Εμφάνιση 1-7 από 7
  1. #1
    Εγγραφή
    22-12-2007
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    633
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ζητω τη βοηθεια σας για φιλο που σκεφτεται ειτε να αναβαθμισει το pc του, ειτε να το αλλαξεi.
    Το θεμα ειναι οτι στην περιπτωση αλλαγης, ο παλιος η/υ θα χαριστει σε πιτσιρικι , σε περιπτωση αναβαθμισης, πρεπει να συνυπολογιστει ενα κοστος 250-300 ευρω για ενα basic κουτι για το πιτσιρικι.

    Η υπαρχουσα συνθεση αποτελειται απο:

    -καποιο επωνυμο τροφοδοτικο 3ετιας
    -10 gb ram ddr3
    -amd radeon 7700
    -μητρικη https://www.asus.com/Motherboards/P7P55M/
    -επεξεργαστη http://ark.intel.com/products/42915/...Cache-2_66-GHz
    -καποιον ssd samsung και καποιον δισκο αποθηκη

    Εχει κολλησει ντε και κατα να παρει gtx1070, δεν το βλεπω να του αλλαζω γνωμη.

    Κατα την γνωμη μου τα 250-300 του πιτσιρικα συν καποια αναβαθμιση, ειδικα με αυτη την καρτα που ζηταει, οδηγουν αναποφευκτα σε νεο συστημα, και ειχα κατα νου τα εξης:

    -κουτι http://www.e-shop.gr/case-raijintek-...k-p-PER.813212
    -μητρικη http://www.e-shop.gr/mitriki-asrock-...l-p-PER.528919
    -μνημη http://www.e-shop.gr/ram-gskill-f4-2...t-p-PER.557883
    -τροφοδοτικο http://www.e-shop.gr/psu-super-flowe...w-p-PER.817410
    -επεξεργαστης http://www.e-shop.gr/cpu-intel-core-...x-p-PER.558499

    Μεχρι εδω 595 ευρω.

    Για καρτα γραφικων ο φιλος επιμενει σε αυτην,
    εγω προσωπικα προτιμω αυτην λογω καλης εμπειριας με την gtx970 που εχω της ιδιας εταιρειας.

    Οι απαιτησεις, και αντιγραφω απο τις σημειωσεις μου κατα το "παραληρημα" , ειναι "να παιζει rise of the tomb raider, το νεο battlefield, mortal combat xl και οοολα αυτα τα καινουρια ΤΕΛΕΙΑ".

    Αποσο βλεπετε το κοστος ξεπερνα τα 1000ευρω, αλλα εγω προσωπικα δεν μπορεσα να κατεβω χαμηλοτερα.

    Οποτε οποιαδηποτε τροποποιηση για βελτιστοποιηση της συνθεσης ή/και μειωσης του κοστους, ειναι καλοδεχουμενη, καθως και οποιαδηποτε εντελως διαφορετικη προταση με αλλο σκεπτικο (πχ. amd, αναβαθμιση ή οτι νομιζετε).

    Η οθονη του ειναι 1080p.

    Ευχαριστω
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος kontinos : 02-12-16 στις 22:41.

  2. #2
    Εγγραφή
    10-06-2009
    Περιοχή
    Αθήνα , καλλιθέα
    Μηνύματα
    8.864
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    πολύ καλές η επιλογές που προτείνεις, όπως είπες πρέπει να πάει σε νέο σύστημα
    για κάρτα γραφικών θα προτιμούσα και εγώ να πάει σε Gigabyte
    μητρική μπορεί να πάει σε Z170 chipset

    για mad μερια πολύ χλωμό τώρα απο πρώτο τρίμηνο του 17 θα βγουν τα νέα μοντέλα amd (ZEN)
    «Αν θες να πας γρήγορα πήγαινε μόνος σου, αν θες να πάς μακριά, πήγαινε με παρέα»


  3. #3
    Εγγραφή
    02-07-2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη, 40 Εκκλησιές
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.202
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11834/1022
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    NetFasteR WLAN3
    SNR / Attn
    10.2(dB) / 24.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλές επιλογές!
    Θα συμφωνήσω με τον skel, η κάρτα καλύτερα να είναι η Gigabyte που λες και εσύ. Η άλλη, έτσι κι αλλιώς, είναι reference edition και το μόνο καλό που έχει, είναι το ότι κάνει exhaust εκτός του κουτιού.
    Αν θες άλλη μία πρόταση σε μητρική, η οποία είναι καλύτερη σε κάποια σημεία από αυτήν που προτείνεις, δες την ASRock Fatal1ty H170 Performance.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από skel Εμφάνιση μηνυμάτων
    μητρική μπορεί να πάει σε Z170 chipset
    Ασχέτως του chipset, οι Pro4 υλοποιήσεις είναι καλύτερες από τις Pro4S. Φυσικά, ακόμα καλύτερη είναι η Performance.
    HP EliteDesk 800 G1 Tower || i7-4790 || 32GB RAM DDR3-1600MHz || nVidia GTX1050 (powerless) || 860EVO 1TB || WD 4TB || 2 x HP 27mq QHD 2560x1440

  4. #4
    Εγγραφή
    22-12-2007
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    633
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mike_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλές επιλογές!
    Θα συμφωνήσω με τον skel, η κάρτα καλύτερα να είναι η Gigabyte που λες και εσύ. Η άλλη, έτσι κι αλλιώς, είναι reference edition και το μόνο καλό που έχει, είναι το ότι κάνει exhaust εκτός του κουτιού.
    Αν θες άλλη μία πρόταση σε μητρική, η οποία είναι καλύτερη σε κάποια σημεία από αυτήν που προτείνεις, δες την ASRock Fatal1ty H170 Performance.

    - - - Updated - - -

    Ασχέτως του chipset, οι Pro4 υλοποιήσεις είναι καλύτερες από τις Pro4S. Φυσικά, ακόμα καλύτερη είναι η Performance.
    Καλα, οι επιλογες μην νομιζεις, ειναι ενα κολλαζ απο τις δικες σας προτασεις και σε αλλα θεματα, δεν ειναι οτι ξερω πολυ καλα, απλα εχω εμπιστοσυνη, τα κοιταω λιγο και καταληγω.
    Συμφωνω για την fatality, κι εγω αυτη (την προηγουμενη βεβαια) εχω στον η/υ μου, αλλα οσο παει ανεβαινει το κοστος!

    Πιστευω οτι με αυτες τις απαιτησεις του φιλου μου παντως δεν μπορουμε ευκολα να παμε πιο κατω οικονομικα.

    Αφηστε δε που ψηθηκε και για εναν i-7 που κανει 350ευρω.

    Και μου λεει, αφου ειναι να παει στα 1200+ περιπου, γιατι να μην παρει και αυτο

    Προσπαθησα να του εξηγησω βεβαια οτι χωρις να ξερει τις υλοποιησεις παιρνει ρισκο, αλλα αυτο ειναι δικο του θεμα αν θελει.

    Επιβεβαιωστε μου παρακαλω οτι αναμεσα σε i-5 και i-7 δεν θα δει διαφορα σε αυτο που θελει, προσπαθω να τον πεισω και μου λεει γιατι απο i-5 να παει σε i-5?

    Τελος παντων, ειναι η κλασσικη περιπτωση που καποιος νομιζει (ακριβως γιατι εχω περασει κι εγω απο αυτο το σταδιο) οτι οσο παραπανω, τοσο το καλυτερο, οταν κατα την γνωμη μου δεν ισχυει για ολους τους χρηστες αυτο.

    Στην αρχικη συνθεση που ειχε κανει το παιδι, ειχε επιλεξει μητρικη των 60ευρω (καποια Η110), και το σκεπτικο που προσπαθω να τον κανω να ακολουθησει ειναι να φτιαξει ενα core συστημα που κατα την γνωμη μου ειναι ολα τα λεφτα, κι ας περιμενει και κανα δυο μηνες για καρτα γραφικων αν του λειπουν τα 100ευρω, ωστε να δουμε και ποιες ειναι οι καλυτερες υλοποιησεις στην 1070.

    Edit: skel ευχαριστω για το input.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος kontinos : 04-12-16 στις 01:28.

  5. #5
    Εγγραφή
    02-07-2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη, 40 Εκκλησιές
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.202
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11834/1022
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    NetFasteR WLAN3
    SNR / Attn
    10.2(dB) / 24.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kontinos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συμφωνω για την fatality, κι εγω αυτη (την προηγουμενη βεβαια) εχω στον η/υ μου, αλλα οσο παει ανεβαινει το κοστος!
    OK και η H170 Pro4 (ειδικά η ATX version) δεν είναι καθόλου κακή μητρική.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kontinos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πιστευω οτι με αυτες τις απαιτησεις του φιλου μου παντως δεν μπορουμε ευκολα να παμε πιο κατω οικονομικα.
    Δύσκολα, όντως. Το μόνο που θα μπορούσατε να κάνετε θα ήταν να επιλέξετε π.χ. μια RX-480 με 8Gb VRAM. Αλλά η GTX 1070 είναι πολύ καλύτερη και, ως εκ τούτου, πιο futureproof.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kontinos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αφηστε δε που ψηθηκε και για εναν i-7 που κανει 350ευρω.
    Για τον i7-6700 να φανταστώ;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kontinos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και μου λεει, αφου ειναι να παει στα 1200+ περιπου, γιατι να μην παρει και αυτο
    Desktop με i7-6700 και GTX 1070 το οποίο έχει 2 DDR4 slots... Καταλαβαίνεις τι ....... μητρική έχει... Για το τροφοδοτικό, ούτε λόγος....

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kontinos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επιβεβαιωστε μου παρακαλω οτι αναμεσα σε i-5 και i-7 δεν θα δει διαφορα σε αυτο που θελει, προσπαθω να τον πεισω και μου λεει γιατι απο i-5 να παει σε i-5?
    Σε γενικές γραμμές είναι όπως τα λες. Μεταξύ του i5-6500 και του i7-6700, δεν νομίζω ότι θα δει (κατά μ.ο.) όφελος άνω του 5% σε FPS. Κατά συνέπεια, η οικονομική διαφορά δεν δικαιολογείται.
    Υπάρχουν, όμως, και κάποια παιχνίδια που η engine τους κάνει βέλτιστη αξιοποίηση των παραπάνω threads ενός i7 και εκεί υπάρχει μια λίγο μεγαλύτερη διαφορά. Τσέκαρε σχετικά:
    http://techbuyersguru.com/intels-cor...k-games?page=0
    Είναι καθαρά ζήτημα του πόσα χρήματα έχει να διαθέσει. Πάντως, δεν θα άξιζε π.χ. να πάει σε υποδεέστερη κάρτα γραφικών, ώστε να βάλει i7.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kontinos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην αρχικη συνθεση που ειχε κανει το παιδι, ειχε επιλεξει μητρικη των 60ευρω (καποια Η110), και το σκεπτικο που προσπαθω να τον κανω να ακολουθησει ειναι να φτιαξει ενα core συστημα που κατα την γνωμη μου ειναι ολα τα λεφτα, κι ας περιμενει και κανα δυο μηνες για καρτα γραφικων αν του λειπουν τα 100ευρω, ωστε να δουμε και ποιες ειναι οι καλυτερες υλοποιησεις στην 1070.
    Να επιμείνεις αν πάρει την GTX 1070, να πάρει μια καλή υλοποίηση (σαν τη Gigabyte που λες).

    - - - Updated - - -

    Να βάλεις στο Arcadia και ένα fan-άκι για intake, μπροστά.
    http://www.e-shop.gr/arctic-cooling-...m-p-PER.811355
    Αν δεις ότι το πίσω δεν έχει καλό air-flow, μπορείς να το αλλάξεις με ένα ίδιο (να συνδεθούν με τα 4pin headers της μητρικής για να είναι ελεγχόμενες οι στροφές τους*).

    Έχοντας ως δεδομένο ότι θα κάνει απαιτητικό gaming, δεν θα έβλαπτε και μία οικονομική - αξιολόγη ψύκτρα.
    http://www.e-shop.gr/raijintek-themis-p-PER.811685 (χωράει στο arcadia = max cooler height 160mm)

    Το τροφοδοτικό που επέλεξες είναι πολύ καλό, αλλά να ξέρεις ότι δεν είναι modular (υπάρχει μπέρδεμα μεταξύ του golden king και του platinum king).

    * είναι ένα σημείο που η H170 Performance υπερτερεί, καθώς διαθέτει παραπάνω 4pin headers.
    HP EliteDesk 800 G1 Tower || i7-4790 || 32GB RAM DDR3-1600MHz || nVidia GTX1050 (powerless) || 860EVO 1TB || WD 4TB || 2 x HP 27mq QHD 2560x1440

  6. #6
    Εγγραφή
    05-09-2012
    Μηνύματα
    463
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE
    Ας περιμένει τους ryzen λίγο που μάλλον εκεί στοχεύουν σε πιο value for money high end gaming rig.
    Είτε παίρνει ένα πακέτο από amd σε χαμηλότερη τιμή είτε επωφελείται από πιθανή πτώση τιμών της ιντελ.
    Greek Statistics black belt. https://www.r-project.org/

  7. #7
    Εγγραφή
    10-06-2009
    Περιοχή
    Αθήνα , καλλιθέα
    Μηνύματα
    8.864
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GreekStatistic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ας περιμένει τους ryzen λίγο που μάλλον εκεί στοχεύουν σε πιο value for money high end gaming rig.
    Είτε παίρνει ένα πακέτο από amd σε χαμηλότερη τιμή είτε επωφελείται από πιθανή πτώση τιμών της ιντελ.
    ας κρατάμε μικρό καλάθι
    ακόμα δεν έχουμε δει reviews
    απλά ελπίζουμε να ταρακουνησουν την αγορα οι ryzen
    «Αν θες να πας γρήγορα πήγαινε μόνος σου, αν θες να πάς μακριά, πήγαινε με παρέα»


Παρόμοια Θέματα

  1. Πρώτη φορά αναβάθμιση σε παλιό PC!
    Από prt στο φόρουμ Συνθέσεις Η/Υ και αναβαθμίσεις
    Μηνύματα: 51
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-10-16, 16:06
  2. Νέο PC για gaming
    Από Sir_Johnny στο φόρουμ Συνθέσεις Η/Υ και αναβαθμίσεις
    Μηνύματα: 38
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-08-16, 18:45
  3. Μικρή αναβάθμιση σε οικιακό PC
    Από leros2004 στο φόρουμ Συνθέσεις Η/Υ και αναβαθμίσεις
    Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-07-16, 18:38
  4. Νέο pc - οικονομική σύνθεση + οθόνη
    Από ela002 στο φόρουμ Συνθέσεις Η/Υ και αναβαθμίσεις
    Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-02-16, 12:22

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας