Σελ. 1 από 72 12361121 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 1078
  1. #1
    Εγγραφή
    17-09-2006
    Περιοχή
    Σαλόνικα City - Αγ. Παύλος
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    2.726
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    Inalan
    Router
    ZTE F6600P
    SNR / Attn
    ~(dB) / ~(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα πικάπ ούτως ή άλλως ως αναλογικά-μηχανικά μέσα, για να εκρήγνυνται είναι. Ε τώρα θα το κάνουν από μόνα τους.
    χωρίς να είμαι δα Ο σουπερ audiophile ( το σπορ θέλει λεφτά, και εγώ δεν ) , έχω βρεθεί σε προσεγμένα διαμορφωμένο χώρο με ταυτόχρονα αναλογικό και ψηφιακό setup (πηγές,προενισχυτές,τελικοί,ηχεία) .

    το Dark Side of the Moon κ.α. και μερικά allegro μέρη από κλασσική, στο αναλογικό σύστημα με το πικαπ και τους κορυφαίους λαμπάτους και τα B&W αν θυμάμαι καλά, είχε μια "ομορφιά" και "ζεστασιά", που το ψηφιακό σύστημα απλά δεν την είχε.
    το ψηφιακό είχε ανώτερη αναλυτικότητα και ευκρίνεια,και σαφέστατο soundstage,δηλαδή "ζωγραφιζόταν" η Φιλαρμονική μπροστά σου νόμιζες οτι λίγα βήματα μπροστά σου ήταν το κοντραμπάσο π.χ., ΑΛΛΑ ήταν "ψυχρό". το ψηφιακό σύστημα οδηγούσε MartinLogan θυμάμαι.

    1 από τις 2-3 φορές στη ζωή μου -μέχρι τώρα- που ζήλεψα τους βρωμολεφτάδες


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gordito Εμφάνιση μηνυμάτων
    Tα αστεια για την exploding Samsung παυουν να ειναι αστεια οταν δεν ειναι ευφανταστα και ειναι τυπου

    "wow, τωρα και exploding ηχεια"
    "Εκανε το μπαμ στην αγορα και αγορασε την Harman"

    Δηλαδη, σοβαρα τωρα;

    Περιμενω και τον Nozomi, να μας πει για τα 400€ που εσκασε για tablet και δεν πηρε αναβαθμιση ποτε.
    ε να, γιαυτο δεν μπορείς να κάνεις μια συζήτηση. λαμπαδιάζεις με την μία.

  2. #2
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Το πρόβλημα με τον ήχο είναι πολύπλοκο και δεν αναλώνεται απλά στο ψηφιακό vs αναλογικό. Παίζουν άπειρα πράγματα ρόλο. Από την αρχική κόπια έως το τελικό mastering. Υπάρχουν διαφορές που δεν τις αντιλαμβανόμαστε αλλά παίζουν ρόλο στο τέλος. Το πιο απλό που θα αναφέρω είναι το streaming. Το mp3 και το aac που υπάρχουν στο 99% των υπηρεσιών είναι lossless. Και επίσης το 99% των μηχανημάτων που θα παιχτούν είναι επίσης χαμηλής ποιότητας. Οπότε αν δεν γίνει σωστή αρχική επεξεργασία θα πάρεις ένα θόρυβο και τίποτε άλλο. Και για να απαντήσω στον Wantilles. Όταν έχεις αναλογική κόπια ενός δίσκου ή κασέτας είναι σχεδόν αδύνατο να πάρεις καλύτερο ψηφιακό ήχο χωρίς μηχανικό ήχου με @@. Δεν προσθέτεις απλά πληροφορία χωρίς λογική όπως κάνουν οι περισσότεροι. Και φυσικά δεν μπορείς να αναστήσεις τον John Lennon για να παίξει πάλι με τους υπόλοιπους το Eleanor Rigby. Γι' αυτό τα πικάπ παραμένουν ακόμη εκεί και οι λαμπάτοι τους κάνουν παρέα.


    Αυτά τα ολίγα. Πάντως εγώ θέλω τώρα για τις γιορτές ένα σετάκι ενισχυτικών. Ένα player ML No 519, ένα προενισχυτή No 52 και ένα σετ τελικών No 53. Τα κόστη ανθρώπινα. 17.000 ο player, 30.000 ο προενισχυτής και 50.000 το ζεύγος τελικών. Ούτε 100,000€. Κοψοχρονιά.

  3. #3
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.963
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Artemius Εμφάνιση μηνυμάτων
    χωρίς να είμαι δα Ο σουπερ audiophile ( το σπορ θέλει λεφτά, και εγώ δεν ) , έχω βρεθεί σε προσεγμένα διαμορφωμένο χώρο με ταυτόχρονα αναλογικό και ψηφιακό setup (πηγές,προενισχυτές,τελικοί,ηχεία) .

    το Dark Side of the Moon κ.α. και μερικά allegro μέρη από κλασσική, στο αναλογικό σύστημα με το πικαπ και τους κορυφαίους λαμπάτους και τα B&W αν θυμάμαι καλά, είχε μια "ομορφιά" και "ζεστασιά", που το ψηφιακό σύστημα απλά δεν την είχε.
    το ψηφιακό είχε ανώτερη αναλυτικότητα και ευκρίνεια,και σαφέστατο soundstage,δηλαδή "ζωγραφιζόταν" η Φιλαρμονική μπροστά σου νόμιζες οτι λίγα βήματα μπροστά σου ήταν το κοντραμπάσο π.χ., ΑΛΛΑ ήταν "ψυχρό". το ψηφιακό σύστημα οδηγούσε MartinLogan θυμάμαι.

    1 από τις 2-3 φορές στη ζωή μου -μέχρι τώρα- που ζήλεψα τους βρωμολεφτάδες
    Και πού να έβλεπες (και να άκουγες) Focal JMLab Utopia οδήγούμενα από 2x Mark Levinson μονομπλοκ Και μόνο με την όψη με έπιασε ένα ρίγος συγκίνησης

    Λάμπες πάντως μόνο για ενισχυτικά κιθάρας Για hi-fi κλασσικό τρανζίστορ
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  4. #4
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και πού να έβλεπες (και να άκουγες) Focal JMLab Utopia οδήγούμενα από 2x Mark Levinson μονομπλοκ Και μόνο με την όψη με έπιασε ένα ρίγος συγκίνησης

    Λάμπες πάντως μόνο για ενισχυτικά κιθάρας Για hi-fi κλασσικό τρανζίστορ
    Ομοιοπαθής;;; Σε διπλανό forum έσκασαν μύτη κάτι panel Magnepan στα 500€. Είναι που το σπίτι μου δεν έχει χώρο. Αλλιώς θα τα είχα ήδη χτυπήσει.

  5. #5
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.963
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Ομοιοπαθής δε λες τίποτα Σήμερα αγόρασα αυτά:

    http://www.monitoraudio.co.uk/products/bronze/bronze-6

    Ενισχυτή έχω έναν τελικό που είχε σχεδιάσει το αφεντικό μου όταν δούλευα σε service hi-fi (χωρίς να θέλω να περιαυτολογήσω το μηχανάκι σπέρνει ). Προ θα βάλω τον Marantz NR1506.
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  6. #6
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Σε βρίσκω σωστό. Εγώ παίζω προς το παρόν με ένα απλό Denon PMA-720AE και τα Dali Zensor 1. Και το ψάχνω για αναβάθμιση. Είδα τις προάλλες τα ενεργά Yamaha NX-N500 που έχουν και DAC πάνω αλλά μιλάμε για 750€ μείον την τιμή των υπαρχόντων μηχανημάτων. Από την άλλη σκέφτομαι κάτι πιο προσιτό όπως ένα raspberry Pi με το HifiBerry που έχω ακούσει εξαιρετικά λόγια και αργότερα για κάτι άλλο.

  7. #7
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.963
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Ήμουν μεταξύ των Monitor Audio Bronze 6, Dali Zensor 7 και των Focal Chorus 714 ή 716. Δυστυχώς τα τελευταία δεν υπήρχαν για ακρόαση. Έτσι η σύγκριση έγινε μεταξύ των MA και των Dali. Κατέληξα στα ΜΑ γιατί στα δικά μου αυτιά με τον ενισχυτή μου φάνηκαν πιο αεράτα, με καλύτερο soundstage και καλύτερο μπάσο.

    Πριν μερικούς μήνες είχα δει σε προσφορά τα Dali Opticon 6 Mk2 που πρέπει να είναι φοβερό ηχείο. Δυστυχώς έκατσε μια στραβή και δε μπόρεσα να τα χτυπήσω.
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  8. #8
    Εγγραφή
    27-08-2004
    Περιοχή
    internet
    Μηνύματα
    23.371
    Downloads
    58
    Uploads
    17
    Άρθρα
    9
    Ταχύτητα
    49999 / 4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΩΝ
    Η Schiit βγάζει ωραία DAC αλλά ανεβαίνει γρήγορα το κόστος... Βέβαια, μια φορά ζούμε.
    Gentoo Linux: mess with the best and you might learn something
    δικτυακή παράσταση | twitter | within specifications
    Αν φτάσω τα 100 και με ρωτήσουν το μυστικό της μακροζωίας θα πω: Πάντα είχα 3 ποτήρια μπροστά μου· ένα με νερό, ένα με καφέ & ένα με αλκοόλ.

  9. #9
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.592
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ήμουν μεταξύ των Monitor Audio Bronze 6, Dali Zensor 7 και των Focal Chorus 714 ή 716. Δυστυχώς τα τελευταία δεν υπήρχαν για ακρόαση. Έτσι η σύγκριση έγινε μεταξύ των MA και των Dali. Κατέληξα στα ΜΑ γιατί στα δικά μου αυτιά με τον ενισχυτή μου φάνηκαν πιο αεράτα, με καλύτερο soundstage και καλύτερο μπάσο.

    Πριν μερικούς μήνες είχα δει σε προσφορά τα Dali Opticon 6 Mk2 που πρέπει να είναι φοβερό ηχείο. Δυστυχώς έκατσε μια στραβή και δε μπόρεσα να τα χτυπήσω.
    Από τα πόσα watt και πάνω ενεργοποιείται το ηχείο ?
    Μ2 ο χώρος σου?
    Εχεις 2 ή 4 ηχε'ια ?

    Εχω ΜΑ silver rs 6 http://www.monitoraudio.co.uk/produc.../silver-rs/rs6
    Ειχαν αγοραστεί σε αντικατάσταση celestion ditton 15xr https://www.google.gr/search?q=celes...h1lfBIVQ3FM%3A
    γιατί είχαν χαλαρώσει η μεμβράνες στα μπάσσα και τέλος κάηκε κι ένα tweeter

    Δεν νομίζω ότι θα ξαναγοράσω ΜΑ. Το ηχείο είναι μπασαριστό κι αργεί να πάρει μπρός. Το tweeter ανύπαρκτο σε σχέση με τα celestion.
    Εχω 4 ηχεία

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mrsaccess Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η Schiit βγάζει ωραία DAC αλλά ανεβαίνει γρήγορα το κόστος... Βέβαια, μια φορά ζούμε.
    Κι αυτή τη φορά που ζούμε, το dac του αυτιού μεταλλάσεται. Στις μεγάλες ηλικίες χάνει πρίμα κερδίζει μπάσσα, στις μικρότερες ανάποδα
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  10. #10
    Εγγραφή
    21-09-2004
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    978
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    Technicolor TG788vn
    SNR / Attn
    8(dB) / 48(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tiffany Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το mp3 και το aac που υπάρχουν στο 99% των υπηρεσιών είναι lossless.
    Uuhhmmm... let me think... uuhhhmm... No.

  11. #11
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.963
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από τα πόσα watt και πάνω ενεργοποιείται το ηχείο ?
    Μ2 ο χώρος σου?
    Εχεις 2 ή 4 ηχε'ια ?
    1. Τί να σου πω. Πάντως το MA μου φάνηκε πιο ζωντανό και αεράτο σε χαμηλότερες εντάσεις από το Dali. Το τελευταίο ήθελε παραπάνω ρεύμα για να αρχίσει να ζωντανεύει.
    2. ~14m2
    3. 2
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  12. #12
    Εγγραφή
    17-01-2004
    Περιοχή
    L. A.
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    4.516
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49.996/4.981
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - Δ. ΜΕΓΑΡΟ
    Router
    ZTE h168n
    SNR / Attn
    10(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    1. Τί να σου πω. Πάντως το MA μου φάνηκε πιο ζωντανό και αεράτο σε χαμηλότερες εντάσεις από το Dali. Το τελευταίο ήθελε παραπάνω ρεύμα για να αρχίσει να ζωντανεύει.
    90 dB ευαισθησία έχουν και τα δύο, άρα θα πρέπει να ακούς ίδιες στάθμες στην ίδια ισχύ.
    Από εκεί και πέρα παίζει ρόλο τι μπορείς να ακούσεις, οπότε μπορεί να σου φανεί πιο ζωντανό ένα ηχείο λόγο διαφοράς στην απόκριση συχνοτήτων.

    Την ερώτηση του Δημήτρη δεν κατάλαβα, στα πόσα watt δηλαδή ενεργοποιείτε το ηχείο, αλλά μάλλον εννοεί σε τι στάθμη μπορείς να ακούσεις σωστά.

  13. #13
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.592
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giwrgosth Εμφάνιση μηνυμάτων
    90 dB ευαισθησία έχουν και τα δύο, άρα θα πρέπει να ακούς ίδιες στάθμες στην ίδια ισχύ.
    Από εκεί και πέρα παίζει ρόλο τι μπορείς να ακούσεις, οπότε μπορεί να σου φανεί πιο ζωντανό ένα ηχείο λόγο διαφοράς στην απόκριση συχνοτήτων.

    Την ερώτηση του Δημήτρη δεν κατάλαβα, στα πόσα watt δηλαδή ενεργοποιείτε το ηχείο, αλλά μάλλον εννοεί σε τι στάθμη μπορείς να ακούσεις σωστά.
    Ακριβώς
    Κάποια ηχεία σε χαμηλότερη ένταση (στάθμη) βγάζανε σωστό ήχο
    Σε άλλα έπρεπε να δώσεις περισσότερα db για να πάρεις σωστό ήχο

    Αυτό λέγαμε παλιά ενεργοποίηση ηχείου
    Γιατί σε διαμερίσματα μένουμε οι περισσότεροι, δεν μπορούμε να το μπουμπουνίζουμε

    Συνήθως όσο λιγότερα rms έχει ένα ηχείο, τόσο χαμηλότερα ξεκινούσε
    Παλιά είχαμε ποιοτικότατα ηχεία στα 60w, τώρα τα περισσότερα έχουν πάει στα 100-120, με αποτέλεσμα να ανεβαίνει κι η ενεργοποίηση
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  14. #14
    Εγγραφή
    13-04-2006
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    244
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Αυτό το σημείο "ενεργοποιήσης ηχείου" πως μπορούμε να το βρούμε για τα ηχεία μας ή αναγράφεται κάπως στα τεχνικά χαρακτηριστικά?

  15. #15
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.963
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giwrgosth Εμφάνιση μηνυμάτων
    90 dB ευαισθησία έχουν και τα δύο, άρα θα πρέπει να ακούς ίδιες στάθμες στην ίδια ισχύ.
    Από εκεί και πέρα παίζει ρόλο τι μπορείς να ακούσεις, οπότε μπορεί να σου φανεί πιο ζωντανό ένα ηχείο λόγο διαφοράς στην απόκριση συχνοτήτων.
    Δε μίλησα για στάθμες στην ίδια ισχύ. Είπα πιο ζωντανό και πιο αεράτο. Πολλά μπορεί να παίζουν ρόλο (ή όχι), πχ το ΜΑ έχει ένα μεγάφωνο παραπάνω και είναι στα 8Ohm, το Dali είναι 6Ohm, κτλ. Αλλά στο τέλος δεν είναι τα νούμερα, αλλά το τι αντιλαμβάνεται ο κάθε ακροατής

    Ο πωλητής που με βοήθησε στην ακρόαση, προτιμάει και έχει τα Dali με λαμπάτο τελικό. Συνάδελφός του προτιμάει τα MA. Γι' αυτό είπα ότι στα δικά μου αυτιά και με το δικό μου ενισχυτή τα ΜΑ μου φάνηκαν καλύτερα. Κρίμα που δεν είχαν τα Focal. Ήθελα πολύ να τα ακούσω.
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


Σελ. 1 από 72 12361121 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 519
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-06-16, 20:09
  2. Το καζάνι των Βαλκανίων: η Σρεμπρένιτσα των Ελλήνων
    Από no_logo στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 197
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-03-16, 14:20
  3. Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-03-16, 21:50

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας