Εμφάνιση 1-4 από 4
  1. #1
    Εγγραφή
    21-11-2016
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Καλησπερα και απο μενα, ειμαι καινουργιος στο forum και μπηκα στη διαδικασια να κανω εγγραφη, για να ακουσω γνωμες-λυσεις σχετικα με το προβλημα που αντιμετωπιζω τον τελευταιο καιρο. Εχω Wind και τον τελευταιο μηνα εχω προβλημα με packet loss που νομιζω πως ειναι θεμα περισσοτερο δικο μου (συνδεση ρουτερ τηλεφωνου κτλπ) παρα της ιδιας της Wind. Εχω συνδεσει το ρουτερ μονο του σε πριζα τηλεφωνου και το τηλεφωνο του σπιτιου σε αλλη με ενα splitter διοτι δεν εχω φιλτρο και αποσο διαβαζω λειτουργουν με τον ιδιο τροπο. Σε ping που κανω στο google παιρνω ενα συγκεκριμενο μοτιβο απο reply (10 px συνεχομενα reply και μετα παιρνω 1 , χανω 1 , παιρνω 1 , χανω 1 περιπου για 10-15 reply, και μετα σταθεροποιειται και μετα παλι το ιδιο). Για να το στρωσω χρειαζεται να βγαλω το καλωδιο τηλεφωνου που παει στο ρουτερ να περιμενω 5-10 sec και να το ξανασυνδεσω. Ετσι στρωνει το packet loss αλλα στην επομενη κληση που θα δεχθω στο τηλεφωνο παλι δημιουργειται το ιδιο προβλημα. Εχω αλλαξει ολα τα εξωτερικα καλωδια, εχω αλλαξει splitter στο τηλεφωνο αλλα καμια διαφορα. Χαρακτηριστικο δε ειναι οτι στο status του router οταν συμβαινει το προβλημα το SN Margin του upstream πεφτει στα 1.5 db ενω το downstream ειναι στα 14-15 db

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Χωρίς τηλέφωνο και σπλιτερ έχεις δοκιμάσει; μήπως το πρόβλημα είναι στο σπλιτερ στην πλευρά της wind

    Ακόμα δεν χάνεις κάτι να δοκιμάσεις να βάλεις το σπλιτερ στο Modem και μαζί και το τηλέφωνο για δοκιμή αφού όπως είπες στο κάνει κάθε φόρα

  3. #3
    Εγγραφή
    21-11-2016
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Το δοκιμασα και παλι τα ιδια. Το Sn margin του upstream φτιαχνει για λιγο (φτανει στα 6-7db) που παλι δεν ειναι πολυ αλλα τουλαχιστον δεν εχω αποσυνδεσεις , και μετα απο κανενα μισαωρο ξαναπεφτει στο 1.5-2 ανεξαρτητα απο το αν δεχομαι κληση ή οχι. Δοκιμασα σκετο ρουτερ στην κεντρικη πριζα με ή χωρις σπλιττερ και παλι τα ιδια αποτελεσματα, φτιαχνει και χαλαει μετα απο λιγο. Ανεβηκα στην γειτονισσα μου που εχει connex και σε Ping test που εκανα δεν ειχε κανενα προβλημα. Αρα ειναι θεμα ή της wind ή της εσωτερικης καλωδιωσης ή του κατανεμητη της πολυκατοικιας μεχρι το σπιτι μου. σωστα? btw to snmargin tou downstream ειναι μονιμα ψηλα στα 14-15

    - - - Updated - - -

    Θελω να προσθεσω, αλλα δεν ξερω κατα ποσο ειναι σχετικο αυτο, οτι το προβλημα εμφανιστηκε πριν 10-15 μερες ενω η συνδεση μου ηταν μια χαρα (2 χρονια συνδρομητης στη wind). Μετα απο restart στο ρουτερ αλλαγη καλωδιων κτλπ εφτιαξε και πριν 2-3 μερες που χρειαστηκε να αποσυνδεσω και να ξανασυνδεσω το ρουτερ, δημιουργηθηκε παλι το ιδιο προβλημα.

  4. #4
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Aλλαγή πρίζας δοκίμασες;; αν δεν διορθώνεται κάνε μια δοκιμή κατευθείαν στην γραμμή μέσα στον κατανεμητή, αφού έχεις αφαιρέσει την γραμμή προς το εσωτερικό δίκτυο, αν γίνεται πάλι το ίδιο πάρε τον πάροχο για έλεγχο.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-06-20, 15:30
  2. Φυσημα στο τηλεφωνο, χωρις adsl
    Από utp στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-07-16, 21:24
  3. Επιδιόρθωση πληκτρολογίου μετά από πλύση στο πλυντήριο ρούχων
    Από Lagman στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-05-16, 16:09
  4. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-03-16, 18:40
  5. Πρόβλημα με ξαφνικά packet losses.
    Από bobis στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-03-16, 13:07

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας