Εμφάνιση 1-5 από 5
  1. #1
    Εγγραφή
    30-10-2015
    Μηνύματα
    115
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Θέλω εξοπλισμό που θα κρατήσει χρόνια. Το Linksys WRT54GL έχει εξαιρετική φήμη (κάποιοι αναφέρουν 10 χρόνια uptime) αλλά είναι μόνο router. Οπότε χρειάζομαι κι ένα modem. Έχω ακούσει καλά λόγια για τα Draytek οπότε λέω να πάρω ένα Vigor 120.

    Ότι modem router είχα πέθανε μετά από 3 με 4 χρόνια (ακόμα και ένα Zyxel) οπότε είμαι λίγο φοβισμένος. Μπορώ να περιμένω μεγαλύτερο χρόνο ζωής από ένα Draytek modem;

    Αν όχι, τότε δεν με συμφέρει να πάρω το Linksys καν διότι μετά θα πρέπει κάθε 3 χρόνια να αλλάζω το modem. Οπότε είναι πιο εύκολο να πάρω ένα φτηνό modem router.

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Κανείς δεν μπορεί να στο πει αυτό με σιγουριά.

    ΄Το καλό είναι οτι με ξεχωριστά Modem και router απλά αλλάζεις το modem και οι ρυθμίσεις είναι στο ρουτερ που θεωρητικά λόγο του ότι δεν είναι συνδεμένο στην γραμμή τηλεφώνου δεν θα έχει να κάνει με θέματα απο τάση που περνάει πχ απο την τηλεφωνική γραμμή.

  3. #3
    Εγγραφή
    30-10-2015
    Μηνύματα
    115
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Άρα το modem γίνεται το αναλώσιμο της υπόθεσης;

    Μήπως μπορώ τότε να αγοράζω ένα φτηνότερο modem κάθε 2 χρόνια; Έχω δει D-Link DSL-320B modem που είναι γύρω στο 20άρικο. Θα χάσω κάτι σε σύγκριση με το Draytek;

    Επίσης, υπάρχει προστασία από την τάση που περνάει μέσα από την γραμμή;

  4. #4
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    κανεις δεν μπορει να σου πει ποσο θα κρατησει καποιο modem, εχω δει μαρκες και μαρκες να τα εχουν 6 χρονια μερα/νυχτα να δουλευουν ... εχω δει αλλα να καιγεται το τροφοδοτικο, εχω χασει 1 απο κεραυνο (το dsl μερος του δεν δουλευει) αλλα και αλλους να λενε το ιδιο ... εχω δει να περναμε λογισμικο και να μπρικαρει ... μου εχει τυχη προσωπικα ολο με μιας να σταματει και να χαλαει χωρις να το πειραξω (δεν εμπεινε πλεον ουτε σε rescue mode) κλπ

    Η διαφορα που ρωτας απο modem σε modem ειναι στις ρυθμισεις πχ μερικα εχουν pure brigde mode, μερικα οχι ... pppoe passthrough, μερικα οχι ... αλλα εχουν 1 lan, αλλα 4 ... αλλα εχουν καλυτερο firewall ... η πιο πολλες επιλογες/ρυθμισεις ... και μερικα εχουν διαφορα στο dsl chipset γραμμης που ορισμενες περιπτωσεις κανει διαφορα ... οποτε εσυ θα δεις τι χρειαζεσαι και περνεις αναλογο

    Μερικα (οχι ολα) λενε οτι εχουν προστασια τασης στην γραμμη πχ το tp link 8960 ν7 που επεσε στην αντιληψη μου, λενε οτι εχουν προστασια για κεραυνους
    4000V Lightning Protection helps your device to avoid the
    damage of tough thunderstorms
    Τωρα κατα ποσο βοηθηαει δεν ξερω, ισως αν ο κεραυνος ειναι μακρυα η μικρης εντασης ... αλλα αν χτυπησει κολωνα οτε και περασει στο modem δεν ξερω
    Σε εμενα οταν καηκε το Ν17, ημουν στο 1,5 μετρο απο το modem οταν επεσε κεραυνος και ακουσα μεσα στο modem τσουφ, απο τοτε δεν ξανα επαιξε το dsl του ... τωρα αν εχει καποιο protection δεν ειμαι σιγουρος αν βοηθαγε γιατι ο κεραυνος επεσε διπλα, αφου που λεει ο λογος κουνηθηκε ολο το σπιτι απο την βροντη

    - - - Updated - - -

    Για το θεμα αξιοπιστιας, χωρις να προσβαλω την draytek, στο συγκεκριμενο ειχα ακουστει προβλημα στο τροφοδοτικο που εδινε χαμηλα MA (μολις 500 ma)και μετα απο καπους μηνες εκανε θεμα σε μερικους (εγω το εχω δεν ειχε θεμα αλλα ποτε δεν το αφησα πανω απο μηνα συνεχομενα επανω)
    http://www.adslgr.com/forum/threads/...89%CE%BD-500ma
    κατα τα αλλα ειναι φοβερο με παρα πολλες ρυθμισεις που λιγα εχουν σαν σκετο modem και παει καλα με ΟΛΟΥΣ τους παροχους πλην των dslam με conexant, εχανε λιγο ταχυτητα, αλλα υποψην σε conexant εχουν πολλα τετοιο θεμα, δεν ειναι μονο αυτο
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος babis3g : 29-11-16 στις 15:24.

  5. #5
    Εγγραφή
    30-10-2015
    Μηνύματα
    115
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Το router θα κάνει dialing και firewalling, και έχω ήδη ένα switch οπότε νομίζω ένα πιο "χαζό" modem με 1 LAN port είναι ok. Θα γλυτώσω και λευτά.

    Ευχαριστώ!

Παρόμοια Θέματα

  1. Draytek Vigor 3900 Quad, hardware & pics
    Από Fotis_Greece στο φόρουμ Draytek ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-09-20, 20:51
  2. DrayTek Vigor 2710Vn και Vodafone TV
    Από Eastwood στο φόρουμ Draytek ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-10-16, 12:05
  3. DrayTek Vigor 2800VGi και ερώτηση για Vodafone TV
    Από Eastwood στο φόρουμ Draytek ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-08-16, 12:38
  4. DrayTek Vigor 2800VGi και ερωτήσεις για WAN και VPN
    Από Eastwood στο φόρουμ Draytek ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-05-16, 16:23
  5. Σύνδεση draytek vigor 2760n με vdsl connx
    Από giorgiosb στο φόρουμ Draytek ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-01-16, 16:44

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας