Σελ. 32 από 73 ΠρώτηΠρώτη ... 1222273031323334374252 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 466-480 από 1085
  1. #466
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    O καλύτερος χώρος ακρόασης είναι ο ανοικτός, χωρίς ανακλάσεις και παραμορφώσεις, οπότε οτιδήποτε πέρα από την στερεοφωνία για μουσική είναι μια αποτυχία και τίποτε άλλο.

    Μακάρι να μπορούσαμε να ακούμε για πάντα μουσική στο μπαλκόνι μας ή στην αυλή μας.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  2. #467
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.270
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Ναι είναι μια άποψη. Το έχω κάνει . Τα ηχεία μου μπρος πίσω είναι ευρείου φάσματος. Μετά από λίγο νομίζω ότι με κουράζει ή δεν έχω συνηθίσει να ακούω έτσι. Υπάρχει και μουσική εγγεγραμμένη dts και dolby digital. Δείγματα υπάρχουν για κατέβασμα δωρεάν. Επίσης και ηχητικά dvd με τέτοιες εγγραφές. Κάπου έχω μερικά.

  3. #468
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Οτιδήποτε πέρα από την στερεοφωνία είναι πειραματισμοί και marketing, υποτίθεται ότι σε μια ιδανική κατάσταση προσπαθούμε να αναπαραστήσουμε μια συναυλία που όλοι οι καλλιτέχνες είναι μπροστά μας, δεν παίζει κάποιος πίσω από εμάς, επίσης είπαμε ότι ο ιδανικός χώρος είναι ο εξωτερικός, οπότε δεν μας χρειάζεται να προσπαθούμε να αναπαραστήσουμε τις καταστροφικές ανακλάσεις του χώρου.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  4. #469
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.630
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    αμα καθεσαι στην σκηνη , δεν ειναι μπροστα σου , ειναι γυρω σου η μπαντα , εισαι μεσα στο σχημα .
    ετσι το νιωθω με 2χ2 .1
    ισως κουραζει , απο πλευρα οτι απομονωνει απο τον εξωτερικο χωρο , λιγο σαν ακουστικα .δεν μπορω να σκεφτω αλλον λογο
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  5. #470
    Εγγραφή
    21-09-2004
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    980
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    Technicolor TG788vn
    SNR / Attn
    8(dB) / 48(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οτιδήποτε πέρα από την στερεοφωνία είναι πειραματισμοί και marketing, υποτίθεται ότι σε μια ιδανική κατάσταση προσπαθούμε να αναπαραστήσουμε μια συναυλία που όλοι οι καλλιτέχνες είναι μπροστά μας, δεν παίζει κάποιος πίσω από εμάς, επίσης είπαμε ότι ο ιδανικός χώρος είναι ο εξωτερικός, οπότε δεν μας χρειάζεται να προσπαθούμε να αναπαραστήσουμε τις καταστροφικές ανακλάσεις του χώρου.
    Ελαφρώς κοντόφθαλμο το βρίσκω αυτό.
    Αν είναι έτσι γιατί ο Holst στους πλανήτες θέλει τα τρομπόνια να είναι πίσω από τους θεατές;

    Θα μου πεις "Ε σιγά, μία παράσταση στις 1.000, ζω και χωρίς αυτό". Σωστά. Ο λόγος όμως που είναι 1 στις 1.000 και δεν είναι παραπάνω, δεν είναι γιατί ο καλλιτέχνης δεν θέλει, αλλά γιατί αυτό δημιουργεί μια σειρά από μεγάλα πρακτικά προβλήματα. Με άλλα λόγια, είναι δύσκολο και κοστοβόρο. Έτσι έχουμε όλοι "συμβιβαστεί" με το να ακούμε τη μουσική μόνο από τη σκηνή που βρίσκεται μπροστά μας.

    Αν όμως πλέον υπάρχει η δυνατότητα να έχουμε στα σπίτια μας surround ή immersive setup, αυτό θα δώσει επιπλέον δυνατότητες στους καλλιτέχνες και πολλοί θα τις εκμεταλλευτούν (ήδη το κάνουν), παράγοντας έργα που δεν ακολουθούν την παραδοσιακή φόρμα.

    Επιπλέον, ένας ακόμα λόγος που υπερτερεί το πολυκάναλο, είναι πως σου επιτρέπει να αναπαράγεις καλύτερα την ακουστική του χώρου στον οποίο έγινε η ηχογράφηση ή του χώρου που ήθελε ο καλλιτέχνης να ακούς το έργο του. Αντί δηλαδή να ακούς τις αντανακλάσεις του δικού σου χώρου, ακούς τις ηχογραφημένες αντανακλάσεις (στις σωστές στάθμες) του χώρου της ηχογράφησης και έτσι αυτό που ακούς μπορεί να έρθει πολύ πιο κοντά στον χώρο της ηχογράφησης, που μπορεί να είναι π.χ. μια μεγάλη αίθουσα συναυλιών.

  6. #471
    Το avatar του μέλους shadowman
    shadowman Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οτιδήποτε πέρα από την στερεοφωνία είναι πειραματισμοί και marketing, υποτίθεται ότι σε μια ιδανική κατάσταση προσπαθούμε να αναπαραστήσουμε μια συναυλία που όλοι οι καλλιτέχνες είναι μπροστά μας, δεν παίζει κάποιος πίσω από εμάς, επίσης είπαμε ότι ο ιδανικός χώρος είναι ο εξωτερικός, οπότε δεν μας χρειάζεται να προσπαθούμε να αναπαραστήσουμε τις καταστροφικές ανακλάσεις του χώρου.
    Ακόμα και η στερεοφωνία (2 κανάλια) θεωρείται από τους φανατικούς ως μη φυσική κατάσταση αναπαραγωγής ήχου (mono και τα μυαλά στα κάγκελα!). Έχει πάει κανείς σε συναυλία και να ακούσει διαχωρισμό οργάνων και φωνών και τοποθέτηση τους στο χώρο; Έχω την εντύπωση ότι δεν συμβαίνει αυτό και όλα έρχονται μαζεμένα στα αυτιά μας, οπότε η στερεοφωνία δεν είναι πιστή αναπαραγωγή αλλά μάλλον ένα εφέ που έχουμε μάθει να μας αρέσει.

  7. #472
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Symos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ελαφρώς κοντόφθαλμο το βρίσκω αυτό.
    Αν είναι έτσι γιατί ο Holst στους πλανήτες θέλει τα τρομπόνια να είναι πίσω από τους θεατές;

    Θα μου πεις "Ε σιγά, μία παράσταση στις 1.000, ζω και χωρίς αυτό". Σωστά. Ο λόγος όμως που είναι 1 στις 1.000 και δεν είναι παραπάνω, δεν είναι γιατί ο καλλιτέχνης δεν θέλει, αλλά γιατί αυτό δημιουργεί μια σειρά από μεγάλα πρακτικά προβλήματα. Με άλλα λόγια, είναι δύσκολο και κοστοβόρο. Έτσι έχουμε όλοι "συμβιβαστεί" με το να ακούμε τη μουσική μόνο από τη σκηνή που βρίσκεται μπροστά μας.

    Αν όμως πλέον υπάρχει η δυνατότητα να έχουμε στα σπίτια μας surround ή immersive setup, αυτό θα δώσει επιπλέον δυνατότητες στους καλλιτέχνες και πολλοί θα τις εκμεταλλευτούν (ήδη το κάνουν), παράγοντας έργα που δεν ακολουθούν την παραδοσιακή φόρμα.

    Επιπλέον, ένας ακόμα λόγος που υπερτερεί το πολυκάναλο, είναι πως σου επιτρέπει να αναπαράγεις καλύτερα την ακουστική του χώρου στον οποίο έγινε η ηχογράφηση ή του χώρου που ήθελε ο καλλιτέχνης να ακούς το έργο του. Αντί δηλαδή να ακούς τις αντανακλάσεις του δικού σου χώρου, ακούς τις ηχογραφημένες αντανακλάσεις (στις σωστές στάθμες) του χώρου της ηχογράφησης και έτσι αυτό που ακούς μπορεί να έρθει πολύ πιο κοντά στον χώρο της ηχογράφησης, που μπορεί να είναι π.χ. μια μεγάλη αίθουσα συναυλιών.
    Αν οι μουσικοί είχαν την δυνατότητα να ηχογραφούν σε ανοικτό χώρο θα το έκαναν χωρίς δεύτερη κουβέντα και δεν θα προσπαθούσαν τα Studios να δημιουργούν "νεκρούς" θαλάμους και προσπαθώντας με ισοσταθμίσεις να βγάλουν ένα αξιοπρεπές αποτέλεσμα.
    Οι ανακλάσεις είναι η καταστροφή του ήχου και κατ' επέκταση της ίδιας της μουσικής, σε καμία περίπτωση δεν προσπαθείς να τις μιμηθείς στον χώρο σου.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από shadowman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακόμα και η στερεοφωνία (2 κανάλια) θεωρείται από τους φανατικούς ως μη φυσική κατάσταση αναπαραγωγής ήχου (mono και τα μυαλά στα κάγκελα!). Έχει πάει κανείς σε συναυλία και να ακούσει διαχωρισμό οργάνων και φωνών και τοποθέτηση τους στο χώρο; Έχω την εντύπωση ότι δεν συμβαίνει αυτό και όλα έρχονται μαζεμένα στα αυτιά μας, οπότε η στερεοφωνία δεν είναι πιστή αναπαραγωγή αλλά μάλλον ένα εφέ που έχουμε μάθει να μας αρέσει.
    Στην σκηνή δεν είναι όλοι μπροστά σου σε μια ευθεία, άλλοι είναι στο κέντρο, άλλοι αριστερά σου και άλλοι δεξιά σου, το πόσο σωστά θα τους ακούσεις εξαρτάται αποκλειστικά και μόνο από τους τεχνικούς που έχουν στήσει τα ηχητικά και ξέρουμε όλοι τι γίνεται σε τέτοιες περιπτώσεις.
    Υπάρχουν καλλιτέχνες που κουβαλάνε ολόκληρες νταλίκες μαζί τους και άλλοι που πάνε με ένα Van.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  8. #473
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Symos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ένα subwoofer; ΕΝΑ;;;;;
    Γράψ'τα εδώ που μπορείς, γιατί αν σε πάρουν χαμπάρι οι "γείτονες" θα σε φάνε ζωντανό
    Είπαμε να κάνουμε οικονομία. Εδώ έβαλα τα Pico σαν ηχεία. Ούτε καν τα ίδια με αυτά που έχω.

    Πέραν της πλάκας. Ο πολυκάναλος ήχος έχει πολύ δρόμο μπροστά του. Υπάρχει διαφορά ανάμεσα σε πολυκάναλο και "πολυκάναλο". Οι πραγματικές ηχογραφήσεις είναι λίγες. Οπότε είτε παίζεις με αυτές τις λίγες σε "λογικά" χρήματα δηλαδή hybrid SACD είτε πας σε DSP και ο Θεός βοηθός. Απλά οι περισσότεροι νομίζουν πως επειδή ο ήχος βγαίνει και από τα πίσω ηχεία είναι ΟΚ.

    Το καλοκαίρι έβαλα μια ηχομπάρα σε κάποιον απλά για να βλέπει τηλεόραση. Τον έκανα "χρυσό" να του δώσω τον ενισχυτή μου και τα ηχεία που τα έχω στο κουτί αλλά αυτός ήθελε να ακούει surround. Τώρα τι να του πεις; Ότι ο Σπύρος Παπαδόπουλος εκπέμπει στέρεο; Απλά του φτάνει που ακούει φωνές δίπλα του.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thourios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο μεταξύ κάθε λίγο και λιγάκι βγαίνει νέο σύστημα πχ Atmos και αν θες να είσαι up to date χώνεις συνέχεια.
    Υπήρχε μια εποχή που δούλευα και έριχνα φράγκα συνέχεια. Αν και στην ακρόαση μουσικής νομίζω ότι δεν έχει νόημα να ασχολείσαι με πολυκάναλα συστήματα.
    Σε κάυε περίπτωση πρέπει να διαθέτεις και τον κατάλληλο χώρο.
    Θέμα είναι τι θες να κάνεις και να ακούσεις. Πχ για εμένα το Atmos είναι άχρηστο. Τι να το κάνω; Να ακούω την Audrey Hepburn στο "How to steal a million" να λέει "Brilliant!!! Marvelous!!!" Αφού σύμφωνα με το IMDB γυρίστηκε σε μονοφωνικό. Ε τώρα όταν θελήσω να δω πάλι τα νέα Star Wars πιστεύω ότι θα το αντέξω.

    Από την άλλη μια καλή πολυκάναλη ηχογράφηση είναι άλλο πράγμα. Ειδικά έργα κλασικής μουσικής που είναι μεγάλες ορχήστρες είναι κάπως πιο εντυπωσιακά. Αλλά και πάλι παίζει ρόλο ο μηχανικός ήχου.

    Και ναι ο χώρος είναι το Α-Ω της όλης κατάστασης. Όσα και να σκάσεις σε μηχανήματα αν δεν έχεις κατάλληλο χώρο θα πάνε χαμένα. Γι' αυτό έγραψα για "όνειρο" στο πολυκάναλο. Εκτός των χρημάτων έχει να κάνει και με το χώρο μου. Αυτή τη στιγμή έχω πολύ μικρό προσωπικό χώρο και δεν μπορώ να κάνω τίποτα. Οπότε κάθομαι και απολαμβάνω αυτά που έχω.

  9. #474
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.270
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Μιας και μιλήσαμε για subwoofer παίζω τώρα με ένα σχεδόν αμεταχείριστο Yamaha YST-SW300.
    Ευτυχώς δεν έχω πρόβλημα με τους γείτονες. Σε προβολή ταινίας καταστροφής σου έρχεται εμετός

  10. #475
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Εγώ στο μπάσο και τα πνευστά έχω αλλεργία. Το μπάσο λόγω κακής διασκέδασης που όλα βαράνε στο Θεό και νομίζεις πως παθαίνεις έμφραγμα και τα πνευστά λόγω γονέων που με τραβολογούσαν παιδάκι στα πανηγύρια του καλοκαιριού. Όσοι έχετε μεγαλώσει δεκαετία '80 στην επαρχία καταλαβαίνετε. Τα πρίμα στο θεό και το κλαρίνο ώρες να σολάρει. Τώρα προσπαθώ να ακούσω Jazz και μετά από λίγο το αλλάζω. Αν και είχα πάει αρκετές φορές στο Jazz Club στην Πάτρα στην Γερμανού, αν θυμάμαι, πριν καεί και ήταν πολύ όμορφα στο Live.

    Γενικά είμαι των μέσων λύσεων και γι' αυτό θα ήθελα να ακούσω Magnepan που όλοι τα θεοποιούν για τις "μεσαίες" τους.

    Αυτή τη στιγμή αν είχα το χώρο και το χρήμα θα έστηνα κάτι γύρω από τον Yamaha CX-A5200 με ενεργά ηχεία. Η Yamaha έχει την εμπειρία πολλών ετών στο χώρο και το συγκεκριμένο μηχάνημα θεωρείτε ίσως το κορυφαίο consumer της αγοράς. Βέβαια έχει πάνω από 2000€ αλλά μιλάμε υποθετικά. Και με ένα mini PC κάνεις θαύματα σαν server. ΟΚ εγώ που είμαι υπέρ του Roon θα το χάσω αλλά το συγκεκριμένο setup θεωρώ πως θα πετάει.

    Σε άλλα νέα. Στο Strawberry που μου προτείνατε τις προάλλες αφαίρεσαν το Wasapi plugin λόγω αστάθειας. Τώρα έχω μείνει με τα F2K, Jriver και Audirvana. Δοκίμασα να παίξω με θέματα στο F2K αλλά ολίγον μπάχαλο με τη Javascript. Οπότε το παράτησα και επέστρεψα στο κλασικό θέμα που είχα. Τα άλλα 2 στην κοσμάρα τους. Σεβασμός μηδέν στους χρήστες τους. Είχα γράψει τα παράπονα μου πραγματικά απορώ. Βλέπω πχ το Plex και χαίρομαι. Εδώ τι να πρωτοπώ;

  11. #476
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.700
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thourios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μιας και μιλήσαμε για subwoofer παίζω τώρα με ένα σχεδόν αμεταχείριστο Yamaha YST-SW300.
    Ευτυχώς δεν έχω πρόβλημα με τους γείτονες. Σε προβολή ταινίας καταστροφής σου έρχεται εμετός
    Tυχερούλη .. Θ' αδυνατήσεις.. Ερχεται και καλοκαίρι
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  12. #477
    Εγγραφή
    06-02-2003
    Περιοχή
    Airstrip One
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    9.217
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16000/1900
    ISP
    Ο2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tiffany Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ στο μπάσο και τα πνευστά έχω αλλεργία. Το μπάσο λόγω κακής διασκέδασης που όλα βαράνε στο Θεό και νομίζεις πως παθαίνεις έμφραγμα και τα πνευστά λόγω γονέων που με τραβολογούσαν παιδάκι στα πανηγύρια του καλοκαιριού. Όσοι έχετε μεγαλώσει δεκαετία '80 στην επαρχία καταλαβαίνετε. Τα πρίμα στο θεό και το κλαρίνο ώρες να σολάρει. Τώρα προσπαθώ να ακούσω Jazz και μετά από λίγο το αλλάζω. Αν και είχα πάει αρκετές φορές στο Jazz Club στην Πάτρα στην Γερμανού, αν θυμάμαι, πριν καεί και ήταν πολύ όμορφα στο Live.

    Γενικά είμαι των μέσων λύσεων και γι' αυτό θα ήθελα να ακούσω Magnepan που όλοι τα θεοποιούν για τις "μεσαίες" τους.

    Αυτή τη στιγμή αν είχα το χώρο και το χρήμα θα έστηνα κάτι γύρω από τον Yamaha CX-A5200 με ενεργά ηχεία. Η Yamaha έχει την εμπειρία πολλών ετών στο χώρο και το συγκεκριμένο μηχάνημα θεωρείτε ίσως το κορυφαίο consumer της αγοράς. Βέβαια έχει πάνω από 2000€ αλλά μιλάμε υποθετικά. Και με ένα mini PC κάνεις θαύματα σαν server. ΟΚ εγώ που είμαι υπέρ του Roon θα το χάσω αλλά το συγκεκριμένο setup θεωρώ πως θα πετάει.

    Σε άλλα νέα. Στο Strawberry που μου προτείνατε τις προάλλες αφαίρεσαν το Wasapi plugin λόγω αστάθειας. Τώρα έχω μείνει με τα F2K, Jriver και Audirvana. Δοκίμασα να παίξω με θέματα στο F2K αλλά ολίγον μπάχαλο με τη Javascript. Οπότε το παράτησα και επέστρεψα στο κλασικό θέμα που είχα. Τα άλλα 2 στην κοσμάρα τους. Σεβασμός μηδέν στους χρήστες τους. Είχα γράψει τα παράπονα μου πραγματικά απορώ. Βλέπω πχ το Plex και χαίρομαι. Εδώ τι να πρωτοπώ;
    Αν θες μεσαίες κ έχεις μικρό χώρο κοιτάς LS3/5A μεριά, Magnepan LRS είναι εφικτά από άποψη τιμής/χωρου, αλλά θες ρεύμα να τα παίξεις σωστά.

    Συμφωνώ με τις μεσαίες, ειδικά οι φωνές είναι το μόνο "αντικειμενικό" κριτήριο για την πιστότητα ενός συστήματος, ξέρουμε πως ακούγονται οι φωνές γιατί τις ακούμε κάθε μέρα, κιθάρες, πιάνα, τρομπόνια και δεν ξέρω τι αλλο λίγοι από εμάς ξέρουμε πως ακούγονται για να κρίνουμε.
    Να ακούτε ύμνους, και το SNR radio!
    Ντοκιμαντέρ και άλλα που βοηθάνε την σκέψη ;)

  13. #478
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.700
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tiffany Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ στο μπάσο και τα πνευστά έχω αλλεργία. Το μπάσο λόγω κακής διασκέδασης που όλα βαράνε στο Θεό και νομίζεις πως παθαίνεις έμφραγμα και τα πνευστά λόγω γονέων που με τραβολογούσαν παιδάκι στα πανηγύρια του καλοκαιριού. Όσοι έχετε μεγαλώσει δεκαετία '80 στην επαρχία καταλαβαίνετε. Τα πρίμα στο θεό και το κλαρίνο ώρες να σολάρει. Τώρα προσπαθώ να ακούσω Jazz και μετά από λίγο το αλλάζω. Αν και είχα πάει αρκετές φορές στο Jazz Club στην Πάτρα στην Γερμανού, αν θυμάμαι, πριν καεί και ήταν πολύ όμορφα στο Live.

    Γενικά είμαι των μέσων λύσεων και γι' αυτό θα ήθελα να ακούσω Magnepan που όλοι τα θεοποιούν για τις "μεσαίες" τους.

    Αυτή τη στιγμή αν είχα το χώρο και το χρήμα θα έστηνα κάτι γύρω από τον Yamaha CX-A5200 με ενεργά ηχεία. Η Yamaha έχει την εμπειρία πολλών ετών στο χώρο και το συγκεκριμένο μηχάνημα θεωρείτε ίσως το κορυφαίο consumer της αγοράς. Βέβαια έχει πάνω από 2000€ αλλά μιλάμε υποθετικά. Και με ένα mini PC κάνεις θαύματα σαν server. ΟΚ εγώ που είμαι υπέρ του Roon θα το χάσω αλλά το συγκεκριμένο setup θεωρώ πως θα πετάει.

    Σε άλλα νέα. Στο Strawberry που μου προτείνατε τις προάλλες αφαίρεσαν το Wasapi plugin λόγω αστάθειας. Τώρα έχω μείνει με τα F2K, Jriver και Audirvana. Δοκίμασα να παίξω με θέματα στο F2K αλλά ολίγον μπάχαλο με τη Javascript. Οπότε το παράτησα και επέστρεψα στο κλασικό θέμα που είχα. Τα άλλα 2 στην κοσμάρα τους. Σεβασμός μηδέν στους χρήστες τους. Είχα γράψει τα παράπονα μου πραγματικά απορώ. Βλέπω πχ το Plex και χαίρομαι. Εδώ τι να πρωτοπώ;
    Πάμε πνευστά (χάλκινα)
    Γιαπωνέζικο θέατρο, μουσική david bird (των talking heads)
    Κυκλοφορούσε μόνο σε βινύλιο, δέησαν και το βγάλανε και σε cd
    1. Tree (Today its an important occasion) https://www.youtube.com/watch?v=zV7HYSVoPoE
    2. In the upper room, όποτε το ακούω φαντάζομαι μαύρους στο ΜΙσσισσιππί να προχωράνε και να λικνίζονται
    https://www.youtube.com/watch?v=Cz7iKBiqRIA

    και τα υπόλοιπα
    https://en.wikipedia.org/wiki/Music_..._Knee_Plays%22

    Εχει κι ένα περιέργο web radio, όπου κάθε μήνα διαλέγει ένα θέμα (πχ λιβανέζικη ποπ) και βάζει 3 ώρες μουσική όλο τον μήνα.
    Τον άλλο μήνα αλλάζει θέμα, πάλι τρίωρο
    http://davidbyrne.com/radio#filter=all&sortby=date:desc
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  14. #479
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάμε πνευστά (χάλκινα)
    Γιαπωνέζικο θέατρο, μουσική david bird (των talking heads)
    Κυκλοφορούσε μόνο σε βινύλιο, δέησαν και το βγάλανε και σε cd
    1. Tree (Today its an important occasion) https://www.youtube.com/watch?v=zV7HYSVoPoE
    2. In the upper room, όποτε το ακούω φαντάζομαι μαύρους στο ΜΙσσισσιππί να προχωράνε και να λικνίζονται
    https://www.youtube.com/watch?v=Cz7iKBiqRIA
    Eγώ φαντάζομαι τους 4(ή 6, ανάλογα) που πάνε τον μακαρίτη και να φανταστείς ότι γίνομαι χαρούμενος με κατάμαυρο blues(και αρκετό λευκό).
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  15. #480
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.700
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Eγώ φαντάζομαι τους 4(ή 6, ανάλογα) που πάνε τον μακαρίτη και να φανταστείς ότι γίνομαι χαρούμενος με κατάμαυρο blues(και αρκετό λευκό).
    Τον ψιλογ@μησα τον τύπο, byrne τονελένε και όχι bird.

    To φέρετρο ανοικτό ή κλειστό ?

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Eγώ φαντάζομαι τους 4(ή 6, ανάλογα) που πάνε τον μακαρίτη και να φανταστείς ότι γίνομαι χαρούμενος με κατάμαυρο blues(και αρκετό λευκό).
    Τον ψιλογ@μησα τον τύπο, byrne τονελένε και όχι bird.

    To φέρετρο ανοικτό ή κλειστό ?


    Δεν έχω χάσει συναυλία του (μάλλον ) στην Ελλάδα.
    Η πρώτη στον Λυκαβηττό με πνευστά
    Η δεύτερη στον κινηματογράφο Παλλάς Βουκουρεστίου με κρουστά
    Η τρίτη στο θέατρο Βράχων στον Βύρωνα, το 2004, έγχορδα, προγραμματισμέτη στις 22:00 το βράδυ, έγινε στις 19:00, να τους λούζει ο δυτικός ήλιος και να ιδρώνουνε, η ρομάντζα πήγε περίπατο, είχαμε προκριθεί και παίζαμε με την Τσεχία εκείνο το βράδυ, ημιτελικούς euro, καπάκι μετά τον byrne σε γιγαντοοθόνη το ποδόσφαιρο, γέμισε ο χώρος.
    Η τέταρτη σε ολυμπιακό ακίνητο απέναντι από το 401

    Τέσσερεις συναυλίες και οι τέσσερεις διαφορετικές

    ΥΓ
    Ξεσκίσαμε και την Τσεχία
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

Σελ. 32 από 73 ΠρώτηΠρώτη ... 1222273031323334374252 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 519
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-06-16, 20:09
  2. Το καζάνι των Βαλκανίων: η Σρεμπρένιτσα των Ελλήνων
    Από no_logo στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 197
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-03-16, 14:20
  3. Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-03-16, 21:50

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας