Σελ. 47 από 73 ΠρώτηΠρώτη ... 2737424546474849525767 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 691-705 από 1085
  1. #691
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Τώρα με τον νέο υπολογιστή αποφάσισα να δώσω μια νέα ευκαιρία στο Audirvana το οποίο περίμενα πως και πως εδώ και χρόνια. Μάλιστα ήμουν από τους πρώτους beta testers και αγοραστές. Το πρόγραμμα ήταν τραγικό από πολλές απόψεις. Σημειωτέων πως είχα και εξακολουθώ να έχω το Roon, το Foobar και το Jriver. Ο δίσκος συστήματος μέχρι το Σεπτέμβρη ήταν μηχανικός και τώρα SSD ενώ η μουσική μου βρίσκεται σε μηχανικό αποκλειστικής χρήσης. Στα προαναφερθέντα προγράμματα δεν είχα κανένα πρόβλημα χρήσης. Το roon αργούσε στην εκκίνηση καθώς είχε να φορτώσει μια τεράστια βάση δεδομένων αλλά μετά κανένα πρόβλημα. Ακόμη και όταν έκανα μαζικές αλλαγές σε αρχεία τα πάντα ήταν φυσιολογικά δεδομένης της παλαιότητας του υπολογιστή. Το Audirvana όμως τραγικό. Ακόμη και με streaming χωρίς τοπική βιβλιοθήκη δεν δουλευόταν.

    Τώρα το έβαλα και πάει "αέρας". ΟΚ άδικη η σύγκριση μεταξύ υπολογιστών δεκαετίας αλλά και πάλι μιλάμε για τραγική συμπεριφορά πριν. Ο τύπος πρέπει να το έγραψε αδιαφορώντας για οποιοδήποτε optimization. Τι να πω;

  2. #692
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Οι επόμενοι μήνες θα είναι μέσα στη γκρίνια. Πριν λίγες μέρες ήρθε μια μυστήρια πρόσκληση για τις 9/5 με τον τίτλο Audirvana Studio. Κανένας δεν ξέρει τι είναι αυτό και έχουν αρχίσει οι εικασίες. Διαβάζω παράπονα για πιθανή συνδρομή το οποίο θεωρώ σίγουρο. Επίσης κάποιοι δεν επιθυμούν πιθανή αντιγραφή του Roon κάτι που με βρίσκει μισοσύμφωνο.

    Την ίδια στιγμή το jriver έστειλε mail για αναβάθμιση στην έκδοση 28. Η μεγαλύτερη θετική έκπληξη είναι η υποστήριξη Netflix μέσω της αναβαθμισμένης μηχανής του MS Edge. Αλλά κλασικά μούγκα για streaming ήχου και οποιαδήποτε αλλαγή στο UI το οποίο είναι '90s.

    Από την άλλη το foobar αρχίζει και δείχνει την ηλικία του και κάποιες απαντήσεις στο forum τους δεν είναι και πολύ ενθαρρυντικές. Όλοι αναγνωρίζουμε τον τύπο ότι παλεύει μόνος του αλλά τα πράγματα πάνε μπροστά και εδώ μένει πίσω. Πχ πρόσφατα τέθηκε πάλι θέμα με τα 64bit και τη διαχείριση μνήμης.

  3. #693
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    https://www.youtube.com/watch?v=hFk0PVzf1Oc

    Την Κυριακή παρουσιάστηκε το Audirvana Studio και τελικά επιβεβαιωθήκαμε. Συνδρομητικό πλέον με νέα χαρακτηριστικά. Εγώ αυτό που κρατάω περισσότερο είναι η ενοποίηση μεταξύ τοπικής βιβλιοθήκης και streaming. Έχει νέα μηχανή αναπαραγωγής ήχου ξεχωριστή από το ASIO και το WASAPI και γενικά ανασχεδιασμένο interface.

    Παραμένει κλασικό πρόγραμμα αναπαραγωγής μουσικής και όχι πρόταση AIO όπως το Roon.

    Προσωπικά δε χρησιμοποιώ τις δικτυακές δυνατότητες του Roon αλλά την βιβλιοθήκη του που σας είχα παρουσιάσει πριν λίγα χρόνια και το Roon Radio το οποίο έχει βελτιωθεί απίστευτα. Αν μου τα δώσει σε ένα μεγάλο βαθμό το Audirvana ίσως να φύγω. Αν όχι τότε θα συνεχίσω ως έχει.

    Την Κυριακή περιμένουμε την πρώτη beta.

  4. #694
    Εγγραφή
    21-09-2004
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    980
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    Technicolor TG788vn
    SNR / Attn
    8(dB) / 48(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tiffany Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παραμένει κλασικό πρόγραμμα αναπαραγωγής μουσικής και όχι πρόταση AIO όπως το Roon.
    Τι παραπάνω/διαφορετικά features έχει το roon που το κάνουν all in one ενώ το Audirvana όχι;

  5. #695
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Symos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι παραπάνω/διαφορετικά features έχει το roon που το κάνουν all in one ενώ το Audirvana όχι;
    Οι τύποι το προμοτάρουν σαν λύση high resolution media server. Στήνεις ένα RoonServer σε ένα μηχάνημα, ιδανικά τον δικό τους Nucleus και μετά μοιράζεις σε όλο το σπίτι μουσική την οποία ελέγχεις από όπου γουστάρεις. Επειδή είναι "κλειστό" σύστημα δεν έχει κάποιους περιορισμούς που έχει το DLNA. Μπορείς να έχεις ομαδοποιημένα δωμάτια που παίζουν την ίδια μουσική, στο "καλό" σύστημα να στείλεις bitperfect, και στο home cinema να εφαρμόσεις DSP στον ήχο. Όλα αυτά ταυτόχρονα με μόνο περιορισμό την ισχύ του server.

    Όμως αυτά είναι overkill για πολλούς μαζί και εμένα. Όπως βλέπω και διαβάζω ναι μεν οι περισσότεροι επιλέγουν τη λύση του δικτύου αλλά μόνο και μόνο για λόγους ευκολίας. Καναπές, tablet και ακρόαση. Ο υπολογιστής εκτός. Λίγοι έχουν δεύτερο και τρίτο σύστημα σε άλλα δωμάτιο ώστε να αξίζει όλη αυτή η φασαρία. Συνήθως στα άλλα δωμάτια κάνουν παιχνίδι άλλα μέλη της οικογένειας που δεν θέλουν μπλεξίματα με τον Χ οπότε επιλέγουν δικές τους λύσεις.

    Το Audirvana και το Jriver είναι 100% κλασικά προγράμματα υπολογιστή. Προσφέρουν DLNA για το δίκτυο και κλασική "audio" σύνδεση με τα μηχανήματά σου. Όχι περίεργα πρωτόκολλα με πιστοποιήσεις.

    Απλά όπως έγραψα το Roon έχει πάει σε άλλο επίπεδο την μουσική βιβλιοθήκη και προσωπικά μου αρέσει πολύ. Πχ τις τελευταίες μέρες έβαλα να ακούσω το OST του Blade Runner. Εδώ και 2 μέρες παίζει μόνο OST. Από LoTR μέχρι Morricone. Το πρόβλημά μου όμως είναι οικονομικό και φιλοσοφικό. Οικονομικό γιατί δε θέλω να πληρώνω τα 10€ το μήνα και φιλοσοφικό γιατί θέλω να υπάρχουν εναλλακτικές.

  6. #696
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Κυκλοφόρησε τελικά το Audirvana Studio. Έχει αρκετές αλλαγές σε σχέση με το "παλιό". Περίμενα ενοποίηση στη βιβλιοθήκη αλλά δεν έχει γίνει. Η τοπική με την δικτυακή μου βιβλιοθήκη παραμένουν ξεχωριστές. Βέβαια όταν μπεις στην τοπική μπορείς να δεις τα σχετικά άλμπουμ της άλλης. Όχι όμως να μπεις στο Tidal και να δεις τα τοπικά σου. Σε αυτό το κομμάτι θα περίμενα ενοποίηση από την αρχή. Εδώ είναι που μου τα χαλάει καθώς θα τα ήθελα όλα τακτοποιημένα.

    Από ρυθμίσεις έχει άπειρες καθώς απευθύνεται σε άτομα με "καλά" μηχανήματα που θέλουν να εκμεταλλευτούν Upsampling και λοιπά μπιμπλίκια. Προσωπικά με αφήνουν αδιάφορο και δεν μπορώ να τα κρίνω.

    Έχει προσθέσει Online radio και podcasts τα οποία είναι καλοδεχούμενα. Ειδικά στο ραδιόφωνο έχει 65 ελληνικούς σταθμούς.

    Στο UI θέλει δουλειά καθώς τα γράμματα είναι ψείρες και έχω 1080 οθόνη. Δε μπορώ να φανταστώ τι θα γίνει σε μεγαλύτερες αναλύσεις που πλέον είναι στάνταρ. Πολύ θετικό όμως η δυνατότητα αυξομείωσης μεγέθους των εξωφύλλων.

    Η πρώτη επαφή χλιαρή. Δε με συγκίνησε. Βέβαια έχω περιθώριο μέχρι τον Αύγουστο που λήγει το Roon να δω αν θα αλλάξει κάτι που δεν το βλέπω. Δυστυχώς η προηγούμενη έκδοση δε μου κάθισε καλά στον παλιό υπολογιστή και δεν τη χρησιμοποίησα ποτέ. Τώρα δεν είμαι διατεθιμένος να δίνω επιπλέον 7€ το μήνα για κάτι που δε με καλύπτει.

  7. #697
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Ξεκίνησε η σφαγή και στις υπηρεσίες streaming. Ελπίζουμε πως δε θα έχουμε τα ίδια χάλια όπως στις ταινίες.

    Είχαμε Tidal, Qobuz, HRA. Μετά μπήκε η Amazon και χτες ανακοίνωσε και η Apple High Resolution Streaming.

    Μακάρι να παραμείνει η κατάσταση ως έχει. Δηλαδή οι τίτλοι να υπάρχουν παντού και να μη χρειάζονται 2-3 διαφορετικές υπηρεσίες για να ακούσεις.

  8. #698
    Εγγραφή
    21-09-2004
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    980
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    Technicolor TG788vn
    SNR / Attn
    8(dB) / 48(dB)
    Ναι, θέλω κι εγώ να πιστεύω πως θα παραμείνει έτσι, είναι και το λογικό. Στις υπηρεσίες video δεν υπήρχε ποτέ (εκτός λίγων εξαιρέσεων) το ίδιο περιεχόμενο σε πολλές πλατφόρμες, άρα δεν είναι το ίδιο.

    Καλή η κίνηση της Apple πάντως. Και μάλιστα έκανα ένα τρίμηνο free trial και μπορώ να πω ότι εντυπωσιάστηκα από τη χρηστικότητα της εφαρμογής (σε Android μάλιστα) σε σχέση με τις άλλες που μου σπάνε τα νεύρα (ειδικά το Spotify).

  9. #699
    Εγγραφή
    06-02-2003
    Περιοχή
    Airstrip One
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    9.217
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16000/1900
    ISP
    Ο2
    Μπα, η διαφορά θα είναι στο intergration, podcast, hires, το 16/44 απλά θα γίνει στάνταρ.
    Να ακούτε ύμνους, και το SNR radio!
    Ντοκιμαντέρ και άλλα που βοηθάνε την σκέψη ;)

  10. #700
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.273
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Μου ήρθε μια προσφορά για 2 μήνες Master στο Tidal με 2 ευρώ και την αποδέχθηκα. Πολλά αυτά που ζητάνε πάντως για την τσέπη μου.

  11. #701
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Symos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι, θέλω κι εγώ να πιστεύω πως θα παραμείνει έτσι, είναι και το λογικό. Στις υπηρεσίες video δεν υπήρχε ποτέ (εκτός λίγων εξαιρέσεων) το ίδιο περιεχόμενο σε πολλές πλατφόρμες, άρα δεν είναι το ίδιο.
    Βασικά το μόνο που μπορεί να μας σώσει είναι τα πολύ λιγότερα εμπλεκόμενα άτομα. Πχ ένας δίσκος πόσα άτομα μπορεί να απασχολήσει που θα διεκδικήσουν Πνευματικά Δικαιώματα; 20; 30; Αντίθετα μια ταινία έχει 20 μόνο ηθοποιούς. Ειδικά σε μεγάλες παραγωγές δουλεύουν χιλιάδες άτομα.

    Την Apple πάντως την φοβούνται όλοι. Έχει ίσως το μεγαλύτερο κατάλογο της αγοράς, άπειρο χρήμα και έτοιμο οικοσύστημα. Όλοι οι υπόλοιποι μαζεμένοι δεν την φτάνουν. Πχ το Qobuz που αυτή τη στιγμή θεωρείται τι καλύτερο της αγοράς έχει μικρή παρουσία εκτός των ανεπτυγμένων χωρών και μικρό κατάλογο. Το Tidal έχει πολύ μεγάλο κατάλογο και ποιότητα αλλά πολλά οικονομικά προβλήματα. Το Spotify ακόμη προσπαθεί για το lossless και η Amazon είναι κάπου στη μέση.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thourios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μου ήρθε μια προσφορά για 2 μήνες Master στο Tidal με 2 ευρώ και την αποδέχθηκα. Πολλά αυτά που ζητάνε πάντως για την τσέπη μου.
    Ανάλογα τι ζητάς και πόσο ακούς. Εγώ πχ έχω Tidal και Spotify. Κάθε μέρα θα ακούσω 1-3 ώρες spotify στο δρόμο και το ΣΚ παραπάνω αν βγω για μεγάλο περίπατο. Ο λόγος είναι ότι έχει εξαιρετικές λίστες χρηστών. Στο σπίτι όμως ακούω μόνο Tidal λόγω Roon Radio και τώρα τελευταία με τα videoclips που έχει. Κρατάω τοπική μουσική περισσότερο για τον ψυχαναγκασμό και λιγότερο για ακρόαση.

  12. #702
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.273
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Με το Master όταν υπάρχει θα πρέπει κάποιος να έχει εξαιρετικό σύστημα για να πιάσει το αυτί του τις διαφορές. Θα το δοκιμάσω αύριο σε ένα αξιοπρεπές ηχοσυστήμα που έχω.
    Δεν νομίζω με ακουστικά κινητού να πιάνεις τις διαφορές ή με ψευτο ηχεία υπολογιστή.
    Γενικά παίζει ρόλο και η μουσική που ακούς αλλά και η ηχογράφηση.

  13. #703
    Εγγραφή
    21-09-2004
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    980
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    Technicolor TG788vn
    SNR / Attn
    8(dB) / 48(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tiffany Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ανάλογα τι ζητάς και πόσο ακούς. Εγώ πχ έχω Tidal και Spotify. Κάθε μέρα θα ακούσω 1-3 ώρες spotify στο δρόμο και το ΣΚ παραπάνω αν βγω για μεγάλο περίπατο. Ο λόγος είναι ότι έχει εξαιρετικές λίστες χρηστών. Στο σπίτι όμως ακούω μόνο Tidal λόγω Roon Radio και τώρα τελευταία με τα videoclips που έχει. Κρατάω τοπική μουσική περισσότερο για τον ψυχαναγκασμό και λιγότερο για ακρόαση.
    Αν το Tidal αποφασίσει να κάνει κι αυτό ό,τι έκανε η Apple (να δώσει δηλαδή το HiFi στην τιμή του απλού) ίσως το κάνω κι εγώ ακριβώς όπως λες (roon + Tidal για το σπίτι, Spotify για backup ή έξω).
    Αλλά ως έχει, μαζεύονται πολλά. Μακάρι να είχε περισσότερα integrations το Tidal, αλλά ειδικά Spotify και Apple δεν νομίζω ότι παίζει να γίνουν ποτέ integrate.

  14. #704
    Εγγραφή
    06-02-2003
    Περιοχή
    Airstrip One
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    9.217
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16000/1900
    ISP
    Ο2
    Apple & integration δεν παίζει, εδώ δεν έχουν Spotify στα ηχεία τους.

    Αυτό που περιμένω από το Tidal είναι το Tidal connect να παίξει από τα μηχανήματα που έχω τώρα, αν κρίνω από την χρηστικότητα του Spotify connect, αλλάζει τα δεδομένα από άποψη ευκολίας, δεν χρειάζεται να έχω Roon ή κάποιο UPnP πράμα για να στείλω μουσική, απλά λέω στο στριμερ να παίξει κάποιο αρχείο και τα δεδομένα πάνε εκεί.
    Να ακούτε ύμνους, και το SNR radio!
    Ντοκιμαντέρ και άλλα που βοηθάνε την σκέψη ;)

  15. #705
    Εγγραφή
    21-09-2004
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    980
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    Technicolor TG788vn
    SNR / Attn
    8(dB) / 48(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sonic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό που περιμένω από το Tidal είναι το Tidal connect να παίξει από τα μηχανήματα που έχω τώρα, αν κρίνω από την χρηστικότητα του Spotify connect, αλλάζει τα δεδομένα από άποψη ευκολίας, δεν χρειάζεται να έχω Roon ή κάποιο UPnP πράμα για να στείλω μουσική, απλά λέω στο στριμερ να παίξει κάποιο αρχείο και τα δεδομένα πάνε εκεί.
    Δεν το λες και το "connect" απόλυτα εύχρηστο. Π.χ. αν έχεις ένα family πακέτο και έχει ο καθένας στο κινητό του το δικό του account, μόνο ο ένας μπορεί να χειριστεί το PC. Και αν αυτό το PC εκτελεί χρέη κοινόχρηστου music player, μόνο ο ένας μπορεί να παίξει μουσική! Άσε που το περιμένουμε και κάτι χρόνια τώρα αυτό το Tidal Connect και δεν έρχεται...

    Η λύση για μένα είναι το Chromecast. Το υποστηρίζουν όλοι (Spotify, Tidal, Apple, Youtube κλπ.) και δεν έχει το πρόβλημα που λέω παραπάνω. Μπορεί να στείλει μουσική όποιος θέλει.

    Σίγουρα θα βόλευε να μην έχει καταργηθεί το Chromecast Audio, αλλά το βρίσκεις μεταχειρισμένο/refurbished.

    Αν και εγώ σκέφτομαι να υλοποιήσω μια άλλη λύση, με:
    Chromecast ->
    HDMI audio extractor (σε οπτική) ->
    Μετατροπή οπτικής σε USB (με κάτι τέτοιο) ->
    PC

    Ο λόγος είναι πως θέλω να φτάνει το σήμα ψηφιακά στο PC, γιατί το PC κάνει ισοστάθμιση και μετά να πηγαίνει στο DAC.

Σελ. 47 από 73 ΠρώτηΠρώτη ... 2737424546474849525767 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 519
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-06-16, 20:09
  2. Το καζάνι των Βαλκανίων: η Σρεμπρένιτσα των Ελλήνων
    Από no_logo στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 197
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-03-16, 14:20
  3. Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-03-16, 21:50

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας