Σελ. 10 από 29 ΠρώτηΠρώτη ... 5891011121520 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 136-150 από 423
  1. #136
    Εγγραφή
    22-06-2018
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    449
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/100Mbps
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Fritzbox 5530AX
    Μου χτύπησαν το κουδούνι σήμερα το απογευματάκι 3 παιδιά της wind! Και μου λένε για Ίντερνετ και οπτικές ίνες! Ότι υποστηρίζουμε fiber to the home και βλακείες! Τελικά πήρα τηλεφωνο στην wind και μου είπαν αλλά πράγματα δηλ από ότι κατάλαβα δίνουν VDSL 2 και τα ονόμαζαν οπτικές ίνες στο σπίτι! Προσοχή! Κυκλοφορούν πολλα λαμόγια εκεί έξω! Και ήταν ένας νεαρός και 2 κοπέλες τις wind!

  2. #137
    Εγγραφή
    13-09-2006
    Περιοχή
    ΠΛΑΚΑ ΚΕΡΑΤΕΑΣ
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    1.919
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    50/30
    ISP
    Cosmote 4G+
    Router
    Mikrotik LHG LTE18 kit
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnmegarythmos Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν θα τα ξεκινησουνε απο τις νεες καμπινες vdsl ; .
    Οπτική ίνα από καμπίνα VDSL 2 απο το 2025 και βλέπουμε.. Τουλαχιστον μεχρι το 2022 δεν υπαρχει πλανο στο λεω 100% μιας και εχθες ημουν σε σπιτι φιλου και γνωρισα απο κοντα μεγαλο στελεχο του ΟΤΕ. του ειπα για τα προβληματα σε δασκαλειο ,κακια θαλασσα και πλακα κερατεας και μου τα εξηγησε αναλυτικοτα, Οποτε την υγεια μας να εχουμε και βλεπουμε στο Μελλον.

  3. #138
    Εγγραφή
    22-06-2018
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    449
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/100Mbps
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Fritzbox 5530AX
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 2048dsl Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οπτική ίνα από καμπίνα VDSL 2 απο το 2025 και βλέπουμε.. Τουλαχιστον μεχρι το 2022 δεν υπαρχει πλανο στο λεω 100% μιας και εχθες ημουν σε σπιτι φιλου και γνωρισα απο κοντα μεγαλο στελεχο του ΟΤΕ. του ειπα για τα προβληματα σε δασκαλειο ,κακια θαλασσα και πλακα κερατεας και μου τα εξηγησε αναλυτικοτα, Οποτε την υγεια μας να εχουμε και βλεπουμε στο Μελλον.
    Η κακια θάλασσα έχει 200ρα! Τα καλύβια το Λαγονησι θα έχουν FTTH μέχρι τον Φεβρουάριο! Και εμείς θα μείνουμε με το χαλασμένο VDSL και ADSL! Δεν ξέρω τι παίζει με τον ΠΟΤΕ δεν έχω καταλάβει!

  4. #139
    Εγγραφή
    14-12-2004
    Μηνύματα
    293
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    50 Mbps προσεχως
    ISP
    Wind
    DSLAM
    HOL - ΚΙΛΚΙΣ
    Router
    Pirelli
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Alexgtigti Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η κακια θάλασσα έχει 200ρα! Τα καλύβια το Λαγονησι θα έχουν FTTH μέχρι τον Φεβρουάριο! Και εμείς θα μείνουμε με το χαλασμένο VDSL και ADSL! Δεν ξέρω τι παίζει με τον ΠΟΤΕ δεν έχω καταλάβει!
    Αυτοί ξέρουν....μην ανησυχείς....

  5. #140
    Εγγραφή
    16-11-2014
    Περιοχή
    κερατεα
    Μηνύματα
    1.007
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    +booster 50.7down/Up 5.35
    ISP
    COSMOTE Home SpeedBooster
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΣΚΑΛΕΙΟ
    Router
    HUAWEI DN9245X6-10
    SNR / Attn
    8(dB) / 37,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Alexgtigti Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η κακια θάλασσα έχει 200ρα! Τα καλύβια το Λαγονησι θα έχουν FTTH μέχρι τον Φεβρουάριο! Και εμείς θα μείνουμε με το χαλασμένο VDSL και ADSL! Δεν ξέρω τι παίζει με τον ΠΟΤΕ δεν έχω καταλάβει!


    τοσο χαλια !! για εμας στο Δασκαλειο που εχουμε μεινει μονο με adsl! δεν πειραζει τι να πω.
    Σκεφτομαι για το booster αλλα δεν το βλεπω . να το βαζω διοτι ειναι πολλα τα 9,90 ευρω επιπλεον τον μηνα.
    Εγω στο Δασκαλειο οταν ξεκινησαν οι πρωτες βροχες μεσα στο Νοεμβριο φετος , δεν ειχα ιντερνετ επεφτε στα 200kbs και αλλοτε στα 160kbs και αυτο γινοτανε συνεχως οταν εβρεχε και εγω συνεχεια καλουσα το 13788 δωρεαν απο το κινητο μου και δηλωνα βλαβη.
    Μετα απο την 4η εβδομαδα μου κλειδωσανε το προφιλ στα 8. και σταθεροποιηθηκε το προβλημα. Χωρια οτι τα επαιξε το ρουτερ και αναβε μονο το power και το wifi , ευτυχως που ειχα το δικο μου ρουτερ το παλιο και καταφερα να μπω στο ιντερνετ! μεχρι να μου στειλουνε το καινουργιο.
    Τους ειχα ξανα καλεσει επανελλημενως και τους λεω κατι γινεται με το καλωδιο διοτι μονο οταν βρεχει κοβεται το ιντερνετ και κανει αποσυνδεσεις και αυτην την εβδομαδα την Δευτερα ηρθανε το πρωι και ακουω να τρυπανε τον τοιχο , βγαινω εξω και μου λεει ο πατερας μου ειναι απο τον οτε αλλαζουνε το καλωδιο και αλλαξανε το κουτι στον τοιχο απο ενα μεταλλικο που εγραφε οτε και ειχε 4 βιδες βαλανε ενα πλαστικο μεγαλο κουτι ( μαλλον ειναι πιο στεγανο αυτο! ) .
    Και κοιταω την κολωνα που εχει το κουτι και τρεβανε ενα μαυρο καλωδιο απο την μια κωλονα που ερχεται υπογειως το καλωδιο στην ξυλινη κολωνα, και το πανε στην απεναντι κολωνα που στηριζανε παλαιοτερα μονο τα καλωδια και τρυπανε και εκει και βαζουνε ενα καινουργιο πλαστικο κουτι και συνδεουνε εκει το μαυρο καλωδιο και βαζουνε και το καινουργιο καλωδιο οτε που συνδεουνε στο νεο κουτι στο σπιτι μου .
    χονδρικα να εφαγαν 30 λεπτα δεν υπηρχε! πολυ γρηγοροι!. Αλλα δεν χτυπησαν να μαθουνε εαν δουλευει το τηλεφωνο και το ιντερνετ το εφτιαξαν και εφυγαν , πρεπει να επηρεαστηκαν και διπλανα σπιτια παντως ολης της γραμμης στην ευθεια.
    Απο τοτε πρακτικα σε εμενα δεν αλλαξε κατι παλι το χαμηλο προφιλ το 8 επιανα, τους εκανα παραπονα στο 13888 οτι το upload ειναι 725 και μου λεει ειναι φυσιλογικο λογω οτι σου εχουνε κλειδωσει το προφιλ στο 8. Και τους ειπα να κλειδωσουνε την γραμμη στα 12 ή 13 που ητανε παλια και κλειδωνε συνηθως στα 10031 αν και αλλες φορες ειχε παει και παραπανω.
    Μου ειπανε οτι μπορει να μην υποστηριζεται απο τον χαλκο για αυτο να χαμηλωνουνε τον συνχρονισμο!,αυτο μου λεει συμβαινει , τελος παντων το ζητησα και περιμενω.
    Συγνωμη για το μακροσκελες κειμενο , αλλα σας εχει τυχει αυτο εσας; και να σας λενε οτι φταιει ο χαλκος; . και να συνχρονιζεται παλαιοτερα παραπανω και τωρα χαμηλοτερα; .

  6. #141
    Εγγραφή
    22-06-2018
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    449
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/100Mbps
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Fritzbox 5530AX
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnmegarythmos Εμφάνιση μηνυμάτων
    τοσο χαλια !! για εμας στο Δασκαλειο που εχουμε μεινει μονο με adsl! δεν πειραζει τι να πω.
    Σκεφτομαι για το booster αλλα δεν το βλεπω . να το βαζω διοτι ειναι πολλα τα 9,90 ευρω επιπλεον τον μηνα.
    Εγω στο Δασκαλειο οταν ξεκινησαν οι πρωτες βροχες μεσα στο Νοεμβριο φετος , δεν ειχα ιντερνετ επεφτε στα 200kbs και αλλοτε στα 160kbs και αυτο γινοτανε συνεχως οταν εβρεχε και εγω συνεχεια καλουσα το 13788 δωρεαν απο το κινητο μου και δηλωνα βλαβη.
    Μετα απο την 4η εβδομαδα μου κλειδωσανε το προφιλ στα 8. και σταθεροποιηθηκε το προβλημα. Χωρια οτι τα επαιξε το ρουτερ και αναβε μονο το power και το wifi , ευτυχως που ειχα το δικο μου ρουτερ το παλιο και καταφερα να μπω στο ιντερνετ! μεχρι να μου στειλουνε το καινουργιο.
    Τους ειχα ξανα καλεσει επανελλημενως και τους λεω κατι γινεται με το καλωδιο διοτι μονο οταν βρεχει κοβεται το ιντερνετ και κανει αποσυνδεσεις και αυτην την εβδομαδα την Δευτερα ηρθανε το πρωι και ακουω να τρυπανε τον τοιχο , βγαινω εξω και μου λεει ο πατερας μου ειναι απο τον οτε αλλαζουνε το καλωδιο και αλλαξανε το κουτι στον τοιχο απο ενα μεταλλικο που εγραφε οτε και ειχε 4 βιδες βαλανε ενα πλαστικο μεγαλο κουτι ( μαλλον ειναι πιο στεγανο αυτο! ) .
    Και κοιταω την κολωνα που εχει το κουτι και τρεβανε ενα μαυρο καλωδιο απο την μια κωλονα που ερχεται υπογειως το καλωδιο στην ξυλινη κολωνα, και το πανε στην απεναντι κολωνα που στηριζανε παλαιοτερα μονο τα καλωδια και τρυπανε και εκει και βαζουνε ενα καινουργιο πλαστικο κουτι και συνδεουνε εκει το μαυρο καλωδιο και βαζουνε και το καινουργιο καλωδιο οτε που συνδεουνε στο νεο κουτι στο σπιτι μου .
    χονδρικα να εφαγαν 30 λεπτα δεν υπηρχε! πολυ γρηγοροι!. Αλλα δεν χτυπησαν να μαθουνε εαν δουλευει το τηλεφωνο και το ιντερνετ το εφτιαξαν και εφυγαν , πρεπει να επηρεαστηκαν και διπλανα σπιτια παντως ολης της γραμμης στην ευθεια.
    Απο τοτε πρακτικα σε εμενα δεν αλλαξε κατι παλι το χαμηλο προφιλ το 8 επιανα, τους εκανα παραπονα στο 13888 οτι το upload ειναι 725 και μου λεει ειναι φυσιλογικο λογω οτι σου εχουνε κλειδωσει το προφιλ στο 8. Και τους ειπα να κλειδωσουνε την γραμμη στα 12 ή 13 που ητανε παλια και κλειδωνε συνηθως στα 10031 αν και αλλες φορες ειχε παει και παραπανω.
    Μου ειπανε οτι μπορει να μην υποστηριζεται απο τον χαλκο για αυτο να χαμηλωνουνε τον συνχρονισμο!,αυτο μου λεει συμβαινει , τελος παντων το ζητησα και περιμενω.
    Συγνωμη για το μακροσκελες κειμενο , αλλα σας εχει τυχει αυτο εσας; και να σας λενε οτι φταιει ο χαλκος; . και να συνχρονιζεται παλαιοτερα παραπανω και τωρα χαμηλοτερα; .
    Εγώ που έχω 90 μέτρα καλώδιο απόσταση από την καμπίνα! Όταν βρέχει έχω απώλεια στα 20mbps από τα 99 πέφτει στα 80! Και μένει εκεί για κανα μήνα! Το υπόγειο καλώδιο που είναι 25 μέτρα έχει 7 μούφες και άντε γεια! Δεν το αλλάζουν με τίποτα! Ούτε το σούπερ βεκτορινγκ βάζουν! Τα τρώει το αλάτι στην κακιαθαλασσα!

  7. #142
    Εγγραφή
    13-09-2006
    Περιοχή
    ΠΛΑΚΑ ΚΕΡΑΤΕΑΣ
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    1.919
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    50/30
    ISP
    Cosmote 4G+
    Router
    Mikrotik LHG LTE18 kit
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Alexgtigti Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ που έχω 90 μέτρα καλώδιο απόσταση από την καμπίνα! Όταν βρέχει έχω απώλεια στα 20mbps από τα 99 πέφτει στα 80! Και μένει εκεί για κανα μήνα! Το υπόγειο καλώδιο που είναι 25 μέτρα έχει 7 μούφες και άντε γεια! Δεν το αλλάζουν με τίποτα! Ούτε το σούπερ βεκτορινγκ βάζουν! Τα τρώει το αλάτι στην κακιαθαλασσα!
    Υπομονή μέχρι το 2025 που θα πάρουμε όλοι οπτική ίνα στο σπίτι κατευθείαν από το καφάο

  8. #143
    Εγγραφή
    16-11-2014
    Περιοχή
    κερατεα
    Μηνύματα
    1.007
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    +booster 50.7down/Up 5.35
    ISP
    COSMOTE Home SpeedBooster
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΣΚΑΛΕΙΟ
    Router
    HUAWEI DN9245X6-10
    SNR / Attn
    8(dB) / 37,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Alexgtigti Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ που έχω 90 μέτρα καλώδιο απόσταση από την καμπίνα! Όταν βρέχει έχω απώλεια στα 20mbps από τα 99 πέφτει στα 80! Και μένει εκεί για κανα μήνα! Το υπόγειο καλώδιο που είναι 25 μέτρα έχει 7 μούφες και άντε γεια! Δεν το αλλάζουν με τίποτα! Ούτε το σούπερ βεκτορινγκ βάζουν! Τα τρώει το αλάτι στην κακιαθαλασσα!


    ευχαριστω παρα πολυ για την απαντηση σιγουρα το αλατι απο την θαλλασσα και η υγρασια παιζουνε ρολο, αλλα γιατι μονο φετος αυτα προβληματα με το adsl ; . αλλα το να συνχρονιζεις στα 80 και να εχεις ιντερνετ και αλλο να μην εχεις καθολου οπως εγω σημερα ! τους κεραυνους και την πολυ δυνατη βροχη!
    σημερα που εριξε παρα πολυ βροχη και πολυ δυνατη βροχη και κεραυνους παλι το ιντερνετ κοπηκε εντελως. ξανα δηλωσα βλαβη.
    το attenuation πηγε : 50,5 στο down, μετα τα βιας κατορθωνε να συνχρονισει αλλα δεν αναβε το online , αντιστοιχα με χαμηλη ταχυτα 500kbs ποτε δεν αναβε το online ! αντιστοιχα βαζωντας ενα παλιο ρουτερ μπορουσα να μπω κανονικα στο ιντερνετ! τραγικο το speedport entry 2i, δεν ειναι η πρωτη φορα που με το δικο μου ρουτερ το παλιο μπορω να μπω στο ιντερνετ ενω με του οτε οχι!
    τελος παντων 11:30 πριν 5 λεπτα και βλεπω να συνχρονιζει το ρουτερ και να επανερχεται το τηλεφωνο! και συνχρονιζει στα 7,1 και κοιταω το attenuation και ητανε 34,5 . πως απο την μια στιγμη στην αλλη μεταβαλλεται αυτο το attenuation ; . με την βροχη και τα μπουμπουνητα; . αλλα οχι παντα πχ το πρωι που εβρεχε δεν ειχα αποσυνχρονισμους και δουλευε κανονικα το ιντερνετ!
    τι μπορει να φταει; σκεφτομαι μηπως φταει η καλωδιωση μεσα στο σπιτι απο το εξωτερικο κουτι του οτε ως και μεσα στο σπιτι αφου τα αλλαξαν τα καλωδια; ή οχι τι λετε; .

  9. #144
    Εγγραφή
    10-06-2006
    Περιοχή
    Eastattica
    Μηνύματα
    473
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote, AWMN
    Router
    RB5009UG+S+IN
    Path Level
    Interleaved
    Με την 1η ευκαιρία άλλαξε την εσωτερική σου καλωδίωση, για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

  10. #145
    Εγγραφή
    22-06-2018
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    449
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/100Mbps
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Fritzbox 5530AX
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnmegarythmos Εμφάνιση μηνυμάτων
    ευχαριστω παρα πολυ για την απαντηση σιγουρα το αλατι απο την θαλλασσα και η υγρασια παιζουνε ρολο, αλλα γιατι μονο φετος αυτα προβληματα με το adsl ; . αλλα το να συνχρονιζεις στα 80 και να εχεις ιντερνετ και αλλο να μην εχεις καθολου οπως εγω σημερα ! τους κεραυνους και την πολυ δυνατη βροχη!
    σημερα που εριξε παρα πολυ βροχη και πολυ δυνατη βροχη και κεραυνους παλι το ιντερνετ κοπηκε εντελως. ξανα δηλωσα βλαβη.
    το attenuation πηγε : 50,5 στο down, μετα τα βιας κατορθωνε να συνχρονισει αλλα δεν αναβε το online , αντιστοιχα με χαμηλη ταχυτα 500kbs ποτε δεν αναβε το online ! αντιστοιχα βαζωντας ενα παλιο ρουτερ μπορουσα να μπω κανονικα στο ιντερνετ! τραγικο το speedport entry 2i, δεν ειναι η πρωτη φορα που με το δικο μου ρουτερ το παλιο μπορω να μπω στο ιντερνετ ενω με του οτε οχι!
    τελος παντων 11:30 πριν 5 λεπτα και βλεπω να συνχρονιζει το ρουτερ και να επανερχεται το τηλεφωνο! και συνχρονιζει στα 7,1 και κοιταω το attenuation και ητανε 34,5 . πως απο την μια στιγμη στην αλλη μεταβαλλεται αυτο το attenuation ; . με την βροχη και τα μπουμπουνητα; . αλλα οχι παντα πχ το πρωι που εβρεχε δεν ειχα αποσυνχρονισμους και δουλευε κανονικα το ιντερνετ!
    τι μπορει να φταει; σκεφτομαι μηπως φταει η καλωδιωση μεσα στο σπιτι απο το εξωτερικο κουτι του οτε ως και μεσα στο σπιτι αφου τα αλλαξαν τα καλωδια; ή οχι τι λετε; .
    Στην περίπτωση την δικιά μου τα καλώδια του σπιτιού είναι τέλεια! Το εναέριο καλώδιο αλλάχτηκε 60 μέτρα και μπήκε το καλό το χοντρό το μαυρο καλώδιο! Τα μποξακια είναι καινούργια! Πέρα από το υπόγειο καλώδιο! Έχω παρατηρήσει μια μούφα κάτω από το μποξακι της ξύλινης κολώνας του ΟΤΕ που ανέβαινε το υπόγειο καλώδιο ! Εγώ αυτό πιστεύω ότι φταίει η μούφα γιατί βρέχεται και πέφτει ο συγχρονισμός!

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Alexgtigti Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην περίπτωση την δικιά μου τα καλώδια του σπιτιού είναι τέλεια! Το εναέριο καλώδιο αλλάχτηκε 60 μέτρα και μπήκε το καλό το χοντρό το μαυρο καλώδιο! Τα μποξακια είναι καινούργια! Πέρα από το υπόγειο καλώδιο! Έχω παρατηρήσει μια μούφα κάτω από το μποξακι της ξύλινης κολώνας του ΟΤΕ που ανέβαινε το υπόγειο καλώδιο ! Εγώ αυτό πιστεύω ότι φταίει η μούφα γιατί βρέχεται και πέφτει ο συγχρονισμός!
    Η μούφα κάτω από το μποξακι του ΠΟΤΕ
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails 277C52A9-A253-4CBB-A8E8-ADEE1C1EF8C7.jpeg  


  11. #146
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.430
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Χαχα.. πρώτη φορά βλέπω μούφα στον αέρα!
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

  12. #147
    Εγγραφή
    16-11-2014
    Περιοχή
    κερατεα
    Μηνύματα
    1.007
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    +booster 50.7down/Up 5.35
    ISP
    COSMOTE Home SpeedBooster
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΣΚΑΛΕΙΟ
    Router
    HUAWEI DN9245X6-10
    SNR / Attn
    8(dB) / 37,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RpMz Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με την 1η ευκαιρία άλλαξε την εσωτερική σου καλωδίωση, για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.
    εμενα το καλωδιο του οτε μεχρι να μπει μεσα στο σπιτι κανει κυκλο του σπιτιου τι καλωδιο να παρω για το box μεχρι τον χωρο μου; . επισης σκεφτομαι επειδη παλια ειχαμε και δευτερη γραμμη και ειχε προστεθει και νεο καλωδιο οτε απο τοτε να τους ζητησω να μου συνδεσουνε αυτο το καλωδιο που υπαρχει ηδη αλλα εγω να κανω αλλαγη απο την μια γραμμη στην αλλη στην κεντρικη μπριζα πιο ευκολα πιστευω οτι ειναι αυτο. χωρις να βαλω νεο καλωδιο ! αλλιως τι καλωδιο να παρω; .

  13. #148
    Εγγραφή
    10-06-2006
    Περιοχή
    Eastattica
    Μηνύματα
    473
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote, AWMN
    Router
    RB5009UG+S+IN
    Path Level
    Interleaved
    Όπως έχει αναφερθεί μέσα στο forum, το ιδανικό καλώδιο που θα χρησιμοποιήσεις έιναι το παρακάτω:

    https://www.kafkas.gr/proionta/ilekt...4&skuId=158382

    Κοίτα να πάρεις με 3-4 ζευγάρια, για να έχεις εφεδρικά.

  14. #149
    Εγγραφή
    16-11-2014
    Περιοχή
    κερατεα
    Μηνύματα
    1.007
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    +booster 50.7down/Up 5.35
    ISP
    COSMOTE Home SpeedBooster
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΣΚΑΛΕΙΟ
    Router
    HUAWEI DN9245X6-10
    SNR / Attn
    8(dB) / 37,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RpMz Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όπως έχει αναφερθεί μέσα στο forum, το ιδανικό καλώδιο που θα χρησιμοποιήσεις έιναι το παρακάτω:

    https://www.kafkas.gr/proionta/ilekt...4&skuId=158382

    Κοίτα να πάρεις με 3-4 ζευγάρια, για να έχεις εφεδρικά.
    ειναι το μαυρο καλωδιο που βαζει ο οτε στις κολωνες; που το πηγαινει απο κουτι σε κουτι; σαν ειναι το κεντρικο καλωδιο που μετα διακλαδιζει μεσα στο κουτι; και μετα βαζει το απλο γκρι καλωδιο; .

    ενω μου αλλαξαν το καλωδιο εξωτερικα και μου εβαλαν νεο κουτι παλι εχω θεματα με το ιντερνετ και το τηλεφωνο!
    με τις βροχες και τα μπουμπουνητα!. Αλλα το κουλο ειναι οτι βαζω το παλιο ρουτερ και εχω ιντερνετ και μπαινει και με του οτε τιποτα δεν συνχρονιζει το δευτερο λαμπακι δεν σταθεροποιειται .Απο εχτες δεν εχω ιντερνετ και τηλεφωνο με το speedport entry 2i.
    εβαλα τωρα το δικο μου παλιο ρουτερ το οποιο συνχρονιζει αμεσως! και μου πιανει 1,5mbs .
    Γιατι να μην μπορουσε και το speedport entry 2i να ητανε πιο ευκολο να συνχρονισει και να ειχα και τηλεφωνο; .
    επισης εγω εχω κλειδωσει το προφιλ adsl mode στο G.DMT . πως μπορω να κανω και το ιδιο στο speedport entry 2i ; .

    επισης πως μπορω να ρυθμισω το speedport entry 2i πισω απο το tiplink δικο μου παλαιο ρουτερ; .
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος johnmegarythmos : 12-12-19 στις 14:52.

  15. #150
    Εγγραφή
    13-09-2006
    Περιοχή
    ΠΛΑΚΑ ΚΕΡΑΤΕΑΣ
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    1.919
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    50/30
    ISP
    Cosmote 4G+
    Router
    Mikrotik LHG LTE18 kit
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnmegarythmos Εμφάνιση μηνυμάτων
    ειναι το μαυρο καλωδιο που βαζει ο οτε στις κολωνες; που το πηγαινει απο κουτι σε κουτι; σαν ειναι το κεντρικο καλωδιο που μετα διακλαδιζει μεσα στο κουτι; και μετα βαζει το απλο γκρι καλωδιο; .

    ενω μου αλλαξαν το καλωδιο εξωτερικα και μου εβαλαν νεο κουτι παλι εχω θεματα με το ιντερνετ και το τηλεφωνο!
    με τις βροχες και τα μπουμπουνητα!. Αλλα το κουλο ειναι οτι βαζω το παλιο ρουτερ και εχω ιντερνετ και μπαινει και με του οτε τιποτα δεν συνχρονιζει το δευτερο λαμπακι δεν σταθεροποιειται .Απο εχτες δεν εχω ιντερνετ και τηλεφωνο με το speedport entry 2i.
    εβαλα τωρα το δικο μου παλιο ρουτερ το οποιο συνχρονιζει αμεσως! και μου πιανει 1,5mbs .
    Γιατι να μην μπορουσε και το speedport entry 2i να ητανε πιο ευκολο να συνχρονισει και να ειχα και τηλεφωνο; .
    επισης εγω εχω κλειδωσει το προφιλ adsl mode στο G.DMT . πως μπορω να κανω και το ιδιο στο speedport entry 2i ; .

    επισης πως μπορω να ρυθμισω το speedport entry 2i πισω απο το tiplink δικο μου παλαιο ρουτερ; .

    Να φωναξεις ηλεκτρολογο διοτι εχεις σθγουρα βραχυκυκλωμα μεσα στο σπιτι... SNR 35 που βλεπω στο προφιλ σου πρεπει να εισαι απο την καμπινα κανενα 1200 μετρα. Δεν δικαιολογειτε η ταχυτητα που εχεις και τα κουλα που σου κανει με τις βροχες. φωναξε ηλεκτρολογο

Σελ. 10 από 29 ΠρώτηΠρώτη ... 5891011121520 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. VDSL στην Λήμνο!
    Από ΝΤΑΦΥΣ στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-11-19, 10:04
  2. VDSL στην Τρίπολη
    Από stickas στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-08-17, 17:53
  3. VDSL στην περιοχή των Άνω Λιοσίων
    Από GreekPontioc στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-03-17, 10:45
  4. ISDN με VDSL στην Cosmote και βροχή... :)
    Από dipa57 στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-03-16, 23:04
  5. VDSL στην Άνοιξη Αττικής
    Από zDSL στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 112
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-03-16, 09:34

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας