Σελ. 64 από 73 ΠρώτηΠρώτη ... 445459626364656669 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 946-960 από 1085
  1. #946
    Εγγραφή
    27-09-2008
    Περιοχή
    Μύκονος
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.575
    Downloads
    1
    Uploads
    6
    Ταχύτητα
    109999/10996
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΥΚΟΝΟΣ
    Router
    Speedport Plus
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λες από μόνος σου το τι έχουν πάθει όλα αυτά τα χρόνια τα αυτιά σου, οπότε δεν υπάρχει περίπτωση ούτε σύστημα με 20 μύρια να ακούσεις εσύ σωστά στην παρούσα φάση.
    Θα σου φαίνεται ο ήχος περίεργος λόγω της συνήθειας και είναι απόλυτα φυσιολογικό.

    Το ιδανικό θα ήταν να στηθεί σωστά το σύστημα από γνώστες/επαγγελματίες και μετά χωρίς να πειράζεις τίποτα να καθίσεις να "στρώσεις" τα αυτιά σου στον καλύτερο ήχο.
    Αν παραβλέψουμε το τι μουσική ακούς, μετά από μερικά χρόνια ίσως μπορέσεις να κάνεις μόνος σου παρεμβάσεις.
    Καλά νέα μου ακούγονται αυτά που λες γιατί ήδη μου αρέσουν.Η πρώτη εντύπωση όμως δεν ήταν καλή θα έλεγα και δεν με εντυπωσίασαν.Ξεκαθαρα πρέπει να ήταν τα 2.1 που μου είχαν αφήσει θέμα γιατί στο πρώτο κομμάτι που έβαλα μου ακούστηκαν σαν να έχεις βάλει σταθμό με ελληνικά σε αυτοκίνητο.
    Όλα καλά λοιπόν και θα δώσω χρόνο όπως λες.Τωρα για το στήσιμο αν θέλει κάτι θα με βοηθήσει ο φίλος παραγωγός που θα περάσει μία γιατί σκαμπάζει γενικά από στήσιμο ηχείων αλλά και από διαμόρφωση χώρου.Αυτο που ήθελα ήταν να με εμπνέουν να ακούω μουσική και συμβαίνει αυτό και με το παραπάνω.

    Thanks που μου ανοίγεις τα μάτια.

  2. #947
    Εγγραφή
    21-09-2004
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    980
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    Technicolor TG788vn
    SNR / Attn
    8(dB) / 48(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από G.F.D Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα μεσαία μου ακούγονται ωραία fat αλλά νομίζω ότι πνίγονται λίγο καμιά φορά και ψάχνομαι μήπως παίζει ρόλο το ύψος που ρώτησα η αν απλά είναι χαρακτηριστικό των ηχείων.
    Για να τα πω και όλα δεν κάθομαι σε τέλειο ισοσκελές τρίγωνο (είμαι ένα τακ πιο μακριά) και για την ώρα ούτε κουρτίνες και κάτω έχει πλακάκι.
    Δύο πράγματα μπορείς να κάνεις για να βελτιώσεις δραματικά αυτό που ακούς.

    Πρώτον, ανάλογα και την απόσταση ακρόασης, να προσθέσεις ένα subwoofer. Τα spektor είναι 5αρια ηχειάκια, δεν είναι φτιαγμένα για να ακούγονται μόνα τους, εκτός ίσως σε πραγματικά nearfield ακρόαση και πάλι με περιορισμούς.

    Το sub δεν θα βελτιώσει μόνο τα μπάσα αλλά και τις άλλες συχνότητες, καθώς όταν δεν είναι ισορροπημένο το φάσμα, ακόμα και τα σημεία που έχουν αρκετή ένταση δεν θα ακούγονται σωστά.

    Δεύτερον, να φροντίσεις τον χώρο σου. Αν όπως λες είναι εντελώς άδειος, τότε είναι λογικό να έχει αντηχήσεις και οι ήχοι να "λασπώνουν".

    Προφανώς και το ισόπλευρο (αυτό φαντάζομαι εννοείς και όχι ισοσκελές) τρίγωνο, τα λίγα εκατοστά πάνω κάτω κλπ μπορεί να κάνουν διάφορες, αλλά πολύ μικρότερες από τα παραπάνω.

    Το "πρόβλημα" απλά με το subwoofer είναι πως δεν είναι απλό να ενσωματωθεί σωστά στο setup και υπάρχει ο κίνδυνος αν δεν γίνει σωστά να μπουμάρει ή να μην είναι χρονικά ευθυγραμμισμένο και να ακούγεται χειρότερα από ότι πριν.

    Σε κάθε περίπτωση, εφόσον έχεις και φίλο με παραπάνω γνώσεις που θα έρθει στον χώρο σου, δες τι θα σου πει και κινείσαι αναλόγως.

  3. #948
    Εγγραφή
    27-09-2008
    Περιοχή
    Μύκονος
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.575
    Downloads
    1
    Uploads
    6
    Ταχύτητα
    109999/10996
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΥΚΟΝΟΣ
    Router
    Speedport Plus
    Τα μπάσα είναι καλύτερα από αυτό που περίμενα και νιώθω να με καλύπτουν αλλά το sub το έχει αναφέρει και ο φίλος.Για μουσική και ταινίες τα εστησα αλλά θέλω η μεγαλύτερη βαρύτητα και ότι καλύτερο να είναι στην μουσική.Θελω και καινούργιο ενισχυτή για να βάλω και sub και νιώθω ότι δεν είναι για την ώρα αυτό.Το είχα googlάρει και διάβαζα απόψεις οι οποίες ήταν την μια υπέρ και την άλλη κατά του sub για ακρόαση μουσικής.Επειδή τώρα είμαι στην εισαγωγή του ήχου λίγο της προκοπής θα μείνω έτσι να βγάλει ότι έχω τα λεφτά του βελτιώνοντας τον χώρο για παράδειγμα+να γίνει το break in+να συνηθίσουν τα αυτιά μου.Η βάση απο ακούσματα είναι old school hard rock και metal και εκεί δεν απαιτείται η τρελή η μπασαδούρα λες και ακούμε hip hop.Απλα δεν είμαι και απόλυτος σε αυτά που λέω γιατί τώρα έδωσα σημασία και εννοείται ότι τώρα κάνω να μάθω πιο καλά.

  4. #949
    Εγγραφή
    21-09-2004
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    980
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    Technicolor TG788vn
    SNR / Attn
    8(dB) / 48(dB)
    Οκ, δεν χρειάζεται να γίνει απαραίτητα τώρα, το προχωράς σιγά σιγά. Κουβεντιάζουμε τα προβλήματα και τις λύσεις, μπορεί να υλοποιηθούν αργότερα, μπορεί και ποτέ, άλλο αυτό.

    Εφόσον πάντως ακούς rock και metal που είναι μουσικές με "σκληρό" άκουσμα (και λόγω οργάνων κλπ. αλλά πολλές φορές και λόγω παραγωγών) τότε σίγουρα θα σε ευνοήσει πολύ και το δεύτερο που σου είπα, να φροντίσεις τον χώρο.

    Στο δικό μου setup, παρόλο που παίζει αρκετά ισορροπημένα και σχετικά πλήρως (από 30 κύκλους και πάνω) θα έλεγα πως σε μεσαιομεγάλες εντάσεις η ροκ είναι η πιο δύσκολη/κουραστική μουσική. Όχι λόγω ανισορροπίας, όπως είπα, αλλά λόγω χώρου και χρόνων αντήχησης. Και αυτό χωρίς να είναι άδειος ο χώρος, ένα τυπικό σαλόνι, με πράγματα.

  5. #950
    Εγγραφή
    27-09-2008
    Περιοχή
    Μύκονος
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.575
    Downloads
    1
    Uploads
    6
    Ταχύτητα
    109999/10996
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΥΚΟΝΟΣ
    Router
    Speedport Plus
    Είναι και λίγο ignorance is bliss για μένα και βλέπω ότι ξεκινάω να διαμορφώνω μια νέα αντίληψη αλλά είμαι πολύ στην αρχή, έτσι νιώθω.Πριν το 2.1 που λέω ήμουν με κάτι παλιά hi fi ηχεία τα οποία τα είχα και πάνω από το κεφάλι για να λέμε σε τοποθέτηση.Δεν ειχα παράπονο και μου έκαναν μια χαρά για ότι έκανα.Τωρα απλά θέλω να το κάνω σωστά αλλά όσο μπορώ με ότι έχω.Κυριακη ετοιμάζω τεστ με ταινίες να δω εκεί τι παίζει.Δεν έχω τρελές απαιτήσεις αντικειμενικά αλλά δεν θα κάτσω να ακούσω μουσική με ηχο κινητού κιόλας.Ευχαριστημενος νιώθω αλλά θέλει λίγο ακόμα να το βρω, κάπως έτσι.

    - - - Updated - - -

    Απλά ακούω ένα μπουρδουκλωμα με μπάσα, μεσαία που και που και προσπαθούσα να καταλάβω και να διαχωρισω το τι συμβαίνει.Ειναι το ύψος των ηχείων; Είναι το πλακάκι κάτω και που δεν έχει και κουρτίνες;Ειναι χαρακτηριστικό των ηχείων;Αυτα προσπαθούσα να καταλάβω και να διαχωρίσω.
    Πάντως και τα 2.1 μου ακούγονταν πιο σκ@τ@ που είχα μάθει τον ήχο τους καθώς ήμουν με ξύλινο πάτωμα π.χ.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος G.F.D : 18-04-23 στις 05:14.

  6. #951
    Εγγραφή
    27-09-2008
    Περιοχή
    Μύκονος
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.575
    Downloads
    1
    Uploads
    6
    Ταχύτητα
    109999/10996
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΥΚΟΝΟΣ
    Router
    Speedport Plus
    Διαβάζοντας λίγο σήμερα πέτυχα που έλεγε ότι πριν το break in μπορεί τα μπάσα να ακούγονται thin η το mid range muddy.Το δεύτερο μου συμβαίνει μάλλον που έλεγα για μπουρδουκλωμα.
    Επίσης με έπιασε και πείραξα το ύψος βάζοντας το αυτί ακριβώς κάτω από το tweeter για αυτό το ''περιπου'' στο ύψος του tweeter που λέει το manual.Τωρα περιμένω το break in να δω πως θα αλλάξουν τα ηχεία που το έχω περιέργεια.
    Αν έχω πει κάτι λάθος ας με διορθώσει κάποιος please.

  7. #952
    Εγγραφή
    19-04-2006
    Μηνύματα
    1.003
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Asus N17U
    Path Level
    Fastpath
    Δε θ' αλλάξει και τίποτα (ή έστω δε θ' αλλάξει πολύ) μετά το "στρώσιμο" των ηχείων...
    Ποιο πιθανό είναι να ..."στρώσεις" εσύ (να τα συνηθίσεις) :P

    Όσο για το "μπουρδούκλωμα" δοκίμασε αν έχεις τη δυνατότητα διαφορετική θέση ηχείων (π.χ. λίγο πιο μακριά από τοίχους)

  8. #953
    Εγγραφή
    27-09-2008
    Περιοχή
    Μύκονος
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.575
    Downloads
    1
    Uploads
    6
    Ταχύτητα
    109999/10996
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΥΚΟΝΟΣ
    Router
    Speedport Plus
    Δεν ξέρω αν άλλαξε κάτι το ύψος που άλλαξα προχθές το βράδυ η οτι άρχισα να συνηθίζω περισσότερο αλλά το ''μπουρδούκλωμα'' σταμάτησε.
    Για το "στρώσιμο" το λέει και στο manual για 100 ώρες και googlαροντας απλά διαβάζω οτι βελτιώνεται ο ήχος οτι και να είναι αυτό.
    Η απόσταση απο τον τοίχο προέκυψε απο test που βρήκα στο youtube οπου έλεγε οτι ακούγονται καλύτερα στα 20 εκατοστά απόσταση και έτσι τα έβαλα.Δεν είναι και πολύ πρακτικό να τα πάω πιο μακριά και λέω να τα αφήσω έτσι.

    - - - Updated - - -

    Ήρθε ο φίλος παραγωγός χθές να τα ακούσει.Σχολίασε ότι είναι ωραία και μετά βάλαμε και ακούσαμε μια δική του δουλειά όπου πέρα από παραγωγός παίζει και κιθάρα.Εκει σχολίασε ότι ακούγονται σωστά.Στην αρχή ήταν διστακτικός που δεν θέλουν toe in και του είπα ότι θέλω να ακολουθήσω το manual.Απο στήσιμο μου είπε να μην αλλάξω τίποτα αλλά μου μίλησε για κουρτίνες και κάνα χαλακι.Τωρα μένει να τα συνηθίσω περισσότερο και όποια αλλαγή φέρει αν φέρει το break in.Ολα καλά λοιπόν.

  9. #954
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.277
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Πάμε σε ένα θέμα που αντιμετώπισα και έλυσα αλλά δεν ξέρω γιατί γίνεται αυτό. Έχει δει όλα τα σχετικά βίντεο με τα βουητά κτλ.
    Αντικατέστησα προσωρινά ένα subwoofer της ΥΑΜΑΗΑ που έχει πάει για service. Έβαλα στην αρχή ένα nobsound 10 inch πάνω. (Μην γελάτε τώρα με την μάρκα). Όλα καλά για τα λεφτά του. Δεν ξέρω πόσο θα κρατήσει. Αυτό το sub συνδέεται με απλό φις στο ρεύμα με απευθείας καλώδιο Χωρίς γείωση δηλαδή.

    Φέρνουμε ένα άλλο 12άρι να το δοκιμάσουμε καινούργιο από μαγαζί ηλεκτρονικών που έχει φίλος. Αυτό γράφει μάρκα REACT το οποίο έχει σύνδεση σούκο. Συνοδεύεται στην συσκευασία αλλά συνδέεται με το ρεύμα με τέτοιο καλώδιο.
    Ξεκινάμε και έχουμε τον γνωστό βόμβο που έχουν πολλές συσκευές. Όσο ανέβαζες το volume τόσο ανέβαινε το βουητό. Δοκιμάζω άλλα καλώδια ήχου και ρεύματος. Τίποτα καμία διόρθωση. Αλλάζω πρίζες, αλλάζω πολικότητα. Τίποτα. Ώσπου λέω το sub έχει πρόβλημα.
    Τελευταία στιγμή βρίσκω μια μπαλαντέζα του 70 που έχω φέρει από την Αυστραλία. Την συνδέω στο καλώδιο που συνόδευε το sub. Τέλος ο θόρυβος εξαφανίζεται ακόμα και με το volume στο τέρμα.. Δοκιμάζω μια άλλη του εμπορίου 5μετρη. Να πάλι ο θόρυβος.
    Θυμάμαι το YAMAHA 20αετίας είχε παρόμοιο θέμα. Έβαλα ένα καλύτερο καλώδιο ήχου και ο βόμβος χάθηκε. Και εκείνο δεν έχει suko αλλά απλή πρίζα.
    Οπότε αφήνω πάνω τον Αυστραλό και το sub και όλα δουλεύουν άψογα.

    Τι μπορεί να συμβαίνει εδώ; Τι καλώδιο μπαλαντέζα να πάω να πάρω ή να φτιάξω ώστε να αποδεσμεύσω το Αυστραλέζικο.

    - - - Updated - - -

    Βρέθηκε το αίτιο. Τα δύο πρώτα subwoofer δεν έχουν παροχή ρεύματος με γείωση και η αλήθεια είναι ότι δεν έχω δει μηχανήματα ήχου οικιακά τουλάχιστον με σούκο.
    Το Yamaha μάλιστα είναι πιο ενεργοβόρο και δεν έχει γείωση.
    Με το παλιό καλώδιο τι πρέπει να έχει γίνει. Ενώ είχε γείωση για την παροχή Αυστραλίας μάλλον αυτός που άλλαξε τα φις σε Ευρωπαϊκά σούκο δεν σύνδεσε την γείωση.
    Θα το ξεβιδώσω αύριο να δω. Το σπίτι έχει γείωση κανονικά.
    Ερώτημα τώρα γιατί οι συσκευές ήχου δεν έχουν γείωση; Γιατί ο Κινέζος σε αυτά τα subwoofer βάζει γείωση;
    Έφτιαξα ένα καλώδιο χωρίς γείωση με σούκο φις και με μικρό μήκος το άλλο ήταν πολύ μακρύ και όλα κομπλέ. Έβαλα και μια γείωση όπως κάνουμε στο πικάπ με τον ενισχυτή σε μια βίδα. Όλα είναι σε σταθεροποιητές τάσης.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος thourios : 21-04-23 στις 22:18.

  10. #955
    Εγγραφή
    14-11-2009
    Μηνύματα
    2.017
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG788v v3
    SNR / Attn
    14.2(dB) / 27(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Πως δουλεύει ο ήχος γενικά με 3d απεικόνιση.
    https://www.youtube.com/watch?v=1kjA...uRNMLXn0eyJvub
    ἀναφαίρετον ὅπλον ἡ ἀρετή

  11. #956
    Εγγραφή
    27-09-2008
    Περιοχή
    Μύκονος
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.575
    Downloads
    1
    Uploads
    6
    Ταχύτητα
    109999/10996
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΥΚΟΝΟΣ
    Router
    Speedport Plus
    https://youtu.be/x7Bnaq8CIiM

    Είναι κομπλέ αυτό για speaker break in?

  12. #957
    Εγγραφή
    03-01-2018
    Περιοχή
    22 Acacia Avenue
    Μηνύματα
    2.265
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219936/22000
    ISP
    Vodafone
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    12(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Επειδή αρχές του χρόνου αγόρασα τα Wharfedale diamond 12.1, και αναρωτήθηκα τί μπορεί να συστήνει η εταιρεία για break-in, έπεσα πάνω στο παρακάτω: HOW TO BREAK IN NEW SPEAKERS.

    Το υποστήριζα πριν το άρθρο, το υποστηρίζω και μετά: αφήνεις τη διαδικασία να εξελιχθεί όσο ακούς. Ούτε λευκοί θόρυβοι, ούτε ροζ θόρυβοι.
    Αυτό κάνω και σε ηχεία και σε ακουστικά.

    Εν είδει αποφθεύγματος: Look, no matter the method, you’re simply speeding up what will naturally occur anyway.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος zeronero : 09-05-23 στις 16:08.
    Mono No Aware

  13. #958
    Εγγραφή
    27-09-2008
    Περιοχή
    Μύκονος
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.575
    Downloads
    1
    Uploads
    6
    Ταχύτητα
    109999/10996
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΥΚΟΝΟΣ
    Router
    Speedport Plus
    Δεν διαφωνώ και αυτό έκανα αλλά με τρώει ο πισινός μου να συμπληρώσω τις 100 ώρες που λέει το manual και με μουσική δεν μπορώ να παίζει τόσες ώρες γιατί ενοχλώ.Εβαλα αυτό που ποσταρα να παίζει και έπεσα για ύπνο,η μουσική θα με ενοχλούσε.

  14. #959
    Εγγραφή
    27-09-2008
    Περιοχή
    Μύκονος
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.575
    Downloads
    1
    Uploads
    6
    Ταχύτητα
    109999/10996
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΥΚΟΝΟΣ
    Router
    Speedport Plus
    Original η remaster;
    Με λίγο google λέει ότι εξαρτάται αλλά σαν επικρατούσα άποψη εσείς τι λέτε;

  15. #960
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.634
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    orister
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

Σελ. 64 από 73 ΠρώτηΠρώτη ... 445459626364656669 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 519
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-06-16, 20:09
  2. Το καζάνι των Βαλκανίων: η Σρεμπρένιτσα των Ελλήνων
    Από no_logo στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 197
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-03-16, 14:20
  3. Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-03-16, 21:50

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας