Εμφάνιση 1-5 από 5
  1. #1
    Εγγραφή
    27-11-2016
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλησπέρα σε όλους,

    πραγματικά όποιος έχεις όντως γνώσεις στο θέμα θέλω την βοήθειά του!!

    Το πρόβλημά μου είναι το εξής: Έχω βάλει εδώ και 5 μήνες από ADSL 24mbps που είχα, το νέο πρόγραμμα VDSL 30mbps του οτε (cosmote). Επίσης μου άλλαξαν και το ρούτερ και έβαλαν το νέο δικό τους ρουτερακι! μέχρι πριν 1 μήνα όλα λειτουργούσαν καλά με το νεο VDSL. έχω και ένα PS4 με το οποίο παίζω συνήθως multiplayer pvp παιχνίδια.. όμως εδώ και ένα μήνα έχω συνέχεια μα συνέχεια αποσυνδέσεις!! πάνω από 20 λεπτά οnline για pvp δεν μπορώ να κάτσω και με πετάει, γράφει WIFI network lost και βλέπω το router όλα να αναβοσβήνουν και σιγά σιγά αναβουν ένα ένα και τα υπόλοιπα μετά και επανέρχεται η σύνδεση!! όσες φορές και να προσπαθήσω να μπω οnline με το PS4 για pvp games μετά από λίγο το ρούτερ θα τα παίξει, θα με πετάξει και θα αναβοσβήνουν όλα μεχρι να ξανασυνδεθεί!!

    αν δεν συνδεθώ με το ps4 για online games δεν αποσυνδέεται καθόλου, αν μπω με υπολογιστή μπορώ να βλέπω online ταινίες για ώρες! Αυτό συμβαίνει τον τελευταίο μήνα συνέχεια όμως, και πριν έπαιζα online αλλα ΔΕΝ με πεταγε!!

    Έχω πάρει την τεχνική υπηρεσία του οτε 100 φορές, έχουν έρθει 4 τεχνικοί στο σπίτι, μου έχουν αλλάξει ρουτερ , έκαναν αλλαγές στην πριζα ,σε καλώδια μονώσεις , παράλληλες γραμμές κλπ, έχουν παει και στο καφαο για κατι αλλαγές ασφάλειες κλπ μου είπαν, κ πάλι εχω ακόμα το ίδιο προβλημα!!! Την Δευτερα περιμένω ΄πάλι να ξαναρθει κάποιος και να μιλήσω και με υπεύθυνο!!

    Κανείς μα κανείς δεν ξέρει να μου πει τι έχει συμβεί τον τελευταίο μήνα! Μου λένε πως δεν έχει σχεση το PS4 και μιλάμε για αποσυνδέσεις καθαρά και πως και βλάβη να είχε το PS4 δεν θα επηρεαζε το router!!

    Ενημερώνω και εσας όποιος πραγματικά έχει οντως γνώσεις και μπορεί να με βοηθήσει επιτέλους, τα εξής: Δεν έχω συναγερμό στο σπίτι, έχω μόνο μία συσκευή στο σπίτι, το ρουτερ συνδέεται απευθείας στην πριζα, η συσκευή τηλεφώνου (ασύρματο) συνδέεται απευθείας στο ρουτερακι του οτε στο Phone1, χωρίς φίλτρα ή άλλα πράματα, μου είπαν δεν χρειάζεται γιατι ειναι VoIP πλεον..

    Δεν πάει άλλο όμως, δεν ξέρω τι να κάνω, αν όντως δεν υπάρχει λύση να ξαναγυρίσω σε ADSL 24?? ή μήπως φταίει το ρουτερ και πρέπει να πληρώσω εγώ ένα ακριβό ASUS ή TP link για να μην συμβαίνουν αποσυνδέσεις όταν μπαίνω με το PS4?? ή μπορεί να φταίει το PS4 και να κάνει το router να αποσυνδέεται (δεν ξέρω πως?!) ?..Τι να κάνω επιτέλους με αυτό???

    Σας παρακαλώ ας μου απαντήσει καποιος που όντως γνωρίζει γιατί εδώ και ένα μήνα ακουω μόνο θεωρίες και κανείς ουτε κανένας τεχνικός έχει καταφέρει να μου λύσει το πρόβλημα!!!

    Σας ευχαριστώ παρα πολύ εκ των προτέρων!!!!

  2. #2
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved


    Μόνο με δοκιμές βγάζεις άκρη σε τέτοιες περιπτώσεις.
    Λες ότι έχεις ειδοποίηση "WIFI network lost", με ενσύρματη σύνδεση έχεις δοκιμάσει;;
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  3. #3
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από LoukasM Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σε όλους,

    πραγματικά όποιος έχεις όντως γνώσεις στο θέμα θέλω την βοήθειά του!!

    Το πρόβλημά μου είναι το εξής: Έχω βάλει εδώ και 5 μήνες από ADSL 24mbps που είχα, το νέο πρόγραμμα VDSL 30mbps του οτε (cosmote). Επίσης μου άλλαξαν και το ρούτερ και έβαλαν το νέο δικό τους ρουτερακι! μέχρι πριν 1 μήνα όλα λειτουργούσαν καλά με το νεο VDSL. έχω και ένα PS4 με το οποίο παίζω συνήθως multiplayer pvp παιχνίδια.. όμως εδώ και ένα μήνα έχω συνέχεια μα συνέχεια αποσυνδέσεις!! πάνω από 20 λεπτά οnline για pvp δεν μπορώ να κάτσω και με πετάει, γράφει WIFI network lost και βλέπω το router όλα να αναβοσβήνουν και σιγά σιγά αναβουν ένα ένα και τα υπόλοιπα μετά και επανέρχεται η σύνδεση!! όσες φορές και να προσπαθήσω να μπω οnline με το PS4 για pvp games μετά από λίγο το ρούτερ θα τα παίξει, θα με πετάξει και θα αναβοσβήνουν όλα μεχρι να ξανασυνδεθεί!!

    αν δεν συνδεθώ με το ps4 για online games δεν αποσυνδέεται καθόλου, αν μπω με υπολογιστή μπορώ να βλέπω online ταινίες για ώρες! Αυτό συμβαίνει τον τελευταίο μήνα συνέχεια όμως, και πριν έπαιζα online αλλα ΔΕΝ με πεταγε!!

    Έχω πάρει την τεχνική υπηρεσία του οτε 100 φορές, έχουν έρθει 4 τεχνικοί στο σπίτι, μου έχουν αλλάξει ρουτερ , έκαναν αλλαγές στην πριζα ,σε καλώδια μονώσεις , παράλληλες γραμμές κλπ, έχουν παει και στο καφαο για κατι αλλαγές ασφάλειες κλπ μου είπαν, κ πάλι εχω ακόμα το ίδιο προβλημα!!! Την Δευτερα περιμένω ΄πάλι να ξαναρθει κάποιος και να μιλήσω και με υπεύθυνο!!

    Κανείς μα κανείς δεν ξέρει να μου πει τι έχει συμβεί τον τελευταίο μήνα! Μου λένε πως δεν έχει σχεση το PS4 και μιλάμε για αποσυνδέσεις καθαρά και πως και βλάβη να είχε το PS4 δεν θα επηρεαζε το router!!

    Ενημερώνω και εσας όποιος πραγματικά έχει οντως γνώσεις και μπορεί να με βοηθήσει επιτέλους, τα εξής: Δεν έχω συναγερμό στο σπίτι, έχω μόνο μία συσκευή στο σπίτι, το ρουτερ συνδέεται απευθείας στην πριζα, η συσκευή τηλεφώνου (ασύρματο) συνδέεται απευθείας στο ρουτερακι του οτε στο Phone1, χωρίς φίλτρα ή άλλα πράματα, μου είπαν δεν χρειάζεται γιατι ειναι VoIP πλεον..

    Δεν πάει άλλο όμως, δεν ξέρω τι να κάνω, αν όντως δεν υπάρχει λύση να ξαναγυρίσω σε ADSL 24?? ή μήπως φταίει το ρουτερ και πρέπει να πληρώσω εγώ ένα ακριβό ASUS ή TP link για να μην συμβαίνουν αποσυνδέσεις όταν μπαίνω με το PS4?? ή μπορεί να φταίει το PS4 και να κάνει το router να αποσυνδέεται (δεν ξέρω πως?!) ?..Τι να κάνω επιτέλους με αυτό???

    Σας παρακαλώ ας μου απαντήσει καποιος που όντως γνωρίζει γιατί εδώ και ένα μήνα ακουω μόνο θεωρίες και κανείς ουτε κανένας τεχνικός έχει καταφέρει να μου λύσει το πρόβλημα!!!

    Σας ευχαριστώ παρα πολύ εκ των προτέρων!!!!
    Θα δοκίμαζα να απενεργοποιήσω το Upnp στο router.

  4. #4
    Εγγραφή
    20-01-2006
    Περιοχή
    Εκάλη
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    1.534
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50/5
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΚΑΛΗ
    Router
    ZTE H1600
    Ειχα το ίδιο πρόβλημα με το ps3 του γιού μου, με την ασύρματη σύνδεση. Εβαλα powerline και ξέχασα τα προβλήματα.

  5. #5
    Εγγραφή
    27-11-2016
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Άρα μαλλον το προβλημα ίσως να λυθεί με σύνδεση του PS4 απευθείας με καλώδιο? δλδ τελικά θα φταίει το ρουτερ σωστά? Θα το δοκιμάσω κ αυτό αλλιώς δεν βγάζω άκρη, μου αλλάζουν συνέχεια ρουτερ και όλα τα ίδια κάνουν..

    Επίσης αυτό που είπες "sdikr" δεν ξέρω πως να το κάνω, συγγνώμη αλλά δεν ξέρω και πολλά σε αυτόν τον τομέα, αν όντως είναι κάτι που σκέφτεσαι και μπορεί να βοηθήσει εξηγησε μου αν μπορείς..

    Σας ευχαριστώ πάντως για την απάντηση

    p.s: επίσης το upnp toy router μάλλον έχει σχέση και με τις ΝΑΤ-type ρυθμίσεις σωστά? γιατί μερικές φορές με βγάζει από οnline συνομιλίες λόγω NAT ρυθμίσεων και πρέπει να βγώ και να ξαναμπώ..όμως το να απενεργοποιήσω το upnp σε router του οτε ξεφεύγει από τις ικανότητες μου..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος LoukasM : 27-11-16 στις 19:15.

Παρόμοια Θέματα

  1. Asterisk 13.11 και προβλήματα με το TLS/SRTP
    Από dimangelid στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Software
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-09-16, 11:59
  2. Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-09-16, 15:40
  3. Απορίες σχετικά με το VDSL
    Από Digitator στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-05-16, 08:09
  4. [TP-Link] vdsl router bridge to common router
    Από Dimitris_Her στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-04-16, 21:55
  5. Προβλήματα με το Borderlands GOTY
    Από netlag στο φόρουμ Games και Online Gaming
    Μηνύματα: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-03-16, 01:52

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας