Σελ. 2 από 6 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 84
  1. #16
    Εγγραφή
    05-09-2016
    Μηνύματα
    23
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gordito Εμφάνιση μηνυμάτων
    Tωρα τι ψαχνετε να βρειτε, να τον πεισετε οτι ο browser του δεν ειναι ασφαλης;

    Αφου το λεει και μονος του, εσεις που εχετε <<pocket>> και <<chat>> να ανησυχητε, εσεις ειστε που εχετε το προβλημα
    Σε ευχαριστούμε για το άχρηστο post σου.
    Ούτε προσέβαλα κάποιον ούτε έκανα τον ξερόλα.

    Υπάρχουν δεκάδες sites που ψάχνουν exploits σε browsers όπου ο browser μου βγαίνει ασφαλής.

    Επιπλέον ποιαν έκδοση έχεις φιλαράκο? την 50.2?
    Μόλις βγει η 51 θα μάθεις ποιες τρύπες έχει το δικό σου, οι περισσότερες φαντάζομαι από τις νέες δυνατότητες που χρησιμοποιείς.

    Αυτό που λέω είναι ότι δεν χρειάζεται αυτή η φανατική προσκόλληση που βλέπω και στα κινητά για "αναβαθμίσεις".
    Αν προσθέτει κάτι χωρίς άλλο τίμημα ΟΚ, να αναβαθμίσω.
    Αν είναι να κλείσει 10 τρύπες και να ανοίξει 50, και οι βελτιώσεις να ναι chat και telemetry και health reports και user experience να μου λείπει.

  2. #17
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.184
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από AgentBond Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο λόγος που δεν αναβαθμιζα δεν είναι το ρίσκο. Είναι ότι όλα λειτουργούν όπως θέλω και επόμενες εκδόσεις χαλάνε πράγματα που χρησιμοποιώ καθημερινά και συνεχώς.

    Πάντως με τη συζήτηση εδω και το taxis/tls 1.2 και εφόσον μου ναι πολύ εύκολο να κάνω πολλαπλά backup του Firefox αποφάσισα να δώσω μια ευκαιρία σε (σταδιακες) αναβαθμίσεις.

    Από την 20+ που χρησιμοποιώ αναβάθμισα σε 36 (αρχικά) και σε 39 στη συνέχεια (κάποια addons που χρησιμοποιώ στις τελευταίες θελουν από >38) προσπαθώντας να διατηρήσω την εμφάνιση και τη λειτουργικοτητά του δικού μου 20+.

    Ουσιαστικά τα ίδια addons + κάποιο classic menu που επαναφέρει τα παλια μενού και separators στα κουμπιά κλπ

    Πρώτη εντύπωση? Με τον SSD Samsung 850 pro και κάνει 100 ώρες να φορτώσει. Σαφέστατα πιο αργό. Και το rendering των σελίδων μου φαίνεται επίσης πιο αργό. (Έκλεισα φυσικά ότι "καινούργια" σαχλαμάρα προσέθεσε η Mozilla πχ κατι pocket και τέτοια).

    Δεν κέρδισα και κάτι άλλο που περίμενα. Να παίζει κάποιο φόρματ βίντεο που παλαιότερα Firefox δεν υποστηρίζαν αλλά σε αυτό θα επανέλθω.
    Υπερβολικό σε βρίσκω.
    Τον ίδιο δίσκο έχω και δεν έχω κανένα θέμα στην ταχύτητα φορτώματος.
    Ούτε τώρα ούτε παλιότερα.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  3. #18
    Εγγραφή
    05-09-2016
    Μηνύματα
    23
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπερβολικό σε βρίσκω.
    Τον ίδιο δίσκο έχω και δεν έχω κανένα θέμα στην ταχύτητα φορτώματος.
    Ούτε τώρα ούτε παλιότερα.
    Αναφέρομαι σε σύγκριση με την προηγούμενη έκδοση.
    Αν χρησιμοποιείς μόνο μια έκδοση και αναβαθμίζεις σταδιακά προφανώς δεν θα το προσέξεις.

    Το σύστημα μου είναι 5820Κ Χ99 64GB RAM DDR4 C13 και πολλοί SSD.

    Επειδή έχω τα profiles του Firefox στο φάκελο του προγράμματος μου είναι πανεύκολο να κάνω αντίγραφα σε αυτόν ή σε άλλους υπολογιστές.
    Δοκίμασα από χτες (είναι εγκατεστημένοι όλοι ταυτόχρονα) την 20+, την 36, την 39, την 44 (που προσπαθώ να ανεχτώ) και την 50.
    Η 20 φορτώνει σχεδόν σαν το notepad! Όλες οι άλλες κάνουν εμφανέστατα (δεν χρειάζεται χρονομετρο κλπ) πολύ πολύ περισσότερο.

    Tα ίδια Addons σε όλες (αναβάθμισα το ήδη υπάρχον profile) με μικρές αναβαθμίσεις στην έκδοση αν δεν γινόταν αλλιώς και αυτό το addon https://addons.mozilla.org/en-US/fir...themerestorer/

    Η νύχτα με τη μέρα.

  4. #19
    Το avatar του μέλους Gordito
    Gordito Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από AgentBond Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αναφέρομαι σε σύγκριση με την προηγούμενη έκδοση.
    Αν χρησιμοποιείς μόνο μια έκδοση και αναβαθμίζεις σταδιακά προφανώς δεν θα το προσέξεις.

    Το σύστημα μου είναι 5820Κ Χ99 64GB RAM DDR4 C13 και πολλοί SSD.

    Επειδή έχω τα profiles του Firefox στο φάκελο του προγράμματος μου είναι πανεύκολο να κάνω αντίγραφα σε αυτόν ή σε άλλους υπολογιστές.
    Δοκίμασα από χτες (είναι εγκατεστημένοι όλοι ταυτόχρονα) την 20+, την 36, την 39, την 44 (που προσπαθώ να ανεχτώ) και την 50.
    Η 20 φορτώνει σχεδόν σαν το notepad! Όλες οι άλλες κάνουν εμφανέστατα (δεν χρειάζεται χρονομετρο κλπ) πολύ πολύ περισσότερο.

    Tα ίδια Addons σε όλες (αναβάθμισα το ήδη υπάρχον profile) με μικρές αναβαθμίσεις στην έκδοση αν δεν γινόταν αλλιώς και αυτό το addon https://addons.mozilla.org/en-US/fir...themerestorer/

    Η νύχτα με τη μέρα.
    Yπερβολες, placebo effect ειναι γιατι εισαι προκατηλειμενος με τα <<chat>> και τα <<pocket>>

    Οπως και στα nexus στο adroid που με καθε update γινονται "ολο και ταχυτερα", η μπαταρια κραταει "ολο και πιο πολυ", κλπ

  5. #20
    Εγγραφή
    28-01-2010
    Μηνύματα
    3.529
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54998/5495
    ISP
    Nova
    Router
    ΖΤΕ H288A
    ειναι προφανες οτι αυτο που τον ενδιαφερει ειναι η ταχυτητα και η εμφανιση και μονο (ακομα και σε βαρος της ασφαλειας) Αν ειναι γρηγοροτερος ο 20 καλα κανει και εχει τον 20
    Για καποιον που τον ενδιαφερει και η ασφαλεια (τραπεζες, εφοριες κτλ) παει σε αλλες επιλογες πιο σύγχρονες με κλεισμενα τα γνωστα κενα ασφαλειας
    Ειναι θεμα επιλογης

  6. #21
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.184
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Ταχύτητα που;
    Στο start;
    To page load με ενδιαφέρει...
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  7. #22
    Εγγραφή
    05-09-2016
    Μηνύματα
    23
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ταχύτητα που;
    Στο start;
    To page load με ενδιαφέρει...
    Σε όλα. Το start είναι ενοχλητικά αργό για την 44 που προσπαθώ να αρχίσω να χρησιμοποιώ σαν μόνιμη αλλά και το page rendering όλων των σελίδων το "αισθάνομαι" πιο αργό. Δεν είναι placebo effect όπως είπε ο προηγούμενος τρολ που δεν ήξερε να γράψει ούτε το "προκατειλημμένος" (και ούτε μπήκε στον κόπο να το ψάξει στο Ιντερνετ που "ξέρει" τόσο "καλά" και χρησιμοποιεί), αλλά έχε υπόψη σου ότι (πριν χρόνια αλλά προφανώς ισχύει και τώρα) είχα κάνει εκείνη τη ρύθμιση στο prefs.js ή about:config που λέει σε ms πότε να αρχίσει το rendering της σελίδας σε 0! (το default ήταν κάτι 250 ή 500 αν θυμάμαι καλά από τότε).
    Με αυτά βλέπεις σαφέστατα τη σελίδα να ζωγραφίζεται πιο αργά.
    ειναι προφανες οτι αυτο που τον ενδιαφερει ειναι η ταχυτητα και η εμφανιση και μονο (ακομα και σε βαρος της ασφαλειας)
    Με ενδιαφέρει πρωτίστως η λειτουργικότητα. Δηλαδή γι' αυτό χρησιμοποιώ (-ούμε) firefox.
    Η κάνω λάθος; Να προσαρμόσουμε το browser στον τρόπο που θέλουμε να λειτουργούμε.
    Έxω διάφορα addons που δεν μπορώ να πάψω να τα χρησιμοποιώ. Ορισμένα εντελώς δικά μου, ή τροποποιημένα άλλων. Κάποια από αυτά οι developers τους σταματάνε να τα εξελίσσουν και δεν τρέχουν στις νεότερες εκδόσεις και δεν υπάρχουν άλλα αντίστοιχα.
    Δεν θα πάψω να τα χρησιμοποιώ και να πολλαπλασιάσω το χρόνο που θέλω να κάνω κάτι μόνο και μόνο γιατί ξέρω γω το TLS_DHE_RSA_WITH_AES_256_CBC_SHA (0x39) μπορεί 1 στο 1.000.000 να είναι "κενό" ασφαλείας για (ποιον???) τον άγνωστο χάκερ.

    Τέλος πάντων.
    Έχω ταυτόχρονα τώρα την 20+ και τη 44. (Και τις 27, 36, 39 αλλά δεν ασχολούμε).
    Κλείνω το να ανοίγω το άλλο συνεχώς. Το 20+ ανοίγει και κλείνει σαν το calculator.
    Η 44 κάνει δευτερόλεπτα να ανοίξει και όταν κλείσει και πάω να την ξανατρέξω αμέσως μου λεει και ότι το firefox δεν έκλεισε που σημαίνει αργεί και να κλείσει.

    Μέχρι στιγμής έχω στη 44 (μετά πολλές ώρες κόπο) το 80-85% των δυνατοτήτων που χω στην 20+.
    Προσπαθώ να την υιοθετήσω.
    Πριν πολλά χρόνια είχα και την ηρωική 3.6 έκδοση που απ' αυτήν πέρασα στην 20+. Τώρα αν όλα πάνε καλά θα έχω σαν βασική τη 44. (στην 50-51 είχα διάφορες ελλείψεις και δεν θα ασχοληθώ τώρα.)

    Και μια ερώτηση σε πρόβλημα που έχω:
    Σας παίζει εδώ το Η.264/mp4 video? (το πρώτο)?

    http://www.quirksmode.org/html5/tests/video.html

    Έχω (και είχα προσπαθήσει να το βάλω και στην 20+) το plugin της Cisco για Η264.
    Στην 44 κανονικά.
    Το βίντεο αυτό δεν παίζει δυστυχώς, παρότι στη 44 λέει στο changelog: Enable H.264 if system decoder is available
    Που σημαίνει ίσως να έχω κάποιο πρόβλημα σε επίπεδο κομπιούτερ παρότι έχω αμέτρητους codecs.
    Γιατί όμως αν κατεβάσω το ίδιο βίντεο με πχ τον MPC παίζει μια χαρά;

    Όποιος έχει καμιά ιδέα γιατί δεν βλέπω αυτό το Η264 μέσα από τον firefox 44 ας μου πει.
    Έχω ήδη δοκιμάσει διάφορα μέσα στο about:config που διάβασα όπως το media.mediasource.ignore_codecs αλλά χωρίς αποτέλεσμα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος AgentBond : 04-12-16 στις 01:25.

  8. #23
    Το avatar του μέλους Gordito
    Gordito Guest
    O ανθρωπος το εχει χουι να ειναι τουλαχιστον 10 εκδοσεις πισω, τι να λεμε τωρα.

    Eυχαριστω παντως που με διορθωνεις, ελπιζω να διαβαζεις και τα άλλα post μου γιατι κανω συνεχεια ορθογραφικα.

  9. #24
    Εγγραφή
    28-01-2010
    Μηνύματα
    3.529
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54998/5495
    ISP
    Nova
    Router
    ΖΤΕ H288A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από

    Και μια ερώτηση σε πρόβλημα που έχω:
    [B
    Σας παίζει εδώ το Η.264/mp4 video? (το πρώτο)?[/B]

    http://www.quirksmode.org/html5/tests/video.html

    Έχω (και είχα προσπαθήσει να το βάλω και στην 20+) το plugin της Cisco για Η264.
    Στην 44 κανονικά.
    Το βίντεο αυτό δεν παίζει δυστυχώς, παρότι στη 44 λέει στο changelog: Enable H.264 if system decoder is available
    Που σημαίνει ίσως να έχω κάποιο πρόβλημα σε επίπεδο κομπιούτερ παρότι έχω αμέτρητους codecs.
    Γιατί όμως αν κατεβάσω το ίδιο βίντεο με πχ τον MPC παίζει μια χαρά;

    Όποιος έχει καμιά ιδέα γιατί δεν βλέπω αυτό το Η264 μέσα από τον firefox 44 ας μου πει.
    Έχω ήδη δοκιμάσει διάφορα μέσα στο about:config που διάβασα όπως το media.mediasource.ignore_codecs αλλά χωρίς αποτέλεσμα.
    εμενα παιζει κανονικα στην 50.0.2
    γιατι βαζεις plugin και codecs σκαλιζεις το about config χρησημοποιηεις plugin που εχει παρατηση και ο δημιουργος του (γιατι αραγε?)..... για κατι που παιζει απο μονο του σε νεοτερες εκδοσεις
    Κανεις την ζωη σου δυσκολότερη νομιζω χωρις λογο... anyway εσυ αποφασίζεις
    γιατι δοκιμαζεις την 44 και οχι την πχ 49?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stamka : 04-12-16 στις 02:26.

  10. #25
    Εγγραφή
    05-09-2016
    Μηνύματα
    23
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stamka Εμφάνιση μηνυμάτων
    εμενα παιζει κανονικα στην 50.0.2
    γιατι βαζεις plugin και codecs σκαλιζεις το about config χρησημοποιηεις plugin που εχει παρατηση και ο δημιουργος του (γιατι αραγε?)..... για κατι που παιζει απο μονο του σε νεοτερες εκδοσεις
    Κανεις την ζωη σου δυσκολότερη νομιζω χωρις λογο... anyway εσυ αποφασίζεις
    γιατι δοκιμαζεις την 44 και οχι την πχ 49?
    Δεν "βάζω" plugin, αυτό έχει ο ...δημιουργός που είπες.
    Αυτό έχεις κι εσύ. αν το κοιτάξεις.
    Επειδή μάλλον δεν ξέρεις την ιστορία o Firefox δεν έχει δικαιώματα για να παίξει Η264 και χρησιμοποιεί το εν λόγω plugin που το παραχώρησε η Cisco. Είναι ζήτημα copyright.

    Αν δεν σκαλίζεις (τουλάχιστον) το about:config καλύτερα μην χρησιμοποιείς firefox. Αυτός ο browser δεν είναι να τον χρησιμοποιείς "βανίλια". Είναι για να τον προσαρμόζεις.

    Δοκίμασα και την 50, πάλι δεν παίζει. Ούτε σε safe mode. Δηλαδή δεν έχει σχέση με addons κλπ.
    Ο λόγος που δεν πέρναω σε >=45 είναι ότι χαλάνε πολλά πράγματα που χρησιμοποιώ (τουλάχιστον τώρα).
    Και στη 44 ένα 10-15% προσπαθώ (και τώρα που μιλάμε) να το καταφέρω να δουλεύει. (Το 80-85% το πέτυχα μετά από ώρες προσπάθειας)

  11. #26
    Εγγραφή
    28-01-2010
    Μηνύματα
    3.529
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54998/5495
    ISP
    Nova
    Router
    ΖΤΕ H288A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από AgentBond Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν "βάζω" plugin, αυτό έχει ο ...δημιουργός που είπες.
    Αυτό έχεις κι εσύ. αν το κοιτάξεις.
    Επειδή μάλλον δεν ξέρεις την ιστορία o Firefox δεν έχει δικαιώματα για να παίξει Η264 και χρησιμοποιεί το εν λόγω plugin που το παραχώρησε η Cisco. Είναι ζήτημα copyright.

    Αν δεν σκαλίζεις (τουλάχιστον) το about:config καλύτερα μην χρησιμοποιείς firefox. Αυτός ο browser δεν είναι να τον χρησιμοποιείς "βανίλια". Είναι για να τον προσαρμόζεις.

    Δοκίμασα και την 50, πάλι δεν παίζει. Ούτε σε safe mode. Δηλαδή δεν έχει σχέση με addons κλπ.
    Ο λόγος που δεν πέρναω σε >=45 είναι ότι χαλάνε πολλά πράγματα που χρησιμοποιώ (τουλάχιστον τώρα).
    Και στη 44 ένα 10-15% προσπαθώ (και τώρα που μιλάμε) να το καταφέρω να δουλεύει. (Το 80-85% το πέτυχα μετά από ώρες προσπάθειας)
    σε εμνα δουλευει παντος και δεν εχω πειραξει τιποτα (εκτος απ το multiprocess για δικιμη) αρα κατι εχεις πειραξει η εχει βαλει (plugin)που το επηρεάζει
    Δεν αναφερόμουν στο Η264 που υπάρχει απο default αλλα σε pluginς που ειπες οτι εχεις ακομα και εγκαταλειμμένα απο τους δημιουργους

  12. #27
    Εγγραφή
    05-09-2016
    Μηνύματα
    23
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stamka Εμφάνιση μηνυμάτων
    σε εμνα δουλευει παντος και δεν εχω πειραξει τιποτα (εκτος απ το multiprocess για δικιμη) αρα κατι εχεις πειραξει η εχει βαλει (plugin)που το επηρεάζει
    Δεν αναφερόμουν στο Η264 που υπάρχει απο default αλλα σε pluginς που ειπες οτι εχεις ακομα και εγκαταλειμμένα απο τους δημιουργους
    Άλλο plugins (H264, flash) και άλλο Addons! Τα μπέρδεψες!

    Κι εμένα στο κινητο με Firefox 33 παίζει μια χαρά (κι εκεί κράτησα προηγούμενη έκδοση).

    Έχω πολλούς codecs στο PC γιατί κάνω 3D, μοντάρω βίντεο κλπ.
    Ίσως κάτι παρεμβαίνει εκεί.
    Το βίντεο παίζει κανονικότητα σαν βίντεο. Το @#$#@ Firefox δεν το παίζει γιατί κάναν μεσοβέζικες λύσεις με τα copyrights.

  13. #28
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.184
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από AgentBond Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε όλα. Το start είναι ενοχλητικά αργό για την 44 που προσπαθώ να αρχίσω να χρησιμοποιώ σαν μόνιμη αλλά και το page rendering όλων των σελίδων το "αισθάνομαι" πιο αργό. Δεν είναι placebo effect όπως είπε ο προηγούμενος τρολ που δεν ήξερε να γράψει ούτε το "προκατειλημμένος" (και ούτε μπήκε στον κόπο να το ψάξει στο Ιντερνετ που "ξέρει" τόσο "καλά" και χρησιμοποιεί), αλλά έχε υπόψη σου ότι (πριν χρόνια αλλά προφανώς ισχύει και τώρα) είχα κάνει εκείνη τη ρύθμιση στο prefs.js ή about:config που λέει σε ms πότε να αρχίσει το rendering της σελίδας σε 0! (το default ήταν κάτι 250 ή 500 αν θυμάμαι καλά από τότε).
    Με αυτά βλέπεις σαφέστατα τη σελίδα να ζωγραφίζεται πιο αργά.
    ...
    Από την στιγμή που λες ότι φόρτωνες το ίδιο profile, τότε η συγκεκριμένη αλλαγή είχε εφαρμογή και στις νέες εκδόσεις.
    Το page load δεν είναι σε καμιά περίπτωση καλύτερο στις παλιότερες εκδόσεις απ ότι στις νέες.
    Το start up ενδέχεται να είναι ταχύτερο, αν και στις τελευταίες εκδόσεις διορθώθηκε κατά πολύ, λόγω του ότι το εκτελέσιμο αρχείο είναι πολύ μικρότερο.
    Αυτό όμως δεν λέει τίποτε γιατί και το lynx φορτώνει ακόμα ταχύτερα.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  14. #29
    Εγγραφή
    05-05-2004
    Περιοχή
    Wherever I may roam
    Μηνύματα
    2.372
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    50άρα
    ISP
    cosmote
    Router
    Speedport Entry 2i
    σχετικα με το θεμα του bond, θα συμφωνησω εν μερει μαζι του,
    οπως θα ειδατε ειναι ψαγμενος και σε καμια περιπτωση κανας ασχετος,
    η αληθεια ειναι πως αυτο το πραγμα με τους browser εχει φτασει στην υπερβολη,
    θες σουπερ ντουπερ μηχανημα απλα για να σερφαρεις!!!
    να ανοιξεις δηλαδη 10 tabs, να δεις μερικα video χωρις κολληματα (html5 γαρ...) κλπ,
    ε, ενταξει, ειναι too much,
    χωρια τα υπολοιπα που τα εχουμε ξαναπει,
    καλο κι αγιο το security, αλλα ποσες και ποσες φορες δεν εχει χρειαστει οι περισσοτεροι απο εμας
    να καταφυγουμε να τον κανουμε debug επειδη χαλασε ενα feature που μας αρεσε ή
    επειδη προσθεσε κατι που δεν θελαμε ή επειδη αλλαξε ενα setting κλπ;
    θυμαστε ποσο αργα παιρναμε ενημερωσεις καποτε και ποσο γρηγορα φτασαμε την 50;
    επειδη τοσο μυαλο εχουν εκει στον firefox και νομιζουν οτι μεγαλυτερο νουμερο εκδοσης
    (και συχνοτερα updates)
    θα προσελκυε περισσοτερους χρηστες; μπα;
    για να μην αναφερουμε φυσικα την κατρακυλα του τα τελευταια χρονια που ο chrome του ριχνει στ αυτια παγκοσμιως...

    προσωπικα το ψηνω να ετοιμαζομαι σιγα σιγα για esr (για αλλη μια φορα, ειμαι οπαδος αυτης της εκδοσης),
    γιατι ουτε το e10s/multithreading μ αρεσει σαν ιδεα (αν ειναι να χρησιμοποιει τα κανταρια μνημης οπως ο chrome να μου λειπει..),
    ουτε τα webextensions, ουτε ενα σωρο αηδιες που πανε να μας πλασαρουν,
    περα απο τα halo, pocket κι ενα σωρο παπαριες μας εχουν πλασαρει στο παρελθον,
    εναν απλο browser ζητησαμε να διαβαζουμε τα 4-5 sites,
    σαμπως και που παλευει να ανεβει στην "up-to-date" τεχνολογια ειδε καμια προοδο ο firefox;

    δειτε κι αυτο:
    http://www.ghacks.net/2016/12/05/bew...t-preferences/

  15. #30
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.184
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από patrickdrd Εμφάνιση μηνυμάτων
    σχετικα με το θεμα του bond, θα συμφωνησω εν μερει μαζι του,
    οπως θα ειδατε ειναι ψαγμενος και σε καμια περιπτωση κανας ασχετος,
    η αληθεια ειναι πως αυτο το πραγμα με τους browser εχει φτασει στην υπερβολη,
    θες σουπερ ντουπερ μηχανημα απλα για να σερφαρεις!!!
    να ανοιξεις δηλαδη 10 tabs, να δεις μερικα video χωρις κολληματα (html5 γαρ...) κλπ,
    ε, ενταξει, ειναι too much,
    χωρια τα υπολοιπα που τα εχουμε ξαναπει,
    καλο κι αγιο το security, αλλα ποσες και ποσες φορες δεν εχει χρειαστει οι περισσοτεροι απο εμας
    να καταφυγουμε να τον κανουμε debug επειδη χαλασε ενα feature που μας αρεσε ή
    επειδη προσθεσε κατι που δεν θελαμε ή επειδη αλλαξε ενα setting κλπ;
    θυμαστε ποσο αργα παιρναμε ενημερωσεις καποτε και ποσο γρηγορα φτασαμε την 50;
    επειδη τοσο μυαλο εχουν εκει στον firefox και νομιζουν οτι μεγαλυτερο νουμερο εκδοσης
    (και συχνοτερα updates)
    θα προσελκυε περισσοτερους χρηστες; μπα;
    για να μην αναφερουμε φυσικα την κατρακυλα του τα τελευταια χρονια που ο chrome του ριχνει στ αυτια παγκοσμιως...

    προσωπικα το ψηνω να ετοιμαζομαι σιγα σιγα για esr (για αλλη μια φορα, ειμαι οπαδος αυτης της εκδοσης),
    γιατι ουτε το e10s/multithreading μ αρεσει σαν ιδεα (αν ειναι να χρησιμοποιει τα κανταρια μνημης οπως ο chrome να μου λειπει..),
    ουτε τα webextensions, ουτε ενα σωρο αηδιες που πανε να μας πλασαρουν,
    περα απο τα halo, pocket κι ενα σωρο παπαριες μας εχουν πλασαρει στο παρελθον,
    εναν απλο browser ζητησαμε να διαβαζουμε τα 4-5 sites,
    σαμπως και που παλευει να ανεβει στην "up-to-date" τεχνολογια ειδε καμια προοδο ο firefox;

    δειτε κι αυτο:
    http://www.ghacks.net/2016/12/05/bew...t-preferences/
    Την "τρέλα" των εκδόσεων την ξεκίνησε ο chrome και δυστηχώς για λόγους marketing και μόνο την ακολούθησαν και στον ff.
    Είμαι από τους πρώτους (αν όχι ο πρώτος) που έγραψε εδώ μέσα ότι δεν δικαιολογείται η αλλαγή του αριθμού της έκδοσης στο Χ της Χ.Υ έκδοσης με τις αλλαγές που παρουσίαζαν κάθε φορά.
    Και που τις περισσότερες φορές θα έπρεπε να είναι αλλαγή στην έκδοση της τάξης του Υ.Ζ στην έκδοση Χ.Υ.Ζ.

    Σχετικά με την κατανάλωση πόρων...
    Σε αυτό το κομμάτι δεν ευθύνονται οι browser.
    Όταν φτιάχνεις/έφτιαχνες εφαρμογές σε flash ή ήθελες να δεις html σε fhd με html5 και άλλα κέρατα... είναι λογικό να χρειάζεσαι ένα καλύτερο μηχάνημα από μια μπαγιαντέλα.
    Όταν στις σελίδες φορτώνουν ένα κάρο σαβούρα κώδικα και το περισσότερο μέρος το καταλαμβάνουν εικόνες και διασυνδέσεις σε ελεεινά fb, tw κλπ και το κείμενο καταλαμβάνει ένα ~10%... τότε τι περιμένεις.
    Αναγκαστικά θα πρέπει να ανέβεις σε απαιτήσεις στο μηχάνημά σου αν θέλεις να τσιμπίσεις κανένα γκομενάκι στο fb.
    Διαφορετικά θα σου την κάνει η πιτσιρίκα για κανένα "πιο γρήγορο".

    Το ε10 είναι δοκιμαστικό ακόμα.
    Θα αργήσεις να το δεις γιατί έχει πολλά προβλήματα.

    Halo, pocket κλπ ήταν εγχειρήματα που απέτυχαν.
    Εκτός αυτού δεν ήσουν αανγκασμένους να τα χρησιμοποιήσεις ούτε καν να τα ενεργοποιήσεις.
    Άρα πόρους δεν κατανάλωναν.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

Σελ. 2 από 6 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 53
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-10-16, 14:01
  2. Καταγγελία για μη έκδοση απόδειξης
    Από stratus στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-08-16, 17:00
  3. OpenSUSE Leap 42.1 και προβλήματα στο Youtube με Firefox
    Από dimangelid στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-08-16, 18:50
  4. Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-05-16, 17:28
  5. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-03-16, 13:58

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας