Εμφάνιση 1-7 από 7
  1. #1
    Το avatar του μέλους aia
    aia Guest
    Γεια σε όλους,

    θα ήθελα τη βοήθειά σας περί gmail και προώθηση αυτόματων μηνυμάτων σε περισσότερους από 2 λογαριασμούς.

    Δεδομένα:
    1@gmail.com
    2@gmail.com
    3@gmail.com
    4@gmail.com

    Υποθετικά ότι έχω τους παραπάνω λογαριασμούς. Αυτό που θέλω να κάνω είναι όταν στέλνετε ένα email από το λογαριασμό 1@gmail.com και πηγαίνει στο λογαριασμό 2@gmail.com, ο 2@gmail.com να προωθεί αυτόματα το μήνυμα στους λογαριασμούς 3@gmail.com και 4@gmail.com.

    Ακολουθώ την βοήθεια της google
    https://support.google.com/mail/answer/10957?hl=en

    αλλά δυστυχώς δεν μου δουλεύει.

    Στο Filters and Block Addresses έχω δηλώσεις τα email που θα γίνονται προώθηση
    Matches: from:1@gmail.com to: 3@gmail.com
    Do this: Forward to 3@gmail.com

    Matches: from:1@gmail.com) to:4@gmail.com
    Do this: Forward to 4@gmail.com

    Στο Forwarding and POP/MAP, έχω κάνει Disable Forwarding για να μην πάει στο email που έχει,αλλά να δουλέψει μέσω φίλτρων.
    Έχω κάνει και activate τα email με τον κωδικό που στέλνετε αυτόματα από την google όταν δηλώνεις να προωθηθεί ένα email σε ένα λογαριασμό και πάνω πάνω στην οθόνη μέσα στο panel της google μέσα σε ροζ πλαίσιο μου γράφει:
    Your filters are forwarding some of your email to 2 other email addresses. This notice will end in 7 days.Review SettingsLearn more

    Το οποίο δείχνει ότι δουλεύει η ρύθμιση που έχω κάνει,αλλά όταν πάω να στείλω δεν λαμβάνει κανείς κανένα email.
    Αν κάνω Enable Forwarding πηγαίνει μόνο στο email που είναι περασμένο μέσα και εννοείτε και στο email που χρησιμοποιείτε ως ενδιάμεσος, στην περίπτωσή μας ο 2@gmail.com

    Αλλά η βοήθεια λέει ότι πρέπει να έχεις Disable Forwarding προκειμένου να δουλέψει η προώθηση με τα φίλτρα και να πάει το μήνυμα σε παραπάνω από 2 αποδέκτες.

    Ξέρεις κανείς τι μπορεί να έχει φταίξει;;;

    Ευχαριστώ!

  2. #2
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Αθήνα/Αγ.Δημήτριος
    Μηνύματα
    386
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο Filters and Block Addresses έχω δηλώσεις τα email που θα γίνονται προώθηση
    Matches: from:1@gmail.com to: 3@gmail.com
    Do this: Forward to 3@gmail.com

    Matches: from:1@gmail.com) to:4@gmail.com
    Do this: Forward to 4@gmail.com

    Σβήσε τελείως τα to: κριτήρια, έτσι όπως τα έχεις δεν είναι σωστά και δεν χρειάζονται.

  3. #3
    Το avatar του μέλους aia
    aia Guest
    Σβήσε τελείως τα to: κριτήρια, έτσι όπως τα έχεις δεν είναι σωστά και δεν χρειάζονται.
    Τα βάζει από μόνο του το Google. Δεν έχει επιλογή να τα βγάζεις. Εσύ απλά βάζεις το email που θα στέλνει τα μηνύματα και το email που θέλεις να πηγαίνουν, το υπόλοιπο είναι ενσωματομένο από τη google.

  4. #4
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Αθήνα/Αγ.Δημήτριος
    Μηνύματα
    386
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα βάζει από μόνο του το Google. Δεν έχει επιλογή να τα βγάζεις. Εσύ απλά βάζεις το email που θα στέλνει τα μηνύματα και το email που θέλεις να πηγαίνουν, το υπόλοιπο είναι ενσωματομένο από τη google.
    Είσαι στον 2@ και σου βγάζει αυτόματα κριτήριο to:3@ και to:4@ ? Βάλε καλύτερα screenshot για σιγουρια.

    Με δεδομένο πάντα ότι μιλάμε για τις ρυθμίσεις του 2@, αφού αυτός κάνει τις προωθήσεις, το παρακάτω:
    Matches: from:1@gmail.com to: 3@gmail.com
    Do this: Forward to 3@gmail.com

    σήμαίνει ότι αν έχεις ένα mail που στάλθηκε από τον 1@ στον 3@, τότε προώθησέ το στον 3@.
    Όπως καταλαβαίνεις δεν έχει νόημα, πρέπει να είναι
    Matches: from:1@gmail.com
    Do this: Forward to 3@gmail.com

    Ή ακόμα και
    Matches: from:1@gmail.com to: 2@gmail.com
    Do this: Forward to 3@gmail.com

    αν και δε νομίζω να θες αυτό, γιατί δεν είναι απαραίτητο ότι όλα τα mails που έρχονται στον 2@ θα έχουν τον 2@ στο πεδίο του παραλήπτη.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος mezger : 24-11-16 στις 15:10.

  5. #5
    Το avatar του μέλους aia
    aia Guest
    Έχουμε μπερδευτεί νομίζω.
    Όταν πατάς "Create a new Filter" σου ανοίγει παράθυρο που έχει να βάεις "From" και "To" και μετά πατάς Create filter with this search.
    Από ποιον θα παραλαμβάνεις και που θα τα στέλνεις. Αυτές τις ρυθμίσεις τις κάνεις στον 2@gmail.com όπου ο 1@gmail.com όταν στέλνει στον 2@gmail.com πηγαίνουν αυτόματα στον 3@gmail.com και στον 4@gmail.com.

    Αν είχα κάνει λάθος εκεί που λες όταν κάνω Forward a copy of incoming mail to 3@gmail.com δεν θα πηγαίνανε,εννοώ εγώ το λαμβάνω κανονικά.

    Το πρόβλημα μου είναι ότι όταν θέλω να στείλω από το 1@gmail.com σε περισσότερους από ένας παραλήπτες. Εκεί πρέπει να κάνεις Disable forwarding
    για να παίξουν τα φίλτρα. Το email παραλαμβάνετε από τον 3@gmail.com αλλά δεν φθάνει ποτέ στον 4@gmail.com.

    Εννοώ ότι με έναν παραλήπτη δουλεύει εννοώ με 2 παραλήπτες δεν δουλεύει.

  6. #6
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Αθήνα/Αγ.Δημήτριος
    Μηνύματα
    386
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχουμε μπερδευτεί νομίζω.
    Όταν πατάς "Create a new Filter" σου ανοίγει παράθυρο που έχει να βάεις "From" και "To" και μετά πατάς Create filter with this search.
    Από ποιον θα παραλαμβάνεις και που θα τα στέλνεις.
    Όχι, τα πεδία From και To είναι κριτήρια αναζήτησης, το που θα τα στέλνεις (και γενικά τι θα κάνεις με το φίλτρο) το επιλέγεις στην επόμενη οθόνη. Το λέει και η φράση Create filter with this search.
    Εννοείται ότι δουλεύει το forwarding παρολαυτα, αφού δεν έχει σχέση με τα φίλτρα.
    Σβήσε το κριτήριο To: από τα φίλτρα σου και απενεργοποίησε και το forwarding.

  7. #7
    Εγγραφή
    16-06-2006
    Μηνύματα
    704
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL HOL Full
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    Router
    netfaster..κλπ..
    Να ρωτησω κατι σχετικό.
    Όταν έχουμε alias email, αυτός που στελνει και στο κύριο και στο alias, βλεπει απο τις λεπτομέρειες ων απεσταλμένων οτι το στελνει στον ίδιο χρήστη?
    Τι θελω να πω:
    Exω κύριο λογαριασμό tade@windowslive.com και κάνω και alias σε αυτόν , τον deina@outlook.com και μου έρχονατι όλα τα emails στον κύριο.
    Κάποια υπηρεσία στην οποία έγινε εγγραφή και απο τους δυο, με διαφορετικά λοιπά στοιχεία(όνομα κλπ) όταν αυτή στέλνει emails και στους 2, μπορεί να το δει απο τις λεπτομέρεις των emails οτι πάει στον ίδιο windowslive λογαριασμό, απο το όνομα του χρήστη του λογαριασμού?

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-10-16, 16:56
  2. [D-Link] προβλημα με συνδεση στο ρουτερ απο την ip του
    Από venumis στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-04-16, 00:55
  3. Προβλημα με Micro SD καρτα απο κινητο.
    Από ManolisPiraeus στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-04-16, 16:16
  4. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-03-16, 18:40
  5. Συνδεση Με Καλώδιο DVI / HDMI από Η/Υ σε Τηλεόραση - Πρόβλημα με Μαύρο Χρώμα [solved]
    Από geo2004z στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-12-15, 11:42

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας