Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 39
  1. #1
    Εγγραφή
    19-10-2005
    Μηνύματα
    45
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Καλημέρα σας,



    Ενεργοποιήθηκε η VDSL σύνδεση μου και χρησιμοποιώ ένα ZTE ZXDSL 931WII router της Wind που έχω από παλιά για VDSL.


    Μετά τα χίλια μύρια κύματα που πέρασα σχετικά με την ενεργοποίηση (δεν είναι επι του παρόντως), τελικά κατέληξε ένα τεχνικός απο Forthnet να με ενημερώσει ότι μπορεί να γίνει χρήση μόνο του Forthnet VDSL Router για συνδέσεις απο την οικία μέχρι την καμπίνα και κανένας άλλος.


    Το πρόβλημα είναι ότι ενώ συνδέομαι κανονικά στο δίκτυο και λαμβάνει ο router IP, δεν έχω routing προς το internet απο καμία συσκευή εσωτερικά του σπιτιού. Με ADSL πρωτοκολλο παίζει κανονικά.


    Μέχρι να έρθει ο δικός τους, μου είπαν αναμονή. Εκτός του ότι αυτό ειναι απαράδεκτο γιατί κανένας δεν με είχε ενημερώσει γι αυτό, ξέρει κανείς αν αληθεύεί ή εν πάση περιπτώση τι ρυθμίσεις πρέπει να γίνουν για να λυθεί το πρόβλημα;

    Το πρόβλημα που έχω ειναι αυτό


    Σας ευχαριστώ,

  2. #2
    Εγγραφή
    24-09-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.101
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Speedport Plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Roulitsas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το πρόβλημα που έχω ειναι αυτό
    Έχεις κάνει δηλαδή αυτό που γράφει 3-4 ποστ πιο πάνω, δηλαδή να βάλεις το σωστό VLAN id, και δεν έχεις ιντερνετ? το router κανει εσωτερικά ping σε servers?

  3. #3
    Εγγραφή
    19-10-2005
    Μηνύματα
    45
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GSF Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχεις κάνει δηλαδή αυτό που γράφει 3-4 ποστ πιο πάνω, δηλαδή να βάλεις το σωστό VLAN id, και δεν έχεις ιντερνετ? το router κανει εσωτερικά ping σε servers?
    Καλησπέρα,

    Ναι έχω βάλει vLan id κανονικά. Συνδέεται στο internet, παίρνει ip απο τον πάροχο αλλά δεν έχω απο τα devices routing προς τα εξω. Σε απλό tracert μετά το 1ο hop του router κόβεται. DNS query που έτρεξα παίζει κανονικά. Δλδ απο shell βγαίνω προς οποιονδήποτε DNS (ακόμα και public της Google), κάνω ns query, μου απαντάει ο DNS κανονικά αλλά ούτε ping ούτε φωνη.

    root password δεν έχω για να μπω μέσα με telnet και δεν δέχεται τα του webui άρα δεν μπορώ να δοκιμάσω για ping προς τα έξω.

  4. #4
    Εγγραφή
    24-09-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.101
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Speedport Plus 2
    Το θέμα ειναι ότι συνδέεται, αλλά πρέπει να δεις και που συνδέεται. Αν θυμάμαι καλά αν δεν βάλεις username/password π.χ συνδέεται σε ένα άλλο gateway της Forthnet το οποίο δεν έχει πρόσβαση στο internet, μόνο σε κάτι εσωτερικές σελίδες της Forthnet. Έχεις δώσει στο ρουτερ τα σωστά username / password? Η παίζεις με το default?

  5. #5
    Εγγραφή
    19-10-2005
    Μηνύματα
    45
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GSF Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το θέμα ειναι ότι συνδέεται, αλλά πρέπει να δεις και που συνδέεται. Αν θυμάμαι καλά αν δεν βάλεις username/password π.χ συνδέεται σε ένα άλλο gateway της Forthnet το οποίο δεν έχει πρόσβαση στο internet, μόνο σε κάτι εσωτερικές σελίδες της Forthnet. Έχεις δώσει στο ρουτερ τα σωστά username / password? Η παίζεις με το default?
    Διορθώνω. Συνδέεται κανονικά στο Internet ο router και λαμβάνει IP κανονικά από τον ISP. Μέσα στον router έχει diagnostics (δεν το είχα δει γιατί δεν το είχα χρειαστεί νωρίτερα).

    Τα παρακάτω στοιχεία είναι απο τα διαγνωστικά:

    PING www.google.com (216.58.209.196): 64 data bytes
    Reply from 216.58.209.196: bytes=64 ttl=56 time=49.2ms seq=0
    Reply from 216.58.209.196: bytes=64 ttl=56 time=46.1ms seq=1
    Reply from 216.58.209.196: bytes=64 ttl=56 time=46.1ms seq=2

    --- www.google.com ping statistics ---
    3 packets transmitted, 3 packets received, 0% packet loss
    round-trip min/avg/max = 46.1/47.1/49.2 ms


    traceroute to www.google.com (216.58.209.196) ,40 byte packets
    1 213.16.xxx.xxx (213.16.xxx.xxx) 44 ms 21 ms 19 ms
    2 213.16.xxx.xxx (213.16.xxx.xxx) 18 ms 99 ms 213.16.xxx.xxx (213.16.xxx.xxx) 18 ms
    3 213.16.xxx.xxx (213.16.xxx.xxx) 18 ms 21 ms 213.16.xxx.xxx (213.16.xxx.xxx) 19 ms
    4 209.85.xxx.xxx (209.85.xxx.xxx) 32 ms 33 ms 32 ms
    5 209.85.250.69 (209.85.250.69) 29 ms 29 ms 29 ms
    6 209.85.253.114 (209.85.253.114) 43 ms 46 ms 43 ms
    7 66.249.94.113 (66.249.94.113) 49 ms 49 ms 49 ms
    8 216.58.209.196 (216.58.209.196) 46 ms 47 ms 46 ms
    Traceroute complete.


    Username και password είναι σωστά και όχι τα default.

    - - - Updated - - -

    Οι ρυθμίσεις που έχω περασμένες μέσα.








  6. #6
    Εγγραφή
    24-09-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.101
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Speedport Plus 2
    Απο αυτά που έχεις ποστάρει δεν φαίνεται τίποτα περίεργο, το ρουτερ φαίνεται να δουλεύει μια χαρά όσον αφορά την σύνδεση. Μπορείς να συγκρίνεις τι αλλάζει όταν το σετάρεις για ADSL?
    Βασικά έχεις βάλει και πολλά ΧΧΧ σε ips που ίσως βοηθούσαν να βρούμε τι φταίει, (εκτός απο την ip σου φυσικά)

  7. #7
    Εγγραφή
    19-10-2005
    Μηνύματα
    45
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Τπτ... τζιφος... Ακόμα και το routing table ίδιο μένει τόσο σε vdsl όσο και σε adsl modulation. Δεν μπορω να καταλαβω. Τελικά μάλλον θα περιμένω γιατι σύμφωνα και με επίσημη απάντηση της εταιρίας, support δίνουν μόνο σε συνδρομητες που έχουν δικο τους router σύμφωνα με την παράγραφο 4.2 της διμερους συμβασεις... (και εδώ γελάω κλαίγοντας!!!). Δεν απαγορεύουν, αλλά δεν υποστηρίζουν. Αρα εισαι μόνος σου... ΟΟΟΟΟοοκκκ... εγώ φταίω που αποφάσισα να κάνω ανανέωση απο μόνος μου και δεν έφυγα για ΟΤΕ.

    - - - Updated - - -

    Update: Ο router ήρθε. Για την ακρίβεια πήγα εγώ και το πήρα απο το κατάστημα των ΕΛΤΑ για να γλιτώσω μια ημέρα. Κατά τα λεγόμενα του support (χθές), μόλις παραλάβετε τον router, θα παίξει απ ευθείας το VDSL. ΛΑΘΟΣ...!!! Ο router που παρέλαβα είναι ο Technicolor TD5336 ο οποίος ναι μεν ειναι VDSL αλλά... συγχρονίζει σε ADSL2+. Το support (άλλη μια ώρα και βάλε σε τηλεφωνική συνομιλία) βλέπει πρόβλημα στην γραμμή. "Δεν συγχρονίζει σε VDSL πρωτόκολλο."

    Οχι τώρα πείτε μου. Τι φταίω ο άνθρωπος; Πείτε μου τι φταίω....

  8. #8
    Εγγραφή
    24-09-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.101
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Speedport Plus 2
    Υπάρχει και τοπικ για αυτό http://www.adslgr.com/forum/threads/...%83%CE%B5-vdsl

    Υποθέτω το ρουτερακι ειναι γτπ.

  9. #9
    Εγγραφή
    19-10-2005
    Μηνύματα
    45
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Απο ότι λοιπόν έχω συμπεράνει διαβάζοντας διάφορα στο configuration, έχω καταλήξει στο εξής. Το initial setup script που έτρεξε και κατέβασε configuration στον router, δεν ειναι παραμετροποιημένο για vdsl αλλά για adsl. Δεν ξέρω σε πόσους έχει τυχει να ενεργοποιήσουν vdsl αλλά ο τρόπος που γίνεται είναι ο εξης. αρχικά συνδέεις το router και σε όποιο site και αν πλοηγηθείς σε βγάζει σε σελίδα της forthnet όπου πρέπει να δηλώσεις username και password. Μετά αυτό μιλάει με ένα configuration server της forthnet και κατεβάζει το ανάλογο script. Το configuration script φορτώνεται και ο router κάνει reboot με τα νέα στοιχεία. Πλέον είσαι συνδεδεμένος σε ADSL!!!. Εκεί είναι λοιπόν όλο το πρόβλημα και δυστυχώς δεν μπορώ να μιλήσω με έναν άνθρωπο να καταλαβαίνει αυτά για να μπορέσει αν τα διορθώσει. Ακόμα περιμένω feedback απο second level support.

    Υπάρχει κάποιος απο Περιστέρι με VDSL απο καμπίνα που να παίζει και να έχει και technicolor 5336 router να μου στείλει το configuration του με PM για να συγκρίνω τις διαφορές; Μετά θα μοιράσω και public δωράκι στο forum....

  10. #10
    Εγγραφή
    24-09-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.101
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Speedport Plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Roulitsas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχει κάποιος απο Περιστέρι με VDSL απο καμπίνα που να παίζει και να έχει και technicolor 5336 router να μου στείλει το configuration του με PM για να συγκρίνω τις διαφορές; Μετά θα μοιράσω και public δωράκι στο forum....
    Admin access στο ρουτερ έχεις? Δοκίμασε με τα "γνωστά" στοιχεία μήπως και παίζει. Αν παίζει ευκαιρία να ανοίξεις το τελνετ και να το φτιάξεις με λίγο ψάξιμο. Ποστάρεις εδώ και το config και την βρίσκουμε την άκρη (ελπίζω)

  11. #11
    Εγγραφή
    19-10-2005
    Μηνύματα
    45
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    ΘΑ ΤΟ ΛΕΩ, ΘΑ ΤΟ ΦΩΝΑΖΩ, ΘΑ ΣΠΑΣΩ ΤΑ ΛΑΡΥΓΓΙΑ ΜΟΥ....

    Μόνο όταν τελικά μιλήσεις με τον κατάλληλο άνθρωπο, μπορείς να βγάλεις άκρη....!!! Αρκεί ένας μόνο άνθρωπος, για να σου αλλάξει την γνώμη για όλους τους άλλους.

    Μετά απο κλήση και πάλι στο Support μίλησα με ένα κύριο ονόματι Βασίλη Πα*******η. Ο κύριος αυτός:

    1ον) Ήταν άριστος στην εξυπηρέτηση
    2ον) Είχε πραγματικά τεχνικές γνώσεις και καταλάβαινε απόλυτα τι του έλεγα
    3ον) Με ενημέρωσε με πλήρη τεχνική ορολογία και όχι τα "δήθεν" που λένε άλλοι συνάδελφοι του
    (είχα ακούσει μέχρι και ότι "η γραμμή σας είχε σκουπιδάκια, και τα καθάρισα.....")
    4ον) Με άκουσε με υπομονή να φωνάζω και μου είπε ότι θα κάνει τα αδύνατα δυνατά να με βοηθήσει.
    5ον) Μου επέτρεψε να βάλω τον aftermarket router επάνω για να επιβεβαιώσει ότι όντως η γραμμή με άλλο router κλειδώνει σε VDSL path.
    6ον) Με ενημέρωσε για τις ενέργειες που θα ακολουθήσουν
    7ον) Με συμβούλεψε τι έπρεπε να κάνω όσες μέρες διαρκούσε η αποκατάσταση της βλάβης.

    Προφανώς και ήταν κάρμα να μιλήσω με αυτόν τον άνθρωπο γιατί όση ώρα ξαναγράφω αυτό το post, θέλησα να καλέσω εκ νεου στο support, να περιμένω τον "μεγιστο εκτιμώμενο χρόνο αναμονής, πάνω απο 15 λεπτά" και ωωωω πανμέγιστε... Έπεσα πάλι επάνω στον ίδιο άνθρωπο. Εξέφρασα τις θερμές μου ευχαριστίες και ευχές για τις γιορτές και κλείσαμε. ΕΥΓΕ παλικάρι μου αν το διαβάσεις ποτέ αυτό. Είσαι ένας απο τους ανθρώπους που ξελασπώνουν τις εταιρίες και "βάζουν πλάτη" που λένε. Να είσαι καλά και σε ευχαριστώ για ακόμα μια φορά για όλα.

    P.S.: Το πρόβλημα μάλλον ήταν με το script γιατί κάνοντας hard reset όπως με συμβούλεψε, κατέβασε νέο απο τον concentrator της Forthnet (acs.forthnet.gr) και έπαιξε κανονικά.

    Τα αποτελέσματα:



    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GSF Εμφάνιση μηνυμάτων
    Admin access στο ρουτερ έχεις? Δοκίμασε με τα "γνωστά" στοιχεία μήπως και παίζει. Αν παίζει ευκαιρία να ανοίξεις το τελνετ και να το φτιάξεις με λίγο ψάξιμο. Ποστάρεις εδώ και το config και την βρίσκουμε την άκρη (ελπίζω)
    Πλέον απέκτησα.

    Είναι απο ότι φαίνεται, αρκετά εύκολο για κάποιον να αποκτήσει δικαιώματα admin και όχι μόνο αυτό, να κόψει και το remote access απο το wan στον router.

    Μπορείς να φτιάξεις μετά νέο χρήστη admin και να διαγράψεις τους "γνωστούς". Επίσης αποκτάς CLI access (SSH) εφόσον έχεις admin rights.

    Το config θα το κάνω compare πριν και μετά την αποκατάσταση της "βλάβης", να βρώ τις διαφορές.

    Σας ευχαριστώ όλους και ιδιαίτερα εσένα GSF (αλήθεια σχετίζεσαι somehow με το Greek Sat Freaks forum? ) για τις απαντήσεις σου!

  12. #12
    Εγγραφή
    24-09-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.101
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Speedport Plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Roulitsas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πλέον απέκτησα.

    Είναι απο ότι φαίνεται, αρκετά εύκολο για κάποιον να αποκτήσει δικαιώματα admin και όχι μόνο αυτό, να κόψει και το remote access απο το wan στον router.
    Cool, απλά γράψε εδώ ή σε ένα καινούριο τοπικ πως το έκανες μήπως θέλει να το κάνει και κάποιος άλλος με αυτο το ρουτερ. With that said, φαίνεται ότι η Nova δεν θα φέρει ποτέ κάποιο σοβαρό ρουτερ.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Roulitsas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σας ευχαριστώ όλους και ιδιαίτερα εσένα GSF (αλήθεια σχετίζεσαι somehow με το Greek Sat Freaks forum? ) για τις απαντήσεις σου!
    Όχι καμία σχέση, ούτε με την μηχανή GSF - αν και δεν αποκλείται να πάρω κάποια στιγμή

  13. #13
    Εγγραφή
    19-12-2005
    Μηνύματα
    12
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    DSLAM
    Forthnet - ΦΑΛΗΡΑΚΙ
    Καλημέρα σας

    Το ίδιο πρόβλημα έχω κι εγώ. Δοκίμασα το reset που αναφέρεις Roulitsa, αλλά τζίφος. Συνδέεται σαν Adsl2+. Κάτι άλλο που θα μπορούσα να δοκιμάσω?

  14. #14
    Εγγραφή
    07-01-2016
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    20
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    καλησπερα φιλε μου! to δοκιμασα κ εγω κ τπτ...τωρα περιμενω να το φτιαξουν απο οτε, εσενα το δηλωσαν βλαβη?

  15. #15
    Εγγραφή
    19-12-2005
    Μηνύματα
    12
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    DSLAM
    Forthnet - ΦΑΛΗΡΑΚΙ
    Ναι, φίλε το δήλωσαν βλάβη. Το reset το έκανα μέσα από το interface του μόντεμ και δεν ξέρω αν είναι το σωστό, γιατί σε κάποια μόντεμ (νομίζω) το reset και το hard reset είναι διαφορετικά. Ειμαι στο ψαξιμο

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. [TP-Link] TP-Link Archer VR600 VDSL Router
    Από gacp στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 669
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-04-21, 02:17
  2. Προβληματα με το VDSL?Router?PS4?!
    Από LoukasM στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-11-16, 19:02
  3. Ψευδής διαθεσιμότητα VDSL από Forthnet
    Από pkalaits στο φόρουμ Nova VDSL
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-10-16, 14:23
  4. [TP-Link] vdsl router bridge to common router
    Από Dimitris_Her στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-04-16, 21:55
  5. Forthnet VDSL Fastpath
    Από Hellhamah στο φόρουμ Nova VDSL
    Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-02-16, 23:41

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας