Σελ. 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 51
  1. #1
    Εγγραφή
    17-11-2005
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    873
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    Vodafone
    Router
    DECO X50
    Path Level
    Interleaved
    Καλημέρα σε όλους,
    συγνώμη αν έχει αναφερθεί και πάλι, έψαξα στα νήματα αλλά δεν βρήκα κάτι παρόμοιο.
    Λοιπόν 26/01/2016 αγοράζω δίσκο MUSHKIN SSD CHRONOS 120GB (550R/500W) από γνωστό κατάστημα στην Σταυρό Αγίας Παρασκευής.
    Ο δίσκος τοποθετείται στον υπολογιστή και λειτουργεί απροβλημάτιστα μέχρι 11/12/2016 όπου και μας άφησε χρόνους (Το Bios τον αναγνωρίζει ως 000___StarForce 0MB).
    Επικοινωνώ με το κατάστημα το οποίο μου ζητάει να τον πάω για έλεγχο. Πράγματι σήμερα 13/12/2016 αφήνω τον δίσκο στο κατάστημα όπου και ενημερώνομαι για τα παρακάτω:
    1. Ο δίσκος έχει τρία χρόνια εγγύηση.
    2. Το κατάστημα θα προχωρήσει στον έλεγχο ή και την επισκευή του δίσκου
    3. Αν μετά τον έλεγχο ο δίσκος δεν επισκευάζεται θα προχωρήσει όπως παρακάτω:
    a. Αντικατάσταση του προϊόντος με ίδιο.
    b. Αν δεν υπάρχει ίδιο, αντικατάσταση του προϊόντος με ίδιων ή καλύτερων χαρακτηριστικών.
    c. Αν δεν υπάρχει προϊόν ίδιων ή καλύτερων χαρακτηριστικών θα προχωρήσουν σε πίστωση.

    Και ρωτάω, ξέρει κανείς τι πραγματικά ισχύει με τις εγγυήσεις; Κανονικά δεν θα πρέπει να αντικαταστήσουν τον δίσκο με τον ίδιο ή τουλάχιστον με κάποιον καλύτερο;
    Δεν χρειάζομαι την πίστωση, τον δίσκο χρειάζομαι με τα χαρακτηριστικά που είχα πληρώσει πριν 11 μήνες (δεν είναι δα και τόσο μεγάλο το χρονικό διάστημα για ένα προιόν που "υποστηρίζεται" με τρία χρόνια εγγύηση).
    Το κατάστημα δεν το είδα και πολύ πρόθυμο να μου αντικαταστήσει το δίσκο με κάτι καλύτερο προφανώς δεν τους "βολεύει" η διαφορά τιμής...

  2. #2
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Αυτο που ρωτας το εχεις απαντησει, και μαλιστα πληρως, ο ιδιος. Συνοπτικα ο δισκος θα ελεχθει, εαν φανει οτι προκειται για αστοχια υλικου θα επισκευαστει ( δυσκολο εως αδυνατο οταν προκειται για ssd ) ή διαφορετικα θα αλλαχτει με κατι ιδιο ( ιδανικα με το ιδιο ακριβως μοντελο και μαρκα ) ή και καλυτερο. Εαν το καταστημα δεν διαθετει κατι ιδιο ή δεν θελει να αντικαταστησει με καλυτερο ή ο πελατης δεν συναινεσει σε κατι χειροτερο ή εστω διαφορετικο απο την αρχικη του επιλογη, τοτε το καταστημα θα πιστωσει το ποσο του αντιτιμου στον πελατη.

    Εαν τωρα αυτο που σε προβληματιζει ειναι τα 3 ετη εγγυησης του συγκεκριμενου ειδους, τα οποια κακως υπεθετες πως σημαιναν και την αντιστοιχου χρονικου διαστηματος υπαρξη στοκ, πολυ απλα εξηγουν πως η παραπανω διαδικασια της εγγυησης θα ισχυει ακριβως για 3 ετη, βασει αποδειξης.

  3. #3
    Εγγραφή
    20-03-2003
    Περιοχή
    Στη μόνη πόλη που γράφεται με 2 'σ' και προφέρεται με 2 'λ'
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    21.422
    Downloads
    25
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11000/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 30.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από billaros_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα σε όλους,
    συγνώμη αν έχει αναφερθεί και πάλι, έψαξα στα νήματα αλλά δεν βρήκα κάτι παρόμοιο.
    Λοιπόν 26/01/2016 αγοράζω δίσκο MUSHKIN SSD CHRONOS 120GB (550R/500W) από γνωστό κατάστημα στην Σταυρό Αγίας Παρασκευής.
    Ο δίσκος τοποθετείται στον υπολογιστή και λειτουργεί απροβλημάτιστα μέχρι 11/12/2016 όπου και μας άφησε χρόνους (Το Bios τον αναγνωρίζει ως 000___StarForce 0MB).
    Επικοινωνώ με το κατάστημα το οποίο μου ζητάει να τον πάω για έλεγχο. Πράγματι σήμερα 13/12/2016 αφήνω τον δίσκο στο κατάστημα όπου και ενημερώνομαι για τα παρακάτω:
    1. Ο δίσκος έχει τρία χρόνια εγγύηση.
    2. Το κατάστημα θα προχωρήσει στον έλεγχο ή και την επισκευή του δίσκου
    3. Αν μετά τον έλεγχο ο δίσκος δεν επισκευάζεται θα προχωρήσει όπως παρακάτω:
    a. Αντικατάσταση του προϊόντος με ίδιο.
    b. Αν δεν υπάρχει ίδιο, αντικατάσταση του προϊόντος με ίδιων ή καλύτερων χαρακτηριστικών.
    c. Αν δεν υπάρχει προϊόν ίδιων ή καλύτερων χαρακτηριστικών θα προχωρήσουν σε πίστωση.

    Και ρωτάω, ξέρει κανείς τι πραγματικά ισχύει με τις εγγυήσεις; Κανονικά δεν θα πρέπει να αντικαταστήσουν τον δίσκο με τον ίδιο ή τουλάχιστον με κάποιον καλύτερο;
    Δεν χρειάζομαι την πίστωση, τον δίσκο χρειάζομαι με τα χαρακτηριστικά που είχα πληρώσει πριν 11 μήνες (δεν είναι δα και τόσο μεγάλο το χρονικό διάστημα για ένα προιόν που "υποστηρίζεται" με τρία χρόνια εγγύηση).
    Το κατάστημα δεν το είδα και πολύ πρόθυμο να μου αντικαταστήσει το δίσκο με κάτι καλύτερο προφανώς δεν τους "βολεύει" η διαφορά τιμής...
    Συμφωνώ με τον 29gk. Δεν κατανοώ ποια είναι η απορία σου. Το κατάστημα λέει ότι θα προχωρήσει σε αυτά που ζητάς. Αν αναφέρεσαι αποκλειστικά στη λύση της επισκευής, σκέψου το εξής: Στους SSD η μόνη επισκευή που μπορεί να γίνει είναι στην υποδοχή της τροφοδοσίας (εκτός αν είναι ΤΕΛΕΙΩΣ μπαμπουίνοι- δε νομίζω ότι θα ασχοληθεί κάποιος). Αν είναι κάτι τόσο απλό τότε παίρνεις πίσω τον δίσκο σου με όλα τα δεδομένα και δε χάνεις τίποτε. Αν δεν γίνει επισκευή τότε αυτά που λές/ζητάς είναι και αυτά που θα γίνουν (και προβλέπονται από το νόμο)
    Όσο πιο βαθιά βάζουν το χέρι οι εταίροι στις τσέπες μας, τόσο πιο κοντά φθάνουν στα @@ μας

  4. #4
    Εγγραφή
    17-11-2005
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    873
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    Vodafone
    Router
    DECO X50
    Path Level
    Interleaved
    "Εαν το καταστημα δεν διαθετει κατι ιδιο ή δεν θελει να αντικαταστησει με καλυτερο ή ο πελατης δεν συναινεσει σε κατι χειροτερο ή εστω διαφορετικο απο την αρχικη του επιλογη, τοτε το καταστημα θα πιστωσει το ποσο του αντιτιμου στον πελατη."
    Οπότε αν με τα χρήματα που πιστωθούν δεν μπορώ να προμηθευτώ κάτι παρόμοιο θα πρέπει να βάλω από την τσέπη μου έτσι ώστε επισκευάσω τον υπολογιστή μου. Αυτό δεν με αφήνει εκτεθειμένο; Ο προμηθευτής σε αυτή την περίπτωση δεν θα βγει διπλά κερδισμένος αφού a. θα επιστέψει το προϊόν στην εταιρία και θα "πιστωθεί" το κόστος της χαλασμένης συσκευής; b. θα με αναγκάσει να πληρώσω επιπλέον χρήματα προκειμένου να αγοράσω κάτι από τον ίδιο;
    Μπορώ να ζητήσω τα χρήματά μου πίσω από την στιγμή που το προϊόν δεν επισκευάζεται και ο προμηθευτής δεν το αντικαθιστά;

  5. #5
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από billaros_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    "Εαν το καταστημα δεν διαθετει κατι ιδιο ή δεν θελει να αντικαταστησει με καλυτερο ή ο πελατης δεν συναινεσει σε κατι χειροτερο ή εστω διαφορετικο απο την αρχικη του επιλογη, τοτε το καταστημα θα πιστωσει το ποσο του αντιτιμου στον πελατη."
    Οπότε αν με τα χρήματα που πιστωθούν δεν μπορώ να προμηθευτώ κάτι παρόμοιο θα πρέπει να βάλω από την τσέπη μου έτσι ώστε επισκευάσω τον υπολογιστή μου. Αυτό δεν με αφήνει εκτεθειμένο; Ο προμηθευτής σε αυτή την περίπτωση δεν θα βγει διπλά κερδισμένος αφού a. θα επιστέψει το προϊόν στην εταιρία και θα "πιστωθεί" το κόστος της χαλασμένης συσκευής; b. θα με αναγκάσει να πληρώσω επιπλέον χρήματα προκειμένου να αγοράσω κάτι από τον ίδιο;
    Μπορώ να ζητήσω τα χρήματά μου πίσω από την στιγμή που το προϊόν δεν επισκευάζεται και ο προμηθευτής δεν το αντικαθιστά;
    Διαπιστωνω αρκετες παρανοησεις.

    Η πρωτη ειναι η οπτικη ενος pc ή υπολογιστη ως ενα, ως δηλαδη ενος προιοντος, κατι που δεν ευσταθει αφου προκειται περι ενος συστηματος με αρκετα περιφερειακα που συνεργαζονται. Ενα απο αυτα ειναι και ο δισκος. Για αυτον λοιπον συζητουμε, για αυτον θα ασχοληθεις εσυ ως πελατης και το καταστημα ως πωλητης και εγγυητης και με αυτον θα ασχοληθει κι ο νομος. Δεν επισκευαζεις δηλαδη κανεναν υπολογιστη αλλα μονον τον δισκο.

    Το παραπανω ισχυει φυσικα στην περιπτωση που εχεις αγορασει ειτε τον υπολογιστη σου σε κομματια και οχι ως ενα και ενιαιο, οπου τοτε θα επρεπε να τον πας ΟΛΟΚΛΗΡΟ στο service για να ερευνηθει η εγγυηση και να γινει η επισκευη, ειτε τον δισκο μεμονομενα. Οπως καταλαβαινω οτι εχεις κανει.

    Εκτεθειμενο πως σε αφηνει λοιπον ο οποιοσδηποτε; Τι σου εχει αρνηθει και πως σου προκαλει βλαβη;

    Το τι θα κανει παλι το καταστημα, ο προμηθευτης, η μαμα εταιρεια ή ο οποιοσδηποτε αλλος, πως μπορει να σε αφορα εσενα; Εσυ ενα δισκο εχεις που χαλασε και ενα δισκο θα παρεις. Ή το αντιτιμο των χρηματων σου ως πιστωση και παλι βασει του νομου. Ο οποιος νομος καλυπτει και τις δυο πλευρες παντα και κανεναν μονοπλευρα.

    Και φυσικα, τα χρηματα σου μπορεις να τα ζητησεις πισω και να τα παρεις, εαν το καταστημα, οχι ο προμηθευτης ή οποισοδηποτε αλλος με τον οποιο δεν εχεις καποια σχεση, δεν τηρησει τις διαδικασιες και τα σταδια της εγγυησης που ανεφερες παραπανω.

    Και να με συγχωρεις, αλλα εξακολουθω να μην καταλαβαινω ποιο το προβλημα; Σου αρνηθηκαν την εγγυηση μηπως;

  6. #6
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Μάλλον ο δίσκος ήταν σε τιμή προσφοράς τότε και λογικά τα χρήματα δεν επαρκούν σήμερα για παραπλήσιο δίσκο αν υποθέσουμε πως δεν υπάρχει πλέον ο ίδιος

  7. #7
    Εγγραφή
    14-05-2006
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.844
    Downloads
    42
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    250/40
    ISP
    Vodafone
    Πώς είναι δυνατό να πάνε στο 3c; Ολόκληρο μαγαζί δεν έχει έναν τουλάχιστον δίσκο, ίδιο ή καλύτερο;
    Πού θα πάει, πού θα πάει τούτη η ρόδα που κολλάει
    κι όλο στην αρχή γυρνάει
    πού θα πάει θα ξεκολλήσει
    κι ο κόσμος σα σαράβαλο γι'αλλού θα ροβολήσει

  8. #8
    Εγγραφή
    17-11-2005
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    873
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    Vodafone
    Router
    DECO X50
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μάλλον ο δίσκος ήταν σε τιμή προσφοράς τότε και λογικά τα χρήματα δεν επαρκούν σήμερα για παραπλήσιο δίσκο αν υποθέσουμε πως δεν υπάρχει πλέον ο ίδιος
    Σωστά, αυτό είναι μάλλον το πρόβλημα.
    Επειδή λοιπόν το προϊόν ήταν σε προσφορά - σε περίπτωση βλάβης - θα πρέπει να ξεχάσω την αντικατάστασή του και να αρκεστώ στην πίστωση; Ρωτάω έτσι ώστε την επόμενη φορά που θα προχωράω σε αγορά προϊόντος σε προσφορά να το έχω στο μυαλό μου.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsioy Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πώς είναι δυνατό να πάνε στο 3c; Ολόκληρο μαγαζί δεν έχει έναν τουλάχιστον δίσκο, ίδιο ή καλύτερο;
    Αυτό ήταν που μου έκανε εντύπωση να σου πω την αλήθεια. Η πίστωση θα έπρεπε να είχε αναφερθεί ως τελευταία εναλλακτική και μάλιστα εφόσον δεν υπάρχει κανένας δίσκος στο κατάστημα για να αντικαταστήσει το συγκεκριμένο ή παρόμοιο προϊόν.

  9. #9
    Εγγραφή
    14-05-2006
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.844
    Downloads
    42
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    250/40
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από billaros_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό ήταν που μου έκανε εντύπωση να σου πω την αλήθεια. Η πίστωση θα έπρεπε να είχε αναφερθεί ως τελευταία εναλλακτική και μάλιστα εφόσον δεν υπάρχει κανένας δίσκος στο κατάστημα για να αντικαταστήσει το συγκεκριμένο ή παρόμοιο προϊόν.
    Μα αυτό δεν έγινε; Στο 3c δε το έχεις;
    Πού θα πάει, πού θα πάει τούτη η ρόδα που κολλάει
    κι όλο στην αρχή γυρνάει
    πού θα πάει θα ξεκολλήσει
    κι ο κόσμος σα σαράβαλο γι'αλλού θα ροβολήσει

  10. #10
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από billaros_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σωστά, αυτό είναι μάλλον το πρόβλημα.
    Επειδή λοιπόν το προϊόν ήταν σε προσφορά - σε περίπτωση βλάβης - θα πρέπει να ξεχάσω την αντικατάστασή του και να αρκεστώ στην πίστωση; Ρωτάω έτσι ώστε την επόμενη φορά που θα προχωράω σε αγορά προϊόντος σε προσφορά να το έχω στο μυαλό μου.

    - - - Updated - - -


    Αυτό ήταν που μου έκανε εντύπωση να σου πω την αλήθεια. Η πίστωση θα έπρεπε να είχε αναφερθεί ως τελευταία εναλλακτική και μάλιστα εφόσον δεν υπάρχει κανένας δίσκος στο κατάστημα για να αντικαταστήσει το συγκεκριμένο ή παρόμοιο προϊόν.
    Καλά θα ήταν, αλλά ο νόμος λέει ή αντικατάσταση με ίδιο ή καλύτερο ή επιστροφή χρημάτων. Δεν λέει αν δεν μπορεί να στο αλλάξει, τότε θα σου δώσει τα χρήματα πίσω.

    Σε γενικές γραμμές πάντως, αν δεν υπάρχει το ίδιο πράγμα τότε προχωράει σε επιστροφή χρημάτων

  11. #11
    Εγγραφή
    20-03-2003
    Περιοχή
    Στη μόνη πόλη που γράφεται με 2 'σ' και προφέρεται με 2 'λ'
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    21.422
    Downloads
    25
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11000/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 30.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από billaros_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    "Εαν το καταστημα δεν διαθετει κατι ιδιο ή δεν θελει να αντικαταστησει με καλυτερο ή ο πελατης δεν συναινεσει σε κατι χειροτερο ή εστω διαφορετικο απο την αρχικη του επιλογη, τοτε το καταστημα θα πιστωσει το ποσο του αντιτιμου στον πελατη."
    Οπότε αν με τα χρήματα που πιστωθούν δεν μπορώ να προμηθευτώ κάτι παρόμοιο θα πρέπει να βάλω από την τσέπη μου έτσι ώστε επισκευάσω τον υπολογιστή μου. Αυτό δεν με αφήνει εκτεθειμένο; Ο προμηθευτής σε αυτή την περίπτωση δεν θα βγει διπλά κερδισμένος αφού a. θα επιστέψει το προϊόν στην εταιρία και θα "πιστωθεί" το κόστος της χαλασμένης συσκευής; b. θα με αναγκάσει να πληρώσω επιπλέον χρήματα προκειμένου να αγοράσω κάτι από τον ίδιο;
    Μπορώ να ζητήσω τα χρήματά μου πίσω από την στιγμή που το προϊόν δεν επισκευάζεται και ο προμηθευτής δεν το αντικαθιστά;
    Εννοείται ότι μπορείς να ζητήσεις τα χρήματά σου πίσω, στο σύνολό τους (αφού δε δουλέυει δε μιλάμε για επυσιώδες ελάττωμα). Όμως για την πλήρη αντικατάσταση ειμαστε στις γκρίζες ζώνες του νόμου!
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από N.3043/02
    Αρθ. 540. - Δικαιώματα του αγοραστή.

    Στις περιπτώσεις ευθύνης του πωλητή για πραγματικό ελάττωμα ή για έλλειψη συνομολογημένης ιδιότητας ο αγοραστής δικαιούται κατ' επιλογήν του: 1. να απαιτήσει, χωρίς επιβάρυνσή του, τη διόρθωση ή αντικατάσταση του πράγματος με άλλο, εκτός αν μια τέτοια ενέργεια είναι αδύνατη ή απαιτεί δυσανάλογες δαπάνες. 2. να μειώσει το τίμημα. 3. να υπαναχωρήσει από τη σύμβαση, εκτός αν πρόκειται για επουσιώδες πραγματικό ελάττωμα
    Πως ορίζεται το "δυσανάλογες δαπάνες";
    Αν είχες ένα δίσκο που αγόρασες 100€ και σήμερα ο αντίστοιχος κάνει 200€ είναι δυσαναλογη δαπάνη; Αν κάνει 150€; 120€;
    Δυστυχώς δεν υπάρχει απάντηση για το τι σημαίνει δυσανάλογο. Κάτι τέτοιο απαιτεί δικαστική εξέταση.

    Αν ήμουν στη θέση σου θα αποζητούσα συμβιβασμό. Δηλαδή αν κάνει 100€ και ο νέος 120€ πες να τους δώσεις 20€ και να το κλείσετε εφόσον δεν υπάρχει μοντέλο στα 100€. Αν θες να το κυνηγήσεις πάρε μια απάντηση από τον Συνήγορο του Καταναλωτή ο οποίος θα έρθει σε επαφή με την εταιρεία και θα μεσολαβήσει προς όφελός σου. Αλλά αν η εταιρεία δεν συμβιβαστεί, μετά μόνο δικαστικά μπορείς να το πιέσεις. Αξίζει;
    Όσο πιο βαθιά βάζουν το χέρι οι εταίροι στις τσέπες μας, τόσο πιο κοντά φθάνουν στα @@ μας

  12. #12
    Εγγραφή
    17-11-2005
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    873
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    Vodafone
    Router
    DECO X50
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από yiapap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εννοείται ότι μπορείς να ζητήσεις τα χρήματά σου πίσω, στο σύνολό τους (αφού δε δουλέυει δε μιλάμε για επυσιώδες ελάττωμα). Όμως για την πλήρη αντικατάσταση ειμαστε στις γκρίζες ζώνες του νόμου!
    Πως ορίζεται το "δυσανάλογες δαπάνες";
    Αν είχες ένα δίσκο που αγόρασες 100€ και σήμερα ο αντίστοιχος κάνει 200€ είναι δυσαναλογη δαπάνη; Αν κάνει 150€; 120€;
    Δυστυχώς δεν υπάρχει απάντηση για το τι σημαίνει δυσανάλογο. Κάτι τέτοιο απαιτεί δικαστική εξέταση.

    Αν ήμουν στη θέση σου θα αποζητούσα συμβιβασμό. Δηλαδή αν κάνει 100€ και ο νέος 120€ πες να τους δώσεις 20€ και να το κλείσετε εφόσον δεν υπάρχει μοντέλο στα 100€. Αν θες να το κυνηγήσεις πάρε μια απάντηση από τον Συνήγορο του Καταναλωτή ο οποίος θα έρθει σε επαφή με την εταιρεία και θα μεσολαβήσει προς όφελός σου. Αλλά αν η εταιρεία δεν συμβιβαστεί, μετά μόνο δικαστικά μπορείς να το πιέσεις. Αξίζει;
    Όχι δεν αξίζει πραγματικά (για μια διαφορά 5-10€) να το κυνηγήσω δικαστικά. Αυτό που όντως θα ήθελα να μάθω είναι από την στιγμή που δεν μπορεί να μου αντικαταστήσει/επισκευάσει το προϊόν το κατάστημα αν μπορώ να ζητήσω τα χρήματά μου πίσω αντί της πίστωσης. Αν δηλαδή το κατάστημα μου έλεγε από την αρχή ότι θα πάμε με τα βήματα a., b. και σε περίπτωση που κανένα από τα δυο δεν εφικτό σε επιστροφή χρημάτων, δεν θα είχα κανένα απολύτως πρόβλημα. Η πίστωση με ενόχλησε.

    UPDATE: Τελικά το κατάστημα με κάλεσε και προχώρησε η αντικατάσταση του δίσκου με μια διαφορά 2-3 € την οποία θα επιβαρυνθεί το ίδιο.

  13. #13
    Εγγραφή
    14-05-2006
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.844
    Downloads
    42
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    250/40
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από billaros_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    UPDATE: Τελικά το κατάστημα με κάλεσε και προχώρησε η αντικατάσταση του δίσκου με μια διαφορά 2-3 € την οποία θα επιβαρυνθεί το ίδιο.
    Ωραία. Αντικατάσταση με τον ίδιο ή με άλλο δίσκο;
    Πού θα πάει, πού θα πάει τούτη η ρόδα που κολλάει
    κι όλο στην αρχή γυρνάει
    πού θα πάει θα ξεκολλήσει
    κι ο κόσμος σα σαράβαλο γι'αλλού θα ροβολήσει

  14. #14
    Εγγραφή
    20-03-2003
    Περιοχή
    Στη μόνη πόλη που γράφεται με 2 'σ' και προφέρεται με 2 'λ'
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    21.422
    Downloads
    25
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11000/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 30.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από billaros_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι δεν αξίζει πραγματικά (για μια διαφορά 5-10€) να το κυνηγήσω δικαστικά. Αυτό που όντως θα ήθελα να μάθω είναι από την στιγμή που δεν μπορεί να μου αντικαταστήσει/επισκευάσει το προϊόν το κατάστημα αν μπορώ να ζητήσω τα χρήματά μου πίσω αντί της πίστωσης. Αν δηλαδή το κατάστημα μου έλεγε από την αρχή ότι θα πάμε με τα βήματα a., b. και σε περίπτωση που κανένα από τα δυο δεν εφικτό σε επιστροφή χρημάτων, δεν θα είχα κανένα απολύτως πρόβλημα. Η πίστωση με ενόχλησε.

    UPDATE: Τελικά το κατάστημα με κάλεσε και προχώρησε η αντικατάσταση του δίσκου με μια διαφορά 2-3 € την οποία θα επιβαρυνθεί το ίδιο.
    Όλα τα εμπορικά καταστήματα αποφεύγουν την επιστροφή χρημάτων σαν τον διάολο ενώ πραγματικά δεν υπάρχει κανένας απολύτως λόγος ειδικά για τέτοια μικροποσά. Πάντως για να απαντήσω στο ερώτημά σου, ναι θα μπορούσες να αρνηθείς το να πληρώσεις έστω και 2-3€ και να ζητήσεις χρήματα πίσω. Υπαναχώρηση από τη σύμβαση που αναφέρει ο νόμος (θα το διες και ως "αναστροφή πώλησης") σημαίνει επιστροφή των χρημάτων στο ακέραιο.
    Όσο πιο βαθιά βάζουν το χέρι οι εταίροι στις τσέπες μας, τόσο πιο κοντά φθάνουν στα @@ μας

  15. #15
    Εγγραφή
    14-05-2006
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.844
    Downloads
    42
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    250/40
    ISP
    Vodafone
    Μα δε θα πληρώσει το παιδί τα €2-3. Το κατάστημα θα τα βάλει.
    Πού θα πάει, πού θα πάει τούτη η ρόδα που κολλάει
    κι όλο στην αρχή γυρνάει
    πού θα πάει θα ξεκολλήσει
    κι ο κόσμος σα σαράβαλο γι'αλλού θα ροβολήσει

Σελ. 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Τα παντα για τα διαγνωστικα εργαλεια σκληρων δισκων
    Από gallahant στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 100
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-08-21, 12:02
  2. Αποτυχία προσάρτησης δίσκων
    Από titan1 στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-12-16, 20:35
  3. Έλεγχος σκληρών δίσκων
    Από jjokeris στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-10-16, 16:01
  4. Gaming/Rendering PC με εγγύηση
    Από Korakios στο φόρουμ Προσφορά
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-03-16, 13:23
  5. δεν βλεπει τον σκληρο στη διαχειριση δισκων.
    Από balandis στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-01-16, 21:08

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας