Σελ. 1 από 6 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 84
  1. #1
    Εγγραφή
    05-09-2016
    Μηνύματα
    23
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Να ρωτήσω κι εγώ κάτι.

    Σήμερα το TAXIS (εφορία) είπε ότι κάνει αναβαθμίσεις και δεν θα μπορείς να συνδέεσαι με παλαιότερους browsers.

    Για το Firefox λέει θέλει > από έκδοση 27.

    Εγώ χρησιμοποιώ παλαιότερη χωρίς κανένα πρόβλημα πουθενα και δεν θέλω να την αναβαθμίσω και πχ να χαλάσω κάποια addons που δουλεύουν και χρησιμοποιώ.
    Φυσικά όταν τελειώσουν την αναβάθμιση θα δοκιμάσω να συνδεθώ με μεγαλύτερο useragent, αλλά γνωρίζει ή υποψιάζεται κανείς τι είναι αυτό που έχουν οι >27 εκδόσεις και θα δουλεύουν ενώ οι παλαιότερες όχι?

  2. #2
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.522
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από AgentBond Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να ρωτήσω κι εγώ κάτι.

    Σήμερα το TAXIS (εφορία) είπε ότι κάνει αναβαθμίσεις και δεν θα μπορείς να συνδέεσαι με παλαιότερους browsers.

    Για το Firefox λέει θέλει > από έκδοση 27.

    Εγώ χρησιμοποιώ παλαιότερη χωρίς κανένα πρόβλημα πουθενα και δεν θέλω να την αναβαθμίσω και πχ να χαλάσω κάποια addons που δουλεύουν και χρησιμοποιώ.
    Φυσικά όταν τελειώσουν την αναβάθμιση θα δοκιμάσω να συνδεθώ με μεγαλύτερο useragent, αλλά γνωρίζει ή υποψιάζεται κανείς τι είναι αυτό που έχουν οι >27 εκδόσεις και θα δουλεύουν ενώ οι παλαιότερες όχι?
    δεν ξερω τι είναι αλλα αυτο που ξέρω σίγουρα ειναι οτι βγαίνεις στο ιντερνετ με μια έκδοση του firefox μη ασφαλή και τρύπια σαν σουρωτήρι.

  3. #3
    Εγγραφή
    21-03-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    9.885
    Downloads
    8
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    VMG8623-T50B & Debian
    - Κάνετε τη δουλειά σας γρήγορα, αξιόπιστα, με ασφάλεια, χωρίς τεχνητούς περιορισμούς και δωρεάν με το Linux.
    - Οι δίσκοι χαλάνε! Σκεφτείτε τα αρχεία σας πριν την πατήσετε. Κάνετε τακτικά backup.

  4. #4
    Εγγραφή
    05-09-2016
    Μηνύματα
    23
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Δεν θα το λεγα αυτό. Ο λόγος που τη χρησιμοποιώ είναι ότι είναι highly customized και επτασφράγιστη.

    Οι νεότερες εκδόσεις είναι full από telemetry, και Health reports κλπ κλπ.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Simpleton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Α ! Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ Simpleton!!!

  5. #5
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.522
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    συγνώμη που επιμένω αλλα έχεις κλείσει τις επιλογές για τα "telemetry, και Health reports κλπ κλπ" και ο φαιρφοξ επιμένει να μιλάει με την μαμά μοζιλα;

  6. #6
    Εγγραφή
    05-09-2016
    Μηνύματα
    23
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 8anos Εμφάνιση μηνυμάτων
    συγνώμη που επιμένω αλλα έχεις κλείσει τις επιλογές για τα "telemetry, και Health reports κλπ κλπ" και ο φαιρφοξ επιμένει να μιλάει με την μαμά μοζιλα;
    Δεν μένω στις επιλογες ούτε στο about:config.
    (που στις επόμενες μετά τη δικιά μου έκδοση έχει δεκάδες νέες καταχωρήσεις που πρέπει να τις ξέρεις για να τις αναζητήσεις και να τις "κλείσεις").
    Αν πάντως νομίζεις ότι είναι τόσο απλό (να tick-off μερικά τσεκαρίσματα), δες το firewall σου αν το firefox προσπαθεί να συνδεθεί κάπου (και το plugin container κλπ) την ώρα που το ξεκινάς ή αργότερα χωρίς να του το χεις ζητήσει.

    Αντίστοιχα και για την Android έκδοση.

  7. #7
    Εγγραφή
    28-01-2010
    Μηνύματα
    3.529
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54998/5495
    ISP
    Nova
    Router
    ΖΤΕ H288A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από AgentBond Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν μένω στις επιλογες ούτε στο about:config.
    (που στις επόμενες μετά τη δικιά μου έκδοση έχει δεκάδες νέες καταχωρήσεις που πρέπει να τις ξέρεις για να τις αναζητήσεις και να τις "κλείσεις").
    Αν πάντως νομίζεις ότι είναι τόσο απλό (να tick-off μερικά τσεκαρίσματα), δες το firewall σου αν το firefox προσπαθεί να συνδεθεί κάπου (και το plugin container κλπ) την ώρα που το ξεκινάς ή αργότερα χωρίς να του το χεις ζητήσει.

    Αντίστοιχα και για την Android έκδοση.
    Μηπως ομως κοιτας μονο το σκελος privacy ? Γιατι απο security patces δεν εχεις κλεισει τρυπες ...

  8. #8
    Εγγραφή
    05-09-2016
    Μηνύματα
    23
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Κοίταξε, το χρησιμοποιώ χρόνια χωρίς προβλήματα.
    Μάλιστα έχω μεταφέρει και τα profiles στο ίδιο folder και το έχω μεταφέρει σε όλους (κι έχω πολλούς) πολογιστές μου χωρίς προβλήματα.

    Εξ άλλου όταν κυκλοφόρησε η έκδοσή μου, εθεωρείτο "ασφαλής". Έτσι δεν είναι;

    Νεότερες εκδόσεις με νεότερες βιβλιοθήκες και πρωτόκολλα (σαν το TLS του TAXIS) μπορεί να προσέθεσαν τρύπες που πριν δεν υπήρχαν.
    Γενικά δεν είμαι κυνηγός των αναβαθμίσεων. Όχι μόνο με τη λογική ότι "αν δεν χαλάσει μην το φτιάξεις" αλλά συχνά, όπως και στο firefox, μπορεί να μην τρέχουν απαραίτητα addons ή να έχει επηρεαστεί η λειτουργικότητα με χίλιους τρόπους.

    Εφόσον λοιπόν πετάει από ταχύτητα, δυνατότητες, privacy related, και θέλω να πιστεύω (κάτι δε θα χε συμβεί?) και sequrity related δεν θέλω να ρισκάρω με νέες εκδόσεις (που είναι τώρα στο 50?!) χωρίς να ξέρω τι καπνό φουμάρουν.

  9. #9
    Εγγραφή
    30-05-2009
    Μηνύματα
    19.486
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    kbps 1.020 / 21.348
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑ
    Router
    Thomson TG585 v8
    SNR / Attn
    6.5(dB) / 12.5(dB)
    ΛΟταν κυκλοφόρησε ήταν ασφαλής. Αλλά μετά την 27 αν δεις το changelog
    θα βρεις τουλάχιστον 40 bugs που αφορούν την ασφάλεια κι έχουν διορθωθεί στην 50.2.
    Αυτά με κόκκινο αφορούν security patches.Οπότε η 27 σε καμιά περίπτωση δεν θεωρείται ασφαλής.

    Χώρια κάποια χαρακτηρηστικά που δεν υποστηρίζονται στην 27.
    ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ

  10. #10
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.121
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από AgentBond Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κοίταξε, το χρησιμοποιώ χρόνια χωρίς προβλήματα.
    Μάλιστα έχω μεταφέρει και τα profiles στο ίδιο folder και το έχω μεταφέρει σε όλους (κι έχω πολλούς) πολογιστές μου χωρίς προβλήματα.

    Εξ άλλου όταν κυκλοφόρησε η έκδοσή μου, εθεωρείτο "ασφαλής". Έτσι δεν είναι;

    Νεότερες εκδόσεις με νεότερες βιβλιοθήκες και πρωτόκολλα (σαν το TLS του TAXIS) μπορεί να προσέθεσαν τρύπες που πριν δεν υπήρχαν.
    Γενικά δεν είμαι κυνηγός των αναβαθμίσεων. Όχι μόνο με τη λογική ότι "αν δεν χαλάσει μην το φτιάξεις" αλλά συχνά, όπως και στο firefox, μπορεί να μην τρέχουν απαραίτητα addons ή να έχει επηρεαστεί η λειτουργικότητα με χίλιους τρόπους.

    Εφόσον λοιπόν πετάει από ταχύτητα, δυνατότητες, privacy related, και θέλω να πιστεύω (κάτι δε θα χε συμβεί?) και sequrity related δεν θέλω να ρισκάρω με νέες εκδόσεις (που είναι τώρα στο 50?!) χωρίς να ξέρω τι καπνό φουμάρουν.
    Κάνεις ένα λάθος...
    Κάθε έκδοση που κυκλοφορεί θεωρείτε ασφαλής.
    Θεωρώντας πάντα ότι είναι περισσότερο ασφαλής από την προηγούμενη.
    Οι εκδόσεις από την δική σου έως την τελευταία έχουν μπαλώσει πολλά κενά ασφαλείας.
    Ναι πολλά από αυτά αφορούν νέα στοιχεία που προστέθηκαν από μια έκδοση-Χ και μετά.
    Δεν είναι ρίσκο η αναβάθμιση όπως το βλέπεις.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  11. #11
    Εγγραφή
    05-09-2016
    Μηνύματα
    23
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είναι ρίσκο η αναβάθμιση όπως το βλέπεις.
    Ο λόγος που δεν αναβαθμιζα δεν είναι το ρίσκο. Είναι ότι όλα λειτουργούν όπως θέλω και επόμενες εκδόσεις χαλάνε πράγματα που χρησιμοποιώ καθημερινά και συνεχώς.

    Πάντως με τη συζήτηση εδω και το taxis/tls 1.2 και εφόσον μου ναι πολύ εύκολο να κάνω πολλαπλά backup του Firefox αποφάσισα να δώσω μια ευκαιρία σε (σταδιακες) αναβαθμίσεις.

    Από την 20+ που χρησιμοποιώ αναβάθμισα σε 36 (αρχικά) και σε 39 στη συνέχεια (κάποια addons που χρησιμοποιώ στις τελευταίες θελουν από >38) προσπαθώντας να διατηρήσω την εμφάνιση και τη λειτουργικοτητά του δικού μου 20+.

    Ουσιαστικά τα ίδια addons + κάποιο classic menu που επαναφέρει τα παλια μενού και separators στα κουμπιά κλπ

    Πρώτη εντύπωση? Με τον SSD Samsung 850 pro και κάνει 100 ώρες να φορτώσει. Σαφέστατα πιο αργό. Και το rendering των σελίδων μου φαίνεται επίσης πιο αργό. (Έκλεισα φυσικά ότι "καινούργια" σαχλαμάρα προσέθεσε η Mozilla πχ κατι pocket και τέτοια).

    Δεν κέρδισα και κάτι άλλο που περίμενα. Να παίζει κάποιο φόρματ βίντεο που παλαιότερα Firefox δεν υποστηρίζαν αλλά σε αυτό θα επανέλθω.

  12. #12
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.426
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Όλες τις μαλακίες της Mozilla της γλυτώνεις αν μεταβείς σε Cyberfox. Υπάρχει και 64-μπιτος.

    Και τα προφίλ του είναι απολύτως εναλλάξιμα με του Firefox.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  13. #13
    Εγγραφή
    28-01-2010
    Μηνύματα
    3.529
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54998/5495
    ISP
    Nova
    Router
    ΖΤΕ H288A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από AgentBond Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο λόγος που δεν αναβαθμιζα δεν είναι το ρίσκο. Είναι ότι όλα λειτουργούν όπως θέλω και επόμενες εκδόσεις χαλάνε πράγματα που χρησιμοποιώ καθημερινά και συνεχώς.

    Πάντως με τη συζήτηση εδω και το taxis/tls 1.2 και εφόσον μου ναι πολύ εύκολο να κάνω πολλαπλά backup του Firefox αποφάσισα να δώσω μια ευκαιρία σε (σταδιακες) αναβαθμίσεις.

    Από την 20+ που χρησιμοποιώ αναβάθμισα σε 36 (αρχικά) και σε 39 στη συνέχεια (κάποια addons που χρησιμοποιώ στις τελευταίες θελουν από >38) προσπαθώντας να διατηρήσω την εμφάνιση και τη λειτουργικοτητά του δικού μου 20+.

    Ουσιαστικά τα ίδια addons + κάποιο classic menu που επαναφέρει τα παλια μενού και separators στα κουμπιά κλπ

    Πρώτη εντύπωση? Με τον SSD Samsung 850 pro και κάνει 100 ώρες να φορτώσει. Σαφέστατα πιο αργό. Και το rendering των σελίδων μου φαίνεται επίσης πιο αργό. (Έκλεισα φυσικά ότι "καινούργια" σαχλαμάρα προσέθεσε η Mozilla πχ κατι pocket και τέτοια).

    Δεν κέρδισα και κάτι άλλο που περίμενα. Να παίζει κάποιο φόρματ βίντεο που παλαιότερα Firefox δεν υποστηρίζαν αλλά σε αυτό θα επανέλθω.
    όταν κλείνεις κενα ασφαλειας δεν ειναι κατι που βλεπεις στη αποδοση...
    Προφανος εκτιμάς αλλα πράγματα πρωτα οπως λες εμφανιση και ταχυτητα αλλα για αυτο υπαρχουν επιλογες για να επιλεγουμε οτι θελουμε πχ αν βαλεις και win xp θα πηγαινει σφαιρα το πισι σου αλλα δεν σημαινει οτι καλυτερο ...
    Σε καμμια περιπτωση 30 εκδοσεις πισω δεν ειναι ασφαλες, το αντιθετο μαλιστα αφου ολες η ευπαθιες και οι τροποι χρησης εχουν διαδοθεί και ειναι προσβασημες απο πολλους

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimangelid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο δεύτερο laptop μου έχω την διανομή Opensuse 42.2 64bit πλήρως ενημερωμένη και χρησιμοποιώ τον Cyberfox 64bit. Ενεργοποιώντας το multiprocessing από το about:config ( browser.tabs.remote.force-enable=true και dom.ipc.processCount=2 ), οι γραμματοσειρές φαίνονται αρκετά παραμορφωμένες (σαν σπασμένες) και ενοχλούν πολύ.
    Απενεργοποιώντας το multiprocessing όλα επανέρχονται στο κανονικό τους.
    Στο ίδιο laptop με Windows 7, την ίδια έκδοση του Cyberfox και το multiprocessing ενεργοποιημένο, όλα δουλεύουν τέλεια.
    Έχω δοκιμάσει τις εκδόσεις 49.0.1 και 50. Έχει κανείς καμιά ιδέα;
    ΣΤην επομενη εκδοση (52 )θα χρησημοποιουν Skia για content rendering σε Linux Ισως φτιαξει ...

  14. #14
    Εγγραφή
    05-09-2016
    Μηνύματα
    23
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stamka Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε καμμια περιπτωση 30 εκδοσεις πισω δεν ειναι ασφαλες, το αντιθετο μαλιστα αφου ολες η ευπαθιες και οι τροποι χρησης εχουν διαδοθεί και ειναι προσβασημες απο πολλους
    Ναι αλλά τα νέα χαρακτηριστικά τύπου Pocket, chat, conversation και δεν ξέρω τι άλλο, πέρα από ανούσια και που βαραίνουν το πρόγραμμα, έχουν ΣΙΓΟΥΡΑ ανοίξει άλλες 100 τρύπες που πριν δεν υπήρχαν.

    Θα συμφωνούσα αν οι νεότερες εκδόσεις κάνανε το firefox καλύτερο. Αν όντως κλείνανε κενά ασφαλείας, και οι προσθήκες ήταν ουσιαστικές.
    Αντ' αυτού η Mozilla εδώ και καιρό συμπεριφέρεται όπως...
    ...η μάλλον διαβάστε το σχόλιο αυτού του προγραμματιστή addon στην περιγραφή εδώ
    https://addons.mozilla.org/en-US/fir...js/?src=search
    Airing of Grievances against Mozilla:

    Firefox has announced that their roadmap for the near-future is to completely deprecate the existing add-on API. Doing so will effectively make ALL current add-ons inoperable. The new API is a stripped-down version of Google Chrome's extension API; Mozilla is literally linking its own documentation to a cherry-picked selection of pages on developer.chrome.com.

    Prior to that, Firefox had announced that all add-ons must be digitally signed by Mozilla. This particular policy makes Firefox feel more like Apple's App Store than FOSS. Even Android allows side-loading of .apk files, either developed locally or found in the wild; and yet Firefox is building a "walled garden". To complicate this farther, the review process for an add-on to be hosted on AMO can take upwards of a year, and is a very disorganized process. Personally, I've had very bad experiences with abrupt and unfair rejections; my more complicated add-ons have only ever been hosted on github, and they can no-longer be installed by recent releases of Firefox.

    I'm currently focusing my time on Android development. If Firefox reverses some of these policies and begins behaving in a way that's more in keeping with its own mission and manifesto, then I would gladly continue to contribute my time and effort to its ecosystem. But until that happens, I'm done with Firefox.. both as a user, and as a developer.
    Αυτό που λέω είναι ότι δεν χρειάζεται αυτή η φανατική προσκόλληση που βλέπω και στα κινητά για "αναβαθμίσεις".
    Αν προσθέτει κάτι χωρίς άλλο τίμημα ΟΚ, να αναβαθμίσω.
    Αν είναι να κλείσει 10 τρύπες και να ανοίξει 50, και οι βελτιώσεις να ναι chat και telemetry και health reports και user experience να μου λείπει.



    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stamka Εμφάνιση μηνυμάτων
    όταν κλείνεις κενα ασφαλειας δεν ειναι κατι που βλεπεις στη αποδοση...
    Προφανος εκτιμάς αλλα πράγματα πρωτα οπως λες εμφανιση και ταχυτητα αλλα για αυτο υπαρχουν επιλογες για να επιλεγουμε οτι θελουμε πχ αν βαλεις και win xp θα πηγαινει σφαιρα το πισι σου αλλα δεν σημαινει οτι καλυτερο ....
    Γιατί? Φυσικά και είναι καλύτερο αν πηγαίνει σφαίρα και δεν έχει προβλήματα.
    Αν είναι να χάσω δυνατότητες, να αλλάξω τον τρόπο που δουλεύω προς το χειρότερο κλπ μόνο και μόνο μην κάποιο site έχει κάποιο τι? κακό script? επίσης να μου λείπει.


    Τέλος πάντων εφόσον μπορώ να χω όσες εκδόσεις θέλω ταυτόχρονα, κρατάω εκτός από την 20+ και μια 44.02 (έβαλα και την 50.2 αλλά ήθελε signed addons μετά την 45 και δεν θέλω να χάσω τα addons που χρησιμοποιώ, ή έχω φτιάξει ή τροποιήσει) για το TAXIS βασικά που ήταν και η αφορμή για τα posts μου!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος AgentBond : 02-12-16 στις 19:46.

  15. #15
    Το avatar του μέλους Gordito
    Gordito Guest
    Tωρα τι ψαχνετε να βρειτε, να τον πεισετε οτι ο browser του δεν ειναι ασφαλης;

    Αφου το λεει και μονος του, εσεις που εχετε <<pocket>> και <<chat>> να ανησυχητε, εσεις ειστε που εχετε το προβλημα

Σελ. 1 από 6 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 53
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-10-16, 14:01
  2. Καταγγελία για μη έκδοση απόδειξης
    Από stratus στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-08-16, 17:00
  3. OpenSUSE Leap 42.1 και προβλήματα στο Youtube με Firefox
    Από dimangelid στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-08-16, 18:50
  4. Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-05-16, 17:28
  5. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-03-16, 13:58

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας