Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 31
  1. #16
    Εγγραφή
    19-01-2010
    Μηνύματα
    210
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    Cosmote
    Router
    Ubiquiti EdgeRouter X
    Path Level
    Fastpath
    Πολύ μεγάλη αύξηση του ping και σε εμένα.Απο 50-60 ping στο World of Tanks στα 110-120ms και παίζει συνέχεια.Απο 14ms στην google στα 70-80ms.Κατέβασα το snr αν και δεν παίζει ρόλο νομίζω στα 2.Άλλαξα ρούτερ αλλά το ίδιο.Ελπίζω να μην ξαναγυρίσουμε στις παλιές καλές εποχές της Forthnet,όπου τα νορμάλ pings ήταν πολυτέλεια.Πάντως είναι πολύ εκνευριστικό πράγμα,γιατί πάμε να παίξουμε κανένα παιχνιδάκι να χαλαρώσουμε,και χαλάμε την ψυχή μας με την κατάσταση που επικρατεί.

  2. #17
    Εγγραφή
    30-05-2009
    Μηνύματα
    19.486
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    kbps 1.020 / 21.348
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑ
    Router
    Thomson TG585 v8
    SNR / Attn
    6.5(dB) / 12.5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Pipis71 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολύ μεγάλη αύξηση του ping και σε εμένα.Απο 50-60 ping στο World of Tanks στα 110-120ms και παίζει συνέχεια.Απο 14ms στην google στα 70-80ms.Κατέβασα το snr αν και δεν παίζει ρόλο νομίζω στα 2.Άλλαξα ρούτερ αλλά το ίδιο.Ελπίζω να μην ξαναγυρίσουμε στις παλιές καλές εποχές της Forthnet,όπου τα νορμάλ pings ήταν πολυτέλεια.Πάντως είναι πολύ εκνευριστικό πράγμα,γιατί πάμε να παίξουμε κανένα παιχνιδάκι να χαλαρώσουμε,και χαλάμε την ψυχή μας με την κατάσταση που επικρατεί.
    Χαλάς την ψυχή σου όπως και όλοι μας,επειδή ξέρουμε πως να κάνουμε ελέγχους.
    Και ξέρουμε τι επηρεάζει το online παιχνίδι. Αλλά θα κάνω ότι ο πιτσιρικάς ο ανηψιός μου.

    Δεν ξέρει ,δεν χαλιέται. Παίζει LoL με ping μόνιμα πάνω από 160ms (CYTA Interleaved)
    και το ευχαριστιέται κιόλας.
    ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ

  3. #18
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.125
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Pipis71 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολύ μεγάλη αύξηση του ping και σε εμένα.Απο 50-60 ping στο World of Tanks στα 110-120ms και παίζει συνέχεια.Απο 14ms στην google στα 70-80ms.Κατέβασα το snr αν και δεν παίζει ρόλο νομίζω στα 2.Άλλαξα ρούτερ αλλά το ίδιο.Ελπίζω να μην ξαναγυρίσουμε στις παλιές καλές εποχές της Forthnet,όπου τα νορμάλ pings ήταν πολυτέλεια.Πάντως είναι πολύ εκνευριστικό πράγμα,γιατί πάμε να παίξουμε κανένα παιχνιδάκι να χαλαρώσουμε,και χαλάμε την ψυχή μας με την κατάσταση που επικρατεί.
    καλημερα, εισαι δλδ με fast path και το ping εφτασε στα επιπεδα της interleaved? και ημουν ετοιμος να πω να πατε σε fast path, αν και τοτε συχρονιζεις ποιο χαμηλα αναλογα την γραμμη παντα.
    Στην δικια μου περιπτωση με ΟΤΕ εχανα πανω απο 2,5mbps στο συχρονισμο για να ειμαι σε fast path και επειδη δεν επαιζα πολυ προτιμουσα την interleaved μετα. (7600 περιπου και 10 κατι αντιστοιχα mbps).

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από biggeo65 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χαλάς την ψυχή σου όπως και όλοι μας,επειδή ξέρουμε πως να κάνουμε ελέγχους.
    Και ξέρουμε τι επηρεάζει το online παιχνίδι. Αλλά θα κάνω ότι ο πιτσιρικάς ο ανηψιός μου.

    Δεν ξέρει ,δεν χαλιέται. Παίζει LoL με ping μόνιμα πάνω από 160ms (CYTA Interleaved)
    και το ευχαριστιέται κιόλας.
    αστα να πανε! θυμαμαι κατι εποχες με netone λιγο πριν κλεισει που ειχα 13,5mbps σε interleaved αρχικα με αριστα pings, μετα αρχισε να χανει ταχυτητα εφτασα στα 11 και καθε μερα τις ιδιες ωρες και εκεινες που επαιζα ανεβαζε το ping!!!! δλδ απο 90-100 ειχα και 400-500 στους ιδιους servers!!!!
    τελικα πριν προλαβω να κανω κατι εκλεισε.....
    με ΟΤΕ ηταν πολυ καλα τα πραγματα και σε interleaved και εχω δοκιμασει και στα 10mbps που επιανα μετα αλλα και στα 2 που ειχα και σε fast path τα pings δεν υπηρχαν ακομα και στα 2mbps.
    τωρα με 4νετ interleaved ηταν οκ αλλα καποιες φορες μου ανεβαιναν και δεν μπορουσα να παιξω μιλαμε για 200-300ms+ οταν το εβλεπα αυτο εβγαινα εκανα επανεκκινηση το adsl modem ή το ppoe client που ειναι σε mikrotik routerboard που εχω για ιντερνετ ρουτερ και εφτιαχνε αμεσως στα σωστα επιπεδα και ξαναπαιζα.
    Τα ιδια γινονταν και με τα 3 ΖΤΕ adsl modems που εχω, τα 2 108 κατι που εδινε η wind το παλιο με το τζαμακι απο πανω, αυτο που εδινε η 4net και το W300 του ΟΤΕ με το conex.
    ΠΑΝΤΑ ομως εφτιαχνε οπως ειπα παραπανω. Απο τοτε που εβαλα το 784 οχι μονο δεν πεφτει με τιποτα η γραμμη και μπορεσα να την φτασω τερμα οσα πιανει 10.6mbps με SNR 6 αλλα ειδα και βελτιωση στα pings σε επιπεδα κοντα σε fast path αλλα και δεν ξανακανε εδω και εβδομαδες αυτο που λεω απο πανω.
    Τωρα δεν ειναι ολες οι γραμμες ιδιες, απλα λεω απο την εμπειρια μου.

    Μου εχουν τυχει servers σε καποιο game που παιζω που ping πανω απο 100ms σε κανουν kick!!!
    και το κακο ειναι οτι εκει παιζει ο πολυς κοσμος!
    πριν επαιζα και ετρωγα μερικες κλοτσιες και ξαναμπαινα, απο τοτε που εβαλα το 784 εχω απο τα καλυτερα pings εκει μεσα!

    Υ.Γ συμπερασμα για μενα τα ΖΤΕ adsl routers στον τομεα του adsl modem τουλαχιστον ειναι απλα για κλοτσιες....
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikiforos : 06-01-17 στις 10:32.

  4. #19
    Εγγραφή
    21-12-2016
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BaCh Εμφάνιση μηνυμάτων
    Spoiler:
    Κάνε το ακόλουθο:

    Windows Button+R (στο πληκτρολόγιο).
    Πληκτρολογείς cmd / πατάς enter.

    Δώσε την εντολή και δώσε μας τα αποτελέσματα:
    tracert www.google.com
    και μετά tracert στην ip του server που σου παρουσιάζεται το ping
    Aν και δεν εχει νοήμα, έχω κάνει αρκετά ping και tracert.
    Θα σου παραθέσω λιγα απο αυτά:
    Spoiler:
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Ping google.JPG 
Εμφανίσεις:  22 
Μέγεθος:  51,1 KB 
ID: 178497Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Tracert Vienna.JPG 
Εμφανίσεις:  19 
Μέγεθος:  59,8 KB 
ID: 178498Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Tracert Warsaw.JPG 
Εμφανίσεις:  19 
Μέγεθος:  66,9 KB 
ID: 178499Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Τracert Luxemburg.JPG 
Εμφανίσεις:  12 
Μέγεθος:  49,6 KB 
ID: 178500


    Το εκνευριστικό ειναι οτι δεν παραδέχονται πως υπάρχει πρόβλημα και δεν δινουν καποια ενημέρωση για το τι να περιμένουμε, επαναλαμβάνω ειμαστε 3 άτομα στην περιοχή με το ίδιο ακριβώς πρόβλημα. Ευτυχώς φεύγω για εξωτερικό για καμποσο καιρό την άλλη βδομάδα και γυρίζοντας σκέφτομαι να ξεκινήσω τις διαδικασίες για αποχώρηση απο τη NOVA μονο και μονο επειδή η συμπεριφορά τους στην τελευταία επικοινωνία που είχα μαζί τους, ήταν τραγική.

  5. #20
    Εγγραφή
    23-07-2015
    Μηνύματα
    41
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Υψηλά pings και Κομοτηνή , υπάρχουν μέρες που είναι οκ και άλλες μέρες που είναι χάλια...
    Καμιά σταθεροτητα

  6. #21
    Εγγραφή
    12-01-2014
    Περιοχή
    Σερρες
    Ηλικία
    30
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΝΙΓΡΙΤΑ
    Router
    Thomson TG585 v8
    SNR / Attn
    7,5(dB) / 28,0(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παιδες δεν ξερω τι γινεται και εγω τις τελευταιες δυο μερες στα online παιχνιδια εχω 170 ms οπως και ενας φιλος μου.... Σερρες

  7. #22
    Εγγραφή
    08-01-2017
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Και εγω εχω κριβος το ιδιο προβλημα απο χθες εχει 170 ms ομως τα μεσανυχτα επανηλθε στα φυσιολογικα του αλλα σημερα παλι το ιδιο

  8. #23
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.125
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    καλημερα, ρε παιδια ποτε εγινε αυτο μηπως κατι γινεται με την κακοκαιρια? αλλα την μια ετσι την αλλη γιουβετσι κουφο!

  9. #24
    Εγγραφή
    23-07-2015
    Μηνύματα
    41
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Από 60ms στο league of legends και στο battlefield πήγαμε στα 150-160 εδώ και 4-5 μέρες τώρα...
    Αυτό σε 3 διαφορετικά σπίτια με nova Κομοτηνή,Ξάνθη και Μουδανιά.

  10. #25
    Εγγραφή
    20-03-2011
    Περιοχή
    Ρέθυμνο
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    81
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    15500/1000
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΡΕΘΥΜΝΟ
    Router
    Draytek Vigor 2710
    SNR / Attn
    6(dB) / 23(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Εχουμε τιποτα νεοτερο? Κι εγω εχω το προβλημα περιπου τον Νοεμβριο ξεκινησε. Μιλησα αρκετες φορες με το support καναμε διαφορες δοκιμες. Ο τελευταιος τεχνικος μου ειπε μετα απο περιπου μιση ωρα που εψαχνε διαφορα οτι αν ερθει τεχνικος και διαπιστωσει πανω απο 15ms ειναι προβλημα. Τελικα ηρθε τεχνικος, εκανε δοκιμες και σπιτι και σε εισαγωγη. Το analyzer του εβγαζε interleaved. Μετα απο καμια ωρα που εψαχνε του λεει ο αλλος απο πανω οτι νταξ 30ms δεν ειναι πολλα φυγε. Αυτο.
    Το μυστηριο της υποθεσης ειναι οτι αν κανω αποσυγχρονισμο(εννοω να τον προκαλεσω) μπορει το πινγκ να παει στα 55ms. Στον επομενο συγχρονισμο παλι στα 33. Προβληματα με λαθη και αποσυγχρονισμους δεν εχω καθολου.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  trace.jpg 
Εμφανίσεις:  15 
Μέγεθος:  76,7 KB 
ID: 178825 Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  tracert.jpg 
Εμφανίσεις:  12 
Μέγεθος:  75,1 KB 
ID: 178826
    Παραθετω και ενα speedtest που βρηκα στο κινητο με normal ping σε fastpath.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  File 15-01-2017, 22 17 12.png 
Εμφανίσεις:  5 
Μέγεθος:  333,6 KB 
ID: 178827
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος madvam : 15-01-17 στις 23:18.

  11. #26
    Εγγραφή
    05-03-2004
    Μηνύματα
    955
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΡΙΑΔΝΗ
    Router
    Zte H288A
    SNR / Attn
    6(dB) / 39(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Και εγώ στο Ηράκλειο τα ίδια υψηλά Pings σε steam servers .. προφανώς είναι "πίτα" όλα και δεν κάνουν επενδύσεις σε νέες γραμμές εξοπλισμό κτλπ. Μάταια περιμένω να μπει vdsl στην περιοχή γιατί είμαι με 6Mbit
    ...

  12. #27
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.125
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από androu Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και εγώ στο Ηράκλειο τα ίδια υψηλά Pings σε steam servers .. προφανώς είναι "πίτα" όλα και δεν κάνουν επενδύσεις σε νέες γραμμές εξοπλισμό κτλπ. Μάταια περιμένω να μπει vdsl στην περιοχή γιατί είμαι με 6Mbit
    καλημερα, καταρχην VDSL αργα ή γρηγορα θα εχουμε ολοι, ειναι θεμα τεχνολογιας οπως απο pstn (dialup) πηγαμε σε ADSL υπομονη απλα.
    Η ταχυτητα που εχεις με ποσο SNR down ειναι? και εγω ειχα κοντα 8 αλλα το SNR στο ΘΕΟ! οταν ζητησα να το πανε 6 που ειναι το default για την 4νετ ειδα 10.6mbps! και μου τα κραταει σταθερα χωρις αποσυνδεσεις. (εχω το thomson 784 γιατι τα ΖΤΕ ειναι αστα να πανε....).
    Σχετικα με τα pings σε τι εισαι interleaved ή fast path? να τα λεμε και αυτα για να βγαζουμε συμπερασμα.
    Δυστυχως ειτε μας αρεσει ειτε οχι επειδη εχω περασει και απο ΟΤΕ σαν αυτον στα pings δεν υπαρχει απλα! λογικο ειναι αλλωστε!

  13. #28
    Εγγραφή
    21-12-2016
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Spoiler:
    καλημερα, καταρχην VDSL αργα ή γρηγορα θα εχουμε ολοι, ειναι θεμα τεχνολογιας οπως απο pstn (dialup) πηγαμε σε ADSL υπομονη απλα.
    Η ταχυτητα που εχεις με ποσο SNR down ειναι? και εγω ειχα κοντα 8 αλλα το SNR στο ΘΕΟ! οταν ζητησα να το πανε 6 που ειναι το default για την 4νετ ειδα 10.6mbps! και μου τα κραταει σταθερα χωρις αποσυνδεσεις. (εχω το thomson 784 γιατι τα ΖΤΕ ειναι αστα να πανε....).
    Σχετικα με τα pings σε τι εισαι interleaved ή fast path? να τα λεμε και αυτα για να βγαζουμε συμπερασμα.
    Δυστυχως ειτε μας αρεσει ειτε οχι επειδη εχω περασει και απο ΟΤΕ σαν αυτον στα pings δεν υπαρχει απλα! λογικο ειναι αλλωστε!


    Το θέμα είναι ότι φτάνουμε σε σημείο να κυνηγάμε τεχνικούς και customer support για καταστάσεις που θεωρούνται δεδομένες.
    Καλημέρα.

  14. #29
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.125
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BingBing Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το θέμα είναι ότι φτάνουμε σε σημείο να κυνηγάμε τεχνικούς και customer support για καταστάσεις που θεωρούνται δεδομένες.
    Καλημέρα.
    καλημερα! αστα να πανε, αμα πεις και τιποτα σου λενε πηγαινε σε fast path και μετα χανεις και στην ταχυτητα συνδεσης συχρονιζει κατω σε εμενα με ΟΤΕ ειχα δει σχεδον 3mbps λιγοτερα με fast path, αλλα και θα εχεις αποσυνδεσεις αν δεν εχεις καλη γραμμη.

  15. #30
    Εγγραφή
    05-03-2004
    Μηνύματα
    955
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΡΙΑΔΝΗ
    Router
    Zte H288A
    SNR / Attn
    6(dB) / 39(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλημερα, καταρχην VDSL αργα ή γρηγορα θα εχουμε ολοι, ειναι θεμα τεχνολογιας οπως απο pstn (dialup) πηγαμε σε ADSL υπομονη απλα.
    Η ταχυτητα που εχεις με ποσο SNR down ειναι? και εγω ειχα κοντα 8 αλλα το SNR στο ΘΕΟ! οταν ζητησα να το πανε 6 που ειναι το default για την 4νετ ειδα 10.6mbps! και μου τα κραταει σταθερα χωρις αποσυνδεσεις. (εχω το thomson 784 γιατι τα ΖΤΕ ειναι αστα να πανε....).
    Σχετικα με τα pings σε τι εισαι interleaved ή fast path? να τα λεμε και αυτα για να βγαζουμε συμπερασμα.
    Δυστυχως ειτε μας αρεσει ειτε οχι επειδη εχω περασει και απο ΟΤΕ σαν αυτον στα pings δεν υπαρχει απλα! λογικο ειναι αλλωστε!
    καλημέρα, έπαιζα και εγώ με 6snr σταθερά 4 χρόνια, με 7-8-9 mbit μέχρι που ένας γείτονας έβαλε adsl και αρχίσαν αποσυνδέσεις (με το thomson 585). Πήρα να δώσω βλάβη και ανεβάσαν τον θόρυβο 10/8 οπότε όπως είναι λογικό έπεσε η ταχύτητα. Μου είπαν να ελέγξω τις εσωτερικές συνδέσεις του σπιτιού κλπ...

    Είμαι σε Intereaved - διότι άμα το κάνω fastpath θα πέσω στα 3-4 Mbit (ετσι το κόβω)
    ...

Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Πρόβλημα με PING
    Από Arcturus στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-12-16, 00:19
  2. Υψηλο Ping
    Από Manos_Krok στο φόρουμ Wind
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-11-16, 19:29
  3. Υψηλό ping forthnet
    Από srookie στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-08-16, 19:13
  4. Υψηλο ping Τελευταιες 10-15 μερες
    Από arkopower στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-02-16, 10:45
  5. Αποσυνδεσεις ή υψηλο ping
    Από gsina97 στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-01-16, 00:49

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας