Σελ. 1 από 10 1236 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 137
  1. #1
    Εγγραφή
    30-06-2007
    Μηνύματα
    85
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Καλησπέρα,

    εχω μια ISDN γραμμή και ένα MSN τα οποία διαχειρίζομαι μέσα από ενα fritzbox (συνδεδεμένο στο S0) του netmod. Τώρα παρατήρησα μετά από πολύ καιρό οτι οι κλήσεις από το MSN δεν είχαν τα προνόμια του κεφαλικού αριθμού (απεριόριστα εθνικά, χ ώρες κινητά κλπ) με αποτέλεσμα να χρεώνονται κανονικα!!!! Πήρα στον ΟΤΕ και ρώτησα και μου λέει επειδή σαν εξερχόμενος αριθμός εμφανίζεται ο MSN (όταν καλείς από αύτον) τότε τα προνόμια δεν ισχύουν και θα πρέπει να προγραμματίσων το netmod να φαίνονται οι κλήσεις και από τον MSN σαν να προέρχονται από το κεφαλικό νούμερο. Δηλαδή αυτός που θα καλώ θα βλέπει το κεφαλικό νούμερο και όχι το MSN... Πράγμα που δεν θέλω γιατί θέλω να φαίνεται το MSN και σε αυτόν που καλώ.. Εχει αντιμετωπίσει κανείς σας κάτι αντίστοιχο; Μπορώ κάπως να φαίνεται το MSN (στις κλήσεις από τα τηλέφωνα που είναι συνδεδεμένα με αυτό) σε αυτούς που καλώ και παράλληλα να μην χρεώνομαι;! Γιατί το βρίσκω λίγο παράλογο να έχω απεριόριστα σταθερά και να πρέπει να πληρώσω για τις κλήσεις από το MSN.

    Ευχαριστώ!

  2. #2
    Το avatar του μέλους gravis
    gravis Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MerNion Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα,

    εχω μια ISDN γραμμή και ένα MSN τα οποία διαχειρίζομαι μέσα από ενα fritzbox (συνδεδεμένο στο S0) του netmod. Τώρα παρατήρησα μετά από πολύ καιρό οτι οι κλήσεις από το MSN δεν είχαν τα προνόμια του κεφαλικού αριθμού (απεριόριστα εθνικά, χ ώρες κινητά κλπ) με αποτέλεσμα να χρεώνονται κανονικα!!!! Πήρα στον ΟΤΕ και ρώτησα και μου λέει επειδή σαν εξερχόμενος αριθμός εμφανίζεται ο MSN (όταν καλείς από αύτον) τότε τα προνόμια δεν ισχύουν και θα πρέπει να προγραμματίσων το netmod να φαίνονται οι κλήσεις και από τον MSN σαν να προέρχονται από το κεφαλικό νούμερο. Δηλαδή αυτός που θα καλώ θα βλέπει το κεφαλικό νούμερο και όχι το MSN... Πράγμα που δεν θέλω γιατί θέλω να φαίνεται το MSN και σε αυτόν που καλώ.. Εχει αντιμετωπίσει κανείς σας κάτι αντίστοιχο; Μπορώ κάπως να φαίνεται το MSN (στις κλήσεις από τα τηλέφωνα που είναι συνδεδεμένα με αυτό) σε αυτούς που καλώ και παράλληλα να μην χρεώνομαι;! Γιατί το βρίσκω λίγο παράλογο να έχω απεριόριστα σταθερά και να πρέπει να πληρώσω για τις κλήσεις από το MSN.

    Ευχαριστώ!
    Ανέκαθεν η πολιτική του ΟΤΕ απο την εποχή που πλασαρίστηκε το ISDN ηταν αυτή. Το MSN να θεωρείτε κατι ξεχωριστό απο το κεφαλικο νούμερο , σαν να ειναι αλλη γραμμή. Αφου θυμαμαι παλια, οταν ηθελα να ενεργοποιήσω μια υπηρεσία, π.χ αναμονη κλησης, επρεπε να καλω και δευτερη φορα την εξυπηρετηση πελατων απο το MSN νούμερο για να κανω την ιδια ενεργεια. Οποτε δεν μπορεις να κανεις κατι .

  3. #3
    Εγγραφή
    30-06-2007
    Μηνύματα
    85
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Μπορώ να ενεργοποίησω κάποιο πρόγραμμα κλπ στο MSN ώστε να μην χρεώνομαι τουλάχιστον την κάθε κλήση ξεχωριστά;;

  4. #4
    Το avatar του μέλους gravis
    gravis Guest
    Λογικα μπορείς, απλως θα εχεις και αντιστοιχες χρεωσεις παγιου

  5. #5
    Εγγραφή
    10-01-2008
    Μηνύματα
    1.372
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Path Level
    Fastpath
    2 Using a keypad sequence to select the outgoing number

    Click "Telephony" in the FRITZ!Box user interface.
    Click "Telephone Numbers" in the "Telephony" menu.
    Check which keypad sequence is given in the "Preselection" column for the telephone number you would like to use to make the call.
    Dial the keypad sequence before the number you would like to call.

    Example:
    To call the number 1234 using the second Internet telephone number, dial *122#1234.
    The 3 most dangerous things in the world are a computer technician with a software patch, a programmer with a screwdriver and a customer with an idea....
    Εγκατάσταση Ubuntu και Joomla

  6. #6
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Άκη, άλλο πράγμα ζητά και όχι με ποιον τρόπο θα βγαίνει από το X MSN.

  7. #7
    Εγγραφή
    10-01-2008
    Μηνύματα
    1.372
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Path Level
    Fastpath
    Όταν μπορεί και βγαίνει από τον αριθμό που θέλει να υπάγεται στο αντίστοιχο πρόγραμμα. Αν βγαίνει με το κεφάλικο θα ισχύουν τα απεριόριστα, αν βγαίνει με το MSN θα χρεώνεται. Το ίδιο είχαμε Κ εμείς σε asterisk.

    Άκυρο... Τώρα είδα ότι θέλει να εμφανίζεται το MSN.
    The 3 most dangerous things in the world are a computer technician with a software patch, a programmer with a screwdriver and a customer with an idea....
    Εγκατάσταση Ubuntu και Joomla

  8. #8
    Εγγραφή
    13-11-2002
    Περιοχή
    Αστρίς Θάσου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.627
    Downloads
    37
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    350/100
    ISP
    Cosmote 4G - 5G - VDSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΣΤΡΙΔΑ ΘΑΣΟΥ
    Router
    RB LHGG & ZTE MC 8020
    Νομίζω ότι υπάρχει η δυνατότητα αυτή στα επαγγελματικά πακέτα...που μοιράζεται ο χρόνος σε όλους τους αριθμούς
    RB3011 & RB LHGG & ZTE MC8020 | ucm6202 | fritzbox 7390 | HP microserver gen8 | Raspberry pi 2 tvserver | ....και αρκετά ακόμη...

  9. #9
    Εγγραφή
    10-01-2008
    Μηνύματα
    1.372
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από puntomania Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζω ότι υπάρχει η δυνατότητα αυτή στα επαγγελματικά πακέτα...που μοιράζεται ο χρόνος σε όλους τους αριθμούς
    Σε εμάς πάντως με DDI (10 αριθμοί) δεν μπορούσαν να μας μοιράσουν το πακέτο , μόνο στο κεφαλικό ίσχυε .
    The 3 most dangerous things in the world are a computer technician with a software patch, a programmer with a screwdriver and a customer with an idea....
    Εγκατάσταση Ubuntu και Joomla

  10. #10
    Εγγραφή
    26-06-2006
    Μηνύματα
    64
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΑΓ.ΑΝΔΡΕΑΣ
    Router
    speedtouch 536 i
    Αλήθεια, τι είναι αυτό που εμποδίζει τον ΟΤΕ να μοιράζει τα λεπτά απεριόριστου χρόνου ομιλίας σε όλα τα MSN και μας υποχρεώνει να εμφανίζουμε μόνο τον κεφαλικό μας αριθμό στις εξερχόμενες κλήσεις;Την έχω εδώ και πολύ καιρό αυτή την απορία.

  11. #11
    Εγγραφή
    08-01-2005
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    661
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100000/9999
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΔΑΓΚΛΗΣ
    Router
    Vodafone AETHRA BG8542EW
    SNR / Attn
    15.5(dB) / 11.8(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pantel Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αλήθεια, τι είναι αυτό που εμποδίζει τον ΟΤΕ να μοιράζει τα λεπτά απεριόριστου χρόνου ομιλίας σε όλα τα MSN και μας υποχρεώνει να εμφανίζουμε μόνο τον κεφαλικό μας αριθμό στις εξερχόμενες κλήσεις;Την έχω εδώ και πολύ καιρό αυτή την απορία.
    Και εγώ χρόνια τώρα, είχα την ίδια απορία !!

    Από όσο γνωρίζω γιατί πριν χρόνια που είχα ΟΤΕ είχα μπλέξει με αυτήν την ιστορία και είχα μιλήσει μέχρι και στα κεντρικά, δεν το υποστηρίζει το πρόγραμμα τους που έχουν (αν δεν κάνω λάθος για τιμολ-χρεώσεις) και δεν πρόκειται να το τροποποιήσουν/φτιάξουν γιατί πλέον θεωρούν την τεχνολογία ISDN "προς κατάργηση" και χωρίς μεγάλη βάση εδώ στην Ελλάδα.
    Σε όλους προτείνουν το γνωστό -> έξοδος κλήσεων από το Κεφαλικό νούμερο, έχετε όπως λένε κανονικά όλα τα προνόμια του πακέτου σας !

    Γι' αυτό εδώ και σχεδόν 2 χρόνια έχω φύγει από τον ΟΤΕ σε άλλον πάροχο, ο οποίος μου προσφέρει ISDN από το Router (VoIP), με έξοδο S0 και έχω βάλει επάνω το ΤΚ που έχω και υποστηρίζει το πακέτο σε όλα τα νούμερα (MSN & κεφαλικό).

  12. #12
    Εγγραφή
    26-09-2003
    Μηνύματα
    17.713
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200/20 Mbps
    ISP
    Cosmote
    SNR / Attn
    9(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Γνωστό πρόβλημα που είχα επισημάνει και εγώ πριν 6 χρόνια (εποχή OTE talk). Τελικά νομίζω πως είχα καταλήξει να έχω απόκρυψη στο κεφαλικό, ώστε να μη φαίνεται άλλο νούμερο όταν καλώ από το κανάλι του MSN. Δεν ήταν η βέλτιστη λύση, αλλά το προτιμούσα για να μην μπερδεύονται και καλούν πίσω στο κεφαλικό. Πλέον θα προτιμούσα VoIP για 2ο κανάλι τηλεφωνίας, παρά ISDN / MSN.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pantel Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αλήθεια, τι είναι αυτό που εμποδίζει τον ΟΤΕ να μοιράζει τα λεπτά απεριόριστου χρόνου ομιλίας σε όλα τα MSN και μας υποχρεώνει να εμφανίζουμε μόνο τον κεφαλικό μας αριθμό στις εξερχόμενες κλήσεις;Την έχω εδώ και πολύ καιρό αυτή την απορία.
    Υποθέτω θέμα πολιτικής ή softwarικό limitation που δεν ασχολήθηκαν ποτέ να λύσουν, διότι δεν προκαλούσε ιδιαίτερα παράπονα ώστε να το επανεξετάσουν.

  13. #13
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.579
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Ο τραγικος ΠΟΤΕΣ, στο μεγαλειο του.
    Δεν ειναι τυχαιο οτι οι εναλλακτικοι παιζουν μπαλα μονοι τους σε οτιδηποτε μη οικιακο.

  14. #14
    Εγγραφή
    26-06-2006
    Μηνύματα
    64
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΑΓ.ΑΝΔΡΕΑΣ
    Router
    speedtouch 536 i
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Magnum Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και εγώ χρόνια τώρα, είχα την ίδια απορία !!

    Από όσο γνωρίζω γιατί πριν χρόνια που είχα ΟΤΕ είχα μπλέξει με αυτήν την ιστορία και είχα μιλήσει μέχρι και στα κεντρικά, δεν το υποστηρίζει το πρόγραμμα τους που έχουν (αν δεν κάνω λάθος για τιμολ-χρεώσεις) και δεν πρόκειται να το τροποποιήσουν/φτιάξουν γιατί πλέον θεωρούν την τεχνολογία ISDN "προς κατάργηση" και χωρίς μεγάλη βάση εδώ στην Ελλάδα.
    Σε όλους προτείνουν το γνωστό -> έξοδος κλήσεων από το Κεφαλικό νούμερο, έχετε όπως λένε κανονικά όλα τα προνόμια του πακέτου σας !
    Kι εγώ είχα σκεφτεί πως θα πρόκειται για κάποιο περιορισμό που αφορά το ISDN και είχα την ψευδαίσθηση οτι το πρόβλημα θα διορθωθεί, τώρα που με πέρασαν σε ευρυζωνική τηλεφωνία και διατήρησα τα MSN μου.Δυστυχώς είμαστε στη ίδια κατάσταση με πριν και με μειωμένη ευελιξία σε σχέση με το ISDN.

  15. #15
    Εγγραφή
    15-10-2006
    Μηνύματα
    2.002
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Μήπως θα γινόνταν , χρησιμοποιώντας Asterisk ,
    να καλούμε από τον κεφαλικό που έχει απεριόριστα
    και να εμφανίζεται ο αριθμός του MSN ?

Σελ. 1 από 10 1236 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 50
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-02-17, 11:18
  2. Μηνύματα: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-07-16, 00:14
  3. [Sagem] Mετατροπή SAGEM 1540WG (ISDN) Σε 1500WG(PSTN) και το αντίστροφο.
    Από Dagalidis στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 121
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-04-16, 14:06
  4. Vodafone - HOL ISDN γραμμή
    Από iguana στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-04-16, 19:24
  5. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-03-16, 13:58

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας