Σελ. 2 από 7 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 99
  1. #16
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    ακομα γελαω με αυτα που διαβαζω....και τελικα κανεις δεν ξερει να απαντησει μονο οτι διαβαζετε λετε....
    ο ανθρωπος που ακομα δεν ξερουμε ποιος ειναι....λεει για 2 συγκεκριμενες εκδοσεις διανομες, αρα απλα αλλαζει διανομη ή εκδοση οποιος εχει αυτες!
    fedora ειναι η ποιο αχρηστη διανομη δεν την ξερω την κυρια....και ubuntu μια φορα ειχα βαλει στην αρχη πολυ παλια.
    οπως ειπα καποιοι πρεπει να βαλουν σοβαρες διανομες.
    Και σου είπα καλά κάνεις και γελάς, το ίδιο κάνανε και άλλοι

  2. #17
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.103
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και σου είπα καλά κάνεις και γελάς, το ίδιο κάνανε και άλλοι
    προφανως και δεν ξερεις να απαντησεις σε καμια ερωτηση απο οσες εθεσα τελικα....καληνυχτα!

  3. #18
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    προφανως και δεν ξερεις να απαντησεις σε καμια ερωτηση απο οσες εθεσα τελικα....καληνυχτα!
    Οχι φυσικά, αν θέλεις να σου στείλω λίγη μουσικουλα

  4. #19
    Εγγραφή
    18-10-2006
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    5.619
    Downloads
    50
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    20370/935
    ISP
    Conn-X 24Mbit
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΚΟΖΑΝΗ
    Router
    level-one FBR-1416A
    Ξεχνάτε και ακόμη ένα λόγο που το deskop linux είναι πιό ασφαλές. Πως είναι πολύ δύσκολο να τρέξει κάποιος εφαρμογή εκτός αυτών που είναι στα αποθετήρια λόγω fragmentation, διαφορετικών εξαρτήσεων και πολλών επιλογών παραμετροποίησης.

    Σε εμένα πχ. δε δουλεύουν τα παραδείγματα που έχει (stock 14.04 install) λόγω που τα αρχεία ήχου ανοίγουν με vlc ή smplayer και όχι μέσω του gstreamer framework. Για να τρέξει το exploit πρέπει (α) να είναι εγκατεστημένο ένα plugin το οποίο δεν συνίσταται λόγω του κακού κώδικα που είναι γραμμένος και (β) ο χρήστης να ανοίξει το κακόβουλο αρχείο μέσω της συγκεκριμένης εφαρμογής.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  στιγμιότυπο3.png 
Εμφανίσεις:  32 
Μέγεθος:  239,2 KB 
ID: 177830
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος giorgosts : 18-12-16 στις 00:26.

  5. #20
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.732
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Μπορεί το θέμα να προσφέρεται για "κόντρα" μεταξύ λειτουργικών (αυτό άλλωστε κάνει και το πηγαίο άρθρο) αλλά κακώς άρχισαν πάλι οι αφορισμοί εδώ μέσα...
    Προφανώς και το linux δεν είναι εντελώς ασφαλές, αλλά ακόμα και η υποστήριξή του με επιχειρήματα "σοβαρών" και "ασόβαρων" διανομών είναι προβληματική - ειδικά όταν οι δύο διανομές που αναφέρονται ως "άγνωστες" ή "ασόβαρες" καλύπτουν το 1/3 των συνολικών εγκαταστάσεων.

    Εάν διαβάσει κάποιος ψύχραιμα το άρθρο, θα δει ότι σε πραγματικές συνθήκες η πιθανότητα έκθεσης είναι σχετικά μικρή και δεν εξαρτάται τόσο από την διανομή καθεαυτή, αλλά από την επιλογή λογισμικού αναπαραγωγής πολυμέσων, το οποίο δεν είναι υποχρεωτικά προεγκατεστημένο.

    Καλό είναι να ενημερωνόμαστε για ευπάθειες, και ο καθένας μπορεί να βγάζει τα δικά του συμπεράσματα. Πάντως και η δική μου εμπειρία λέει ότι οι χρήστες linux εφαρμόζουν στατιστικά περισσότερες καλές πρακτικές σε θέματα ασφάλειας από τους αντίστοιχους των Windows, και τελικά ο πιο αδύναμος κρίκος είναι πάντα ο ίδιος ο χρήστης.

  6. #21
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορεί το θέμα να προσφέρεται για "κόντρα" μεταξύ λειτουργικών (αυτό άλλωστε κάνει και το πηγαίο άρθρο) αλλά κακώς άρχισαν πάλι οι αφορισμοί εδώ μέσα...
    Προφανώς και το linux δεν είναι εντελώς ασφαλές, αλλά ακόμα και η υποστήριξή του με επιχειρήματα "σοβαρών" και "ασόβαρων" διανομών είναι προβληματική - ειδικά όταν οι δύο διανομές που αναφέρονται ως "άγνωστες" ή "ασόβαρες" καλύπτουν το 1/3 των συνολικών εγκαταστάσεων.

    Εάν διαβάσει κάποιος ψύχραιμα το άρθρο, θα δει ότι σε πραγματικές συνθήκες η πιθανότητα έκθεσης είναι σχετικά μικρή και δεν εξαρτάται τόσο από την διανομή καθεαυτή, αλλά από την επιλογή λογισμικού αναπαραγωγής πολυμέσων, το οποίο δεν είναι υποχρεωτικά προεγκατεστημένο.

    Καλό είναι να ενημερωνόμαστε για ευπάθειες, και ο καθένας μπορεί να βγάζει τα δικά του συμπεράσματα. Πάντως και η δική μου εμπειρία λέει ότι οι χρήστες linux εφαρμόζουν στατιστικά περισσότερες καλές πρακτικές σε θέματα ασφάλειας από τους αντίστοιχους των Windows, και τελικά ο πιο αδύναμος κρίκος είναι πάντα ο ίδιος ο χρήστης.
    Και στα windows πχ το πρόβλημα δεν είναι αναγκαστικά στα windows, αλλά πχ στον ΙΕ ή στον flash player και στο ότι ο χρήστης μπαίνει με δικαιώματα admin.

    Πέρα απο το VS, εδώ μιλάμε για μια πρώτη παρουσίαση εκτέλεσης κώδικα στο Linux χωρίς να το επιλέξει ο χρήστης, κάτι το όποιο είναι ενα σοβαρό θέμα.

    Ακόμα και το ότι ο χρήστης δεν μπαίνει με δικαιώματα root δεν σημαίνει οτι δεν υπάρχει κώδικας ο όποιος μπορεί να τρέξει απο το gstreamer και να του δώσει αυτά τα δικαιώματα

  7. #22
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.184
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορεί το θέμα να προσφέρεται για "κόντρα" μεταξύ λειτουργικών (αυτό άλλωστε κάνει και το πηγαίο άρθρο) αλλά κακώς άρχισαν πάλι οι αφορισμοί εδώ μέσα...
    Προφανώς και το linux δεν είναι εντελώς ασφαλές, αλλά ακόμα και η υποστήριξή του με επιχειρήματα "σοβαρών" και "ασόβαρων" διανομών είναι προβληματική - ειδικά όταν οι δύο διανομές που αναφέρονται ως "άγνωστες" ή "ασόβαρες" καλύπτουν το 1/3 των συνολικών εγκαταστάσεων.

    Εάν διαβάσει κάποιος ψύχραιμα το άρθρο, θα δει ότι σε πραγματικές συνθήκες η πιθανότητα έκθεσης είναι σχετικά μικρή και δεν εξαρτάται τόσο από την διανομή καθεαυτή, αλλά από την επιλογή λογισμικού αναπαραγωγής πολυμέσων, το οποίο δεν είναι υποχρεωτικά προεγκατεστημένο.

    Καλό είναι να ενημερωνόμαστε για ευπάθειες, και ο καθένας μπορεί να βγάζει τα δικά του συμπεράσματα. Πάντως και η δική μου εμπειρία λέει ότι οι χρήστες linux εφαρμόζουν στατιστικά περισσότερες καλές πρακτικές σε θέματα ασφάλειας από τους αντίστοιχους των Windows, και τελικά ο πιο αδύναμος κρίκος είναι πάντα ο ίδιος ο χρήστης.
    Οι περισσότερες, αν όχι όλες, οι ευπάθειες αφορούν κινήσεις που πρέπει να κάνεις με συγκεκριμένα προγράμματα, με συγκεκριμένο τρόπο.
    Και άρα δεν επηρεάζουν άμεσα το σύνολο αλλά μέρος αυτού.

    Για να δούμε κάποια ευπάθεια που έχει αντίκτυπο σε όλους τους χρήστες θα πρέπει ή να περάσουν πολάααα χρόνια για να βγει στην δημοσιότητα ή απλά δεν θα βγει ποτέ.
    Για ευνόητους λόγους φυσικά που άλλοι τους δέχονται και άλλοι, που τους θεωρούν επιστημονική φαντασία, όχι.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  8. #23
    Εγγραφή
    12-02-2007
    Ηλικία
    71
    Μηνύματα
    1.506
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    ... Πάντως και η δική μου εμπειρία λέει ότι οι χρήστες linux εφαρμόζουν στατιστικά περισσότερες καλές πρακτικές σε θέματα ασφάλειας από τους αντίστοιχους των Windows, και τελικά ο πιο αδύναμος κρίκος είναι πάντα ο ίδιος ο χρήστης.....
    Οι χρήστες των Linux όμως είναι αρκετά κλικ περισσότερο ενημερωμένοι από τους χρήστες των Windows με ότι αυτό συνεπάγεται στη χρήση των Η/Υ.

  9. #24
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.184
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Manolis_karas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι χρήστες των Linux όμως είναι αρκετά κλικ περισσότερο ενημερωμένοι από τους χρήστες των Windows με ότι αυτό συνεπάγεται στη χρήση των Η/Υ.
    Μπες στο νήμα που μιλάμε για τα 10άρια να δεις πως τους φαίνεται το ότι παίρνουν μια ενημέρωση κάθε 1-μήνα.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  10. #25
    Εγγραφή
    10-10-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    4.245
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από turboirc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν το συγκρινεις με τα Windows, πολυ λιγοτερο.
    Ποσα θες να μας τρελανεις;

  11. #26
    Εγγραφή
    12-02-2007
    Ηλικία
    71
    Μηνύματα
    1.506
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπες στο νήμα που μιλάμε για τα 10άρια να δεις πως τους φαίνεται το ότι παίρνουν μια ενημέρωση κάθε 1-μήνα.
    Αυτοί που ασχολούνται προσωπικά με τα Windows, στην Ελλάδα< είναι πιθανόν το 1/100 έως 1/1000 των χρηστών. Οι υπόλοιποι απευθύνονται στους τεχνικούς όταν φθάσουν στο απροχώρητο (μπλε; οθόνη).

  12. #27
    Εγγραφή
    30-05-2009
    Μηνύματα
    19.486
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    kbps 1.020 / 21.348
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑ
    Router
    Thomson TG585 v8
    SNR / Attn
    6.5(dB) / 12.5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έπεσα κάτω από τα γέλια.
    Ελπίζω να μην χτύπησες. Έχει μια δόση αλήθειας το σχόλιο του turboirc.
    Μιλάμε για αναλογία 2/100 Linux/Windows και γι'αυτό φαίνεται μεγάλο το ποσιστό.

    Και γιατί προτιμούν να ασχολούνται με τυχόν exploits στα Windows οι Hackers παρά στο Linux.
    Μεγαλύτερη ζημιά θα κάνουν.

    Από την άλλη οι χρήστες των Windows είναι υποψιαζμένοι και παίρνουν τα κατάλληλα μέτρα.
    Στο Linux ακούγαμε ότι το σύστημα είναι ασφαλή δεν χρειάζεται antivirus.

    Άρα το Linux μπορεί να είναι πιο "τρύπιο" από τα Windows αλλά να μην έχει αποδειχθεί μέχρι σήμερα,
    επειδή απλά οι Hackers δεν ασχολούνται μαζί του.
    ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ

  13. #28
    Το avatar του μέλους turboirc
    turboirc Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από biggeo65 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ελπίζω να μην χτύπησες. Έχει μια δόση αλήθειας το σχόλιο του turboirc.
    Μιλάμε για αναλογία 2/100 Linux/Windows και γι'αυτό φαίνεται μεγάλο το ποσιστό.

    Και γιατί προτιμούν να ασχολούνται με τυχόν exploits στα Windows οι Hackers παρά στο Linux.
    Μεγαλύτερη ζημιά θα κάνουν.

    Από την άλλη οι χρήστες των Windows είναι υποψιαζμένοι και παίρνουν τα κατάλληλα μέτρα.
    Στο Linux ακούγαμε ότι το σύστημα είναι ασφαλή δεν χρειάζεται antivirus.

    Άρα το Linux μπορεί να είναι πιο "τρύπιο" από τα Windows αλλά να μην έχει αποδειχθεί μέχρι σήμερα,
    επειδή απλά οι Hackers δεν ασχολούνται μαζί του.
    Ακριβώς έτσι είναι, για να γίνει σοβαρή μελέτη ασφαλείας πρέπει να γίνεται αναλογικά με των αριθμό των χρηστών, την κατάρτιση τους κλπ και ουσιαστικά η όποια ασφάλεια νομίζουν κάποιοι ότι εχει το Linux είναι κυρίως βασισμένη στο security through obscurity. Είμαι ασφαλής διότι κανείς δεν ασχολείται μαζί μου.

    Στον τομέα server ο προγραμματισμός των command line προγραμμάτων είναι μακράν ευκολότερος και για αυτό το Linux εκεί είναι σταθερό.

    Στους τομείς που απαιτειται κάτι παραπάνω, όπως στον τομέα του επαγγελματικού ήχου που ασχολούμαι εγώ, το Linux είναι απλά ανύπαρκτο.

    Είναι πολύ λογικό τα Windows να έχουν πολύ περισσότερα θέματα ασφάλειας διότι έχουν και πολύ περισσότερους χρήστες. Μιλάμε για συντριβή της τάξης του 90-1, στην πραγματικότητα η διαφορά είναι μεγαλύτερη διότι πολλοί υπολογιστές με Windows δεν έχουν πρόσβαση στο διαδίκτυο.


    Παρόλα αυτά τσάμπα εκθέτεις τα επιχειρήματα σου. Οι χρήστες Linux είναι δύο κατηγοριών, αυτοί που ξέρουν πολύ καλά τι θέλουν από το σύστημα και το χρησιμοποιούν στον τομέα που είναι καλύτερο από τα Windows (αυτοί είναι η πλειοψηφία ευτυχώς) και σε αυτούς που επειδή κάποτε ανακάλυψαν ότι μπορούν να κάνουν compile ένα hello world ότι έγιναν θεοί του συστήματος, ότι οι γνώσεις τους είναι ανάλογες με αυτές του Donald Knuth, ότι όσοι ασχολούνται με Windows είναι άσχετοι και αποτυχημένοι και ότι το command line είναι ο σωτήρας του έθνους.

    Δεν έχει νόημα να επιχειρηματολογείς με αυτούς διότι είναι γεμάτοι μίσος για τα Windows. Άσε τους στη μιζέρια του 1%.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος turboirc : 18-12-16 στις 06:14.

  14. #29
    Εγγραφή
    27-07-2013
    Μηνύματα
    23
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    15574/1022
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΝΕΑΠΟΛΗ
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    8/13(dB) / 19/9(dB)
    Με τι παίζω.Hobby
    2 χρόνια τώρα τελευταία είχα εγκαταστήσει στον υπολογιστή μου windows 10,linux mint 17.2,ubuntu 16.04,debian 8.2,fedora 23,arclinux με εγκατάσταση Antergos(οι του arclinux την εγκατάσταση με Antergos δεν το θεωρούν arclinux), kali linux που το έχω στο laptop θέλει wifi με κάποιο είδους chipset και usb,πάρε ALFA και είσαι OK , freeBSD 10.3 αλλά τώρα θα πάω σε freeBSD 11 με zfs.Και το 10.3 δουλεύει zfs ακόμα και encrypt-άστο.
    Οτι δουλεύει σε Linux δουλεύει σε freebsd(unix),το αντίστροφο δεν ισχύει.
    Σε όλα με εγκατάσταση κάρτα ήχου,video,εκτυπωτή και scaner με ocr, καλά για δίκτυο δεν το συζητάμε είναι το πρώτο χωρίς αυτό δεν γίνεται τίποτα,λίγο ένα stick λίγο με δυσκόλεψε γιατί λόγο rev άλλαξαν το chipset κλπ.Το μόνο που δεν έχω καταφέρει είναι να εκτυπώσω σε ένα φτηνό HP.Σε postcript printer ίσως μπορούσα.Εδώ γίνεται τα χάλε-βράσε δεν ξερω το προηγούμενο τι σημαίνει.

    Απάντηση-Ασχετος:
    O chrome στο linux και unix freebsd λέγεται chromium και δεν τρέχει αν μπεις σαν root,πρέπει να του το επιβάλεις με δουλειά.
    Τον chromium τον κάνεις εγκατάσταση, εσύ σαν απλός χρήστης,δεν υπάρχει σε καμία διανομή και μετά αν τον εγκαταστήσεις σαν root δεν θα δουλεύει.
    Δουλεύουν όλα αν δουλεύεις terminal.
    Επίσης δεν θυμάμαι ποιον chromium έχω στο kali άμα θέλετε να πω. ΄Εχει πολλές εκδόσεις και κάποιες μάλιστα είναι τελείως open, άρα σε κάποια είναι δυνατόν να μπορείς να κάνεις αυτά,αλλά σαν απλός user.
    Ο firefox mozilla τρέχει και σαν root,τον έχουν κάποιες relases default.
    Εκτος αυτού στα συστήματα αυτά αφού τελειώσεις την εγκατάσταση μπαίνεις σαν απλός user.
    Και εγώ ο κεφάλας αφού κάθομαι ώρες ακούω μουσική κλπ.Δεν κάνει.
    Fedora απαγορεύει αρκετά πράγματα και κάνει συστάσεις, έχει τελείως διαφορετική δομή σε πολλά, είναι βλέπεις το πειραματικό της red hat,και το πληρώνεις. Το ubuntu είναι λίγο ποιο λάσκα,αλλά και αυτό βέβαια κάνει τις συστάσεις του.
    Μπορείς και στα Liux,Unix να βάλεις firewall.
    Firewall 1.η εταιρεία παροχής,2. router,3.Λειτουργικό ή Firewall και antivirus και μετά αρχίζουμε να ανοίγουμε πόρτες,ξανά πόρτες γιατί ούτε εμείς βλέπουμε και σαν κοινωνικά όντα θέλουμε να μας βλέπει και η παρέα μας.
    Εγώ σε όλα τα παραπάνω έβαλα το Desktop κανονικά με δικά τους partion όχι σε virtual box.
    Με τι παίζω.Hobby
    Αλλά αυτά τα λειτουργικά είναι για server και δεν θα εγκαταστήσεις μουσική κλπ.Αν θέλει κανείς να παίξει με server ας το πούμε σε ένα raspberry pi και πολλές εκδόσεις Linux μπορείς να βάλεις και βάζεις βέβαια και το kodi τον καλύτερο multimedia player,βέβαια μπορούμε να τον βάλουμε στον υπολογιστή μας.Μέχρι υπότιτλους κατεβάζει αυτόματα,....,netfilix παπάδες.
    Επίσης αυτά τα λειτουργικά έχουν πάρα πολλά bug και μαθαίνεις πολλά πράγματα και να μπορείς να καταλάβεις αν μπαίνει κάποιος-οχι πάντα δεν προλαβαίνεις,πρέπει να το ψάξεις.Επίσης είναι μερικής διάρκειας,μετά δεν υποστηρίζονται,αλλά θα βρεις άπειρα πράγματα και αυτές οι εκδόσεις που σταματούν.Στα Linux όλες οι εκδόσεις σχεδόν αλλάζουν μαζί και τα boot τους εκτός εκδόσεις rolle,τον τρόπο με τον οποίο κάνουν startup.Ο core είναι o ίδιος.
    Τώρα και εγώ τα μαθαίνω,σιγά σιγά.Τίποτα δεν ξέρω.Χάος.Ωραίο.
    Τελικά όλοι οι παραπάνω το είπαν.Δεν υπάρχει ασφαλές σύστημα όσες και δικλίδες να έχει,πάντα θα υπάρχει κάποιος που μπορεί να βρει τις τρύπες του.
    Αρκεί να ξέρει.Πολλές φορές πολλά ανοίγματα γίνονται τυχερά.Κάθε σύστημα έχει πιθανότητα να ανοιχτεί.Άλλα μεγάλες και άλλα μικρές.
    Τελικά το χρήμα μαζεύει πολύ κόσμο που προσπαθεί σπάσει την ασφάλεια μας.πχ windows
    Εγώ έχω σηκώσει 2 windows 10 σε δύο διαφορετικούς δίσκους και μάλιστα όταν ξεκινούν εμφανίζουν μενού σε ποιο δίσκο θα μπω.
    Το ένα είναι καθαρό,χωρίς πειράματα,πειράγματα,και με προγράμματα που έχω άδεια και όλα τα άλλα τα έχω ρίξει στα πειραματικά windows10.
    Τα Linux-Unix Desktop τα έχουν οι μπατίρηδες,για να μην πληρώνουν.
    Οι απατεώνες ,ποιο πολύ ενδιαφέρονται, για τους server.
    Κακώς γράφω τόσα πολλά,αλλά επειδή είμαι αρχάριος είπα να πω τα ενδιαφέροντα μου.
    Αμα ασχολείται κάποιος με αυτά ή με κάποιο από αυτά θα μπορεί να με βοηθήσει και να τα λέμε.
    Γιατί άμα ασχολείσαι με ένα από αυτά το ξέρεις ποιο καλά. Γιατί με τόσα πολλά μπερδεύομαι,αλλάζει η σύνταξη και δεν την θυμάμαι ακριβώς αλλά
    αμέσως το βρίσκω.Άλλο θέλει su άλλο sudo κλπ και το κυριότερο αν πρέπει να είσαι root ή απλός user γιατί αφήνεις τρύπες.
    Μα άμα ξεντύσεις την έκδοση μένει το λειτουργικό.Είδα κάποιον που έχει το εικονάκι του archlinux.
    Αυτό μια φορά το πέτυχα να το βάλω.Δύσκολο θέλει όλο terminal και πρέπει να τα έχει γράψει ή να τα βλέπεις από άλλο computer.
    Καλό είναι και το Antergos.
    Παράγγειλα ένα νέο wifi και θέλω να δω τι θα βάλω μπροστά σαν modem.Στην αρχή ας βάλω αυτό που θα μου δώσει ο provider.
    Θέλει διάβασμα και να πάρω την πείρα που έχουν πολλά μέλη του adsl.com γιατί θεωρητικά θα την πατήσω.
    Αλλιώς είναι αυτό που το έχει κάθε μέρα και το βλέπει.Και είναι δύσκολη η συνεργασία του modem ή router χωρίς wifi.
    Πολύ παλιά έπαιζα και με τα modem και τις εντολές τους.Τα έχω ξεχάσει,και τα πράγματα είναι ποιο σύνθετα.
    Επίσης με ενδιαφέρει Voip πολύ.Θεωρητικά υποψιάζομαι πως λειτουργεί όλο αυτό χωρίς να διαβάσω.
    ΄Ισως οι ελληνικές εταιρείες να μην ακολουθήσουν το standards IIEE.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος gtc : 18-12-16 στις 06:48. Αιτία: Θέλω να βάλω κόμματα. Αύριο.

  15. #30
    Εγγραφή
    11-02-2005
    Μηνύματα
    871
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    ↓55000/5500↑
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Fritz!Box7590
    Path Level
    Fastpath
    Ο πρωτος και τελευταιος κανόνας περι ασφαλείας υπολογιστων ειναι ο παρακατω: οτι και λειτουργικο να τρέξει ο ανεκπαίδευτος χρήστης όποια ασφαλεια και να εχει αυτο αυτος θα το καταστήσει επικίνδυνο...

    [Fa(u)nboy mode ON]
    Τωρα για το αν τα windows ειναι πιο ασφαλή απο διανομές Linux όπως το Αrch ή το GNU που εχεις έλεγχο μέχρι και στην τελευταια γραμμή κώδικα το αφήνω ασχολίαστο... αλλα και παλι εκει παιζει καιριο ρόλο ο χρηστης που σε καμια περίπτωση δεν μπορείς να τον πείς ανεκπαίδευτο...
    [Fa(u)nboy mode OFF]

Σελ. 2 από 7 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. OpenDNS και Ubuntu
    Από nikoslykos στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-10-16, 17:30
  2. Μηνύματα: 63
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-06-16, 12:34
  3. Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-04-16, 21:03
  4. Linux, Windows και Gaming
    Από GrandGamer στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 27
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-01-16, 20:44
  5. Μηνύματα: 27
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-12-15, 17:58

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας