Σελ. 3 από 6 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 84
  1. #31
    Εγγραφή
    05-05-2004
    Περιοχή
    Wherever I may roam
    Μηνύματα
    2.370
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    50άρα
    ISP
    cosmote
    Router
    Speedport Entry 2i
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αναγκαστικά θα πρέπει να ανέβεις σε απαιτήσεις στο μηχάνημά σου αν θέλεις να τσιμπίσεις κανένα γκομενάκι στο fb.
    Διαφορετικά θα σου την κάνει η πιτσιρίκα για κανένα "πιο γρήγορο".
    δεν ειναι αυτος ο στοχος μου, προφανως, αλλα ακομα κι αυτος να ηταν,
    ας κατσει διπλα μου ενας με ενα σουπερ ντουπερ μηχανακι κι εγω με το χαρχαλακι μου
    να δουμε ποιος ειναι πιο γρηγορος, δεν ειναι θεμα υπολογιστη αυτο που γραφεις,
    αν εισαι mutitasking και ξερεις και τυφλο τα χεις αυτα ολα παιχνιδακι

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Halo, pocket κλπ ήταν εγχειρήματα που απέτυχαν.
    Εκτός αυτού δεν ήσουν αανγκασμένους να τα χρησιμοποιήσεις ούτε καν να τα ενεργοποιήσεις.
    Άρα πόρους δεν κατανάλωναν.
    φυσικα και ησουν γιατι αν θυμασαι οταν μας τα περασαν ηταν ηδη ενεργοποιημενα,
    αρα και πορους μας ετρωγαν, αλλα και effort για να ψαχνουμε να δουμε πως θα τα απενεργοποιησουμε,
    και καλα εμεις που ξερουμε δυο-τρια πραγματα, καποιος που δεν ξερει τα φορτωνεται στην καμπουρα του
    μεχρι να αποφασισει η mozilla να τα βγαλει και αν...

    το ιδιο διαπιστωσα προσφατα και με τις εφαρμογες στο android, tapatalk, viber, es & runkeeper
    γυρισαν σε παλιοτερη εκδοση και θα μεινουν εκει για οσο καιρο δουλευουν,
    για διαφορους λογους: bloatware (es), αχρηστα και βαρια features (runkeeper - δεν με ενδιαφερουν τα challenging,
    το apk εφτασε στην τελευταια εκδοση τα 60mb, ενω η παλιοτερη που βρηκα ειναι 23mb!!!!),
    το viber δεν παιρνει με viber out μετα την 6.3 και το τελευταιο tapatalk μετα την 5.7/5.8
    βγαινει καθε φορα με ενα σωρο bugs, μαλιστα υπαρχει bug που εχω στειλει στον developer σχετικα και
    στο φορουμ του και στο email του και δεν απαντησε/εφτιαξε ακομα!!!

    για να μην αναφερω οτι ηταν/ειναι φανερο το οτι επρεπε να τρεξουν να φτασουν εκδοση 50 και
    να προλαβουν τις εξελιξεις, το οποιο συνεπεγεται προφανως βιαστικο development, αρα και λαθη

    οποτε, βλεποντας ολα τα παραπανω, το update δεν σε οδηγει σε κατι καλυτερο παντα,
    δεν ειναι ασπρο/μαυρο, ειναι η αληθεια!!!

  2. #32
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.118
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από patrickdrd Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν ειναι αυτος ο στοχος μου, προφανως, αλλα ακομα κι αυτος να ηταν,
    ας κατσει διπλα μου ενας με ενα σουπερ ντουπερ μηχανακι κι εγω με το χαρχαλακι μου
    να δουμε ποιος ειναι πιο γρηγορος, δεν ειναι θεμα υπολογιστη αυτο που γραφεις,
    αν εισαι mutitasking και ξερεις και τυφλο τα χεις αυτα ολα παιχνιδακι


    φυσικα και ησουν γιατι αν θυμασαι οταν μας τα περασαν ηταν ηδη ενεργοποιημενα,
    αρα και πορους μας ετρωγαν, αλλα και effort για να ψαχνουμε να δουμε πως θα τα απενεργοποιησουμε,
    και καλα εμεις που ξερουμε δυο-τρια πραγματα, καποιος που δεν ξερει τα φορτωνεται στην καμπουρα του
    μεχρι να αποφασισει η mozilla να τα βγαλει και αν...

    το ιδιο διαπιστωσα προσφατα και με τις εφαρμογες στο android, tapatalk, viber, es & runkeeper
    γυρισαν σε παλιοτερη εκδοση και θα μεινουν εκει για οσο καιρο δουλευουν,
    για διαφορους λογους: bloatware (es), αχρηστα και βαρια features (runkeeper - δεν με ενδιαφερουν τα challenging,
    το apk εφτασε στην τελευταια εκδοση τα 60mb, ενω η παλιοτερη που βρηκα ειναι 23mb!!!!),
    το viber δεν παιρνει με viber out μετα την 6.3 και το τελευταιο tapatalk μετα την 5.7/5.8
    βγαινει καθε φορα με ενα σωρο bugs, μαλιστα υπαρχει bug που εχω στειλει στον developer σχετικα και
    στο φορουμ του και στο email του και δεν απαντησε/εφτιαξε ακομα!!!

    για να μην αναφερω οτι ηταν/ειναι φανερο το οτι επρεπε να τρεξουν να φτασουν εκδοση 50 και
    να προλαβουν τις εξελιξεις, το οποιο συνεπεγεται προφανως βιαστικο development, αρα και λαθη

    οποτε, βλεποντας ολα τα παραπανω, το update δεν σε οδηγει σε κατι καλυτερο παντα,
    δεν ειναι ασπρο/μαυρο, ειναι η αληθεια!!!
    1. Σου εξήγησα γιατί οι browser καταναλώνουν περισσότερους πόρους.
    Είναι θέμα κυρίως εφαρμογών/σελίδων/περιεχομένων.

    2. Άλλο εγκατεστημένα και άλλο ενεργοποιημένα.
    Ενεργοποιημένα δεν ήταν.
    Έπρεπε να κάνεις λογαριασμούς κλπ.
    Άρα... αν ήθελες τα χρησιμοποιούσες.
    Πόρους δεν σου κατανάλωναν.
    Δες εδώ και εδώ:
    New versions of Firefox (38.0.5 and up) have Pocket built into the toolbar and bookmark menu. If you prefer not to use Pocket for Firefox, follow these steps to disable it.
    Remove Pocket from your toolbar or menu
    Απλά remove το κάνεις από την μπάρα.
    Δεν κάνεις κάτι άλλο για disable/uninstall κλπ άρα δεν είναι ενεργοποιημένο.
    Click the Pocket button and sign in to your Firefox Account. (New users: Learn how to sign up for Pocket with a Firefox Account.)
    Για να το ενεργοποιήσεις αρκεί να κάνεις login.
    Αν όχι... απλά δεν σου είναι ενεργοποιημένο.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  3. #33
    Εγγραφή
    05-09-2016
    Μηνύματα
    23
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Θα επανέλθω αργότερα για άλλα ζητήματα,
    αλλά για το ζήτημα δέσμευσης πόρων στο ίδιο μηχάνημα, με τα ίδια addons (ορισμένα αναβαθμισμένα αλλά τα ίδια, με μόνη διαφορά το Classic theme restorer στον 44) και αφού μετονόμασα/διέγραψα κάτι maintanance.exe κλπ για να μαι σίγουρος ότι δεν φορτώνουν, η έκδοση 20+ χρησιμοποιεί 280ΜΒ RAM για 5 tabs με ειδησεογραφικά sites (zougla.gr κλπ) και η έκδοση 44 480ΜΒ για τα ίδια ακριβώς sites (και την αισθάνεσαι και πιο αργή, αν και την βελτίωσα από το τελευταίο μου ποστ).

  4. #34
    Εγγραφή
    05-05-2004
    Περιοχή
    Wherever I may roam
    Μηνύματα
    2.370
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    50άρα
    ISP
    cosmote
    Router
    Speedport Entry 2i
    εδώ δες διαφορές και μετά σου λέει security, λες και δεν έχουμε mbam/antivirus/firewalls

  5. #35
    Εγγραφή
    05-09-2016
    Μηνύματα
    23
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Και σχετικά με τα ΔΗΘΕΝ απενεργοποιημένα χαρακτηριστικά,
    πρόσεξα χθες ότι ένας φάκελος datareporting γεμίζει αρχεία συνεχώς, ακόμα κι αν έχεις κλείσει ότι υπάρχει από Telemetry και healthreports.

    Στον 20+ ΔΕΝ τον έχω.
    Ο 44 τον έχει και γεμίζει αρχεία.

    TIP AgentBond: Αν θέλετε να τον σταματήσετε κάντε το εξής απλό. Διατηρείστε τα αρχεία και με έναν editor κάντε τα 0 ΚΒ και στη συνέχεια READ ONLY. Όπως και τον φάκελο.
    Με αυτό τον τρόπο σε μένα ΔΕΝ ξαναγράφει!
    Εξακολουθεί όπως και γεμίζει καταχωρήσεις το prefs.js που ίσως να τις σβήνετε που και που με το χέρι.

    Αυτό δεν τρώει πόρους? (που στην παλαιότερη έκδοση ΔΕΝ έτρωγε).

    'Εχω πολλά να σας γράψω από την μετάβαση μου σε νεότερη έκδοση, αλλά δε θέλω να πλημμυρίσω το thread.

    Υ.Γ. για το datareporting. Μην νομίζετε ότι όλα αυτά κλεινουν με κάτι user_pref("datareporting.healthreport.service.enabled", false); user_pref("datareporting.healthreport.uploadEnabled", false); user_pref("datareporting.policy.dataSubmissionEnabled", false); user_pref("toolkit.telemetry.unified", false); γιατί γελιέστε!!

  6. #36
    Εγγραφή
    05-05-2004
    Περιοχή
    Wherever I may roam
    Μηνύματα
    2.370
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    50άρα
    ISP
    cosmote
    Router
    Speedport Entry 2i
    χαχα ναι τα ξέρω τα τελευταία, άσε χάλι μαύρο

  7. #37
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.118
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από AgentBond Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και σχετικά με τα ΔΗΘΕΝ απενεργοποιημένα χαρακτηριστικά,
    πρόσεξα χθες ότι ένας φάκελος datareporting γεμίζει αρχεία συνεχώς, ακόμα κι αν έχεις κλείσει ότι υπάρχει από Telemetry και healthreports.

    Στον 20+ ΔΕΝ τον έχω.
    Ο 44 τον έχει και γεμίζει αρχεία.

    TIP AgentBond: Αν θέλετε να τον σταματήσετε κάντε το εξής απλό. Διατηρείστε τα αρχεία και με έναν editor κάντε τα 0 ΚΒ και στη συνέχεια READ ONLY. Όπως και τον φάκελο.
    Με αυτό τον τρόπο σε μένα ΔΕΝ ξαναγράφει!
    Εξακολουθεί όπως και γεμίζει καταχωρήσεις το prefs.js που ίσως να τις σβήνετε που και που με το χέρι.

    Αυτό δεν τρώει πόρους? (που στην παλαιότερη έκδοση ΔΕΝ έτρωγε).

    'Εχω πολλά να σας γράψω από την μετάβαση μου σε νεότερη έκδοση, αλλά δε θέλω να πλημμυρίσω το thread.

    Υ.Γ. για το datareporting. Μην νομίζετε ότι όλα αυτά κλεινουν με κάτι user_pref("datareporting.healthreport.service.enabled", false); user_pref("datareporting.healthreport.uploadEnabled", false); user_pref("datareporting.policy.dataSubmissionEnabled", false); user_pref("toolkit.telemetry.unified", false); γιατί γελιέστε!!
    Telemetry, healthreports, datereportings τα έχω απενεργοποιημένα από τότε που εμφανίστηκαν μέσω config.
    Αρχεία και φακέλους τέτοιου είδους που αναφέρεις δεν είχα ούτε έχω.
    Ως εκ τούτου καμία κρυφή διαδικασία δεν τρέχει ώστε να μου βαραίνει το σύστημα.
    Μπορείς να μου πεις που υστερεί η δική μου έκδοση από την δική σου;

    Επιμένεις σε μια λάθος λογική του τύπου ότι με το να μείνεις στην λίθινη εποχή κερδίζεις κάτι.
    Μπορείς να βάλεις lynx ο οποίος ανοίγει αστραπιαία και καταναλώνει ελάχιστα.

    Το θέμα που αναφέρεις με τα 480ΜΒ το αφήνω ασχολίαστο.
    Αν μου πεις ότι διαθέτεις 500ΜΒ μνήμη μπορούμε να το συζητήσουμε.
    Διαφορετικά δεν αξίζει τον κόπο.
    Αν θυμάμαι καλά είχες αναφέρει κάτι για 64GB ram στο μηχάνημά σου...
    Απορώ γιατί με αυτά που γράφεις προέβεις σε μια τέτοια αγορά.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  8. #38
    Εγγραφή
    05-09-2016
    Μηνύματα
    23
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επιμένεις σε μια λάθος λογική του τύπου ότι με το να μείνεις στην λίθινη εποχή κερδίζεις κάτι.
    Είναι προφανές ότι δεν καταλαβαίνεις. Ας το πω πιο απλά.

    - Έχεις το Firewolf έκδοση 60 με 30 addons που χρησιμοποιείς συνεχώς και σε κάνουν να δουλεύεις x100 πιο αποδοτικά.
    - Βγαίνει η έκδοση 61. Την εγκαθιστάς και 15 από αυτά χαλάνε. Κέρδισες ότι το SSL1560 είναι τώρα ασφαλές + μια μετάφραση στα Μανδαρίνικα.

    Ποια έκδοση θα χρησιμοποιήσεις?

    Αν μου πεις την 61. Πάω πάσο και η συζήτηση τελειώνει εδώ.



    Και ζωντανό παράδειγμα.
    Είπα ότι η >=45 χαλάει περισσότερα πράγματα απ' όσα μπορώ να ανεχθώ, και γι' αυτό προσπαθώ να φέρω την 44 στα μέτρα μου που χαλάει πολύ λιγότερα. Τι θα κερδίσω με αυτή τη μετάβαση από το 44->45 (αν πούμε ότι βρισκόμαστε και στην ημέρα που μόλις βγήκε η 45)?

    Να τι:
    https://www.mozilla.org/en-US/firefo.../releasenotes/


    Instant browser tab sharing through Hello

    Tabs synced via Firefox Accounts from other devices are now shown in dropdown area of Awesome Bar when searching

    Synced Tabs button in button bar

    Introduce a new preference (network.dns.blockDotOnion) to allow blocking .onion at the DNS level

    Guarani [gn] locale added

    Fixed

    URLs containing a Unicode-format Internationalized Domain Name (IDN) are now properly redirected

    Various security fixes

    Changed

    [UPDATE: 3/23/2016] Firefox Hello v1.1 improvements:
    We’ve made it easier to connect with others in FIrefox Hello by sharing a link to your Hello room using email or Facebook direct messaging
    You can also easily stop and restart tab sharing whenever you want
    Once you connect, you’ll see your room participants’ mouse cursor and they’ll see yours

    Tab Groups (Panorama) feature removed
    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Telemetry, healthreports, datereportings τα έχω απενεργοποιημένα από τότε που εμφανίστηκαν μέσω config.
    Αρχεία και φακέλους τέτοιου είδους που αναφέρεις δεν είχα ούτε έχω.
    Είσαι σίγουρος? Γιατί όλος ο υπόλοιπος πλανήτης έχει.
    Κοίταξες μέσα στο ενεργό profile σου και δεν το έχεις ?
    datareporting όχι datereportings που γραψες. Για ξανακοίταξε το.

    Άπειρα threads στο παγκόσμιο ίντερνετ.

    http://forums.mozillazine.org/viewto...f=38&t=2955425
    Και να το κλείσεις, ΠΑΛΙ τα φτιάχνει (και τρώει ΠΟΡΟΥΣ) και κρατά τα δεδομένα αλλά δεν ...τα στέλνει! (αν τους πιστεύεις δηλαδή)

  9. #39
    Εγγραφή
    30-05-2009
    Μηνύματα
    19.486
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    kbps 1.020 / 21.348
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑ
    Router
    Thomson TG585 v8
    SNR / Attn
    6.5(dB) / 12.5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το θέμα που αναφέρεις με τα 480ΜΒ το αφήνω ασχολίαστο.
    Αν μου πεις ότι διαθέτεις 500ΜΒ μνήμη μπορούμε να το συζητήσουμε.
    Διαφορετικά δεν αξίζει τον κόπο.
    Αν θυμάμαι καλά είχες αναφέρει κάτι για 64GB ram στο μηχάνημά σου...
    Απορώ γιατί με αυτά που γράφεις προέβεις σε μια τέτοια αγορά.
    Μα κι επειδή κάποιος έχει 64GB RAM θα πρέπει να την "τρώει" ο browser.
    Aγόρασα την RAM για να κάθεται. Δεν δικαιολογείται ίδια TABS να χρειάζονται διπλάσια μνήμη για ίδιες σελίδες.
    Τι έγινε "πάχυναν" ξαφνικά οι σελίδες και θέλουν χώρο για άπλωμα;

    Την ίδια μακακία κάναν και στον Maxthon 5,χρησημοποιώ Maxthon 4.
    Μέχρι και 100MB παραπάνω για κάθε TAB. Γιατί;
    ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ

  10. #40
    Εγγραφή
    05-05-2004
    Περιοχή
    Wherever I may roam
    Μηνύματα
    2.370
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    50άρα
    ISP
    cosmote
    Router
    Speedport Entry 2i
    με άλλα λόγια το μαμήσανε και δεν μας δίνουν και επιλογή ουσιαστικά, βλ bond

  11. #41
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.118
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από AgentBond Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι προφανές ότι δεν καταλαβαίνεις. Ας το πω πιο απλά.

    - Έχεις το Firewolf έκδοση 60 με 30 addons που χρησιμοποιείς συνεχώς και σε κάνουν να δουλεύεις x100 πιο αποδοτικά.
    - Βγαίνει η έκδοση 61. Την εγκαθιστάς και 15 από αυτά χαλάνε. Κέρδισες ότι το SSL1560 είναι τώρα ασφαλές + μια μετάφραση στα Μανδαρίνικα.

    Ποια έκδοση θα χρησιμοποιήσεις?

    Αν μου πεις την 61. Πάω πάσο και η συζήτηση τελειώνει εδώ.



    Και ζωντανό παράδειγμα.
    Είπα ότι η >=45 χαλάει περισσότερα πράγματα απ' όσα μπορώ να ανεχθώ, και γι' αυτό προσπαθώ να φέρω την 44 στα μέτρα μου που χαλάει πολύ λιγότερα. Τι θα κερδίσω με αυτή τη μετάβαση από το 44->45 (αν πούμε ότι βρισκόμαστε και στην ημέρα που μόλις βγήκε η 45)?

    Να τι:
    https://www.mozilla.org/en-US/firefo.../releasenotes/



    - - - Updated - - -


    Είσαι σίγουρος? Γιατί όλος ο υπόλοιπος πλανήτης έχει.
    Κοίταξες μέσα στο ενεργό profile σου και δεν το έχεις ?
    datareporting όχι datereportings που γραψες. Για ξανακοίταξε το.

    Άπειρα threads στο παγκόσμιο ίντερνετ.

    http://forums.mozillazine.org/viewto...f=38&t=2955425
    Και να το κλείσεις, ΠΑΛΙ τα φτιάχνει (και τρώει ΠΟΡΟΥΣ) και κρατά τα δεδομένα αλλά δεν ...τα στέλνει! (αν τους πιστεύεις δηλαδή)
    1. Καμία αναβάθμιση sw δεν είναι απροβλημάτιστη.
    Τον ff τον χρησιμοποιώ χρόνια.
    addons έχω <100 ~20.
    Σε πολλές αναβαθμίσεις δεν μου δούλεψαν κάποια από αυτά.
    max 2-3 τα οποία εντώς το πολύ μιας εβδομάδας είχαν διορθωθεί από τους devs τους.
    Παρατηρώ λοιπόν ότι έχεις μια λογική του τύπου "δεν αναβαθμίζομαι γιατί φοβάμαι μήπως και κάτι δεν δουλέψει" και "αν δεν δουλέψει βαριέμαι να ψάξω λύση".
    Δεν σε κατηγορώ γι αυτή την λογική αλλά είναι τελείως αντίθετη με την δική μου.
    Αν ακολουθούσα προσωπικά εγώ το σκεπτικό σου θα έπρεπε να είχα μείνει ακόμα στο dos.

    2. Το link που μου δίνεις έχει τελευταίο μήνυμα το 2015.
    Ας το παρακάμψω αυτό...
    Αν διαβάσεις το τελευταίο κείμενο (Yaron10 Posted August 21st, 2015, 1:44 pm) λέει το παλικάρι:
    If you set toolkit.telemetry.archive.enabled to false, you can delete the folders "datareporting" and "saved-telemetry-pings"; - FF won't recreate them.
    Άρα μαζί με εμένα υπάρχει και ένας ακόμα στον πλανήτη γη ο οποίος δεν έχει τα συγκεκριμένα αρχεία που αναφέρεις.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από biggeo65 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μα κι επειδή κάποιος έχει 64GB RAM θα πρέπει να την "τρώει" ο browser.
    Aγόρασα την RAM για να κάθεται. Δεν δικαιολογείται ίδια TABS να χρειάζονται διπλάσια μνήμη για ίδιες σελίδες.
    Τι έγινε "πάχυναν" ξαφνικά οι σελίδες και θέλουν χώρο για άπλωμα;

    Την ίδια μακακία κάναν και στον Maxthon 5,χρησημοποιώ Maxthon 4.
    Μέχρι και 100MB παραπάνω για κάθε TAB. Γιατί;
    Καλά όπως την βρίσκει ο κάθε ένας.
    Μπορείς να πάρεις και uhd οθόνη για dos αλλά αυτό δεν λέει κάτι.
    Ναι οι σελίδες "πάχυναν" και το αναφέρω παραπάνω.
    Επίσης...
    Οι browser χρησιμοποιούν διάφορες "τεχνικές" για να σου δώσουν την εντύπωση ότι φορτώνουν πιο γρήγορα τις σελίδες:
    dns prefect, load next page κλπ.
    Όλα αυτά καταναλώνουν μνήμη.
    βλ. τελευταίες εκδόσεις chrome και η φασαρία που έγινε για την υπερβολική χρήση μνήμης.

    Επίσης...
    Έχει γραφεί άπειρες φορές (βλ. wan) ότι η χρήση μνήμης μπορεί να περιοριστεί με ρυθμίσεις στο config.
    Ποτέ δεν έχω τον ff με μνήμη πάνω 700Μ.
    Με ΜΟ να παίζει ~500-600Μ.
    Χρήση έως 20 tabs ταυτόχρονα ανοικτά σε κάποιες στιγμές και χρόνος λειτουργίας 4-5 ωρες min.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  12. #42
    Εγγραφή
    30-05-2009
    Μηνύματα
    19.486
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    kbps 1.020 / 21.348
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑ
    Router
    Thomson TG585 v8
    SNR / Attn
    6.5(dB) / 12.5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλά όπως την βρίσκει ο κάθε ένας.
    Μπορείς να πάρεις και uhd οθόνη για dos αλλά αυτό δεν λέει κάτι.
    Ναι οι σελίδες "πάχυναν" και το αναφέρω παραπάνω.
    Επίσης...
    Οι browser χρησιμοποιούν διάφορες "τεχνικές" για να σου δώσουν την εντύπωση ότι φορτώνουν πιο γρήγορα τις σελίδες:
    dns prefect, load next page κλπ.
    Όλα αυτά καταναλώνουν μνήμη.
    βλ. τελευταίες εκδόσεις chrome και η φασαρία που έγινε για την υπερβολική χρήση μνήμης.

    Επίσης...
    Έχει γραφεί άπειρες φορές (βλ. wan) ότι η χρήση μνήμης μπορεί να περιοριστεί με ρυθμίσεις στο config.
    Ποτέ δεν έχω τον ff με μνήμη πάνω 700Μ.
    Με ΜΟ να παίζει ~500-600Μ.
    Χρήση έως 20 tabs ταυτόχρονα ανοικτά σε κάποιες στιγμές και χρόνος λειτουργίας 4-5 ωρες min.
    Mα αυτό που λες δεν έχει σχέση με την πραγματικότητα. Τι σχέση έχει η ρύθμιση της μνήμης.
    Ιδια σελίδα ανοίγω με τον ΜΧ4,ή FF 40 π.χ. ,ίδιες και με τον MX5 ,FF 50.
    Και μιλάω για σήμερα. Γιατί οι νεότερες εκδόσεις να θέλουν παραπάνω μνήμη;

    Όσο και να τρώνε οι "τεχνικές" η διαφορά στην κατανάλωση μνήμης δεν δικαιολογείται.
    ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ

  13. #43
    Εγγραφή
    05-09-2016
    Μηνύματα
    23
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παρατηρώ λοιπόν ότι έχεις μια λογική του τύπου "δεν αναβαθμίζομαι γιατί φοβάμαι μήπως και κάτι δεν δουλέψει" και "αν δεν δουλέψει βαριέμαι να ψάξω λύση".
    Δεν σε κατηγορώ γι αυτή την λογική αλλά είναι τελείως αντίθετη με την δική μου.
    Αν ακολουθούσα προσωπικά εγώ το σκεπτικό σου θα έπρεπε να είχα μείνει ακόμα στο dos.
    Φίλε μου λέω να διακόψω τη συζήτηση μαζί σου γιατί είναι μάταιη. Νομίζεις ότι έχουμε κάποιο ανταγωνισμό νοοτροπιών του τύπου εσύ αναβαθμίζεις κι εγώ όχι. Δεν είσαι σοβαρός.

    Έγραψα τόσες φορές ότι προσπαθώ δεκάδες ώρες τις τελευταίες μέρες να προσαρμόσω την 44 (και την 50) να δουλεύει όπως ή 20+ κι εσύ μου λες ...ότι "αν δεν δουλέψει βαριέμαι να ψάξω λύση".?

    Σε δεκάδες προγράμματα έχω τις τελευταίες εκδόσεις. Σε άλλα όχι.
    Η Mozilla κάθε +1 στην έκδοση προσθέτει ανοησίες όπως στο changelog που έβαλα πριν 44->45 που το κανες γαργάρα και δεν το σχολίασες. Η 45 όμως χαλάει πολλά addons (γιατί ΑΠΑΙΤΕΙ και δεν παρακαμπτεται όλα τα addons να είναι verified) που ΔΕΝ ανανεώθηκαν στη "βδομαδούλα" που αναφέρεις.
    Εσύ έχεις την νοοτροπία θα βάλω την τελευταία έκδοση και ότι βρέξει ας κατεβάσει.
    Εγώ δεν έχω τέτοια κολλήματα. Κοιτάζω το changelog. Αν προσθέτει κάτι που χρειάζομαι να δοκιμάσω.

    Αν είναι όπως στα κινητά που έχεις ένα APK 3ΜΒ και βγαίνει μια νέα έκδοση που η μόνη διαφορά της είναι ότι υποστηρίζει Nougat (που το δικό μου κινητό δεν έχει και δεν θα πάρει) και είναι 5ΜΒ με περισσότερο άχρηστο κώδικα, για πιο λόγο να τη βάλω?

    If you set toolkit.telemetry.archive.enabled to false, you can delete the folders "datareporting" and "saved-telemetry-pings"; - FF won't recreate them.
    Έλα όμως που τα recreate them!
    Εμένα είναι στο false και πάλι τα φτιάχνει.
    Δεν μου είπες θετικά ότι κοίταξες μέσα στο τρέχον profile σου (αν ξέρεις που είναι δηλαδή) και δεν έχεις φάκελο datareporting. (Και καταχωρήσεις αριθμημένες στο prefs.js)?

    Επίσης...
    Έχει γραφεί άπειρες φορές (βλ. wan) ότι η χρήση μνήμης μπορεί να περιοριστεί με ρυθμίσεις στο config.
    Ποτέ δεν έχω τον ff με μνήμη πάνω 700Μ.
    Με ΜΟ να παίζει ~500-600Μ.
    Χρήση έως 20 tabs ταυτόχρονα ανοικτά σε κάποιες στιγμές και χρόνος λειτουργίας 4-5 ωρες min.
    Εγώ μόλις άνοιξα και τον πιστό μου 3.6 (που μπορώ και τον τρέχω ταυτόχρονα με τους 20,44,50) και για 10 tabs (2 φορές τα 5 ειδησεογραφικά που διαβάζω κάθε μέρα) χρησιμοποιεί ...53ΜΒ!
    (Υ.Γ. αργεί λίγο περισσότερο να φορτώσει από τον 20+)

    Ta 64GB τα έχω για 3D, after effects κλπ.
    Αυτό μου έλειπε να ανοίγω ένα Firefox για να δω κάτι στο Ιντερνετ την ώρα που κάνω μια βιντεοσύνθεση και να μου ...τρώει τη μισή μνήμη και του μισούς πόρους από τη CPU.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος AgentBond : 06-12-16 στις 19:34.

  14. #44
    Εγγραφή
    05-05-2004
    Περιοχή
    Wherever I may roam
    Μηνύματα
    2.370
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    50άρα
    ISP
    cosmote
    Router
    Speedport Entry 2i
    δεν είναι άσχημη κι αυτή η λύση, τους έχεις όλους και τρέχεις όποιον χρειάζεσαι, θα αρχίσω να δοκιμάζω κι εγώ τα πίσω γυρίσματα μου φαίνεται διαβάζοντάς σε, σε άλλο φάκελο, έτσι κι αλλιώς portable τον έχω

  15. #45
    Εγγραφή
    05-09-2016
    Μηνύματα
    23
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    TIP: Tον 3.6 τον έχω να τρέχει ανεξάρτητα από τους άλλους ως εξής:

    "C:\Program Files\Mozilla Firefox 3\firefox3.exe" -no-remote -p "3"

    Τους υπόλοιπους τώρα που κάνω δοκιμές απλώς μετονομάζω τον φάκελο.
    Δεν τρέχω δηλαδή ταυτόχρονα 20,44,50. Μόνο έναν από αυτούς.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος AgentBond : 06-12-16 στις 20:44.

Σελ. 3 από 6 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 53
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-10-16, 14:01
  2. Καταγγελία για μη έκδοση απόδειξης
    Από stratus στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-08-16, 17:00
  3. OpenSUSE Leap 42.1 και προβλήματα στο Youtube με Firefox
    Από dimangelid στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-08-16, 18:50
  4. Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-05-16, 17:28
  5. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-03-16, 13:58

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας