Εμφάνιση 1-14 από 14
  1. #1
    Εγγραφή
    04-10-2008
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Είμαι πελάτης της CYTA εδώ και 2+ χρόνια με ADSL. Πρόσφατα επέλεξα να αλλάξω σε VDSL 50 αλλά από ότι φαίνεται μάλλον αυτό δε θα πραγματοποιηθεί μέσα σε αυτή τη χρονιά lol.
    Υποτίθεται ότι 1/12 θα γινότανε η αλλαγή από ADSL σε VDSL. Από τις 28/11 με έχουνε χωρίς τηλέφωνο & internet (σήμερα έχουμε 17/12) καθώς κάποιος φωστήρας έκανε λάθος στην αρχική αίτηση και αντί να με συνδέσουν από καφάο με ρίξανε στα κεντρικά του ΟΤΕ (~1.5 χιλιόμετρο μακριά από το σπίτι) με αποτέλεσμα το router να μη μπορεί να συγχρονίσει λόγο απόστασης και να μην έχω καμία υπηρεσία.

    Μίλησα με αμέτρητα άτομα από την εξυπηρέτηση πελατών, το τεχνικό τμήμα, έως και με υπεύθυνο του call center αλλά το δούλεμα πάει σύννεφο. Απλά δεν έχουν ιδέα τι τους γίνεται και ο κάθε ένας με στέλνει σε άλλο τμήμα δηλ. η εξυπηρέτηση πελατών στο τεχ. Τμήμα και αντίστροφος. Έπρεπε εγώ να παίρνω ανα 2-3 ημέρες για να ενημερώνομαι και βασικά να τους ενημερώνω ότι HELLO δεν έχω τηλέφωνο/internet ακόμη.

    Κάποια στιγμή μου είπανε μην ανησυχείτε κύριε σε 5 εργάσιμες θα είναι όλα στην πένα…, την ίδια ημέρα όπου μίλησα και με υπεύθυνη της εξυπηρέτησης πελατών μου είπε σε 10 εργάσιμες… ίσως η προηγούμενη υπάλληλος δεν ήξερε τι τις γινότανε ή την είχε πάρει ο ύπνος από ότι φαίνεται. Καλά έχω και άλλα τέτοια περιστατικά αγρίου κάλους… αλλά τέλος παντον – θα χρειαστεί να γράφω 2 ημέρες.

    Βέβαια και οι 5 και οι 10 ημέρες περάσανε και ακόμη οι άχρηστοι δεν έχουν ιδέα για το πότε ο ΟΤΕ θα ολοκληρώσει τις διαδικασίες σύνδεσης στο καφάο.
    Από την μέχρι τώρα μεταχείριση είναι πασιφανές ότι επικοινωνία μεταξύ εξυπηρέτησης πελατών και τεχνικό τμήμα ΔΕΝ υπάρχει καθώς με έχουνε κάνει μπαλάκι εδώ και τόσες μέρες (κανένας δεν παίρνει την ευθύνη, κανένας δεν ξέρει τι τους γίνεται). Θα κάνω βέβαια υπομονή και την ερχόμενη εβδομάδα μπας και φιλοτιμηθεί κανένας (γίνει κανένα θαύμα) ειδάλλως θα τους αφήσω καθώς είναι επιεικώς ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ και αντιεπαγγελματίες.

    Χρήστος Γεωργουσόπουλος
    Νέα Σμύρνη


  2. #2
    Εγγραφή
    20-05-2002
    Περιοχή
    Greece.gif
    Μηνύματα
    408
    Downloads
    44
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΣΟΛΟΓΓΙ
    Μήπως έγινε επίτηδες το "λαθος" ?

    Από ότι κατάλαβα είναι πολιτική τους να σε συνδέουν (και για VDSL) από το κέντρο και όχι από καμπίνα
    γιατι δεν τους στοιχίζει τίποτε . Εχουν έτοιμες τις πόρτες και απλά κάνουν enable το vdsl

    Αντίθετα με την καμπίνα πρέπει να πληρώσσουν τον ΟΤΕ....

  3. #3
    Εγγραφή
    04-10-2008
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Λαθος - ξελαθος εγω ταλαιπωρούμε και καλο ειναι να γνωρίζουν και οι υπόλοιποι που σκέφτομαι για πιθανό "upgrade" τι τους περιμένει....

  4. #4
    Εγγραφή
    10-05-2015
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    322
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    Το ίδιο κόστος είναι είτε από καμπίνα είτε από το κέντρο. Πάλι χρεώνεται το βρόχο και στις δύο περιπτώσεις. Λάθος αίτηση έγινε το οποίο θέλει χρόνο να γίνει ξανά από καμπίνα.
    Παράθεση Παράθεση Posted from Android app

  5. #5
    Εγγραφή
    17-04-2005
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    1.038
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    Vodafone - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    ZTE ZXHN H268Q
    Path Level
    Interleaved
    Ενεργοποιήθηκα από αρχές Οκτωβρίου σε VDSL 50 και εγώ στην Ν.Σμύρνη χωρίς να αντιμετωπίσω τέτοιο ζήτημα καθώς ήμουν 1300+ μέτρα από το κέντρο και μόνο μέσω καμπίνας μπορούσα να πάρω VDSL. Απορώ πως γίνεται να μπλέξουν αυτό το οποίο αναφέρεις. Έχεις δείξει πολύ περισσότερη υπομονή από ότι εγώ θα είχα, προχώρα σε μια καταγγελία μπας και ξυπνήσουν καθώς δεν δικαιολογείτε τέτοια καθυστέρηση.
    Σε κάθε περίπτωση να αξιώσεις τα αυτονόητα για το διάστημα που δεν σου παρείχαν ούτε την βασική τηλεφωνική υπηρεσία.
    ASUS ROG Crosshair VI Hero, AMD R7 3700X, CM MasterLiquid Pro 240, 32GB(4x8) G.Skill FlareX 3200. Dell/LSI 9260-8i, 2TB WD SN850,
    ASUS TUF RX 6800XT, EVGA Supernova 850 G2, CM Cosmos II, Sound Blaster Zx, DTT 3500 5.1, Dell G3223D + Samsung L27D850

    Earth & Beyond Emulator Project Now LIVE!

  6. #6
    Εγγραφή
    03-11-2016
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    160
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    UP:1061 k/ DN:11889 k
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - Σ.Σ. ΑΓΡΑ
    Router
    TG788v2
    SNR / Attn
    21.4(dB) / 4.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    OP, δε παίζει να έμεινες 20 μερες χωρίς υπηρεσίες, στάνταρ θα συνχρόνιζες απλά σε χαμηλότερη ταχύτητα (λογικά στην απόσταση που γράφεις 7-8mbpsq; )

  7. #7
    Εγγραφή
    04-10-2008
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    τα καταφέρανε μετά από 21 ημέρες και καμία 25ριά τηλέφωνα !
    ουαου !!!
    Η πλάκα είναι ότι μίλησα και το πρωί μαζί τους και τους (ξανα-)ρώτησα να με ενημερώσουνε για το πότε θα τακτοποιήσει το θέμα ο ΟΤΕ – ακόμα με περνούνε… μάλλον δεν πήρανε είδηση ότι τελικά συνδέθηκα. Το θετικό είναι ότι είμαι στα 49999 . Είμαι πολύ περίεργος να δω το λογαριασμό τι στιγμή που έχουν παραδεχτεί (@You lied) ότι για όλες αυτές τις ημέρες δεν είχα υπηρεσίες. Lol….

    @Cosmonaut εσύ για τις εσωτερικές σου τηλ. Συσκευές χρησιμοποιείς συγκεκριμένους splitter για vdsl ή τους παλιούς σου από adsl ?
    @You lied ναι βέβαια συγχρόνιζε στα 3mb και αποσυνδεότανε με αποτέλεσμα να μην έχω υπηρεσίες. 8-10 έπιανα όταν είχα adsl – τέλος πάντων.

  8. #8
    Εγγραφή
    10-05-2015
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    322
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    Χρειάζεσαι vdsl splitter τα adsl μπορεί να σου δημιουργήσουν πρόβλημα.. Αλλά θα πρέπει να κάνεις επιστροφή σήματος αν θες το τηλέφωνο σε άλλο χώρο, εκτός αν είναι στον ίδιο χώρο με το router οπότε απευθείας πάνω στο μοντεμ.

  9. #9
    Εγγραφή
    04-10-2008
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Καλησπέρα Κωνσταντίνε
    Διάβασα σε ενα ένθετο της Cyta και ειδα και εδω στο forum οτι καλο ειναι να αποφεύγεται ο splitter γιατι η επιστροφη του σήματος σε vdsl δημιουργεί προβλημα και σκεφτομουνα να πετάξω τις μπριζες... :-(
    Εσυ με τι συγχρονίζεις Χρησιμοποιώντας τον splitter?
    Ευχαριστω

  10. #10
    Εγγραφή
    10-05-2015
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    322
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    Αν δεν έχει κάποιο θέμα η εσωτερική σου δεν θα αντιμετωπίσεις πρόβλημα. Αν θες μπορείς να κάνεις επιστροφή σήματος με ελεύθερα ζευγάρια αν υπάρχουν μέσα στις πρίζες. Στην ουσία πρέπει να δώσεις τη γραμμή που έρχεται από εξω στο ρουτερ μόνο και από την έξοδο phone (πρασινη υποδοχη) μπορείς να δώσεις το τηλέφωνο στις πρίζες αν και εφόσον υποστηρίζεται από την εσωτερική καλωδίωση σου.
    Παράθεση Παράθεση Posted from Android app

  11. #11
    Εγγραφή
    04-10-2008
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Για ξεχωριστές καλωδιώσεις ειναι κατανοητό.

    Απλα απο τα λεγόμενα σου κατάλαβα οτι εχεις ενα ζεύγος καλωδίων και βρήκες λύση με splitter (ετσι το ειχα παλιότερα όταν ειχα adal) - σε κάποια σημεία του σπιτιού υπαρχει FTP (λόγο ανακαίνισης ) και σε αλλα μονο 1 ζεύγος

  12. #12
    Εγγραφή
    17-04-2005
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    1.038
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    Vodafone - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    ZTE ZXHN H268Q
    Path Level
    Interleaved
    Εγώ έχω μόνο μια ασύρματη συσκευή πάνω στο router οπότε δεν μπορώ να σε συμβουλέψω.
    ASUS ROG Crosshair VI Hero, AMD R7 3700X, CM MasterLiquid Pro 240, 32GB(4x8) G.Skill FlareX 3200. Dell/LSI 9260-8i, 2TB WD SN850,
    ASUS TUF RX 6800XT, EVGA Supernova 850 G2, CM Cosmos II, Sound Blaster Zx, DTT 3500 5.1, Dell G3223D + Samsung L27D850

    Earth & Beyond Emulator Project Now LIVE!

  13. #13
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.732
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostakislarisa Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χρειάζεσαι vdsl splitter τα adsl μπορεί να σου δημιουργήσουν πρόβλημα.. Αλλά θα πρέπει να κάνεις επιστροφή σήματος αν θες το τηλέφωνο σε άλλο χώρο, εκτός αν είναι στον ίδιο χώρο με το router οπότε απευθείας πάνω στο μοντεμ.
    Και ποια ειναι η διαφορα των vdsl splitter ακριβως?
    Ειναι η δεν ειναι ενα low pass φιλτρο που επιτρεπει τις συχνοτητες της τηλεφωνιας και κοβει ολα τα αλλα?
    Τι αλλαζει στο vdsl ως προς την αναλογικη τηλεφωνια που κυκλοφορει πανω στο ιδιο καλωδιο?

  14. #14
    Εγγραφή
    10-05-2015
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    322
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    Και όμως αλλάζει κόβει άλλες συχνότητες το vdsl αλλες το ADSL splitter. Όσες φορές έκανα επιστροφή σε vdsl γραμμη με ADSL splitter ειχα θεμα.
    Παράθεση Παράθεση Posted from Android app

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-11-16, 14:54
  2. Μηνύματα: 43
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-11-16, 21:43
  3. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-05-16, 21:25
  4. Μια εβδομάδα χωρίς τηλέφωνο
    Από balander στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-04-16, 20:36
  5. Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-03-16, 04:59

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας