Σελ. 23 από 73 ΠρώτηΠρώτη ... 313182122232425283343 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 331-345 από 1085
  1. #331
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.270
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Έχω την εντύπωση ότι δεν ήταν project αλλά αντίγραφο. Είδα ότι είχε πολύ πλαστικούρα Δεν είμαι όμως και σίγουρος.

  2. #332
    Εγγραφή
    19-05-2009
    Περιοχή
    ΜΑΡΟΥΣΙ
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    590
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54993/5503
    ISP
    Forthnet
    Router
    Thechnicolor TG788vn v2
    SNR / Attn
    11,4(dB) / 14,3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Θα ήθελα μια γνώμη από τους audiophiles
    Έχω έναν ενισχυτή Pioneer SA-720 του 1981 που δουλεύει κανονικά.
    https://www.hifiengine.com/manual_li...r/sa-720.shtml
    Έλεγα να κάτσω να του αλλάξω όλους τους πυκνωτές.
    Αξίζει ο κόπος? Θα υπάρξει διαφορά στον ήχο?
    Χρειάζεται τίποτε άλλο αλλαγή?
    Intel i7-9700F | Gigabyte Z370 HD3 | Be Quiet Dark Rock Pro 4 | HuperX Fury DDR4 2666 Mhz 16 GB (2x8GB) | Asus Radeon RX 6600 XT 8GB Dual OC | XFX TS 550W | Samsung 860 Evo 250GB | Seagate Barracuda 2TB | Be Quiet Pure Base 600

  3. #333
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.270
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Έχω τον sa 710 ενός έτους παλαιότερο μοντέλο. Παίζει όπως έπαιζε ή έτσι τουλάχιστον ακούνε τα αυτιά μου.
    Τι πρόβλημα σου παρουσιάζει;
    Είχε ένα θέμα ο επιλογέας εισόδου και το έφτιαξα με καθάρισμα.
    Ένας καλός ενισχυτής της σειράς ήταν. Το περιοδικό ήχος τους είχε κατατάξει δευτερους ή τρίτους στα συγκριτικά τεστ της εποχής εκείνης. Δεν νομίζωμίζω να αξίζει να κάνεις αυτό που λες. Εκτός αν υπάρχουν συναισθηματικοί λόγοι.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος thourios : 29-07-18 στις 15:55.

  4. #334
    Εγγραφή
    19-05-2009
    Περιοχή
    ΜΑΡΟΥΣΙ
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    590
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54993/5503
    ISP
    Forthnet
    Router
    Thechnicolor TG788vn v2
    SNR / Attn
    11,4(dB) / 14,3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thourios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω τον sa 710 ενός έτους παλαιότερο μοντέλο. Παίζει όπως έπαιζε ή έτσι τουλάχιστον ακούνε τα αυτιά μου.
    Τι πρόβλημα σου παρουσιάζει;
    Είχε ένα θέμα ο επιλογέας εισόδου και το έφτιαξα με καθάρισμα.
    Ένας καλός ενισχυτής της σειράς ήταν. Το περιοδικό ήχος τους είχε κατατάξει δευτερους ή τρίτους στα συγκριτικά τεστ της εποχής εκείνης. Δεν νομίζωμίζω να αξίζει να κάνεις αυτό που λες. Εκτός αν υπάρχουν συναισθηματικοί λόγοι.
    Δεν παρουσιάζει κανένα πρόβλημα και δεν υπάρχουν συναισθηματικοί λόγοι.Για λόγους συντήρησης το λέω, αν χρειάζεται φυσικά....
    Αν θυμάμαι καλά είχα αλλάξει 2006-2007 μόνο τους δύο μεγάλους πυκνωτές που έχει.
    Intel i7-9700F | Gigabyte Z370 HD3 | Be Quiet Dark Rock Pro 4 | HuperX Fury DDR4 2666 Mhz 16 GB (2x8GB) | Asus Radeon RX 6600 XT 8GB Dual OC | XFX TS 550W | Samsung 860 Evo 250GB | Seagate Barracuda 2TB | Be Quiet Pure Base 600

  5. #335
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.270
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Αφού δεν υπάρχει πρόβλημα εγώ θα τον άφηνα όπως έχει.

  6. #336
    Το avatar του μέλους eyw
    eyw Guest
    Νομίζω ότι είναι υπερβολή να αλλάξεις όλους τους πυκνωτές, ακόμα και αν έχεις την εμπειρία και τον εξοπλισμό.
    Θα το κουβέντιαζα αν πρέπει να αλλαχτούν μερικοί στην πορεία του σήματος. (δεν εχω δει το σχέδιο ακόμα και έχω ξεχάσει ποιοί τύποι πυκνωτών είναι χαιφιντελιάρικοι)

    Θα συνιστούσα να αυξήσεις την χωρητικότητα των πυκνωτών εξομαλύνσεως στο τροφοδοτικό. 1 ζεύγος 15,000μF+15,000μF ανά κανάλι θα ήταν ότι πρέπει.
    Το ανέφερε πριν καμιά 40αριά χρόνια ο Σπίνουλας στον ήχο και έκανε υπολογισμούς και έβρισκε παλαβά νούμερα για 1 ή 5% ripple υπό πλήρες φορττίο.
    Τσέκαρε και την γέφυρα αν τους αντέχει.
    Οι πυκνωτές εννοείται ότι θα είναι Rubicon, Nichikon και/ή ό,τι άλλο εξάρτημα boutique μπορείς να βρείς.

    Αν δεν θες να το σκαλίσεις τόσο πολύ, πχ μπορεί και να μην χωράνε 60,000μF/40V στο κουτί, αν σου κάνει κέφι μπορείς να πετύχεις παρόμοιο αποτέλεσμα με 2 μπαταρίες 24VDC (συσσωρευτές, πχ από UPS) και να συνδέσεις με δίοδο την +24VDC στο +Ve rail και την -24VDC στο -Ve rail.
    Εννοείται ότι θα πρέπει να τις φορτίζεις κιόλας, το πόσο συχνά εξαρτάται από το πόσο δυνατά ακούς.

  7. #337
    Εγγραφή
    19-05-2009
    Περιοχή
    ΜΑΡΟΥΣΙ
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    590
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54993/5503
    ISP
    Forthnet
    Router
    Thechnicolor TG788vn v2
    SNR / Attn
    11,4(dB) / 14,3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από eyw Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζω ότι είναι υπερβολή να αλλάξεις όλους τους πυκνωτές, ακόμα και αν έχεις την εμπειρία και τον εξοπλισμό.
    Θα το κουβέντιαζα αν πρέπει να αλλαχτούν μερικοί στην πορεία του σήματος. (δεν εχω δει το σχέδιο ακόμα και έχω ξεχάσει ποιοί τύποι πυκνωτών είναι χαιφιντελιάρικοι)

    Θα συνιστούσα να αυξήσεις την χωρητικότητα των πυκνωτών εξομαλύνσεως στο τροφοδοτικό. 1 ζεύγος 15,000μF+15,000μF ανά κανάλι θα ήταν ότι πρέπει.
    Το ανέφερε πριν καμιά 40αριά χρόνια ο Σπίνουλας στον ήχο και έκανε υπολογισμούς και έβρισκε παλαβά νούμερα για 1 ή 5% ripple υπό πλήρες φορττίο.
    Τσέκαρε και την γέφυρα αν τους αντέχει.
    Οι πυκνωτές εννοείται ότι θα είναι Rubicon, Nichikon και/ή ό,τι άλλο εξάρτημα boutique μπορείς να βρείς.

    Αν δεν θες να το σκαλίσεις τόσο πολύ, πχ μπορεί και να μην χωράνε 60,000μF/40V στο κουτί, αν σου κάνει κέφι μπορείς να πετύχεις παρόμοιο αποτέλεσμα με 2 μπαταρίες 24VDC (συσσωρευτές, πχ από UPS) και να συνδέσεις με δίοδο την +24VDC στο +Ve rail και την -24VDC στο -Ve rail.
    Εννοείται ότι θα πρέπει να τις φορτίζεις κιόλας, το πόσο συχνά εξαρτάται από το πόσο δυνατά ακούς.
    Ευχαριστώ για τις συμβουλές, αλλά δεν έχω τόσες γνώσεις.
    Να αλλάξω έναν πυκνωτή μπορώ... αλλά μέχρι εκεί.
    Όπως προείπα το είχα πάει σε κάποιο μάστορα πριν περίπου 10 χρόνια και άλλαξε τους 2 μεγάλους πυκνωτές που έχει.
    μF δεν θυμάμαι (κάποιες δεκάδες χιλιάδες) και μάλιστα μου είπε, ότι έβαλε πολύ καλύτερη ποιότητα από αυτούς που είχε.
    Απ΄ότι καταλαβαίνω δεν πειράζω τίποτα.
    Intel i7-9700F | Gigabyte Z370 HD3 | Be Quiet Dark Rock Pro 4 | HuperX Fury DDR4 2666 Mhz 16 GB (2x8GB) | Asus Radeon RX 6600 XT 8GB Dual OC | XFX TS 550W | Samsung 860 Evo 250GB | Seagate Barracuda 2TB | Be Quiet Pure Base 600

  8. #338
    Το avatar του μέλους eyw
    eyw Guest
    Υπάρχει κάποιος στην Αθήνα (ή αλλού) που εμπορεύεται είδη φετίχ για χαϊφιντελάδες και λοιπούς αρρώστους?

    Εχω Dual CS-506 και έχει παλιώσει ο ιμάντας και το στροβοσκόπιο στις 33⅓ πάει πίσω ενώ το κουμπί είναι στο τέρμα +
    Θέλω και ζυγαριά για μετράω το 1.75g βάρος ανάγνωσης, το ρυθμιστήρι στο βραχίονα δεν είναι ακριβές.

    Βελόνες (ortofon, AKG) ποιός έχει?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος eyw : 19-08-18 στις 00:43.

  9. #339
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Στα μεγάλα μαγαζιά δεν ξέρω αν θα βρεις εύκολα. Τείνουν να γίνουν μπουτίκ - εκθεσιακοί χώροι. Στα 2 "διπλανά" forum avclub & avsite βλέπω συχνά πυκνά τέτοιες ερωτήσεις. Δες μήπως εκεί βρεις κάτι.

    Τον τελευταίο καιρό αποφάσισα να μείνω με ελάχιστα προγράμματα στο PC και είπα να κρατήσω μόνο το Roon για μουσική και το jriver σαν universal player. Επέλεξα το δεύτερο καθώς παίζει bitperfect αρχεία ήχου οπότε για κάτι γρήγορο δεν χρειάζεται να ανοίγω το άλλο. Έχει 1002 προβλήματα μεν αλλά γενικά είναι καλό. Τελικά αποφάσισα να το πετάξω μια για πάντα ή μέχρι να αλλάξουν μυαλά στην εταιρία. Έκανα μια απλή ερώτηση δηλαδή πως μπορώ να ανοίγω ένα αρχείο και αυτόματα να προστίθενται και τα υπόλοιπα του φακέλου. Όπως δηλαδή γίνεται σε όλα τα υπόλοιπα της αγοράς. Μου απάντησαν πως είμαι οπισθοδρομικός και δε χρησιμοποιώ το πρόγραμμα όπως πρέπει. Ευγενέστατα τους απάντησα πως δεν μπορώ να το δουλέψω σαν βιβλιοθήκη καθώς δεν έχει τις δυνατότητες ούτε του Roon, ούτε του Plex. Και φυσικά διέγραψαν την απάντηση μου καθώς είναι υπεράνω κριτικής και με κλείδωσαν. Τους έριξα και ένα χέσιμο στα σχόλια της απεγκατάστασης και τέλος. Μέσα σε ένα χρόνο τους έχω δώσει 100€ και το έχω δουλέψει ελάχιστα.

    Και το γ@μημένο είναι εξαιρετικό. Είναι το μόνο cross platform bitperfect. Παίζει τα πάντα και είναι και βιβλιοθήκη. Αλλά έχει κάποια λογικά προβλήματα - ελλείψεις τα οποία αρνούνται να τα ακούσουν και να τα συζητήσουν. Και από την άλλη βλέπω τα άλλα 2 προϊόντα που χρησιμοποιώ και είναι υπόδειγμα κοινότητας. Πχ στο Roon το μόνο που είναι taboo είναι η δυνατότητα πλοήγησης μέσω φακέλων. Όλα τα άλλα τα συζητάς. Και βλέπεις ανθρώπους μέσα που έχουν από ένα απλό Raspbery pi των 30€ μέχρι μηχανήματα των 200.000€. Και ασχολούνται με όλους το ίδιο. Τα ίδια και στο Plex.

  10. #340
    Εγγραφή
    31-10-2008
    Μηνύματα
    2.594
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Conn-x OTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από eyw Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχει κάποιος στην Αθήνα (ή αλλού) που εμπορεύεται είδη φετίχ για χαϊφιντελάδες και λοιπούς αρρώστους?

    Εχω Dual CS-506 και έχει παλιώσει ο ιμάντας και το στροβοσκόπιο στις 33⅓ πάει πίσω ενώ το κουμπί είναι στο τέρμα +
    Θέλω και ζυγαριά για μετράω το 1.75g βάρος ανάγνωσης, το ρυθμιστήρι στο βραχίονα δεν είναι ακριβές.

    Βελόνες (ortofon, AKG) ποιός έχει?
    Κάνε μια ερώτηση μπας κι έχει κάτι ο Πουτούς
    https://exclusiveaudio.gr/
    Για να ζητάς βελόνες,υποθέτω πως έχεις κεφαλή κινητού μαγνήτη,έτσι?

  11. #341
    Εγγραφή
    27-10-2005
    Περιοχή
    Cetines
    Μηνύματα
    1.590
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Άρθρα
    10
    Ταχύτητα
    27031/2703kBit/s
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΜΦΙΣΣΑ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    16.1(dB) / 12.0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από eyw Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχει κάποιος στην Αθήνα (ή αλλού) που εμπορεύεται είδη φετίχ για χαϊφιντελάδες και λοιπούς αρρώστους?

    Εχω Dual CS-506 και έχει παλιώσει ο ιμάντας και το στροβοσκόπιο στις 33⅓ πάει πίσω ενώ το κουμπί είναι στο τέρμα +
    Θέλω και ζυγαριά για μετράω το 1.75g βάρος ανάγνωσης, το ρυθμιστήρι στο βραχίονα δεν είναι ακριβές.

    Βελόνες (ortofon, AKG) ποιός έχει?
    Η "ακουστική κρήτης" αντιπροσωπεύει τα πικάπ dual. Κάν' τους ένα τηλεφώνημα.

    Για ζυγαριά δες εδώ:

    Βελόνες στο 3345.gr

    Καλές βινυλιακές ακροάσεις!
    Για μας τους καταλανούς συγκεκριμένα το Εμπόριον έχει μια ιδιαίτερη σημασία γιατί λόγω γεωγραφίας και λόγω ιστορίας είμαστε πιο κοντά στους έλληνες παρά στους υπόλοιπους ισπανούς. Κάτι αυτονόητο και λογικό. Ε.Α.

  12. #342
    Εγγραφή
    06-02-2008
    Μηνύματα
    505
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ HOL Full
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ
    Router
    NetFaster IAD
    SNR / Attn
    20(dB) / 21(dB)
    Θα σου πρότεινα να κάνεις μια επίσκεψη και στο diapasonhifi.gr που βρίσκεται στην Δάφνη. Πολύ εξυπηρετικοί άνθρωποι με βαθιά γνώση στον ήχο.
    System: CPU AMD FX-8300, 16G RAM, Mobo: Asrock 970 Extreme 3,GPU:XFX RX460, OS:Fedora 28 64bit

  13. #343
    Εγγραφή
    16-10-2006
    Περιοχή
    Καλλιθέα, Αθήνα
    Μηνύματα
    6.627
    Downloads
    46
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    212751/21998
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone H 300s
    SNR / Attn
    17.6(dB) / 0.0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μήπως έχετε γνώμη/πρόταση για φορητό σύστημα ηχείων bluetooth με πολύ καλό (για τα δεδομένα μιας τέτοιας συσκευής) ήχο;

  14. #344
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Έχουμε κανέναν κινέζικο ή μη DAC να προτείνουμε με ταβάνι τα 50 ευρώ;
    Λογικά θα πρέπει να υπάρχουν αξιόλογες προτάσεις. Δλδ δε βλέπω γιατί να μην υπάρχουν κοπιές των DAC των 300-500 ευρώ πριν 5 χρόνια στα 50 ευρώ σήμερα.
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

  15. #345
    Εγγραφή
    21-09-2004
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    980
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    Technicolor TG788vn
    SNR / Attn
    8(dB) / 48(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φανερός Πράκτωρ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχουμε κανέναν κινέζικο ή μη DAC να προτείνουμε με ταβάνι τα 50 ευρώ;
    Λογικά θα πρέπει να υπάρχουν αξιόλογες προτάσεις. Δλδ δε βλέπω γιατί να μην υπάρχουν κοπιές των DAC των 300-500 ευρώ πριν 5 χρόνια στα 50 ευρώ σήμερα.
    Το πρόβλημα με τα DAC είναι ότι δεν αρκούν τα specs για να τα κρίνεις. Μπορεί να δοκιμάσεις 2 DAC με το ίδιο ακριβώς τσιπ και το ένα να είναι μάπα και το άλλο φανταστικό.
    Οπότε για να σου απαντήσει κάποιος θα πρέπει να τα έχει δοκιμάσει και είναι δύσκολο να βρεις κάποιον να έχει δοκιμάσει πολλά για να έχει άποψη αλλά ακόμα και τότε, είναι η υποκειμενική άποψη ενός. Ακόμα πιο δύσκολο είναι να βρεις πολλούς να έχουν δοκιμάσει τα ίδια DAC για να βγάλεις συμπέρασμα.

    Αυτό που λέω παραπάνω για τα specs είναι επίσης ο λόγος που δεν συμβαίνει αυτό που λες, δηλαδή τα παλιά DACs των 300-500 ευρώ να "αντιγράφονται" από τους κινέζους και να πωλούνται για 50. Θέλει πολύ R&D και δοκιμές για να φτιάξεις κάτι καλό (άρα ανεβαίνει το κόστος) δεν αρκεί να βάλεις απλά τα ίδια τσιπάκια. Όχι βέβαια πως αποκλείεται να υπάρχει κάποιο ή κάποια κινέζικα που τυχαίνει να είναι καλά, αλλά μετά ερχόμαστε στο πρώτο point, πώς δηλαδή θα το ξέρεις εσύ ότι είναι καλά;

    Με βάση τα παραπάνω, νομίζω θα πρέπει να αφιερώσεις μερικές ώρες για research, ψάχνοντας είτε για reviews από εξειδικευμένα sites, είτε για reviews σε μαγαζιά (π.χ. Amazon), είτε για απαντήσεις σε πιο μεγάλα και εξειδικευμένα forums.

    Με μια πρόχειρη έρευνα που έκανα πάντως για "cheap DAC" αυτό που βλέπω να αναφέρεται συχνά πυκνά σε πολλά forums και με καλά reviews είναι αυτό.

    Από εκεί και πέρα, προσωπικά το μόνο "κινέζικο" DAC που έχω και είμαι πολύ ευχαριστημένος είναι αυτό. Είναι λίγο εκτός budget αλλά έχει άπειρα (πολύ καλά) reviews και ίσως μπορείς να το βρεις φθηνότερα π.χ. στο ebay.

Σελ. 23 από 73 ΠρώτηΠρώτη ... 313182122232425283343 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 519
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-06-16, 20:09
  2. Το καζάνι των Βαλκανίων: η Σρεμπρένιτσα των Ελλήνων
    Από no_logo στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 197
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-03-16, 14:20
  3. Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-03-16, 21:50

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας