Σελ. 17 από 18 ΠρώτηΠρώτη ... 71215161718 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 241-255 από 269
  1. #241
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.344
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vastil Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μιλάς σε Πόντιο. Προσπαθούσα από την άλλη να το ακούσω
    Τεμέτερον.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  2. #242
    Εγγραφή
    16-11-2014
    Περιοχή
    κερατεα
    Μηνύματα
    1.016
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    +booster 50.7down/Up 5.35
    ISP
    COSMOTE Home SpeedBooster
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΣΚΑΛΕΙΟ
    Router
    HUAWEI DN9245X6-10
    SNR / Attn
    8(dB) / 37,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    στην περιοχη του Δασκαλειου κερατεας , αλλα και στην Κακη θαλασσα τιποτα ακομα απο διαθεσιμοτητα αλλα εχουνε βαλει ρευμα στις καμπινες ιδιαιτερα η καμπινα 120 στην περιοχη Κοντρα βιλαρα ακουγονται τα ανεμιστηρακια της.
    Απο εκει και μετα το 15 μερες που γραφετε δεν πρεπει να ισχυει για ολους. Ισως ειναι καθαρα θεμα οτε.
    αραγε θα μπορεσω να μου δωσουνε vdsl απο αστικο κεντρο; διοτι οι καμπινα που παιρνω η 105 δεν αναβαθμιστηκε και ουτε θα αναβαθμιστει μεσω του πλανου που εβγαλε ο οτε και εχουνε σταματησει τα εργα.
    Και τωρα τι κανω;
    ισως μου δωσουνε απο αστικο κεντρο; απεχω 1,7χλμ πανω κατω γυρω στα 2.
    Τι να πω ειμαι απο τους ατυχους που δεν θα αναβαθμισουνε τις καμπινες του Δασκαλειου αλλα εφτασαν εως την Μαριστρα. ( που ειναι η τελευταια καμπινα vdsl πριν το αστικο κεντρο του οτε Δασκαλειου ) .
    παντως μου ειπε ο οτε οταν ενεργοποιηθει το δικτυο και θελω να παρω απο καμπινα μπορω να κανω αιτηση στο Γερμανο. αλλα εμενα το κακο ειναι οτι η καμπινα μου δεν ειναι vdsl αλλα vdsl και το αστικο κεντρο ειναι μετα την καινουργια καμπινα. Αραγε μονο απο αστικο κεντρο θα παρω vdsl ; ή οχι; καθολου δεν θα παρω;;. ή θα περιμενω το επομενο πλανο αναβαθμισης; που ουτε ξερουμε ποτε θα γινει.

  3. #243
    Εγγραφή
    22-09-2014
    Μηνύματα
    839
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200
    ISP
    INALAN
    Router
    Huawei HG8245T
    Δεν θα πάρεις VDSL από το αστικό κέντρο διότι είσαι πολύ μακριά, δίνουν έως 1000 μέτρα στην καλύτερη περίπτωση.
    Θα πρέπει να περιμένεις την επόμενη φάση - πλάνο αναβάθμισης.
    Ο πάροχος που αναλαμβάνει να καλύψει ένα αστικό κέντρο με FTTC έχει υποχρέωση να αναβαθμίσει το 80% των καφάο που βρίσκονται πάνω από 550 μέτρα από το αστικό κέντρο.

  4. #244
    Εγγραφή
    02-09-2015
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    629
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΑ
    Όσες καμπίνες δεν θα αναβαθμιστούν ή όσα Ακ δεν θα αναβαθμιστούν, θα περιμένουμε για Δ φάση και Ε φάση;
    Δεν έχω θέμα με την περιοχή μου αλλά είπα έτσι να ρωτήσω.

  5. #245
    Εγγραφή
    22-09-2014
    Μηνύματα
    839
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200
    ISP
    INALAN
    Router
    Huawei HG8245T
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vastil Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όσες καμπίνες δεν θα αναβαθμιστούν ή όσα Ακ δεν θα αναβαθμιστούν, θα περιμένουμε για Δ φάση και Ε φάση;
    Δεν έχω θέμα με την περιοχή μου αλλά είπα έτσι να ρωτήσω.
    Δεν έχω ακούσει κάτι για Δ φάση, δεν ξέρω αν θα υπάρχει κάποια αλλά αν υπάρξει θα μάθουμε στο μέλλον. Ωστόσο για την ερώτηση σου, ναι θα δείξει η Δ φάση που είναι οι καμπίνες και τα αστικά κέντρα που έμειναν.

  6. #246
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.752
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vastil Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όσες καμπίνες δεν θα αναβαθμιστούν ή όσα Ακ δεν θα αναβαθμιστούν, θα περιμένουμε για Δ φάση και Ε φάση;
    Δεν έχω θέμα με την περιοχή μου αλλά είπα έτσι να ρωτήσω.
    Όχι, έχουμε τώρα τις λεγόμενες ετήσιες αναθέσεις..
    https://www.eett.gr/opencms/opencms/...g/assignments/

    Για το 2018 μόνο ο OTE ζήτησε να πάρει νέες καμπίνες..
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

  7. #247
    Εγγραφή
    16-11-2014
    Περιοχή
    κερατεα
    Μηνύματα
    1.016
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    +booster 50.7down/Up 5.35
    ISP
    COSMOTE Home SpeedBooster
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΣΚΑΛΕΙΟ
    Router
    HUAWEI DN9245X6-10
    SNR / Attn
    8(dB) / 37,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    τοσο χαλια δηλαδη;. αρα ποτε vdsl τελειωσε το θεμα!! καλα το περιμενα... και ξενερωσα που ειχανε τελειωσει τις εργασιες.
    οσο για το fttc δεν καταλαβα , τι εννοιεις; σιγα μην δωσει fttc στην περιοχη μας που εχει κατα κυριο λογω εξοχικα , ουτε καν, παντως θα πρεπει να αναβαθμισει πρωτα τις καμπινες adsl για να δωσει fttc και γιατι να μην δωσει στις υπαρχουσες καμπινες; και να αφησει το εργο σταματημενο; .
    παντως αυτο που ακουγεται οτι εχει να κανει με την ζητηση σιγουρα ισχυει, αλλα και με τους κατοικους της καθε περιοχης πρεπει να ισχυει για να πεταει εξω απωμονομενες περιοχες , αυτο πιστευω οτι ισχυει στην περιοχη μου. ( εξαλλου μονο οτε υπαρχει απο σταθερο κανενας αλλος παροχος! και δεν το κοβω να επενδυσει κανενας αλλος μακροπροθεσμα και πιστευω λογω οτι ειναι λιγος ο μονιμος πληθυσμος.) .
    παντως στο 13888 μου ειπανε οτι εχουνε δει να δινουνε απο αστικο κεντρο και σε πιο μεγαλυτερες αποστασεις ετσι μου ειπανε! και πανω απο 3χλμ απο αστικο κεντρο, οσο για αυτην την συνδεση, τι γινεται; δινουνε στα καλωδια χαλκου απο το αστικο κεντρο οπτικη ινα και οτι φτασει στο αντιστοιχη καμπινα adsl που πιανω και αναλογα με την αποσταση χανει και απο ταχυτητα; ή οχι; .
    εγω εστειλα ενα email στην κοσμοτε μεσω τις φορμας για παραπονα και λεει οτι το αιτημα ειναι προς απαντηση αλλα τιποτα μεχρι τωρα δεν εχω λαβει.

  8. #248
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnmegarythmos Εμφάνιση μηνυμάτων
    τοσο χαλια δηλαδη;. αρα ποτε vdsl τελειωσε το θεμα!! καλα το περιμενα... και ξενερωσα που ειχανε τελειωσει τις εργασιες.
    οσο για το fttc δεν καταλαβα , τι εννοιεις; σιγα μην δωσει fttc στην περιοχη μας που εχει κατα κυριο λογω εξοχικα , ουτε καν, παντως θα πρεπει να αναβαθμισει πρωτα τις καμπινες adsl για να δωσει fttc και γιατι να μην δωσει στις υπαρχουσες καμπινες; και να αφησει το εργο σταματημενο; .
    παντως αυτο που ακουγεται οτι εχει να κανει με την ζητηση σιγουρα ισχυει, αλλα και με τους κατοικους της καθε περιοχης πρεπει να ισχυει για να πεταει εξω απωμονομενες περιοχες , αυτο πιστευω οτι ισχυει στην περιοχη μου. ( εξαλλου μονο οτε υπαρχει απο σταθερο κανενας αλλος παροχος! και δεν το κοβω να επενδυσει κανενας αλλος μακροπροθεσμα και πιστευω λογω οτι ειναι λιγος ο μονιμος πληθυσμος.) .
    παντως στο 13888 μου ειπανε οτι εχουνε δει να δινουνε απο αστικο κεντρο και σε πιο μεγαλυτερες αποστασεις ετσι μου ειπανε! και πανω απο 3χλμ απο αστικο κεντρο, οσο για αυτην την συνδεση, τι γινεται; δινουνε στα καλωδια χαλκου απο το αστικο κεντρο οπτικη ινα και οτι φτασει στο αντιστοιχη καμπινα adsl που πιανω και αναλογα με την αποσταση χανει και απο ταχυτητα; ή οχι; .
    εγω εστειλα ενα email στην κοσμοτε μεσω τις φορμας για παραπονα και λεει οτι το αιτημα ειναι προς απαντηση αλλα τιποτα μεχρι τωρα δεν εχω λαβει.
    VDSL σε αποστάσεις μεγαλύτερες των 1000 μέτρων από Α/Κ (DSLAM) ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ.

    Η μόνη περίπτωση για να πάρεις VDSL είναι η να αναβαθμιστεί το Α/Κ που ανήκεις η να τοποθετηθούν νέες καμπίνες.

    Σε αποστάσεις όπως αυτή που αναφέρεις δηλαδή 3 χλμ να βάλεις υπηρεσία οποιαδήποτε το θεωρώ τσάμπα χρήματα καθώς θα έχεις απώλειες σκέψου ότι δεν θα έχεις ταχύτητα πάνω από 1Mbps.

    Πράγμα που θα γίνει κάποια στιγμή... όπως και θα αναβαθμιστούν οι καμπίνες που είναι σε απόσταση μικρότερη των 550 μέτρων (όπως η δική μου) και τώρα δεν τις ακουμπάνε (για αυτό και εγώ μπήκα στην δράση superfast broadband (sfbb.gr) και έκανα αναβάθμιση της γραμμής από VDSL 50/5 σε FTTH 100/10 καθώς βαρέθηκα να τους περιμένω.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Zer0c00L : 12-03-19 στις 11:42.

  9. #249
    Εγγραφή
    10-10-2018
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    766
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10999/110092
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    29.8(dB) / 3.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Πάντως η καμπίνα (της wind) από την οποία (θααααααα) πάρω VDSL, μολονότι έχει πάρει (?) ρεύμα και αριθμό παροχής εδώ και κανένα εξάμηνο ακόμα "μουγγή" είναι... Το "γαμώτο" της υπόθεσης είναι ότι σε απόσταση 50-60 μέτρα από το σπίτι μου (την βλέπω κάθε μέρα από το μπαλκόνι) και ακόμα παλεύω με τα έως 24 (πάλι καλά που πιάνω γύρω στα 15 δηλαδή). Το θέμα όμως είναι ότι επειδή δεν βλέπω να δίνει η Nova από εκεί, μάλλον με βλέπω να αλλάζω και πάροχο...

  10. #250
    Εγγραφή
    02-09-2015
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    629
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DVDLover75 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντως η καμπίνα (της wind) από την οποία (θααααααα) πάρω VDSL, μολονότι έχει πάρει (?) ρεύμα και αριθμό παροχής εδώ και κανένα εξάμηνο ακόμα "μουγγή" είναι... Το "γαμώτο" της υπόθεσης είναι ότι σε απόσταση 50-60 μέτρα από το σπίτι μου (την βλέπω κάθε μέρα από το μπαλκόνι) και ακόμα παλεύω με τα έως 24 (πάλι καλά που πιάνω γύρω στα 15 δηλαδή). Το θέμα όμως είναι ότι επειδή δεν βλέπω να δίνει η Nova από εκεί, μάλλον με βλέπω να αλλάζω και πάροχο...
    Να είσαι προετοιμασμένος. Αν πας στους πράσινους πρώτος λογαριασμός κάτω από 90 ευρώ δεν θα δώσεις.

  11. #251
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.344
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vastil Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να είσαι προετοιμασμένος. Αν πας στους πράσινους πρώτος λογαριασμός κάτω από 90 ευρώ δεν θα δώσεις.
    Προπληρώνεις τον επόμενο μήνα-δίμηνο.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  12. #252
    Εγγραφή
    10-10-2018
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    766
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10999/110092
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    29.8(dB) / 3.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vastil Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να είσαι προετοιμασμένος. Αν πας στους πράσινους πρώτος λογαριασμός κάτω από 90 ευρώ δεν θα δώσεις.
    Το ξέρω... Αλλά τι να κάνω; Να περιμένω πότε η Nova θα δώσει VDSL; Η να πάω στη Wind που δεν ακούω και τόσο καλά λόγια; Η Vodafone στο Α/Κ που είμαι, δεν δίνει ούτε από αυτό.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προπληρώνεις τον επόμενο μήνα-δίμηνο.
    Και στην Nova το ίδιο γίνεται πάντως

  13. #253
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    όλα τα πράγματα στην ζωή είναι θέμα επιλογών
    ανάλογα με την επιλογή έχεις και τις ανάλογες επιπτώσεις/κυρώσεις/αποτελέσματα

    σκέψου ότι η εργασία μου είναι στο κέντρο της αθήνας και παρακαλάμε για να πάρουμε VDSL ή FTTH

    είμαστε επαγγελματικοί πελάτες σε COSMOTE - WIND - VODAFONE και όμως δεν έχουν συγκινηθεί καν με εμάς που ακουμπάνε εκατοντάδες/χιλιάδες ευρώ σε λογαριασμούς

    θα συγκινηθούν με τους ιδιώτες...

    αν προσθέσεις και το γεγονός ότι το ΔΕΔΔΗΕ έχει πάρα πολλά θέματα με τα συνεργεία των ιδιωτών εργολάβων

    ...

  14. #254
    Εγγραφή
    07-12-2002
    Περιοχή
    Greece.gif
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    122
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    49998/4998
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΙΑΝΤΕΙΟ
    Router
    Speedport
    SNR / Attn
    14.4(dB) / 7.6(dB)
    Χτες το βράδυ έσκασε τηλέφωνο από 13888 αν με ενδιαφέρει η ενεργοποίηση του VDSL στην γραμμή μου 14 εργάσιμες max ακόμα και ενεργοποιείται. Το site δεν δίνει διαθεσιμότητα ακόμα αλλά προφανώς ξεκινήσανε να καλούνε όσους είχανε πει ότι θέλανε, γκρινιάζανε κλπ κλπ

  15. #255
    Εγγραφή
    14-05-2004
    Περιοχή
    GR/Crete
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    5.207
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    Router
    Siemens κάτι
    SNR / Attn
    9,1(dB) / 28(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Να κάνω μία ερώτηση γιατί έχω μείνει πίσω και με μπέρδεψαν με τα σκαψίματα στην περιοχή μου.

    Εδώ και ένα χρόνο έχει βάλει ο ΟΤΕ καμπίνα VDSL στα 300-350 μέτρα μακριά μου και περιμένω να πάρει ρεύμα απο τη ΔΕΗ.
    Χτές είδα και έσκαψε η CYTA στα 100 μέτρα μακριά μου για τη βάση της καμπίνας τους μέχρι το σημείο του δρόμου που πρέπει να περνάει η οπτική ίνα!

    Εγώ τώρα έχω adsl με μέγιστη ταχύτητα 7Mbps.
    Απο πού θα παίρνω μετά? Του ΟΤΕ ή της CYTA?
    Και ποιά η διαφορά τους?
    Υπάρχει περίπτωση να φέρουν οπτική μέχρι το σπίτι?
    Η περιοχή είναι εκτός πόλεως και πολύ αραιοκατοικημένη!

    Ευχαριστώ!

    Προσθήκη:
    Τώρα είδα ότι η Cyta είναι με τη vodafone! Το καπάκι στο φρεάτιο της σύνδεσης με την οπτική που περνάει γράφει cyta.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος teodor_ch : 24-04-19 στις 11:34.

Σελ. 17 από 18 ΠρώτηΠρώτη ... 71215161718 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. 3 μήνες χωρίς ενεργοποίηση καμπινών VDSL
    Από maravegias στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-12-16, 12:46
  2. Προβληματα με το VDSL?Router?PS4?!
    Από LoukasM στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-11-16, 19:02
  3. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-11-16, 12:15

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας