Σελ. 13 από 73 ΠρώτηΠρώτη ... 381112131415182333 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 181-195 από 1085
  1. #181
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ludist Εμφάνιση μηνυμάτων
    @Sweet Dreams χαίρομαι που συμφωνούμε στην «αίσθηση», στα πόσα χρήματα να φτάσουμε για να διακρίνουμε διαφορά στην «αίσθηση»; Διαβάζω για 200€ για ακουστικά και ναυαρχίδα κινητό μετά του 2012. Ισχύει;
    Όσα χρήματα και να έχεις να δώσεις το Νο 1 είναι ο χώρος που θα τα βάλεις, μετά έρχεται το σύστημα. Δεν υπάρχουν πολλοί διατεθειμένοι να χαλάσουν το καθιστικό τους για να στήσουν σωστά το πανάκριβο σύστημα που πήραν, μάλλον μετρημένοι στα δάχτυλα του ενός χεριού είναι.

    Το πρώτο χαρακτηριστικό που πρέπει να παλέψεις είναι το WAF, οπότε όλα τα υπόλοιπα είναι σε δεύτερη μοίρα, οι παντρεμένοι θα καταλάβουν καλύτερα.

    Παίζει ρόλο το είδος της μουσικής που ακούς, αν ακούς ντάμπα-ντούμπα ή σκυλάδικα δεν χρειάζεται να ψάχνεις το HI-FI.

    Μάθε να ακούς όπου μπορείς βινύλιο και ασυμπίεστα ψηφιακά αρχεία, θα εκπαιδεύεις τα αυτιά σου στον σωστό ήχο και μετά από κάποιο χρονικό διάστημα που εξαρτάται αποκλειστικά από σένα, θα καταλάβεις την ντενεκιδίλα που υπάρχει στα συμπιεσμένα.

    Ακόμη και από ένα ταπεινό σύστημα να ακούς ασυμπίεστο υλικό είναι κάτι πολύ σημαντικό για να μπορέσεις να μπεις στην φιλοσοφία του σωστού ήχου.

    Αν έχεις δυνατότητα και δεν υπάρχει πρόβλημα ενόχλησης βγάλε τα ηχεία σου στο μπαλκόνι ή στο κήπο, θα ανακαλύψεις ένα καινούργιο και διαφορετικό ήχο από την απουσία ανακλάσεων και παραμορφώσεων που δημιουργεί ένας κακός κλειστός χώρος.

    Φρόντισε, όσο μπορείς, να μην "βρωμίζεις" τα αυτιά σου με κακό ψηφιακό συμπιεσμένο ήχο, θα είναι σαν να ξεκινάς από την αρχή.

    Υπάρχουν πολλά πράγματα που μπορούν να γραφτούν αλλά το βασικότερο είναι να είναι κάποιος έτοιμος και θετικός να τα ψάξει και αν είναι δυνατόν να τα πάει παραπέρα.
    --------------------------------------------------------------------------------------------------
    Υπήρχε κάποτε ένα μαγαζί στα Εξάρχεια που το έλεγαν "LYRIC HI-FI" και το είχε κάποιος Κακαδέλλης ο οποίος τότε είχε θεωρηθεί θρύλος στον κόσμο του HI-FI.
    Στο μαγαζί του λοιπόν τότε έφερνε όλα τα ιερά τέρατα του HI-FI και είτε πηγαίναμε μέσα να τα ακούσουμε ή περνούσαμε και τα χαζεύαμε στην βιτρίνα.
    Είχε βγάλει μία διαφήμιση τότε (δεκαετία του '80) που ακόμη και τώρα την θεωρώ αξεπέραστη και πάνω απ' όλα διαχρονική, θα ψάξω στις επόμενες μέρες να την βρω στα παλιά τεύχη των ήχων που έχω κρατήσει.
    Η διαφήμιση έλεγε κάτι τέτοιο:
    "Eπειδή η αμεσότητα του καλλιτέχνη, σε σχέση με τον ακροατή, κρίνεται από τα ηχητικά μέσα................αργά ή γρήγορα θα συναντηθούμε.........."
    Τώρα πλέον το μόνο που θέλω να προσθέσω είναι το:........."και από το ψηφιακό αρχείο".
    ------------------------------------------------------------------------------------------------------
    Αν είσαι από τους ανθρώπους που προσπαθείς να βρεις σύστημα που να παίζει καλύτερα τα MP3, μην ασχολείσαι καθόλου.

    Αν είσαι από αυτούς που προσπαθούν να βελτιώσουν τα αυτιά τους όχι με ανούσια (για να μην τα χαρακτηρίσω διαφορετικά και παρεξηγηθώ) test, αλλά προσπαθούν να ανακαλύψουν καινούργιους κρυφούς ήχους μέσα στο ίδιο ασυμπίεστο κομμάτι που έχεις ακούσει χιλιάδες φορές......

    ..........Welcome και καλό ταξίδι.........
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  2. #182
    Εγγραφή
    10-06-2006
    Μηνύματα
    3.963
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    OTEnet
    SNR / Attn
    31(dB) / 30(dB)
    Αυτές οι διαδικασίες είναι γνωστές, τα ποσά δεν μου είναι γνωστά, οπότε ξαναρωτάω. Στα πόσα χρήματα για ηχεία / ακουστικά ακούμε πράγματα που δεν ακούγονται σε mp3 vs flac;

    Είναι ουτοπικό να γράφεις να μην ακούμε ασυμπίεστο ήχο. Τηλεόραση, dvd, blu ray, ραδιόφωνο, διαδίκτυο παίζουν συμπιεσμένο ήχο. Δηλαδή δεν ακούς διαδίκτυο, ούτε τηλεόραση ή ραδιόφωνο;
    Από το «Ο πελάτης έχει πάντα δίκιο», στο «Η εταιρία έχει πάντα δίκιο».
    Επιλογή linux διανομής.
    Αγγλικά <- Απορίες για το Slack; Διάβασε -> Ελληνικά. Οδηγίες εγκατάστασης από imitheos
    Θησαυρός πληροφοριών ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ διανομής GNU/Linux.

  3. #183
    Το avatar του μέλους eyw
    eyw Guest
    νομίζω ότι εξαρτάται απο την πηγή,
    αν έχεις δίσκους direct cut της (πχ) Berliner Philarmoniker και
    αν έχει γίνει καλή ηχοληψία και
    αν έχεις εμπειρίες απο συναυλίες συμφωνικής ορχήστρας και
    αν έχεις χώρο που μπορείς να ακούσεις στάθμες 100-110dB και
    αν έχεις καλό στέρεο
    τότε ίσως να μπορείς να ακούσεις διαφορές μεταξύ 256 και 320kb/sec variable bit rate.

    Αν κάτι απο τα παραπάνω λείπει τότε τα 256 είναι σπατάλη και τα 128 σούπερ.
    Καλό στέρεο εννοώ MC cartridge+preamp+power amp+loudspeakers+room.

    Εγώ απαντώ κατά προσέγγιση και από διαίσθηση, κόβομαι σε κάμποσα απο τα αν παραπάνω.
    Για ασυμπίεστο ούτε λόγος.

  4. #184
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ludist Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτές οι διαδικασίες είναι γνωστές, τα ποσά δεν μου είναι γνωστά, οπότε ξαναρωτάω. Στα πόσα χρήματα για ηχεία / ακουστικά ακούμε πράγματα που δεν ακούγονται σε mp3 vs flac;

    Είναι ουτοπικό να γράφεις να μην ακούμε ασυμπίεστο ήχο. Τηλεόραση, dvd, blu ray, ραδιόφωνο, διαδίκτυο παίζουν συμπιεσμένο ήχο. Δηλαδή δεν ακούς διαδίκτυο, ούτε τηλεόραση ή ραδιόφωνο;
    Σε ποιους είναι γνωστές οι διαδικασίες;; για κάνε ένα γκάλοπ και πες μας μετά τα αποτελέσματα.

    Τα ακουστικά τα βγάζουμε απ' έξω, είναι μια λύση ανάγκης για να μην ενοχλείς.

    Το σύστημα είναι αλυσίδα, οπότε μην αναφέρεις μόνο τα ηχεία. Πάρε εσύ π.χ. Focal και βάλε να παίξουν από ένα CD Player της πλάκας ή από τo Laptop, δεν θα ακούσεις τον ήχο που περίμενες.

    Δεν υπάρχει οροφή προς τα πάνω στο HI-FI, όσα μπορείς διαθέτεις, αν φυσικά πιστεύεις ότι μπορείς να ακούσεις κάτι παραπάνω, από εκεί ξεκινάνε όλα και εκεί επίσης σταματάνε.

    Αν θεωρείς ψώνια κάποιους που τα έχουν και πάνε και δίνουν εκατοντάδες χιλιάδες ευρώ για σύστημα, μάλλον δεν ανήκεις στο συγκεκριμένο νήμα.

    Πιο πάνω λέω:
    Φρόντισε, όσο μπορείς , να μην "βρωμίζεις" τα αυτιά σου με κακό ψηφιακό συμπιεσμένο ήχο, θα είναι σαν να ξεκινάς από την αρχή.
    Προφανώς το "όσο μπορείς" αναφέρεται στις περιπτώσεις που λες, δεν είμαι εξωγήινος να προτείνω να κόψεις την τηλεόραση, το ραδιόφωνο και το διαδίκτυο, από την γη είμαι κι' εγώ.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  5. #185
    Εγγραφή
    01-03-2017
    Περιοχή
    Akihabara
    Μηνύματα
    299
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    33 kbps
    ISP
    Compulink
    Με ενδιαφερει ο καλος ηχος, χωρις να ειμαι audiophile, και αυτο που εχω διαπιστωσει ειναι οτι με απλα ακουστικα ψειρες, ειτε ακουγα mp3 128kb, ειτε εβλεπα καποια συναυλια σε bluray, ο ηχος ακουγοταν χωρις ιδιαιτερες διαφορες. Απο τοτε που πηρα καλα ακουστικα οι διαφορες ειναι τεραστιες, ακομη και αναμεσα σε καλο και κακο mp3. Το προβλημα ειναι οτι ειναι εντελως αδυνατον να πεισω φιλους, που εχουν την οικονομικη δυνατοτητα, να αγορασουν καλυτερα ακουστικα, εφοσον με εντονο φανατισμο υποστηριζουν οτι κατι τετοιο ειναι πεταμενα λεφτα, και οτι μια χαρα ηχο εχουν οι ψειρες...

  6. #186
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δεν χρειάζεται να επιμένεις για να τους πείσεις, χαμένος κόπος, ψαγμένος γεννιέσαι (έχεις μέσα σου το μικρόβιο), δεν γίνεσαι.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  7. #187
    Εγγραφή
    30-08-2006
    Μηνύματα
    2.410
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    KV 50.000/5.000
    ISP
    FORTHNET circa 2006
    Router
    ZXHN H168N
    SNR / Attn
    14(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ενα βιντεο που ολοι πρεπει να δουν (ειδικα οσους εχουν hobby την αναπαργωγη ηχου υψηλης πιστοτητας)

    AMD FX-8320 | HYPER 212 EVO | 2X ARCTIC COOLING F12 PWM 120MM | CORSAIR CARBIDE 200R | ASUS M5A97 R2.0 | Kingston HyperX 1600MHZ@1866 9-10-9 2X4GB | ASUS 760 GTX OC DCUII @1300/7000 | THERMALTAKE SE SMART MODULAR 630W

  8. #188
    Εγγραφή
    10-06-2006
    Μηνύματα
    3.963
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    OTEnet
    SNR / Attn
    31(dB) / 30(dB)
    @sweet dreams, σε ελάχιστους είναι γνωστά, προφανώς μιλάω για τον εαυτό μου. Κατάλαβες πως μιλούσα για CD της πλάκας και Focal Utopia των 180.000€ όταν έχω γράψει στο άλλο νήμα για Tascam, AKG, Bose, Bang and Olufsen, μάλλον δεν θέλεις να απαντήσεις σοβαρά. Τί με τραβάς τότε εδώ;

    Ανήκω στο νήμα «πόσα χρήματα χρειάζονται / χρειάζεστε για να ακούσετε διαφορά mp3 με flac», αλλά κανείς δεν θέλει να απαντήσει, αλλά μου είπες θα απαντήσεις εδώ. Ακόμη περιμένω.

    Ρωτάω για ηχεία (όχι για την οροφή, αλλά για το κατώφλι να ξεχωρίζουμε mp3 από flac) επειδή είναι ο ακριβότερος κρίκος. Σήμερα, η μεγάλη διαφορά στον ήχο δεν έχεις όταν πας από τον φορητό, στο κινητό, στον ενισχυτή αλλά όταν πας από φτηνά ηχεία σε ακριβά. Με άλλα λόγια αν έχεις φορητό και ψείρες, καλύτερα να πάρεις σωστά ακουστικά παρά να πάρεις κάρτα ήχου και να μείνεις με ψείρες.

    Από το ηχείο ξεκινάς, όχι από τον ενισχυτή ή την πηγή. Αλλά δεν θες να ξεκινήσουμε :-)

    2003, τώρα τα πράγματα είναι πολύ καλύτερα και μου γράφεις για CD της πλάκας.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από https://www.stereophile.com/content/apple-ipod-portable-music-player-measurements
    The iPod's measured behavior is better than many CD players—ironic, considering that most of the time it will be used to play MP3 and AAC files, which will not immediately benefit from such good performance. But if you're willing to trade off maximum playing time against the ability to play uncompressed AIFF or WAV files, the iPod will do an excellent job of decoding them. Excellent, cost-effective audio engineering from an unexpected source.
    Από το «Ο πελάτης έχει πάντα δίκιο», στο «Η εταιρία έχει πάντα δίκιο».
    Επιλογή linux διανομής.
    Αγγλικά <- Απορίες για το Slack; Διάβασε -> Ελληνικά. Οδηγίες εγκατάστασης από imitheos
    Θησαυρός πληροφοριών ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ διανομής GNU/Linux.

  9. #189
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.691
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ludist Εμφάνιση μηνυμάτων

    Ανήκω στο νήμα «πόσα χρήματα χρειάζονται / χρειάζεστε για να ακούσετε διαφορά mp3 με flac», αλλά κανείς δεν θέλει να απαντήσει, αλλά μου είπες θα απαντήσεις εδώ. Ακόμη περιμένω.

    .
    Kαι μ'ένα καλό ζευγάρι ακουστικά, καταλαβαίνεις την διαφορά
    Το πόσο κάνουν είναι άλλο θέμα
    Μπορεί $100, μπορεί $1000, μπορεί και παραπάνω

    http://www.ebay.com/bhp/stax-sr
    https://nick3137.wordpress.com/2012/...et-headphones/

    O ραδιοσταθμός που ακούω πολύ είναι ο radioparadise.com
    Εκπέμπει σε

    AAC Links
    AAC streams will work on most modern players, and offer the highest fidelity at lower bitrates.

    320k AAC ← truly awesome sound quality
    128k AAC ← excellent sound quality
    64k AAC+ ← great sound
    32k AAC+ ← best for mobile streaming
    24k AAC+ ← best dialup sound quality

    MP3 Links
    MP3 offers the greatest compatibility. These links should work with almost any player.

    192k MP3 ← highest quality
    128k MP3 ← best choice in most cases
    32k MP3 ← dialup

    Ogg Vorbis
    Ogg Vorbis is an open-source streaming format that offers better performance than MP3 — some say better than AAC as well. Our 96k Ogg streams offer a particularly nice balance between quality & bandwidth usage.

    192k Ogg Vorbis
    192k Ogg Vorbis (Europe)
    192k Ogg Vorbis (with song title data)
    96k Ogg Vorbis
    96k Ogg Vorbis (Europe)
    96k Ogg Vorbis (with song title data)
    32k Ogg Vorbis


    Πίστεψέ με οι διαφορές είναι αισθητές και μιλάω για τις καλύτερες ποιότητες. Ειδικά το 320k AAC είναι το κάτι άλλο.
    Χρησιμοποιώ 4 ηχεία
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  10. #190
    Εγγραφή
    21-09-2004
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    980
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    Technicolor TG788vn
    SNR / Attn
    8(dB) / 48(dB)
    @ludist

    Ρωτάς τη γνώμη μας μεν, αλλά ξεκινάς βάζοντας συνθήκες με τις οποίες μπορεί να μην συμφωνούμε.
    Π.χ. εγώ διαφωνώ με τη θέση "από τα ηχεία ξεκινάς, όχι από (...) την πηγή". Μόνο και μόνο εννοιολογικά (πηγή = απαρχή), σε προϊδεάζει πως σαν λογική είναι λάθος. Αν το σήμα το οποίο φτάνει στα ηχεία σου δεν είναι σωστό, τί περιμένεις να κάνουν τα καλά ηχεία, την Πυθία;

    Για μένα (το έχω ξαναγράψει και μερικές σελίδες πριν) ένα καλό σύστημα θα πρέπει να αποτελείται από components του ίδιου ποιοτικού επιπέδου. Αν ένα κομμάτι της αλυσίδας σου αλλοιώνει το σήμα, τότε όλα τα κομμάτια από εκεί και κάτω θα λαμβάνουν αλλοιωμένο σήμα.

    Μιλώντας για ψηφιακό ήχο, η αλυσίδα ουσιαστικά αποτελείται από τα εξής:
    Ψηφιακό αρχείο ->* DAC -> Ενισχυτής ->** Ηχεία -> Χώρος -> Αυτιά

    *Θεωρώ δεδομένο πως τα data φτάνουν από το αρχείο στο DAC χωρίς να τα έχει μαγαρίσει κάποιος mixer/OS κλπ., με κάποιον driver τύπου WASAPI.
    **Θεωρητικά εδώ μεσολαβεί και το καλώδιο, αλλά αν δεν μιλάμε για κάτι φτηνιάρικο, θεωρώ πως για να ακούσεις διαφορές θα πρέπει να μιλάμε για πολύ εξεζητημένες καταστάσεις.

    Αν θες να μιλήσουμε για τιμές, τότε για DAC νομίζω πως από τα 100-150€ και πάνω μπορείς σίγουρα να ακούσεις τεράστιες διαφορές. Εμένα το "desktop" DAC μου είναι αυτό (φθηνότερο ήταν όταν κυκλοφορούσε) και η διαφορά που έκανε ήταν συγκλονιστική, ακόμα και στον δικό μου χώρο που είναι πολύ κακός.

    Σε ενισχυτές δυστυχώς δεν έχω μεγάλη εμπειρία, οπότε δεν μπορώ να πάρω θέση. Είχα την τύχη να "κληρονομήσω" έναν vintage Luxman οπότε δεν έχω κοιτάξει παραπέρα. Οπότε δεν μπορώ να σου δώσω σαφές threshold τιμής.

    Προσπερνάω τα ηχεία και πάω στον χώρο/τοποθέτηση. Δυστυχώς ένας κακός χώρος (κακή γεωμετρία, λάθος θέσεις, ακατάλληλα υλικά) δεν διορθώνεται όσα χρήματα και να διαθέσεις (μιλώντας πάντα για σπίτι και σε λογικά πλαίσια). Οπότε είναι ένα "make or break" "component" το οποίο δυστυχώς βασίζεται περισσότερο στην τύχη και όχι σε κάτι άλλο. Αν πάντως ο χώρος σου δεν είναι καλός (και δεν επιδέχεται βελτίωσης) τότε ό,τι ηχεία και να πάρεις δουλειά δεν θα κάνεις. Έχω δοκιμάσει ηχεία των 1.500€ (που στο μαγαζί ακούγονταν εκπληκτικά) και ήταν χάλια. Τα ηχεία που έχω τώρα είναι των 300€ και δεν ακούγονται χειρότερα, πολύ απλά γιατί ο χώρος δεν "αφήνει" πολλά παραπάνω περιθώρια.

    Ως εκ τούτου έχω καταλήξει να ακούω περισσότερο με ακουστικά, αν και δεν το προτιμάω (αυτά για το κινητό και αυτά για το "desktop"). Δεν θεωρώ πως χρειάζεσαι κάτι ακριβότερο, για να ακούσεις την όποια διαφορά στην ποιότητα σου έχει "φέρει" η αλυσίδα σου μέχρι εκείνο το σημείο.

    Όσο για τα ηχεία, αυτά είναι πονεμένη ιστορία, ακριβώς επειδή όπως είπα πριν, κατά πάσα πιθανότητα θα τα βάλεις σε έναν χώρο που δεν θα τα αφήνει να αποδώσουν στο μέγιστο των δυνατοτήτων τους, οπότε είναι δώρον-άδωρο να πληρώσεις πάρα πολλά λεφτά. Αν εγώ μπορούσα να ακούω μουσική από τα τωρινά μου ηχεία (Wharfedale Crystal) στο επίπεδο ποιότητας που άκουγα όταν τα είχα στο προηγούμενό μου σπίτι (στην Αγγλία, με ξύλινο πάτωμα και οροφή, μαλακούς τοίχους κλπ.) θα ήμουν υπερ-ευχαριστημένος. Αντίθετα εδώ, με τα τσιμέντα και τα πλακάκια, όπως είπα ακόμα και τα Chario των 1.500€ δεν φτουράνε.

    Συμπερασματικά, για μένα με ένα budget της τάξης των 2.000€ max και προσεκτικές επιλογές, μπορείς να έχεις ένα πλήρες σύστημα που (με τον αστερίσκο του χώρου) είναι, τουλάχιστον για τα δικά μου αυτιά, υπερ-αρκετό. Το ξέρω ότι πολλοί θα πουν ότι 2.000€ σε καιρό κρίσης είναι υπερβολικά. Από την άλλη όμως, οι περισσότεροι που ξέρω δεν έχουν πρόβλημα να δώσουν ακόμα και 1.500€ για να πάρουν την τελευταία σούπερ-ντούπερ TV με 4K και HDR10 για να βλέπουν το Survivor. Οπότε μάλλον είναι περισσότερο θέμα επιλογών, παρά κάτι άλλο. Επίσης το Hi-Fi μπορείς να το χτίσεις σιγά σιγά.

    Υ.Γ. Από εκεί και πέρα εξαρτάται φυσικά και από τα αυτιά σου.

  11. #191
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ludist Εμφάνιση μηνυμάτων
    @sweet dreams, σε ελάχιστους είναι γνωστά, προφανώς μιλάω για τον εαυτό μου. Κατάλαβες πως μιλούσα για CD της πλάκας και Focal Utopia των 180.000€ όταν έχω γράψει στο άλλο νήμα για Tascam, AKG, Bose, Bang and Olufsen, μάλλον δεν θέλεις να απαντήσεις σοβαρά. Τί με τραβάς τότε εδώ;

    Ανήκω στο νήμα «πόσα χρήματα χρειάζονται / χρειάζεστε για να ακούσετε διαφορά mp3 με flac», αλλά κανείς δεν θέλει να απαντήσει, αλλά μου είπες θα απαντήσεις εδώ. Ακόμη περιμένω.

    Ρωτάω για ηχεία (όχι για την οροφή, αλλά για το κατώφλι να ξεχωρίζουμε mp3 από flac) επειδή είναι ο ακριβότερος κρίκος. Σήμερα, η μεγάλη διαφορά στον ήχο δεν έχεις όταν πας από τον φορητό, στο κινητό, στον ενισχυτή αλλά όταν πας από φτηνά ηχεία σε ακριβά. Με άλλα λόγια αν έχεις φορητό και ψείρες, καλύτερα να πάρεις σωστά ακουστικά παρά να πάρεις κάρτα ήχου και να μείνεις με ψείρες.

    Από το ηχείο ξεκινάς, όχι από τον ενισχυτή ή την πηγή. Αλλά δεν θες να ξεκινήσουμε :-)

    2003, τώρα τα πράγματα είναι πολύ καλύτερα και μου γράφεις για CD της πλάκας.
    Mάλλον θα πρέπει να ξεκινήσουμε από την αρχή, να συστηθούμε ξανά και να βάλουμε σε μια σωστή βάση τι θεωρεί ο καθένας σοβαρό, αστείο, επιπόλαιο, κ.λ.π.
    Χρησιμοποιώ υπερβολές μερικές φορές για να τονίσω πόσο σημαντικό είναι αυτό στο οποίο αναφέρομαι (εκεί κολλάνε τα FOCAL με το CD Player της πλάκας, αν δεν το κατάλαβες...).
    Έχεις κάνει ερωτήσεις για τιμές και βλέπεις ότι απαντάω με αυτό:
    Δεν υπάρχει οροφή προς τα πάνω στο HI-FI, όσα μπορείς διαθέτεις, αν φυσικά πιστεύεις ότι μπορείς να ακούσεις κάτι παραπάνω, από εκεί ξεκινάνε όλα και εκεί επίσης σταματάνε.
    Δεν σου αρέσει η απάντηση μου;; δεν φταίω εγώ, απλά από μένα, επειδή παίρνω εδώ και 40 χρόνια πολύ σοβαρά το HI-FI, δεν θα πάρεις απαντήσεις με τιμές και υπάρχουν συγκεκριμένοι λόγοι.
    Έχουμε σταματήσει εδώ και δεκαετίες όλη η παρέα το να δίνουμε τιμές σε κάποιον που ρωτάει για μηχανήματα HI-FI και ειδικά όταν ρωτάει για ηχεία.
    -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    Ερώτηση : (δεν χρειάζομαι την προφανή απάντηση, απλά την κάνω για να δουλέψει καλύτερα το μυαλό μας)
    Είμαστε όλοι ρομπότ;;, κατασκευασμένα από το ίδιο εργοστάσιο;;, με τις ίδιες προδιαγραφές;;, κατοικούμε στα ίδια ακριβώς σπίτια;;, ακούμε την ίδια ακριβώς μουσική;;, από το ίδιο ακριβώς σύστημα;;, με τα ίδια ακριβώς αρχεία;;.................;;;;;;;;;;;;;;;.................
    ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    Υπάρχουν άνθρωποι που έχουν λεφτά και όταν τους πεις ένα ποσό για σύστημα θα γυρίσουν και θα σου πουν "σιγά ρε μα@@@α μην δώσω τόσα λεφτά για να ακούω τραγούδια.
    Υπάρχουν άλλοι που θέλουν να το πάρουν αλλά δεν τους αφήνει η κυρά γιατί θα της χαλάσει το "σαλόνι".
    Υπάρχουν άλλοι που άλλα τους λες και με άλλα γυρίζουν στο σπίτι γιατί τους έπεισε ο πωλητής ή ταιριάζουν καλύτερα στο καθιστικό.
    Υπάρχουν άλλοι που σου πετάνε την ερώτηση για να τσιμπήσεις και να αρχίσεις να αραδιάζεις διάφορα και τις περισσότερες φορές διαπιστώνεις ότι μιλάς στον αέρα.
    Υπάρχουν....Υπάρχουν.....Υπάρχουν....και τι δεν υπάρχουν εκεί έξω και γύρω μας, κάθε άνθρωπος και διαφορετική ιστορία.
    Σου είπε και συμφορουμίτης την ιστορία του πιο πάνω ότι οι φίλοι του ακούνε από "ψείρες" και θεωρούνε πεταμένα λεφτά τα καλύτερα ακουστικά.

    Ας πάμε τώρα στο περιβόητο θέμα του συστήματος και στο επίμαχο θέμα των ηχείων, γιατί εδώ είναι όλο το ζουμί της υπόθεσης.
    Κατ' αρχήν ο καθένας μας ξεκινάει το "χτίσιμο" του συστήματος του από όπου θέλει, ποιος σου είπε ότι ο κανόνας είναι να ξεκινάς από τα ηχεία;;

    Ας πιάσουμε λοιπόν τα ηχεία......
    Διαφορετικά ζευγάρια ηχείων θα ακουστούν και διαφορετικά μέσα στον ίδιο χώρο.
    Αν πάρεις 10 ζευγάρια ηχεία, στην ίδια κατηγορία τιμής, τα βάλεις μέσα στον ίδιο χώρο και βάλεις το ίδιο ακριβώς αρχείο, θα το ακούσεις διαφορετικά γιατί το κάθε ζευγάρι θα ενισχύσει, ακυρώσει, παραμορφώσει, διαφορετικές περιοχές συχνοτήτων.
    Αν βάλουμε τώρα μέσα στον χώρο και διαφορετικούς ακροατές θα ακούσουν και αυτοί διαφορετικά τα ηχεία και δεν πρόκειται να βγάλεις άκρη πιο ακούγεται καλύτερα από το άλλο.
    Ό καθένας μας λοιπόν είναι μοναδικός (παραπομπή στην ερώτηση υπερβολής) και έτσι θα πρέπει να αντιμετωπίζεται από κάποιον που έχει πέντε γνώσεις περί HΙ-FI.
    Αν βάλουμε στο παιγνίδι και τον διαφορετικό χώρο που έχει ο καθένας μας καθώς και τα υπόλοιπα μέρη του συστήματος..........ζήτω που καήκαμε............
    Μετά από αυτά και από πολλά άλλα που μπορώ να σου αραδιάσω θέλεις να σου πω τιμές για ηχεία;;;
    Τόσο "σοβαρά" λοιπόν θέλεις να σε αντιμετωπίσω πετώντας μια τιμή στο αέρα και αυτό ήταν όλο;;;;
    Και ένα στάνταρ ποσό να μου έδινες για βάση και πάλι δεν το θεωρώ σοβαρό να σου πω τι θα πάρεις γιατί θα πρέπει να ήμουν εσύ, τόσο απλά.
    Το πολύ-πολύ αν ήσουν κολλητός μου να σε συνόδευα στο μαγαζί που θα τα έπαιρνες για να τα ακούσω από περιέργεια και τίποτε άλλο.

    Ρωτάς για MP3 σε νήμα των audiophiles, οπότε δεν χρειάζεται να επεκταθούμε περισσότερο πάνω σ' αυτό το θέμα, απλά μόνο μια επισήμανση.
    Ακόμη και σε ασυμπίεστο ήχο όσα περισσότερα παρεμβάλλεις ανάμεσα στην πηγή και στα ηχεία, τόσο περισσότερο αλλοιωμένο ήχο θα έχεις.
    Βάλε την ρύθμιση στο Direct και άκου ασυμπίεστα αρχεία ή βινύλιο.
    Μην πειράζεις καθόλου τα ρυθμιστικά του συστήματος για να "φέρεις" τον ήχο εκεί που νομίζεις εσύ ότι ακούς καλύτερα, προσπάθησε να φέρεις τον χώρο στα ηχεία. Τι είπες;;; δεν μπορείς να το κάνεις;; μην ασχολείσαι καθόλου με το HI-FI, χαμένος κόπος, χρόνος και χρήμα.

    Συμφωνώ σε αρκετά με τον @Symos, διαφωνώ στο θέμα ότι δεν μπορείς να διορθώσεις έναν κακό χώρο ακρόασης. Μπορείς να τον διορθώσεις απλά πρέπει να θυσιάσεις μερικά πράγματα και να ξεπεράσεις τον σκόπελο του WAF που έγραψα σε άλλο νήμα.

    Να γράψω τελειώνοντας ότι δυστυχώς, για πολλούς από εμάς, το HI-FI είναι ακριβό και επίπονο σπόρ και απαιτεί θυσίες από πολλές πλευρές.
    Δεν είναι "έβαλα δύο ηχεία δίπλα σε μια οθόνη και ακούω μουσική".
    Έχω φίλους που έχουν ωραίο σύστημα και βαριούνται να το ανοίξουν γιατί είναι κουρασμένοι και άλλους που πήραν όταν αγόρασαν το σπίτι ένα πανάκριβο σύστημα και το έβαλαν σε χώρο με τζαμαρίες, γυμνά μάρμαρα και γυάλινα τραπέζια, αυτοί δεν θα ακούσουν ποτέ HI-FI από το σύστημα τους ας κάνει και αρκετές χιλιάδες ευρώ.

    Καλές ακροάσεις.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  12. #192
    Εγγραφή
    17-01-2004
    Περιοχή
    L. A.
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    4.516
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49.996/4.981
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - Δ. ΜΕΓΑΡΟ
    Router
    ZTE h168n
    SNR / Attn
    10(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Συμφωνώ σε όλα, θα σταθώ για λίγο σε αυτά:
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρωτάς για MP3 σε νήμα των audiophiles, οπότε δεν χρειάζεται να επεκταθούμε περισσότερο πάνω σ' αυτό το θέμα...
    Νομίζω πως είναι ανούσιο να μιλάμε για "Hi-Fi" όταν βάζουμε την παράμετρο "συμπίεση".
    Απορώ με κάποιους που ξοδεύουν χιλιάρικα για μετατροπείς DA. Τι θα βελτιώσει?
    Μπορείς όμως, με λίγα χρήματα και έξυπνη διαχείριση, να ακούσεις σωστά συμπιεσμένα αρχεία. Αν ξοδέψεις πολλά έχεις χάσει απλά τα χρήματά σου χωρίς λόγο.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να γράψω τελειώνοντας ότι δυστυχώς, για πολλούς από εμάς, το HI-FI είναι ακριβό και επίπονο σπόρ και απαιτεί θυσίες από πολλές πλευρές.
    Δεν είναι "έβαλα δύο ηχεία δίπλα σε μια οθόνη και ακούω μουσική".
    Μια μικρή διαφωνία πάνω σε αυτό, που στη βάση του φυσικά και είναι σωστό:
    Μπορείς με μια σωστή, ας την πούμε μελέτη, του χώρου σου χωρίς να ξοδέψεις χιλιάρικα να ακούσεις σωστά.
    Φυσικά θέλει ψάξιμο και σε καμία περίπτωση "αντιγραφή" αυτών που έχει ο γείτονας, γιατί απλά όπως σωστά γράφεις, μπορεί από τις κουρτίνες και μόνο να χάσεις πολλά.

  13. #193
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.691
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giwrgosth Εμφάνιση μηνυμάτων
    μπορεί από τις κουρτίνες και μόνο να χάσεις πολλά.
    Από τις κουρτίνες μόνο κερδίζεις
    Κάπου υπάρχει κι ένας συντελεστής sabine
    https://en.wikipedia.org/wiki/Wallace_Clement_Sabine

    Την ακουστική στις αίθουσες ακροάσεων την διαμορφώνουνε λογαριάζοντας κι ένα ποσοστό ακροατών (απορρόφηση ήχου)

    Μια χαρά είναι οι κουρτίνες αρκεί να μην είναι κινέζικες ανακλαστικές
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  14. #194
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giwrgosth Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συμφωνώ σε όλα, θα σταθώ για λίγο σε αυτά:

    Νομίζω πως είναι ανούσιο να μιλάμε για "Hi-Fi" όταν βάζουμε την παράμετρο "συμπίεση".
    Απορώ με κάποιους που ξοδεύουν χιλιάρικα για μετατροπείς DA. Τι θα βελτιώσει?
    Μπορείς όμως, με λίγα χρήματα και έξυπνη διαχείριση, να ακούσεις σωστά συμπιεσμένα αρχεία. Αν ξοδέψεις πολλά έχεις χάσει απλά τα χρήματά σου χωρίς λόγο.

    Μια μικρή διαφωνία πάνω σε αυτό, που στη βάση του φυσικά και είναι σωστό:
    Μπορείς με μια σωστή, ας την πούμε μελέτη, του χώρου σου χωρίς να ξοδέψεις χιλιάρικα να ακούσεις σωστά.
    Φυσικά θέλει ψάξιμο και σε καμία περίπτωση "αντιγραφή" αυτών που έχει ο γείτονας, γιατί απλά όπως σωστά γράφεις, μπορεί από τις κουρτίνες και μόνο να χάσεις πολλά.
    Στο νήμα που είμαστε, προσωπικά δεν θέλω να αναφέρω καθόλου τον όρο συμπίεση, είναι η καταστροφή της μουσικής.

    Σε ασυμπίεστο αρχείο θα ακούσεις διαφορές από τους μετατροπείς, σε συμπιεσμένο τίποτα.

    Δεν διαφωνούμε ως προς την διαμόρφωση του χώρου.

    Συμφωνώ σε αρκετά με τον @Symos, διαφωνώ στο θέμα ότι δεν μπορείς να διορθώσεις έναν κακό χώρο ακρόασης. Μπορείς να τον διορθώσεις απλά πρέπει να θυσιάσεις μερικά πράγματα και να ξεπεράσεις τον σκόπελο του WAF που έγραψα σε άλλο νήμα.
    Θεωρώ No1 το θέμα γυναίκας στην όλη υπόθεση, αν είσαι εργένης ή έχεις "σκίσει την γάτα" στο συγκεκριμένο θέμα, ΟΚ.
    Ένα μικρό παράδειγμα, άντε να πείσεις την γυναίκα ότι τα βαριά χαλιά και οι βαριές κουρτίνες που έχεις βάλει για μείωση των ανεπιθύμητων ανακλάσεων θα είναι εκεί και το καλοκαίρι.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  15. #195
    Εγγραφή
    17-01-2004
    Περιοχή
    L. A.
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    4.516
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49.996/4.981
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - Δ. ΜΕΓΑΡΟ
    Router
    ZTE h168n
    SNR / Attn
    10(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια χαρά είναι οι κουρτίνες αρκεί να μην είναι κινέζικες ανακλαστικές
    Που λέει ο λόγος, όπου κουρτίνες βάλε το τραπέζι, το βαζο, βγάζο κοκ

Σελ. 13 από 73 ΠρώτηΠρώτη ... 381112131415182333 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 519
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-06-16, 20:09
  2. Το καζάνι των Βαλκανίων: η Σρεμπρένιτσα των Ελλήνων
    Από no_logo στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 197
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-03-16, 14:20
  3. Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-03-16, 21:50

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας