμικό έυρος.

    Αυτό έχει διπλή εξήγηση. Πρώτα ας δούμε το διάγραμμα με την ουδό ακοής:

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  hearing-pain-threshold.png 
Εμφανίσεις:  15 
Μέγεθος:  154,4 KB 
ID: 253464

    Βλέπουμε πως υπάρχουν συχνότητες που ακόμα και στα 60dB, απλώς δεν τις ακούμε. Κι αν πει κάποιος "εγώ θα ακούω στα 65" δεν πάει ακριβώς έτσι, γιατί ένα μουσικό κομμάτι που ακούμε δεν παίζει συνεχώς στην ίδια ένταση. Έχει περάσματα, άλλα υψηλής έντασης, άλλα χαμηλής. Και ό,τι πέφτει κάτω από την ουδό ακοής, απλώς δεν θα το ακούμε.

    Μετά έρχεται το θέμα του noise floor. Όπου και να ακούμε (εκτός αν μιλάμε για ανηχοϊκό θάλαμο) υπάρχει ένα noise floor από ήχους του περιβάλλοντος (ένα PC που δουλεύει, ένα ψυγείο, αυτοκίνητα απ'έξω κλπ.). Αν αυτό είναι π.χ. 35dB, σημαίνει πως όποιο πέρασμα πέφτει κάτω από εκεί δεν θα το ακούμε. Αν λοιπόν ένα κομμάτι έχει μιξαριστεί στα 85dB και έχει χαμηλά περάσματα στα -30dB, τότε αν εμείς το ακούμε στα 60dB τα περάσματα αυτά θα είναι στα 30dB, δεν θα ακούγονται.

    Δεδομένων των παραπάνω, μπορεί κάποιος να πει, τότε γιατί να μην ακούμε σε μεγαλύτερη ένταση για να αυξήσουμε το δυναμικό εύρος; Εξάλλου δεν θα ακούμε για 8 ώρες. Μπορούμε με ασφάλεια να ακούσουμε για 2 ώρες στα 91dB.

    Έχει κι αυτό προβλήματα. Το ένα είναι πως το αυτί έχει μηχανισμό αυτοπροστασίας. Όταν ακούμε σε υψηλές εντάσεις αρχίζει και "περιορίζει" την ευαισθησία του, ειδικά στις μεσαίες συχνότητες που είναι πιο ευαίσθητο, οι οποίες όμως είναι πολύ σημαντικές για τη μουσική. Έτσι, ενώ περιμένουμε ότι θα ακούμε καλύτερα στη μεγαλύτερη ένταση, στην πραγματικότητα αρχίζουμε και χάνουμε πληροφορία και λεπτομέρειες.

    Το δεύτερο έχει να κάνει με τις καμπύλες ίσης ακουστότητας (και το τρίτο με τα όρια του συστήματός μας), αλλά το αφήνω για επόμενο επεισόδιο.

  2. #1022
    Εγγραφή
    27-09-2008
    Περιοχή
    Μύκονος
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.575
    Downloads
    1
    Uploads
    6
    Ταχύτητα
    109999/10996
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΥΚΟΝΟΣ
    Router
    Speedport Plus
    Για αρχή απλά respect και πάλι.

    Όπως μου τα είπε ο φίλος κατάλαβα οτι αυτά κατα κάποιο τρόπο δεν με αφορούν που είμαι ''average Joe''.Απλά πρότεινε να μη έβαζα την ένταση ''δυνατά'' που έχει δει τον χώρο μου.

    Τώρα όπως τα λές εσυ όντως υπάρχει sweet spot στην ένταση,αυτό που διάβασα αρχικά δηλαδή.Μάλλον ήμουν απο αυτούς των 91db όπως τα λες.
    Χθές επειδή έγινε και η συζήτηση για την κακή ακουστική του χώρου με τις ανακλάσεις έριξα την ένταση και προσπαθούσα να βρώ που ''ζωντανεύει'' το ηχείο και κατέληξα κάπου στο 10κάτι o'clock στον ενισχυτή σαν ''sweet spot''.Πιάνοντας την εφαρμογή που μετράει τα db στο κινητό βλέπω οτι είμαι στα 70κάτι με 80κάτι db και νόμιζα οτι είναι τυχαίο και βόλευε απλά.
    Ας μην αναλύσουμε πόσο accurate είναι το κινητό γιατί ναι,θα υπάρχει ποσοστό λάθους αλλά απ'οτι googlαρα δεν είναι τραγικά inaccurate.Μια χαρά κάνει για την δουλειά που θέλω,κάτι στο περίπου θέλω και γω.

    Τώρα με αυτά που λές το ''ζωντανεύει'' που έλεγα για το ηχείο μαζί με τα 80κάτι db που έδειχνε η εφαρμογή μάλλον δεν ήταν τυχαία και όπως δείχνει είναι επειδή είμαι περίπου στο sweet spot που λές.Εκεί που νόμιζα δηλαδή οτι εκεί αρχίζει και ''δίνει'' το ηχείο τελικά μάλλον είναι η ακοή μου που είναι στο σωστό προτεινόμενο volume level.

    Δεν ήξερα να το εξηγήσω όπως εσυ τώρα αλλά ναι,το ένιωθα οτι έχανα κάποιες λεπτομέρειες στο κομμάτι που άκουγα σε χαμηλότερη ένταση αυτές τις μέρες που την έριξα.Οχι ακριβώς οτι τις έχανα αλλά οτι δεν τις άκουγα όσο δυνατά θα ήθελα.Εκείνο που δεν γνώριζα και δεν αντιλαμβανόμουν καθόλου είναι οτι επίσης χάνεις λεπτομέρειες αν ξεπεράσεις την προτεινόμενη ένταση.

    Συνοψίζοντας η κατάλληλη ένταση για μένα είναι κάπου στο 10κάτι o'clock του ενισχυτή αλλά να μη ψάχνω να το βρώ και νταν γιατι γίνομαι αστείος.

    Ευχαριστωωωωω!!!!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος G.F.D : 22-01-24 στις 17:29.

  3. #1023
    Εγγραφή
    27-09-2008
    Περιοχή
    Μύκονος
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.575
    Downloads
    1
    Uploads
    6
    Ταχύτητα
    109999/10996
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΥΚΟΝΟΣ
    Router
    Speedport Plus
    Η εφαρμογή που έχω για τα db στο κινητό μετράει min average και max.H λογική μου μου λέει το max να είναι στα 85 db,καλά τα λέω;

    Απο εκεί και πέρα αφου έχετε βρει το sweet spot στην ένταση στον ενισχυτή μια φορά το βάζετε να είναι κάπου εκεί κάθε φορά που θα αράξετε εμπειρικά.Καλά το λέω και αυτό;


    Ναι,έχω πολύ ελεύθερο χρόνο τον χειμώνα.

  4. #1024
    Εγγραφή
    21-09-2004
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    980
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    Technicolor TG788vn
    SNR / Attn
    8(dB) / 48(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από G.F.D Εμφάνιση μηνυμάτων
    H λογική μου μου λέει το max να είναι στα 85 db,καλά τα λέω;
    Όχι

    Όταν μιλάμε για reference στάθμη 85dB, εννοούμε μέση στάθμη, όχι τις κορυφές, οι οποίες μπορεί να είναι και πάνω από 100dB.

    Το θέμα όμως τώρα είναι πως το μετράς αυτό. OK, προφανώς πρέπει να κοιτάξεις το average, αυτό είναι το ένα.

    Από εκεί και πέρα όμως και μη λαμβάνοντας καν υπόψιν πως το μικρόφωνο του κινητού δεν είναι για αυτή τη χρήση και ενδέχεται να μην έχει την ίδια ευαισθησία και ακρίβεια σε όλες τις συχνότητες, υπάρχει και το θέμα του weighting.

    Τα "ντεσιμπελόμετρα" (και οι αντίστοιχες εφαρμογές) είναι φτιαγμένα κυρίως για προστασία της ακοής από τον θόρυβο (να μετράς πόσο επικίνδυνο θόρυβο έχει σε ένα εργασιακό περιβάλλον) και άρα δίνουν μικρότερη βαρύτητα στις χαμηλές συχνότητες, οι οποίες πρέπει να είναι αρκετά δυνατότερες για να προκαλέσουν ζημιά. Αυτό είναι το λεγόμενο "Α weighting":

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Sound-Pressure-Level-Frequency-Weightings.jpg 
Εμφανίσεις:  1 
Μέγεθος:  123,8 KB 
ID: 253655

    Στη μουσική όμως, δεν θα μετρήσει σωστά το Α weighting, δες και την απάντηση εδώ.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από G.F.D Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απο εκεί και πέρα αφου έχετε βρει το sweet spot στην ένταση στον ενισχυτή μια φορά το βάζετε να είναι κάπου εκεί κάθε φορά που θα αράξετε εμπειρικά.Καλά το λέω και αυτό;
    Αυτό μου ακούγεται λίγο σαν ψυχαναγκασμός. Καλό είναι να βρεις που περίπου στην ένταση του ενισχυτή σου είναι η reference στάθμη μου συζητάμε. Αλλά από εκεί και πέρα κάθε φορά κάτσε και άκου σε όποια ένταση σου κάνει κέφι, δεν είναι όλες οι ώρες ίδιες.

  5. #1025
    Εγγραφή
    27-09-2008
    Περιοχή
    Μύκονος
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.575
    Downloads
    1
    Uploads
    6
    Ταχύτητα
    109999/10996
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΥΚΟΝΟΣ
    Router
    Speedport Plus
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Symos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι

    Όταν μιλάμε για reference στάθμη 85dB, εννοούμε μέση στάθμη,......
    Έκανα την υπόθεση μου αλλά και για αυτό και ρώτησα.Νταξ,δεν ψάχνω να το βρω και νταν με την χρήση του κινητού αλλά κοιτάω να το κάνω σωστά με ότι έχω.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Symos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό μου ακούγεται λίγο σαν ψυχαναγκασμός.
    Ε ναι.Δεν περιμένω να μετράει db κάθε φορά που κάθεται κάποιος για ακρόαση μουσικής αλλά ήθελα να μάθω πως το κάνετε.


    Να'σαι καλά και σε ευχαριστώ και πάλι.

  6. #1026
    Εγγραφή
    27-09-2008
    Περιοχή
    Μύκονος
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.575
    Downloads
    1
    Uploads
    6
    Ταχύτητα
    109999/10996
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΥΚΟΝΟΣ
    Router
    Speedport Plus
    ...και λοιπόν το έβαλα να είναι 85 db average 2 φορές μαζί με την αποψινή και έγιναν 2 αστεία.Το πρώτο είναι οτι είχα συνιθήσει αυτές τις μέρες πιο χαμηλά και βρήκα την ένταση κάπως δυνατή,κάπως με ενοχλούσε.Η αυτό η δεν τρελαίνομαι για Sabbath.
    Το δεύτερο αστείο είναι οτι χωρίς να ξέρω καπού σε αυτό το volume εβαζα την ένταση προηγουμένως.Αυτά για αυτούς τους μήνες στον νέο χώρο που πρώτη φορά έστησα ηχεία σωστά.Ω ρε πουστ.

  7. #1027
    Εγγραφή
    27-09-2008
    Περιοχή
    Μύκονος
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.575
    Downloads
    1
    Uploads
    6
    Ταχύτητα
    109999/10996
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΥΚΟΝΟΣ
    Router
    Speedport Plus
    Ναι,θέμα συνήθειας και κεφιού ήταν αυτά που έγραψα.Απόψε που άραξα ήταν super.

    - - - Updated - - -

    Είπα να κάνω το ίδιο για τις ταινίες μου και googlαρα αυτές τις μέρες για το πως και τι.Με τα πολλά εβαλα να παίζει pink noise απο ενα video στο youtube και μέτρησα 85 db average στο κινητό.Καλά το έκανα;

  8. #1028
    Εγγραφή
    19-04-2006
    Μηνύματα
    1.003
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Asus N17U
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από G.F.D Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με τα πολλά εβαλα να παίζει pink noise απο ενα video στο youtube και μέτρησα 85 db average στο κινητό.Καλά το έκανα;
    Το πιθανότερο το κινητό να μη μετράει σωστά - εκτός αν κάνεις calibration στο app.

    Όπως και να χει, έστω κι έτσι στο περίπου, μια ιδέα την πήρες.

    Υποθέτω κανείς δε μετράει πριν ακούσει :P ώστε να είναι στο reference level, απλά ξέρουμε στο περίπου που είναι... και σίγουρα οι περισσότεροι το αγνοούμε και ακούμε σε όση ένταση γουστάρουμε χωρίς ψυχολογικά προβλήματα.

    Σε δοκιμές κ συγκρίσεις όμως καλό είναι να είσαι σ' αυτή τη στάθμη.

  9. #1029
    Εγγραφή
    27-09-2008
    Περιοχή
    Μύκονος
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.575
    Downloads
    1
    Uploads
    6
    Ταχύτητα
    109999/10996
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΥΚΟΝΟΣ
    Router
    Speedport Plus
    Την πλάκα μου κάνω μωρε και το κινητό μου φτάνει.
    Με pink noise μετρησα 85 db και άραξα να δω το Rush μεταξύ άλλων προχθές.Μου έφυγε ο πάτος,πολύ δυνατά ήταν.Κάτι διαβάζω τριγύρω για pink noise και να μετράς 75 db.

    Μήπως το σωστό είναι να μετρήσω 75 db;Το έκανα χθές με μια ταινία και το βρήκα πολύ κομπλέ.

    - - - Updated - - -

    Μάλλον τα 75 db είναι για μένα το σωστό.Ωραία,βγήκε άκρη.Με ευχαριστώ.

    - - - Updated - - -

    Ρε σεις κάηκα.Αυτο δεν το είπαμε.Για ακρόαση μουσικής έβαλα τραγούδι να παίζει και μέτρησα 85 db average που μου είπε ο Symos.Ετσι το κάνουν;Υπέθεσα οτι βάζεις τραγούδι και φτιάχνεις την ένταση αλλά δεν ξέρω κιόλας.

  10. #1030
    Εγγραφή
    21-09-2004
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    980
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    Technicolor TG788vn
    SNR / Attn
    8(dB) / 48(dB)
    Αυτά που έχεις βάλει και λένε για 75dB αφορούν AVRs και home cinema και μιλάει για calibration "of individual speakers".

    Η μεγάλη διαφορά του home cinema όμως είναι πως έχεις μίνιμουμ 5 ηχεία (μπορεί και... 13) αντί για 2 και γι'αυτό σου λέει πως το κάθε ένα ξεχωριστά το μετράς στα 75dB.

    Τι σχέση έχει όμως ένα σύστημα με 5+ ηχεία που παίζει το καθένα στα 75dB με 2 ηχεία που παίζουν μαζί στα 85; Καμία.

    Παρόλα αυτά, εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί έχεις κολλήσει με αυτό το θέμα. Στη θεωρία οκ, καλό είναι να ξέρουμε τι γίνεται και γι'αυτό κι εγώ σου γράφω για το τι ισχύει. Από την άλλη όμως, κι εγώ που στα λέω δεν έχω βγάλει ποτέ μικρόφωνο να μετρήσω σε τι στάθμη ακούω (παρόλο που έχω μετρητικό μικρόφωνο, αλλά το χρησιμοποιώ μόνο για calibration).

    Ένας σημαντικός παράγοντας που σου λέω να μην ασχολείσαι είναι ότι όπως είπαμε και σε προηγούμενα μηνύματα, σε έναν κακό χώρο τα προβλήματα μπορεί να το κάνουν πολύ δυσάρεστο να ακούς σε υψηλές στάθμες. Άρα γιατί να βάζεις τον εαυτό σου να ακούει σε μεγαλύτερη στάθμη από αυτή που νιώθεις άνετα επειδή έτσι λέει η θεωρία; Η θεωρία λέει πακέτο και αλλά πράγματα για το πώς θα έπρεπε να παίζει το σύστημα που δεν τα έχεις κάνει. Άρα δεν μπορείς να την ακολουθείς αποσπασματικά.

  11. #1031
    Εγγραφή
    27-09-2008
    Περιοχή
    Μύκονος
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.575
    Downloads
    1
    Uploads
    6
    Ταχύτητα
    109999/10996
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΥΚΟΝΟΣ
    Router
    Speedport Plus
    Τώρα που καταλήξαμε κάπου μου τα λές;
    Το κόλλημα μου ήταν να το κάνω σωστά μια φορά με οτι έχω και μετά να αράξω χωρίς να ξαναασχοληθώ αλλά δεν γνώριζα και γι'αυτό όλο αυτό.
    Για ακρόαση μουσικής όπως είπα έβαλα να παίζει κομμάτι και μέτρησα 85 average όπως μου είπες.
    Για ταινίες όπως έμαθα χθές το reference level εξαρτάται απο το μέγεθος του δωματίου και για να μη πολυλογούμε το κατάλληλο είναι τα ~75 db.
    Το ξέρω πως αναφέρονται σε 5.1 και πάει λέγοντας αλλά και μπακαλίστικα με stereo speakers με κάνει να υποθέτω πως αυτό είναι το σωστο,τα 75 db.

    Τώρα όσο αφορά αυτές τις εντάσεις στην ακρόαση μουσικής μου πήρε τρεις καθισιές να συνηθίσω γιατί τον τελευταίο καιρό είχα ρίξει την ένταση και στην αρχή τα 85 db μου έκατσαν λίγο ''στραβα''.Χωρίς να το γνωρίζω όμως τον προηγούμενο καιρό κάπου σε αυτή την ένταση άκουγα,τυχαία.
    Για τις ταινίες τα 75 db που έβαλα τα δοκίμασα χθές με 3 ταινίες και το βρήκα πολύ κομπλέ και ξεκούραστο.
    Με τα πολλά σήμερα που μιλάμε είμαι μια χαρά με αυτές τις εντάσεις και ικανοποιημένος.Δεν βγαίνω εξω απο τα νερά μου η ζορίζομαι κάπου.

    Ναι,κάποια πράγματα ίσως τα έκανα μπακαλίστικα αλλά την πλάκα μου κάνω μωρε.

    Το ίδιο volume level είναι και τα δυο για ακρόαση μουσικής και ταινίες και λέω να συνηθίσω να το βάζω κάπου εκεί.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος G.F.D : 11-02-24 στις 17:19.

  12. #1032
    Εγγραφή
    27-09-2008
    Περιοχή
    Μύκονος
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.575
    Downloads
    1
    Uploads
    6
    Ταχύτητα
    109999/10996
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΥΚΟΝΟΣ
    Router
    Speedport Plus
    Λοιπόν.Σκ@τ@ τα έκανα τώρα και κουράστηκα,δεν είναι για μένα.
    Εγω έβαλα χύμα αυτόν τον pink noise και διαβάζοντας οτι για τις διαστάσεις του δωματίου μου θέλει 76 db το έβαλα εκεί αλλά όπως έπαιζαν και τα δύο ηχεία stereo.Επειδή αυτό πέφτει νταν στα 85 db average για ακρόαση μουσικής μετρώντας με ενα τραγούδι να παίζει υπέθεσα οτι το έκανα καλά.Τελικά είναι σύμπτωση και έκανα οτι να'ναι.

    Το καλό της υπόθεσης έτσι μπακαλίστικα και σκ@τ@ που τα έκανα για τις ταινίες είναι οτι ο διάλογος σε αυτό το volume level ακούγεται ωραίος και ξεκούραστος το οποίο αυτό είναι που με νοιάζει κυρίως.Το άλλο καλό τώρα είναι οτι θα έχω μια ίδια ένταση για μουσική και ταινίες.


    Θα αρκεστώ στο να έχω το volume σωστά στα 85 db για ακρόαση μουσικής και επειδή βολεύει θα έχω το ίδιο volume για ταινίες έτσι μπακαλίστικα γιατί το βρίσκω μια χαρά.

    Για το θέμα ''ψυχαναγκασμού'' που είπε ο Symos στο PC που αράζω με την καφεδιά μου βάζω μουσική να παίζει και έχω μια χαμηλή οτι να΄ναι ένταση.
    Οταν θα αράξω στην καναπεδιά να πιω τις μπίρες μου θέλω να κάνω critical listening και εκεί θέλω το κομμάτι να είναι στα 85 db average που έμαθα τώρα.Πρίν το μάθω αυτό άμα γούσταρα το έβαζα και πιο δυνατά απο αυτή την ένταση.Εννοώ οτι δεν βγαίνω έξω απο τα νερά μου και μου κάθονται μια χαρά αυτά τα 85 db.


    Τέλος καλό, όλα καλά.Σας ευχαριστώ και πάλι.

  13. #1033
    Εγγραφή
    27-09-2008
    Περιοχή
    Μύκονος
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.575
    Downloads
    1
    Uploads
    6
    Ταχύτητα
    109999/10996
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΥΚΟΝΟΣ
    Router
    Speedport Plus
    Άλλο κοίταγα για την onboard Realtek και έπεσα σε αυτό:

    Εγω είχα το default format ξεχασμένο στα 24 bits 192000 hz γιατί χρειαζόταν τότε για να παίξει το wasapi στον winamp.Τωρα πλέον δεν χρειάζεται αυτό και το ξαναέβαλα στα 24 bits 48000 Hz με αυτό που διάβασα.Συμφωνείτε και όλα καλά ή μου διαφεύγει κάτι;

  14. #1034
    Εγγραφή
    27-09-2008
    Περιοχή
    Μύκονος
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.575
    Downloads
    1
    Uploads
    6
    Ταχύτητα
    109999/10996
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΥΚΟΝΟΣ
    Router
    Speedport Plus
    Ετσι για την ιστορία οσο αφορά το volume στις ταινίες και αυτά που έλεγα παραπάνω βρήκα τον σωστό pink noise για να κάνω αυτό που ήθελα και μέσα σε αυτό το thread βρέθηκε και άλλος που το έκανε στα stereo ηχεία του.Είμαστε 2 οι παλαβοί τώρα.
    Το πρόβλημα τώρα ήταν οτι η μέτρηση ήταν με C weighting και εγω με το κινητό έχω μόνο A weighting και θα υπήρχε διαφορά στα db.Βρήκα αυτό το thread και το συμπέρασμα ήταν οτι με το κινητό να μετρήσω 2 db χαμηλότερα απο τα 76 db που ήθελα για να είναι ''σωστο''.
    Αυτά με την πλάκα και τα μπακαλίστικα αλλά για να είμαι λίγο σοβαρός όμως με αυτά που λέω πρέπει να το δώσω το κατοσταρικάκι για το ντεσιμπελόμετρο και δεν τα δίνω.

    Απο εκεί και πέρα για την σωστή ένταση στις ταινίες σε μια σχετική συζήτηση που είχα αλλού ένας τύπος μου είπε το παρακάτω:
    Spoiler:
    These days it is completely up to your taste and situation.
    (..can you afford to bomb your neighbors off the bed or not because the producer shifted gears...)

    Movies: Given the poor audio jobs done recently with Blu-ray and UHD releases
    (pushing volume for thunder & weapons at the producer's whim by +20dB and then reducing all again for dialogue)
    I can not suggest to submit to a one-gain-fits-all.
    Some DVD releases are still enjoyable audio-wise, AC3 still allowing for Dialog Normalisation.
    5.1 or 7.1 into Stereo 2.0: Yes, the mixdown can exhibit serious flaws, but most of these are already baked-into the source.
    The later the release the more I´m being acoustically abused, see above.

    With a Sony STR-5700ES or STR-5800ES, Attenuation/Gain is available from -∞, then -92dB up to +23dB.
    From here on we talk attenuation, 0dB would mean reference level. But what is the outcome ?

    My main conditions: Quiet, well-damped room, easy listening, once, twice per week.
    I may raise levels once per month by +10dB (times three) for the "full, but not abusing experience",
    and maybe once per year by +14dB (times five) for "the real thing."

    Movies: I may start out with -27dB as the first attempt, newer releases may force me to reduce to -32dB, older movies maybe can be listened at -18dB.
    CDs: Used with a 0dBFS-touching pop CD the suggested 0dB are already unbearable loud.
    I may start out with -27dB as the first attempt and then if it is an older CD and I enjoy it, maybe up it to -12dB.
    Used with a classic, not "remastered" CD where a Technics SL-P999 digital level readings hover around at -30..-20dB:
    Here PA attenuation can well be -12dB for the whole time, so developing into max. volume only at certain places.
    I am going after a constant SPL integral over time, and time being quite long: The album, the movie, the genre, my life.

    Calibrating is nice, frequency response-wise, delay compensation-wise, but which producer adheres to volume specs now ?
    They want to sell, and the louder one seemed to win.
    From here on we talk SPL.
    Audio for Vinyl Records/CDs: Historically here in Germany existed a monitoring recommendation:
    IIRC the audio engineer had to mix/master under 0dBVU -> 96dB SPL listening conditions.
    IIRC this was assuming a classic orchestra playing forte or (fortissimo?) parts.
    This was assuming (almost) no compression, delivering HiFi experience at home as it was intended by the composer.
    so the quiestest parts being around 40dB SPL, the "Tutti" fff maybe reaching 106dB for a short peak, matching a 2x200W Home PA
    60dB dynamics, 70dB maybe possible for high-end cuts for guys with Hi-end PA.
    Such cut you may listen to with 0dB, meaning fully-up PA.

    But there is almost no new content these days that would use that much range, meaning quiet parts.
    If presented with such "Lento" parts the modern listener would ask for turned-up volume or get bored and switch to the next louder program.
    So broadcast submitted soon and upped medium volume by any means compressors, limiters, later multi-band, exciters, distortion, melodyne...
    The discriminating listener has to escape somehow, and I will rather have to remaster most of the audio tracks for my personal release.

    In my active time as live sound engineer I found myself mixing @ 112dB SPL in a 12.000er venue for the typical full-orchestrated pop/rock band
    at my elevated F.O.H. position in half-audience depth.
    This roughly breaks down to 106dB at audience level around me, 118dB at audience level 6m before PA, 100..96dB in back parts of the venue
    and may be 122dB for occasionally sitting ones before the bass bins. This show was well-received.
    Behind me was the manager of the band, who drove me there. I probably would have driven 3dB less.

    One of my last concerts in the Waldbühne as F.O.H engineer I found myself mixing the same 112dB SPL
    in that 22.000er open air amphi-theater for a famous disco band at my elevated F.O.H. position in 2/3 audience depth.
    The then-new Umweltamt guys were surrounding the desk with their Bruel&Kjaer leg and demanded a cut down to 98dB or stop the show.
    The same manager got into fight with them, and then with me as I tried to negotiate a compromise.
    Needless to say I did lose my job later: "I pay you to do what I order and you are willing to go with what these guys say ?"

    Some years later I was called off for driving a jazz fusion band "too loud".
    Coincidentally a work mate had got his then brand new iPhone out, measured 100dB at my desk and showed it to me.
    It sounded nice, we were happy with the readout, I was again following the band leader's/producer's directions: "We need good power".
    But one certain important person in the audience had complained...

    Some weeks later the same producer had called in a replacement mixing engineer.
    As the stage manager I happened to be in the same venue's audience, my work mate measured 120dB with the very same iPhone.
    To both of us it was uncomfortably loud, but producer and his bureau crew were smoking happily.
    I went up to the men's loo with his iPhone, still measuring 102dB there (!)


    Το είδα και εγω αυτό τον καιρό με διάφορες ταινίες που είδα οτι με ενα μια χαρά volume για μένα σε μια σε άλλη μου έτρωγε τα αυτιά.

    Συμπέρασμα να φτιάχνω το volume ανάλογα την ένταση του διαλόγου στην ταινία έτσι μπακαλίστικα και όλα καλά.Αυτά.

  15. #1035
    Εγγραφή
    21-09-2004
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    980
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    Technicolor TG788vn
    SNR / Attn
    8(dB) / 48(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από G.F.D Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτά με την πλάκα και τα μπακαλίστικα αλλά για να είμαι λίγο σοβαρός όμως με αυτά που λέω πρέπει να το δώσω το κατοσταρικάκι για το ντεσιμπελόμετρο και δεν τα δίνω.
    Όχι ότι θα το κάνεις, αλλά αν τύχει και πας προς αυτή την κατεύθυνση μην κάνεις κάνα αστείο και πάρεις ντεσιμπελόμετρο!

    Μετρητικό μικρόφωνο είναι το κατάλληλο εργαλείο για τη δική μας τη δουλειά. Το Umik-1 είναι το πιο δημοφιλές (κι αυτό γύρω στα 100€ είναι) γιατί συνδέεται με USB απευθείας στον υπολογιστή με τα δεδομένα να φορτώνονται απευθείας στο REW και δεν χρειάζεται phantom power κλπ.

Σελ. 69 από 73 ΠρώτηΠρώτη ... 4959646768697071 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 519
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-06-16, 20:09
  2. Το καζάνι των Βαλκανίων: η Σρεμπρένιτσα των Ελλήνων
    Από no_logo στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 197
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-03-16, 14:20
  3. Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-03-16, 21:50

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας