Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 20
  1. #1
    Εγγραφή
    20-04-2006
    Μηνύματα
    122
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    11,0 Mbit/s - 90,4 Mbit/s
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    SNR / Attn
    11(dB) / 15(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Τον τελευταίο καιρό ελάμβανα στο κινητό μου sms από ένα νούμερο πενταψήφιο το 19015, με παρέπεμπαν σε ένα λινκ με πορνό σάιτ, φυσικά δεν τα άνοιξα και τα έκανα απευθείας διαγραφή.
    Σήμερα που εκδόθηκε ο λογαριασμός και μου ήρθε ηλεκτρονικά βλέπω 21€ έξτρα χρέωση από τα sms του αριθμού 19015.
    Επικοινωνώ εκνευρισμένος με το τμήμα παραπόνων της wind και τους εξηγώ όλο το συμβάν.
    Μου είπαν ότι θα μου επιστρέψουν την χρέωση και θα μπλοκάρουν τέτοιους αριθμούς στο νούμερο μου.
    Στην ερώτηση μου όμως πως είναι δυνατόν να χρεώνονται sms που λαμβάνει κανείς χωρίς ούτε καν να τα ανοίξει μου είπαν ότι είναι νόμιμη υπηρεσία !!!! και δεν μπορούν να κάνουν τίποτα ! ΠΡΟΣΟΧΗ !
    Pardon me, I'm under construction!!!

  2. #2
    Εγγραφή
    29-11-2016
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    ΑΠΑΤΕΩΝΕΣ ΜΕ ΠΕΡΙΚΕΦΑΛΑΙΑ... Αυτό έχω να πω μόνο...

  3. #3
    Εγγραφή
    28-11-2016
    Μηνύματα
    17
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12-15
    ISP
    Vodafone
    Router
    ASUS N14U
    SNR / Attn
    (dB) / 29.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    και σε συγγενικό μου πρόσωπο , που έχει wind , έχει συμβεί το ίδιο , με αυτό το νούμερο.
    Δεν έβγαλε άκρη πως έγινε και λάμβανε αυτά τα μηνύματα .
    Πάντως του επέστρεψαν το ποσό ( περίπου 10€ αν θυμάμαι καλά ).

  4. #4
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.276
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Παίζει κάποιος να έχει βάλει τον αριθμό σου σε απάτες στο facebook
    κέρδισε επιταγή για supermarket και διάφορες άλλες προσφορές, κουπόνια κτλ
    Για δες και εδώ

  5. #5
    Το avatar του μέλους DSLaManiaC
    DSLaManiaC Guest
    Εγώ στο κινητό Wind η πρώτη δουλειά που έκανα ήταν αυτή η διαδικασία κάνοντας φραγή στα 2 bold.
    Είναι ΧΡΟΝΙΑ γνωστό το "πρόβλημα", ας μη τα περιμένουμε όλα μασημένη τροφή. Πόσο μάλλον εμείς που έχουμε πρόσβαση και ενημέρωση μέσω Internet
    Επιτέλους πια:

    https://www.wind.gr/gr/wind/upiresie...resies-triton/

    Τέλος, μην ξεχνάς ότι έχεις τη δυνατότητα φραγής των παρακάτω υπηρεσιών.

    Σχετικά με σύντομους κωδικούς SMS των σειρών 54ΧΧΧ και 19ΧΧΧ, μπορείς να ζητήσεις φραγή για:
    • συγκεκριμένο κωδικό
    • όλη τη σειρά των κωδικών 54ΧΧΧ ή 19ΧΧΧ
    • το σύνολο των κωδικών 54ΧΧΧ και 19ΧΧΧ


    Σχετικά με τις αριθμοσειρές φωνής (901-909) ή 80 ή τους κωδικούς φωνής, μπορείς να αιτηθείς φραγή για:
    • συγκεκριμένες αριθμοσειρές (δεκάδες ή χιλιάδες όπως φαίνεται παρακάτω) ή
    • συγκεκριμένους κωδικούς 14ΧΧΧ και 14ΧΧ
    • όλες τις αριθμοσειρές που ξεκινούν από 901 ή/και 909 ή/και 80 ή 14ΧΧΧ, 14ΧΧ

  6. #6
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DSLaManiaC Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ στο κινητό Wind η πρώτη δουλειά που έκανα ήταν αυτή η διαδικασία κάνοντας φραγή στα 2 bold.
    Είναι ΧΡΟΝΙΑ γνωστό το "πρόβλημα", ας μη τα περιμένουμε όλα μασημένη τροφή. Πόσο μάλλον εμείς που έχουμε πρόσβαση και ενημέρωση μέσω Internet
    Επιτέλους πια:

    https://www.wind.gr/gr/wind/upiresie...resies-triton/
    Αυτά καλύπτουν και τα εισερχόμενα μηνύματα;

  7. #7
    Εγγραφή
    24-07-2008
    Μηνύματα
    4.087
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    N/A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thourios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παίζει κάποιος να έχει βάλει τον αριθμό σου σε απάτες στο facebook
    κέρδισε επιταγή για supermarket και διάφορες άλλες προσφορές, κουπόνια κτλ
    Για δες και εδώ
    Αυτό με το facebook είναι τραγικό. Κάποιος έφτιαξε λογαριασμό με το δικό μου αριθμό τηλεφώνου. Μπήκα στο λογαριασμό και του άλλαξα το password αλλά πάλι κατάφερνε να έχει access άρα χρησιμοποιούσε τον αριθμό του κινητού μου . Του άλλαξα πολλές φορές το προφίλ μέχρι που άφησε τον λογαριασμό. Μου είχε έρθει ειδοπείση. Ο τύπος είχε μόνο φίλες
    Επίσης από το ΠΛΑΙΣΙΟ μου ερχόντουσαν sms ότι η παραγγελία προωθείτε στον χώρο μου. Έστειλα sms ότι δεν έχω κάνει καμία παραγγελία και με αγνόησαν.
    Μια κυρία από κατάστημα με κουρτίνες κατάλαβε ότι κάτι δεν πάει καλά και με πήρε τηλ. για επιβεβαίωση.
    Επίσης μου έρχονται κάτι 5ψήφια που αγνοώ.
    Αυτά και άλλα με cosmote κινητό.
    Το έγραψα εδώ μιας και δεν άντεξα με αυτά που διαβάζω. Έχει παραγίνει το κακό.
    Ενός λάθους μύρια έπονται...

  8. #8
    Το avatar του μέλους DSLaManiaC
    DSLaManiaC Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτά καλύπτουν και τα εισερχόμενα μηνύματα;
    Δε διευκρινίζεται αν και η λογική αυτό λέει.
    Παρ όλα αυτά η μη διευκρίνιση είναι καλό αν το χειριστείς σωστά σε περίπτωση που σου τύχει.

  9. #9
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.276
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Γιατί περιορίζεται η φραγή φραγή στο 901ΧΧΧΧ και όχι συνολικά σε όλη την σειρά 90;

  10. #10
    Εγγραφή
    22-05-2012
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από rstone Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τον τελευταίο καιρό ελάμβανα στο κινητό μου sms από ένα νούμερο πενταψήφιο το 19015, με παρέπεμπαν σε ένα λινκ με πορνό σάιτ, φυσικά δεν τα άνοιξα και τα έκανα απευθείας διαγραφή.
    Σήμερα που εκδόθηκε ο λογαριασμός και μου ήρθε ηλεκτρονικά βλέπω 21€ έξτρα χρέωση από τα sms του αριθμού 19015.
    Επικοινωνώ εκνευρισμένος με το τμήμα παραπόνων της wind και τους εξηγώ όλο το συμβάν.
    Μου είπαν ότι θα μου επιστρέψουν την χρέωση και θα μπλοκάρουν τέτοιους αριθμούς στο νούμερο μου.
    Στην ερώτηση μου όμως πως είναι δυνατόν να χρεώνονται sms που λαμβάνει κανείς χωρίς ούτε καν να τα ανοίξει μου είπαν ότι είναι νόμιμη υπηρεσία !!!! και δεν μπορούν να κάνουν τίποτα ! ΠΡΟΣΟΧΗ !

    Καρμπόν η περίπτωση με εμένα, και την ίδια χρονική περίοδο!
    Ειδοποίησα και εγώ την WIND και μου έκανε πίστωση του ποσού και φραγή όλων των 5ψήφιων (αν και εγώ ήθελα μόνο τον συγκεκριμένο βέβαια, αλλά δεν πειράζει, θα τους ειδοποιήσω αργότερα).

  11. #11
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.276
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Δηλαδή αν την γλυτώσεις από τους πενταψήφιους αριθμούς που αρχίζουν από 5 ίσως να μην την γλυτώσεις από αυτούς που αρχίζουν από 1

  12. #12
    Εγγραφή
    24-07-2008
    Μηνύματα
    4.087
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    N/A
    Σήμερα μου έφαγαν 4€ από καρτοκινητό και τους σταμάτησε ότι δεν βρήκαν άλλα χρήματα.
    Η cosmote όχι μόνο δεν γυρίζει τα χρήματα αλλά με προέτρεψαν να τους πάρω τηλέφωνο (τους απατεώνες .... )
    Αύριο θα κάνω καταγγελία στην ΕΕΤΤ και επίσημα και στην cosmote.
    Τα τηλέφωνα ήταν τα 54088, 54444 και 54578.

    Θα είμαι καλοπροαίρετος και θα δεχθώ ότι κάποιος έγραψε τον αριθμό μου αλλά η χρέωση σε εισερχόμενο sms που στέλνει κωδικούς για σύνδεση (αρα δεν έχω συνδεθεί) μόνο σε αρπαχτή και απάτη παραπέμπουν.

    EDIT βρήκα το θέμα με google search και δεν κατάλαβα ότι ήταν στο νήμα ήταν στην wind. To μήνυμα αφορά την cosmote και όχι thn wind.

    Υπάρχει κάποιο σχετικό θέμα που αφορά γενικά όλες αυτές τις εταιρείες;
    Ενός λάθους μύρια έπονται...

  13. #13
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Λάθος το πας. Δες παρακάτω και ζήτα να μπει φραγή σε όλες τις υπηρεσίες ΥΠΠ.
    Spoiler:
    10. Αντιμετωπίζω πρόβλημα με μια ΥΠΠ που χρησιμοποίησα. Τι πρέπει να κάνω;

    Επικοινωνήστε με την εταιρία ΥΠΠ για να λύσετε το πρόβλημα (π.χ. ελλιπής ενημέρωση για την υπηρεσία, αμφισβήτηση χρεώσεων/εγγραφής στην υπηρεσία), απευθυνόμενος στον αριθμό της γραμμής βοήθειας/παραπόνων (βλ. και Ερ. 7).

    Εάν αμφισβητείτε χρεώσεις ΥΠΠ, ζητήστε από την εταιρία τηλεφωνίας να σας αποστείλει για το διάστημα που σας ενδιαφέρει το εμπλουτισμένο Ελάχιστο Επίπεδο Αναλυτικής Χρέωσης, σε έντυπη ή ηλεκτρονική μορφή. Με αυτό τον τρόπο θα ενημερωθείτε αναλυτικά για όλες τις χρεώσεις ΥΠΠ στο λογαριασμό σας, συμπεριλαμβανομένων των χρεώσιμων εισερχόμενων SMS/MMS, καθώς και για την επωνυμία/τον διακριτικό τίτλο της εταιρίας ΥΠΠ ή της εταιρίας τηλεφωνίας που χορήγησε τον αριθμό ΥΠΠ.

    Σε περίπτωση που το πρόβλημα δεν επιλυθεί, μπορείτε να υποβάλετε εγγράφως παράπονο/καταγγελία στην εταιρία παροχής ΥΠΠ, στην εταιρία τηλεφωνίας που χορήγησε τον αριθμό ΥΠΠ ή στην εταιρία τηλεφωνίας στην οποία είστε συνδρομητής.

    Η εταιρία οφείλει να εξετάσει την καταγγελία και να απαντήσει εγγράφως, εντός αποκλειστικής προθεσμίας 20 ημερών. Σε περίπτωση που διαπιστωθεί παράβαση της νομοθεσίας, η εταιρία οφείλει να μη χρεώσει τις σχετικές κλήσεις ή, σε περίπτωση χρέωσης, να επιστρέψει τα αντίστοιχα ποσά.

    Εάν και μετά την έγγραφη απάντηση, το πρόβλημα δεν διευθετηθεί, έχετε τη δυνατότητα να απευθυνθείτε εγγράφως στους ακόλουθους φορείς αναλόγως της αρμοδιότητάς τους, για:

    Θέματα παράβασης της νομοθεσίας ηλεκτρονικών επικοινωνιών και κώδικα δεοντολογίας: στην ΕΕΤΤ, συνυποβάλλοντας την έγγραφη απάντηση που λάβατε και το υλικό που τεκμηριώνει την καταγγελία σας )πχ. Αναλυτικό λογαριασμό(. Σημειώνεται ότι η ΕΕΤΤ δεν έχει αρμοδιότητα για το περιεχόμενο των ΥΠΠ και τον τρόπο παροχής τους.
    Αμφισβήτηση χρεώσεων: στον Συνήγορο του Καταναλωτή.
    Παραβίαση των δικαιωμάτων πολιτών με χρήση ηλεκτρονικών μέσων: στην Υποδιεύθυνση Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος της Ελληνικής Αστυνομίας.
    Παραβίαση απορρήτου: στην Αρχή Διασφάλισης του Απορρήτου των Επικοινωνιών.
    Εγγραφή σε ΥΠΠ ή λήψη διαφημιστικού υλικού χωρίς συγκατάθεση: στην Αρχή Προστασίας Δεδομένων Προσωπικού Χαρακτήρα.
    Θέματα τυχερών παιγνίων: στην Επιτροπή Εποπτείας και Ελέγχου Παιγνίων.

  14. #14
    Εγγραφή
    24-07-2008
    Μηνύματα
    4.087
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    N/A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από emeliss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λάθος το πας. Δες παρακάτω και ζήτα να μπει φραγή σε όλες τις υπηρεσίες ΥΠΠ.
    Spoiler:
    10. Αντιμετωπίζω πρόβλημα με μια ΥΠΠ που χρησιμοποίησα. Τι πρέπει να κάνω;

    Επικοινωνήστε με την εταιρία ΥΠΠ για να λύσετε το πρόβλημα (π.χ. ελλιπής ενημέρωση για την υπηρεσία, αμφισβήτηση χρεώσεων/εγγραφής στην υπηρεσία), απευθυνόμενος στον αριθμό της γραμμής βοήθειας/παραπόνων (βλ. και Ερ. 7).

    Εάν αμφισβητείτε χρεώσεις ΥΠΠ, ζητήστε από την εταιρία τηλεφωνίας να σας αποστείλει για το διάστημα που σας ενδιαφέρει το εμπλουτισμένο Ελάχιστο Επίπεδο Αναλυτικής Χρέωσης, σε έντυπη ή ηλεκτρονική μορφή. Με αυτό τον τρόπο θα ενημερωθείτε αναλυτικά για όλες τις χρεώσεις ΥΠΠ στο λογαριασμό σας, συμπεριλαμβανομένων των χρεώσιμων εισερχόμενων SMS/MMS, καθώς και για την επωνυμία/τον διακριτικό τίτλο της εταιρίας ΥΠΠ ή της εταιρίας τηλεφωνίας που χορήγησε τον αριθμό ΥΠΠ.

    Σε περίπτωση που το πρόβλημα δεν επιλυθεί, μπορείτε να υποβάλετε εγγράφως παράπονο/καταγγελία στην εταιρία παροχής ΥΠΠ, στην εταιρία τηλεφωνίας που χορήγησε τον αριθμό ΥΠΠ ή στην εταιρία τηλεφωνίας στην οποία είστε συνδρομητής.

    Η εταιρία οφείλει να εξετάσει την καταγγελία και να απαντήσει εγγράφως, εντός αποκλειστικής προθεσμίας 20 ημερών. Σε περίπτωση που διαπιστωθεί παράβαση της νομοθεσίας, η εταιρία οφείλει να μη χρεώσει τις σχετικές κλήσεις ή, σε περίπτωση χρέωσης, να επιστρέψει τα αντίστοιχα ποσά.

    Εάν και μετά την έγγραφη απάντηση, το πρόβλημα δεν διευθετηθεί, έχετε τη δυνατότητα να απευθυνθείτε εγγράφως στους ακόλουθους φορείς αναλόγως της αρμοδιότητάς τους, για:

    Θέματα παράβασης της νομοθεσίας ηλεκτρονικών επικοινωνιών και κώδικα δεοντολογίας: στην ΕΕΤΤ, συνυποβάλλοντας την έγγραφη απάντηση που λάβατε και το υλικό που τεκμηριώνει την καταγγελία σας )πχ. Αναλυτικό λογαριασμό(. Σημειώνεται ότι η ΕΕΤΤ δεν έχει αρμοδιότητα για το περιεχόμενο των ΥΠΠ και τον τρόπο παροχής τους.
    Αμφισβήτηση χρεώσεων: στον Συνήγορο του Καταναλωτή.
    Παραβίαση των δικαιωμάτων πολιτών με χρήση ηλεκτρονικών μέσων: στην Υποδιεύθυνση Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος της Ελληνικής Αστυνομίας.
    Παραβίαση απορρήτου: στην Αρχή Διασφάλισης του Απορρήτου των Επικοινωνιών.
    Εγγραφή σε ΥΠΠ ή λήψη διαφημιστικού υλικού χωρίς συγκατάθεση: στην Αρχή Προστασίας Δεδομένων Προσωπικού Χαρακτήρα.
    Θέματα τυχερών παιγνίων: στην Επιτροπή Εποπτείας και Ελέγχου Παιγνίων.
    Τι είναι οι ΥΠΠ?
    Από την cosmote μου ζήτησαν να κάνω φραγή σε όλα τα 5ψήφια.

    Καλά το πάω. τους έστειλα email. Αν δεν απαντήσουν έως 20 ημέρες και δεν επιστρέψουν και τα χρήματα θα γίνει καταγγελία σε όλες τις αρμόδιες αρχές.


    Αφαιρώ το γεγονός ότι δεν ασχολούμαι με διαγωνισμούς κλπ. Το θέμα είναι πρακτικό και ουσιαστικό.

    Πως είναι δυνατών να χρεώνεται κάποιος χωρίς να μπορούν να αποδείξουν ότι έχει συναινέσει σε κάτι. π.χ Έμένα που έστελναν κάτι pin για να συνδεθώ στις υπηρεσίες τους. Αν έκανα εγγραφή ή συναινούσα με οποιονδήποτε τρόπο ΟΚ, αλλά χωρίς συναίνεση χρέωση είναι καραμπινάτη απάτη.
    Ακόμα και αν κάποιος τρίτος έδωσε τον αριθμό θα πρέπει να χρεωθώ εγώ; Άσε που υπάρχει και το ενδεχόμενο να χρησιμοποιούν λίστες αριθμών υποψήφιων θυμάτων που αγοράζουν και εγώ δεν ξέρω από που.
    btw ο αριθμός μου δεν υπάρχει στους καταλόγους της cosmote (έχω ζητήσει να μην εμφανίζεται).

    Τις ώρες που χάνω και θα χάσω για να λύσω αυτό το πρόβλημα ποιος θα μου τις πληρώσει;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος trd64 : 26-07-17 στις 23:11.
    Ενός λάθους μύρια έπονται...

  15. #15
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Αυτές που σε χρέωσαν. Συγκεκριμένα η εταιρεία DIMOCO.
    Καλά σου είπαν από την Cosmote για τα 5ψήφια.
    Διάβασε ξανά προσεκτικά, η ΕΕΤΤ είναι στην ουσία αναρμόδια.
    Δυστυχως είναι νόμιμο και μετά τρέχεις με καταγγελίες.
    Δεν έχει σχέση αν εμφανίζεται ή όχι ο αριθμός στους καταλόγους.
    Σίγουρα δεν θα στις πληρώσω εγώ, να βοηθήσω θέλω.

    http://www.eett.gr/opencms/opencms/E...S/Faq_YPP.html
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος emeliss : 26-07-17 στις 23:50.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-11-16, 19:58
  2. Μηνύματα: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-11-16, 08:15
  3. Υποστήριξη SMS από τον Facebook Messenger στο Android
    Από nnn στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-06-16, 19:02
  4. Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-03-16, 17:53
  5. Απο τον Σεπτεμβριο προβλημα...
    Από nuxx στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-01-16, 01:18

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας