Σελ. 1 από 20 123611 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 286
  1. #1
    Εγγραφή
    24-06-2006
    Μηνύματα
    64
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    110000/10998
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΔΑΓΚΛΗΣ
    Router
    Fritz!Box 7590
    SNR / Attn
    14(dB) / 5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ξεκίνησε σήμερα η τοποθέτηση 2 καμπινών VDSL στα Πατήσια (Άγιος Ελευθέριος)! Η μια Βουτυρά 20 και η άλλη Βασιλείου Οικονομίδου 29!! Μέχρι τέλος του χρόνου μου είπαν οι εργάτες θα έχει έρθει στις νέες καμπίνες και η οπτική ίνα. Συνολικά, λένε, μέχρι τέλος του χρόνου τους έχουν δώσει 8 καμπίνες για αλλαγή μέσα στο Δήμο... Λέτε επιτέλους κάτι να ξεκινάει στο Δήμο Αθηναίων;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος clioII16v : 09-12-16 στις 13:05.

  2. #2
    Εγγραφή
    08-01-2005
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    661
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100000/9999
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΔΑΓΚΛΗΣ
    Router
    Vodafone AETHRA BG8542EW
    SNR / Attn
    15.5(dB) / 11.8(dB)
    Σήμερα τις είδα και εγώ !!
    Ελπίζω να ρίξουν και την διπλανή που είμαι και εγώ ...

    Στον Δήμο 8 καμπίνες ή στο ΑΚ Δαγκλής που ανήκουν ?

  3. #3
    Εγγραφή
    24-06-2006
    Μηνύματα
    64
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    110000/10998
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΔΑΓΚΛΗΣ
    Router
    Fritz!Box 7590
    SNR / Attn
    14(dB) / 5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Θα σε γελάσω... Μου είπαν κατά λέξη οτι με το ζόρι τους δώσανε 8 καμπίνες να φτιάξουν μέχρι το τέλος του 2016... Δεν μου διευκρίνησε αν αφορά όλο το Δήμο η μόνο το Α/Κ Δαγκλής... Πάντως μου είπε ότι σήμερα έχουν ξεκινήσει οι 4 με παράλληλα συνεργεία... Τις 2 τις έχουμε βρει... Οι άλλες 2 ποίες είναι άραγε;;

  4. #4
    Εγγραφή
    08-01-2005
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    661
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100000/9999
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΔΑΓΚΛΗΣ
    Router
    Vodafone AETHRA BG8542EW
    SNR / Attn
    15.5(dB) / 11.8(dB)
    Έχω δει πάντως ότι έχουν αλλάξει και καμπίνες που ανήκουν στο Δαγκλής (σύμφωνα με τους χάρτες του http://fttxgr.eu/map ) κάτω από την εθνική στο στενό που είναι ο Κλαδάκης (Renault) δίπλα στα φυτώρια του Πονηράκη - Ν. Καζαντζάκη & ελ. Βανιζέλου.
    Βέβαια εκεί δεν είναι Δ. Αθηναίων αν δεν κάνω λάθος αλλά ανήκουν στο ΑΚ Δαγκλής (τηλ. 83x, 85x)
    Εκεί μάλιστα περνάγανε και τους σωλήνες για τις οπτικές από οτι είδα !

    Πάντως το πρωί που γύρναγα με το αυτοκίνητο, είδε ο πατέρας και αλλού συνεργείο του ΟΤΕ να σκάβει, αλλά δεν θυμάται που ακριβώς...
    Μηλιαράκη - Κουρτίδου πήγαμε αλλά όταν περάσαμε από Παπαντωνίου είδα τα 2 ριγμένα κάτω, αυτά που αναφέρεις.

  5. #5
    Εγγραφή
    24-06-2006
    Μηνύματα
    64
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    110000/10998
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΔΑΓΚΛΗΣ
    Router
    Fritz!Box 7590
    SNR / Attn
    14(dB) / 5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Βρήκα πριν λίγο και την τρίτη καμπίνα... Είναι Παγανέλη και Ζαχαρία Παπαντωνίου γωνία. Άρα οι τρεις από τις τέσσερεις είναι σε απόσταση 6 κάθετων δρόμων (6 ΟΤ). Συνεπώς μπορούμε να πούμε με σχετική βεβαιότητα οτι και οι 8 που μου έιπαν κάπου γυρω εδώ στην περιοχή θα είναι... Αφορούν συνεπώς Α/Κ Δαγκλή.

  6. #6
    Εγγραφή
    08-01-2005
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    661
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100000/9999
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΔΑΓΚΛΗΣ
    Router
    Vodafone AETHRA BG8542EW
    SNR / Attn
    15.5(dB) / 11.8(dB)
    Σήμερα που γύρναγα πάλι είδα ότι δουλεύουν στις 3 καμπίνες που ρίξανε εχτές, στις δύο είχανε βάλει την βάση και είχανε καλουπώσει για το μπετόν στην 3η Παγανέλη απλώς είχανε ανοίξει την τρύπα.
    Αν δεν κάνω λάθος περνώντας με το αυτοκίνητο νομίζω είδα να έχουν ρίξει και μία στην Κουρτίδου & Ξένου πριν την Στρ. Καλλάρη.
    Ελπίζω να έρθουν και για την δικιά μου στην Καβάφη, μία είναι και είναι και το όριο του ΑΚ Δαγκλή !

  7. #7
    Εγγραφή
    24-06-2006
    Μηνύματα
    64
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    110000/10998
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΔΑΓΚΛΗΣ
    Router
    Fritz!Box 7590
    SNR / Attn
    14(dB) / 5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Πιστεύω οτι αφού πήραν μπρός θα τις αντικαταστήσουν όλες του Α/Κ Δαγκλής... Οπότε λίγη υπομονή ακόμα!

  8. #8
    Εγγραφή
    08-01-2005
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    661
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100000/9999
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΔΑΓΚΛΗΣ
    Router
    Vodafone AETHRA BG8542EW
    SNR / Attn
    15.5(dB) / 11.8(dB)
    Και εγώ αυτό πιστεύω, ότι θα τις αλλάξουν όλες ....
    Απλώς ελπίζω να γίνει γρήγορα και όχι όπως διαβάζω σε άλλες περιοχές που παίρνει αρκετούς μήνες μέχρι να αλλαχτούν και να τις δώσουν σε πλήρη λειτουργία (VDSL).

  9. #9
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Κάτω από 4 μήνες, δεν γίνεται με τίποτα. Τόσο είναι το χρονικό διάστημα που προβλέπει ο κανονισμός, ώστε να προετοιμαστούν όλοι οι πάροχοι για να δώσουν και αυτοί υπηρεσία όταν ενεργοποιηθεί η καμπίνα.
    Η μέχρι σήμερα εμπειρία δείχνει διάστημα 4-6 μήνες από την έναρξη των εργασιών, αλλά σε κάποιες περιπτώσεις ακόμη περισσότερους.

  10. #10
    Εγγραφή
    08-01-2005
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    661
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100000/9999
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΔΑΓΚΛΗΣ
    Router
    Vodafone AETHRA BG8542EW
    SNR / Attn
    15.5(dB) / 11.8(dB)
    Καλά είναι οι 4 με 6 μήνες, εγώ λέω για 8-9+ μήνες που διαβάζω σε ορισμένες περιοχές (Πετρούπολη).
    Μην ξεχνάμε ότι είμαστε στον Δήμο Αθηναίων και εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων (π.χ. Αμπελόκηποι) δεν είχε ξεκινήσει κάτι ο ΟΤΕ σε αλλαγή καμπίνων για τα γνωστά θέματα που αφορούν τον Δήμο...

    Ελπίζω οι αλλαγές σε 3 ΚΑΦΑΟ που γίνονται στο ΑΚ Δαγκλής, έναν δρόμο παράλληλα πριν από το όριο του ΑΚ στο οποίο βρίσκομαι εγώ, να είναι η αφετηρία για εκκίνηση των εργασιών για την αντικατάσταση όλων των καμπινών του ΑΚ Δαγκλής αλλά και του Δήμου Αθηναίων γενικότερα, ώστε το 2017 να δούμε λίγο VDSL . Έτσι και αλλιώς, άλλη εναλλακτική (Inalan) δεν βλέπω να έχουμε στο εγγύς μέλλον.

    - - - Updated - - -

    Τώρα που βγήκα για κάτι δουλειές εδώ γύρω, βρήκα άλλες δύο κατεβασμένες : Οικονομίδου & Βικέλα και Παπαντωνίου κάτω από την Κουρτίδου κοντά στον Ι.Ν. Ζωοδόχου Πηγής.
    Σήμερα είχε έρθει το φορτηγό και ξεφόρτωνε τις καμπίνες, τοποθετήθηκαν σε αυτές που είναι κοντά στην Παπαντωνίου. Σε αυτήν που είναι Οικονομίδου & Παπαντωνίου είχαν έρθει και βάζανε και τον εξοπλισμό μέσα!

    Μετά την Βικέλα σκάβουν για τις σωλήνες των οπτικών, ειδικά στην Μηλιαράκη την έχουν σκάψει από την Αχαρνών μέχρι Κουρτίδου.
    Σήμερα σκάβανε στην Λαμπάκι μεταξύ Βικέλα & Μηλιαράκη για το χαντάκι των οπτικών και στην Ηλιοπούλου ήταν μια μπουλντόζα μπροστά από ένα ΚΑΦΑΟ και είχε σκάψει ένα μεγάλο τετράγωνο λάκκο μπροστά της. Μάλλον είναι η επόμενη που θα ρίξουν.

    Στην Μηλιαράκη πρέπει να έχουν περάσει και οπτικές γιατί σε έναν λάκκο είδα χύμα καλώδια-οπτικές που βγαίνανε από έναν σωλήνα και είχαν ενδιάμεσα κάτι βαρελάκια σαν "μούφες" μου φάνηκαν.

    Φαίνεται να προχωράνε γρήγορα....
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Magnum : 12-12-16 στις 13:39.

  11. #11
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.102
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    καλησπέρα! δεν ειχα δει το θεμα.....σορρυ!
    εγραψα εκει που λεμε για Κυψελη! ειναι μερες που γινονται εργασιες στην Μηλιαρακη, ειδα να περνανε οπτικες ινες και να φτιαχνουν φρεατια.
    Σημερα ειδα σε καθετους δρομους της, ολα πριν την Αχαρνων.
    Επισης απο πολυυυυυυ εγκυρη πηγη εμαθα οτι φτιαχνουν το A/K ΑΛΥΣΙΔΑ δλδ αυτους αφορουν προς το παρον οι εργασιες που γινονται.
    Ξερει κανεις ποια σημεια ειναι αυτο το Α/Κ ?
    Ναι προχωρανε οντως πολυ γρηγορα καθε μερα που περναω μεσα στο μεσημερι βλεπω εργατες να κανουν δουλειες!
    Εχω πετυχει και το δισκοπριονο που κοβει τους δρομους για τα χαντακια.
    Γενικα ειναι καλο οτι πλεον μπαινει η VDSL στον Δημο Αθηναιων γιατι ως γνωστων υπηρχαν διαφορες και εμεναν πισω αδειες και εργα.

  12. #12
    Εγγραφή
    08-01-2005
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    661
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100000/9999
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΔΑΓΚΛΗΣ
    Router
    Vodafone AETHRA BG8542EW
    SNR / Attn
    15.5(dB) / 11.8(dB)
    Καλησπέρα !

    Από εχτές έχουν έρθει και σκάβουν μετά την Βικέλα! Συγκεκριμένα στην Παπαντωνίου την έχουν σκάψει σχεδόν από Αχαρνών μέχρι Κουρτίδου.
    Ενδιάμεσα έχουν ανοίξει και 2 μεγάλα χαντάκια για φρεάτια σε 2 δρόμους μάλλον για διακλάδωση (Λαμπάκη - Ανδρεάδου) και το μεσημέρι σκάβανε στην Καβάφη & Λαμπάκη γωνία για φρεάτιο, λίγο πιο κάτω είναι το τελευταίο ΚΑΦΑΟ.

    Οι εργασίες που γίνονται αφορούν το ΑΚ Δαγκλή και όχι το ΑΚ Αλυσίδα, το όριο των 2 ΑΚ είναι η Καβάφη και συγκεκριμένα από την μία μεριά προς Βικέλα (που γίνονται και οι εργασίες) είναι Δαγκλής (τηλ. 831χχ, 85χ) και προς Τσούντα είναι Αλυσίδα (22xx, 252xx).

  13. #13
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.102
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    καλημερα, το ΑΚ Αλυσιδα που ειναι ειναι η ενημερωση που εχει δωσει ο ΟΤΕ σε τεχνικους γιαυτο το εμαθα.....οποτε ειναι λιγο δυσκολο εως πολυ να μην ισχυει!
    αν και εμενα το ιδιο μου εκανε εντυπωση γιατι σαν περιοχες το Αλυσιδα πρεπει να ειναι Ανω Πατησια ενω εκει που ειναι τα εργα ειναι Κατω Πατησια.

  14. #14
    Εγγραφή
    08-01-2005
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    661
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100000/9999
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΔΑΓΚΛΗΣ
    Router
    Vodafone AETHRA BG8542EW
    SNR / Attn
    15.5(dB) / 11.8(dB)
    Καλημέρα, το ΑΚ Αλυσίδα είναι ουσιαστικά Αγ. Ελευθέριος (ένα κομμάτι του κάτω από Αχαρνών) και Άνω Πατήσια (βλ. http://fttxgr.eu/map).
    Επειδή μένω στο όριο των δύο ΑΚ (Δαγκλή - Αλυσίδα) δεν έχω δει κάτι σε έργα στο κομμάτι κάτω από Αχαρνών και γενικώς κάτω από την Πατησίων!

    Το Δαγκλής φτάνει χαμηλά μέχρι σχεδόν Πλ. Αττικής ακολουθώντας την οδό Ιωνίας και κοντά στα Κ. Πατήσια φτάνει μέχρι Αχαρνών φτάνοντας μέχρι εδώ στην Καβάφη, ενώ σχεδόν το 1/3 της έκτασης του είναι κάτω από την Εθνική Οδό - Κηφισό στους Δήμους Αγ. Αναργύρων & Περιστερίου (αν δεν κάνω λάθος). Στο κομμάτι αυτό του Δαγκλής είχαν αρχίσει έργα πριν 1 μήνα περίπου!

  15. #15
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.102
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    καλησπέρα, εγω καθε μερα εδω και μερες βλεπω εργα στην Μηλιαρακη στα Κ.Πατησια κατω απο το επιπεδο της Αχαρνων και σε πολλους καθετους δρομους στην Μηλιαρακη.
    Σημερα μολις προλαβα το τελειωμα τοποθετησης καμπινας στην αρχη της Μηλιαρακης στο κατω μερος οχι στην Αχαρνων κοντα.
    Στην Μηλιαρακη μενει φιλος μου και πιανει 19mbps με ΟΤΕ....αντε τυχερος συντομα και με VDSL!
    Δεν κυκλοφορω απο εκει που αναφερεις και δεν ειχα δει τα εργα, στην Μηλιαρακη κτλ περναω καθε μερα!

Σελ. 1 από 20 123611 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 103
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-02-23, 19:37
  2. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-12-16, 11:23
  3. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-08-16, 22:09
  4. Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-08-16, 23:53
  5. Ο δήμος Σάμου πλήρωσε 3.159 ευρώ για το url redirect ενός ιστότοπού του
    Από gcf στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-06-16, 10:32

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας