Σελ. 1075 από 1147 ΠρώτηΠρώτη ... 10551065107010731074107510761077108010851095 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16.111-16.125 από 17202
  1. #16111
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.450
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Eruyome(MMXGN) Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ε όσο πραγματικό γίνεται να ναι ένα παιχνίδι (dogfighting στο διάστημα δεν έχει πολυ νόημα). Αλλα έχει το feeling να κάνεις dogfighting με ντάκα ντάκα λες και είσαι στο The Expanse. Και το exploration του είναι ωραίο αλλα μοναχικό.

    Το βιντεάκι παρακάτω περιγράφει τέλεια το παιχνίδι:

    https://www.youtube.com/watch?v=Fa0b...ature=youtu.be

    Σε VR είναι άλλη αίσθηση, νιώθεις το scale και το δέος. Απλά πρέπει να μάθεις απέξω περι τα 2 χιλιάδες διαφορετικά control (όταν είσαι στο διαστημόπλοιο, όταν πας με το αυτοκινητάκι είναι άλλα).

    Αν θεωρείς πάντως empty το No Man's Sky (το λάτρεψα προσωπικά), μια απο τα ίδια είναι και το Elite Dangerous. Χωρίς σενάριο (έχει ένα meta αλλα πάει αργά), χωρίς σκοπό και χωρίς "ζωντανούς πλανήτες". δεν θεωρώ οτι θα αρέσει αν δεν άρεσε το No Man's Sky που είναι και πολύ πιο προσιτό.

    (Εμένα πάντως το E: D ήταν για αρκετό καιρό το αγαπημένο μου)
    Τώρα ανοίγεις κουβέντα...

    Για Elite VR δεν έχω άποψη - έχω όμως πολύ κόσμο στο TS κανάλι του Mobius που το παίζουν πολύ άνετα.

    Τώρα, αν είναι άδειο ή όχι το ED; Έχω ρίξει ίσως χιλιάδες (από το 2013) ώρες στο παιχνίδι, έχω περάσει τις περισσότερες από αυτές πολύ ευχάριστα στο κανάλι με κόσμο που κατόπιν κάναμε μαζί διάφορα. Σίγουρα είναι παιχνίδι που ενδείκνυται για co-op και παρέα.

    Σαν παιχνίδι, αν και το έχω λειώσει, τώρα είμαι σε φάση κοντά 1 χρόνο που το έχω αφήσει λίγο-πολύ επειδή αναμένω και ελπίζω σε content με την έννοια περιεχομένου ως lore / ιστορία, κατιτίς. Αυτό ήταν πάντοτε ΙΜΟ το μεγάλο μείον του.

    Αλλά, αν το πιάσει κανείς μπορεί να φάει τουλάχιστον 1 χρόνο να κάνει ένα σωρό πράγματα, από mining, Thragoid artifacts, αποστολές, να στήνει rep σε συστήματα, άπειρες οι δυνατότητες αν πιάσουμε και exploration. Ολομόναχος όμως, στο PC χωρίς παρέα ίσως να καταντήσει πολύ βαρετό.

    Αν κανείς θέλει πάντως ευχαρίστως να στείλω πρόσκληση να έρθει στο TS Mobius, έχει εξαιρετική και πολύ ώριμη (στα πλαίσια του this is the Internet ) παρέα ενηλίκων
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  2. #16112
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.049
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Σχετικά με το No Man's Sky

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων

    Είναι μια πονεμένη ιστορία το παιχνίδι αυτό, σίγουρα δεν το λες Fail ή απάτη - στην τελική έδωσαν ένα τρελό expansion δωρεάν αν και ναι το vanilla ήταν απαράδεκτο. Είναι μάλλον space exploration αλλά για εκείνους που απλά θέλουν να κάθονται και να κινούνται μηχανικά.

    Αν θέλεις πραγματικό space exploration, τρελό κάψιμο, απίστευτο βάθος κλπ, Elite Dangerous FTW στη νιοστή! Και μόνο, δεν θα βρεις τίποτε άλλο.

    Κυριολεκτικά έχεις τον γαλαξία δικό σου αλλά προφανώς καμία σχέση με NMS, εδώ έχει αρκετά υψηλή καμπύλη μάθησης και θέλει να ρίξεις χρόνο
    Το είχα αγοράσει δυστυχώς στην αρχή. Ουσιαστικά ξεπέρασα το 2ωρο του Steam και μου ξέμεινε. Θετικό ότι έδωσαν πράγματα που είχαν υποσχεθεί αλλά το core του παιχνιδιού είναι ακόμα το ίδιο. Δηλαδή, η βασική ιδέα του παιχνιδιού, "grinding", είναι το πρόβλημα. Θυμάμαι πάντως που το είχαμε συζητήσει και όταν είχε βγει. Είχα κάποιες προσδοκίες ότι κάτι περισσότερο είχε γίνει μετά από τόσα χρόνια αλλά για μένα μηδέν εις το υπόλοιπο.

    Δεν είμαι σοβαρός gamer και δεν στήνω κώλο αλλά έχε χάρη με τον covid-19. Επίσης δεν την παλεύω με την ζέστη που βγάζουν τα σύγχρονα μηχανήματα αλλά και την φασαρία εκτός και να πρέπει να δώσεις ένα νεφρό. Γιαυτό και δεν κοιτάζω να παίξω τέτοια παιχνίδια που θέλουν στήσιμο. Πάντως επειδή έχω απίστευτη πόρωση με το διάστημα, αν έπαιζα κάτι και είχα να δώσω ένα νεφρό και σπίτι να κρεμάσω τον exchanger εκτός σπιτιού, τότε θα έπαιζα απλά το σε για πάντα alpha Star Citizen.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μόλις ανακάλυψες το grinding;

    Έτσι ήταν και τα MMORPG κάποτε, πλέον έχουν χώσει ανούσιο grind και σε single player games.
    Τυπικά δεν το ανακάλοιψα. Αλλά να γράψω μερικά πράγματα με την υπόθεση ότι δεν το ξέρω.
    Η πρώτη φορά που συνάντησα αυτή την βλακεία σε τέτοιο βαθμό αποδοχής ήταν με το Warcraft 3 με το γνωστό farming. Ένα πράγμα που καμιά επαφή δεν έχει με το παιχνίδι και τους στόχους σου αλλά είναι προαπαιτούμενο κατεπανάληψη. Εντυπωσιακό που επικράτησε. Μετά εμφανίστηκε στο WOW όπου σε ένα παιχνίδι που παίζεις με άλλους, υπάρχει η προσδοκία ότι πρέπει να παίζεις μόνος σου με τον υπολογιστή. Προφανώς δεν έπαιξα κανένα από τα παιχνίδια αλλά για μένα κάπου εκεί ξεκίνησε το κακιστο καρότο με τον παίχτη γαίδαρο και μάλιστα εκστασιαμένο γάιδαρο. Τουλάχιστον και τα δύο αυτά παιχνίδια, είχαν ένα σκοπό και κάτι σαν return of time invested που είναι χαρακτηριστικό πολλών παιχνιδιών. Σε αυτά τα παιχνίδια κυριολεκτικά δεν υπάρχει τίποτα. Καλυτερα να δεις την χειρότερη σειρά του κόσμου, γιατι εκεί τουλάχιστον είδες και ένα σενάριο έστω και μάπα.

    Επιπλέον να πω ότι το grinding είναι χαρακτηριστικό της ζωής. Εκεί όμως η επιστροφή είναι η χρηματική αποζημείωση και μπορώ να καταλάβω αν και σαν είδος στο πλανήτη είναι κυριολεκτικά ηλίθιο και grinding όσον αφορά την εξέλιξη μας. Όμως ο κόσμος εκεί δεν είναι χαρούμενος. Σε ορισμένα παιχνίδια που δεν υπάρχει ίχνος επιστροφής, ΠΩΣ ακριβώς γίνονται αποδεκτά από ανθρώπους; Και εγώ τεμπέλης είμαι και θέλω braindead activity αλλά ας είναι αυτό και ας έχει και ένα υποτυπώδες χαζό σενάριο λέω εγώ.

  3. #16113
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.450
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    chat, πού να έπιανες Eve Online, θα μας έγραφες σεντόνια περί grinding και οικονομικών αποζημιώσεων

    Το μόνο παιχνίδι που το παράτησα επειδή ήταν ουσιαστικά 2η δουλειά
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  4. #16114
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.049
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    chat, πού να έπιανες Eve Online, θα μας έγραφες σεντόνια περί grinding και οικονομικών αποζημιώσεων

    Το μόνο παιχνίδι που το παράτησα επειδή ήταν ουσιαστικά 2η δουλειά
    Έχω ακούσει για αυτό και το είχα βάλει να δοκιμάσω. Εντάξει, ήταν τόσο πολύπλοκο που ούτε από τον σταθμό δεν βγήκα.

    Εγώ πιστεύω ότι αυτό το παιχνίδι έχει επιστροφή στον δρόμο που επενδύεις.πχ, οι ομάδες και οι αλληλεπιδράσεις με άλλους. Καινούργια διαστημόπλοια που έχουν ενδιαφέρον, κτλ κτλ. Δηλαδή ναι, έχει αυτό το χαρακτηριστικό αλλά αισθάνομαι ότι δεν είναι άσκοπο όπως το nms. Έχω διαβάσει και δει το τέλος του nms και εγώ θα είχα πάρει το αεροπλάνο με την βέργα μου να τους τις βρεξω λίγο δημόσια στο YouTube.

    Με επιφύλαξη γιατί δεν έχω προσωπική εμπειρία.

  5. #16115
    Εγγραφή
    17-03-2003
    Περιοχή
    Trondheim
    Μηνύματα
    3.000
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Γρήγορη είναι
    ISP
    Telenor
    Το NMS το θεωρώ ακόμα μαγευτικό πάντως και το χα παίξει πριν τις σύγχρονες προσθήκες. Τώρα έχουν βάλει και VR και θέλω να το δοκιμάσω (είναι μπελάς να στήνω το VR όμως και δεν λέει να ρισκάρω να σπάσω κάνα πόδι τώρα με τον COVID)

    Για γρήγορο space gameplay με πολύ ωραία γραφικά και κάποιο σενάριο προτείνω Everspace. Arcade, μαθαίνεται εύκολα, έχει αρκετά customization (σε στυλ action RPG) και είναι quick fun.

  6. #16116
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.049
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Eruyome(MMXGN) Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το NMS το θεωρώ ακόμα μαγευτικό πάντως και το χα παίξει πριν τις σύγχρονες προσθήκες. Τώρα έχουν βάλει και VR και θέλω να το δοκιμάσω (είναι μπελάς να στήνω το VR όμως και δεν λέει να ρισκάρω να σπάσω κάνα πόδι τώρα με τον COVID)

    Για γρήγορο space gameplay με πολύ ωραία γραφικά και κάποιο σενάριο προτείνω Everspace. Arcade, μαθαίνεται εύκολα, έχει αρκετά customization (σε στυλ action RPG) και είναι quick fun.
    Από περιέργεια, τι ακριβώς σου αρέσει και σου δίνει το κινητό να κάνεις το ίδιο πράγμα όλη την ώρα; Το τελείωσες; Προσπαθώ να καταλάβω τι μου διαφεύγει αν μου διαφεύγει κάτι;

  7. #16117
    Εγγραφή
    17-03-2003
    Περιοχή
    Trondheim
    Μηνύματα
    3.000
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Γρήγορη είναι
    ISP
    Telenor
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από περιέργεια, τι ακριβώς σου αρέσει και σου δίνει το κινητό να κάνεις το ίδιο πράγμα όλη την ώρα; Το τελείωσες; Προσπαθώ να καταλάβω τι μου διαφεύγει αν μου διαφεύγει κάτι;
    Όχι δεν το τέλειωσα. Ούτε καν το "έλιωσα." Έχω καιρό να το παίξω (πάνω απο χρόνο) αλλα τα λεφτά του για μένα τα χει βγάλει.

    Γραφικά, μουσική, αισθητική γενικά, εξερεύνηση, να μιλάω με εξωγήινους, να φωτογραφίζω εξωγήινους, base building, κλπ. Γενικά όλο το πακέτο. Μου θυμίζει παλιά περίεργα παιχνίδια της Amiga (τα οποία τα παιξα πολύ αργότερα σε Emulator).

    Δεν νομίζω οτι σου διαφεύγει κάτι, απλά προφανώς δεν είναι του γούστου σου. Γι αυτό είπα οτι μάλλον ούτε το E: D θα σου αρέσει.

  8. #16118
    Εγγραφή
    25-04-2007
    Μηνύματα
    5.267
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    BaudTec ADSL USB C802
    Τωρα δεν μου αρεσει να κανω τον δικηγορο του διαβολου αλλα τουλαχιστον το vanilla wow στην εποχη του (τελη 2004 ως το 1ο expansion το 2006) ειχε μακραν το πιο ενδιαφερον grinding ακομα και συγκρινομενο με offline rpg.Υπ'οψην οτι μιλαω για το leveling και τα 10 man dungeons.Αν η8ελες να συμμετεχεις σε end game 40 man raids και χρειαζοταν να φτιαξεις Χ resistance potions και Υ high quality bullets για το guild αυτο ειναι αλλη ιστορια.Κατα τ'αλλα και αφ8ονο lore ειχε και ακρως ενδιαφεροντα (για την εποχη του παντα) pve mechanics.Γενικα ομως σχεδον ο μισος κοσμος του ηταν γεματος με απλα εστω quests (τυπου skyrim) με την διαφορα οτι σε συνεφερε σχεδον παντα να συνεργαστεις με αλλους παικτες εναντιον monsters,npcs αλλα και αντιπαλων παικτων με 8ρυλικα open world encounters αν ησουν σε pvp realm.Κι ολα τα παραπανω με αμειλικτες απαιτησεις σε χρονο ως old school mmo rpg.Αλλα ακομα κι ετσι εγω που αφιερωνα 2 η το πολυ 3 ωρες τη μερα το ευχαριστη8ηκα δεοντως.Aλλο που μου πηρε 1 χρονο να μπω σε 40 man raids και ολοκληρωσα μολις το <<μπλε>> (μου φαινεται το ονομαζαν tier 0,5) gear set.Σιγουρα εφταιγε και ηλικια αλλα τοτε δεν μου φανηκε οτι βαρε8ηκα ποτε.

    Παντως συμφωνω απολυτα οσον αφορα το farming του warcraft 3.Αν ειχες 1-2 level παραπανω με τον καταλληλο ηρωα κι ησουν τυχερος στο loot και λιγο καλος στο micromanagement μπορουσες να νικησεις εναν αντιπαλο που ειχε διπλασιο στρατο γεγονος απαραδεκτο για rts.Απο την αλλη στο μηχανισμο αυτο (leveling,inventory κ.λ.π.) στηριχ8ηκαν οι περισσοτεροι εξαιρετικοι custom maps και τα moba.

  9. #16119
    Εγγραφή
    08-02-2011
    Μηνύματα
    659
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Δεν είχα παίξει τα DLC ούτε είχα ασχοληθεί με mods, οπότε ήταν ένας λόγος παραπάνω να ξαναπιάσω, από την αρχή φυσικά, το TESV: Skyrim...
    Το κοντέρ έχει γράψει ήδη 200 ώρες. Δεν είμαι ούτε στην μέση...
    Από mods είπα να κινηθώ σε ασφαλές νούμερο και δημοφιλή. 52 mods έχω βάλει. Αν τελειώσω το main story ίσως βάλω κι άλλα.

  10. #16120
    Εγγραφή
    23-10-2005
    Περιοχή
    Αμπέλια
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    6.814
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    26mbps+LTE
    ISP
    Home Speed Booster
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΣΙΛΙΚΟ
    Router
    DN9245X6-10
    Το vanilla WoW ήταν ξεδιαντροπα απαιτητικό ως προς το grinding. Και τα expansions ηταν απαιτητικά αλλα το vanilla το ειχε τερματισει.

    Antec P280 | beQuiet S9-700 | Arctic Liquid Freezer II 240 | MSI X470 Gaming Pro Max | R9 5900X | 3600CL16 32GB | RTX3070 | XPG8200Pro | ROG PG258Q

  11. #16121
    Εγγραφή
    25-04-2007
    Μηνύματα
    5.267
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    BaudTec ADSL USB C802
    Μεχρι τα δεκαρια dungeons ηταν μακραν το λιγοτερο απαιτητικο old school mmo,και μαλιστα σε σημειο που σε αντι8εση με αυτα εβρισκες παντα περιοχες να ανεβασεις τον χαρακτηρα σου με quests (εστω και υποτυπωδεις τυπου skyrim) αντι για endless grinding.H διαφορα ηταν στα end game 40 man raids.Προσωπικα λογω ελαχιστης ενασχολησης πηγα σε αυτα μονο 1 χρονο μετα που πηγαιναν και μετρια guilds χωρις τρελες απαιτησεις απο τα μελη τους (και παλι σε καποια πολυ δυσκολα οπως το naxxramas δεν πατησα ποτε).Πιο πριν το πολυ κατι εικοσαρια zul gurub και AQ 20,δηλαδη 20 man tops.Αλλα γενικοτερα το vanilla wow ειχε τοσο πολυ περιεχομενο (ειδικα για την εποχη του) που λιγο με ενοιαζε.Ειδικα αν ησουν σε pvp realm κα8ε βολτα ειχε open world pvp οποτε ειχες παντα κατι να κανεις.Με τα expansions αρχισαν να ερημωνουν ολοκληρες περιοχες που πριν ειχαν κοσμο κι ειχαν obsolete loot,κι ασχολιοντουσαν ολοι με τα daily quests.

  12. #16122
    Εγγραφή
    23-10-2005
    Περιοχή
    Αμπέλια
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    6.814
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    26mbps+LTE
    ISP
    Home Speed Booster
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΣΙΛΙΚΟ
    Router
    DN9245X6-10
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μεχρι τα δεκαρια dungeons ηταν μακραν το λιγοτερο απαιτητικο old school mmo,και μαλιστα σε σημειο που σε αντι8εση με αυτα εβρισκες παντα περιοχες να ανεβασεις τον χαρακτηρα σου με quests (εστω και υποτυπωδεις τυπου skyrim) αντι για endless grinding.H διαφορα ηταν στα end game 40 man raids.Προσωπικα λογω ελαχιστης ενασχολησης πηγα σε αυτα μονο 1 χρονο μετα που πηγαιναν και μετρια guilds χωρις τρελες απαιτησεις απο τα μελη τους (και παλι σε καποια πολυ δυσκολα οπως το naxxramas δεν πατησα ποτε).Πιο πριν το πολυ κατι εικοσαρια zul gurub και AQ 20,δηλαδη 20 man tops.Αλλα γενικοτερα το vanilla wow ειχε τοσο πολυ περιεχομενο (ειδικα για την εποχη του) που λιγο με ενοιαζε.Ειδικα αν ησουν σε pvp realm κα8ε βολτα ειχε open world pvp οποτε ειχες παντα κατι να κανεις.Με τα expansions αρχισαν να ερημωνουν ολοκληρες περιοχες που πριν ειχαν κοσμο κι ειχαν obsolete loot,κι ασχολιοντουσαν ολοι με τα daily quests.

    Δεν έχω παίξει άλλο MMO ποτέ, μόνο WoW, από vanilla μέχρι και pandaria. Όσον αφορά το vanilla τώρα το grinding ήταν πάντου.
    Το λέβελινγκ για το 60πχ ήταν grinding 250ωρών χοντρικα. Και ο περισσότερος κόσμος δεν έκανε μόνο quests για να μαζεψει xp. Αλλά πολύ συχνά πήγαινε και σκότωνε mobs με το κιλό. Το ανέβασμα των professions είχε γκραηντινκ, το fishing, το first aid. Ακόμα και τα weapon skills, θέλανε grinding ωρών για να τα τερματίσεις. Στο λέβελ 40 έπαιρνες mount, και το λογικό ήταν να εχεις το πολύ καμια 20αριά gold μεχρι τότε ενώ το mount κόστιζε 100gold.
    Τα reputations ακόμα θέλανε grinding και ηλίθια donations of runecloth. Ως λέβελ 60, έπρεπε να πας να τρέξεις τα ίδια και τα ιδια dungeons πολλές φορές για να ντυθείς με μπλε gear. Ώστε να μπορείς να δεις κάποιο raid. To tier 0.5 που αναφέρεις ήταν το upgrade του tier 0, και ήθελε αδιανόητα γελοίο grinding για το quality τους. Δεν αξιζε.
    Για να μπεις ZG και MC έπρεπε να έχεις full μπλε gear, για να μπεις BWL, έπρεπε να έχεις MC gear, για να μπεις AQ40 ήθελε BWL gear, και το Naxx ήθελε ΑQ40 gear. Δηλαδή έπρεπε να κάνεις grind τα πάντα για να δεις Naxxramas.
    Και να αναφέρω το γελοίο War Effort μαθες... που βάλανε ολους τους συνδρομητές να φαρμάρουν materials γιατι αλλιώς δεν θα ανοιγαν οι πύλες του Ahn Qiraj. Ασε κάτι reputation rewards σχετικα με AQ, τι grinding ήθελαν.
    Και πάμε και στο PVP. Εκεί και αν είχε αδιανόητο grinding. Και reputation και honor. Μάλιστα, οι απαιτήσεις στο honor grinding ήταν τόσο υψηλές, που αν δεν επαίζες έτρωγες penalty (decay), και έχανες hard earned honor και ranks.

    Ρε συ ένα enchant να έκανες στο helm ήθελε του κόσμο του grinding. Τι να λέμε τώρα. Το βανίλα ήταν απαράδεκτα βαναυσο στις απαιτήσεις του σε χρόνο από τους παίχτες.


    Antec P280 | beQuiet S9-700 | Arctic Liquid Freezer II 240 | MSI X470 Gaming Pro Max | R9 5900X | 3600CL16 32GB | RTX3070 | XPG8200Pro | ROG PG258Q

  13. #16123
    Εγγραφή
    25-04-2007
    Μηνύματα
    5.267
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    BaudTec ADSL USB C802
    Δεν έχω παίξει άλλο MMO ποτέ, μόνο WoW, από vanilla μέχρι και pandaria. Όσον αφορά το vanilla τώρα το grinding ήταν πάντου.
    Βασικα αυτη ειναι η διαφορα,αν ειχες παιξει αλλα old school mmo της εποχης 8α καταλαβαινες οτι ειχε μακραν το λιγοτερο grinding.
    Οσον αφορα το leveling ακομα κι ο 1ος χαρακτηρας που ανεβασα απο το launch δεν ειχα ποτε 8εμα με grinding.Υπ'οψην οτι μιλαμε για εποχες που δεν υπηρχαν σοβαρες πληροφοριες στο internet (ως και το wowhead αδειο ηταν),απλα οταν τελειωναν καπου τα quests ρωτουσα πιο προχωρημενους παικτες που να παω και δεν ακολου8ουσα τυφλα το quest chain σε αλλες περιοχες.Αρκει να ησουν προ8υμος να κανεις quests και σε ουδετερες περιοχες,με οτι αυτο συνεπαγεται σε pvp server.Αν μου αρεσαν τα dungeons τοτε 8α τα εκανα 3-4 φορες αν οχι,τοτε 1 ηταν υπεραρκετη.Φυσικα αυτο αλλαζε στο 60 level που ουσιαστικα εκανες πλεον μονο dungeons και raids.
    Ως paladin δεν χρειαζομουν τις πρωτες βοη8ειες κι ειχα τσαμπα το 40 level mount,αλλα ως τοτε ειχα ηδη τοσα gold απο το auction house μεσω των mining και herbalism,που ειχα πληρωσει για τα mounts 2-3 φιλων.Απλα απο το auction house ειχα αγορασει μονο 2 blue weapons ωσπου να παω 60 level,και καποιες δεκαρες τσαντες στην αρχη.Γενικοτερα με δευτερευοντα επαγγελματα οπως cooking η fishing δεν ασχολη8ηκα ποτε.Ωστοσο 8α συμφωνησω για το weapons skill γιατι οταν στο 40+ level απο mace χρειαστηκε να ανεβασω το sword μου ειχε παρει 3 ωρες να βαραω high hp/low damage mobs.
    Oντως η αναβα8μιση του 0,5 tier gear η8ελε πολυ grinding,πρεπει να ειχα κανει πανω απο 50 φορες το stratholme για εκεινα τα και καλα 11% drop chance pants (εξ'ου και το μοναδικο faction που ειχα τερματισει το reputation) και να ειχα σκοτωσει εκατονταδες ogres.Αλλα σε αντι8εση με το ονομα τους τα tier 0,5 blue ηταν καλυτερα απο τα tier 1 purple.Ειδικα για τον paladin ηταν το καλυτερο pvp gear μετα τα AQ-40 και φυσικα το battlegrounds set.
    Ομως αν ηξερες να παιζεις και δεν ειχε παραλογες απαιτησεις το guild δεν χρειαζοσουν blue gear για τα αρχικα raids.Προσωπικα με green plate of the sorcerer set (stamina,int + spell=healing effects) που ειχα αγορασει για συνολικα λιγοτερα απο 70 gold ειχα βγαλει τα 20-αρια AQ και ZG αλλα και το 40-αρι molten core.Προφανως ως τοτε μου ειχε κοστισει πολλαπλασια το resistance gear,αλλα μεσω herbalism και alchemy εβγαζα ηδη τοσα λεφτα που και παλι ειχα αγορασει 2 epic mounts για φιλους.Και παλι enchants δεν εκανα ποτε τα κορυφαια γιατι ηταν πανακριβα.
    8α συμφωνησω απολυτα οσον αφορα το grinding του pvp,γι'αυτο και battlegrounds επαιζα μοναχα για την παρεα.Πιο πολυ μου αρεσε το open world pvp κι αν η8ελα κατι πιο δομημενο προτιμουσα το dota.
    Βεβαια ακομα και τοτε υπηρχαν αντιρρησεις οσον αφορα τις αποψεις μου διοτι και καλα χειριζομουν paladin,αλλα κι ο δευτερος χαρακτηρας μου που ηταν warlock μου φανηκε ακομα πιο ευκολος.Απλα για να βγαζεις λεφτα επρεπε να μεινεις στα gathering επαγγελματα (δηλαδη μακρυα απο smithing,alchemy κ.ο.κ.) και να μην προσπα8εις να μπεις σε raids με non optimized talents (δηλαδη περαν του holy paladin,affliction warlock κ.ο.κ.).

  14. #16124
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.049
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Πήρα το planet alpha που είναι σε προσφορά 75%. Με 90λ παιχνιδιού το σκέφτομαι ακόμα αν θα το κρατήσω. Αρχικά, φαίνεται πολύ εντυπωσιακό με πολύ ωραία χρώματα και διαφορετικό κόσμο. Καθώς προχωράει όμως, δεν μου πολυαρεσουν οι εχθροί και πως πρέπει να τους περάσεις αλλά και τα γραφικά είναι λίγο επαναληψιμα.

  15. #16125
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επιπλέον να πω ότι το grinding είναι χαρακτηριστικό της ζωής. Εκεί όμως η επιστροφή είναι η χρηματική αποζημείωση και μπορώ να καταλάβω αν και σαν είδος στο πλανήτη είναι κυριολεκτικά ηλίθιο και grinding όσον αφορά την εξέλιξη μας.
    Σωστό αυτό που λες, κάνουμε grinding 35+ χρόνια ένσημα για να πάρουμε μια σύνταξη (και μάλιστα της πλάκας για τους μελλοντικούς συνταξιούχους). Προσωπικά κι αυτό το θεωρώ ηλίθιο έτσι όπως έχει γίνει πλέον το σύστημα σαν πυραμίδα-αεροπλανάκι, αλλά ο πολύς ο κόσμος το δέχεται, οπότε ας πούμε ότι το προσπερνάμε.

    Από την άλλη όμως τα video games υποτίθεται είναι διασκέδαση και όχι δουλειά/δουλεία. Ίσως είμαι biased επειδή είμαι gamer της arcade σχολής (fast-paced action με έμφαση στα αντανακλαστικά) από ανέκαθεν, αλλά το να μεταφέρουμε την ηλιθιότητα της πραγματικής ζωής στα video games δεν μου κάθεται καλά προσωπικά.

    Για να καταλάβεις τι εννοώ, παλαιότερα όταν έβλεπα ηλίθιο grinding (δηλαδή τεχνητή επιμήκυνση του χρόνου παραμονής) σε arcadey games, έμπαινα στην διαδικασία να κάνω XP boosting (αν ήταν εφικτό) με παρέα, κι ας έτρωγα ban. Το ρίσκαρα, δεν με ένοιαζε. Το μοναχιλίκι είναι πολύ χειρότερο, τουλάχιστον με παρέα κάπως θα περάσει η ώρα.

    Θεωρώ ότι η ζωή είναι πολύ μικρή για να την σπαταλάμε σε ανούσιες progress bars. Και πλέον έχει γίνει κοσκινάκι παντού ελέω engagement/attention economy.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όμως ο κόσμος εκεί δεν είναι χαρούμενος. Σε ορισμένα παιχνίδια που δεν υπάρχει ίχνος επιστροφής, ΠΩΣ ακριβώς γίνονται αποδεκτά από ανθρώπους;
    Εξαρτάται τι εννοεί κάποιος ως επιστροφή/reward. Πλέον είναι της μόδας τα cosmetics (άπειρο grinding κι εκεί). Προσωπικά αδιαφορώ πλέον, αφού το έχουν καραξεσκίσει το θέμα με άπειρα skins. Ουδέποτε με ένοιαξε αν θα φοράω όμορφα ρουχαλάκια σε έναν εικονικό κόσμο (καμία σχέση με την πραγματική ζωή). Το gameplay κοιτάω πρωτίστως και αν ένα άσχημο skin μου δίνει καλύτερα stats, then so be it!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και εγώ τεμπέλης είμαι και θέλω braindead activity αλλά ας είναι αυτό και ας έχει και ένα υποτυπώδες χαζό σενάριο λέω εγώ.
    Μεγάλη συζήτηση τα περί σεναρίου, ειδικά αν σκεφτείς ότι πολλά cinematic games τείνουν να μοιάσουν σε ταινίες του Hollywood (και εννοώ στα στραβά τους). Ας μην επεκταθώ όμως.

    Ευτυχώς το story το θεωρώ συνοδευτικό για το gameplay, όχι κυρίως πιάτο. Οπότε αν το gameplay είναι καλό, το προσπερνάω ένα κακό story. Κακό story + κακό gameplay = pass.

Σελ. 1075 από 1147 ΠρώτηΠρώτη ... 10551065107010731074107510761077108010851095 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 600
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-05-23, 13:11
  2. Ποιο είναι το αγαπημενο σας παιχνιδι στο ιντερνετ?
    Από psahna στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 51
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-05-23, 22:53
  3. Ποιο παιχνιδι εχει το καλυτερο soundtrack;
    Από stelpas στο φόρουμ Games και Online Gaming
    Μηνύματα: 139
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-04-11, 18:42
  4. Κακοκαιρία : Τον κακό τους τον καιρό
    Από kerkiss στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 73
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-02-08, 02:51
  5. Πρόβλημα τον τελευταίο καιρό...
    Από shakm στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-01-06, 02:44

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας