Σελ. 1076 από 1146 ΠρώτηΠρώτη ... 10561066107110741075107610771078108110861096 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16.126-16.140 από 17185
  1. #16126
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.029
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    @Uncharted, συμφωνώ γενικά αλλά με τον ένα ή άλλο τρόπο πιστεύω ότι τα περισσότερα παιχνίδια δίνουν ένα κίνητρο που είναι σαφώς ανώτερο από πχ την τηλεόραση. Κάτι υπάρχει δηλαδή σαν ανταμοιβή για τον χρόνο που όχι επενδύσεις αλλά εναποθέτει κάποιος. Παλαιότερα υπήρχε ένα τέλος. Υπηρχε η ιδέα τού κατορθώματος έναντι μιας δύσκολης πρόκλησης. Στα παιχνίδια της Blizard υπήρχαν τα cinematics. Κάτι τέλος πάντων. Ακόμα και σε εντελώς χαζά παιχνίδια όπως πχ overcooked, unrailed, κτλ υπάρχει ο παράγοντας χρόνος του να καταφέρεις κάτι σαν κατόρθωμά εναντίον των προκλήσεων ή απλά ο χαβαλες με φίλους. Υπάρχει και ο παράγοντας δυσκολία και ότι στον χρόνο που δίνεις κινείται ο εγκέφαλος όπως πχ σε Tetris, sudoku κτλ κτλ.

    Τα μόνο αντίστοιχα παιχνίδια σαν τοnms είναι αυτά των κινητών που ουσιαστικά προσαρμόζεται ο ρυθμος παραγωγής ανάλογα με το πόσο ακριβό είναι το επόμενο επίπεδο.

    Και δεν θα πω ότι δεν έχω κάψει χρόνο και εγώ αλλά συνήθως υπήρχαν φίλοι και η ανταπόδοση ήταν ο χαβαλες. Και τέλος πάντων, κάποτε ζούσες και κάτι πρωτοποριακό στην κοινωνία και έβλεπες τι μπορούσε ο προγραμματιστής με ένα χρεπι σε αντίθεση με σήμερα που πολλά παιχνίδια ούτε που το προσπαθούν με την εμμονή στα pixel graphics.

    Με το no man's sky δεν έχω ξανασυναντήσει τόσο ανούσιο παιχνίδι με τέτοια αποδοχή. Αν και δεν το έχω παίξει το μόνο που έρχεται κοντά είναι το Minecraft, νομίζω. Τώρα που το σκέφτομαι υπάρχει και το factorio που έχω σκεφτεί κυριολεκτικά να το πάρω δώρο εκδίκηση σε φίλο, όπως κάποτε μεταξύ φίλων προτείναμε εντελώς μια μάπα ταινία σε κάποιον ως εκδίκηση που μας έβαλε να δούμε μια απίστευτη βλακεία.

    Δεν ξέρω. Είμαι εντυπωσιασμένος με το no man's sky σε αντιστοιχία πάντα με την προβολή που είχε λάβει.

  2. #16127
    Εγγραφή
    17-03-2003
    Περιοχή
    Trondheim
    Μηνύματα
    2.986
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Γρήγορη είναι
    ISP
    Telenor
    Το πως θα λάβεις και το τι ανταμοιβή θα πάρεις απο ένα παιχνίδι είναι καθαρά υποκειμενικό. Σαν να προσπαθείς να καταλάβεις τι βρίσκουν αυτοί που ακούνε ένα είδος μουσικής που δεν σου αρέσει, δεν πιστεύω οτι μπορείς να το καταφέρεις. Είναι διαφορετικό για τον καθένα, δεν υπάρχει αντικειμενικότητα (η τέσπα υπάρχει κάποια αλλα δεν έχει τόση σημασία επι της παρούσης)

    Τόσο το NMS όσο και το ED έχουν storytelling και δεν αναφέρομαι στο βασικό σενάριο. Το περιβάλλον και οι χαρακτήρες. ακόμα και τα χρώματα, η μουσική και η γενικότερη ατμόσφαιρα είναι επικοινωνία κάποιου ιστορικού νήματος που δεν μπορείς να το δεις. Μπορεί να είναι φτιαγμένο αυτό το νήμα απο τον RNG ή να μην υπάρχει καν αλλα δεν έχει σημασία. Beauty is in the eye of the beholder που λένε.

    Ένα παράδειγμα: Το οτι θα πας πχ να κάνεις jump και θα πέσεις σε μια μάχη που γίνεται, ακόμα και να μην έχει σχεδιαστεί με κάποιο σκοπό αλλα είναι αποτέλεσμα του RNG, μπορεί να σου βάλει τη φαντασία να δουλέψει, να σκεφτείς τι μπορεί να οδήγησε πχ σε αυτή τη σύγκρουση. Τα ίδια και με τους εξωγήινους, sentient η μη. Πως οδηγηθήκανε αυτοί εκεί, γιατί υπάρχουν, γιατί εξελίχθηκε η ζωή έτσι όπως εξελίχθηκε, κλπ. Αυτό μου αρέσει εμένα.

    Πιστεύω οτι σωστά το συγκρίνεις με το Minecraft. Δεν είναι παιχνίδι (ούτε το ED) που έχει σκοπό να σου «δώσει» κάτι απο μόνο του. Το μόνο που σου δίνει είναι ένα κόσμο και το τι θα πάρεις απο αυό εξαρτάται απο σένα. Διαλέγεις μια ιστορία και φαντάζεσαι πως είσαι μέρος της. Το καλό είναι και όλας οτι το συγκεκριμένο δεν έχει χρονικό περιορισμό, μπορείς να παίξεις όσο θέλεις με όσα διαλείματα θες.

    Και το Factorio μου άρεσε στην αρχή πολύ, μετά όμως το σταμάτησα λόγω χειρισμού και το ψιλοβαρέθηκα. Όντως και αυτό παρόμοιο είναι με την έννοια οτι δεν έχει κάποιο «τέλος» ή κάποιο βασικό σκοπό.

    Yπάρχουν πολλά πετυχημένα παιχνίδια χωρίς «σκοπό» πάντως: Sims, Transport Tycoon, Black and White, Populus, Sim City. κλπ.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Eruyome(MMXGN) : 30-05-20 στις 02:05.

  3. #16128
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    11.626
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Τι είπες αιρετικέ; Χωρίς σκοπό το SimCity; Τότε χωρίς σκοπό είναι και τα παιχνίδια της γενιάς του Anno, το Banished, ακόμα και τα Civilization. Δεν είναι όλα τα παιχνίδια για να περνάς πίστες και να κερδίζεις κανονάκια Το μόνο παιχνίδι που έχω λιώσει και ομολογώ δεν έχει σκοπό είναι το Euro Truck Simulator 2.

  4. #16129
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.029
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    @eryuone, δεν ανέφερα σκοπό αλλά ανταμοιβή που να δίνει κίνητρο να προχωρήσεις. Ο σκοπός μπορεί να είναι μια από τις μορφές ανταμοιβής. Ανέφερε και ακόμα χειρότερα παιχνίδια, σαν το σουντόκου.

    Αν και δεν παίζω πολύ για λόγους υγείας, θεωρώ τα παιχνίδια εξαιρετικά και πάντα θα τα υπερασπιστώ σε κάτι τυπακια σαν και μένα για όλα τα είδη. Το nms και αλλά παρόμοια όμως, δεν μπορώ. Και μου έχει κάτσει πολύ στραβά. Ίσως είναι και η pro-ιστορία του που με επηρεάζει ή η απίστευτα χαμένη ευκαιρία λόγω του μεγέθους. Πχ το factorio, αν και το θεωρώ για πολύ κάψιμο, το έχω σε υψηλότερη εκτίμηση από το nms. Άσε που θεωρώ ότι δίνει κάποια ανταμοιβή.

    Call me weird αλλά κόλλησα με το nms. Ίσως αυτή να είναι η ανταμοιβή

  5. #16130
    Εγγραφή
    16-03-2004
    Μηνύματα
    780
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι είπες αιρετικέ; Χωρίς σκοπό το SimCity; Τότε χωρίς σκοπό είναι και τα παιχνίδια της γενιάς του Anno, το Banished, ακόμα και τα Civilization. Δεν είναι όλα τα παιχνίδια για να περνάς πίστες και να κερδίζεις κανονάκια Το μόνο παιχνίδι που έχω λιώσει και ομολογώ δεν έχει σκοπό είναι το Euro Truck Simulator 2.
    Tι εννοείς δεν έχει σκόπο;
    ΠΩΣ ΘΑ ΧΤΙΣΤΕΙ Η ΠΟΛΥΚΑΤΟΙΚΙΑ ΜΟΥ ΑΝ ΔΕΝ ΦΕΡΕΙΣ ΤΑ ΣΙΔΕΡΑ;;;;
    No one flirts like a Malkavian

  6. #16131
    Εγγραφή
    17-03-2003
    Περιοχή
    Trondheim
    Μηνύματα
    2.986
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Γρήγορη είναι
    ISP
    Telenor
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι είπες αιρετικέ; Χωρίς σκοπό το SimCity; Τότε χωρίς σκοπό είναι και τα παιχνίδια της γενιάς του Anno, το Banished, ακόμα και τα Civilization. Δεν είναι όλα τα παιχνίδια για να περνάς πίστες και να κερδίζεις κανονάκια Το μόνο παιχνίδι που έχω λιώσει και ομολογώ δεν έχει σκοπό είναι το Euro Truck Simulator 2.
    Ε δεν τελειώνει κάποια στιγμή. Δεν έχει κάποια ιστορία με αρχή, κορύφωση και τέλος. Μπορείς να χτίζεις πόλεις και να καταστρέφεις πόλεις και αυτό είναι διασκεδαστικό.

    Μιας και αναφέρθηκε το Elite Dangerous πριν, αυτό έχει χαρακτηριστεί (σε παλιότερη έκδοση του) ώς Euro Truck Simulator in Space.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    @eryuone, δεν ανέφερα σκοπό αλλά ανταμοιβή που να δίνει κίνητρο να προχωρήσεις. Ο σκοπός μπορεί να είναι μια από τις μορφές ανταμοιβής. Ανέφερε και ακόμα χειρότερα παιχνίδια, σαν το σουντόκου.

    Αν και δεν παίζω πολύ για λόγους υγείας, θεωρώ τα παιχνίδια εξαιρετικά και πάντα θα τα υπερασπιστώ σε κάτι τυπακια σαν και μένα για όλα τα είδη. Το nms και αλλά παρόμοια όμως, δεν μπορώ. Και μου έχει κάτσει πολύ στραβά. Ίσως είναι και η pro-ιστορία του που με επηρεάζει ή η απίστευτα χαμένη ευκαιρία λόγω του μεγέθους. Πχ το factorio, αν και το θεωρώ για πολύ κάψιμο, το έχω σε υψηλότερη εκτίμηση από το nms. Άσε που θεωρώ ότι δίνει κάποια ανταμοιβή.

    Call me weird αλλά κόλλησα με το nms. Ίσως αυτή να είναι η ανταμοιβή
    Ναι συμφωνούμε. Καταλαβαίνω οτι σου χει κάτσει το NMS :P Και μένα μου κάθονται άλλου είδους παιχνίδια. Πχ δεν μπορούσα ποτέ να «χωνέψω» μπασκετάκια/ποδοσφαιράκια/managers και σχεδόν όλα τα μοντέρνα FPS παρότι όλα είναι πολύ πετυχημένα.

  7. #16132
    Εγγραφή
    12-07-2005
    Περιοχή
    Αργυρούπολη, Αθήνα
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    5.635
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    25(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ο διαχωρισμός των παιχνιδιών σε αυτά με "σκοπό" και "χωρίς σκοπό" είναι λανθασμένος.

    Η διαφορά τους έγκειται στο α) κατά πόσο δίνουν instant gratification (tutorials, hand-holding, additive skill progression, unlockables, collectibles κλπ.) ή καλλιεργούν την ικανότητα του παίκτη για delayed gratification, και β) τί βαθμό αυτοέκφρασης επιτρέπουν.
    https://en.wikipedia.org/wiki/Delayed_gratification
    https://en.wikipedia.org/wiki/Game_studies

    Ο όρος sandbox game βγήκε άλλωστε από τις αμμοδόχες στις παιδικές χαρές (όσοι τις θυμούνται ακόμα).
    1. i5-750 @ 3.33 GHz Gigabyte GA-P55M-UD2 16GB DDR3 1666MHz MSI Radeon HD 7870 Gigabyte Radeon HD 5750 NZXT Hush Dell U2412m Sony Bravia KDL-40S2530
    2. Pentium G645 2.9GHz MSI B75MA-P45 8GB DDR3 1333MHz Gigabyte Nvidia GTX 950 Thermaltake ArmorJr. VC3000
    3. Xiaomi Redmi Note 4X crDroid Android 11 2022-02-20 GCam MGC_8.1.101_A9_GV1zfix_ENG by BSG

  8. #16133
    Εγγραφή
    17-03-2003
    Περιοχή
    Trondheim
    Μηνύματα
    2.986
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Γρήγορη είναι
    ISP
    Telenor
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Erebos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο διαχωρισμός των παιχνιδιών σε αυτά με "σκοπό" και "χωρίς σκοπό" είναι λανθασμένος.

    Η διαφορά τους έγκειται στο α) κατά πόσο δίνουν instant gratification (tutorials, hand-holding, additive skill progression, unlockables, collectibles κλπ.) ή καλλιεργούν την ικανότητα του παίκτη για delayed gratification, και β) τί βαθμό αυτοέκφρασης επιτρέπουν.
    https://en.wikipedia.org/wiki/Delayed_gratification
    https://en.wikipedia.org/wiki/Game_studies

    Ο όρος sandbox game βγήκε άλλωστε από τις αμμοδόχες στις παιδικές χαρές (όσοι τις θυμούνται ακόμα).
    Δεν κάνουμε ακαδημαϊκή ανάλυση για να χρησιμοποιούμε τους αντίστοιχους όρους και διαχωρισμούς (τους οποίους καν δεν ξεουμε) :P Χοντρικά μιλάμε για το τι μας αρέσει και τι όχι, αλίμονο. Εκτός αν αναφέρεσαι συγκεκριμένα στα sandbox vs μη-sandbox παιχνίδια οπότε πάσο. Αλλα και πάλι, η ερώτηση «ποιός είναι ο σκοπός του παιχνιδιού» είναι θεμιτή και σε αυτήν την περίπτωση.

    Τα λινκ που έδωσες είναι πολύ γενικά. Μπορείς να προσδιορίσεις που βρίσκεται αυτός ο διαχωρισμός; Ο μόνος διαχωρισμόςπου βρήκα είναι το παρακάτω:

    https://en.wikipedia.org/wiki/Game_s...narratology%22

    Που λέει με ποιους τρόπους μπορείς να εξετάσεις ένα παιχνίδι αλλα όχι σε τι χωρίζεται.

  9. #16134
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.029
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Υπάρχει μια διαφορά όμως μεταξύ σκοπού και ανταμοιβής γιατί και αν χρησιμοποιήσω την λέξη σκοπό το κάνω πάντα ως υποσύνολο της ανταμοιβής. Προσωπικά συμφωνώ με το σχόλιο του erebos με την έννοια ότι κάπως κάτι λαμβάνει ο παίχτης για να συμμετάσχει. Κατα πόσο αξίζει αυτό το κάπως κάτι, είναι υποκειμενικό όμως.....

    Εκτός από ένα όμως παιχνιδ8

  10. #16135
    Εγγραφή
    25-06-2009
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    148
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300Mbps/30Mbps
    ISP
    Vodafone
    Μου φαίνεται θέμα χρόνου να καταλήξετε στο κλασικό (αλλά αρκετά πλαστό) δίπολο narratology vs. ludology.

    Quick reference.

  11. #16136
    Εγγραφή
    12-07-2005
    Περιοχή
    Αργυρούπολη, Αθήνα
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    5.635
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    25(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Eruyome(MMXGN) Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν κάνουμε ακαδημαϊκή ανάλυση για να χρησιμοποιούμε τους αντίστοιχους όρους και διαχωρισμούς (τους οποίους καν δεν ξεουμε) :P Χοντρικά μιλάμε για το τι μας αρέσει και τι όχι, αλίμονο. Εκτός αν αναφέρεσαι συγκεκριμένα στα sandbox vs μη-sandbox παιχνίδια οπότε πάσο. Αλλα και πάλι, η ερώτηση «ποιός είναι ο σκοπός του παιχνιδιού» είναι θεμιτή και σε αυτήν την περίπτωση.

    Τα λινκ που έδωσες είναι πολύ γενικά. Μπορείς να προσδιορίσεις που βρίσκεται αυτός ο διαχωρισμός; Ο μόνος διαχωρισμόςπου βρήκα είναι το παρακάτω:

    https://en.wikipedia.org/wiki/Game_s...narratology%22

    Που λέει με ποιους τρόπους μπορείς να εξετάσεις ένα παιχνίδι αλλα όχι σε τι χωρίζεται.
    Όπως είπα, ο διαχωρισμός δεν είναι απλός. Ούτε υπονόησα ότι μόνο τα sandbox games δίνουν delayed gratification.
    Υπάρχουν γραμμικά παιχνίδια που δίνουν delayed gratification (πχ old-school Mario Bros, Dark Souls κλπ.) και υπάρχουν sandbox games που εστιάζουν περισσότερο στο instant gratification (πχ Saints' Row, puzzle games τύπου Bejeweled, Candy Crush ή "simulators" τύπου Goat Simulator κλπ.).

    Πόσο πιο συγκεκριμένα ήθελες να είναι τα links? Δεν υπάρχει συμπέρασμα σε μία πρόταση. Πήγαινε διάβασε για να καταλάβεις γιατί.
    Γι'αυτό μπήκα στη συζήτηση, επειδή έβλεπα ότι μιλάγατε υποκειμενικά προσπαθώντας ο καθένας να ποσοτικοποιήσει τον "σκοπό" των παιχνιδιών.

    Μια μεγαλύτερη συζήτηση είναι η παρατήρηση ότι όλες οι βιομηχανίες ψυχαγωγίας δίνουν περισσότερο βάρος στο instant gratification πλέον (λόγω πιο γρήγορων ρυθμών ζωής, χαμηλότερου attention span κλπ), εις βάρους του delayed gratification, με αποτέλεσμα τα κοινά κάθε ηλικίας να μην καλλιεργούν την ικανότητα για delayed gratification όπως παλιότερα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Erebos : 30-05-20 στις 21:24.
    1. i5-750 @ 3.33 GHz Gigabyte GA-P55M-UD2 16GB DDR3 1666MHz MSI Radeon HD 7870 Gigabyte Radeon HD 5750 NZXT Hush Dell U2412m Sony Bravia KDL-40S2530
    2. Pentium G645 2.9GHz MSI B75MA-P45 8GB DDR3 1333MHz Gigabyte Nvidia GTX 950 Thermaltake ArmorJr. VC3000
    3. Xiaomi Redmi Note 4X crDroid Android 11 2022-02-20 GCam MGC_8.1.101_A9_GV1zfix_ENG by BSG

  12. #16137
    Εγγραφή
    17-03-2003
    Περιοχή
    Trondheim
    Μηνύματα
    2.986
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Γρήγορη είναι
    ISP
    Telenor
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Erebos Εμφάνιση μηνυμάτων
    [OFFTOPIC]

    Όπως είπα, ο διαχωρισμός δεν είναι απλός.
    Δεν σε κατηγόρησα για κάτι τέτοιο. Απλά δεν κατάλαβα τι ακριβώς θες να πεις οτι είναι λάθος ο διαχωρισμός σε σκοπό ή μη σκοπό.


    Πόσο πιο συγκεκριμένα ήθελες να είναι τα links? Δεν υπάρχει συμπέρασμα σε μία πρόταση. Πήγαινε διάβασε για να καταλάβεις γιατί.
    Μα δεν γράφει κάπου εκεί που έδωσες οτι τα παιχνίδια χωρίζονται με βάση το κριτήριο που έδωσες. Τα παιχνίδια επίσης διακρίνονται με βάση το είδος παιχνιδιού, με το αν απευθύνονται σε ενήλικες ή όχι κλπ, δεν κατάλαβα που κολλάει ο διαχωρισμός που έδωσες και γιατί είναι λάθος ο διαχωρισμός με βάση του αν έχουν «σκοπό» ή όχι.

    Γι αυτό ρωτάω, σε ποιο section το γράφει στα λινκ που έδωσες οτι τα παιχνίδια διαχωρίζονται σε αυτό που λες. Ειδικά στο κομμάτι του Game Studies που έδωσες δεν αναφέρεται τίποτα τέτοιο.

    Γι'αυτό μπήκα στη συζήτηση, επειδή έβλεπα ότι μιλάγατε υποκειμενικά προσπαθώντας ο καθένας να ποσοτικοποιήσει τον "σκοπό" των παιχνιδιών.
    Δεν νομίζω οτι κατάλαβες σωστά. Εγώ (και νομίζω και ο Chat) δεν υπονόησα κάτι τέτοιο. Είπα συγκεκριμένα οτι είναι υποκειμενικό το τι θα πάρει κάποιος απο ένα παιχνίδι. Το χωρίς «σκοπό» το έβαλα σε εισαγωγικά για να χαρακτηρίσω παιχνίδια του στυλ minecraft, sims, κλπ που δεν τα «κερδίζεις» (ή μπορεί να τα κερδίζεις αλλα κανείς δεν το παίζει για αυτό).

    Μια μεγαλύτερη συζήτηση είναι η παρατήρηση ότι όλες οι βιομηχανίες ψυχαγωγίας δίνουν περισσότερο βάρος στο instant gratification πλέον (λόγω πιο γρήγορων ρυθμών ζωής, χαμηλότερου attention span κλπ), εις βάρους του delayed gratification, με αποτέλεσμα τα κοινά κάθε ηλικίας να μην καλλιεργούν την ικανότητα για delayed gratification όπως παλιότερα.
    Δεν νομίζω να διαφωνεί κανείς σε αυτό. Για το bold δεν είμαι σίγουρος αν είναι ευθύνη των παιχνιδιών να το κάνουν αυτό.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Eruyome(MMXGN) : 30-05-20 στις 23:20.

  13. #16138
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Erebos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια μεγαλύτερη συζήτηση είναι η παρατήρηση ότι όλες οι βιομηχανίες ψυχαγωγίας δίνουν περισσότερο βάρος στο instant gratification πλέον (λόγω πιο γρήγορων ρυθμών ζωής, χαμηλότερου attention span κλπ), εις βάρους του delayed gratification, με αποτέλεσμα τα κοινά κάθε ηλικίας να μην καλλιεργούν την ικανότητα για delayed gratification όπως παλιότερα.
    Αυτό είναι γενικότερο θέμα της κοινωνίας (embarrassment of riches), όπου πλέον στα δίνουν όλα στο πιάτο και βαριέται ο κόσμος εύκολα...

    Η δε lootbox λογική είναι pervasive στην κοινωνία. Ακόμα και το Tinder σαν lootbox/κουλοχέρης δουλεύει. Επιστημονικά μελετημένα όλα (όχι από προγραμματιστές, αλλά ψυχολόγους που παίζουν τα ανθρώπινα loopholes στα δάχτυλα) με σκοπό την αύξηση του engagement και των κερδών τους (άσχετα αν ο κόσμος εν τέλει νιώθει ένα δυσαναπλήρωτο κενό με όλα αυτά, οπότε δεν το λες ακριβώς win-win situation).

    Ο υπερβολικός ανταγωνισμός (από websites μέχρι video games) και η πληθώρα επιλογών (embarrassment of riches) δημιούργησε το attention economy, όπου πλέον ο χρόνος και η προσοχή του χρήστη θεωρούνται πιο σημαντικά/σπάνια assets από το χρήμα. Μέχρι και η clickbait μόδα εξηγείται από αυτό.

  14. #16139
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.029
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων

    Αυτό είναι γενικότερο θέμα της κοινωνίας (embarrassment of riches), όπου πλέον στα δίνουν όλα στο πιάτο και βαριέται ο κόσμος εύκολα...

    Η δε lootbox λογική είναι pervasive στην κοινωνία. Ακόμα και το Tinder σαν lootbox/κουλοχέρης δουλεύει. Επιστημονικά μελετημένα όλα (όχι από προγραμματιστές, αλλά ψυχολόγους που παίζουν τα ανθρώπινα loopholes στα δάχτυλα) με σκοπό την αύξηση του engagement και των κερδών τους (άσχετα αν ο κόσμος εν τέλει νιώθει ένα δυσαναπλήρωτο κενό με όλα αυτά, οπότε δεν το λες ακριβώς win-win situation).

    Ο υπερβολικός ανταγωνισμός (από websites μέχρι video games) και η πληθώρα επιλογών (embarrassment of riches) δημιούργησε το attention economy, όπου πλέον ο χρόνος και η προσοχή του χρήστη θεωρούνται πιο σημαντικά/σπάνια assets από το χρήμα. Μέχρι και η clickbait μόδα εξηγείται από αυτό.
    Είχα διαβάσει κάπου ότι ανέπισημνα ο τίτλος ειναι brain engineers.


    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Eruyome(MMXGN) Εμφάνιση μηνυμάτων

    Δεν νομίζω οτι κατάλαβες σωστά. Εγώ (και νομίζω και ο Chat) δεν υπονόησα κάτι τέτοιο. Είπα συγκεκριμένα οτι είναι υποκειμενικό το τι θα πάρει κάποιος απο ένα παιχνίδι. Το χωρίς «σκοπό» το έβαλα σε εισαγωγικά για να χαρακτηρίσω παιχνίδια του στυλ minecraft, sims, κλπ που δεν τα «κερδίζεις» (ή μπορεί να τα κερδίζεις αλλα κανείς δεν το παίζει για αυτό).

  15. #16140
    Εγγραφή
    17-03-2003
    Περιοχή
    Trondheim
    Μηνύματα
    2.986
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Γρήγορη είναι
    ISP
    Telenor
    https://www.youtube.com/watch?v=3wu8oqlXUag



    Διαβάζω για base-building, walking, και atmospheric landings και επιτέλους θα μπορούμε να κάνουμε στο Elite όλα τα βαρετά πράγματα που κάναμε στο No Man's Sky.

Σελ. 1076 από 1146 ΠρώτηΠρώτη ... 10561066107110741075107610771078108110861096 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 600
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-05-23, 13:11
  2. Ποιο είναι το αγαπημενο σας παιχνιδι στο ιντερνετ?
    Από psahna στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 51
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-05-23, 22:53
  3. Ποιο παιχνιδι εχει το καλυτερο soundtrack;
    Από stelpas στο φόρουμ Games και Online Gaming
    Μηνύματα: 139
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-04-11, 18:42
  4. Κακοκαιρία : Τον κακό τους τον καιρό
    Από kerkiss στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 73
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-02-08, 02:51
  5. Πρόβλημα τον τελευταίο καιρό...
    Από shakm στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-01-06, 02:44

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας