Εμφάνιση 1-14 από 14
  1. #1
    Εγγραφή
    29-11-2016
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Σας καταθέτω τη χείριστη εμπειρία που είχα ως πρώην (ευτυχώς) συνδρομήτρια της wind. Είναι μόνο μία περίπτωση από τις τόσες που ακούμε καθημερινά για την εν λόγω εταιρεία.

    Προσωπικά δικαιώθηκα, ησύχασα από τους απατεώνες και δεν πλήρωσα δραχμή παραπάνω από αυτά που θέλησαν τεχνηέντως να μου αρπάξουν. Καταθέτω τη μαρτυρία μου καθαρά για λόγους ενημέρωσης υποψηφίων ταλαίπωρων συμπολιτών μου.

    Για ό,τι πρόβλημα έχετε με τη wind απευθυνθείτε με στοιχεία στον ΕΕΤΤ (http://www.apps.eett.gr/complaints/Complaint.seam) και μη μασάτε! ΕΕΤΤ ακούνε και τρέχουν σαν τις κότες (είναι αυτοί που τους ελέγχουν και επιβάλλουν και τα ανάλογα πρόστιμα).

    Ακολουθεί η καταγγελία μου, που αφορούσε στη μια από τις δυο συνδέσεις που διατηρούσα επ ονόματί μου και για την οποία εν τέλει δικαιώθηκα.


    Προς WIND
    Τμήμα εξυπηρέτησης πελατών

    "Κύριοι,

    Με την παρούσα επιστολή θέλω να διαμαρτυρηθώ και να καταγγείλω την απαράδεκτη και αντιεπαγγελματική συμπεριφορά εκ μέρους της εταιρείας σας, για την ταλαιπωρία που υφίσταμαι για πάνω από ένα μήνα, από παραλείψεις δικές σας και ελλιπή πληροφόρηση εκ μέρους σας και των συνεργατών-υπαλλήλων σας.

    Στις 28/07/2016, επισκέφτηκα το υποκατάστημα XXXXXXXXX της Wind στη Θεσσαλονίκη και υπέβαλα αίτηση ακύρωσης υπηρεσίας «Wind Broadband», που αφορά στον τηλεφωνικό αριθμό XXXXXXXXXX (αριθμός αίτησης: XXXXXXXX). Στην αίτηση αναγράφεται ότι σε περίπτωση μη υποβολής αιτήματος φορητότητας του τηλεφωνικού αριθμού σε άλλο πάροχο, εντός 30 ημερολογιακών ημερών από την υποβολή της, η wind προβαίνει σε άμεσο τερματισμό της υπηρεσίας. Στην περίπτωσή μου, δεν υπεβλήθη αίτημα φορητότητας, κατά συνέπεια ανέμενα διακοπή της σύνδεσης στις 28/08/2016.

    Αντ’ αυτού, στις 17/08/2016 εκδίδεται λογαριασμός κόστους 20,48€, με αριθμό XXXXXXXXXX και κωδικό πελάτη X.XXXXXXXX. Ο λογαριασμός πληρώθηκε κανονικά (παρά το γεγονός ότι εκδόθηκε στις 17/08/2016, ημερομηνία που έπεται της 28ης/07/2016, οπότε και υπεβλήθη η αίτηση διακοπής της σύνδεσης). Παράλληλα, με διαβεβαίωσαν από ένα υποκατάστημα της wind ότι η διακοπή της σύνδεσης θα γίνει στις 15/09/2016, ημερομηνία λήξης του εν λόγω λογαριασμού.

    Ερχόμαστε στην 16η/09/2016, οπότε και θεωρητικά ανέμενα να έχει πραγματοποιηθεί η διακοπή της εν λόγω σύνδεσης. Δυστυχώς, βρέθηκα αντιμέτωπη με μια πρωτοφανή κατάσταση. Η εταιρεία αποφάσισε να μου κόψει την δεύτερη σύνδεση (“wind Broadband”) που διατηρώ και αφορά στον τηλεφωνικό αριθμό XXXXXXXXXX και να διατηρήσει ενεργή την σύνδεση στην οποία είχα υποβάλλει αίτηση διακοπής. Σημειώνεται ότι ΔΕΝ είχα υποβάλλει κανένα αίτημα διακοπής της δεύτερης σύνδεσης.

    Μετά το γεγονός αυτό επικοινώνησα την ίδια ημέρα (16/09/2016) με τα τηλέφωνα 13800 (εξυπηρέτηση πελατών wind) και 1212 (βλάβες wind), στα οποία με διαβεβαίωσαν ότι για την μεν αίτηση διακοπής της 28ης/07/2016 θα γίνει διακοπή εντός των επομένων και ότι η διακοπή της δεύτερης σύνδεσης πρόκειται για «τεχνική βλάβη». Την επομένη 19/09/2016 αποκαταστάθηκε η διακοπή στη δεύτερη σύνδεση, αλλά ποτέ δεν τερματίστηκε η σύνδεση για την οποία είχα κάνει αίτηση ακύρωσης προ 2 μηνών…

    Το αποκορύφωμα, σήμερα 20/09/2016 διαπιστώνω ηλεκτρονικά την έκδοση ΝΕΟΥ λογαριασμού με αριθμό XXXXXXXXXX και κωδικό πελάτη X.XXXXXXXX (ημ/νία έκδοσης: 17/9/2016, ημ/νία λήξης: 16/10/2016). Αμέσως, καλώ το 13800 και με συνδέουν με ένα τμήμα στο οποίο διατείνονταν ότι πρόκειται για «τμήμα βλαβών» και μου ζήτησαν να συνδεθώ με το «τμήμα συμβολαίων». Δυστυχώς, δε με συνέδεσαν ποτέ στο εν λόγω τμήμα και φυσικά δεν είχαν καμία διάθεση εξυπηρέτησης και επίλυσης του προβλήματός μου. Κάλεσα εκ νέου στο 13800 και όταν είπα περί τίνος πρόκειται, δεν με συνέδεσαν και πάλι πουθενά, παρά έλαβα την απάντηση «δεν μπορούμε να σας εξυπηρετήσουμε αυτή τη στιγμή».

    Και σας ερωτώ, ως καταναλωτής άκρως συνεπής στις οικονομικές υποχρεώσεις του (δεν υφίσταται καμία οικονομική εκκρεμότητα με την εν λόγω εταιρεία) αλλά και ως απλός πολίτης που διατηρεί νόμιμα δικαιώματα, είμαι υποχρεωμένη να καλώ ες αεί στο 13800, να χρεώνομαι 0.25 ευρώ για κάθε κλήση και να λαμβάνω είτε την απάντηση «καλέστε σε άλλο τμήμα» είτε «δεν μπορούμε να σας εξυπηρετήσουμε», να αυξάνεται στο μεταξύ η χρέωσή μου σε κάθε επιπλέον κλήση, να υφίσταμαι ψυχική φθορά για την απαράδεκτη συμπεριφορά της εταιρείας και ΤΕΛΙΚΩΣ να πληρώνω επ αόριστον παρανόμως εκδοθέντες λογαριασμούς της εν λόγω εταιρείας;

    Αιτούμαι τα κάτωθι:
    • την άμεση διακοπή της σύνδεσης “Wind Broadband”, που αφορά στον τηλεφωνικό αριθμό XXXXXXXXXX (αρ. αίτησης διακοπής: XXXXXXXXXX, ημ/νία αίτησης διακοπής: 28/07/2016)
    • την ακύρωση του εκδοθέντος λογαριασμού με αριθμό XXXXXXXXXX και κωδικό πελάτη X. XXXXXXXXXX (ημ/νία έκδοσης: 17/9/2016, ημ/νία λήξης: 16/10/2016)
    • την επιστροφή των χρημάτων του πληρωμένου λογαριασμού με αριθμό XXXXXXXXXX και κωδικό πελάτη X. XXXXXXXXXX, που εκδόθηκε ΜΕΤΑ την αίτηση διακοπής σύνδεσης (ημ/νία έκδοσης: 17/08/2016, ημ/νία λήξης: 15/09/2016, κόστος: 20,48€)

    Επιφυλάσσομαι παντός νομίμου δικαιώματός μου για την όποια οικονομική και ηθική ζημία έχω υποστεί. Σκοπεύω να υποβάλω αναφορά στον Συνήγορο του Καταναλωτή, ενώ έχω ήδη καταγγείλει και θα ζητήσω εξέταση του ζητήματος από την Ε.Ε.Τ.Τ."


    Θεσσαλονίκη 20-09-2016


    Η επιστολή θα κοινοποιηθεί σε:
    WIND ( crm@wind.gr )
    Συνήγορο του Καταναλωτή ( grammateia@synigoroskatanaloti.gr )
    Ε.Ε.Τ.Τ. ( katanalotes@eett.gr, info@eett.gr)

    - - - Updated - - -

    Λίγο διάστημα μετά την 1η καταγγελία και ενώ βρισκόμουν σε αναμονή του πορίσματος προς τον ΕΕΤΤ (μεσολαβεί διάστημα 1 μήνα για να λάβεις απάντηση για το αίτημά σου), μου δημιούργησαν εκ νέου πρόβλημα στη δεύτερη σύνδεση που διατηρούσα με την ίδια εταιρεία (είχα δυο συνδέσεις wind broadband με τη wind).

    Συμπεριφορά απαράδεκτη, τηλέφωνα κοροϊδία, έκδοση λογαριασμού χωρίς να παρέχονται υπηρεσίες.... Μπορείτε να διαβάσετε αναλυτικά τι μου έκαναν με τη δεύτερη σύνδεση και ενώ ήμουν σε αναμονή της 1ης καταγγελίας!

    Φυσικά και σε αυτή την περίπτωση δικαιώθηκα, δεν πλήρωσα τίποτα παραπάνω και έκανα μια ωραία φορητότητα σε νέο πάροχο. Το τονίζω, για ό,τι πρόβλημα έχετε κατευθείαν καταγγελία στον ΕΕΤΤ και συνοδευτική επιστολή-καταγγελία στον πάροχο που σας δημιουργεί το πρόβλημα.

    Ακολουθεί η 2η καταγγελία και πάλι καθαρά για λόγους αφύπνισης υποψηφίων θυμάτων. Θεωρώ δεδομένο πως και οι δυο απάτες θα επαναληφθούν στο μέλλον σε νέα υποψήφια θύματα και καλό είναι να γνωρίζουν οι πελάτες πώς μπορούν να κινηθούν σε κάθε περίπτωση.

    ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ:
    1. Σημειώνετε πάντα ημ/νια και ώρα των τηλεφωνημάτων σας προς τους αριθμούς εξυπηρέτησης πελατών της wind, καθώς και ό,τι έχει ειπωθεί στη συνομιλία σας.
    2. Να ρωτάτε τα ονόματα αυτών με τους οποίους μιλάτε. Οι συνομιλίες καταγράφονται.
    3. Κρατάτε αντίγραφα από αιτήσεις, συμβόλαια, κλπ.
    4. Να κάνετε καίριες ερωτήσεις και μη μασάτε με το θράσσος των υπαλλήλων στην τηλεφωνική γραμμή. Γι αυτό τους έχουν επιλέξει. Για να γαυγίζουν.
    5. Ναι υπάρχει δικαιοσύνη και δίκιο και όταν το έχετε υπάρχουν πολλές οδοί για να σωθείτε από κάθε απατεώνα που πάει να σας κάτσει στο σβέρκο.

    Good luck!


    Θεσσαλονίκη 30-10-2016

    Προς WIND
    Τμήμα εξυπηρέτησης πελατών

    Κύριοι,

    Με την παρούσα επιστολή θέλω να καταγγείλω την επιεικώς απαράδεκτη συμπεριφορά εκ μέρους της εταιρείας σας, για την ταλαιπωρία που υφιστάμεθα εδώ και ένα μήνα, από εσάς και τους υπαλλήλους σας. Η παρούσα έρχεται εν συνεχεία της προηγούμενης καταγγελίας (αρ. πρωτοκόλλου ΧΧΧΧΧ/ΧΧΧΧΧ/ΧΧΧΧΧ/ΧΧ.Χ.ΧΧ & ΧΧΧΧΧ/ΧΧΧΧΧ/ΧΧΧΧΧ/ΧΧ.Χ.ΧΧ), επιβεβαιώνοντας για μια ακόμη φορά την κατ’ εξακολούθηση εξαπάτηση από μέρους της wind.

    Όπως έγγραψα και στην προηγούμενη επιστολή μου, στις 16/09/2016 διεκόπη αυθαιρέτως η γραμμή σταθερού+internet, που διατηρούσα επ’ ονόματί μου (ΧΧΧΧΧ ΧΧΧΧ, αρ. τηλ. σύνδεσης: ΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧ). Με τον όρο «διακοπή» τονίζω ότι εννοώ πως σε οποιαδήποτε προσπάθεια κλήσης του αριθμού δεν ακουγόταν καν να καλεί η γραμμή, το τηλέφωνο ήταν νεκρό, δεν υφίστατο παροχή internet, ενώ σε σύνδεση του σταθερού τηλεφώνου απευθείας στη γραμμή του τηλεφώνου (χωρίς μεσολάβηση modem) ήταν και πάλι όλα νεκρά. Είχε γίνει αυθαιρέτως διακοπή της γραμμής σταθερού+internet, αντί να γίνει διακοπή στην άλλη γραμμή που διατηρούσα και για την οποία είχα κάνει ήδη αίτηση διακοπής 2 μήνες νωρίτερα.

    Μετά το γεγονός αυτό επικοινώνησα την ίδια ημέρα (16/09/2016) με τα τηλέφωνα 13800 (εξυπηρέτηση πελατών wind) και 1212 (βλάβες wind), στα οποία χαρακτήρισαν τη διακοπή της σύνδεσής μου «τεχνική βλάβη», η οποία θα αποκαθίστατο με την έλευση τεχνικού από Δευτέρα. Την επομένη (Σάββατο) ξανακαλώ και ενημερώνω περί της αξιοποίησης από μέρους μου των νομίμων δικαιωμάτων μου. Έπειτα από αυτή την παρέμβαση, η «τεχνική βλάβη» (που θα χρειαζόταν τεχνικό, ο οποίος θα ερχόταν από βδομάδα) απεκατεστάθη ΑΜΕΣΑ ΚΕΝΤΡΙΚΩΣ (χωρίς καμία έλευση τεχνικού)… Είναι προφανές ότι ΔΕΝ υφίστατο καμία τεχνική βλάβη.

    Στο μεσοδιάστημα από 16/9/2016-6/10/2016 και μετά την 1η αποκατάσταση της σύνδεσης, οι αυθαίρετες διακοπές συνεχίζονταν κατά διαστήματα, οπότε και καλούσαμε στο 1212 και αποκαθίσταντο σε κάθε περίπτωση κεντρικά (το τονίζω αυτό), την ίδια ή την επομένη ημέρα του εκάστοτε τηλεφωνήματος. Στο ερώτημά μας περί τίνος επρόκειτο η «βλάβη» ακούσαμε κοινότυπες αερολογίες του τύπου: «πρόβλημα στο δίκτυο του ΟΤΕ», «πρόβλημα στο βρόγχο», «πρόβλημα στη γραμμή», «δεν γνωρίζω τι πρόβλημα είναι»! Οι διακοπές ήταν περιστασιακές μέχρι την 6η/10/2016. Έκτοτε, η διακοπή είναι συνεχής.

    Στις 12/10/2016 έρχεται sms από τη wind στο κινητό του νυν κατόχου της γραμμής κυρίου ΧΧΧΧΧ (ΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧ) -έγινε αλλαγή ονόματος κατόχου γραμμής στις 6/10/2016-, με αίτημα να καλέσει στο νούμερο 2111201212. Κάλεσε την ίδια ημέρα και του είπαν «ευχαριστούμε που καλέσατε, θέλαμε να κάνουμε κάτι μετρήσεις με τη βοήθειά σας, θα σας καλέσει τεχνικός αργότερα σήμερα για το πρόβλημά σας». Φυσικά τεχνικός ΔΕΝ κάλεσε ποτέ.

    Στις 13/10/2016 και ώρα 11:00, κάλεσα η ίδια στο 1212 και σε σχετικές ερωτήσεις που υπέβαλα (για την μη ύπαρξη τηλ+internet) έλαβα τις κάτωθι απαντήσεις: «δεν ξέρουμε τι βλάβη είναι», «θα καλέσει τεχνικός στο κινητό του κ.ΧΧΧΧΧ», «δεν χρεώνεται η τεχνική αποκατάσταση», «για τις ημέρες που υπήρχε διακοπή θα αφαιρεθεί το ποσό από το λογαριασμό σας». Κατόπιν αυτού και περί τις 14:00 την ίδια ημέρα, καλεί υπάλληλος της wind στο κινητό του κ.ΧΧΧΧΧ να ρωτήσει εάν η βλάβη απεκατεστάθη. Ο κ.ΧΧΧΧΧ διαπίστωσε το αναμενόμενο, ότι τίποτα δεν είχε αποκατασταθεί. Επικοινωνεί εκ νέου την ίδια ημέρα με «υπάλληλους» της wind, ενημερώνει ότι η βλάβη εξακολουθεί να υφίσταται, για να λάβει την εξής απάντηση: «…απαιτείται επίσκεψη τεχνικού, πείτε μου αν θέλετε να σας τον στείλω˙ εάν η βλάβη είναι εξωτερικά θα είναι δωρεάν η αποκατάσταση, ενώ εάν είναι εσωτερικά θα χρεωθείτε με 29.9 ευρώ στον επόμενο λογαριασμό σας».

    Ο κύριος ΧΧΧΧΧ αρνήθηκε την παρέμβαση του «τεχνικού», του οποίου η μόνη αποστολή θα ήτο να βαφτίσει την ανύπαρκτη βλάβη ως εσωτερική και να χρεώσει τον πελάτη με 30ευρώ. Αμέσως μετά την αρνητική απάντηση του κ.ΧΧΧΧΧ, του ήρθε sms στο κινητό από τη wind «Ο τεχνικός έλεγχος του προβλήματος που μας έχετε αναφέρει δεν ολοκληρώθηκε με υπαιτιότητά σας. Καλέστε μας στο 2111201212».

    Φυσικά δεν ξανακαλέσαμε, διότι πρόκειται για απαράδεκτο και εξόφθαλμο εμπαιγμό, ο οποίος να τονίσω έρχεται εν συνεχεία της 1ης μου καταγγελίας σχετικά με την έτερη σύνδεση που διατηρούσα στο όνομά μου, την οποία αυθαιρέτως συνέχιζαν να διατηρούν 2 μήνες μετά την αίτηση διακοπής που είχα υποβάλλει και για την οποία θα συνέχιζαν να εκδίδουν επ’ αόριστον παράνομους λογαριασμούς εάν δε μεσολαβούσε η καταγγελία στον ΕΕΤΤ. Όπως καταλαβαίνετε, η κατάσταση είναι ανίατη και η εξαπάτηση συνεχής και αδιάλειπτη.

    Να σημειώσω, επίσης, ότι καθ’ όλη τη διάρκεια του τελευταίου μήνα (15/09/2016-15/10/2016) και ενώ εκκρεμούσε η 1η καταγγελία στον ΕΕΤΤ για τον αριθμό ΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧ, δεχόμασταν συνεχή τηλεφωνήματα 2-3 φορές ημερησίως για ανανέωση του συμβολαίου της παρούσας σύνδεσης (ΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧ). Στις απαντήσεις μας, που ανάγονταν στο «ίδωμεν» και «θα το σκεφτώ» και «πώς είναι δυνατόν να υπογράψουμε συμβόλαιο με μια εταιρεία αναξιόπιστη για την οποία έχουμε κάνει καταγγελία» ακούσαμε μέχρι και ατάκα του τύπου: «ε, πείτε μας πια ότι θα κάνετε φορητότητα να τελειώνουμε»! Αυτή είναι η «εξυπηρέτηση της wind» σε πελάτες άκρως συνεπείς στις οικονομικές τους υποχρεώσεις. Τα υπόλοιπα είναι ιστορία και έχουν καταγραφεί ως άνωθεν.

    Ερχόμαστε στην 18η/10/2016, οπότε και αποφασίζουμε να κάνουμε φορητότητα της γραμμής μας στην ΧΧΧΧΧΧΧΧ, καθότι απηυδήσαμε από τις ύπουλες μεθόδους εξαπάτησης της εν λόγω εταιρείας. Όπερ και εγένετο. Η αίτηση καταχωρήθηκε και δύο μέρες αργότερα, εν προκειμένω από τις 20/10/2016, έχουμε κανονικά τηλέφωνο και internet με νέο πάροχο την ΧΧΧΧΧΧΧΧ. Έχουμε παροχή ΧΩΡΙΣ της μεσολάβηση κανενός τεχνικού, γεγονός που αποδεικνύει ΕΜΠΡΑΚΤΩΣ τις υποψίες μας ότι τόσο καιρό η εταιρεία wind προσπαθεί να μας εξαπατήσει. Εάν υφίστατο τεχνική βλάβη στο χώρο μας, όπως διατείνονταν τόσο καιρό, η φορητότητα δε θα ολοκληρωνόταν χωρίς τεχνικό. Στην περίπτωσή μας, κατευθείαν είχαμε και τηλέφωνο και Internet με μια απλή αίτηση αλλαγής παρόχου. Διότι αυτό ήταν το πρόβλημα, ο «πάροχος wind» και όχι η ανύπαρκτη «τεχνική βλάβη».

    Ολοκληρώνοντας να ενημερώσω ότι την 17η/10/2016, λαμβάνουμε λογαριασμό στο όνομα του κ.ΧΧΧΧΧ με αριθμό ΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧ και ποσό πληρωμής 24,68€, στο οποίο η περίοδος χρέωσης είναι 6/10/2016-10/11/2016. Ουσιαστικά βάζουν τον κ.ΧΧΧΧΧ να προπληρώσει την παροχή «υπηρεσιών», ενώ μέχρι τότε οι λογαριασμοί που εκδίδονταν αφορούσαν το διάστημα του προηγούμενου μήνα. Αφορούσαν υπηρεσίες που είχαν ήδη προσφερθεί και τις οποίες ο πελάτης πλήρωνε μετά.

    Προκύπτουν τα ακόλουθα εύλογα ερωτήματα:
     Από πότε προέκυψε προπληρωμή υπηρεσιών;
     Γιατί να πληρώσει ο κ.ΧΧΧΧΧ για υπηρεσίες που δεν του παρασχέθηκαν ποτέ (ο λογαριασμός αφορά το διάστημα 6/10/2016-10/11/2016), εφόσον από τις 6/10/2016-19/10/2016 ΔΕΝ υφίσταται καμία παροχή υπηρεσιών, ενώ από τις 20/10/2016 έχουμε αλλάξει πάροχο;
     Γιατί ο κάθε ταλαίπωρος πελάτης της wind να αναγκάζεται να μπαίνει σε όλη αυτή τη διαδικασία καταγγελιών για να βρει στοιχειωδώς το δίκιο του;

    Αιτούμεθα:
     Απόσυρση του λογαριασμού με αριθμό ΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧ (κωδ. πελάτη: Χ.ΧΧΧΧΧΧΧΧ), καθότι καμία υπηρεσία wind δεν παρασχέθηκε στο εν λόγω διάστημα.

    Υπογραμμίζεται ότι την 6η/10/2016 έγινε αλλαγή ονόματος του κατόχου της γραμμής (από την κα ΧΧΧΧΧΧ στον κ.ΧΧΧΧΧ), εξού και η διπλώς υπογεγραμμένη επιστολή.

    Επιφυλασσόμεθα παντός νομίμου δικαιώματός μας, για την όποια οικονομική και ηθική ζημία έχουμε υποστεί. Σκοπεύουμε να υποβάλουμε αναφορά στον Συνήγορο του Καταναλωτή, ενώ έχουμε ήδη καταγγείλει και θα αιτηθούμε εξέταση του ζητήματος από την Ε.Ε.Τ.Τ.

    Η επιστολή θα κοινοποιηθεί σε:
    Ε.Ε.Τ.Τ.: katanalotes@eett.gr, info@eett.gr
    Συνήγορο του Καταναλωτή: grammateia@synigoroskatanaloti.gr

  2. #2
    Εγγραφή
    24-04-2016
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    21
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΦΡΕΑΤΤΥΔΑ
    Path Level
    Fastpath
    Αντιμετωπίζω μεγάλο πρόβλημα με τη cyta (δε θα κουράσω) και δε μ' αφήνουν να φύγω αζημίως παρ' όλο που μένουν άλλοι 4 μήνες για τη λήξη 24μηνου συμβολαίου κι έπειτα από 16 συνεχόμενους μήνες με προβλήματα. Το ποστ σου είναι διαφωτιστικότατο και με βοηθάει να συντάξω μια 5η καταγγελία προς την Ε.Ε.Τ.Τ και Συνήγορο του Καταναλωτή. Ήθελα απλά να σ' ευχαριστήσω κι εύχομαι πλέον να μην έχεις άλλα προβλήματα με μελλοντικούς παρόχους.

  3. #3
    Εγγραφή
    13-09-2017
    Μηνύματα
    12
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Σημερα αλλαξα απο comsmote σε wind (adsl 24).



    Ο υπαληλος στο καταστημα της wind που καναμε το συμβολεο μου λεει θα εχεις +-1 αποτι ειχες με την cosmote.



    Ειχα 13 Μbps τωρα εχω 3.



    Πηρα τηλ το service μου λεει η κοπελα δεν μπορουμε να κανουμε κατι γιαυτο συνεχισε να σερφαρεις που ξερεις μπορει και να σου αρεσουν (τα 3).



    Της λεω θελω να διακοψω το συμβολεο μου λεει γιαυτο πρεπει να σε συνδεσω με αλλον υπαληλο της λεω δεν θα του πεις ομως οτι συνχρονιζει στα 3? μου λεει οχι δεν εχει να κανει normal.



    Μου λεει ο αλλος υπαληλος πρεπει να κανεις αιτηση φορητοτητας σε αλλο παροχο και εμεις θα σε χρεωσουμε κανονικα για το σπασιμο του συμβολεου.



    Σας το λεω να το ξερετε.



    Τωρα αν θελει να παει καποιος στη wind ας παει.

  4. #4
    Εγγραφή
    24-01-2008
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    1.880
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    95/11 Mbps
    ISP
    Vodafone
    SNR / Attn
    10.3(dB) / 16.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WhatSoEver Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο υπαληλος στο καταστημα της wind που καναμε το συμβολεο μου λεει θα εχεις +-1 αποτι ειχες με την cosmote.

    Ειχα 13 Μbps τωρα εχω 3.
    Μέσα είνα, έπεσες στο -1 (το αφαίρεσε μπροστά από το 3).

    Πέρα από την πλάκα, εκτός από την μάλλον άκαιρη συζήτηση για φορητότητα, το κατέγραψαν σαν βλάβη να το δουν; Το τί μπορεί να λέει ο κάθε άσχετος είναι ένα θέμα, αλλά η επίλυση προβλημάτων είναι ένα άλλο. Μάλλον μίλησες με customer support (άσχετος), όχι με τεχνικό (αρμόδιο για επίλυση προβλημάτων). Πάρε στις βλάβες και δήλωσέ το σαν βλάβη. Υπάρχει σοβαρή πιθανότητα τα στο φτιάξουν, στραβές συμβαίνουν στη μετάβαση (και στη Wind ίσως συχνότερα).

  5. #5
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    @WhatSoEver, δώστο βλάβη να κοιτάξουν την γραμμή σου, όπως λέει και ο φίλος. Τέτοιες αποκλίσεις δεν υπάρχουν. Λίγο-πολύ (στην ίδια γραμμή) έχουμε παρόμοιο συγχρονισμό σε οποιονδήποτε πάροχο.
    Μόνη περίπτωση να είσαι σε περιοχή όπου ο ΟΤΕ δίνει ADSL από καμπίνα (με κόφτη) και τώρα παίρνεις από αστικό κέντρο.

    Υπόψη, ότι από την στιγμή που έκανες αίτημα φορητότητας σε κατάστημα, δεν δικαιούσαι να υπαναχωρήσεις αζημίως.

    Καλώς ήλθες!.

  6. #6
    Εγγραφή
    13-09-2017
    Μηνύματα
    12
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    @jkoukos μαλλον κατι τετοιο πρεπει να παιζει.
    Οσο για την βλαβη ειπαμε την εδωσα στο 1212 πηρα.
    Μου ειπαν οτι θα κανουν ενα ευχελεο και απο 3 θα παει 13 τι λετε ρε παιδια η καλη μερα απο το πρωι φαινεται.
    Οσο για το αν δικαιουμαι να υπαναχωρησω αζημιως εγω διαφωνω προκειται περι απατης. Δεν γινεται να πουλανε 24 και να σου δινουν 3.
    Θα τους ζητησω και αποζημιωση για το τελος επανασυνδεσης(αν υπαρχει) στον καινουργιο παροχο που θα παω.
    Κατα τη γνωμη μου πρεπει νασαι λιγο ζωο για να τους πληρωσεις.

    - - - Updated - - -

    Το ιδιο προβλημα ειχαμε και με τη cyta οταν εβαλε καμπινα ο ote και απο 4Mbps που ειχαμε επεσε στο 1Mbps.
    Aλλα αυτο ειταν πριν 10 χρονια.
    Περιμενα μεχρι τωρα να ειχαν αλλαξει τα πραγματα.

  7. #7
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Αν ο ΟΤΕ δίνει ADSL από καμπίνα στην περιοχή σου, τότε το μόνο λάθος είναι η πληροφόρηση που είχες, αλλά μην περιμένεις οι υπάλληλοι να έχουν τέτοιες γνώσεις.
    Κανείς άλλος πάροχος δεν δίνει υπηρεσία ADSL από καμπίνα, πράγμα που θα το σταματήσει και ο ΟΤΕ λίαν συντόμως με τον νέο κανονισμό του Vectoring.
    Σε ποια περιοχή είσαι;

  8. #8
    Εγγραφή
    24-01-2008
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    1.880
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    95/11 Mbps
    ISP
    Vodafone
    SNR / Attn
    10.3(dB) / 16.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κανείς άλλος πάροχος δεν δίνει υπηρεσία ADSL από καμπίνα, πράγμα που θα το σταματήσει και ο ΟΤΕ λίαν συντόμως με τον νέο κανονισμό του Vectoring.
    Αυτό θα μπορούσες να το εξηγήσεις λίγο;

  9. #9
    Εγγραφή
    13-09-2017
    Μηνύματα
    12
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    @jkoukos "λιαν συντομως" aka μετα απο δεκα χρονια φιλαρακι ειμαι σιγουρος.
    Στα Χανια ειμαι.
    Οι υπαληλοι και η εταιρια(WIND) φυσικα και εχουν γνωση τι ταχυτητες μπορουν να παρεχουν σε οποιαδηποτε περιοχη.
    Και σε αυτο εχουν ευθυνη και οι καρεκλοκεντραβοι @@ρες της ΕΕΤΤ που δεν τους υποχρεωνουν να σου λενε ποσο αντικειμενικα θα εχεις και τους επιτρεπουν να κανουν τετοιες πουστιες.
    Σημερα θα παω να τους εξηγησω το ονειρο εκει στη wind.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος WhatSoEver : 14-09-17 στις 13:33.

  10. #10
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nyannaco Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό θα μπορούσες να το εξηγήσεις λίγο;
    O νέος κανονισμός για το Vectoring, απαγορεύει να παρέχεται ασύμβατη υπηρεσία από τις προγραμματισμένες καμπίνες. Και τέτοια υπηρεσία είναι το ADSL.

    Επίσης στον υπό διαβούλευση κανονισμό χοντρικής πρόσβασης, υπάρχει μνεία για χρήση ασύμβατων συσκευών. Με απλά λόγια αν εγώ παίρνω ADSL από το κέντρο, αλλά διαμέσου της δικιάς σου Vectored καμπίνας, υποχρεούμαι (και φυσικά ο πάροχός μου) να κάνω χρήση συμβατής συσκευής, ειδάλλως πέφτει κόφτης στην σύνδεσή μου.

    Υπάρχει βέβαια πιθανότητα να δίνει μεν υπηρεσία VDSL Vectored, αλλά να υπάρχουν και μικρότερες ταχύτητες σύνδεσης, π.χ. 24/1 (του παλιού ADSL). Κάποιοι πάροχοι το προτείνουν, άλλοι διαφωνούν κλπ. Θα δούμε πιστεύω σύντομα τι μέλει γενέσθαι. Αλλά ADSL από καμπίνα, γιόκ.

  11. #11
    Εγγραφή
    24-01-2008
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    1.880
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    95/11 Mbps
    ISP
    Vodafone
    SNR / Attn
    10.3(dB) / 16.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    O νέος κανονισμός για το Vectoring, απαγορεύει να παρέχεται ασύμβατη υπηρεσία από τις προγραμματισμένες καμπίνες. Και τέτοια υπηρεσία είναι το ADSL.

    Επίσης στον υπό διαβούλευση κανονισμό χοντρικής πρόσβασης, υπάρχει μνεία για χρήση ασύμβατων συσκευών. Με απλά λόγια αν εγώ παίρνω ADSL από το κέντρο, αλλά διαμέσου της δικιάς σου Vectored καμπίνας, υποχρεούμαι (και φυσικά ο πάροχός μου) να κάνω χρήση συμβατής συσκευής, ειδάλλως πέφτει κόφτης στην σύνδεσή μου.

    Υπάρχει βέβαια πιθανότητα να δίνει μεν υπηρεσία VDSL Vectored, αλλά να υπάρχουν και μικρότερες ταχύτητες σύνδεσης, π.χ. 24/1 (του παλιού ADSL). Κάποιοι πάροχοι το προτείνουν, άλλοι διαφωνούν κλπ. Θα δούμε πιστεύω σύντομα τι μέλει γενέσθαι. Αλλά ADSL από καμπίνα, γιόκ.
    Εκβιασμός δηλαδή...
    Ευχαριστώ πολύ για τη εξήγηση.

  12. #12
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Δεν είναι εκβιασμός. Ακολουθείται και σε άλλες χώρες και μάλιστα σε κάποιες δεν αρκεί να το αναφέρει ο κατασκευαστής, αλλά μετά από έλεγχο (επί πληρωμή) της εκεί ΕΕΤΤ δίνεται σχετική έγκριση ανά συσκευή, με αποτέλεσμα αρκετοί κατασκευαστές να παρέχουν λίγες συσκευές από το εν δυνάμει σύνολο που έχουν.

    Το θέμα είναι ότι με το Vectoring έχουμε καλύτερη προστασία από το "θόρυβο" των γειτονικών ζευγών που τρέχουν μαζί στο ίδιο καλώδιο, άρα μεγαλύτερες ταχύτητες από τις σημερινές στην ίδια γραμμή. Αλλά προϋποθέτει ότι όλα τα ζεύγη τρέχουν συμβατή υπηρεσία. Αν δεν καλύπτεται αυτός ο όρος, παύουν τα όποια πλεονεκτήματα του Vectoring

  13. #13
    Εγγραφή
    24-01-2008
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    1.880
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    95/11 Mbps
    ISP
    Vodafone
    SNR / Attn
    10.3(dB) / 16.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είναι εκβιασμός. Ακολουθείται και σε άλλες χώρες και μάλιστα σε κάποιες δεν αρκεί να το αναφέρει ο κατασκευαστής, αλλά μετά από έλεγχο (επί πληρωμή) της εκεί ΕΕΤΤ δίνεται σχετική έγκριση ανά συσκευή, με αποτέλεσμα αρκετοί κατασκευαστές να παρέχουν λίγες συσκευές από το εν δυνάμει σύνολο που έχουν.

    Το θέμα είναι ότι με το Vectoring έχουμε καλύτερη προστασία από το "θόρυβο" των γειτονικών ζευγών που τρέχουν μαζί στο ίδιο καλώδιο, άρα μεγαλύτερες ταχύτητες από τις σημερινές στην ίδια γραμμή. Αλλά προϋποθέτει ότι όλα τα ζεύγη τρέχουν συμβατή υπηρεσία. Αν δεν καλύπτεται αυτός ο όρος, παύουν τα όποια πλεονεκτήματα του Vectoring
    ΟΚ, άρα οι τεχνολογικές απαιτήσεις του vectoring "καταργούν" το ADSL από καμπίνα, όχι η πολιτική του παρόχου... καθαρό.
    Ευχαριστώ και πάλι

  14. #14
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Ναι και δεν είναι μόνο αυτό. Υποχρεωτικά για να δουλέψει το όποιο DSLAM της καμπίνας πρέπει να είναι ένα και μοναδικό, που θα έχει δυνατότητα ελέγχου όλων των γραμμών. Οπότε με έναν σμπάρο, έχουμε 2 τρυγόνια.
    Μοιράζουμε τις καμπίνες σε όσους το ζητήσουν κι έτσι δίνουμε δυνατότητα εισόδου στην αγορά περισσότερων παικτών (αντί του ενός) και αυξάνουμε γρηγορότερα τις ταχύτητες στο υπάρχον χάλκινο δίκτυο μέσω των νέων NGA τεχνολογιών. Παράλληλα αργότερα μπορεί να γίνει ευκολότερα επέκταση της οπτικής ίνας μέχρι τις οικοδομές μας, από τους παίκτες που απόκτησαν πρόσβαση στην καμπίνα.

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 122
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-04-22, 09:17
  2. Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-12-16, 14:57
  3. Καταγγελία προς Cyta Hellas
    Από panosru στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-10-16, 20:12
  4. Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-03-16, 22:42
  5. Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-01-16, 03:41

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας