Σελ. 12 από 29 ΠρώτηΠρώτη ... 2710111213141722 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 166-180 από 423
  1. #166
    Εγγραφή
    10-06-2006
    Περιοχή
    Eastattica
    Μηνύματα
    475
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote, AWMN
    Router
    RB5009UG+S+IN
    Path Level
    Interleaved
    Η μορφολογία της Νότιο Ανατολικής Αττικής είναι περίεργη και γενικά με τα βουνά και τα ακάλυπτα σημεία και δεν μπορείς με έναν κόμβο να καλύψεις τόσες περιοχές.

    Σκέψου ότι θα πρέπει να υπάρχει οπτική επαφή ανάμεσα στον client/node. Επίσης με κάποιο τρόπο θα πρέπει να φέρει και το "Internet" σε αυτούς τους κόμβους.

    Μακάρι να προχωρήσει η εταιρία, μιας και θα λύσει αρκετά προβλήματα στους κατοίκους με το Internet.

    Ελπίζω να μην γεμίσει το φάσμα και κάποια AWMN links πάνε περίπατο.

  2. #167
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.976
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 2048dsl Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λογικά από τι στιγμή που έχω δηλώσει και εγω ενδιαφέρον από πέρυσι (ΑΝΩ ΠΛΑΚΑ ΚΕΡΑΤΕΑΣ) μάλλον από εμένα θα περάσουν διότι είμαι βουνό υψόμετρο 280μ πάνω από το λαυριο και θα τους είναι ποιο εύκολο διότι με μια κεραία από εμένα θα μπορούν να δώσουν και Ανάβυσσο , ΚΕΡΑΤΕΑ και στη συνέχεια καλύβια ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟ. Με το καλό να έρθουν πρώτα και εγώ θα πάω για 100/10. Το μόνο κακό με τη φορητότητα που θα κάνω είναι ότι το Fritz μου θα πάει άχρηστο δεν ξέρω εάν θα μπορεί να παίξει με τον δικό τους εξοπλισμό
    Χρήση ίσως ως wifi router/switch το φρίτζ; Η το voip του; Υπάρχουν διάφορα σενάρια..αλλά όπως λες μάλλον θα πάει στην άκρη..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  3. #168
    Εγγραφή
    13-09-2006
    Περιοχή
    ΠΛΑΚΑ ΚΕΡΑΤΕΑΣ
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    1.938
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    50/30
    ISP
    Cosmote 4G+
    Router
    Mikrotik LHG LTE18 kit
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χρήση ίσως ως wifi router/switch το φρίτζ; Η το voip του; Υπάρχουν διάφορα σενάρια..αλλά όπως λες μάλλον θα πάει στην άκρη..
    Όπως λες θα πει στην άκρη μαζί με το C6 το τηλέφωνο

  4. #169
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Γιατί να πάει στην άκρη; Τα Fritz μπορούν να παίξουν ως:
    α. DSL Router.. Προφανώς δεν παίζει σε άλλη σύνδεση.
    β. WiFi Router. Μπορεί, αν το επιτρέπει η εταιρεία, να παίξει στην θέση της συσκευής που δίνει (ή πίσω από αυτήν).
    γ. IP Client. Σε περίπτωση που δεν γίνεται το (β), το βάζεις πίσω από την συσκευή της εταιρείας και δουλεύει κανονικά.

    Σε κάθε περίπτωση από τις παραπάνω, δουλεύει κανονικά το VoIP και το C6 τηλέφωνο που αναφέρεις.

  5. #170
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.976
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί να πάει στην άκρη; Τα Fritz μπορούν να παίξουν ως:
    α. DSL Router.. Προφανώς δεν παίζει σε άλλη σύνδεση.
    β. WiFi Router. Μπορεί, αν το επιτρέπει η εταιρεία, να παίξει στην θέση της συσκευής που δίνει (ή πίσω από αυτήν).
    γ. IP Client. Σε περίπτωση που δεν γίνεται το (β), το βάζεις πίσω από την συσκευή της εταιρείας και δουλεύει κανονικά.

    Σε κάθε περίπτωση από τις παραπάνω, δουλεύει κανονικά το VoIP και το C6 τηλέφωνο που αναφέρεις.
    Σαν wifi router/switch θα μπορούσε να το δουλέψει.. Αν όμως ο άλλος πάροχος του δώσει κ τηλεφωνία τότε μπορεί να μη χρειαστεί το voip στο φρίτζ.. Εκτός αν θέλει κάποιο τρίτο voip πάροχο σαν backup η άλλη χρήση..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  6. #171
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    O άλλος πάροχος (Skytelecom) που ενδιαφέρεται ο φίλος, αναφέρει:
    13. Για τη σταθερή τηλεφωνία πρέπει να αλλάξω συσκευή σταθερού τηλεφώνου ή μπορώ να χρησιμοποιήσω αυτό που ήδη έχω;
    Μπορείτε να έχετε σταθερή τηλεφωνία:
    Με την ίδια συσκευή με την τοποθέτηση ενός αντάπτορα ώστε να μετατραπεί σε VOIP το τηλέφωνο σας, ή
    Με την αγορά ενός VOIP τηλεφώνου.
    Άρα μια χαρά θα δουλέψει το Fritz.
    Αλλά το ίδιο καλά θα δουλέψει ακόμη κι αν η τηλεφωνία είναι κλειδωμένη με την συσκευή της εταιρείας. Απλά την παίρνει από μία θύρα PHONE αυτής και μετά την δουλεύει στο Fritz με όλα τα πλεονεκτήματα που έχει το PBX αυτού.

  7. #172
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.976
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    O άλλος πάροχος (Skytelecom) που ενδιαφέρεται ο φίλος, αναφέρει:
    13. Για τη σταθερή τηλεφωνία πρέπει να αλλάξω συσκευή σταθερού τηλεφώνου ή μπορώ να χρησιμοποιήσω αυτό που ήδη έχω;
    Μπορείτε να έχετε σταθερή τηλεφωνία:
    Με την ίδια συσκευή με την τοποθέτηση ενός αντάπτορα ώστε να μετατραπεί σε VOIP το τηλέφωνο σας, ή
    Με την αγορά ενός VOIP τηλεφώνου
    Άρα μια χαρά θα δουλέψει το Fritz.
    Αλλά το ίδιο καλά θα δουλέψει ακόμη κι αν η τηλεφωνία είναι κλειδωμένη με την συσκευή της εταιρείας. Απλά την παίρνει από μία θύρα PHONE αυτής και μετά την δουλεύει στο Fritz με όλα τα πλεονεκτήματα που έχει το PBX αυτού.
    Δεν το πρόσεξα το faq..
    Είδες κάπου να αναφέρει αν δίνουν εξοπλισμό με τηλεφωνία;
    Τις οδηγίες να τις δίνουν ενημερωτικά; Η ο εξοπλισμός που δίνουν δεν έχει εξόδους για αναλογικά τηλέφωνα, αλλά μόνο lan..
    Και γι'αυτό σε αυτή τη περίπτωση αναφέρουν τον αντάπτορα.. Δλδ κάποιο ΑΤΑ, η προτείνουν IP τηλεφωνική συσκευή..
    Μήπως αναφέρονται στο πακέτο με το σκέτο ίντερνετ;

    Πάνω στο 4 γράφει..
    Έχετε και σταθερή τηλεφωνία;
    Παρέχεται η δυνατότητα σταθερής τηλεφωνίας με χρήση της νέας τεχνολογίας VOIP.

    Δεν το διευκρινίζει όμως..ποιος παρέχει τον εξοπλισμό για την τηλεφωνία ανάλογα το πακέτο;
    Στο σκέτο ίντερνετ και αν έχεις χώρια από πριν τηλεφωνία voip η όχι (θα γίνει μετατροπή), προφανώς ο συνδρομητής..
    Στο dp πακέτο λογικά αυτοί..

    Σε κάθε περίπτωση όπως λες, δε θα πάει άχρηστο το φρίτζ.. Ανάλογα και με το τι θα θέλει να κάνει ο χρήστης βέβαια..
    Όπως είπα πάνω, υπάρχουν διάφορα σενάρια..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 03-01-20 στις 22:41.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  8. #173
    Εγγραφή
    16-11-2014
    Περιοχή
    κερατεα
    Μηνύματα
    1.016
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    +booster 50.7down/Up 5.35
    ISP
    COSMOTE Home SpeedBooster
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΣΚΑΛΕΙΟ
    Router
    HUAWEI DN9245X6-10
    SNR / Attn
    8(dB) / 37,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnmegarythmos Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπερα , περασα το καλωδιο το μαυρο το pet το Σαββατο απο εξω μεχρι και μεσα αλλα επειδη δεν εφτανε μεχρι το ρουτερ το συνδεσα στο κουτι που ητανε το παλιο καλωδιο εσωτερικα ( δηλαδη ξηλωσα και πεταξα ολα τα καλωδια απο εξω μεχρι και το κουτι το εσωτερικο του τοιχου του κτηριου και μεχρι εκει εβαλα το pet ) και εχω ιντερνετ τα ιδια με πριν ( δηλαδη 2mbs!).
    Αλλα βλεπω οτι δεν εχω πολλα errors στο ρουτερ οπως πριν, τωρα εχω CRC Errors(Up/Down) 5/27 FEC Errors(Up/Down) 120/791814 . Αλλες φορες τα errrors γεμιζαν πολυ ευκολα και ιδιαιτερα αμα μιλουσα στο τηλεφωνο ή και οταν φορτωνα σελιδες παλι γεμιζαν , και μετα εχανε το συνχρονισμο το ρουτερ μονο του . Οποτε θελω να πιστευω οτι με την εξωτερικη αλλαγη του καλωδιου κατι εκανα! .
    Οσο για την ριγκλετα ελεγα να παρω το τσιμπιδι που τα κουμπωνει αλλα τωρα τα εχω συνδεσει στο μεταλλο ενα καλωδιο πανω και ενα κατω αφου δεν μπορω να το κουμπωσω στα αριστερα αλλα δεν εχω προβλημα παντως ! ( δεν εχω βαλει ταινιες οχι , απλα ξεγνυμνωσα τα 2 καλωδια και εβαλα εκει το ενα πανω στο μεταλλο και το αλλο στο 2 κατω , scotch lock δεν εχω χρησιμοποιησει ποτε και δεν το γνωριζω ). { Κατι που παρατηρησα ειναι οτι πριν με τις ταινιες που ειχα πιασει τα λεπτα συρματα με κατι σκληρα ητανε πιο σταθερο να σταθουνε στην ριγκλετα απο οτι τωρα που ειναι πιο λεπτα στο pet καλωδιο } .
    Εχτες που εβρεχε ειχα και μερικες αποσυνδεσεις αλλα για πολυ λιγο. Κοπηκε με τους κεραυνους και επανηλθε μετα απο λιγα δευτερολέπτα,αυτο με ανησυχει λιγο μηπως δεν μου αυξησουνε ξανα την ταχυτητα αμα βλεπουνε αποσυνχρονισμους στο 13888 στην γραμμη μου διοτι οτι και να εκανα ακομα με 2045kbs ειμαι! ( Actual Rate(Up/Down) 860/2045 kbps ) και βλεπω στο ρουτερ παει εως Attainable Rate(Up/Down) 886/10544 kbps . SNR(Down/Up) 16.2/13.1 dB Attenuation(Down/Up) 36.5/18.2 dB .
    Εχω παρει 2 φορες το οτε τηλεφωνο στο 137888 να μου ξεκλειδωσει την γραμμη αλλα τιποτα στα 2mbs με εχουνε ακομα κλειδωμενο! και μεχρι και τα Χριστουγεννα εκει με βλεπω . Αυριο 24/12 θα την κανουνε ημιαργια πιστευω οποτε δεν το κοβω να γινει κατι!
    απο της 13/12 που με ειχανε κλειδωσει τα 2mbs και εχτες ξανα πηρα τηλεφωνο μου ειπανε οτι εχει δηλωθει στα κεντρικα της περιοχης Μαρκοπουλου , και αυτη μπορει να το επισπεψει ετσι και εκανε σημερα λαμβανω το μεσημερι μυνημα απο τον οτε το προβλημα μας αποκασταθηκε και βλεπω οτι κλειδωνει στα 8mbs ! επιτελους μια σωστη ταχυτητα κοντα σε αυτη που επιανα πριν . Αλλα δεν καταλαβαινω γιατι δεν κλειδωνουνε την γραμμη στα 10! που ητανε παλια , και μου λενε οτι ειναι το 8 ειαι το μεγιστο της περιοχης . Επειδη το εχω ξανα δει το θεαμα που πριν ειχα προβλημα με τις βροχες και τα μπουμπουνητα ειπε την Δευτερα βροχη για να δουμε εαν θα εχω προβλημα. Θα το αφησω κανενα μηνα να δω πως παει και μετα θα τους ξανα κανω παραπαπονα να μου κλειδωσουνε την γραμμη στο μεγιστο που ειχα πριν 10031 . Αφου μου ειχανε πει οτι το μεγιστο ειναι τα 12,5mbs και οτι θα μου κλειδωναν στα 10 χωρις να εχω αποσυνδεσεις , ενω και τοτε το μεγιστο της περιοχης ητανε και παλι στα 8mbs και εμενα με ειχανε κλειδωσει στα 10, δεν μπορω να τους καταλαβω.

  9. #174
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.976
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnmegarythmos Εμφάνιση μηνυμάτων
    απο της 13/12 που με ειχανε κλειδωσει τα 2mbs και εχτες ξανα πηρα τηλεφωνο μου ειπανε οτι εχει δηλωθει στα κεντρικα της περιοχης Μαρκοπουλου , και αυτη μπορει να το επισπεψει ετσι και εκανε σημερα λαμβανω το μεσημερι μυνημα απο τον οτε το προβλημα μας αποκασταθηκε και βλεπω οτι κλειδωνει στα 8mbs ! επιτελους μια σωστη ταχυτητα κοντα σε αυτη που επιανα πριν . Αλλα δεν καταλαβαινω γιατι δεν κλειδωνουνε την γραμμη στα 10! που ητανε παλια , και μου λενε οτι ειναι το 8 ειαι το μεγιστο της περιοχης . Επειδη το εχω ξανα δει το θεαμα που πριν ειχα προβλημα με τις βροχες και τα μπουμπουνητα ειπε την Δευτερα βροχη για να δουμε εαν θα εχω προβλημα. Θα το αφησω κανενα μηνα να δω πως παει και μετα θα τους ξανα κανω παραπαπονα να μου κλειδωσουνε την γραμμη στο μεγιστο που ειχα πριν 10031 . Αφου μου ειχανε πει οτι το μεγιστο ειναι τα 12,5mbs και οτι θα μου κλειδωναν στα 10 χωρις να εχω αποσυνδεσεις , ενω και τοτε το μεγιστο της περιοχης ητανε και παλι στα 8mbs και εμενα με ειχανε κλειδωσει στα 10, δεν μπορω να τους καταλαβω.
    statistics please.. Μια όπως είναι τώρα και μια μετά από ρεστάρτ του ρούτερ..
    Πάντως άστο λίγο καιρό έτσι να το δοκιμάσεις..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  10. #175
    Εγγραφή
    16-11-2014
    Περιοχή
    κερατεα
    Μηνύματα
    1.016
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    +booster 50.7down/Up 5.35
    ISP
    COSMOTE Home SpeedBooster
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΣΚΑΛΕΙΟ
    Router
    HUAWEI DN9245X6-10
    SNR / Attn
    8(dB) / 37,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    statistics please.. Μια όπως είναι τώρα και μια μετά από ρεστάρτ του ρούτερ..
    Πάντως άστο λίγο καιρό έτσι να το δοκιμάσεις..
    DSL Link Information
    Link Status Up
    Modulation Type ADSL_2plus
    Actual Rate(Up/Down) 952/8187 kbps
    Attainable Rate(Up/Down) 936/10272 kbps
    Noise Margin(Up/Down) 10.2/6.4 dB
    Line Attenuation(Up/Down) 16.2/34 dB
    Output Power(Up/Down) 12.4/18.5 dBm
    Data Path(Up/Down) Interleaved/Interleaved
    Interleave Depth(Up/Down) 8/256
    Interleave Delay(Up/Down) 3/8 ms
    INP(Up/Down) 1/3.5 symbols
    Profile N/A
    LinkEncap G.992.3_Annex_K_ATM

  11. #176
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.976
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnmegarythmos Εμφάνιση μηνυμάτων
    DSL Link Information
    Link Status Up
    Modulation Type ADSL_2plus
    Actual Rate(Up/Down) 952/8187 kbps
    Attainable Rate(Up/Down) 936/10272 kbps
    Noise Margin(Up/Down) 10.2/6.4 dB
    Line Attenuation(Up/Down) 16.2/34 dB
    Output Power(Up/Down) 12.4/18.5 dBm
    Data Path(Up/Down) Interleaved/Interleaved
    Interleave Depth(Up/Down) 8/256
    Interleave Delay(Up/Down) 3/8 ms
    INP(Up/Down) 1/3.5 symbols
    Profile N/A
    LinkEncap G.992.3_Annex_K_ATM
    Restart του ρούτερ δεν έκανες.. Θεωρώ..
    Και το λέω αυτό γιατί το σνρ 6.4 dB σε οτε δείχνει θόρυβο στη γραμμή..
    Αν έκανες ρεστάρτ θα πήγαινε 8-9 dB πιθανότατα και θα κλείδωνε σε χαμηλότερη ταχύτητα..
    Σε σχέση με την εξασθένιση κ διάφορους άλλους παράγοντες +- καλά είσαι.. Πάνω από κανα ~12-13 στην καλύτερη μην περιμένεις.. Αλλά αν όντως υπάρχει θόρυβος στη γραμμή..κάτι κάπου δεν πάει καλά και θα πρέπει να δεις αν είναι κάτι από εσένα πριν ανακατέψεις τον πάροχο.. Αν βρεθεί η αιτία λογικά θα επανέλθει η ταχύτητα..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  12. #177
    Εγγραφή
    16-11-2014
    Περιοχή
    κερατεα
    Μηνύματα
    1.016
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    +booster 50.7down/Up 5.35
    ISP
    COSMOTE Home SpeedBooster
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΣΚΑΛΕΙΟ
    Router
    HUAWEI DN9245X6-10
    SNR / Attn
    8(dB) / 37,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Restart του ρούτερ δεν έκανες.. Θεωρώ..
    Και το λέω αυτό γιατί το σνρ 6.4 dB σε οτε δείχνει θόρυβο στη γραμμή..
    Αν έκανες ρεστάρτ θα πήγαινε 8-9 dB πιθανότατα και θα κλείδωνε σε χαμηλότερη ταχύτητα..
    Σε σχέση με την εξασθένιση κ διάφορους άλλους παράγοντες +- καλά είσαι.. Πάνω από κανα ~12-13 στην καλύτερη μην περιμένεις.. Αλλά αν όντως υπάρχει θόρυβος στη γραμμή..κάτι κάπου δεν πάει καλά και θα πρέπει να δεις αν είναι κάτι από εσένα πριν ανακατέψεις τον πάροχο.. Αν βρεθεί η αιτία λογικά θα επανέλθει η ταχύτητα..
    εκανα σημερα το μεσημερι μετα τις 12:00 το μεσημερι μεσα απο το interface 192.168.1.1 στην επιλογη management και μετα system management και μετα reboot.
    και τωρα σου αντιγραφω οτι γραφει
    Link Status Up
    Modulation Type ADSL_2plus
    Actual Rate(Up/Down) 949/8188 kbps
    Attainable Rate(Up/Down) 946/10376 kbps
    Noise Margin(Up/Down) 10.3/7.3 dB
    Line Attenuation(Up/Down) 16.2/34 dB
    Output Power(Up/Down) 12.4/18.5 dBm
    Data Path(Up/Down) Interleaved/Interleaved
    Interleave Depth(Up/Down) 8/256
    Interleave Delay(Up/Down) 3/7 ms
    INP(Up/Down) 1/3 symbols
    Profile N/A
    LinkEncap G.992.3_Annex_K_ATM
    CRC Errors(Up/Down) 0/339
    FEC Errors(Up/Down) 0/158239
    οπως βλεπεις με εχουνε κλειδωσει στα 8 και δεν παει παραπανω . Εγω 10 θελω να βλεπω οτι 12-13 οπως ητανε παλια. Αλλα θα το αφησω κανενα μηνα να δω πως θα παρει και τον Φεβρουαριο θα τους παρω ξανα τηλεφωνο. Παντως εχω αλλαξει το ρουτερ και τα φιλτρα επισης αλλαξα και καλωδιο pet απο εξω και μεχρι μεσα. ( το μονο που δεν αλλαξα ητανε τα καλωδια απο τον εσωτερικο τοιχο του χωλ που παει το pet και ερχεται μεσα , διοτι δεν εφτανε το καλωδιο μεχρι μεσα . Αλλα δεν εχω αποσυνδεσεις.

  13. #178
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.976
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnmegarythmos Εμφάνιση μηνυμάτων
    εκανα σημερα το μεσημερι μετα τις 12:00 το μεσημερι μεσα απο το interface 192.168.1.1 στην επιλογη management και μετα system management και μετα reboot.
    και τωρα σου αντιγραφω οτι γραφει
    Link Status Up
    Modulation Type ADSL_2plus
    Actual Rate(Up/Down) 949/8188 kbps
    Attainable Rate(Up/Down) 946/10376 kbps
    Noise Margin(Up/Down) 10.3/7.3 dB
    Line Attenuation(Up/Down) 16.2/34 dB
    Output Power(Up/Down) 12.4/18.5 dBm
    Data Path(Up/Down) Interleaved/Interleaved
    Interleave Depth(Up/Down) 8/256
    Interleave Delay(Up/Down) 3/7 ms
    INP(Up/Down) 1/3 symbols
    Profile N/A
    LinkEncap G.992.3_Annex_K_ATM
    CRC Errors(Up/Down) 0/339
    FEC Errors(Up/Down) 0/158239
    οπως βλεπεις με εχουνε κλειδωσει στα 8 και δεν παει παραπανω . Εγω 10 θελω να βλεπω οτι 12-13 οπως ητανε παλια. Αλλα θα το αφησω κανενα μηνα να δω πως θα παρει και τον Φεβρουαριο θα τους παρω ξανα τηλεφωνο. Παντως εχω αλλαξει το ρουτερ και τα φιλτρα επισης αλλαξα και καλωδιο pet απο εξω και μεχρι μεσα. ( το μονο που δεν αλλαξα ητανε τα καλωδια απο τον εσωτερικο τοιχο του χωλ που παει το pet και ερχεται μεσα , διοτι δεν εφτανε το καλωδιο μεχρι μεσα . Αλλα δεν εχω αποσυνδεσεις.
    Αυτό το 7.3 dB στο margin με παραξενεύει.. Στο έχουν βάλει αυτοί άραγε η είναι από θόρυβο; Μέχρι 8 dB έλεγαν τα παιδιά ότι δίνει ο οτε.. Έχει καθόλου διακυμάνσεις π.χ όταν μιλάς στο τηλέφωνο;
    Μπορεί να στο χαμήλωσαν για να κλειδώσεις ψηλότερα..
    Τα crc που έχεις είναι με το καλημέρα; Αν ναι..όχι πολύ καλό..
    Αν είχες κάποιο ρούτερ που ρίχνει το σνρ για δοκιμή θα μπορούσες να καταλάβεις αν σε έχουν σε κλειδωμένο προφίλ..
    Αν και το 8187 πριν και 8188 μετά σαν έτσι να μου δείχνει..
    Ρωτάς αν σε έχουν σε κλειδωμένο 8αρι η 24αρι προφίλ (και όσο πιάσει) και βλέπεις..
    Πάντως σε κάθε περίπτωση καλό είναι να έχεις οκ την εσωτερική σου εγκατάσταση.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  14. #179
    Εγγραφή
    16-11-2014
    Περιοχή
    κερατεα
    Μηνύματα
    1.016
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    +booster 50.7down/Up 5.35
    ISP
    COSMOTE Home SpeedBooster
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΣΚΑΛΕΙΟ
    Router
    HUAWEI DN9245X6-10
    SNR / Attn
    8(dB) / 37,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό το 7.3 dB στο margin με παραξενεύει.. Στο έχουν βάλει αυτοί άραγε η είναι από θόρυβο; Μέχρι 8 dB έλεγαν τα παιδιά ότι δίνει ο οτε.. Έχει καθόλου διακυμάνσεις π.χ όταν μιλάς στο τηλέφωνο;
    Μπορεί να στο χαμήλωσαν για να κλειδώσεις ψηλότερα..
    Τα crc που έχεις είναι με το καλημέρα; Αν ναι..όχι πολύ καλό..
    Αν είχες κάποιο ρούτερ που ρίχνει το σνρ για δοκιμή θα μπορούσες να καταλάβεις αν σε έχουν σε κλειδωμένο προφίλ..
    Αν και το 8187 πριν και 8188 μετά σαν έτσι να μου δείχνει..
    Ρωτάς αν σε έχουν σε κλειδωμένο 8αρι η 24αρι προφίλ (και όσο πιάσει) και βλέπεις..
    Πάντως σε κάθε περίπτωση καλό είναι να έχεις οκ την εσωτερική σου εγκατάσταση.
    τα db ναι μου εχει τυχει να μεταβαλλονται οταν μιλαω στο τηλεφωνο αλλα τωρα δεν το εχω δει προσφατα.
    τα crc νομιζω οτι μηδενιστηκαν δεν το παρατηρησα , εχω παρατηρησει και ουτε με κανονικη επανεκιννηση δεν μηδενιζονται παντα οποτε δεν το προσεξα.
    Σημερα το πρωι βαζω το λαπτοπ να δει η μαμα μου μια σειρα μου εσπασε τα νευρα που δεν εμπαινε στο wifi .
    Τελικα τιποτα το ρουτερ ολα τα λαμπακια αναμενα το τηλεφωνο δουλευε κανονικα το ιντερνετ οχι .
    Παιρνω τον οτε στο 13788 και καναμε τεστ.και τιποτα φορτωνε μονο το ημερολογιο της gmail και το gmail. Ενα χαλι οτι θελει ανοιγει στον ενα υπολογιστη τον αλλο τιποτα .
    Μου λεει θα κανετε reset λεω ναι.
    Τιποτα ενα χαλι μου λεει δεν δινει ip στις συσκευες σου και δινει σε καποιες οχι σε ολες .
    Εγω δεν εχω πειραξει κατι στο ρουτερ του λεω . Αλλαξα απο θυρα lan 3 στην 1 και ενω εδωσε λιγη προσβαση τωρα δεν μπαινει. Μου εχουνε σπασει τα νευρα που ακουω οτι θα κανουμε αντικατασταση λεω παλι ; αμαν!
    Βαζω το παλιο tiplink που ειχω παλια και φαινεται να μπαινει στο ιντερνετ . Δεν καταλαβαινω τι γινεται.
    Ακομα και το access point που ειναι συνδεδεμενο πανω στο speedport δεν δινει ιντερνετ .
    κοντευω να σαλταρω δεν εχει ξανα τυχει να φωτιζουνε ολα τα λαμπακια και να μην μπορεις να μπεις στο ιντερνετ .
    Οσο για το wifi του speedport καποτε μπαινει και καποτε οχι αλλα φαινεται καλυτερα .
    Ενα αλλο τρελο ειναι οτι προσπαθουσα να μπω στο interface του ρουτερ στο 192.168.1.1 και τιποτα μια το φορτωνε σαν σελιδα στο ιντερνετ και μου εβγαζε αποτελεσματα και μια δεν ειναι δυνατη η εμφανιση του ρουτερ . Τι γινεται πια... με αυτην την σταθερη συνδεση.
    Εχτες που δεν ειχα κανενα προβλημα πως εμπαινα κανονικα στο ιντερνετ; Ευτυχως εχω συνδεσει το κινητο και μπαινω ως hotspot διοτι δεν παλευεται αλλο με τον οτε.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος johnmegarythmos : 05-01-20 στις 21:33.

  15. #180
    Εγγραφή
    22-06-2018
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    451
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/100Mbps
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Fritzbox 5530AX
    Σήμερα το μεσημέρι περνούσα με τα πόδια στην οδό Κύπριων αγωνιστών και Φειδίου και βλέπω 2 τεχνικούς καλωδίου! Με το που φτάνω ο ένας είχε φύγει ο μεγαλύτερος σε ηλικία και είχε μείνει ο πιτσιρικάς! Τον πιάνω στην κουβέντα για το πρόβλημα που έχουμε στην καμπίνα τη 230 Με το 100ρι με το καλώδιο που έχει 7 μούφες και δεν το αλλάζουν! Να μου πει μια γνώμη κάτι! Παιδιά πως δεν παίξαμε ξύλο ζήτημα ήταν! Μου πήγαινε κόντρα και μου έλεγε Αμα θες βάλε 50ρι του λέω φίλε μου δεν δίνει το 100ρι ο ΟΤΕ του λέω έχω 90 μέτρα καλώδιο και δεν δουλεύει έχω πέσει στα 75! Και μου λέει και στα 60 να πέσει εγώ δεν το αλλάζω! Γενικά θα γράφω κατεβατά με το τι έλεγε! Του βγάζω το κινητό μου του δείχνω το my COSMOTE που πληρώνω 200 ευρώ το μήνα! Και μου λέει δεν με ενδιαφέρει! Του λέω έχω κάνει καταγγελία Γιατί δεν δουλεύει το 100ρι! Και μου απαντάει έκανες στην εταιρία καταγγελία καλά έκανε η εταιρία και δεν έκανε τίποτα! Γι αυτό κάνετε απεργίες του απαντάω; Μου λέει το πας αλλου ψάχνεσαι μου απαντάει! Του ξανά λέω φιλαράκο εγώ σε πληρώνω 200 ευρώ το μήνα δίνω και λόγο στον λόγο παραλίγο να παίξουμε μπουνιές! Γιατί έτσι και παίζαμε ξύλο θα έχανε τη δουλειά του! Και μου λέει άντε σπιτάκι σου φίλε! Του έκανα μια επώνυμη καταγγελία σήμερα στο σάιτ του ΟΤΕ! Και θα έχουμε και συνέχεια!

Σελ. 12 από 29 ΠρώτηΠρώτη ... 2710111213141722 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. VDSL στην Λήμνο!
    Από ΝΤΑΦΥΣ στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-11-19, 10:04
  2. VDSL στην Τρίπολη
    Από stickas στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-08-17, 17:53
  3. VDSL στην περιοχή των Άνω Λιοσίων
    Από GreekPontioc στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-03-17, 10:45
  4. ISDN με VDSL στην Cosmote και βροχή... :)
    Από dipa57 στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-03-16, 23:04
  5. VDSL στην Άνοιξη Αττικής
    Από zDSL στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 112
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-03-16, 09:34

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας