Σελ. 5 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 345
Εμφάνιση 61-71 από 71
  1. #61
    Εγγραφή
    24-12-2006
    Περιοχή
    Νότια Φινλανδία
    Μηνύματα
    47.081
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17640/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Asus DSL-N17U
    SNR / Attn
    1.0(dB) / 20.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εσύ, τίποτα δεν έχεις λάθος.
    Αλλα υπάρχουν χρήστες που δηλώνουν 90 ή 100 χρονών.
    Runtime Erro
    Τον Ken Lee, τον ξέρετε ;
    Με τη βοήθεια του θεού, λεφτά υπάρχουν.

  2. #62
    Εγγραφή
    17-07-2015
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΓΙΑΝΝΗΣ13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    οχι δεν με καταλαβες. θα κανω αιτηση στο σαιτ της βονταφον για φορητοτητα στην τιμη που δινουν για να 'βαρεσει καμπανακι' στον οτε..
    Καλημέρα,
    είμαι στην ίδια φάση με σένα, σκέφτομαι να κάνω αίτηση στη Vodafone.
    Έκανες τελικά αίτηση εσύ?
    Σε πήραν από Cosmote για βελτιωμένη προσφορά?

    ευχαριστώ

  3. #63
    Εγγραφή
    14-05-2006
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.843
    Downloads
    42
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    250/40
    ISP
    Vodafone
    Είμαι σε φάση ανανέωσης στην Voda ή να πάω σε άλλη εταιρέια , ανάλογα με την τιμή/παροχές.
    Με ενδιαφέρει να παραμείνει η τηλεφωνία σε pots.

    • Ισχύει ότι μέχρι το 2018 ο ΟΤΕ θα τις μετατρέψει όλες τις γραμμές σε voip;
    • Ξέρουμε αν θα μετατραπούν (και πότε) σε voip οι γραμμές της voda;


    Έχω to asus n17u που δεν υποστηρίζει voip πάνω στη γραμμή και το χρησιμοποιώ ως VPN server για να μπαίνω απο εξωτερικό, γι αυτό και δε θέλω να ασχοληθώ με αλλαγη τύπου τηλεφωνίας...
    Πού θα πάει, πού θα πάει τούτη η ρόδα που κολλάει
    κι όλο στην αρχή γυρνάει
    πού θα πάει θα ξεκολλήσει
    κι ο κόσμος σα σαράβαλο γι'αλλού θα ροβολήσει

  4. #64
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Ο ΟΤΕ έχει ανακοινώσει ότι μέχρι τέλους 2018 (ή 2019 σε άλλη ενημέρωση) ότι όλο το δίκτυο θα είναι IΡ.
    Κανείς άλλος πάροχος δεν έχει ανακοινώσει κάτι κι εκτός της Cyta, εξακολουθούν σήμερα να δίνουν TDM τηλεφωνία.
    Πάντως είναι σίγουρο ότι βαδίζουν όλοι στο VoIP και η καθολική μετάβαση. Απλά είναι θέμα χρόνου που μπορεί να γίνει σε 2-3 χρόνια ή και αρκετά παραπάνω.

    Όσον αφορά το Asus και την VoIP τηλεφωνία, μπορείς και σήμερα να έχεις την συσκευή σου στη γραμμή χωρίς καμία αλλαγή της εγκατάστασης και απλά να προσθέσεις το Speedport πίσω του μόνο για την τηλεφωνία του ΟΤΕ. Ακόμη έχεις την δυνατότητα να μην χρησιμοποιήσεις το Speedport και να βάλεις οποιαδήποτε συμβατή συσκευή με SIP τηλεφωνία, στην οποία θα δουλεύει η τηλεφωνία αφού πρώτα πάρεις τον κωδικό από τον ΟΤΕ. Λύσεις υπάρχουν πολλές.

  5. #65
    Εγγραφή
    14-05-2006
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.843
    Downloads
    42
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    250/40
    ISP
    Vodafone
    Thanx για την απάντηση.

    Δυστυχώς οι συσκεύες τηλεφώνου βρίσκονται στο σαλόνι και στο υπνοδωμάτιο 1, ενώ το asus στο υπνοδωμάτιο 2. Και ναι μεν, υπάρχουν λύσεις, αλλά η υλοποίησή τους, όταν θα βρίσκομαι στο εξωτερικό και οι δικοί μου (60+) στην Ελλάδα, είναι κομματάκι δύσκολη.
    Οπότε καταλαβαίνω ότι παραμένοντας σε voda παίζει να γίνει αργότερα η μετάβαση.
    Πού θα πάει, πού θα πάει τούτη η ρόδα που κολλάει
    κι όλο στην αρχή γυρνάει
    πού θα πάει θα ξεκολλήσει
    κι ο κόσμος σα σαράβαλο γι'αλλού θα ροβολήσει

  6. #66
    Εγγραφή
    26-01-2009
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    180
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    42332/4999
    ISP
    Forthnet nova
    DSLAM
    Forthnet - ΚΝΩΣΣΟΣ
    Router
    ZXHN H168N
    SNR / Attn
    8.2(dB) / 9.6(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από svach Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα,
    είμαι στην ίδια φάση με σένα, σκέφτομαι να κάνω αίτηση στη Vodafone.
    Έκανες τελικά αίτηση εσύ?
    Σε πήραν από Cosmote για βελτιωμένη προσφορά?

    ευχαριστώ
    Τελικα εκανα αιτηση στη nova για vdsl πακετο απεριοριστα τα παντα χωρις tv. 2-3 μερες πριν κανω αιτηση ειπα να παρω τηλεφωνο στον οτε να δω που οφειλετε η χαμηλη ταχυτητα(που εχω εδω και καιρο) που κλειδωνει το ρουτερ. πριν κανα χρονο κλειδωνα στα 22( ειμαι 250 μετρα απο το καφαο) και τωρα 16. Ειναι καθαρα δικο τους θεμα που με ριξανε τοσο χαμηλα και επιβεβαιωθηκε οταν τους πηρα τηλεφωνο και μου ειπε μια κοπελα οτι η ταχυτητα μου ειναι λεει μια χαρα(???!!!!) Κανονικα ,μου λεει, στην 24αρα πρεπει λεει να πιανω απο 12(!!!!!!)-18. και τις λεω 12? εκει καταντησατε? 12 στα 250 μετρα?

  7. #67
    Εγγραφή
    02-02-2004
    Περιοχή
    Πειραιας
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    278
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    49999/9999
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΡΕΝΤΗΣ
    Router
    Asus DSL-AC68U
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΓΙΑΝΝΗΣ13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελικα εκανα αιτηση στη nova για vdsl πακετο απεριοριστα τα παντα χωρις tv. 2-3 μερες πριν κανω αιτηση ειπα να παρω τηλεφωνο στον οτε να δω που οφειλετε η χαμηλη ταχυτητα(που εχω εδω και καιρο) που κλειδωνει το ρουτερ. πριν κανα χρονο κλειδωνα στα 22( ειμαι 250 μετρα απο το καφαο) και τωρα 16. Ειναι καθαρα δικο τους θεμα που με ριξανε τοσο χαμηλα και επιβεβαιωθηκε οταν τους πηρα τηλεφωνο και μου ειπε μια κοπελα οτι η ταχυτητα μου ειναι λεει μια χαρα(???!!!!) Κανονικα ,μου λεει, στην 24αρα πρεπει λεει να πιανω απο 12(!!!!!!)-18. και τις λεω 12? εκει καταντησατε? 12 στα 250 μετρα?
    Δεν ξέρω αν είναι σχετικό, ούτε κι είμαι ειδικός, αλλά κι εγώ έχω την ίδια ακριβώς εμπειρία με την Vodafone. Μάλιστα ήταν ο κύριος λόγος που αποφάσισα να κάνω αίτηση σε άλλο πάροχο τώρα που λήγει το συμβόλαιό μου.

    Συγκεκριμένα, ήμουν πελάτης από το 2007 στην τότε HOL. Τότε συγχρόνιζα στα 20-20.5Mbps.

    Από το 2013 και μετά, όλο κι έχανε λίγο η γραμμή. Στην αρχή 19.5Mbps, μετά 19. Δεν πολυέδωσα βάση γιατί λέω ΟΚ, είναι φυσικό, "γερνάει" το δίκτυο και η εγκατάσταση.
    Το 2015 πέφτει κάτω από τα 18. Τους παίρνω τηλέφωνο, όλα είναι καλά μου λένε. Μετά από λίγο καιρό κάτω από 17. Τους ξαναπαίρνω, δηλώνεται βλάβη, πάλι μου λένε όλα καλά είναι, εγώ είμαι τρελός.

    Εκεί άρχισε να με τρώει και ψάχνοντας πήρα αρχές 2016 ένα Asus N55U που έχει stability adjustment. Το router παίζει μόνιμα στο +10 dB δίχως σχεδόν κανένα λάθος ποτέ, ούτε αποσυγχρονισμούς, και συγχρονίζω από τότε στα 22.5-23Mbps. Δεν μπορώ να το βάλω και παραπάνω, δεν έχει setting. Αν κλείσω το SA, συγχρονίζει για λίγο στα 19-20 και μετά από κάποια ώρα αποσυγχρονίζει και συγχρονίζει, πλέον, στα 15-15.5.

    Υπόθεσή μου είναι, χωρίς να μπορώ να αποδείξω ή να ισχυριστώ πως είμαι βέβαιος γι'αυτό, πως η Vodafone εσκεμμένα κόβει τις ταχύτητες των συνδρομητών. Δεν μπορεί να ήταν τυχαίο πως έπεφτε ο συγχρονισμός μου συνεχώς και ξαφνικά με "cheat router" να ξανασυγχρονίζω εκεί που ήμουν και παραπάνω δίχως κανένα απολύτως πρόβλημα.

    Έχω κάνει αίτηση φορητότητας σε άλλη εταιρία. Μόλις ολοκληρωθεί, αν τυχόν συγχρονίσει το router στα 20+ μόνο του, θα ενημερώσω (και φυσικά θα αποτελεί και απόδειξη όσων υποθέτω).
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος God : 11-05-17 στις 08:07.

  8. #68
    Εγγραφή
    24-01-2008
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    1.880
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    95/11 Mbps
    ISP
    Vodafone
    SNR / Attn
    10.3(dB) / 16.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από God Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν πολυέδωσα βάση γιατί λέω ΟΚ, είναι φυσικό, "γερνάει" το δίκτυο και η εγκατάσταση.
    Το δίκτυο δεν γερνάει χρόνο με το χρόνο. Οι ενεργές συνδέσεις αυξάνονταν χρόνο με το χρόνο (τώρα πια δεν ξέρω) με αποτέλεσμα την αύξηση του θορύβου λόγω διαφωνίας (crosstalk) μεταξύ των γραμμών στις πλεξούδες, η οποία με τη σειρά της οδηγεί σε χαμήλωμα της ταχύτητας κλειδώματος ποκειμένου να διατηρηθεί το target SNR.

  9. #69
    Εγγραφή
    02-02-2004
    Περιοχή
    Πειραιας
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    278
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    49999/9999
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΡΕΝΤΗΣ
    Router
    Asus DSL-AC68U
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nyannaco Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το δίκτυο δεν γερνάει χρόνο με το χρόνο. Οι ενεργές συνδέσεις αυξάνονταν χρόνο με το χρόνο (τώρα πια δεν ξέρω) με αποτέλεσμα την αύξηση του θορύβου λόγω διαφωνίας (crosstalk) μεταξύ των γραμμών στις πλεξούδες, η οποία με τη σειρά της οδηγεί σε χαμήλωμα της ταχύτητας κλειδώματος ποκειμένου να διατηρηθεί το target SNR.
    Προφανώς. Στην αρχή το νόμιζα αυτό, γιατί ήταν μία μείωση και θεώρησα πως είναι θέμα γήρανσης. Όταν έγιναν απανωτές και μάλιστα εντός μηνών, προφανώς κατάλαβα πως κάτι δεν πάει καλά.

    Δεν είμαι και τόσο σίγουρος για την διατήρηση του SNR, διότι αυτό (υποθέτω) σημαίνει πως στην πραγματικότητα όντως χειροτερεύει η γραμμή. Όμως εγώ με τέρμα boost από το router, +10dB, εξακολουθώ να συγχρονίζω άνετα, δίχως λάθη ή αποσυνδέσεις. Επίσης το SNR που μου λέει το router κυμαίνεται από 11.5 (κλειστό το stability adjustment) ως το 10.6 (stability adjustment +10dB) και ως 20.1 (stability adjustment -10dB), δεν πέφτει σημαντικά δηλαδή ακόμη και με τεράστιο boost ενώ ανεβαίνει αρκετά όταν το βάλω στο -10, οπότε τα νούμερα δεν βγαίνουν, τουλάχιστον όχι όσο καταλαβαίνω εγώ.

  10. #70
    Εγγραφή
    24-01-2008
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    1.880
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    95/11 Mbps
    ISP
    Vodafone
    SNR / Attn
    10.3(dB) / 16.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Τί θα πει "χειροτερεύει η γραμμή"; ξεκαθάρισε αυτό, ξεκαθάρισε και την έννοια του SNR σο μυαλό σου, καί τότε ίσως συνεννοηθούμε. Νομίζω ότι σε μπερδεύει η κακή κατανόηση των βασικών εννοιών.

  11. #71
    Εγγραφή
    02-02-2004
    Περιοχή
    Πειραιας
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    278
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    49999/9999
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΡΕΝΤΗΣ
    Router
    Asus DSL-AC68U
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nyannaco Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τί θα πει "χειροτερεύει η γραμμή"; ξεκαθάρισε αυτό, ξεκαθάρισε και την έννοια του SNR σο μυαλό σου, καί τότε ίσως συνεννοηθούμε. Νομίζω ότι σε μπερδεύει η κακή κατανόηση των βασικών εννοιών.
    Δεν με μπερδεύει (θέλω να) πιστεύω. Διάβασε προσεκτικά τι έχω γράψει. Προφανώς η αρχική μου υπόθεση ήταν εσφαλμένη και το καταλαβαίνω τώρα αυτό.
    Την πρώτη φορά που είχα απώλεια, θεώρησα πως μπορεί και να φταίει η γραμμή. Όταν είχα απανωτές μειώσεις συγχρονισμού, ειδικά χωρίς να αλλάζει το attenuation/SNR και ειδικότερα όταν με "βεβιασμένο" adjustment +10dB συγχρονίζω σταθερά και δεν πέφτει καν το SNR (βάσει του router πάντα), εκεί κατάλαβα πως δεν είναι θέμα γραμμής αλλά κάποιου εξωγενούς παράγοντα.

    Όπως τα καταλαβαίνω:

    Αν "χειροτέρευε" η γραμμή, μιλάμε για γήρανση εξοπλισμού, βλάβη σε αυτόν, σημαντική αύξηση των συνδέσεων στην περιοχή (crosstalk) - πράγματα που φυσικά δεν μπορεί να συμβούν από την μία μέρα στην άλλη, αν εξαιρέσουμε την περίπτωση φυσικής ζημιάς π.χ. να κόψει κανένα καλώδιο κανένα συνεργείο της ΕΥΔΑΠ. Δηλαδή θα το έβλεπα φυσικό αν το 2007 συγχρόνιζα στα 20 και φέτος στα 19.5, αλλά δεν μπορεί να "χάνω" κοντά 3Mbps σε ένα έτος και μάλιστα χωρίς να μεταβάλλονται SNR/Attenuation.

    Το SNR δείχνει, σε λογαριθμική κλίμακα, κατά πόσο δυνατότερο είναι το ωφέλιμο σήμα από τον θόρυβο. Δηλαδή όσο μεγαλύτερο, τόσο πιο "καθαρό" σήμα, δίχως παρεμβολές. Αυτό εξαρτάται καθαρά από την γραμμή και γενικότερα φυσικά αίτια. "Χειροτερεύει η γραμμή" λοιπόν σημαίνει, για εμένα, πως κάτι συνέβη στο δίκτυο (φυσική φθορά, καταπόνηση, βλάβη) και το SNR αντιστοίχως θα έπρεπε να μεταβληθεί. Γι'αυτό και επίσης υποστηρίζω πως η Vodafone εσκεμμένα μειώνει τις ταχύτητες συγχρονισμού, γιατί το SNR μου είναι σταθερό (εδώ και χρόνια) ενώ παράλληλα η ταχύτητα συγχρονισμού μειώνεται, και δεν πέφτει παρότι δίνω πάρα πολύ υψηλή "διόρθωση" από το router προς τα πάνω, ενώ ανεβαίνει πολύ όταν βάλω αρνητική διόρθωση από το router.

Σελ. 5 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 345

Παρόμοια Θέματα

  1. Απο Vodafone σε Cosmote
    Από SPIROS1979 στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-11-16, 11:26
  2. μεταβαση απο ADSL σε VDSL. τα νευρα μου!
    Από nekronomikon στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-11-16, 21:42
  3. Από HOL (Vodafone) σε Forthnet, και τούμπαλιν
    Από vagamad στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-05-16, 17:39
  4. Αλλαγή από Vodafone σε cosmote
    Από Vakilos στο φόρουμ Σταθερή & Κινητή Τηλεφωνία
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-02-16, 13:58
  5. Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-01-16, 08:57

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας