Εμφάνιση 1-7 από 7
  1. #1
    Εγγραφή
    06-03-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    74
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    30720/2560
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    Router
    Ψιψκο
    SNR / Attn
    1(dB) / 1(dB)
    Πρόσφατα μου έδωσαν καινούριο ρουτερ από cosmote. Έχω ήδη ένα καλό (LinkSys EA6350), και είμαι πολύ ευχαριστημένος από την gigabit διαχείριση του εσωτερικού μου δικτύου. Μιας και μου έδωσαν καινούριο λέω να βάλω αυτό εδώ σαν bridge mode/switch και να το έχω για τις συσκευές του δικτύου μου και το καινούριο σαν gateway. Ποιός είναι ο σωστός τρόπος για να το κάνω;

  2. #2
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Σε έχουν πάει σε ευρυζωνική τηλεφωνία;;
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  3. #3
    Εγγραφή
    06-03-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    74
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    30720/2560
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    Router
    Ψιψκο
    SNR / Attn
    1(dB) / 1(dB)
    Δυστυχώς ή ευτυχώς ναι. Μου ακύρωσαν και 2 τηλεφωνικές μπρίζες στα άλλα δωμάτια και τώρα δε ξέρω από που να αρχίσω.

  4. #4
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ας ξεκινήσουμε από την γραμμή, η πιο σωστή συνδεσμολογία, αν υπάρχει η δυνατότητα καλωδίωσης, είναι να συνδέσεις το ρούτερ στην πρώτη πρίζα που έρχεται το καλώδιο από τον κατανεμητή του ΟΤΕ και να έχεις απομονώσει το υπόλοιπο δίκτυο στο οποίο θα δώσεις τηλεφωνία από το Phone του ρούτερ.

    Για το ρούτερ τώρα, αναγκαστικά θα πρέπει να έχεις πάνω στην γραμμή το ρουτερ του ΟΤΕ για να έχεις τηλεφωνία. Μπορούμε να το έχουμε και μπροστά και πίσω (αν έχουμε modem/router) από άλλο router ή modem/router.
    Εσύ έχεις ρούτερ οπότε μπορείς να το έχεις μόνο μπροστά και πίσω το LinkSys. Στο ρουτερ του OTE δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι, απλά τσεκάρεις να είναι ενεργοποιημένο το PPPoE Pass-through και να κλείσεις τον DHCP Server και το WI-FI.
    Στο άλλο βάζεις μια IP διαφορετική από του OTE (π.χ. ΟΤΕ 192.168.1.1 LinkSys 192.168.1.250). Αν αφήσεις ανοικτό τον DHCP Server στο ρούτερ του ΟΤΕ θα πρέπει να μειώσεις και το εύρος του (π.χ. 192.168.1.2~192.168.1.249) ώστε να είναι έξω από αυτό η IP του LinkSys.
    Αν θέλεις μπορείς να έχεις και διαφορετικό υποδίκτυο στο LinkSys (π.χ. 192.168.0.2~192.168.0.254), αφού δώσεις IP στο WAN του LinkSys αυτή που είπαμε και στο LAN 192.168.0.1 και DHCP Server όπως είπαμε πιο πάνω.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  5. #5
    Εγγραφή
    06-03-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    74
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    30720/2560
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    Router
    Ψιψκο
    SNR / Attn
    1(dB) / 1(dB)
    "αφού δώσεις IP στο WAN του LinkSys αυτή που είπαμε και στο LAN 192.168.0.1 και DHCP Server όπως είπαμε πιο πάνω."

    Το wan στις ρυθμίσεις του linksys; Θα βάλω δηλαδή σαν όνομα του ρουτερ την IP 192.168.1.250 μέσα στο ίδιο το ρούτερ; Τίποτα αλλαγές στις ρυθμίσεις του linksys εκεί που λέει bridge/router mode?

    Σε ευχαριστώ πάντως πάρα πολύ, απάντησες ΑΚΡΙΒΩΣ αυτά που ήθελα! Μακάρι να υπήρχαν περισσότερα άτομα σαν κι εσένα στα ελληνικά φόρουμς. Αν σε γνώριζα θα σε κερνούσα φαί και καφέ .

  6. #6
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Να' σαι καλά, στην ρύθμιση για την είσοδο του Internet (WAN) του LinkSys θα πρέπει να βάλεις μια IP που να είναι στο ίδιο υποδίκτυο με του ΟΤΕ (π.χ. 192.168.1.250), το LinkSys θα πρέπει να είναι σε PPPoE και όχι σε Bridge για να μπορεί να κάνει και αυτό κλήση, θα βάλεις κανονικά τα στοιχεία του παρόχου και σ' αυτό. Αν το βάλεις σε Bridge δεν θα μπορεί να βγει προς τα έξω αλλά θα εξαρτάται από το ρούτερ του OTE και αυτό απ' ότι κατάλαβα δεν το θέλεις, το ρούτερ του OTE το θέλεις για να παίζει μόνο τον ρόλο του modem.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  7. #7
    Εγγραφή
    04-10-2014
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    603
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από R1DD1CK Εμφάνιση μηνυμάτων
    "αφού δώσεις IP στο WAN του LinkSys αυτή που είπαμε και στο LAN 192.168.0.1 και DHCP Server όπως είπαμε πιο πάνω."

    Σε ευχαριστώ πάντως πάρα πολύ, απάντησες ΑΚΡΙΒΩΣ αυτά που ήθελα! Μακάρι να υπήρχαν περισσότερα άτομα σαν κι εσένα στα ελληνικά φόρουμς. Αν σε γνώριζα θα σε κερνούσα φαί και καφέ .
    Τυχαία πήρε νομίζεις 5 μπλε αστέρια; Η αλήθεια είναι οτι στο "sweet dreams" και "jkoukos" το forum οφείλει πολλά.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν το βάλεις σε Bridge δεν θα μπορεί να βγει προς τα έξω αλλά θα εξαρτάται από το ρούτερ του OTE και αυτό απ' ότι κατάλαβα δεν το θέλεις, το ρούτερ του OTE το θέλεις για να παίζει μόνο τον ρόλο του modem.
    Δεν νομίζω να θέλει να βγει προς τα έξω το linksys. Μόνο για τη διαχείρηση του LAN το θέλει απο οτι κατάλαβα.

Παρόμοια Θέματα

  1. Ρούτερ πρόβλημα.
    Από Theodore41 στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-12-16, 17:50
  2. Απόκτηση 2ου αριθμού για χρήση ως FAX
    Από ipred στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-10-16, 11:53
  3. [Other] Αγορά οικονομικού ρούτερ για οικιακή χρήση
    Από timos71 στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-10-16, 19:50
  4. χρήση ρουτερ από προηγούμενο παροχο.
    Από tasos33h στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-09-16, 00:42
  5. Βοηθεια για χρηση Modem / Router ως Switch
    Από manolios στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-12-15, 12:30

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας