Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 25
  1. #1
    Εγγραφή
    24-09-2010
    Περιοχή
    Χαλκιδική
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    743
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE ZXHN H108NS
    Ένας φίλος μου χρειάζεται ένα απλό πρόγραμμα "αποθήκης" για να κρατάει ιστορικό των προϊόντων του
    στο μαγαζί του. Κυρίως θέλει να προσθέτει και να διαγράφει προιόντα στο σύστημα για να γνωρίζει ποια προϊόντα έρχονται και φεύγουν από το μαγαζί του.

    Έχω ήδη σχεδιάσει το πρόγραμμα αλλά με είπε αν μπορώ, αντί να βάζει με το χέρι τον κωδικό προϊόντος να
    το scannary με ένα barcode scanner σαν Αυτό.

    Εγώ δεν έχω ξανά ασχοληθεί στον προγραμματισμό με άλλες περιφερειακές συσκευές εκτός του πληκτρολογίου , του ποντικιού και της οθόνης. Κατά τα άλλα είμαι έμπειρος προγραμματιστής.

    Πως μπορώ να διαβάσω τα δεδομένα από μία τέτοια περιφεριακή συσκευεί χρησιμοποιόντας υψηλού επιπέδου γλώσσα; Επιπλέον αυτό που θα διαβάζει (το bar code) είναι ένας κωδικός προιόντος;
    Δηλαδή θα είναι ένας ακέραιος αριθμός η χαρακτήρες;

    Χρειάζεται να πάω σε assembly για να χειριστώ αυτήν την περιφερειακή συσκευή;

    Μήπως η συσκευεί γράφει τα δεδομένα σε κάποιο αρχείο το οποίο πρέπει με κάποιο τρόπο
    να το χειριστώ στο προγραμμά μου;

    Ευχαριστώ.

  2. #2
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Συνήθως οι σοβαρές συσκευές, από σοβαρές εταιρίες, υποστηρίζονται και από κάποιο στοιχειώδες SDK.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  3. #3
    Εγγραφή
    17-06-2004
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.610
    Downloads
    39
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    906/312
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    Tellas - Ν. ΠΑΛΑΤΙΑ
    Router
    Gennet OxyGEN
    SNR / Attn
    24.5(dB) / 61.5(dB)
    Όσα (λίγα) barcode scanners έχουν περάσει από τα χέρια μου, συμπεριφέρονται ως πληκτρολόγια.
    Αν εσύ του έχεις μία φόρμα με ένα textbox το οποίο μπορεί να πληκτρολογήσει, απλά φροντίζει να έχει τον κέρσορα στο πεδίο, σκανάρει, και voila...
    Προγραμματιστικά δεν νομίζω πως χρειάζεται να κάνεις κάτι παραπάνω.
    απλά κάποια εξ' αυτών, σε επίπεδο driver έχουν την δυνατότητα για παράδειγμα να στείλουν μετά τα δεδομένα και ένα CR LF, το οποίο κατά περίπτωση ίσως θες να ενεργοποιήσεις / απενεργοποιήσεις.

  4. #4
    Εγγραφή
    24-09-2010
    Περιοχή
    Χαλκιδική
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    743
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE ZXHN H108NS
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συνήθως οι σοβαρές συσκευές, από σοβαρές εταιρίες, υποστηρίζονται και από κάποιο στοιχειώδες SDK.
    Αυτό τόσο φθηνό που είναι δεν νομίζω να έχει κάτι. Νομίζω το παίρνεις έτσι και το πετάς σε μια θύρα usb.
    Αλλά χωρίς drivers μου φαίνεται αδύνατον να μπορείς να επικοινωνήσετε με την συσκευή. Όλο και κάποιο πρόγραμμα
    θα πρέπει να έχει το οποίο να αναλαμβάνει την επικοινωνία του επεξεργαστή και τις συσκευής αυτής.
    Εκτός εάν τα windows ξέρουν ήδη πως να το κάνουν.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hedgehog Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όσα (λίγα) barcode scanners έχουν περάσει από τα χέρια μου, συμπεριφέρονται ως πληκτρολόγια.
    Αν εσύ του έχεις μία φόρμα με ένα textbox το οποίο μπορεί να πληκτρολογήσει, απλά φροντίζει να έχει τον κέρσορα στο πεδίο, σκανάρει, και voila...
    Προγραμματιστικά δεν νομίζω πως χρειάζεται να κάνεις κάτι παραπάνω.
    απλά κάποια εξ' αυτών, σε επίπεδο driver έχουν την δυνατότητα για παράδειγμα να στείλουν μετά τα δεδομένα και ένα CR LF, το οποίο κατά περίπτωση ίσως θες να ενεργοποιήσεις / απενεργοποιήσεις.
    Καλό ακούγετε αυτό. Αν όντως συμπεριφέρεται σαν το πληκτρολόγιο τότε είναι κομπλέ.
    Με απλές μεθόδους που διαβάζουν από την κονσόλα όπως στην java με την scanner
    και άλλα τέτοια που περιμένουν να πληκτρολογίσεις κάτι μέχρι να δουν τον new line χαρακτήρα
    δηλαδή θα δουλεύουν κατευθείαν με το σκάνερ;

  5. #5
    Εγγραφή
    17-06-2004
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.610
    Downloads
    39
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    906/312
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    Tellas - Ν. ΠΑΛΑΤΙΑ
    Router
    Gennet OxyGEN
    SNR / Attn
    24.5(dB) / 61.5(dB)
    ναι, δεν νομίζω να συναντήσεις κάποιο θέμα, πέραν αυτού που ανέφερα...
    Συγκεκριμένα αυτό που μου είχε τύχει ήταν να σκανάρουν σε φόρμα ιστοσελίδας και προσπαθούσα να καταλάβω γιατί με το σκανάρισμα έκανε αυτόματα submit...
    Ήταν το CR LF που ανέφερα.
    Απενεργοποιώντας το, γέμιζε το πεδίο με τα δεδομένα που σαρώθηκαν και έμενε στον χρήστη να συμπληρώσει τα υπόλοιπα πεδία με το χέρι και να πατήσει υποβολή.

    Σε άλλη περίπτωση μου φάνηκε εξαιρετικά χρήσιμο να υπάρχει το CR LF, ακριβώς επειδή δεν χρειαζόταν ο χρήστης μετά χειροκίνητα να πατήσει υποβολή.

  6. #6
    Εγγραφή
    24-09-2010
    Περιοχή
    Χαλκιδική
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    743
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE ZXHN H108NS
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hedgehog Εμφάνιση μηνυμάτων
    ναι, δεν νομίζω να συναντήσεις κάποιο θέμα, πέραν αυτού που ανέφερα...
    Συγκεκριμένα αυτό που μου είχε τύχει ήταν να σκανάρουν σε φόρμα ιστοσελίδας και προσπαθούσα να καταλάβω γιατί με το σκανάρισμα έκανε αυτόματα submit...
    Ήταν το CR LF που ανέφερα.
    Απενεργοποιώντας το, γέμιζε το πεδίο με τα δεδομένα που σαρώθηκαν και έμενε στον χρήστη να συμπληρώσει τα υπόλοιπα πεδία με το χέρι και να πατήσει υποβολή.

    Σε άλλη περίπτωση μου φάνηκε εξαιρετικά χρήσιμο να υπάρχει το CR LF, ακριβώς επειδή δεν χρειαζόταν ο χρήστης μετά χειροκίνητα να πατήσει υποβολή.
    To CR και LF είναι σήματα; Τα χειρίζομαι προγραμματιστικά ή απλός ανοίγω και κλείνω κάποιον διακόπτη στην συσκευή;

    - - - Updated - - -

    οκ το έψαξα. Είναι line breaks.

    - - - Updated - - -

    Είδα τον κώδικα ascci για το LF που είναι 10.

    Απ'όσο ξέρω το 10 είναι και το new line (return).

    Για το CR που είναι 13 δεν το έχω ξανά δει.

  7. #7
    Εγγραφή
    17-06-2004
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.610
    Downloads
    39
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    906/312
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    Tellas - Ν. ΠΑΛΑΤΙΑ
    Router
    Gennet OxyGEN
    SNR / Attn
    24.5(dB) / 61.5(dB)
    δεν χρειάζεται να τα διαχειριστείς προγραμματιστικά... Τα ενεργοποιείς / απενεργοποιείς κατά βούληση από τον driver του scanner.
    Hardware διακόπτη, όχι, δεν θα βρεις. Αν υπάρχει σχετική υποστίριξη από το scanner θα είναι στον driver.

    Αν παρ' όλ' αυτά θες να κάνεις κάτι εξωτικό με το CR LF, ξεκίνα από εδώ: https://en.wikipedia.org/wiki/Newline
    Δυστυχώς, διαφορετικά λειτουργικά αντιμετωπίζουν διαφορετικά το θέμα, οπότε κάποιες φορές προκύπτουν μικρο-ζητήματα κατά την ανταλλαγή αρχείων.

  8. #8
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Συνήθως δέχονται κάποιον προγραμματισμό τα scanner τον όποιο και αποθηκεύουν στην συσκευή, πχ μπορείς να επιλέξεις αν θα βάζουν cr κλπ αν θα έχουν prefix suffix κλπ, κάποια σου δίνουν και δυνατότητα να βάλεις macro του στυλ πριν ή μετα το Barcode να βάζουν enter ή μετακίνηση cursor.

    Τα παραπάνω ή μέσω του προγράμματος ή με την ανάγνωση barcode ειδικά για αυτή την δουλειά

  9. #9
    Εγγραφή
    24-09-2010
    Περιοχή
    Χαλκιδική
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    743
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE ZXHN H108NS
    Εντάξει καλά είναι. Εγώ νόμιζα θα ήταν δύσκολο.
    Αν έχω κάποιο πρόβλημα όταν το δοκιμάσω θα επανέλθω.

  10. #10
    Εγγραφή
    03-11-2016
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    160
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    UP:1061 k/ DN:11889 k
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - Σ.Σ. ΑΓΡΑ
    Router
    TG788v2
    SNR / Attn
    21.4(dB) / 4.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Κατα βάση τα barcode scanners, αναγνωρίζονται απο το λειτουργικό σαν πληκτρολόγια (για windows μιλαμε έ. Απο κεί και πέρα άν θα στέλνει line breaks το ορίζεις απο το ίδιο το scanner σκαναροντας barcodes απο το manual του (πχ για το πλέον γνωστο LS2208)

    TIP: σε ορισμένες περιπτώσεις τα windows για να καταλάβουν newline, αντι για "CRLF", θέλουν το postfix "^M".

  11. #11
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.220
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hedgehog Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όσα (λίγα) barcode scanners έχουν περάσει από τα χέρια μου, συμπεριφέρονται ως πληκτρολόγια.
    Αν εσύ του έχεις μία φόρμα με ένα textbox το οποίο μπορεί να πληκτρολογήσει, απλά φροντίζει να έχει τον κέρσορα στο πεδίο, σκανάρει, και voila...
    Προγραμματιστικά δεν νομίζω πως χρειάζεται να κάνεις κάτι παραπάνω.
    απλά κάποια εξ' αυτών, σε επίπεδο driver έχουν την δυνατότητα για παράδειγμα να στείλουν μετά τα δεδομένα και ένα CR LF, το οποίο κατά περίπτωση ίσως θες να ενεργοποιήσεις / απενεργοποιήσεις.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από babaliaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό τόσο φθηνό που είναι δεν νομίζω να έχει κάτι. Νομίζω το παίρνεις έτσι και το πετάς σε μια θύρα usb.
    Αλλά χωρίς drivers μου φαίνεται αδύνατον να μπορείς να επικοινωνήσετε με την συσκευή.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hedgehog Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συγκεκριμένα αυτό που μου είχε τύχει ήταν να σκανάρουν σε φόρμα ιστοσελίδας και προσπαθούσα να καταλάβω γιατί με το σκανάρισμα έκανε αυτόματα submit...
    Ήταν το CR LF που ανέφερα.
    Απενεργοποιώντας το, γέμιζε το πεδίο με τα δεδομένα που σαρώθηκαν και έμενε στον χρήστη να συμπληρώσει τα υπόλοιπα πεδία με το χέρι και να πατήσει υποβολή.

    Σε άλλη περίπτωση μου φάνηκε εξαιρετικά χρήσιμο να υπάρχει το CR LF, ακριβώς επειδή δεν χρειαζόταν ο χρήστης μετά χειροκίνητα να πατήσει υποβολή.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hedgehog Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν χρειάζεται να τα διαχειριστείς προγραμματιστικά... Τα ενεργοποιείς / απενεργοποιείς κατά βούληση από τον driver του scanner.
    Hardware διακόπτη, όχι, δεν θα βρεις. Αν υπάρχει σχετική υποστίριξη από το scanner θα είναι στον driver.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συνήθως δέχονται κάποιον προγραμματισμό τα scanner τον όποιο και αποθηκεύουν στην συσκευή, πχ μπορείς να επιλέξεις αν θα βάζουν cr κλπ αν θα έχουν prefix suffix κλπ, κάποια σου δίνουν και δυνατότητα να βάλεις macro του στυλ πριν ή μετα το Barcode να βάζουν enter ή μετακίνηση cursor.

    Τα παραπάνω ή μέσω του προγράμματος ή με την ανάγνωση barcode ειδικά για αυτή την δουλειά
    Όσα barcode scanner έχω δουλέψει (και τα απλά που είναι με υπέρυθρες κόκκινο ledάκι (κόκκινο ledάκι εννοούσα. ακού εκεί υπέρυθρες. γράφω κάτι μ.κιες ώρες ώρες) και καμερούλα και τα "καλά" με δέσμη laser) όλα ήταν usb hid συσκευές δηλαδή πληκτρολόγια όπως σου είπανε και τα άλλα παιδιά. Τουλάχιστον στα δικά μου, δεν ρυθμίζεις τίποτα από drivers γιατί απλά δεν υπάρχουν drivers :P

    Όπως σου είπε και ο sdikr, μαζί με το scanner σου έρχεται ένα βιβλιαράκι το οποίο έχει καμμιά 100αριά ειδικά barcodes τα οποία scannάρεις και τα οποία αλλάζουν την λειτουργία της συσκευής και τα οποία αποθηκεύονται σε προφίλ στην ίδια την συσκευή. Δηλαδή μπορείς να του πεις να δέχεται μόνο συγκεκριμένους τύπους barcode, πόσα baud ταχύτητα θα έχει, αν θα στέλνει μόνο το barcode ή και cr/lf/whatever όπως είπανε τα παιδιά και γενικά μπορείς να πειράξεις πολλά πράγματα.

    Στις περισσότερες περιπτώσεις δεν χρειάζεται να πειράξεις τίποτα εσύ. Σε λίγες περιπτώσεις θυμάμαι μόνο (νομίζω εποχή usb1) έπρεπε να παίξω με την ταχύτητα της συσκευής γιατί ήταν πολύ γρήγορη και τρώγονταν κάποια από τα ψηφία από την ταχύτητα ή δεν έπαιρνες καθόλου έξοδο σε κάποιους υπολογιστές. Τώρα θα σου παίξει με την μία.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος imitheos : 19-12-16 στις 17:31.
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

  12. #12
    Εγγραφή
    24-09-2010
    Περιοχή
    Χαλκιδική
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    743
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE ZXHN H108NS
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από imitheos Εμφάνιση μηνυμάτων

    Όπως σου είπε και ο sdikr, μαζί με το scanner σου έρχεται ένα βιβλιαράκι το οποίο έχει καμμιά 100αριά ειδικά barcodes τα οποία scannάρεις και τα οποία αλλάζουν την λειτουργία της συσκευής και τα οποία αποθηκεύονται σε προφίλ στην ίδια την συσκευή. Δηλαδή μπορείς να του πεις να δέχεται μόνο συγκεκριμένους τύπους barcode, πόσα baud ταχύτητα θα έχει, αν θα στέλνει μόνο το barcode ή και cr/lf/whatever όπως είπανε τα παιδιά και γενικά μπορείς να πειράξεις πολλά πράγματα.

    Στις περισσότερες περιπτώσεις δεν χρειάζεται να πειράξεις τίποτα εσύ. Σε λίγες περιπτώσεις θυμάμαι μόνο (νομίζω εποχή usb1) έπρεπε να παίξω με την ταχύτητα της συσκευής γιατί ήταν πολύ γρήγορη και τρώγονταν κάποια από τα ψηφία από την ταχύτητα ή δεν έπαιρνες καθόλου έξοδο σε κάποιους υπολογιστές. Τώρα θα σου παίξει με την μία.
    Απ'ότι φαίνεται για να κάνω σωστή δουλειά χρειάζεται να μάθω πως δουελεύουν τα bar codes.

    Έχω κάποιες απορίες:

    1) Τι πληροφορία περιέχουν τα bar codes? Κώδικες ascii? Αριθμούς; Αλλά αφού λέτε ότι δουλεύει σαν πληκτρολόγιο λογικά ascii codes θα έχει.
    2) Η κάθε εταιρεία έχει τα δικά της; Υπάρχει περίπτωση 2 προϊόντα από 2 διαφορετικές εταιρίες να έχουν ακριβώς το ίδιο bar code;
    (Μην τύχει για παράδειγμα να σκανάρει 2 διαφορετικά προϊόντα με το ίδιο barcode και τα παίξει το σύστημα. Πρέπει να το φροντίσω αυτό).
    3) Πως μπορω να ξέρω τη πληροφορίες έχει το barcode. Αν για παράδειγμα περιέχει (κωδικό-προϊόντος, όνομα-εταιρεία, τιμή) να μπορώ να τα ξεχωρίσω για να τα φορτώνω στο σύστημα και να μην χρειάζεται να τα γράφει με το χέρι ο χρήστης.

    Και γενικά που μπορώ να μάθω περισσότερα για αυτά; Όσα μπορείτε απαντήστε μου θα με βοηθήσετε πολυ

  13. #13
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.622
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    οπως ειπωθηκε προηγουμενως , τα barcode scanner ειναι σαν πληκτρολογια , αποτελεσμα αυτου να μπορεις να δεις τα barcode σαν μια γραμματοσειρα (η μαλον πιο σωστα τα barcode ειναι γραμματοσειρα και το barcode scanner το πληκτρολογιο )
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  14. #14
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από babaliaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απ'ότι φαίνεται για να κάνω σωστή δουλειά χρειάζεται να μάθω πως δουελεύουν τα bar codes.

    Έχω κάποιες απορίες:

    1) Τι πληροφορία περιέχουν τα bar codes? Κώδικες ascii? Αριθμούς; Αλλά αφού λέτε ότι δουλεύει σαν πληκτρολόγιο λογικά ascii codes θα έχει.
    2) Η κάθε εταιρεία έχει τα δικά της; Υπάρχει περίπτωση 2 προϊόντα από 2 διαφορετικές εταιρίες να έχουν ακριβώς το ίδιο bar code;
    (Μην τύχει για παράδειγμα να σκανάρει 2 διαφορετικά προϊόντα με το ίδιο barcode και τα παίξει το σύστημα. Πρέπει να το φροντίσω αυτό).
    3) Πως μπορω να ξέρω τη πληροφορίες έχει το barcode. Αν για παράδειγμα περιέχει (κωδικό-προϊόντος, όνομα-εταιρεία, τιμή) να μπορώ να τα ξεχωρίσω για να τα φορτώνω στο σύστημα και να μην χρειάζεται να τα γράφει με το χέρι ο χρήστης.

    Και γενικά που μπορώ να μάθω περισσότερα για αυτά; Όσα μπορείτε απαντήστε μου θα με βοηθήσετε πολυ
    Τα κλασικά Barcode είναι στην ουσία νούμερα (υπάρχουν βέβαια και με γράμματα) τα όποια η κάθε εταιρία βάζει τα δικά της, μπορείς να έχεις μόνο εκείνα ή να βάλεις και δικούς σου κωδικούς, η αντιστοίχηση γίνεται μετά στο πρόγραμμα, πχ 100000221111 = παντόφλες σνουπι τιμή 15 (όλα αυτά θα τα έχει το πρόγραμμα και όχι το barcode)

    Στο 2 που ρωτάς, ναι υπάρχει αλλά δεν μου έχει συμβεί ως τωρα

    Συνήθως θα δείς κωδικούς ΕΑΝ 13 εδω στην Ελλάδα δες και εδώ


    Τώρα είναι της μόδας και τα 3d τα όποια περιλαμβάνουν παραπάνω πληροφορίες, όπως Link, περιγραφή κλπ

  15. #15
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.220
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από babaliaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απ'ότι φαίνεται για να κάνω σωστή δουλειά χρειάζεται να μάθω πως δουελεύουν τα bar codes.

    Έχω κάποιες απορίες:

    1) Τι πληροφορία περιέχουν τα bar codes? Κώδικες ascii? Αριθμούς; Αλλά αφού λέτε ότι δουλεύει σαν πληκτρολόγιο λογικά ascii codes θα έχει.
    Φαντάσου το barcode σαν πίνακα αντιστοίχισης. Όπως στον κώδικα mors, ένας συγκεκριμένος αριθμός από παύλες και τελείες αντιστοιχεί σε κάποιο γράμμα, έτσι και εδώ ένας συγκεκριμένος αριθμός από λεπτές και παχιές μπάρες αντιστοιχεί σε κάποιο γράμμα ή αριθμό. Επίσης, μπορεί να λέμε μεν barcode αλλά υπάρχουν πολλοί τύποι barcode (πχ ΕΑΝ 13 που σου είπε ο sdikr). Ο ίδιος αριθμός / λέξη θα έχει διαφορετική αναπαράσταση από μπάρες σε άλλο τύπο barcode αλλά τα scanners τους διαβάζουν όλους (ή τουλάχιστον τους δημοφιλέστερους).

    Όσον αφορά το ascii που είπες, το barcode αντιστοιχεί απλά τις μπάρες σε αριθμούς / γράμματα χωρίς να το νοιάζει για ascii και τέτοια. Από εκεί και πέρα το κομμάτι του scanner που επικοινωνεί με τον υπολογιστή σου, θα μετατρέψει τους αριθμούς / γράμματα που διάβασε στην κατάλληλη μορφή που χρειάζεται ο υπολογιστής σου. Λογικά οι usb hid συσκευές θα επιστρέφουν usb key codes (κάτι αντίστοιχο των παλιών scan codes).

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από babaliaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    2) Η κάθε εταιρεία έχει τα δικά της; Υπάρχει περίπτωση 2 προϊόντα από 2 διαφορετικές εταιρίες να έχουν ακριβώς το ίδιο bar code;
    (Μην τύχει για παράδειγμα να σκανάρει 2 διαφορετικά προϊόντα με το ίδιο barcode και τα παίξει το σύστημα. Πρέπει να το φροντίσω αυτό).

    3) Πως μπορω να ξέρω τη πληροφορίες έχει το barcode. Αν για παράδειγμα περιέχει (κωδικό-προϊόντος, όνομα-εταιρεία, τιμή) να μπορώ να τα ξεχωρίσω για να τα φορτώνω στο σύστημα και να μην χρειάζεται να τα γράφει με το χέρι ο χρήστης.

    Και γενικά που μπορώ να μάθω περισσότερα για αυτά; Όσα μπορείτε απαντήστε μου θα με βοηθήσετε πολυ
    Αν δεν κάνω λάθος, υπάρχουν prefixes που χρησιμοποιούνται για να αποφεύγεται αυτό αλλά τόσα εκατομμύρια προϊόντα που υπάρχουν σίγουρα θα υπάρχουν ίδια barcodes. Αν κρίνουμε ότι τα τεράστια malls και super markets δουλεύουν χωρίς να έχουν προβλήματα, λογικά δεν μπορείς να βρεις ίδιους κωδικούς πχ σε μια σοκολάτα με ένα απορρυπαντικό. Σε προϊόντα που δεν απευθύνονται σε ίδιους τομείς όπως πχ μια σοκολάτα με μια χημική μπογιά ή ένα ποδήλατο ίσως να υπάρχουν συγκρούσεις.

    Όσον αφορά την πληροφορία που περιέχουν τα barcodes διάβασε αυτό που σου είπε ο sdikr. Μην περιμένεις να διαβάσεις μια σοκολάτα με ένα scanner και να πάρεις "ιον αμυγδάλου". Δες για παράδειγμα εδώ. Τα περισσότερα barcodes έχουν από κάτω σε κενά την ακριβή "φράση" την οποία παράγει το barcode. Αυτό λοιπόν που θα διαβάσεις περνώντας την σοκολάτα στο scanner, θα είναι πιθανότατα (υπάρχουν και εξαιρέσεις) 5012501032089. Αυτόν τον κωδικό μετά εσύ θα τον αντιστοιχήσεις στην δική σου βάση δεδομένων σε "ιον αμυγδάλου 120gr μπλε συσκευασία κτλ ό,τι άλλο θέλεις". Εσύ δηλαδή ορίζεις την "πληροφορία" και όχι το barcode. Το μόνο που ξέρεις σαν "πληροφορία" είναι ότι ο συγκεκριμένος κωδικός α) δεν θα υπάρχει σε άλλη ιον σοκολάτα, β) όλες οι ίδιες σοκολάτες θα έχουν τον συγκεκριμένο κωδικό (εκτός αν μιλάμε για κάποια εποχική εκπτωτική συσκευασία ή κάτι τέτοιο).

    Edit: Επειδή στην εποχή μας πρέπει παντού να δηλώνουμε ότι δεν είμαστε ελέφαντες, η επιλογή έγινε με βάση το πρώτο αποτέλεσμα του googe εικόνες. Δεν δουλεύω στην ΙΟΝ ούτε και παίρνω ποσοστά για διαφήμισή της
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος imitheos : 22-12-16 στις 15:19.
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 76
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-11-16, 13:46
  2. δυο wifi απο ενα router
    Από kamiyaa στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-10-16, 23:14
  3. Συνδεση πολλων σε συσκευων σε ενα bluetooth usb adapter
    Από Daoop στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-09-16, 10:36
  4. Πως λέγονται τα λεγόμενα φώτα "ψείρες" στα αγγλικά;
    Από TheUser στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-09-16, 01:49
  5. Πως μπορω να απαλαχτω απο το μηνυμα για υπαρξη cookies
    Από nkoumo στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-08-16, 15:51

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας