Εμφάνιση 1-13 από 13
  1. #1
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    162
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Double Play Lite
    ISP
    HOL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΠ.ΠΑΥΛΟΥ
    Router
    Intracom NetFaster iad
    Λόγω του ότι είμαι αναγκασμένος να χρησιμοποιώ μια κάρτα sim, χωρίς να έχω επιλογή ανάμεσα σε εταιρίες, πακέτα κλπ και σε συνδυασμό ότι η δωρεάν περίοδος χρήσης viber out έληξε (άσε που δεν ήμουν ευχαριστημένος και από την ποιότητα-μεγάλες καθυστερήσεις), ψάχνω έναν voip λογαριασμό, τον οποίο θα χρησιμοποιώ από το android smartphone μου, αντί των παραδοσιακών κλήσεων της κινητής τηλεφωνίας.

    Το ζητούμενο είναι η σχέση ποιότητας-κόστος δεδομένων/τιμής, να είναι δοκιμασμένη και να αξίζει. Επίσης επειδή η χρήση δε θα είναι ΠΟΛΥ μεγάλη, θα προτιμούσα ένα πρόγραμμα pay as you go και όχι κάτι με πάγιο και δωρεάν χρόνο, εκτός και αν είναι ΠΟΛΥ ανταγωνιστικό και αξίζει ακόμα και αν δε χρησιμοποιείται στο σύνολό του.

    Αν κάποιος έχει δοκιμάσει κάτι, παρακαλώ ας ενημερώσει...

  2. #2
    Εγγραφή
    20-05-2004
    Περιοχή
    Amsterdam, NL
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    2.632
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbit/1Gbit
    ISP
    T-Mobile
    Freevoipdeal και Voipyo το οποίο ρυθμίζεις στην εφαρμογή CsipSimple ή Zoiper με codec που δεν απαιτεί πολύ bandwidth. Μπορείς να δεις και τα σχετικά νήματα.

  3. #3
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    162
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Double Play Lite
    ISP
    HOL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΠ.ΠΑΥΛΟΥ
    Router
    Intracom NetFaster iad
    Το voipyo το έχω δοκιμάσει αρκετά και το θεωρώ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ στις voip κλήσεις. Καλή ποιότητα βρίσκεις μόνο με callback, το οποίο όμως χρεώνει τέλος κλήσεις, ακόμα και αν η κλήση δε πραγματοποιηθεί (πχ αν ο αποδέκτης είναι κατειλημμένος ή δεν απαντήσει).

  4. #4
    Εγγραφή
    23-03-2005
    Μηνύματα
    549
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    ΖΤΕ
    Free voip deal

    Το δουλεύω πάνω από 2 χρόνια καθημερινά

  5. #5
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.664
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Οι πάροχοι κινητής, τουλάχιστον στην Ελλάδα, κόβουν σε αρκετά πακέτα τους την πόρτα για το SIP (5060) . Πριν κάνετε οποιαδήποτε αγορά χρόνου ομιλίας ενημερωθείτε αν στο πακέτο σας, σας κόβουν το SIP

  6. #6
    Εγγραφή
    20-05-2004
    Περιοχή
    Amsterdam, NL
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    2.632
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbit/1Gbit
    ISP
    T-Mobile
    Με Cosmote Whatsup και Vodafone (roaming) που δοκίμασα το περασμένο καλοκαίρι λειτουργούσε το Freevoipdeal και το Voipyo αρκετά καλά.

  7. #7
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.664
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pan.nl Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με Cosmote Whatsup και Vodafone (roaming) που δοκίμασα το περασμένο καλοκαίρι λειτουργούσε το Freevoipdeal και το Voipyo αρκετά καλά.
    Σε συμβόλαια γνώριζα την ύπαρξη του προβλήματος, έχω και προσωπική εμπειρία! Αυτό που θυμάμαι είναι ότι σε συνδέσεις με μικρά πάγια, έκοβαν το SIP. Αυτά στην Vodafone με την οποία και έχω εμπειρία.

    Στο roaming δεν γνωρίζω καθόλου τι ισχύει.

  8. #8
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    162
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Double Play Lite
    ISP
    HOL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΠ.ΠΑΥΛΟΥ
    Router
    Intracom NetFaster iad
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimangelid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε συμβόλαια γνώριζα την ύπαρξη του προβλήματος, έχω και προσωπική εμπειρία! Αυτό που θυμάμαι είναι ότι σε συνδέσεις με μικρά πάγια, έκοβαν το SIP. Αυτά στην Vodafone με την οποία και έχω εμπειρία.

    Στο roaming δεν γνωρίζω καθόλου τι ισχύει.
    Δυστυχώς όμοια είναι και η δική μου εμπειρία, σε cosmote business συμβόλαια... Ενώ με wi-fi έχω αποδεκτή voip επικοινωνία, σε άριστο 3g ή 4g η ποιότητα υποβαθμίζεται σε απαράδεκτη!

  9. #9
    Εγγραφή
    20-10-2006
    Μηνύματα
    228
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Κάτι πιο τραβηγμένο, μπορείς (αν έχεις τη δυνατότητα βέβαια), να κάνεις ένα δικό σου callback - DISA σύστημα (με ένα raspberry pi) στο σπίτι και να βγάζεις κλήσεις από εκεί.

  10. #10
    Εγγραφή
    01-11-2012
    Μηνύματα
    73
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Υπάρχει κάποιος οδηγός να ακολουθήσουμε για να κάνουμε αυτό που προτείνεις? Είναι "εύκολο"?

  11. #11
    Εγγραφή
    20-10-2006
    Μηνύματα
    228
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από in2dark Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχει κάποιος οδηγός να ακολουθήσουμε για να κάνουμε αυτό που προτείνεις? Είναι "εύκολο"?
    Είναι σχετικά εύκολο στην υλοποίηση και θα βρείς και πολλές πληροφορίες για τις περισσότερες ρυθμίσεις και τυχόν προβλήματα εδώ στο φόρουμ.
    Ανάλογα την υλοποίηση που θα κάνεις θα χρειαστείς βασικά ένα raspberry pi kit (θα γίνει το τηλεφωνικό σου κέντρο) και είτε έναν αντάπτορα/gateway για να μπορείς να κάνεις κλήσεις μέσω της τηλεφωνικής γραμμής του σπιτιού σου (θα συνδέσει το "σταθερό" σου με το τηλεφωνικό κέντρο, δες εδώ) είτε ένα 3g stick με μία sim όπως αυτό, είτε και τα δύο μαζί.

    Για το θέμα του λειτουργικού συστήματος υπάρχει εδώ αυτό που θα χρειαστείς και όλες οι πληροφορίες και οι οδηγοί που θα βρείς στο adslgr.

    Για παράδειγμα με μια τέτοια υλοποίηση, αν πχ. αγοράσεις ένα 3g stick ή έναν αντάπτορα/gateway και στήσεις το raspbx/τηλεφωνικό σου κέντρο, ανάλογα τα δωρεάν λεπτά που έχεις, καλείς από το κινητό σου το νούμερο της sim που έχεις στο 3g stick και αν δεν έχεις δωρεάν λεπτά, ρυθμίζεις να σου κλείνει τη γραμμή και να σε παίρνει πίσω (αν η sim στο 3g stick έχει δωρεάν λεπτά προς το κινητό σου) και έπειτα, σου ανοίγει γραμμή στο κέντρο (ακούς το κλασικό "τουτ τουτ" για το πώ πιο απλά) και βγάζεις κλήσεις είτε από το σταθερό σου αν έχεις και αντάπτορα/gateway είτε μέσω voip providers (όπως freevoipdeal) που έχεις ρυθμίσει στο τηλεφωνικό σου κέντρο. Επομένως δεν χρειάζεσαι δεδομένα στο κινητό αφού η σύνδεση στον voip provider γίνεται μέσω της xdsl στο σπίτι. Γενικά οι δυνατότητες που έχεις είναι πάρα πολλές και μετά το ψάχνεις και τα φέρνεις όλα στα μέτρα σου, ρυθμίζεις το κέντρο σου όπως θέλεις.

    Edit:
    φίλε in2dark, βασικά είδα σε άλλο θέμα ότι εσύ έχεις ήδη τηλεφωνικό κέντρο με freepbx, αυτό που θα χρειαστείς βασικά είναι να εγκαταστήσεις στο freepbx σου τα modules DISA και Callback και να τα ρυθμίσεις, για να μπορείς είτε να καλείς και να σου ανοίγει γραμμή είτε να σε παίρνει πίσω.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος codezero : 19-12-16 στις 19:29.

  12. #12
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    162
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Double Play Lite
    ISP
    HOL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΠ.ΠΑΥΛΟΥ
    Router
    Intracom NetFaster iad
    Μετά από πολλές δοκιμές, επιβεβαιώνω την αρχική μου εντύπωση. Δηλαδή ότι η cosmote σε business συμβόλαια, εφαρμόζει qos rules, με αποτέλεσμα κλήσεις από voip παρόχους να είναι ποιοτικές μόνο με χρήση call back, που φυσικά αυξάνει το κόστος αρκετά, ιδιαίτερα αν ο αποδέκτης δεν απαντήσει.
    Μετά από αυτά, τα βλέπω δύσκολα τα πράγματα. Είμαστε καταδικασμένοι να τα ακουμπάμε στις εταιρείες κινητής, ακόμα και για τις κλήσεις...

  13. #13
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.664
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nadware Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μετά από πολλές δοκιμές, επιβεβαιώνω την αρχική μου εντύπωση. Δηλαδή ότι η cosmote σε business συμβόλαια, εφαρμόζει qos rules, με αποτέλεσμα κλήσεις από voip παρόχους να είναι ποιοτικές μόνο με χρήση call back, που φυσικά αυξάνει το κόστος αρκετά, ιδιαίτερα αν ο αποδέκτης δεν απαντήσει.
    Μετά από αυτά, τα βλέπω δύσκολα τα πράγματα. Είμαστε καταδικασμένοι να τα ακουμπάμε στις εταιρείες κινητής, ακόμα και για τις κλήσεις...
    Μην ξεχνάς ότι η ποιότητα των κλήσεων με mobile internet εξαρτάται και από τον φόρτο του δικτύου κινητής την συγκεκριμένη χρονική στιγμή. Η κάθε εταιρία είναι λογικό να δίνει προτεραιότητα στις κλήσεις φωνής μέσω του δικτύου της Με Vodafone πάντως δεν έχω αντιμετωπίσει ιδιαίτερα προβλήματα, εκτός φυσικά από τις ώρες αιχμής ή όταν το σήμα 3g/4g δεν είναι τόσο καλό

Παρόμοια Θέματα

  1. Ερώτηση για Cosmote Mobile Internet με κάρτα
    Από Wizard στο φόρουμ Κινητή Ευρυζωνικότητα
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-08-18, 17:48
  2. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-09-16, 09:32
  3. Μηνύματα: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-09-16, 16:06
  4. Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-06-16, 10:12

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας