Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 41
  1. #16
    Εγγραφή
    05-12-2016
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Wind
    Router
    NetGear Nighthawk R7000
    Ναι, οι AquaComfmort Plus θεωρούνται από τους καλύτερους, αν και γενικά με τους ημερήσιους φακούς θα έχεις λιγότερα προβλήματα / ενοχλήσεις απ' ότι θα μπορούσες να έχεις με μηνιαίους για παράδειγμα.

    - - - Updated - - -

    Τότε akisgr μιλάμε για πιο ειδική περίπτωση, θα δω τι μπορώ να μάθω επιπλέον.

    Φαντάζομαι χρησιμοποιείς ενυδατικά δάκρυα τώρα με τους φακούς, σωστά;

    Ίσως είναι αυτοί, της εταιρίας MPG&E.
    Αν ναι, το υλικό είναι Hioxifilcon με 55% περιεκτικότητα σε νερό.

    Από την άλλη, οι Proclear Compatibles Sphere έχουν 60% περιεκτικότητα σε νερό και είναι οι μοναδικοί φακοί επαφής με έγκριση από το FDA των ΗΠΑ ότι: «μπορεί να παρέχουν βελτιωμένη άνεση για τους χρήστες φακών που εμφανίζουν ήπια ενόχληση ή συμπτώματα που σχετίζονται με την ξηρότητα / ξηροφθαλμία ενώ τους φοράμε, λόγω της τεχνολογίας που χρησιμοποιούν, PC Technology™ η οποία προσελκύει το νερό και κρατά τους φακούς ενυδατωμένους για πάνω από 12 ώρες.

  2. #17
    Εγγραφή
    29-04-2002
    Περιοχή
    Cavern III, Hallway VII
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    4.219
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Λοιπόν, εν ολίγοις:

    Η περιεκτικότητα σε νερό δεν ξέρω πόση διαφορά κάνει, έχω την αμυδρή εντύπωση ότι όσο μικρότερη είναι, τόσο λιγότερα δάκρυα πρέπει να παράγει το μάτι για να διατηρηθεί ο φακός υγρός, άρα για όσους έχουν θέμα με μικρή παραγωγή δακρύων, εφόσον ισχύει κάτι τέτοιο, θα πήγαινα σε όσο μικρότερη περιεκτικότητα γίνεται.

    Κατά τα άλλα, οι φακοί τύπου Purevision, Purevision 2, Night & Day και όλοι οι αντίστοιχοι είναι φτιαγμένοι έτσι ώστε, σε φυσιολογικές περιπτώσεις ματιών, να μπορείς να κοιμάσαι μ' αυτούς για μέχρι ένα μήνα. Τους Purevision (και πιο πρόσφατα τους 2) τους χρησιμοποιώ πάνω από 10 χρόνια πια και έχει τύχει να τους φορέσω από 20 μέρες σε έναν "κακό μήνα" έως και 40. Απλά, όσο περισσότερο πλησιάζεις το μήνα, τόσο πιθανότερο είναι όταν τους βγάλεις να κάνεις "αποτοξίνωση" με γυαλιά για 2-3 μέρες για καλύτερη ξεκούραση (σε άλλη περίπτωση απλά τους βγάζεις βράδυ και βάζεις τους επόμενους το άλλο πρωί).

    Τέλος, φίλος παλιότερα που φόραγε φακούς αλλά είχε σοβαρό θέμα, μετά από 4-5 ώρες τους έβγαζε λόγω ευαισθησίας, δεν ξέρω αν κοιμήθηκε μ' αυτούς, αλλά σίγουρα τους φόραγε ανετότατα όλη τη μέρα, κάτι το οποίο ήταν πρόοδος γι' αυτόν.
    Το avatar μου προς τιμήν των 25 χρόνων του Command & Conquer (1995 - 2020).
    Beneath this mask, there is an idea, Mr Creedy, and ideas are bullet-proof!

  3. #18
    Εγγραφή
    05-10-2010
    Μηνύματα
    607
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    H300S/NetGear EX7000
    SNR / Attn
    6.1(dB) / 10.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lentiamo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι, οι AquaComfmort Plus θεωρούνται από τους καλύτερους, αν και γενικά με τους ημερήσιους φακούς θα έχεις λιγότερα προβλήματα / ενοχλήσεις απ' ότι θα μπορούσες να έχεις με μηνιαίους για παράδειγμα.

    - - - Updated - - -

    Τότε akisgr μιλάμε για πιο ειδική περίπτωση, θα δω τι μπορώ να μάθω επιπλέον.

    Φαντάζομαι χρησιμοποιείς ενυδατικά δάκρυα τώρα με τους φακούς, σωστά;

    Ίσως είναι αυτοί, της εταιρίας MPG&E.
    Αν ναι, το υλικό είναι Hioxifilcon με 55% περιεκτικότητα σε νερό.

    Από την άλλη, οι Proclear Compatibles Sphere έχουν 60% περιεκτικότητα σε νερό και είναι οι μοναδικοί φακοί επαφής με έγκριση από το FDA των ΗΠΑ ότι: «μπορεί να παρέχουν βελτιωμένη άνεση για τους χρήστες φακών που εμφανίζουν ήπια ενόχληση ή συμπτώματα που σχετίζονται με την ξηρότητα / ξηροφθαλμία ενώ τους φοράμε, λόγω της τεχνολογίας που χρησιμοποιούν, PC Technology™ η οποία προσελκύει το νερό και κρατά τους φακούς ενυδατωμένους για πάνω από 12 ώρες.
    ναι αυτούς φοράω αυτή την στιγμή.. της MPG&E

    αλλα δεν είναι για πολλές ώρες... χρησιμοποιώ δάκρυα Βiodrop MD ένα μικρό μπουκαλάκι 10ml που έχει 10euro.. δεν συμφέρει και παρα πολύ.. μπορώ να βρω περισσότερη ποσότητα από 10ml?

    η Proclear μου φαίνονται ενδιαφέρον.... φαντάζομαι η συγκεκριμένη δεν είναι από σιλικόνη σωστά?

    θα παραγγείλω από την σελίδα σου κάποια στιγμή γιατί τώρα έπαθα κάποια μόλυνση και χρησιμοποιώ tobrex.. μου είπε οφθαλμίατρος για κάποιες μέρες να μην φορέσω φακούς..

    σε ποσες εργάσιμες μέρες θα τους εχω?

  4. #19
    Εγγραφή
    06-05-2006
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.426
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    OTE
    Router
    SpeedportEntry 2i
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lentiamo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι, οι AquaComfmort Plus θεωρούνται από τους καλύτερους, αν και γενικά με τους ημερήσιους φακούς θα έχεις λιγότερα προβλήματα / ενοχλήσεις απ' ότι θα μπορούσες να έχεις με μηνιαίους για παράδειγμα.
    Ευχαριστούμε για τις πληροφορίες. Ημερήσιους AquaComfmort Plus φοράω χρόνια τώρα χωρίς προβλήματα, απλά θέλω να δοκιμάσω και κάτι άλλο μήπως πετύχω την ίδια άνεση αλλά με μεγαλύτερη διάρκεια προς το τέλος της μέρας. Πιστεύεις πως αξίζει η δοκιμή, είναι δηλαδή πιθανό να είναι καλύτεροι οι Acuvue Moist? (επίσης, τι BC να διαλέξω? Οι AquaComfmort βγαίνουν μόνο με 8.7, ενώ οι acuvue με 8.5 ή 9.0)
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος konc : 09-12-16 στις 18:53.

  5. #20
    Εγγραφή
    05-12-2016
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Wind
    Router
    NetGear Nighthawk R7000
    Δεν είμαι σίγουρος για μεγαλύτερη ποσότητα σε ml στην συγκεκριμένη μάρκα.

    Ναι, οι συγκεκριμένοι φακοί δεν είναι σιλικόνης-υδρογέλης, και χρησιμοποιούν τεχνολογία και υδρόφιλο υλικό υδρογέλης (Phosphorylcholine).

    99% θα τους έχεις την δεύτερη μέρα στην πόρτα σου.

    Αυτή τη στιγμή, οι πιο "bio", βιο-εμπνευσμένοι φακοί υδρογέλης είναι οι Biotrue ONEday.

    2 έρευνες από το εξωτερικό που μπορεί να σε ενδιαφέρουν σχετικά με την ανάπτυξη των φακών υδρογέλης και όχι μόνο, δες εδώ και εδώ.

    - - - Updated - - -

    Ίσως, δεν μπορώ να το ξέρω, έχει να κάνει με τα μάτια σου.
    Σε 8.70 καμπυλότητα υπάρχουν μόνο αυτοί.

    Θα έλεγα να πας όσο πιο κοντά στην δική σου καμπυλότητα ώστε να μην έχεις κάποια ενόχληση και να κάτσει καλά ο φακός.
    Στο προηγούμενο λινκ μπορείς να ψάξεις με βάσει την καμπυλότητα που θέλεις.
    Π.χ σε 8.6 υπάρχουν οι SofLens Daily Disposable (30 φακοί) + 20 δωρεάν φακοί στα 17,70.

  6. #21
    Εγγραφή
    05-10-2010
    Μηνύματα
    607
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    H300S/NetGear EX7000
    SNR / Attn
    6.1(dB) / 10.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    ευχαριστώ παρα πολύ για τις πληροφορίες...! μόλις στρώσουνε λίγο τα ματια μου θα κάνω παραγγελια τους coopervision proclear..

    το θετικό είναι ότι ταιριάζουνε και στην καμπυλότητα του ματιού 8.60 με βολεύει εμενα προσωπικά...!

    για τους ημερήσιους δεν το ψάχνω τόσο πολύ για τον λόγο ότι δεν συμφέρουνε προσωπικά εμενα... θέλω για κάθε μέρα.. οποτε η καλύτερη λύση είναι η μηνιαίοι

    και συμφέρει πολύ το πακέτο στα 23euro η 6 φακοί γιατί θα περάσω άνετα 3 μηνες..!

  7. #22
    Εγγραφή
    10-09-2014
    Μηνύματα
    940
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54999/5495
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΥΡΟΣ
    SNR / Attn
    12(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Καλησπέρα, για εμάς που έχουμε και αστιγματισμό υπάρχουν προτάσεις;
    Δοκίμασα Acuvue Oasys for Astigmatism, αλλά συνεχώς χάνουν το κέντρο.
    Επίσης δοκίμασα και τους Air Optix, μακράν καλύτεροι αλλά ακριβούτσικοι.
    Purevision 2 δεν έχω δοκιμάσει, αλλά στο ίντερνετ δεν διάβασα και τα καλύτερα.

  8. #23
    Εγγραφή
    05-12-2016
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Wind
    Router
    NetGear Nighthawk R7000
    Εκεί είναι πιο δύσκολα τα πράγματα αφού δεν υπάρχει περιθώριο για δοκιμές.
    Όπως ήδη θα ξέρεις, ο κάθε φακός του κάθε κατασκευαστή, είναι διαφορετικός και οι βαθμοί που θα σου έκαναν στους Acuvue δεν θα σου κάνουν στους Air Optix, γιαυτό και τα διάφορα σχόλια στο ίντερνετ.

    Και για να απαντήσω στην ερώτησή σου, κάποιες πολύ καλές επιλογές με την σειρά είναι:
    - Biofinity Toric 43,50 €
    - SofLens Toric 45,00 €

  9. #24
    Εγγραφή
    10-09-2014
    Μηνύματα
    940
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54999/5495
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΥΡΟΣ
    SNR / Attn
    12(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lentiamo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εκεί είναι πιο δύσκολα τα πράγματα αφού δεν υπάρχει περιθώριο για δοκιμές.
    Όπως ήδη θα ξέρεις, ο κάθε φακός του κάθε κατασκευαστή, είναι διαφορετικός και οι βαθμοί που θα σου έκαναν στους Acuvue δεν θα σου κάνουν στους Air Optix, γιαυτό και τα διάφορα σχόλια στο ίντερνετ.

    Και για να απαντήσω στην ερώτησή σου, κάποιες πολύ καλές επιλογές με την σειρά είναι:
    - Biofinity Toric 43,50 €
    - SofLens Toric 45,00 €
    Μάλιστα, ευχαριστώ.

  10. #25
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.125
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alekan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι, κανονικά. Αυτα τα 2 μοντέλα είναι κατασκευασμένα γι αυτη τη χρήση.
    καλησπέρα! υπαρχει τετοιο πραμα!!!?????
    γιατι μου εχει τυχει να με παρει ο υπνος και μετα δεν ξεκολλανε με τιποτα!
    2 φορες μετα απο ωρες δεν μιλαω βραδυ ετσι? νομιζα οτι πρεπει να παω σε νοσοκομειο τιποτα για να βγουν!
    αλλα ακομα και να ειναι ετσι δεν θα το εκανα ποτέ αυτο! δλδ να κοιμαμε με φακους και κυριως να τους φοραω παρα πολλες ωρες!

  11. #26
    Εγγραφή
    05-10-2010
    Μηνύματα
    607
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    H300S/NetGear EX7000
    SNR / Attn
    6.1(dB) / 10.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπέρα! υπαρχει τετοιο πραμα!!!?????
    γιατι μου εχει τυχει να με παρει ο υπνος και μετα δεν ξεκολλανε με τιποτα!
    2 φορες μετα απο ωρες δεν μιλαω βραδυ ετσι? νομιζα οτι πρεπει να παω σε νοσοκομειο τιποτα για να βγουν!
    αλλα ακομα και να ειναι ετσι δεν θα το εκανα ποτέ αυτο! δλδ να κοιμαμε με φακους και κυριως να τους φοραω παρα πολλες ωρες!
    και όμως υπάρχουνε τους φοράς για 1μηνα συνεχεια... δεν ξέρω όμως αν δημιουργήσει πρόβλημα στα ματια..

    όταν δεν ξεκολλάνε μπορείς να χρησιμοποιείς τεχνικό δάκρυ

  12. #27
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.125
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    το υγρο των φακων δεν ειναι τεχνητο δακρυ? το ιδιο νομιζω κανει!
    παντως ναι με αυτο τους εβγαλα! αλλα στο τελος το σκεφτηκα, στην αρχη προσπαθουσα ετσι και τα ματια εγιναν κοκκινα!

  13. #28
    Εγγραφή
    05-10-2010
    Μηνύματα
    607
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    H300S/NetGear EX7000
    SNR / Attn
    6.1(dB) / 10.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    το υγρο των φακων δεν ειναι τεχνητο δακρυ? το ιδιο νομιζω κανει!
    παντως ναι με αυτο τους εβγαλα! αλλα στο τελος το σκεφτηκα, στην αρχη προσπαθουσα ετσι και τα ματια εγιναν κοκκινα!
    όχι όχι...! αυτό είναι πολύ επικίνδυνο... είναι σα να βάζεις στο μάτι σου απορρυπαντικό...

    το τεχνικό δάκρυ είναι κάτι μικρά μπουκαλάκια 10ml/15ml

    - - - Updated - - -

    μου έδωσε μια φίλη μου από το κουτί με τους 6 φακούς τις air optix aqua 2 ζευγάρια επειδή δεν την βολεύανε μου είπε..

    οποτε τους πήρα εγώ εννοείτε σφραγισμένους...! τους φοράω τώρα 3 ώρες αρχικά με κόβανε όταν τους έβαλα... τώρα δεν τους αισθάνομαι καν ότι υπάρχουνε στα ματια...

    επειδή όμως είναι σιλικόνης είναι αρκετά δύσκολο για να βγει ο φακός από το μάτι.. είναι αρκετά πιο σκληρός καλύτερα για εμενα γιατί η μαλακοί φακοί το πολύ σε 10μέρες μου είχανε κοπή

  14. #29
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.125
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    καλημερα, δεν ισχυει αυτο που λες, γιατι οταν βαζουμε τους φακους στα ματια μας ειναι μεσα στο υγρο τους που παιρνουμε τα μπουκαλακια και βαζουμε στις θηκες οποτε αυτο θες δεν θες παει μεσα στα ματια σου. Μηπως κατι καταλαβες λαθος? αμα ηταν ετσι δεν θα το χρησιμοποιουσαν για να εχεις τους φακους να κολυμπανε μεσα σε αυτο!!! μετα δλδ πως το βγαζεις απο τους φακους?
    ειχα ρωτησει την οφθαλμιατρο μου αλλωστε και ειπε αυτο να κανω! πχ http://www.skroutz.gr/s/6870750/Baus...lus-360ml.html
    ακομα και αμα παει στο στομα σου σαν δακρυ ειναι στην γευση!

  15. #30
    Εγγραφή
    05-10-2010
    Μηνύματα
    607
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    H300S/NetGear EX7000
    SNR / Attn
    6.1(dB) / 10.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλημερα, δεν ισχυει αυτο που λες, γιατι οταν βαζουμε τους φακους στα ματια μας ειναι μεσα στο υγρο τους που παιρνουμε τα μπουκαλακια και βαζουμε στις θηκες οποτε αυτο θες δεν θες παει μεσα στα ματια σου. Μηπως κατι καταλαβες λαθος? αμα ηταν ετσι δεν θα το χρησιμοποιουσαν για να εχεις τους φακους να κολυμπανε μεσα σε αυτο!!! μετα δλδ πως το βγαζεις απο τους φακους?
    ειχα ρωτησει την οφθαλμιατρο μου αλλωστε και ειπε αυτο να κανω! πχ http://www.skroutz.gr/s/6870750/Baus...lus-360ml.html
    ακομα και αμα παει στο στομα σου σαν δακρυ ειναι στην γευση!
    φιλε μου δεν ξέρω... είμαι καινούριος με τους φακούς επαφής... αλλα εμενα αλλα μου είπανε να μην βάζω μέσα στο μάτι το καθαριστικό τον φακών... μήπως το renu μπορεί να χρησιμοποιηθεί και σαν τεχνικό δάκρυ? δεν το γνωρίζω αυτό...

Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Αγορά φακών επαφής
    Από phantom77 στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 201
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-08-16, 10:29

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας