Σελ. 6 από 10 ΠρώτηΠρώτη ... 45678 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 76-90 από 137
  1. #76
    Εγγραφή
    17-12-2014
    Μηνύματα
    61
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παιδιά πρόκειται για πονεμένη ιστορία. Μια ζωή αυτό ψάχνω όταν λήγει το συμβόλαιο και μια ζωή καταλήγω (δυστυχώς) στην Ποτέ για μια απλή 2η φωνή, έστω και αν υπάρχει ο περιορισμός αυτός με το ότι πάνε και χρεώνουν τον msn άμα βγεις απ' αυτόν. Όλοι οι άλλοι δίνουν 2ο κανάλι μόνο στα επαγγελματικά πακέτα, με δυσθεώρητες για εμένα τιμές. Ή και στα οικιακά αν δίνουν, θέλουν κάτι εξωφρενικά ποσά για το 2ο κανάλι.

    Εκτός αυτού γίνεται ολοένα και δυσκολότερο κάθε φορά να βρεις πράγματα στα σάιτ ΟΛΩΝ, που να αφορούν το 2ο κανάλι και τις σχετικές χρεώσεις. Επίσης, αν πάρεις τηλ. και ρωτήσεις, οι περισσότεροι σε ακούνε λες και τους ρωτάς πως θα ταξιδέψεις στον Άρη.

    Το τρομερό είναι ότι εν έτει 2019, θεωρείται ΠΟΛΥ ακριβό σπορ να έχεις απλά έναν 2ο MSN και 2 κανάλια. Μας πάνε όλους σε VOIP, με το οποίο η τεχνολογία διευκολύνει ιδιαίτερα για πολλά κανάλια/αριθμούς και οι χρεώσεις/πακέτα είναι ακόμα στις αρχές του 2000 για περισσότερα από 1 κανάλια. Οπότε εκείνος που απλά θέλει ένα 2ο κανάλι θεωρείται ο ΣΟΥΠΕΡ μεγάλος επαγγελματίας και πρέπει να πάει σχεδόν αναγκαστικά σε επαγγελματικό πακέτο.

    Από 'κει για μένα ξεκινάει ουσιαστικά η κομπίνα και επεκτείνεται μετά στο ότι δεν καλύπτουν και τον msn στο πακέτο. Θεωρείται "πολυτέλεια'...

    Εντωμεταξύ, αν έχω καταλάβει καλά, η Ποτέ είναι η μόνη που δίνει πλέον υπό καθεστώς VOIP και τα 2 κανάλια ψηφιακά και που δίνει και το αντίστοιχο oxygen με isdn έξοδο για το κέντρο μου (σε οικιακό πακέτο). Οι άλλοι σου δίνουν ένα νούμερο από το ρούτερ και το 2ο κανάλι από pstn γραμμή. Με άλλα λόγια δε δίνουν σε κανένα οικιακό πακέτο voip ρούτερ με bri έξοδο. Το δικό μου κέντρο, επειδή από την αρχή είχα isdn γραμμή με την αντίστοιχη κάρτα για 2 κανάλια, δεν έχει καρτούλα για αναλογικό pstn αριθμό, οπότε έχω φάει άκυρο.

    Οπότε μπροστά σ' αυτά, πλέον θεωρώ λεπτομέρεια από που θα βγαίνω και τι θα φαίνεται στον άλλον (εγώ το msn το έχω για εισερχόμενο φαξ μόνο και στα εξερχόμενα απλά έχω αλλάξει το header του φαξ να φαίνεται ο msn, αντί του κεφαλικού που βγαίνει).

  2. #77
    Εγγραφή
    31-08-2016
    Μηνύματα
    77
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99993/9997
    ISP
    Cosmote
    Router
    FRITZ!Box 7490
    SNR / Attn
    9(dB) / 15(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Έτσι όπως τα λες είναι, έχεις απόλυτο δίκιο. Αυτό που γράφεις ότι το 2ο κανάλι των άλλων παρόχων είναι pstn, δεν το ήξερα. Πάντως αν έχει κανείς μόνο δύο αριθμούς ψιλοπαλεύεται η κατάσταση (εγώ έχω 10). Το Netmod ήταν για μένα μεγάλη απώλεια γιατί έβγαζα και από αυτό γραμμές και τις έδινα σε διαφορετικούς χώρους. Τώρα έχω μείνει μόνο με το Fritzbox που δίνει 2 pstn και 1 isdn. Πάντως αν υπήρχε κανένας voip πάροχος που να προσφέρει απεριόριστα σταθερά σε όλα τα MSN, θα μπορούσαμε να κρατήσουμε απλό double play μόνο για το internet από τον OTE και να πάμε τα MSN εκεί, με λίγο παραπάνω κόστος. Με την κατάργηση του ISDN δεν βλέπω λόγο να μένει κανείς στον ΟΤΕ για τα δύο κανάλια φωνής, τη στιγμή που οι voip πάροχοι δίνουν 10 ταυτόχρονα κανάλια (αν τα έχω καταλάβει καλά γιατί είναι όντως γραμμένα με δυσνόητο τρόπο στις ιστοσελίδες τους).

    Για την ιστορία, απάντησα το εξής στους ΟΤΕδες:
    Ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σας. Αυτό που περιγράφετε ίσχυε ανέκαθεν όσον αφορά στα MSN. Η πληροφόρηση που οι συνδρομητές είχαμε από τον ΟΤΕ έως τα πρόσφατα χρόνια ήταν πως θα άλλαζε αυτή η τιμολογιακή πολιτική με την
    μετάβαση σε ευρυζωνική τηλεφωνία (voip) και την σχετική αναβάθμιση του συστήματος τιμολόγησης της εταιρείας σας. Τελικά φαίνεται ότι δεν υπάρχει ουσιαστικός λόγος που διαφοροποιείται το επίμαχο κείμενο στις εταιρικές συμβάσεις, ενώ όλα τα υπόλοιπα άρθρα παραμένουν σχεδόν ίδια μεταξύ εταιρικών και οικιακών, πέραν του να παραπληροφορείται ο καταναλωτής.
    Επιπλέον, θα ήθελα να σας γνωστοποιήσω ότι έχω μιλήσει κατά καιρούς με πάνω από 20 άτομα στο εμπορικό του 13888/ 13818 και με διαβεβαίωναν άπαντες ότι τα MSN μπορούν να κάνουν χρήση του δωρεάν χρόνου και να εμφανίζονται ως καλούντες αριθμοί, εφόσον γίνει "παραμετροποίηση". Στη συνέχεια με παρέπεμπαν στο τεχνικό τμήμα για την παραμετροποίηση, όπου φυσικά δεν είχαν ιδέα τι είναι αυτό. Προφανώς η έννοια της παραμετροποίησης αφορά αυτήν ακριβώς την ρύθμιση του τερματικού ώστε να βγαίνει το κεφαλικό ως εξερχόμενο και έχει "ξεμείνει" από εποχές Netmod ISDN, το οποίο βαίνει πλέον προς οριστική κατάργηση. Μήπως θα ήταν σκόπιμο να ενημερωθούν οι πωλητές σχετικά, ώστε να μην παραπληροφορούν και αυτοί εν αγνοία τους τους καταναλωτές;

  3. #78
    Εγγραφή
    08-01-2005
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    661
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100000/9999
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΔΑΓΚΛΗΣ
    Router
    Vodafone AETHRA BG8542EW
    SNR / Attn
    15.5(dB) / 11.8(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lavachequirit Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελικά 99% δεν γίνεται. Σήμερα όλη μέρα στα τηλέφωνα ήμουνα. Άδικα αναστατωθήκαμε.
    Δυστυχώς εναλλακτικές δεν υπάρχουν και πολλές.. Απ' ό,τι βλέπω μόνο το Vodafone Business με ελάχιστο 3 χρήστες στα ~55€/65€ για 50/100Mbps και το Wind Business που θέλει 11€ επιπλέον ανά χρήστη.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από georgep138 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όταν λες 3 χρήστες , εννοείς 3 αριθμούς ? Έναν κεφαλικό και 2 MSN ?
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lavachequirit Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όπως το καταλαβαίνω, κάθε "χρήστης" είναι και αριθμός (κεφαλικός, msn) με δικό του χρόνο προς κινητά και απεριόριστα σταθερά. Στη Vodafone χρεώνουν επιπλέον 5,29€ για κάθε χρήστη με βασική χρέωση 41€, στη Wind 11€ με βασική χρέωση 39€. Δεν υπάρχει η δυνατότητα να πληρώνεις λιγότερα χωρίς πακέτο, όπως με τα msn του ΟΤΕ. Η άλλη λύση που βλέπω είναι να πάρει κανείς μόνο internet (28€ από τη Wind - νομίζω δεν δίνει άλλος σκέτο internet) ή έστω 32€ με πακέτο κλήσεων για 1 αριθμό (πλέον και από τον ΟΤΕ) και τα υπόλοιπα νούμερα να τα πάει σε Modulus ή άλλο voip πάροχο, μόνο που εκεί δεν παίζουν πακέτα ομιλίας.

    Akis1009 ναι με ADSL εκεί στα 35€ βγαίνει για 2 νούμερα. Οι τιμές που γράφω παραπάνω αφορούν όλες 50Mbps. Eγώ SOHO είμαι αλλά έχεις δίκιο, μόνο με πωλητές από τα κεντρικά βγαίνει άκρη.

    Καλησπέρα! Τώρα είδα την συνέχεια του θέματος....

    Λοιπόν επειδή όποιος δει τα προηγούμενα μου μηνύματα έχω περάσει και εγώ εδώ και 10 χρόνια τον γολγοθά του ΟΤΕ με ISDN γραμμή με 4 νούμερα (1 κεφαλικό & 3 MSN).
    Τα τελευταία χρόνια 4 φορές με έχουν πάρει για προσφορά - φορητότητα και μάλιστα η τελευταία ήταν το 2018, λέγοντας μου το ίδιο παραμύθι που λένε σε όλους.

    Για να μην πολυλογώ....

    Στην Vodafone (που είμαι) υπάρχουν προγράμματα εταιρικά που υποστηρίζουν 2 κανάλια φωνής (ISDN) και αρκετά MSN (εγώ έχω 3) με τιμές ανταγωνιστικά των οικιακών του ΟΤΕ μαζί.

    Μην στηρίζεστε μόνο στα προγράμματα που βλέπετε στο site!

    Υπάρχουν τα παλιά VBC1, VBC2 κλπ τα οποία δεν ξέρω αν τα δίνουν ακόμη, ακόμη και τα νέα OneNet.
    Εμένα επειδή έχω PBX ISDN είχα το VBC2 (αντίστοιχο ISDN του ΟΤΕ με S0 από το Oxygen λύση που ακολούθησε και στην συνέχεια ο ΟΤΕ) και όταν ήρθε το VDSL έκανα αναβάθμιση η οποία έγινε με αντικατάσταση του Oxygen με νέο μοντέλο που υποστηρίζει VDSL (Μinioffice) και μετατροπή του VBC2 σε OneNet.
    Το OneNet που με έβαλαν είναι το OneNet PBX (δεν υπάρχει πουθενά στο site) το οποίο είναι το παλιό VBC2 στην υποδομή της νέας υπηρεσίας OneNet.

    Συγκεκριμένα έχω : 4 αριθμούς οι οποίοι μοιράζονται το πακέτο που έχει απεριόριστες κλήσεις σταθ/υπεραστ. 400' προς κινητά, VDSL 100 (πριν ADSL 24), static IP δωρεάν ενδοεταιρικές κλήσεις με κινητά του ίδου ΑΦΜ.

    Το μόνο κακό είναι ότι δίνουν μόνο σε εταιρικά τις ISDN, (αν και άκουσα ότι μετατρέπουν κάποιες CYTA και δίνουν και 3 κανάλια φωνής λόγο αντίστοιχου πακέτου σε αντίστοιχη τιμή)

    Τα πακέτα OneΝετ είναι λόγο της προσπάθειας να "πουλήσουν" στους πελάτες τους το Virtual PBX με δικά τους VoIP τηλέφωνα (Snom νομόζω και CISCO) που μπορείς να διαχειριστείς από τις εφαρμογές τους σε συνδιασμό με τα κινητά που θα έχεις στο πακέτο της VF. (Εκτροπή στο κινητό, κλήση από το κινητό με αριθμό του σταθερού κλπ)

    Οι χρήστες αν θυμάμαι καλά αφορούν τον αριθμό των ατόμων που θα χρησιμοποιούν την παραπάνω υποδομή με τα αντίστοιχα τηλέφωνα και όχι στα κανάλια φωνής/αριθμούς τηλεφώνου.

  4. #79
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.646
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Magnum Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα! Τώρα είδα την συνέχεια του θέματος....

    Λοιπόν επειδή όποιος δει τα προηγούμενα μου μηνύματα έχω περάσει και εγώ εδώ και 10 χρόνια τον γολγοθά του ΟΤΕ με ISDN γραμμή με 4 νούμερα (1 κεφαλικό & 3 MSN).
    Τα τελευταία χρόνια 4 φορές με έχουν πάρει για προσφορά - φορητότητα και μάλιστα η τελευταία ήταν το 2018, λέγοντας μου το ίδιο παραμύθι που λένε σε όλους.

    Για να μην πολυλογώ....

    Στην Vodafone (που είμαι) υπάρχουν προγράμματα εταιρικά που υποστηρίζουν 2 κανάλια φωνής (ISDN) και αρκετά MSN (εγώ έχω 3) με τιμές ανταγωνιστικά των οικιακών του ΟΤΕ μαζί.

    Μην στηρίζεστε μόνο στα προγράμματα που βλέπετε στο site!

    Υπάρχουν τα παλιά VBC1, VBC2 κλπ τα οποία δεν ξέρω αν τα δίνουν ακόμη, ακόμη και τα νέα OneNet.
    Εμένα επειδή έχω PBX ISDN είχα το VBC2 (αντίστοιχο ISDN του ΟΤΕ με S0 από το Oxygen λύση που ακολούθησε και στην συνέχεια ο ΟΤΕ) και όταν ήρθε το VDSL έκανα αναβάθμιση η οποία έγινε με αντικατάσταση του Oxygen με νέο μοντέλο που υποστηρίζει VDSL (Μinioffice) και μετατροπή του VBC2 σε OneNet.
    Το OneNet που με έβαλαν είναι το OneNet PBX (δεν υπάρχει πουθενά στο site) το οποίο είναι το παλιό VBC2 στην υποδομή της νέας υπηρεσίας OneNet.

    Συγκεκριμένα έχω : 4 αριθμούς οι οποίοι μοιράζονται το πακέτο που έχει απεριόριστες κλήσεις σταθ/υπεραστ. 400' προς κινητά, VDSL 100 (πριν ADSL 24), static IP δωρεάν ενδοεταιρικές κλήσεις με κινητά του ίδου ΑΦΜ.

    Το μόνο κακό είναι ότι δίνουν μόνο σε εταιρικά τις ISDN, (αν και άκουσα ότι μετατρέπουν κάποιες CYTA και δίνουν και 3 κανάλια φωνής λόγο αντίστοιχου πακέτου σε αντίστοιχη τιμή)

    Τα πακέτα OneΝετ είναι λόγο της προσπάθειας να "πουλήσουν" στους πελάτες τους το Virtual PBX με δικά τους VoIP τηλέφωνα (Snom νομόζω και CISCO) που μπορείς να διαχειριστείς από τις εφαρμογές τους σε συνδιασμό με τα κινητά που θα έχεις στο πακέτο της VF. (Εκτροπή στο κινητό, κλήση από το κινητό με αριθμό του σταθερού κλπ)

    Οι χρήστες αν θυμάμαι καλά αφορούν τον αριθμό των ατόμων που θα χρησιμοποιούν την παραπάνω υποδομή με τα αντίστοιχα τηλέφωνα και όχι στα κανάλια φωνής/αριθμούς τηλεφώνου.
    Bridge σου κάνουν στο Oxygen Minioffice για να βάλεις δικό σου router ή σου λένε να το κάνεις με DMZ ή Double NAT;

  5. #80
    Εγγραφή
    08-01-2005
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    661
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100000/9999
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΔΑΓΚΛΗΣ
    Router
    Vodafone AETHRA BG8542EW
    SNR / Attn
    15.5(dB) / 11.8(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimangelid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Bridge σου κάνουν στο Oxygen Minioffice για να βάλεις δικό σου router ή σου λένε να το κάνεις με DMZ ή Double NAT;
    Γενικώς είναι πιο "σφικτά" τα πράγματα από τον ΟΤΕ. Δεν παίζει κωδικούς για τηλεφωνία και γενικώς στα Router τους έχουν δικό τους firmware με κομμένες λειτουργίες σε σχέση με τον ΟΤΕ.
    Ειδικά στο business κομμάτι υπάρχει πολύ καλή εξυπηρέτηση σε σχέση με τον ΟΤΕ.

    Bridge δεν έχω κάνει μιας και χρησιμοποιώ ISDN PBX και παίρνω από το Oxygen μέσω της S0, αλλά αν δεν κάνω λάθος δεν σου δίνουν την δυνατότητα αυτή (Δεν είμαι 100% σίγουρος).

  6. #81
    Εγγραφή
    15-10-2006
    Μηνύματα
    2.002
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Στην ανανέωση που έκανα σήμερα, στο συμβόλαιο γράφει:

    Στις Τηλεφωνικές Γραμμές με 2 κανάλια φωνής (Ευρυζωνική ή ISDN BRA) με MSN αριθμούς, το παρόν
    Πρόγραμμα καλύπτει την κίνηση του κεφαλικού αριθμού.
    Σε περίπτωση που ο Πελάτης επιθυμεί να εντάξει την κίνηση του MSN στον δωρεάν χρόνο, θα πρέπει να
    ορίσει ότι η κίνηση του MSN θα διέρχεται από τον κεφαλικό αριθμό της Τηλεφωνικής Γραμμής


    Πως γίνεται αυτό ? Εχω τηλεφωνία ευρυζωνική VoIP VoBB
    Τι πρέπει να κάνω ?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος georgep138 : 01-11-19 στις 13:16.

  7. #82
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Λέει με απλά λόγια, ότι ο δωρεάν προπληρωμένος χρόνος ομιλίας του πακέτου σου, καλύπτει μόνο τον κεφαλικό αριθμό.
    Δηλαδή, αν κάνεις κλήση με συσκευή που θα χρησιμοποιήσει το MSN, τότε θα υπάρχει χρέωση αυτής της κλήσης σύμφωνα με τον τιμοκατάλογο.
    Αν θέλεις και το MSN να κάνει δωρεάν κλήσεις, τότε τους παίρνεις τηλέφωνο για να το ρυθμίσουν αυτοί. Ωστόσο να έχεις υπόψη ότι πλέον οι εξερχόμενες του MSN θα έχουν ως CLIP τον κεφαλικό αριθμό και όχι το MSN.

  8. #83
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.439
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από georgep138 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην ανανέωση που έκανα σήμερα, στο συμβόλαιο γράφει:

    Στις Τηλεφωνικές Γραμμές με 2 κανάλια φωνής (Ευρυζωνική ή ISDN BRA) με MSN αριθμούς, το παρόν
    Πρόγραμμα καλύπτει την κίνηση του κεφαλικού αριθμού.
    Σε περίπτωση που ο Πελάτης επιθυμεί να εντάξει την κίνηση του MSN στον δωρεάν χρόνο, θα πρέπει να
    ορίσει ότι η κίνηση του MSN θα διέρχεται από τον κεφαλικό αριθμό της Τηλεφωνικής Γραμμής


    Πως γίνεται αυτό ? Εχω τηλεφωνία ευρυζωνική VoIP VoBB
    Τι πρέπει να κάνω ?
    Τα Phone 1,2 πως τα έχεις ρυθμισμένα στον router..??? Εκεί είναι όλο το κόλπο ...

  9. #84
    Εγγραφή
    15-10-2006
    Μηνύματα
    2.002
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Αυτό δεν μπορώ να καταλάβω :
    οι εξερχόμενες του MSN θα έχουν ως CLIP τον κεφαλικό αριθμό
    Τότε τι MSN είναι ?

  10. #85
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.439
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Δεν πρέπει να επιτρέπεις να γίνονται εξερχόμενες από τα MSN...

    Στο Oxygen π.χ αν πάς στο Phone Lines->outgoing εκεί πρέπει τα FXS1,FXS2,All ISDN να έχουν ως cliked to κεφαλικό ... ενώ στα VOIP1,2 κ.τ.λ.π τα βάζεις όπως θέλεις να χτυπάνε ... Στην ουσία φτιάχνεις να να χτυπάνε οι εισερχόμενες όπως θέλεις και για τις εξερχόμενες ορίζεις πάντα το κεφαλικό από όποια πόρτα για να περνάνε από το οικονομικό πρόγραμμα..

    Αν έχεις εμπειρία λίγο πιστεύω κατάλαβες τι λέω είναι πολύ απλό ... διαφορετικά πάρε να στο φτιάξουν .. Αν έχεις Speedport είναι παρόμοια ...οι ρυθμίσεις...

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από georgep138 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό δεν μπορώ να καταλάβω :
    οι εξερχόμενες του MSN θα έχουν ως CLIP τον κεφαλικό αριθμό
    Τότε τι MSN είναι ?


    CLIP= Calling Line Identification Presentation (Ο αριθμός που φαίνεται στις εξερχόμενες)
    MSN= Multiple subscriber number ( Οι 2oi αριθμοί που σου δίνει ο ΟΤΕ ενώ ο ο κύριος είναι ο κεφαλικός σου)

    - - - Updated - - -

    Στον ΟΤΕ και μόνο στον ΟΤΕ το κάθε οικονομικό πρόγραμμα - πακέτο που ορίζεται μόνο στο κεφαλικό αριθμό ... και όχι στα MSN οπότε σου λέει αν θέλεις να κάνεις χρήση του οικονομικού σου προγράμματος βάλε στα MSN όταν κάποιος καλεί από αυτά να φαίνεται ο κεφαλικός διαφορετικά αν βάλεις να φαίνονται ο αριθμός του MSN που μπορείς να το κάνεις τότε θα χρεωθείς χωρίς το οικονομικό σου πακέτο ...

    Τα MSN συνήθως δίνονται για εισερχόμενες χρήσεις και για αυτό και τα πληρώνεις 1€ όχι για εξερχόμενες....

  11. #86
    Εγγραφή
    15-10-2006
    Μηνύματα
    2.002
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Κατάλαβα, οι εισερχόμενες να χτυπάνε στο MSN
    και οι εξερχόμενες να βγαίνουν από τον κεφαλικό
    δηλαδή δεν υπάρχει MSN για εξερχόμενες χωρίς χρέωση.
    Ετσι ήταν και στο ISDN.
    Ρώτησα μήπως τώρα με το VoIP άλλαξε κάτι.

  12. #87
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.439
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Κατάλαβες...?

    Συνήθως οι routers έρχονται φτιαγμένοι με τις εξερχόμενες να είναι στον κεφαλικό δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι εσύ..Τις εισερχόμενες πειράζεις όπως θέλεις να παίζουν ..

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από georgep138 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατάλαβα, οι εισερχόμενες να χτυπάνε στο MSN
    και οι εξερχόμενες να βγαίνουν από τον κεφαλικό
    δηλαδή δεν υπάρχει MSN για εξερχόμενες χωρίς χρέωση.
    Ετσι ήταν και στο ISDN.
    Ρώτησα μήπως τώρα με το VoIP άλλαξε κάτι.
    Η εμπορική πολιτική του ΟΤΕ δεν έχει αλλάξει επειδή αλλάξαμε τεχνολογία..

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από georgep138 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατάλαβα, οι εισερχόμενες να χτυπάνε στο MSN
    και οι εξερχόμενες να βγαίνουν από τον κεφαλικό
    δηλαδή δεν υπάρχει MSN για εξερχόμενες χωρίς χρέωση.
    Ετσι ήταν και στο ISDN.
    Ρώτησα μήπως τώρα με το VoIP άλλαξε κάτι.
    Η εμπορική πολιτική του ΟΤΕ δεν έχει αλλάξει επειδή αλλάξαμε τεχνολογία.. δυστυχώς...

  13. #88
    Εγγραφή
    28-08-2003
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    1.191
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    12000/999
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Tellas - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Oxygen
    Η εμπορική πολιτική έχει αλλάξει στα business προγράμματα VDSL 50Mbps και άνω όπου και η κίνηση μέσω των μσν αφαιρείται από τις παροχές του κεφαλικού..

  14. #89
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.439
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Panagioths Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η εμπορική πολιτική έχει αλλάξει στα business προγράμματα VDSL 50Mbps και άνω όπου και η κίνηση μέσω των μσν αφαιρείται από τις παροχές του κεφαλικού..
    Εχω VDSL 50άρι business και μέχρι τώρα δεν ξέρω αν ισχύει αυτό που λές..Μιλάω με ΟΤΕ τώρα !

  15. #90
    Εγγραφή
    13-11-2002
    Περιοχή
    Αστρίς Θάσου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.627
    Downloads
    37
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    350/100
    ISP
    Cosmote 4G - 5G - VDSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΣΤΡΙΔΑ ΘΑΣΟΥ
    Router
    RB LHGG & ZTE MC 8020
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DVader Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχω VDSL 50άρι business και μέχρι τώρα δεν ξέρω αν ισχύει αυτό που λές..Μιλάω με ΟΤΕ τώρα !
    αν σου πεί ο Α οτι γίνετε... περίμενε κάνα 10λεπτο... κάνε ένα τσιγάρο...πιες λίγο καφέ..και ξανά πάρε και μίλα με το Β... αν σου πει και αυτός ότι γίνετε... θα κάνεις την διαδικασία μέχρι τον Δ....

    γράψε σε ένα αρχείο ώρα και ημερομηνία που κάλεσες κάθε φορά. και είσαι κομπλέ!!!

Σελ. 6 από 10 ΠρώτηΠρώτη ... 45678 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 50
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-02-17, 11:18
  2. Μηνύματα: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-07-16, 00:14
  3. [Sagem] Mετατροπή SAGEM 1540WG (ISDN) Σε 1500WG(PSTN) και το αντίστροφο.
    Από Dagalidis στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 121
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-04-16, 14:06
  4. Vodafone - HOL ISDN γραμμή
    Από iguana στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-04-16, 19:24
  5. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-03-16, 13:58

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας