Σελ. 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 74
  1. #31
    Εγγραφή
    28-09-2012
    Μηνύματα
    860
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2048/512
    ISP
    Forthnet
    Path Level
    Interleaved
    Αν δείτε το video πρόκειται για ένα hta αρχείο. Τα hta αρχεία είναι ουσιαστικά HTML κώδικας(μαζί με js), ο οποίος εκτελείται απο τα windows σαν desktop εφαρμογή με τα αντίστοιχα δικαιώματα. Δηλαδή είναι executable προγράμματα. Δεν πρόκειται για extension εικόνας αλλά κάποιος που δεν γνωρίζει μπορεί εύκολα να παραπλανηθεί. Οπότε δεν βλέπω τρόπο κάπου εισαγωγής και αυτόματης εκτέλεσης malicious code σε αρχεία εικόνας(Το οποίο δεν είναι εφικτό χωρίς exploit στο πρόγραμμα που κάνει parse την εικόνα).
    None of our beliefs are quite true; all have at least a penumbra of vagueness and error.
    Bertrand Russell

  2. #32
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από turboirc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ασφαλως. Η ολη συζητηση γινεται ωστε να φανει οτι απλα ειναι ενας ιος που παραμυθιαζει τον χρηστη μεταφεροντας τον κωδικα του οπως οι αλλοι και απλα ειναι πιο φυσικο να γινεται αυτο το παραμυθιασμα μεσω fb.

    Και οχι η βαρυγδουπη για λογους εντυπωσιασμου ανακοινωση της εταιριας.
    Με το να είναι μέσα σε ενα αρχείο φωτογραφίας; ξέρεις πολλούς εσύ;
    Η εταιρία ακόμα δεν έχει ανακοινώσει πως ακριβώς περνάει

    Check Point won't go into detail on how the exploit works until the vulnerability is patched by LinkedIn and Facebook. However, its researchers have claimed:

    The attackers have built a new capability to embed malicious code into an image file and successfully upload it to the social media website. The attackers exploit a misconfiguration on the social media infrastructure to deliberately force their victims to download the image file. This results in infection of the users’ device as soon as the end-user clicks on the downloaded file.

    As more people spend time on social networking sites, hackers have turned their focus to find a way in to these platforms. Cyber criminals understand these sites are usually 'white listed,' and for this reason, they are continually searching for new techniques to use social media as hosts for their malicious activities.
    Και ενα update απο το facebook
    This analysis is incorrect. There is no connection to Locky or any other ransomware, and this is not appearing on Messenger or Facebook. We investigated these reports and discovered there were several bad Chrome extensions, which we have been blocking for nearly a week. We also reported the bad browser extensions to the appropriate parties.

  3. #33
    Εγγραφή
    30-05-2009
    Μηνύματα
    19.486
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    kbps 1.020 / 21.348
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑ
    Router
    Thomson TG585 v8
    SNR / Attn
    6.5(dB) / 12.5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από turboirc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οχι απαραιτητα. Δεν απαιτειται admin για κατι τετοιο.
    Eξαρτάται τι δικαιώματα έχεις παραχωρήσει,αλλά συνήθως δουλεύει σε επίπεδο χρήστη.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από turboirc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οσοι το κλεινουν και μετα κλαιγονται για τετιους ιους ειναι απλα χαζοι.
    Το να αποκαλείς χαζό κάποιον επειδή έκλεισε το UAC χωρίς να ξέρεις τους λόγους,ακούγεται κάπως.
    Αν ψάξεις στο Forum θα βρεις θέματα που το UAC εμπόδιζε την εγκατάσταση ή την εκτέλεση εφαρμογών
    ακόμη και σε Windows 8.1 και 10 και δεμν μιλάω για παλιές εφαρμογές.

    Από την άλλη εγώ το έχω μόνομα κλειστό γιατί μου σπάει τα νεύρα.
    Έχω άλλους τρόπους προφύλαξης που κάνουν την ίδια δουλειά με το UAC,
    απλά δεν μου σπάνε τα νεύρα με συνεχόμενα popups. Tα ρυθμίζω μια φορά και τέλος.
    ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ

  4. #34
    Το avatar του μέλους turboirc
    turboirc Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από biggeo65 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Eξαρτάται τι δικαιώματα έχεις παραχωρήσει,αλλά συνήθως δουλεύει σε επίπεδο χρήστη.



    Το να αποκαλείς χαζό κάποιον επειδή έκλεισε το UAC χωρίς να ξέρεις τους λόγους,ακούγεται κάπως.
    Αν ψάξεις στο Forum θα βρεις θέματα που το UAC εμπόδιζε την εγκατάσταση ή την εκτέλεση εφαρμογών
    ακόμη και σε Windows 8.1 και 10 και δεμν μιλάω για παλιές εφαρμογές.

    Από την άλλη εγώ το έχω μόνομα κλειστό γιατί μου σπάει τα νεύρα.
    Έχω άλλους τρόπους προφύλαξης που κάνουν την ίδια δουλειά με το UAC,
    απλά δεν μου σπάνε τα νεύρα με συνεχόμενα popups. Tα ρυθμίζω μια φορά και τέλος.
    Ποιοι ειναι αυτοι οι αλλοι τροποι;
    Και τι ειδους συνεχομενες ενοχλησεις εχεις. Ολα σου τα προγραμματα admin θελουν;

  5. #35
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490

  6. #36
    Το avatar του μέλους turboirc
    turboirc Guest
    Προφανως.

  7. #37
    Οκ ενας τροπος προστασιας ειναι το UAC. Εαν εχεις ενα ενημερωμενο αντιικο προγραμμα θα πιασει το μολυσμενο αρχειο και θα το αποτρεψει να τρεξει on the fly?

  8. #38
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zaranero Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οκ ενας τροπος προστασιας ειναι το UAC. Εαν εχεις ενα ενημερωμενο αντιικο προγραμμα θα πιασει το μολυσμενο αρχειο και θα το αποτρεψει να τρεξει on the fly?
    Δεν είναι σίγουρο οτι θα το κάνει, μπορεί να την πατήσεις για το δευτερόλεπτο μέχρι να ενημερωθεί το antivirus σε περίπτωση νέου variant.
    Κάποια προστατεύουν τους φακέλους τον εγγράφων, αλλά και πάλι δεν είναι αρκετό. backup στο τετράγωνο και σε μέσω που δεν είναι πάνω στο υπολογιστή

  9. #39
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είναι σίγουρο οτι θα το κάνει, μπορεί να την πατήσεις για το δευτερόλεπτο μέχρι να ενημερωθεί το antivirus σε περίπτωση νέου variant.
    Κάποια προστατεύουν τους φακέλους τον εγγράφων, αλλά και πάλι δεν είναι αρκετό. backup στο τετράγωνο και σε μέσω που δεν είναι πάνω στο υπολογιστή
    Εμενα με ανησυχει περισσοτερο αυτο που ειπες για το δικτυο. Ειμαι σε ενα μικρο home δικτυο και εγω ας πουμε οτι ειμαι εμπειρος χρηστης. Αλλοι ομως στο δικτυο μου δεν ειναι τοσο εμπειροι. Τι πρεπει να κανω για να προστατευσω τον δικο μου προσωπικο υπολογιστη?

  10. #40
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zaranero Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εμενα με ανησυχει περισσοτερο αυτο που ειπες για το δικτυο. Ειμαι σε ενα μικρο home δικτυο και εγω ας πουμε οτι ειμαι εμπειρος χρηστης. Αλλοι ομως στο δικτυο μου δεν ειναι τοσο εμπειροι. Τι πρεπει να κανω για να προστατευσω τον δικο μου προσωπικο υπολογιστη?
    έχει φακέλους που κάνεις share; αν ναι αυτά ίσως κινδυνέψουν, αν δεν χρειάζεται να έχουν πρόσβαση για εγγραφή σε κάποιον φάκελο κάνε τους read only. ακόμα κωδικός στον administrator και στον χρήστη
    Δεν μπορεί --ακόμα-- να περάσει το ransomware μέσω δικτύου και να τρέξει τοπικά

  11. #41
    Χμ στα Windows 10 επειδη σπανια εως ποτε δεν μοιραζομαστε κοινα αρχεια μεσω δικτυου , εχω κλειστες αυτες τις επιλογες. Μαλιστα απο default ισως τα windows 10 εχουν το δικτυο ως public , οποτε ειμαι μαλλον ειμαι οκ ... σε γενικες γραμμες.

    Δυστυχως το ελεγχο ολων των υπολογιστων δεν τον εχω , ο καθενας το χαβα του :P

  12. #42
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zaranero Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χμ στα Windows 10 επειδη σπανια εως ποτε δεν μοιραζομαστε κοινα αρχεια μεσω δικτυου , εχω κλειστες αυτες τις επιλογες. Μαλιστα απο default ισως τα windows 10 εχουν το δικτυο ως public , οποτε ειμαι μαλλον ειμαι οκ ... σε γενικες γραμμες.

    Δυστυχως το ελεγχο ολων των υπολογιστων δεν τον εχω , ο καθενας το χαβα του :P
    Βεβαιώσου οτι είναι δηλωμένο Public Και ότι δεν έχεις ενεργή την κοινή χρήση και θα είσαι οκ

  13. #43
    Διαβαζα για ενα προγραμμα το Kure , που μπορει να σου επαναφερει στην αρχικη κατασταση τον υπολογιστη , ακομα και μετα απο επιθεση απο ransomware. Δυστυχως ομως φαινεται πολυ μπελαλιδικο για καθημερινη χρηση μιας και πρεπει καθε φορα που αλλαζεις κατι στον υπολογιστη αυτος να ειναι "ξεκλειδωτος" , αλλιως ολες οι αλλαγες χανονται . Κατι σαν το deep freeze μαλλον. Χανεις πολυ λειτουργικοτητα ετσι για λιγη ασφαλεια

    - - - Updated - - -

    http://www.pcmag.com/article2/0,2817,2485982,00.asp

  14. #44
    Εγγραφή
    24-12-2006
    Περιοχή
    Νότια Φινλανδία
    Μηνύματα
    47.081
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17640/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Asus DSL-N17U
    SNR / Attn
    1.0(dB) / 20.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zaranero Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χανεις πολυ λειτουργικοτητα ετσι για λιγη ασφαλεια
    Ειδικά σε επαγγελματικό επίπεδο, η ασφάλεια πάντα είναι λίγη.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος cranky : 29-11-16 στις 01:45.
    Runtime Erro
    Τον Ken Lee, τον ξέρετε ;
    Με τη βοήθεια του θεού, λεφτά υπάρχουν.

  15. #45
    Επισης κατι που μου περασε απο το μυαλο τωρα. Πως κρυπτογραφει το ransomware τον υπολογιστη σου? Οταν δινεις εντολη να κρυπτογραφηθει ας πουμε ολοκληρος σκληρος δισκος , ποσο δυσκολο ειναι να πιασει το οποιοδηποτε antivirus την οποιαδηποτε variant?

    Μαλλον θελει ειδικες γνωσεις αυτη η απαντηση , πανω στο πως δουλευουν αυτα τα πραγματα ... τεσπα.

Σελ. 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-11-16, 15:11
  2. ενα προβλημα με το λαπτοπ
    Από mister94 στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-07-16, 21:07
  3. Μηνύματα: 41
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-06-16, 22:07
  4. ενα ευχαριστω για το σαητ
    Από NikosLawyer στο φόρουμ Η Γνώμη σας
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-06-16, 13:03
  5. Έχω ένα θέμα με το ACPI
    Από stathopon στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-04-16, 11:35

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας