Σελ. 11 από 18 ΠρώτηΠρώτη ... 691011121316 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 151-165 από 269
  1. #151
    Εγγραφή
    12-03-2006
    Μηνύματα
    1.414
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100Mbps
    ISP
    INALAN
    Router
    HUAWEI HG8546M
    Νομίζω ότι καταλαβαίνω τι παίζει. Το πρόβλημα έχει να κάνει με το vectoring και τον σχετικό κανονισμό. Ο ΟΤΕ έχει τα κεφάλαια μεν, αλλά και την υποχρέωση να προχωρήσει σε μικρότερο χρονικό διάστημα και με μεγαλύτερη κάλυψη του κάθε κέντρου για να μπορεί να κατοχυρώσει μια περιοχή. Τα κανόνισε λοιπόν με τους εργολάβους του και γι' αυτό τους βλέπουμε να δουλεύουν σε τόσες περιοχές ταυτόχρονα. Όταν όμως φτάνει η ώρα για την ηλεκτροδότηση, έχουμε νέο τσιφλίκι στο οποίο ο ΟΤΕ δεν έχει λόγο. Δεν μπορεί να επιλέξει εργολάβο ή πλήθος συνεργείων που θα απασχολήσει ο εργολάβος. Ελπίζω να παίζουν ποινικές ρήτρες, αν και δεν ξέρω να ορίζεται από κάποιο νόμο το διάστημα μέσα στο οποίο ο ΔΕΔΔΗΕ υποχρεούται να ολοκληρώσει ηλεκτροδοτήσεις. Και φανταστείτε τι έχει να γίνει αν περάσουν οι ημερομηνίες που έχει δεσμευτεί ο ΟΤΕ να παραδώσει έτοιμο vectoring και οι καμπίνες είναι χωρίς ρεύμα. Κάποιος από ΟΤΕ ή DT θα πρέπει να πιέσει μέσω κυβέρνησης για να γίνει δουλειά. Ελπίζω να διαψευστώ αλλά περιμένω παρατράγουδα στην όλη ιστορία.

  2. #152
    Εγγραφή
    18-11-2010
    Περιοχή
    Λαμπρινή
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    251
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    InaLan
    Router
    InaLanex
    Path Level
    Interleaved
    Ξεκιναω να παω για δουλεια σημερα και λογω κινησης παιρνω αλλο στενο και βγαινω στη γωνια της Ιαλεμου και Σαμης οπου βλεπω καμπινα VDSL διπλα σε κολωνα της ΔΕΗ με κατεβασμενο καλωδιο απο αυτην για την ηλεκτροδοτηση της καμπινας.Καμπινα που εχει μπει τουλαχιστον 1,5-2 μηνες μετα την δικη μου.Κανω εναν ελεγχο διαθεσημοτητας με τυχαια διευθυνση ακριβως απεναντι και βλεπω αυτο.Πως να μην ουρλιαζω και μερικοι ισως να με εντασετε στα ορια της παρανοιας;
    VDSL 50 διαθεσιμο!!!!Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  FullSizeRender.jpg 
Εμφανίσεις:  55 
Μέγεθος:  88,4 KB 
ID: 181225
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ToninoGR : 14-03-17 στις 18:27.

  3. #153
    Εγγραφή
    10-11-2006
    Περιοχή
    Νέα Φιλαδέλφεια
    Μηνύματα
    82
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    Speedport Smart
    Path Level
    Fastpath
    Ύστερα από 7 μήνες χωρίς ενεργοποίηση οι 15 καμπίνες που τοποθετήθηκαν στη Νέα Φιλαδέλφεια τον Σεπτέμβρη του 2016, στέκουν βουβές, εγκαταλελειμμένες, νεκρές!Εμείς οι χιλιάδες πελάτες του ΟΤΕ είμαστε ακόμα στα 8,7d/0,86u και ακόμα περιμένουμε! Οι διαμαρτυρίες μας, τα e-mail μας και οι κλήσεις μας, έφεραν την απάντηση για ενεργοποίηση εντός του 2017(!), ενώ έχει ήδη περάσει το α΄τρίμηνο! Τελικά ο ΟΤΕ κατάντησε ανυπόφορος! Έχουμε και κατοίκους-υπαλλήλους στον ΟΤΕ που παραμιλάνε με την πρωτοφανή καθυστέρηση της εμπορικής διαθεσιμότητας του VDSL, στην περιοχή μας! Συγγνώμη από τους φίλους του forum, για την επανάληψη του ίδιου θέματος, αλλά όσο και να θέλω να το ξεχάσω δεν γίνεται, γιατί όταν στέλνω ένα μικρό βίντεο σε συγγενείς μου περιμένω σχεδόν 1 ώρα! Ευχαριστώ γαι την υπομονή σας...
    Γερ.Μαραβέγιας

  4. #154
    Εγγραφή
    29-03-2017
    Μηνύματα
    353
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99997/ 9999
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΑΝΩ ΛΙΟΣΙΑ
    Router
    TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Σε εμάς που ξεκίνησαν από χθες να βάζουν καμπίνες, τι να πούμε. Πιστεύω, όσα παράπονα, όσο κόσμο και να μαζέψεις, δεν θα καταφέρεις να τρέξεις την διαδικασία. Νομίζω πως έχουν deadline μέχρι το καλοκαίρι να έχουν γίνει τοποθέτηση καμπινών.

  5. #155
    Εγγραφή
    18-11-2010
    Περιοχή
    Λαμπρινή
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    251
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    InaLan
    Router
    InaLanex
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από under_LgN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε εμάς που ξεκίνησαν από χθες να βάζουν καμπίνες, τι να πούμε. Πιστεύω, όσα παράπονα, όσο κόσμο και να μαζέψεις, δεν θα καταφέρεις να τρέξεις την διαδικασία. Νομίζω πως έχουν deadline μέχρι το καλοκαίρι να έχουν γίνει τοποθέτηση καμπινών.
    Το θεμα πλεον τεινει να παει αλλου καθως το προβλημα δεν εγκειται στην τοποθετηση των νεων καμπινων αλλα στην ηλεκτροδοτηση/ενεργοποιησης τους.Τι να την κανω εγω και πολλα αλλα μελη που γραφουν εδω,την καινουρια καμπινα οταν η μονη εξυπηρετηση που δινει ειναι χορος για graffiti και αφισοκολληση;;;

  6. #156
    Εγγραφή
    29-03-2017
    Μηνύματα
    353
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99997/ 9999
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΑΝΩ ΛΙΟΣΙΑ
    Router
    TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Σωστά τα λες, ένα μέλος, από τα Λιόσια, αναφέρει ότι την έθεσαν σε λειτουργία και πλέον υπάρχει διαθεσιμότητα. Θέλω να πιστεύω, πως δεν υπάρχει γενικό θέμα με την ηλεκτροδοτηση.

  7. #157
    Εγγραφή
    18-11-2010
    Περιοχή
    Λαμπρινή
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    251
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    InaLan
    Router
    InaLanex
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από under_LgN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σωστά τα λες, ένα μέλος, από τα Λιόσια, αναφέρει ότι την έθεσαν σε λειτουργία και πλέον υπάρχει διαθεσιμότητα. Θέλω να πιστεύω, πως δεν υπάρχει γενικό θέμα με την ηλεκτροδοτηση.
    Μα αυτο ακριβως ειναι το προβλημα,οτι η ηλεκτροδοτηση ειναι αυτη που καθυστερει κατα κανονα.Σε πολλες περιοχες υπαρχουν νεες καμπινες τοποθετημενες,για περισσοτερο απο 6-7 ακομη και 8 μηνες οι οποιες δεν εχουν ηλεκτροδοτηθει,με αποτελεσμα να μην μπορουν να δοθουν και εμπορικα,πακετα vdsl.
    Κάνε follow στο κανάλι μου στο Twitch με livestreams κάθε Τρίτη,Πέμπτη και Κυριακή στις 20:00

    PritsASS

  8. #158
    Εγγραφή
    23-02-2008
    Περιοχή
    Λαγονήσι
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.014
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΛΑΓΟΝΗΣΙ
    Router
    Cisco RV042
    SNR / Attn
    9(dB) / 15(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από maravegias Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ύστερα από 7 μήνες χωρίς ενεργοποίηση οι 15 καμπίνες που τοποθετήθηκαν στη Νέα Φιλαδέλφεια τον Σεπτέμβρη του 2016, στέκουν βουβές, εγκαταλελειμμένες, νεκρές!Εμείς οι χιλιάδες πελάτες του ΟΤΕ είμαστε ακόμα στα 8,7d/0,86u και ακόμα περιμένουμε! Οι διαμαρτυρίες μας, τα e-mail μας και οι κλήσεις μας, έφεραν την απάντηση για ενεργοποίηση εντός του 2017(!), ενώ έχει ήδη περάσει το α΄τρίμηνο! Τελικά ο ΟΤΕ κατάντησε ανυπόφορος! Έχουμε και κατοίκους-υπαλλήλους στον ΟΤΕ που παραμιλάνε με την πρωτοφανή καθυστέρηση της εμπορικής διαθεσιμότητας του VDSL, στην περιοχή μας! Συγγνώμη από τους φίλους του forum, για την επανάληψη του ίδιου θέματος, αλλά όσο και να θέλω να το ξεχάσω δεν γίνεται, γιατί όταν στέλνω ένα μικρό βίντεο σε συγγενείς μου περιμένω σχεδόν 1 ώρα! Ευχαριστώ γαι την υπομονή σας...
    Συγχωρεμένος απο εμενα , αν και έχεις ανοίξει καμια 10αρια θέματα με το ιδιο θέμα...

    Αγαπητε Maravegias τι σου φταιει ο ΟΤΕ αν δεν έχει πάρει ρεύμα η καθυστέρησε να συνδεθεί η καμπίνα;

  9. #159
    Εγγραφή
    10-11-2006
    Περιοχή
    Νέα Φιλαδέλφεια
    Μηνύματα
    82
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    Speedport Smart
    Path Level
    Fastpath
    Αγαπητέ Pokas, δηλαδή αν ο ΔΕΔΔΗΕ, στον οποίο έχω στείλει 3 mail διαμαρτυρίας, χωρίς απάντηση, δεν ηλεκτροδοτεί τις καμπίνες, ο ΟΤΕ θα τον περιμένει χρόνια; Όσο για την επιμονή μου για το θέμα, πιστεύω ότι είναι εντελώς φυσιολογική όταν από τον Γενάρη του 2015, μου απαντούσε ο ΟΤΕ ότι μέχρι τη λήξη του έτους θα μπει το VDSL! Σήμερα είμαστε στον 3ο χρόνο από εκείνη την απάντηση. Ευχαριστώ για τη συμμετοχή σου!
    Γερ.Μαραβέγιας

  10. #160
    Εγγραφή
    18-04-2010
    Περιοχή
    Usa
    Μηνύματα
    51
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    384/384
    ISP
    Algonet
    Path Level
    Fastpath
    Υπαρχουν και χειροτερα --->https://www.adslgr.com/forum/threads...7%CF%82/page19
    Διαθεσιμοτητα απο τον Ιουνιο 2016 και ακομη δεν ειδαν vdsl.
    Οποτε και εγω που ειμαι περιστερι και εχει γινει αλλαγη καμπινων απο το Σεπτεμβρη 2016 λογικα παμε για αρχες του 2018 με vectoring πλεον.
    Δε πειραζει ας ειναι. Πιστευω οτι δεν προκειται να υπαρξει διαθεσιμοτητα μεσα στο 2017.

  11. #161
    Εγγραφή
    29-03-2017
    Μηνύματα
    353
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99997/ 9999
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΑΝΩ ΛΙΟΣΙΑ
    Router
    TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Υπάρχει περίπτωση, ο Δήμος, να παίζει σημαντικό ρόλο στην ενεργοποίηση της καμπίνας;

  12. #162
    Εγγραφή
    18-11-2010
    Περιοχή
    Λαμπρινή
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    251
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    InaLan
    Router
    InaLanex
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από under_LgN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχει περίπτωση, ο Δήμος, να παίζει σημαντικό ρόλο στην ενεργοποίηση της καμπίνας;
    Οχι.Κατα την αποψη μου την ευθυνη φερει καθαρα ο ΔΕΔΔΗΕ ο οποιος εχει συναψει συνεργασια με εργολαβο ο οποιος με 10-15 (που λεει ο λογος,σαφως ειναι περισσοτεροι αλλα οχι αρκετοι) εργατες εχει αναλαβει να καλυψει εργασιες σε τεραστιο μερος του λεκανοπεδιου της Αττικης.
    Κάνε follow στο κανάλι μου στο Twitch με livestreams κάθε Τρίτη,Πέμπτη και Κυριακή στις 20:00

    PritsASS

  13. #163
    Εγγραφή
    29-03-2017
    Μηνύματα
    353
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99997/ 9999
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΑΝΩ ΛΙΟΣΙΑ
    Router
    TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Σε εμάς που βάζουν τις καμπίνες, το συνεργείο είναι η optconnect. Έχει μοιράσει τα έργα ο ΟΤΕ;

  14. #164
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    O OTE δεν κάνει τα έργα αλλά έχει συμφωνίες με εργολάβους ή εταιρείες για την υλοποίηση των διάφορων σταδίων.

  15. #165
    Εγγραφή
    12-03-2006
    Μηνύματα
    1.414
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100Mbps
    ISP
    INALAN
    Router
    HUAWEI HG8546M
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από maravegias Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αγαπητέ Pokas, δηλαδή αν ο ΔΕΔΔΗΕ, στον οποίο έχω στείλει 3 mail διαμαρτυρίας, χωρίς απάντηση, δεν ηλεκτροδοτεί τις καμπίνες, ο ΟΤΕ θα τον περιμένει χρόνια; Όσο για την επιμονή μου για το θέμα, πιστεύω ότι είναι εντελώς φυσιολογική όταν από τον Γενάρη του 2015, μου απαντούσε ο ΟΤΕ ότι μέχρι τη λήξη του έτους θα μπει το VDSL! Σήμερα είμαστε στον 3ο χρόνο από εκείνη την απάντηση. Ευχαριστώ για τη συμμετοχή σου!
    Δυστυχώς με το υπάρχον νομοθετικό πλαίσιο, ο ΟΤΕ ή ο καθένας που περιμένει ηλεκτροδότηση, απλά πρέπει να περιμένει. Ακόμα και αν υπάρχουν ποινικές ρήτρες, ο ΟΤΕ θα εισπράξει αλλά ρεύμα δεν θα δει. Όπως δεν μπορεί κανείς άλλος να βάλει χέρι στο δίκτυο του ΟΤΕ, αν αυτός δεν θέλει ή δεν μπορεί να φτιάξει βλάβη, έτσι και κανείς δεν μπορεί να βάλει χέρι στο δίκτυο της ΔΕΔΔΗΕ. Αν ο ΟΤΕ κρίνει ότι υπάρχει καθυστέρηση η οποία του δημιουργεί ζημία, θα πρέπει να κινηθεί νομικά. Από την άλλη μεριά, η μόνη υποχρέωση του ΟΤΕ προς εσένα είναι η τηλεφωνία.

Σελ. 11 από 18 ΠρώτηΠρώτη ... 691011121316 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. 3 μήνες χωρίς ενεργοποίηση καμπινών VDSL
    Από maravegias στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-12-16, 12:46
  2. Προβληματα με το VDSL?Router?PS4?!
    Από LoukasM στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-11-16, 19:02
  3. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-11-16, 12:15

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας